Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

2 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Koliko Kanada ima stanovnika? Razumes li da nekada ne mozes primeniti isto resenje delimicno iz kulturno politickih razloga, a delimicno iz prakticnih. 

 

kad radite poredjenja morate da uzmete i aspekte geografije brojnosti inace te ceka bivsa Juga gde su se jedno zalili sto njihovo preliva drugima isve otislo u mo3 na kraju. Nisi valjda zaboravio?

 

Generalno i razlomke kad poredis svodis ih naisti imenilac, inace teze ide.

 

Kanada ima 37 miliona ljudi i 10 provincija i tri teritorije na svjeveru.

SAD ima 320 miliona ljudi i 50 drzava.

EU ima preko 500 miliona ljud i 28 drzava , tako da ne vidim zasto bi to bio problem, ako je zdravstvo na nivou drzave.

 

1 minute ago, demag said:

 

Naravno da su problemi u USA veliki ali to je temlj svega...sloboda govora, zato Moor može pričati o problemima

Zato mi znamo za ponašanje policije u USA, beskućnike, probleme sa zdravstvenom zaštitom, nasilne smrti od oružja itd.

 

Evo mi sa blakana raspravljamo o zdravstvenoj zaštiti u USA a što nam govore podaci...kako je u USA loše, pazi sada

Ako u USA oboliš od raka, šanse da ostaneš živ su ti 70% a u HR su ti ispod 50%...koje je zdravstvo bolje? Ljudi oko mene tvrde da je HR besplatno bolje

 

Nisam na tržištu naletio na kvalitetne i kontroverzne dokumentarce...iz EU ili Kanade

 

Kada se budu desavala masovna ubistva bice. Bolje da ih nema.

 

1 minute ago, DJORDJE said:

Ne znam za Ontario, ali je u Alberti moj brat placao iz dzepa za private room i to nije bila bas neka sitnina.

 

Rekao si privatno kupatilo, a ne privatna soba, koja se naravno placa. Vjerujem da se placa i u Americi, ako nije pokriveno osiguranjem.

Vjerujem da i ti imas super osiguranje koje pokriva privatnu sobu, ali koliko ljudi procentualno ima osiguranje koje pokriva privatnu sobu,  mada je to najmanje bitno valjda u svemu tome.

Nisu to sada sobe sa 15 kreveta, ono sto sam ja vidio od 2 do 4 kreveta.

Kablovska, internet itd to je tu, a najvaznije medicinsko osoblje takodje obilazi 24 sata.

 

@mrd kako ti zamisljas bolnice u Kanadi, bas me interesuje :smiley33:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

re Obamacare ja sam za jeftiniji plan imala 100$ deductable za ER, a sad em placam vise za osiguranje em mi je deductable $500.

 

Da li ovo znaci da ti se od ukupne sume osiguranja za isti nivo usluge i eventualnu potrebu za urgentnom moras da platis 5x vise? Na kom je to nivou, mesecnom?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

Kanada ima 37 miliona ljudi i 10 provincija i tri teritorije na svjeveru.

SAD ima 320 miliona ljudi i 50 drzava.

EU ima preko 500 miliona ljud i 28 drzava , tako da ne vidim zasto bi to bio problem, ako je zdravstvo na nivou drzave.

Nije po obicaju matematika dobra. Kao prvo ne mogu se sabirati kruske i jabuke. Kad imas 5 krusaka i 3 jabuke i kada ih sve stavis u istu korpu i dalje ces imati 5 krusaka i 3 jabuke. Ako ih stavis u blender, onda ces imati smoothie, aizgubio si karakteristike oba voce. Znaci to sto ti radis, nema veze sa mozgom! 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Angelia said:

Oko mitomanije se slazem. Iako ne sporim da neko tvrdi da je zdravstvo u US skuplje, ali gorivo je jeftinije.

Znaci postoje razlike, i to ne znaci da su one lose. 

nazalost Obamacare je drasticno digao cenu osiguranja.

Pre Obamacare ja sam za jeftiniji plan imala 100$ deductable za ER, a sad em placam vise za osiguranje em mi je deductable $500.

Osakatio je obicnog prosecnog gradjanina, sa glupavom pricom "osiguranje za sve" koja uopste i nije radila. Da ne pominjem da je jos i pokrao tzv Obamacare tax koji je naterao bolnice da podignu cene uslugama.

 

Državno zdravstvo je rupa bez dna. Tu nema kraja, to morate shvatiti.

Ova naša propaganda o "solidarnosti", ma to je največa pljačka koja postoji.

 

Pazi sada kako mi prolazimo jeftino u HR

cca.300€ izdvajaš za zdravstvo 

I ako nešto nije ok, čekaš na neke pretrage i preglede i po 3mj-6mj...neki ne dočekaju.

Oni koji si mogu priuštiti, plate u privatnoj klinici.

 

Ma čista pljačka i stvarno vam u USA ne želim "besplatno" solidarno govno...to će vas puno koštati, previše.

Vjeruj mi.

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

To je odlicno pitanje. Razumes razliku od Obame, ni ja ni supruga ne mozemo da budemo na porodicnom, posto oboje radimo. Da je ona, ili ja nezapolsn/a, onda bi mogli svi na jedno osiguranje. Ja bih mogao jedno dete da stavim na moje osiguranje, ali to je onda 2 porodicna, koje bi kostalo jos vise. 🙂

 

Tu glupost sam zaboravila totalno, da pa to je tek suludo.

Just now, Plavi Golub said:

 

Da li ovo znaci da ti se od ukupne sume osiguranja za isti nivo usluge i eventualnu potrebu za urgentnom moras da platis 5x vise? Na kom je to nivou, mesecnom?

Kako to funkcionise, posto naravno osiguranje nece reci ako hoces isto plati 5X vise nego ce uraditi sve sledece:

- promeniti sta plan pokriva i ne pokriva

- podici cenu za oko 10% godisnje a nekad i vise

- promeniti deductable

Tako da kad se preracunas sta si sve izgubio, za to isto bi morao da platis 5X vise.

Placa se po payroll, mi imamo dvo-nedeljni payroll.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

anada ima 37 miliona ljudi i 10 provincija i tri teritorije na svjeveru.

SAD ima 320 miliona ljudi i 50 drzava.

EU ima preko 500 miliona ljud i 28 drzava , tako da ne vidim zasto bi to bio problem, ako je zdravstvo na nivou drzave.

 

Znam care, ali ni u Evropi ti nisu uniformna resenja, zavisi od kulturnog nasledja i kolicine para i svuda imas participaciju.

Uzgred budi receno to sto nominalno imas neka prava, ne znaci da ces ih i ostvariti, ali te ne olade otvoreno. Nego pritiskaju lekare da npr ne daju insulin onima preko nekih godina, jer se stedi. Nisi ti zalazio skoro na Balkan, decu lece SMS.

Link to comment
Share on other sites

 

28 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Znam care, ali ni u Evropi ti nisu uniformna resenja, zavisi od kulturnog nasledja i kolicine para i svuda imas participaciju.

Uzgred budi receno to sto nominalno imas neka prava, ne znaci da ces ih i ostvariti, ali te ne olade otvoreno. Nego pritiskaju lekare da npr ne daju insulin onima preko nekih godina, jer se stedi. Nisi ti zalazio skoro na Balkan, decu lece SMS.

 

Znam da lece sa SMS, zato sam i rekao EU.

Ja sam zeleo da kazem, u stvari da se slozim, da resenje ne moze da bude na federalnom nivou zbog velicine SAD i razlicitosti u razvoju pojedinih drzava, zbog toga sam rekao da bude na nivou individualnih drzava i dao primjer kako je to uradjeno u Kanadi.

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

Rekao si privatno kupatilo, a ne privatna soba, koja se naravno placa. Vjerujem da se placa i u Americi, ako nije pokriveno osiguranjem.

Vjerujem da i ti imas super osiguranje koje pokriva privatnu sobu, ali koliko ljudi procentualno ima osiguranje koje pokriva privatnu sobu,  mada je to najmanje bitno valjda u svemu tome.

Nisu to sada sobe sa 15 kreveta, ono sto sam ja vidio od 2 do 4 kreveta.

Kablovska, internet itd to je tu, a najvaznije medicinsko osoblje takodje obilazi 24 sata.

Ne znam da li se dodatno placa, ali ja nisam ni video sobe sa 3-4 pacijenta, sto je standard ward room u BC ili Alberti. Da je bitno za lecenje nije, ali ti olaksava boravak u bolnici.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mrd said:

Nije po obicaju matematika dobra. Kao prvo ne mogu se sabirati kruske i jabuke. Kad imas 5 krusaka i 3 jabuke i kada ih sve stavis u istu korpu i dalje ces imati 5 krusaka i 3 jabuke. Ako ih stavis u blender, onda ces imati smoothie, aizgubio si karakteristike oba voce. Znaci to sto ti radis, nema veze sa mozgom! 

 

Don’t mix grandma’s and frogs! 😂

 

Da parafraziram Vuka D.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Amigo said:

 

Kada se budu desavala masovna ubistva bice. Bolje da ih nema.

 

 

Moor nije kritizirao samo masovna ubojstva.

Puno je kritizirao i kapitalizam, zdravstvo, rat u Iraku, Busha, bankarski sustav, korporacije itd itd

 

Ajde mi sada navedi nekog poznatog Europljanina, koji je snimio dokumentarac o ponašanju Njemačkih banka u slučaju Grčkog kolapsa?

Ili dokumentarac o masovnom javnom napastovanju žena u Kolnu za doček 2015god? (to da Rusi nisu provalili, ne bi se nikada ni saznalo)

Možda o ogromnim Francuskim potacijama u poljoprivredi, gdje niti seljaci iz Afrike ne mogu konkurirati FRA proizvodima.

Ili je snimljen dolumentarac o švercu djecom za vrijeme migrantskog vala 2015god...ili o nekoliko desetaka tisuća utopljenih jadnika na Mediteranu?

 

Ljudi sa ovih prostora, gledaju u silnim filmovima, dokumentarcima, serijama...jadne USA beskućnike, koji se vucaraju po ulicama i umiru u mukama itd

I onda dođu naši moralni filizofi: vidite što znači kada nema socijalne države, ljudi su ostavljeni na nemilost, okrutnog kapitalističkog sistema.

A u USA 14% siromašnih u HR 22%.

Svašta

Edited by demag
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, demag said:

Ljudi sa ovih prostora, gledaju u silnim filmovima, dokumentarcima, serijama...jadne USA beskućnike, koji se vucaraju po ulicama i umiru u mukama itd

I onda dođu naši moralni filizofi: vidite što znači kada nema socijalne države, ljudi su ostavljeni na nemilost, okrutnog kapitalističkog sistema.

A u USA 14% siromašnih u HR 22%.

Budi veoma pazljiv, po pitanju US beskucnika, posto mnogi, ali mnogi od tih ljudi bas hoce da zive na taj nacin. Mi, rekao bih prosecni ljudi to cesno ne mozemo da razumemo, ali tako je.

Jedan banalan primer, majke koja sa dvoje svoje dece zivi u kolima i nece da radi, posto ne bi imala dovoljno vremena za svoju decu. Kao sto sam ti rekao mi to ne mozemo da shvatimo, cak bi rekli to je nemoguce, ali se desava.

Ovo sam stavio u spoiler, iz prostog razloga sto nije nesto o cemu bi mi ovde mogli da razgovaramo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Amigo said:

 

Znam da lece sa SMS, zato sam i rekao EU.

Ja sam zeleo da kazem, u stvari da se slozim, da resenje ne moze da bude na federalnom nivou zbog velicine SAD i razlicitosti u razvoju pojedinih drzava, zbog toga sam rekao da bude na nivou individualnih drzava i dao primjer kako je to uradjeno u Kanadi.

:lol_2: Koliko su ono bese izracunali da bi nacionalno zdravstvo kostalo? 

I onda da dobijemo inferiorni proizvod, i unistimo odlican zdravstveni sistem, vodeci u svetu....

Odlicna ideja :classic_biggrin:

A znas odakle su rekli da bi finansirali doticni - pa iz poreza :classic_biggrin: samo bi morali da napabirce par triliona dolara godisnje od poreza.

Sta mislis ko bi to platio?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, demag said:

 

Moor nije kritizirao samo masovna ubojstva.

Puno je kritizirao i kapitalizam, zdravstvo, rat u Iraku, Busha, bankarski sustav, korporacije itd itd

 

Naravno, ja volim bas tu Ameriku, gdje postoji sloboda rijeci. M. Moor je uradio veliku stvar i ja stujem njegov lik i djelo.

 

3 minutes ago, demag said:

Ajde mi sada navedi nekog poznatog Europljanina, koji je snimio dokumentarac o ponašanju Njemačkih banka u slučaju Grčkog kolapsa?

Ili dokumentarac o masovnom javnom napastovanju žena u Kolnu za doček 2015god? (to da Rusi nisu provalili, ne bi se nikada ni saznalo)

 

Ljudi sa ovih prostora, gledaju u silnim filmovima, dokumentarcima, serijama...jadne USA beskućnike, koji se vucaraju po ulicama i umiru u mukama itd

I onda dođu naši moralni filizofi: vidite što znači kada nema socijalne države, ljudi su ostavljeni na nemilost, okrutnog kapitalističkog sistema.

A u USA 14% siromašnih u HR 22%.

Svašta

 

Jarane ipak HR ne moze da bude model za EU i poredjenje sa SAD. Zna se koje zemlje predstavljaju Zapadnu Evropu.

 

2 minutes ago, mrd said:

Budi veoma pazljiv, po pitanju US beskucnika, posto mnogi, ali mnogi od tih ljudi bas hoce da zive na taj nacin.

 

Ali mnogi i nece da zive na taj nacin, a i ti sto hoce, je samo dokaz da nesto nije u redu sa drustvom. :whistling:

 

Tvoja Kalifornija

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

:lol_2: Koliko su ono bese izracunali da bi nacionalno zdravstvo kostalo? 

I onda da dobijemo inferiorni proizvod, i unistimo odlican zdravstveni sistem, vodeci u svetu....

 

Sistem uopste nije odlican, pa sama si se ti zalila par postova iznad.:classic_biggrin:

 

1 minute ago, Angelia said:

Odlicna ideja :classic_biggrin:

A znas odakle su rekli da bi finansirali doticni - pa iz poreza :classic_biggrin: samo bi morali da napabirce par triliona dolara godisnje od poreza.

Sta mislis ko bi to platio?

 

Ne moraju porezi da se dizu uopste. Sta mislis npr da se malo srezu vojna izdvajanja koja su totalno nenormalna.:whistling:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

Ali mnogi i nece da zive na taj nacin, a i ti sto hoce, je samo dokaz da nesto nije u redu sa drustvom. :whistling:

 

Tvoja Kalifornija

Vidis, mozda je to vezano i sa slobodom, koju americki narod ima. Jos uvek amirkanac ne mora da ima id, niti policajac sme bez razloga da ga/je zaustavi. Kad pijanca na ulici serif zaustavi, on ga odvede u zatvor da se otrezni i sutra ga pusti na neciji potipis.

Kad si vec naveo Kaliforniju, ona je socijalno razvijenija od Kanade. U kanadi ne mozes da imas toliko homeless posto se smrznu u toku noci. Znaci opet si pobrkao. 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Amigo said:

 

Jarane ipak HR ne moze da bude model za EU i poredjenje sa SAD. Zna se koje zemlje predstavljaju Zapadnu Evropu.

 

 

U USA se puno više raspravlja o problemima u društvu, nego u zapadnoj Europi.

Sloboda govora je na višoj razini

 

Moj osobni stav

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

 

Sistem uopste nije odlican, pa sama si se ti zalila par postova iznad.:classic_biggrin:

 

Zdravstveni sistem je odlican, tu nema pitanja. Zalila sam se da su proizvodi tog sistema skupi :classic_biggrin:

Tu postoji razlika.

 

13 minutes ago, Amigo said:

 

Ne moraju porezi da se dizu uopste. Sta mislis npr da se malo srezu vojna izdvajanja koja su totalno nenormalna.:whistling:

Svasta, pa naravno da moraju, niko cak ni Dems ne predlazu da se to finansira iz vojnog budzeta. Nego bas od poreza :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mrd said:

Joj sta rade. Sad mi iskocila ova vest. Link

 

Previse ogranicenja, premalo zdravog razuma. 🙂

To nije ustavno :lol_2:

dobro bre da li u oni normalni/ Ali iskusno su stavili od 2024, kad ode ovaj sto ionako nece da im da tax returns. Ima sad da napravi zurku tuzeci ih za diskriminaciju.

Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

 

I ti si jedan od advokata healthcare for all :classic_biggrin: a zamisli dokazano US ima najbolju medicinsku brigu.

 

Kako onda ovo:

 

https://www.infoplease.com/world/health-and-social-statistics/infant-mortality-rates-countries

 

Amerika ima 6.2 umrlih beba na 1000 porodjaja (otprilike kao Hrvatska), EU ima 5.7. Kanada 5.0, a skandinavske zemlje 2.7-3.5

 

Ovaj ovde https://time.com/5090112/infant-mortality-rate-usa/ kaze:


 

Quote

 

“The poorer children are, the worse their health outcomes are,” says Thakrar, whose team found that poverty among U.S. children has been higher than in the 19 comparable OECD countries since the mid 1980s. Premature delivery and low birth weight have been consistently associated  with poverty, which affects over 20% of U.S. children, the second highest percent among 35 developed nations. 


 

 

otkud sad ovo? sto te siromasne zene ne koriste Medicaid pa lepo na kontrole tokom trudnoce, i sve po propisu kako treba?

 

Quote

 

In the latter half of the 20th century, a focus on greater access to medical care for women spurred declines in infant mortality in the United States. The implementation of Medicaid, granting wider access to healthcare, contributed to a dramatic decrease in infant mortality, in addition to access to greater access to legal abortion and family-planning care, such the IUD and the birth control pill.

 

In the decades following the 1970s, the United States' decreasing infant mortality rates began to slow, falling behind China's, Cuba's, and other developed countries'. Funding for the federally subsidized Medicaid and Maternal and Infant Care was sharply reduced, and availability of prenatal care greatly decreased for low-income parents.

 

 

Aha, smanjili novac za Medicaid. Pa kako to kad nam je najbolja medicinska nega u svetu, valjda su trebali da povecaju?

 

Jos nesto: postoji jako mnogo ljudi koji su siromasni ali ne mogu da se kvalifikuju za Medicaid:

 

Quote

For a single individual in 2018  the upper income limit for Medicaid eligibility  is $16,753, and for a family of four, the upper income limit is $34,638

Sa 17 hiljada dolara godisnjeg bruto prihoda u Cikagu, San Francisku, Los Andjelesu, Sijetlu, Njujorku, Bostonu, Denveru... mozes da sednes i da places. A od tebe se ocekuje da jos i platis privatno zdravstveno osiguranje. Sta je resenje: da se svi oni koji zaradjuju vise od 17 hiljada a manje od 50 hiljada odsele iz skupih gradova u Kentaki, Misisipi i Alabamu pa da tamo zive kao carevi? Ili da se podigne income limit na 50 hiljada, sto je realno donja granica za zivot u skupim delovima Amerike? 

 

Ima jos:

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_countries_by_life_expectancy

 

I ovde je Amerika ispod proseka EU, a ne bi trebalo jer svi preko 65 godina imaju Medicaid, bez obzira na prihod/penziju. Razlog je u onima ispod 65 godina, koji se ne kvalifikuju za Medicaid a ne mogu da kupe osiguranje, a kojima je odlazak u hitnu pomoc jedina vrsta zdravstvene zastite koju mogu da priuste. Mora da im se ukaze pomoc, a racun, koji nece platiti, ce im biti posle nekog vremena izbrisan iz evidencije. Taj racun placamo mi, koji imamo privatno zdravstveno osiguranje, jer svakako nece da to plati bolnica iz svoga dzepa. I to je jedan od razloga (ne i jedini) zasto je osiguranje skupo. 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

To nije ustavno :lol_2:

dobro bre da li u oni normalni/ Ali iskusno su stavili od 2024, kad ode ovaj sto ionako nece da im da tax returns. Ima sad da napravi zurku tuzeci ih za diskriminaciju.

Newsom se meni nije ni dok je bio gradonacelnik San Francisco-a dopadao. Ovo sve deluje kao da ce Cali da se bavi nekom vrstom secessije. 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, ObiW said:

Kako onda ovo:

 

https://www.infoplease.com/world/health-and-social-statistics/infant-mortality-rates-countries

 

Amerika ima 6.2 umrlih beba na 1000 porodjaja (otprilike kao Hrvatska), EU ima 5.7. Kanada 5.0, a skandinavske zemlje 2.7-3.5

 

Ovaj ovde https://time.com/5090112/infant-mortality-rate-usa/ kaze:

 

Postoje li podaci po drzavama zavisno od dostupnosti zdravstvene zastite? Da li postoje jos neki faktori koji uticu na mortalitet ili prevremeno radjanje beba osim ili uz siromastvo? Mada okreni, obrni sve se svodi na to.

 

Koja je mogucnost da se ta zastita pokrije na drugi nacin osim podizanja premije osiguranja svima ostalima?

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...