Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

Al ga ti pretera, nije ti signal 7:2 glasanje, nego ces SC da optuzis za rasizam i sterilizaciju?

Ti razumes da je tu pitanje bilo da li je ustavno da poslodavac moze da odluci da nece osiguranjem da pokrije kontracepciju, a ne da ce zenama da zabrani kontracepciju?

 

Od svih mogucih opcija u osiguranju bas je problem kontracepcija... ma idi. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Plavi Golub said:

Zato sto im  on zavrsava posao bez obzira sta on licno praktikuje. Zato su ga birali i zato ga guraju opet.

 

https://www.pewforum.org/2020/03/12/white-evangelicals-see-trump-as-fighting-for-their-beliefs-though-many-have-mixed-feelings-about-his-personal-conduct/

 

 

Pa sad ako cemo ulaziti u motivaciju svakog glasaca za Trampa, i onda to drzati protiv Trampa.....

Sta mislis zasto je Obama u zakon odma ubacio opt-out na osnovu religije? Pa zato sto to vecina u US hoce. protekcija crkve je given.

2 minutes ago, Baby said:

 

Od svih mogucih opcija u osiguranju bas je problem kontracepcija... ma idi. 

Katolickoj crkvi? Pa naravno. Sta si drugo htela da im smeta u zakonu koji se bavi kontracepcijom, naslovi clanaka?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

 

Katolickoj crkvi? Pa naravno. Sta si drugo htela da im smeta u zakonu koji se bavi kontracepcijom, naslovi clanaka?

 

Ja nisam htela nista. Bave se budalastinama koje ustvari samo znaci jedno, da guraju svoju kretensku agendu.

 

Firme su do sada i odlucivale da li ce uopste uplacivati osiguranja radnicima, sada odjednom problem kontracepcija koja je verovatno najjeftinija stavka u osiguranju. 

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Plavi Golub said:

Zato sto im  on zavrsava posao bez obzira sta on licno praktikuje. Zato su ga birali i zato ga guraju opet.

 

https://www.pewforum.org/2020/03/12/white-evangelicals-see-trump-as-fighting-for-their-beliefs-though-many-have-mixed-feelings-about-his-personal-conduct/

 

 

Mislim da gresis. Guraju ga posto je on popularan, to dobro radi. Vise bi voleli da manje prica, a radi ispod zita da publika ne zna. Do sada, pre njega, se malo pricalo a mnogo radilo da se ne vidi. Ovako je sve javno.

Kad je situacija takva, onda se svi kao zabrinu, a najvise se zabrinu oni koji to do tada nisu znali.

Drugim recima nece ga, ali ne smeju da kazu, posto ih odmah ubije javnim mnjenjem. 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Baby said:

 

Ja nisam htela nista. Bave se budalastinama koje ustvari samo znaci jedno, da guraju svoju kretensku agendu.

 

Firme su do sada i odlucivale da li ce uopste uplacivati osiguranja radnicima, sada odjednom problem kontracepcija koja je verovatno najjeftinija stavka u osiguranju. 

Ama, to nema veze sa svim firmama, nego samo sa onima koje tvrde izuzetak jer je "moralno" protiv njihovih ubedjenja, tj. u pitanju su religiozne organizacije. I izuzetak je odobren 7:2 u SC, to ti sve govori, jer stiti prvi amandman.

Znaci razumes da je tuzbu podigla religiozna organizacija, jos pre 10 godina, i da je to bilo sigurno kako ce se zavrsiti.

Ja se savrseno slazem da religija ima kretensku agendu, ali sta da ti kazem, ja i ti smo manjina u US po tom pitanju, ali to si mogla da znas prvim citanjem Ustava.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ama, to nema veze sa svim firmama, nego samo sa onima koje tvrde izuzetak jer je "moralno" protiv njihovih ubedjenja, tj. u pitanju su religiozne organizacije. I izuzetak je odobren 7:2 u SC, to ti sve govori, jer stiti prvi amandman.

Znaci razumes da je tuzbu podigla religiozna organizacija, jos pre 10 godina, i da je to bilo sigurno kako ce se zavrsiti.

Ja se savrseno slazem da religija ima kretensku agendu, ali sta da ti kazem, ja i ti smo manjina u US po tom pitanju, ali to si mogla da znas prvim citanjem Ustava.

 

Ako US dozvoli da im religiozne organizacije kroje politiku onda je otislo sve u tri lepe... 

 

Sto se toliko uzbudjujes? Mislim, meni nije normalno da se uopste bave ovim, a ti se ubi da objasnis, odbranis... Anyway, Tramp leti u januaru pa ce se valjda i ovaj cirkus zavrsiti. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Baby said:

 

Ako US dozvoli da im religiozne organizacije kroje politiku onda je otislo sve u tri lepe... 

 

Sto se toliko uzbudjujes? Mislim, meni nije normalno da se uopste bave ovim, a ti se ubi da objasnis, odbranis... Anyway, Tramp leti u januaru pa ce se valjda i ovaj cirkus zavrsiti. 

Ja se uopste ne uzbudjujem, samo ti objasnjavam da preterujes sa reakcijom.

Tebi nije normalno, a ono ustavom zagarantovano pravo da se bunis kad mislis da ti drzava krsi ustavna prava, takvih slucajeva milion, a tebi je bas ovaj nenormalan :lol_2: 

 

Nisi se nesto iscudjavala kad su ono onomad potvrdili Roe vs Wade, u slucaju gde bese iz Luizijane mislim. Nisi smatrala da je to nenormalno, ali ovo jeste.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Baby said:

Tramp leti u januaru pa ce se valjda i ovaj cirkus zavrsiti. 

DA, kao SAO Seatle. 😛

Mislim da ti zelis da on ode, ali se bas zbog toga glasaci ne slazu. 

Komuna, kibutzi, nemogu da prodju kroz US. 🙂

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ja se uopste ne uzbudjujem, samo ti objasnjavam da preterujes sa reakcijom.

Tebi nije normalno, a ono ustavom zagarantovano pravo da se bunis kad mislis da ti drzava krsi ustavna prava, takvih slucajeva milion, a tebi je bas ovaj nenormalan :lol_2: 

 

Nisi se nesto iscudjavala kad su ono onomad potvrdili Roe vs Wade, u slucaju gde bese iz Luizijane mislim. Nisi smatrala da je to nenormalno, ali ovo jeste.

 

👍

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Baby said:

 

Ako US dozvoli da im religiozne organizacije kroje politiku onda je otislo sve u tri lepe... 

 

 

I kad napises nesto ovako, ja se zapitam da li ti znas gde zivis. Da li znas da je sloboda religije zagarantovana ustavom, i da je vecina u US, religiozna. I da ce naravno da se striktno bore protiv pokusaja da im drzava ulazi u prostor.

Sto nema nikakve veze sa time da im religiozne organizacije vode politiku, nego upravo suprotno, striktna podela.

A uz to opste je poznato da danas jedan ateista, i verovatno ne skoro, nema teoretsku sansu da postane predsednik US. Predsednik moze da bude AA, ali nema sanse da bude ateista (ne vidim ateiste na ulici kako protestuju zbog diskriminacije). Zna se da religiozne organizacije ne placaju porez, znaci generalno povlascen polozaj.

I onda ti "ako je do toga doslo u tri lepe". Pa nije do toga doslo, nikad se nista nije ni promenilo. 

Nekako mi se cini da ces i prvi amandman da pripises Trampu :lol_2:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

I kad napises nesto ovako, ja se zapitam da li ti znas gde zivis. Da li znas da je sloboda religije zagarantovana ustavom, i da je vecina u US, religiozna. I da ce naravno da se striktno bore protiv pokusaja da im drzava ulazi u prostor.

Sto nema nikakve veze sa time da im religiozne organizacije vode politiku, nego upravo suprotno, striktna podela.

A uz to opste je poznato da danas jedan ateista, i verovatno ne skoro, nema teoretsku sansu da postane predsednik US. Predsednik moze da bude AA, ali nema sanse da bude ateista (ne vidim ateiste na ulici kako protestuju zbog diskriminacije). Zna se da religiozne organizacije ne placaju porez, znaci generalno povlascen polozaj.

I onda ti "ako je do toga doslo u tri lepe". Pa nije do toga doslo, nikad se nista nije ni promenilo. 

Nekako mi se cini da ces i prvi amandman da pripises Trampu :lol_2:

 

👍

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 1:47 PM, Squabbit said:

 

Vidi ti guras pricu da se ekonimija pod njim urushila.
OK.
Ima li nekog virusa koji je u stvari do sada trebao da razjebe celokupnu ekonomiju sveta ne sa US.
Koja je nezaposlenost bila u Novembru ili Dec prosle godine? ja ne znam pitam tebe al cenim da nije bila 14%
naivno je prosipati pricu kako je sjebao ekonomiju a tek treba da se vidi sta ce sve ostati u poslu posle kovilja

Edit:
Nisam ni citao do kraja tek sada, zavrshih.
Nego hoces da kazes da se pod Trupmetom skratio zivotni vek u ove 4 godine?
'leba ti kako?
Zagadjenje vece? Trumpeta kriva? opet zivota ti kako? Je l' on otvorio i stavio u pogon 16 viskih peci?
 

 

Nisam videla ovaj post.

 

Nisam ja nista smislila, Zoran je okacio tekst koji se bavi analizom, necu se vracati unazad da ga kopam... 

Link to comment
Share on other sites

Komplet sam shokirana, kazu nije u redu napadati fizicki mirne protestante i kontramitingovanje:

 

'Last night our community witnessed -- and many of our residents experienced -- physical violence and intimidation by counter protesters during a Black Lives Matter protest at City Hall,' Boise Mayor Lauren McLean said in a statement. 

'I condemn those who showed up in our community under the guise of 'protection' and instead intimidated, shouted epithets and white nationalist slogans, and in some cases physically assaulted protesters. There is no room for this in our city.' 

 

Double standard, anyone?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Otvoreno pismo koje je uzrokovalo napade na neke potpisnike (iako se ne slazem sa politizacijom oko Trampa, u svakom slucaju u pismu objasnjava mnogo stosta sto sam ja pricala za slobodu govora tokom godina):

 

A Letter on Justice and Open Debate

Adjust

 

Share

  

July 7, 2020
The below letter will be appearing in the Letters section of the magazine’s October issue. We welcome responses at [email protected]

Our cultural institutions are facing a moment of trial. Powerful protests for racial and social justice are leading to overdue demands for police reform, along with wider calls for greater equality and inclusion across our society, not least in higher education, journalism, philanthropy, and the arts. But this needed reckoning has also intensified a new set of moral attitudes and political commitments that tend to weaken our norms of open debate and toleration of differences in favor of ideological conformity. As we applaud the first development, we also raise our voices against the second. The forces of illiberalism are gaining strength throughout the world and have a powerful ally in Donald Trump, who represents a real threat to democracy. But resistance must not be allowed to harden into its own brand of dogma or coercion—which right-wing demagogues are already exploiting. The democratic inclusion we want can be achieved only if we speak out against the intolerant climate that has set in on all sides.

The free exchange of information and ideas, the lifeblood of a liberal society, is daily becoming more constricted. While we have come to expect this on the radical right, censoriousness is also spreading more widely in our culture: an intolerance of opposing views, a vogue for public shaming and ostracism, and the tendency to dissolve complex policy issues in a blinding moral certainty. We uphold the value of robust and even caustic counter-speech from all quarters. But it is now all too common to hear calls for swift and severe retribution in response to perceived transgressions of speech and thought. More troubling still, institutional leaders, in a spirit of panicked damage control, are delivering hasty and disproportionate punishments instead of considered reforms. Editors are fired for running controversial pieces; books are withdrawn for alleged inauthenticity; journalists are barred from writing on certain topics; professors are investigated for quoting works of literature in class; a researcher is fired for circulating a peer-reviewed academic study; and the heads of organizations are ousted for what are sometimes just clumsy mistakes. Whatever the arguments around each particular incident, the result has been to steadily narrow the boundaries of what can be said without the threat of reprisal. We are already paying the price in greater risk aversion among writers, artists, and journalists who fear for their livelihoods if they depart from the consensus, or even lack sufficient zeal in agreement.

This stifling atmosphere will ultimately harm the most vital causes of our time. The restriction of debate, whether by a repressive government or an intolerant society, invariably hurts those who lack power and makes everyone less capable of democratic participation. The way to defeat bad ideas is by exposure, argument, and persuasion, not by trying to silence or wish them away. We refuse any false choice between justice and freedom, which cannot exist without each other. As writers we need a culture that leaves us room for experimentation, risk taking, and even mistakes. We need to preserve the possibility of good-faith disagreement without dire professional consequences. If we won’t defend the very thing on which our work depends, we shouldn’t expect the public or the state to defend it for us.

Elliot Ackerman
Saladin Ambar, Rutgers University
Martin Amis
Anne Applebaum
Marie Arana, author
Margaret Atwood
John Banville
Mia Bay, historian
Louis Begley, writer
Roger Berkowitz, Bard College
Paul Berman, writer
Sheri Berman, Barnard College
Reginald Dwayne Betts, poet
Neil Blair, agent
David W. Blight, Yale University
Jennifer Finney Boylan, author
David Bromwich
David Brooks, columnist
Ian Buruma, Bard College
Lea Carpenter
Noam Chomsky, MIT (emeritus)
Nicholas A. Christakis, Yale University
Roger Cohen, writer
Ambassador Frances D. Cook, ret.
Drucilla Cornell, Founder, uBuntu Project
Kamel Daoud
Meghan Daum, writer
Gerald Early, Washington University-St. Louis
Jeffrey Eugenides, writer
Dexter Filkins
Federico Finchelstein, The New School
Caitlin Flanagan
Richard T. Ford, Stanford Law School
Kmele Foster
David Frum, journalist
Francis Fukuyama, Stanford University
Atul Gawande, Harvard University
Todd Gitlin, Columbia University
Kim Ghattas
Malcolm Gladwell
Michelle Goldberg, columnist
Rebecca Goldstein, writer
Anthony Grafton, Princeton University
David Greenberg, Rutgers University
Linda Greenhouse
Rinne B. Groff, playwright
Sarah Haider, activist
Jonathan Haidt, NYU-Stern
Roya Hakakian, writer
Shadi Hamid, Brookings Institution
Jeet Heer, The Nation
Katie Herzog, podcast host
Susannah Heschel, Dartmouth College
Adam Hochschild, author
Arlie Russell Hochschild, author
Eva Hoffman, writer
Coleman Hughes, writer/Manhattan Institute
Hussein Ibish, Arab Gulf States Institute
Michael Ignatieff
Zaid Jilani, journalist
Bill T. Jones, New York Live Arts
Wendy Kaminer, writer
Matthew Karp, Princeton University
Garry Kasparov, Renew Democracy Initiative
Daniel Kehlmann, writer
Randall Kennedy
Khaled Khalifa, writer
Parag Khanna, author
Laura Kipnis, Northwestern University
Frances Kissling, Center for Health, Ethics, Social Policy
Enrique Krauze, historian
Anthony Kronman, Yale University
Joy Ladin, Yeshiva University
Nicholas Lemann, Columbia University
Mark Lilla, Columbia University
Susie Linfield, New York University
Damon Linker, writer
Dahlia Lithwick, Slate
Steven Lukes, New York University
John R. MacArthur, publisher, writer

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/8/2020 at 12:17 AM, Baby said:

Za one kreativnije i slobodnijeg duha su poslovi uglavnom vezani za umetnost, oni ni ne mogu da se snadju cesto u nekom krutom tehnickom svetu gde je svaki sraf na mestu.

 

Zapravo kreativni i slobodniji poslovi su uglavnom nevezani za umetnost, daleko ih vise ima od umetnickih. Umetnicki poslovi zauzimaju mali procenat u okviru kreativnih poslova koji su mnogo vise vezani za bilo kakvo resavanje problema. Dakle kreativnost se ispoljava i u resavanju problema,  ne samo u stvaranju umetnickih dela.

 

Kreativan posao je smisliti novu prodajnu strategiju za pivo ili smisliti optimizovani nacin proizvodnje deterdzenta ili smisliti brzi nacin vodjenja knjiga ili smisliti kako bogatije poizvesti  kupus ili smisliti jeftiniji, a kvalitetniji nacin sivenja odece ili recimo smisliti kako povezati ljubitelje saha sa bezicnim slusalicama (nije realan primer, palo mi na pamet), sve je to kreativnost. Naucne teorije i modeli sa teskim matematickim formulama su isto kreativna dela koja resavaju neki problem i teze da kroz takav oblik elegantno opisu neki deo stvarnosti.

 

Kreativnost nije nuzni umetnicki posao, zahteva to mnogo vise inteligencije, promisljanja, istrazivanja, statistike, tehnickog znanja, izucavanja raznovrsne literature, sintetizovanja raznih koncepata ili kako bi to Dzobs rekao kreativnost je spajanje tacaka, sklapanje puzli.

 

On 7/8/2020 at 12:17 AM, Baby said:

Masakr ljudske kreativnosti nisu drzave, nego poslodavci.

 

A ti poslodavci obrazovani u drzavnim skolama sa gradivom o menadzmentu i preduzetnistvu industrijskog doba. Sto onda znaci da je maskr kreativnosti opet ucinila drzava nad tim poslodavcima kad su bili deca.

 

Ponovo baci pogled na smanjenje broja kreativne dece sa 98% na 15% kod petnaestogodisnjaka. Ako vec zelis da pravis komparaciju, drzava od pete do petnaeste godine izvrsi masakr kreativnosti nad 83% dece, dok poslodavci od osamnaeste (zaokruzimo 18 a ne 15) tome doprinesu 13% (ajd da kazemo da vecina ljudi posle osamnaeste godine pocne da radi, da ne idu na fakultet). Tolika drastacna razlika je jasno vidljiva da mozemo reci da sadasnje drzavno skolsko obrazovanje vrsi  masakr ljudske kreativnosti.

Edited by Veshtodel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nadjoh vremena da odslusam ceo predsednicki govor za Dan nezavisnosti. Istorija belezi velike politicke govore koji se isticu i po stilu ali pre svega po supstancijelnosti, jasnosti, istinitosti, uticaju te istorijskom momentu u kojem su izreceni, poput Perikleovog govora na sahrani poginulim vojnicima (koji nam prenosi Tukidid u svojoj genijalnoj knjizi), ili Cercilovog boricemo-se-na-plazama govora, ili Reganovog govora na Brandenburskoj kapiji kada je trazio rusenje zida (cinicno oficijelno nazvanog "antifasisticki bedem") kojim su socijalisti opasali svoje robove i sa kojeg su im pucali u ledja kada bi ovi pokusali da se dokopaju kapitalizma i slobode itd. Ovaj govor predsednika Trampa, krsticu ga "Veliki amerikana govor", na dan najveceg americkog praznika, u trenutku kada orvelovsko-maoisticka rulja zedna moci i vlasti jurisa na sve kvintesencijalne americke vrednosti, zaista spada u naznacenu kategoriju govora - a to sto je se levica toliko uzjogunila ovim povodom samo svedoci da se tu radilo o necemu velikom, vrednom i plemenitom. Istorija uzivo:

 

 

Edited by bohumilo
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, bohumilo said:

Nadjoh vremena da odslusam ceo predsednicki govor za Dan nezavisnosti. Istorija belezi velike politicke govore koji se isticu i po stilu ali pre svega po supstancijelnosti, jasnosti, istinitosti, uticaju te istorijskom momentu u kojem su izreceni, poput Perikleovog govora na sahrani poginulim vojnicima (koji nam prenosi Tukidid u svojoj genijalnoj knjizi), ili Cercilovog boricemo-se-na-plazama govora, ili Reganovog govora na Brandenburskoj kapiji kada je trazio rusenje zida (cinicno oficijelno nazvanog "antifasisticki bedem") kojim su socijalisti opasali svoje robove i sa kojeg su im pucali u ledja kada bi ovi pokusali da se dokopaju kapitalizma i slobode itd. Ovaj govor predsednika Trampa, krsticu ga "Veliki amerikana govor", na dan najveceg americkog praznika, u trenutku kada orvelovsko-maoisticka rulja zedna moci i vlasti jurisa na sve kvintesencijalne americke vrednosti, zaista spada u naznacenu kategoriju govora - a to sto je se levica toliko uzjogunila ovim povodom samo svedoci da se tu radilo o necemu velikom, vrednom i plemenitom. Istorija uzivo:

 

 

Nisam imala vremena da odslusam ceo govor, recimo ima neke stvari Bog, devine i to sto mi se ne svidja.

Ali mu se mora priznati da je dobar govornik. Nije mi jasno kako moze da govori tako dugo a da ne cita? Cak i Reganov legendarni govor je napisao pomocnik, koji je on procitao. Da li ima neke slusalice da ga podsecaju ili on ovo govori iz glave (dal naucio napamet ili govori iz glave)?

 

U svakom slucaju impresivno, i znam da ce oni koji ga ne voli to da napadnu. Ali to je prosto cinjenica.

Link to comment
Share on other sites

Najljepši i najbolji predsjednički govor ikad:

 

“Good morning. In less than an hour, aircraft from here will join others from around the world. And you will be launching the largest aerial battle in the history of mankind.”

“‘Mankind.’ That word should have new meaning for all of us today. We can’t be consumed by our petty differences anymore. We will be united in our common interests. Perhaps it’s fate that today is the Fourth of July, and you will once again be fighting for our freedom … Not from tyranny, oppression, or persecution … but from annihilation. We are fighting for our right to live. To exist.”

 

“And should we win the day, the Fourth of July will no longer be known as an American holiday, but as the day the world declared in one voice: ‘We will not go quietly into the night! We will not vanish without a fight! We’re going to live on! We’re going to survive!’ Today we celebrate our Independence Day!”

  • Like 1
  • Thanks 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/7/2020 at 9:17 AM, Veshtodel said:

Sad ti meni reci, da li je ovaj problem i masakr ljudske kreativnosti resiv ako nastavimo sa ovakvim oblikom drzavnog obrazovanja? Tesko sumnjam, bas kao sto u to tesko sumnjaju Land i Jarman koji su radili ovu studiju (doduse oni lepo izlazu detalje problema, kazu da skole decu uce da istovremeno imaju konvergentno i divergentno razmisljanje, da istovremeno  kritikuju i analiziraju ideje i istovremeno zamisljaju nove ideje i budu mastoviti, sto je u praksi i kognitivno nemoguce sprovesti, tj. ne mozes istovremeno ta dva oblika razmisljanja imati, nego to moraju biti razdvojeni procesi. Zato su u Design Thinking i System Thinking metodologiji (obe se ne spominju u skolama, a kamoli uce) ta dva procesa razdvojena. A taj problem genocida nad ljudskom kreativnoscu je samo jedan od mnogih pored antivaxa, sklonosti teorijama zavera i svemu ostalom, sto je pak deo genocida nad ljudskom radoznaloscu i logickim razmisljanjem. Da bi se to resilo, nema tog zakona koji ce reci ''stop antivaxu, zabrana antivaxa'' nema tog zakona koji ce ''reformisati'' obrazovanje (omiljena rec svakog nekreativnog politicara), nego bi se to resilo spontano kao i sve ostalo, korak po korak.


Mislim da su ova dvojica u startu ograničeno postavila problem, naime, ne radi se o problemu konvergentnog i divergentnog razmišljanja već o racionalnoj i intuitivnoj psihološkoj funkciji, o čemu je pisao Karl Jung u svojoj vrlo poznatoj knjizi Psihološki tipovi.

 

Intuitivna funkcija se ne ispoljava samo kroz razmišljanje ili rešavanje problema već i u kombinaciji ili mešanju sa ostale tri funkcije, razmišljanjem, emocijama i osetima. Npr. kada jedan fudbaler izvede kreativan potez, to ne mora da ima veze sa razmišljanjem. 

Ili, ako jedan umetnik ispolji svoju intuitivnu percepciju kroz muziku, to nema veze ni sa razmišljanjem, a ni sa rešavanjem problema.

 

Ovo bi takodje značilo da se Jung apsolutno ne bi složio sa tezom da su istovremeno konvergentno i divergentno razmišljanje nemogući u isto vreme, dosta je pisao o tom mešanju funkcija. Najbanalniji primer je obična politička rasprava, gde se ne radi o razmišljanju kao čistoj funkciji već se to kao što dobro znamo kombinuje sa snažnim emocijama, predrasudama, izvrtanjima, podmetanjima i sl.

Inače, ne mislim da je razdvajanje racionalnog i kreativnog podučavanja loša ideja.

 

Država jeste jedan dominantan faktor za koji možemo da kažemo da nameće dominantnu psihološku funkciju, ili ideologiju (a koja je zapravo u dobroj meri samo odraz jedne funkcije). 

Ali postoje i drugi entiteti koji utiču, poput umetnika, intelektualaca, crkve, porodice, medija, biznisa itd.

 

Inače su tzv. primitivne kulture iz prošlosti bile superiorne u intuitivnoj funkciji u odnosu na današnju civilizaciju. Dobar primer bi bile prakse američkih Indijanaca, “vision quest” ili “lamenting (crying) for a vision”.

 

Ovo sam pomenuo zbog korišćenja intuitivne funkcije u moralnom ili duhovnom smislu, gde su takodje bili superiorni. Vizija kao slika+emocija+smisao je daleko snažnija nego neka apstraktna ideja. Mogu da preporučim odličnu knjigu “Philosophy as a way of life”, Pierre Hadot, koja je se bavila tim problemom odvajanja filozofije od karaktera i duha.

 

I na kraju, da kažem da je ova rasprava možda i bitnija za pojedinca, nego za teoretisanje šta bi bilo najbolje za društvo, tj, pokušajte u sebi da razvijete kreativnost i intuiciju, ne morate da promenite ceo svet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Splendini said:

Mislim da su ova dvojica u startu ograničeno postavila problem, naime, ne radi se o problemu konvergentnog i divergentnog razmišljanja već o racionalnoj i intuitivnoj psihološkoj funkciji, o čemu je pisao Karl Jung u svojoj vrlo poznatoj knjizi Psihološki tipovi.

 

Intuitivna funkcija se ne ispoljava samo kroz razmišljanje ili rešavanje problema već i u kombinaciji ili mešanju sa ostale tri funkcije, razmišljanjem, emocijama i osetima. Npr. kada jedan fudbaler izvede kreativan potez, to ne mora da ima veze sa razmišljanjem. 

Ili, ako jedan umetnik ispolji svoju intuitivnu percepciju kroz muziku, to nema veze ni sa razmišljanjem, a ni sa rešavanjem problema.

 

Samo sto je ovde upravo rec o resavanju problema, ne toliko o intuitivnoj funkciji, iako se slazem da i taj deo igra ulogu u kreativnostil.

 

Kroz drzavno skolsko obrazovanje se ubija kreativni vid resavanja problema (mada delimicno  i ovaj deo oko intiutivne funkcije), a to kasnije igra bitnu ulogu u zivotu pojedinca koji ako zeli da ima nesto, da ostvari neke prakticne rezultate, da zaradi sebi za zivot, da resi neki licni problem ili neki problem koji ima njegov klijent, poslodavac ili neko u drustvu, onda on to ne moze da uradi ukoliko ne zna kako da resi problem i ukoliko nije kreativan.

 

Sa druge strane to u vezi intiutivne funkcije se vise vezuje za jedan drugi nivo gde ne dominira toliko drzavno skolstvo koliko dominira recimo zvanicna organizovana (centralizovana) religija i kultura. Na tom nivou imamo masakr tih intuitivnih i instrospektivnih funkcija pristupa sebi.

Edited by Veshtodel
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vezano za rešavanje problema, izvinjavam se, nisam ispratio diskusiju od početka. Šta je  zapravo funkcija obrazovanja? Rešavanje problema, opšte obrazovanje, izgradnja odredjenog sistema vrednosti, ili možda štancovanje članova društva koji odgovaraju elitama?

 

Slažem se da obrazovni sistem generalno ubija kreativnost u manjoj ili  većoj meri.

Možda bi bilo dobro ispitati i vezu izmedju individualizma i kolektivizma i kreativnosti. 

Moj je utisak da dosta obrazovanih ljudi u US smatra npr. Kineze generalno manje kreativnom nego zapadnjake, više puta sam čitao takve diskusije.

 

Mada kako Zapad sve više tone u oligarhiju, za individualizam će biti sve manje mesta. Npr. pogledati grafike o broju medija ili o broju banaka u US, to decenijama ide na dole. Sposobnost za kritičko razmišljanje, individualizam, slobodu će biti u korelaciji.

Da ne pominjem inequality. Više puta sam pominjao i ovde i na prošlom forumu knjigu zloslutnog naziva “Signals:The breakdown of the social contract and the rise of geopolitics “, (napisane pre šest godina), a i poznati Piketty-jev inequality grafik.

 

Takodje se slažem da organizovane religije često idu na potiskivanje intuitivnog i individualnog, da ne ulazim dublje u to da li su motivi opravdani (često je u pitanju samo moć).

Ali se ne bih složio da je intuicija kao funkcija pod dominantnim uticajem religije ili kulture. Religija u jednom društvu može da bude izbrisana, a u kulturi može da dominira racionalizam, ali to ne znači da će intuicija nestati, već će naći druge modalitete ispoljavanja. To je zapravo jedna bitna karakteristika intuicije, originalnost, nezavisnost, sloboda.

 

Inače, nisam bio eksplicitan, izjednačio bih kreativnost i intuiciju,  naravno zavisno od definicija i jednog i drugog, ali da ne idemo predaleko od teme.

 

Evo citat iz Jungove knjige “Seminar on Nietzche’s Zarathustra”, koja se bavi ovim pitanjima kreativnosti, intuicije, fantazije:

 

“...because man does not possess creative powers, he is possessed by them. That is the truth. If he allows himself to be thoroughly possessed by them without questioning, there is no inflation[of ego], but the moment he thinks “I’m the fellow”, an inflation follows.”

Question: Can it be avoided?

Jung: Only by obeying without looking at yourself. You must be quite naive.”      p. 40

Link to comment
Share on other sites

On 7/10/2020 at 5:56 PM, Angelia said:

Nisam imala vremena da odslusam ceo govor, recimo ima neke stvari Bog, devine i to sto mi se ne svidja.

Ali mu se mora priznati da je dobar govornik. Nije mi jasno kako moze da govori tako dugo a da ne cita? Cak i Reganov legendarni govor je napisao pomocnik, koji je on procitao. Da li ima neke slusalice da ga podsecaju ili on ovo govori iz glave (dal naucio napamet ili govori iz glave)?

 

U svakom slucaju impresivno, i znam da ce oni koji ga ne voli to da napadnu. Ali to je prosto cinjenica.

 

Cita sa teleprometra.

 

 

 

 

 

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...