Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

50 minutes ago, Baby said:

 

Koristili?

Ispasce da su oni organizovali demonstracije da bi skupili pare kako si krenula. 

 

Nemoralno? Cek, znaci, moralno je uzeti milion i kusur iz kampanje za privatan biznis, muljati sa donacijama preko privatnih kompanija i racuna (Trump org i Trump inc.), ali je nemoralno uzeti pare od nekog iz drzave ko ti ih da? 

Ili je mozda moralno opljackati sopstvenu dobrotvornu organizaciju... i moralno je mirne demonstrante zaliti suzavcima i dimnim bombama da bi se slikao sa Biblijom. 

Ah znaci svi su oni isti, ok, nemam ja problem s time. Samo sto se Tramp ne bavi "virtue signaling" :classic_biggrin:

Inace, nije doticni guverner uzeo pare, nego je trazio (znaci niko mu nije dao). Moralno bi bilo da zivi sa posledicama onoga sto je propovedao.

 

 

edit: inace ja nemam bolji izraz na srpskom od koristili. Nisu oni organizovali demonstracije da bi skupili pare, razlozi za organizovanje demonstraciju su mnogo opasniji nego profitiranje.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

On 7/5/2020 at 6:19 PM, Baby said:

 

Nekako mi se cini da masis poentu da bi poentirao za "centralizaciju"

 

Crkva ne moze da vodi politiku i ekonomiju (osim sopstvene), ona vodi veru. Svaki pokusaj mesanja crkve u politiku je uvek zavrsio lose.

 

Ne masim poentu nego iznosim ono sto jeste, a ne sto treba, ne treba to dvoje mesati. Ja se slazem sa tobom da Crkva ne treba da vodi politiku i ekonomiju, ali to nema veze sa tim sta je bilo i sta jeste u realnosti, a to je da je Crkva u proslosti vodila i politiku i ekonomiju. Ja sam o tome pisao, istorijske cinjenice, a ne normativne propise i ideje sta bi trebalo i kako bi trebalo.

 

Istorijska je cinjenica da je Rimokatolicka crkva bila i politicka institucija i sila, da je uticala na politicka i vojna desavanja u Evropi i ostatku sveta i da je bila centralizovana politicka sila sa kojom su se decentralizovani feudalni kraljevi i plemici non stop svadjali sve do Reformacije i verskih ratova kada je taj subok eskalirao i doveo do smrti skoro 10 miliona ljudi.

 

On 7/5/2020 at 6:19 PM, Baby said:

Da, ima i 90% samoobrazovanih umetnika. Sta cemo sa samoobrazovanim lekarima? Da li bi ih pustio da te lece?

 

O tome smo vec jednom diskutovali, ne bih pustio da me leci samoobrazovani lekar, sto ne znaci da zbog toga moramo da imamo i opravdavamo postojanje sadasnjeg drzavnog obrazovanja koje je zasnovano na principima industrijskog doba. Takvo obrazovanje se sporo razvija i prilagodjava promenama u svetu, skupo kosta, ne sluzi ucenicima i studentima (ne daje im potrebno znanje i umece razmisljanja, nego im daje cinjenice na tacni koje trebaju da nabubaju), ne sluzi ni trzistu (zato imamo gomilu nezaposlenih ljudi koji nemaju znanja i vestine koje kompanijama treba) i pritom dovodi do pojave antivax, teoreticara zavera, kreacionista itd. Sadasnje obrazovanje takav problem ne resava, to je opet cinjenica, deskripcija realnosti, ono sto jeste, a ne ono sto treba. Bas kao sto je cinjenica i opis realnosti da je 2016. godine 69% programera bilo samoobrazovano (sada ih ima znatno vise). Slagali se mi sa tim ili se ne slagali, to je objektivna realnost i opis problema.

 

Kako cemo taj problem resiti, e to je vec domen ''sta treba'', a ne ''sta jeste'' i ako te vec zanima ono sto treba, a tad smo pisali na drugoj temi pre par meseci, moja zamisao i ideja oko toga sta treba jeste da se i obrazovanje decentralizuje, prepusti trzistu uz minimalnu kontrolu vlade i nekakvih ministarstava obrazovanja, nauke i kulture (sta god ta ministarstva znacila i radila) i da ta kontrola i regulacija bude vezana samo za inspekciju toga sta skole uce (i mentori kako sam ja to na onoj temi pisao i to jos bolje ukoliko bi to bilo remote jer bi tako sprecili vrsnjacko nasilje, smanjili troskove putovanja i zagadjenje i uticaj na klimu). Nesto poput kontrole proizvodnje hleba, da li ta proizvodnja zadovoljava neke zdravstvene i ekoloske standarde. Doduse ni ovakva zamisao nije bas najbolja, mozda je bolje potpuno prepustiti sve trzistu bez ikakve kontrole (zbog spontanog poretka i samoorganizacije), ne znam, bas kao sto ne znam da li je moja ideja da dizajniram navigaiju kao sidebar dobra za korisnika u odnosu na ideju da ta navigacija bude header. Da bih to znao, takvu ideju moram da testiram, da je empirijski ispitam u realnosti. Tako mozemo i ovo gore da radimo, sto nazalost vlade obicno ne rade, tesko da postoji vlada koja kreativno resava drustvene probleme.

 

A kad smo vec kod tog kreativnog resavanja problema, evo jedna odlicna studija radjena jos 1993. o tome kako kreativnost nestaje kod dece zbog obrazovanja.

https://www.ideatovalue.com/crea/nickskillicorn/2016/08/evidence-children-become-less-creative-time-fix/

 

Prema toj studiji 98% petogodisnjaka pokazuje kreativnost, a onda se ona smanjuje tokom godina osnovnog obrazovanja da bi medju decom koja imaju 15 godina taj procenat iznosio 15%. Kod odrasilih je to samo 2% (tu spadaju Hokins, Dzobs i ostali geniji popularni ili nepopularni, a zamislitite tek da li ovakvih ima u vladama, jesu li zakonodavci i izvrsioci kreativni ljudi kada donose neke politike).

 

Sad ti meni reci, da li je ovaj problem i masakr ljudske kreativnosti resiv ako nastavimo sa ovakvim oblikom drzavnog obrazovanja? Tesko sumnjam, bas kao sto u to tesko sumnjaju Land i Jarman koji su radili ovu studiju (doduse oni lepo izlazu detalje problema, kazu da skole decu uce da istovremeno imaju konvergentno i divergentno razmisljanje, da istovremeno  kritikuju i analiziraju ideje i istovremeno zamisljaju nove ideje i budu mastoviti, sto je u praksi i kognitivno nemoguce sprovesti, tj. ne mozes istovremeno ta dva oblika razmisljanja imati, nego to moraju biti razdvojeni procesi. Zato su u Design Thinking i System Thinking metodologiji (obe se ne spominju u skolama, a kamoli uce) ta dva procesa razdvojena. A taj problem genocida nad ljudskom kreativnoscu je samo jedan od mnogih pored antivaxa, sklonosti teorijama zavera i svemu ostalom, sto je pak deo genocida nad ljudskom radoznaloscu i logickim razmisljanjem. Da bi se to resilo, nema tog zakona koji ce reci ''stop antivaxu, zabrana antivaxa'' nema tog zakona koji ce ''reformisati'' obrazovanje (omiljena rec svakog nekreativnog politicara), nego bi se to resilo spontano kao i sve ostalo, korak po korak.

Edited by Veshtodel
Link to comment
Share on other sites

@Veshtodel

samo da bacim 5aka za bavljenje literaturom na temu konvergentnog & divergentnog razmišljanja. eto ne slažemo se oko većine tema ali ovo je nešto što bih toplo preporučio svima, pa mislim da ne bi trebalo da prođe nezapaženo, iako je lateralna stvar u diskusiji;

 

što se tiče prvog pasusa na drugi quote - da aktuelno obrazovanje dovodi do pojave antivax, teoretičara zavere, kreacionista, svih ovih tema i još nekih zajedno ili odvojeno = mislim da su stvari ipak malo kompleksnije, iako ne komplikovane. i istorijski gledano i u aktuelnom društvenom / kulturološkom / whatevs kontekstu, ima puno faktora prečih od sistema i metoda obrazovanja koji čine da to što se danas objedinjuje pod kapom deep state teorije zavere + doživljava svoje varijante i iteracije u lokalu, gde god ti lokali bili, prima i lepi na publiku tako snažno. tekst koji sam valjda juče posadio na temu, daje neke fakte hronološki poređane, naravno samo u okviru usa univerzuma. srbija npr ima svoje specifičnosti na temu.

 

u svakom slučaju, pohvale za konvergentno/divergentni deo, nadam se da će još nekoga zainteresovati da pročita ponešto na temu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

On 7/6/2020 at 1:52 AM, RatzenStadt said:

Pomalo off topic...
Jel prati neko podkest Dzo Rogana? 

Kako ne, "trening danju, JR podkast nocu - po ceo dan" :wink2:! Vec dugo vremena predstavlja veliku i otvorenu platformu za slobodnu diskusiju i prezentaciju raznih starih i novih, dobrih i losih ideja, koje cesto i prevazilaze Dzoov platni razred ali on to uglavno dobro gura (mada ponekad i zasere, kao sto je to uradio u emisiji sa Nikom Bostromom, jednim od vodecih intelektualaca i filozofa vestacke inteligencije, jer nije mogao da razume njegov "argument simulacije" ali ga je zgrabio kao buldog i davio celu emisiju istim pitanjem), mada mislim da bi mogao malo vise da se sprema za emisije. Uglavnom, Dzo je velika inspiracija, mnogi su poceli da se bave podkastingom zbog njega u poslednje vreme, u to ime evo sjajne emisije od pre par dana sa James Lindsay-om, koji je zivi penicilin za ovu nakaznu postmodernu ideologiju koja se razlila na americke ulice u zadnjih mesec dana - puna preporuka:

 

 

Neko vredan je u komentarima ispisao i sadrzaj:

Spoiler

0:00 Elephants in Thailand
1:46 Cancel culture
4:43 White fragility & racism
10:41 Religion & sin
13:24 Stephen King & JK Rowling
14:27 Trans women & competition
20:08 James woke encyclopedia
22:01 Conflict Theory & Marxism
25:29 George Floyd & clip culture
31:27 Twitter criticism & idealogues
37:17 The early internet & blocking people
39:29 Hot takes as critical theory
41:10 Anonymous comments
42:27 Closing Chaz
43:31 Building & tearing down in academia
47:28 Fake academic papers 
52:42 Diversity offices in education
55:27 Jordon Peterson & biological sex 
58:29 Diversity, micro agressions & BLM
1:03:31 Actors,hoax papers & Antifa
1:10:41 Riots,protests & covid
1:15:11 Obesity
1:19:02 James's accident & lost senses
1:22:53 Gas explosions 
1:25:18 Diversity, research justice & wokeness
1:29:54 Opressive words & equality of outcome
1:36:09 Manspreading & fat body building 
1:46:52 Queer Theory, autism & body positivity
1:54:24 Tourettes (Jamie speaks) & South Park
1:57:02 Peak wokeness
2:06:55 Legislation, discrimination & diversity
2:14:54 Systemic thinking, fascism & changing definitions
2:25:18 Equity, benevolant sexism & racism
2:30:58 Grifters, authenticity & physical discipline
2:37:40 Removing tests from schools & optimism
2:40:50 Peak wokeness & the media
2:46:42 Social Justice & racism
2:52:33 Critical race theory & Derrick Bell
2:54:54 Protests, riots & racism

 

 

  

12 hours ago, RatzenStadt said:

Preporucujem ti sadrzaje MTVa za pocetak 😛

Ove polupismenjake iz klipa koji kazu da "Amerika nikada nije bila sjajna osim ako niste beli muskarac" bih priupitao kako to da onda svake godine toliko imigranata - od kojih 90% nisu beli muskarci - bira da, sto legalno sto ilegalno, dodje u SAD (cesto sa porodicom prolazeci kroz najgore muke ne bi li se dokopali granice) kao u obecanu zemlju i tu stvori srecan i prosperitetan zivot za sebe i svoju porodicu (mnoge od tih manjina, npr. azijati ili crnci sa Kariba ili Jevreji (ako hocemo da ih posmatramo odvojeno), su po svim merljivim parametrima uspesnije od belaca u SAD) - oni ocigledno nisu dobili memo o tome za koga je Amerika dobra? Zasto je po svim anketama Amerika ubedljivo prva imigraciona zelja ljudi sirom sveta - otprilike oko 25% ljudi koji zele da emigriraju zele da dodju u SAD (na drugom mestu je Kanada sa tek oko 6%, pa Australija, pa Nemacka itd)? Pa upravo zato sto je to najmanje rasisticko i verikalno najpropustljivije drustvo u istoriji ljudske civilizacije, zato sto je jedino tamo moguce da kao mali imigrant sa zavezljajem dodjete sa porodicom iz Indije ili Irana ili Nigerije a da tamo postanete osnivac multinacionalne kompanije. A zasto je tome tako? Pa upravo zahvaljujuci idejama tih belih muskaraca (naravno, njihova boja koze nema s tim apsolutno nikakve veze, ali je isticem upravo zato sto ideologija probudjenih zombija insistira da je boja koze kljucna ljudska osobina), dakle zahvaljujuci idejama individualnih ljudskih prava, sloboda i odgovornosti - koje su u dijametralnoj suprotnosti sa kolektivistickom i rasnom zombi ideologijom, i koje jesu kljucni razlog zasto zombiji kidisu na te kvintesencijalne americke vrednosti.

Edited by bohumilo
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uini said:

što se tiče prvog pasusa na drugi quote - da aktuelno obrazovanje dovodi do pojave antivax, teoretičara zavere, kreacionista, svih ovih tema i još nekih zajedno ili odvojeno = mislim da su stvari ipak malo kompleksnije, iako ne komplikovane. i istorijski gledano i u aktuelnom društvenom / kulturološkom / whatevs kontekstu, ima puno faktora prečih od sistema i metoda obrazovanja koji čine da to što se danas objedinjuje pod kapom deep state teorije zavere + doživljava svoje varijante i iteracije u lokalu, gde god ti lokali bili, prima i lepi na publiku tako snažno. tekst koji sam valjda juče posadio na temu, daje neke fakte hronološki poređane, naravno samo u okviru usa univerzuma. srbija npr ima svoje specifičnosti na temu.

 

Naravno, stvari jesu kompleksnije od ovoga i svakako da tu imamo drugih faktora koji uticu na postojanje svega toga pored sadasnjeg oblika obrazovanja, to je deo onoga sto sam Baby spominjao za mentalne modele kod iceberg modela. Samo sto kroz drugaciji oblik obrazovanja mogu da se rese ti problemi i to opet ne radikalno, tipa da sada odmah ukinemo sve skole, vec polako korak po korak. Zapravo vec sada imamo promene u nacinu na koji ljudi sticu znanja (nazalost i neznanja), ljudi sami dolaze do tako neceg mimo skolskog sistema, bilo to na dobar nacin (sticanje novih znanja i vestina koje se traze na trzistu) bilo to na los nacin (upijanje antivax teorija zavera i slicno). Tu skolski sistem u neku ruku postaje cak i irelevantan, sto se u jednom trenutku mozda i shvati, pa to pocne da se menja (recimo da se izbacuju neki programi na fakultetima koje niko ne pohadja, redukuje budzet za obrazovanje sve do nivoa kada  bismo imali vrlo malo ljudi koji su zavrsili drzavno obrazovanje). Ovo je doduse samo primer, ne predvidjanje, dakle neki zamisljeni scenario koji sam smislio da bih objasnio te spontane promene i spontano organizovanje koje se u drustvu desava i koje niko ne vodi i ne kontrolise, jedan od razloga zasto tako je zato sto umeju da traju decenijama, pa cak i vekovima, a niko toliko dugo ne zivi da bi mogao pazljivo to da vodi i planira.

 

3 hours ago, uini said:

u svakom slučaju, pohvale za konvergentno/divergentni deo, nadam se da će još nekoga zainteresovati da pročita ponešto na temu.

 

Skoro je izasla knjiga Design Thinking: Kako da stvarate proizvode koje ljudi zele od dvojice autora iz Nordeusa. Tu se recimo dodatno objasnjava razlika izmedju konvergentnog i divergentnog razmisljanja i kako se to primenjuje u kreativnom resavanju problema, kao i generalno design thinking metodologija. Iako je to vise namenjeno ljudima koji bi naprave neki novi proizvod i rese probleme koje njihov biznis ima, ista takva metodologija moze da se primeni i u resavanju drustvenih problema i smisljanju inovativnijih resenja. 

Link to comment
Share on other sites

Evo jednog od primera demokracije i miroljubivosti protesta.

 

Ne zelim da komentarisem, ali mi se cini da ce svako ko odgleda ovaj video doneti zakljucak. 🙂

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Veshtodel said:

 

Prema toj studiji 98% petogodisnjaka pokazuje kreativnost, a onda se ona smanjuje tokom godina osnovnog obrazovanja da bi medju decom koja imaju 15 godina taj procenat iznosio 15%. Kod odrasilih je to samo 2% (tu spadaju Hokins, Dzobs i ostali geniji popularni ili nepopularni, a zamislitite tek da li ovakvih ima u vladama, jesu li zakonodavci i izvrsioci kreativni ljudi kada donose neke politike).

 

 

Interesatno je da potvrdjujes ono sto mi je dosta ljudi koji su iskusni u US obrazovanje reklo, a ja recimo nisam istorijski znala - da je US sistem u jednom trenutku prilagodjen "prosecnom" uceniku, tj ispod prosecnom da bi se doveo do proseka. Recimo kao program "No child left behind". Tako dolazimo do problema da oni koji su iznad proseka moraju da se prilagode na dole. Tako se tokom vremena ubija kreativnost. Ideja da svako treba da bude koristan clan drustva, zvuci jako dobro, medjutim kao i svaka ideja izjednacavanja u principu spusta nivo. Signal mladim ljudima koji se kasnije primenjuje u korporativnom svetu je, nemoj da strcis, nema poente samo ispunjavaj osnovne zahteve i sve ce biti ok. Pa onda i ne cudi kad pogledamo ko su uspesni preduzimaci, a ono bude oni koji su se protiv tog sistema pobunili.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

to bi značilo da je us sistem obrazovanja nekada davno negovao kreativnost a onda se prilagodio onima koji to ne mogu. što nije tačno (niti da je tako bilo, niti da "prosečni" to ne mogu) 

 

daklem, veoma pogrešan zaključak i viđenje teme. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

to bi značilo da je us sistem obrazovanja nekada davno negovao kreativnost a onda se prilagodio onima koji to ne mogu. što nije tačno (niti da je tako bilo, niti da "prosečni" to ne mogu) 

 

daklem, veoma pogrešan zaključak i viđenje teme. 

To upravo znaci da je sprecen napredak sposobnima, kako bi se oni koji su manje sposobni bolje osecali i na kraju postali neophodna radna snaga. Medjutim, omanulo se u tome da su na kraju svi ti  manje sposobni trazili punu platu, a nisu razvili vestine kojima bi zaradili tu punu platu. 

Dokaz da se nekada kreirala kreativnost je u startUps, koji su startovali US ljudi, a ne imigranti.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, mrd said:

 

Dokaz da se nekada kreirala kreativnost je u startUps, koji su startovali US ljudi, a ne imigranti.

 

nije to dokaz a pogotovo nema veze sa sistemom obrazovanja.

ne znam sta ti znaci ovo us ljudi a ne migranti. najveci % us ljudi je u nekom trenutku migrirao u ameriku ali to cu ostaviti tebi i ili drugima da se dogovorite cemu sluzi

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Veshtodel said:

 

Ne masim poentu nego iznosim ono sto jeste, a ne sto treba, ne treba to dvoje mesati. Ja se slazem sa tobom da Crkva ne treba da vodi politiku i ekonomiju, ali to nema veze sa tim sta je bilo i sta jeste u realnosti, a to je da je Crkva u proslosti vodila i politiku i ekonomiju. Ja sam o tome pisao, istorijske cinjenice, a ne normativne propise i ideje sta bi trebalo i kako bi trebalo.

 

 

Da me ne shvatis pogresno, ja sam protiv centralizacije, ali posmatram nacin funkcionisanja. Centralne vlasti svuda u svetu postoje, mozda ne regulisu sve, ali regulisu mnogo toga. 

 

14 hours ago, Veshtodel said:

 

A kad smo vec kod tog kreativnog resavanja problema, evo jedna odlicna studija radjena jos 1993. o tome kako kreativnost nestaje kod dece zbog obrazovanja.

https://www.ideatovalue.com/crea/nickskillicorn/2016/08/evidence-children-become-less-creative-time-fix/

 

Prema toj studiji 98% petogodisnjaka pokazuje kreativnost, a onda se ona smanjuje tokom godina osnovnog obrazovanja da bi medju decom koja imaju 15 godina taj procenat iznosio 15%. Kod odrasilih je to samo 2% (tu spadaju Hokins, Dzobs i ostali geniji popularni ili nepopularni, a zamislitite tek da li ovakvih ima u vladama, jesu li zakonodavci i izvrsioci kreativni ljudi kada donose neke politike).

 

Sad ti meni reci, da li je ovaj problem i masakr ljudske kreativnosti resiv ako nastavimo sa ovakvim oblikom drzavnog obrazovanja? Tesko sumnjam, bas kao sto u to tesko sumnjaju Land i Jarman koji su radili ovu studiju (doduse oni lepo izlazu detalje problema, kazu da skole decu uce da istovremeno imaju konvergentno i divergentno razmisljanje, da istovremeno  kritikuju i analiziraju ideje i istovremeno zamisljaju nove ideje i budu mastoviti, sto je u praksi i kognitivno nemoguce sprovesti, tj. ne mozes istovremeno ta dva oblika razmisljanja imati, nego to moraju biti razdvojeni procesi. Zato su u Design Thinking i System Thinking metodologiji (obe se ne spominju u skolama, a kamoli uce) ta dva procesa razdvojena. A taj problem genocida nad ljudskom kreativnoscu je samo jedan od mnogih pored antivaxa, sklonosti teorijama zavera i svemu ostalom, sto je pak deo genocida nad ljudskom radoznaloscu i logickim razmisljanjem. Da bi se to resilo, nema tog zakona koji ce reci ''stop antivaxu, zabrana antivaxa'' nema tog zakona koji ce ''reformisati'' obrazovanje (omiljena rec svakog nekreativnog politicara), nego bi se to resilo spontano kao i sve ostalo, korak po korak.

 

Sve je to tacno, medjutim, pravne norme koje regulisu nacin ponasanja odraslih nije jednak kao i kod dece. Deca do 14, 16, 18, kako gde se smatraju cesto neodgovornim za svoje ponasanje, samim tim im je i kreativnost veca, jer u mnogo cemu nije ni sankcionisana. 

 

Evo posto smo na US temi, oni razvijaju tokom skolovanja kriticko misljenje. Jako puno predmeta ima zadatke kriticnog misljenja i tu su apsolutno slobodni da iznesu svoje misljenje i razloge zasto misle da to treba tako, a ne ovako. Totalna sloboda da se kreativnost izrazi kroz razmisljanje. A onda dodju u fazu kada se zaposle u raznim korporacijama i firmama i gazda vise ne voli njihovo kriticno misljenje nego trazi da odrade posao (cesto bez mnogo razmisljanja). Tako im vremenom ubijaju tu kreativnost. 

 

Antivakseri i ravnozemljasi su ljudi podlozni uticajima i tu skolovanje nema veze, nego cist sklop licnosti i vaspitanja. U istom odeljenju mozes da imas dva podjednako uspesna djaka gde jedan veruje da treba da se zahvali Bogu za njegovo postojanje, dok drugi zna tacno kome treba da se zahvali, roditeljima. 

 

Za one kreativnije i slobodnijeg duha su poslovi uglavnom vezani za umetnost, oni ni ne mogu da se snadju cesto u nekom krutom tehnickom svetu gde je svaki sraf na mestu.

 

Masakr ljudske kreativnosti nisu drzave, nego poslodavci. Zato imas mnoge kreativne ljude koji su sami sebi otvorili biznise (Dzobs, Gejts, Mask...) koji cisto sumnjam da kao poslodavci daju za pravo radnicima da sastavljaju kompjutere, automobile, rakete kako im kreativnost nalaze. Samo ni za to nije svako, ne zato sto je lose skolovan, nego zato sto mu urodjene predispozicije nisu jednake kao i ovim ljudima (i jos mnogim manje znanim koji su nam doneli sitne kreativne stvarcice koje koristimo). 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Angelia said:

Ah znaci svi su oni isti, ok, nemam ja problem s time.

 

Naravno da nisu svi isti. Ima onih gorih od drugih. 

 

9 hours ago, Klotzen said:

Evo i jednog od retkih članka u domaćoj štampi o dešavanjima u SAD :

 

https://www.danas.rs/svet/dugi-mars-generala-vilijama-bara/

 

Nešto smo spominjali a nešto smo i preskočili.

 

Zena rece da je rodjena ruskinja, pa mi je interesantno kako nasi ne prepoznaju obrazac s obzirom da smo kroz to prosli. Ali svsta od mene, da prepoznaju ne bi Vucic bio vecni vladar... 

Link to comment
Share on other sites

Quote

WASHINGTON — The Supreme Court on Wednesday upheld a Trump administration regulation that lets employers with religious or moral objections limit women’s access to birth control coverage under the Affordable Care Act.

As a consequence of the ruling, about 70,000 to 126,000 women could lose contraceptive coverage from their employers, according to government estimates.

The vote was 7 to 2, with Justices Ruth Bader Ginsburg and Sonia Sotomayor dissenting.

 

Nema kontracepcije, nema abortusa, povratak u srednji vek. Jos kada bi mogli da sterilizuju sve osim belih, mission accomplished. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Baby said:

 

Nema kontracepcije, nema abortusa, povratak u srednji vek. Jos kada bi mogli da sterilizuju sve osim belih, mission accomplished. 

Al ga ti pretera, nije ti signal 7:2 glasanje, nego ces SC da optuzis za rasizam i sterilizaciju?

Ti razumes da je tu pitanje bilo da li je ustavno da poslodavac moze da odluci da nece osiguranjem da pokrije kontracepciju, a ne da ce zenama da zabrani kontracepciju?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Nema kontracepcije, nema abortusa, povratak u srednji vek. Jos kada bi mogli da sterilizuju sve osim belih, mission accomplished. 

 
Kako stoje sa Viagrom? 
 

17 minutes ago, Kronostime said:

Alo, zene, zar kontracepcija  nije pravo koje vama omogucuje  slobodan izbor sta ce te raditi sa svojim telom ili i to zavisi od uzusa mocnika?

 

DA031407-E25-F-4628-90-FF-6-DCCDFDB9-E31
 

Pa mora da se proizvedu “motaci kablova” i bela sirotinja. Nece imucni imati problem sa tim. Oni ce da placaju ljubavnicama abortuse i da kupe oprostajnice, ako se secas sta je to bilo. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Kronostime said:

Alo, zene, zar kontracepcija  nije pravo koje vama omogucuje  slobodan izbor sta ce te raditi sa svojim telom ili i to zavisi od uzusa mocnika?

Pravo nije oduzeto.

 

2 minutes ago, Plavi Golub said:

 
Kako stoje sa Viagrom? 
 

 

Zavisi, nema zakona koji to propisuje.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:


Ocigledno ih tu ne svrbi.

Ocigledno da ne razumete temu, a Baby odma u preterivanje. 

2010 pod Obamom su zakonom obavezali poslodavce da kupuju osiguranje koje pokriva kontracepciju (viagra nikad nije bila predmet zakona - niko ga nije zahtevao). Cak i Obamacare je nudio opciju da na osnovu religije poslodavci dobiju izuzetak, ali su morali da ponude alternativu, da kontracepcija bude besplatna. Protiv toga su se  pobunili religiozni poslodavci (katolicka skola), da nije ustavno da se obavezu da obezbedjuju kontracepciju kad su oni "pro-life". Jedna od tuzbi je dosla do ustavnog suda, i to je ova presuda.

Nemam pojma zasto se to vodi kao Trampova stvar, kad se rasprava vodila od 2010.

 

Znaci niko nije nikom oduzeo pravo na kontracepciju.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...