Jump to content

[USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja


McCarthy

Recommended Posts

4 minutes ago, Yoyogi said:

Stvarno, da takvim budaletinama neko i da azil, za sta su takvi kreteni uopste sposobni?

Ako gledas sa stanovista UN, onda sposobnost nema nikakvu ulogu. Nemci su 90tih sutnuli sve azilante iz YU, jer im nisu bili potrebni nakon ujedinjanja. Imali su gomilu nezaposlenih iz DDRa , plus etnicke Nemce iz SSSRa. Onda su pre par godina primili milion izbeglica iz Sirije, Iraka i Bog te pita odakle, jer im je nedostajala radna snaga. Tu im nije smetalao pravilo prve bezbedne zemlje. Cela prica oko izbeglica je odavno izgubila bilo kakav humanitarni karakter i svodi se na ekonomsku racunicu.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

 

U pravu si da im neko nesto obecava, pa organizovali su karavane da izazovu krizu.

To je nesto sto je u US problem vec decenijama, svaki predsednik od Regana se bavio tim problemom, svi deportovali koliko su mogli, i ipak samo Tramp je optuzen za rasizam kad radi isto sto i prethodnici.

Gle sada, opet se necemo sloziti, jer ces ti navesti verovatno Sorosa ili demokrate, a ja jedino sto vidim da cela kriza ide samo Trampu u korist. 

 

2 minutes ago, Angelia said:

 

Ja stvarno pokusavam da ti objasnim, ali ne mogu da se izborim sa tvojim totalno nerazumnim zakljuchcima.

Naravno da treba da ih deportuju, ali nije to lako izvodljivo.

 

 

Da, ja sam kreten, a ti uciteljica. Uvek je tako u prici nas dve 🙂

 

4 minutes ago, Angelia said:

Ovo sam propustila u zadnjem postu.

I tu se radi o parama, niti ima dovoljno ljudi u imigracionom da se time bave, ne ovakvom navalom, niti ima dovoljno para da se brze procesuira, a nema ni dovoljno dobre zakonske regulative kako da se sve to brze radi. Tramp je bio u pravu kad je rekao da mora da se radi revizija zakona. Zakoni su zbrda zdola.... i Obama je imao isti problem.

A Dems trenutno nece da saradjuju - zaboravili su kako su saradjivali pod Obamom.

 

 

Hmm, pa odvukli su ljude iz uscis-a na granicu da bi islo brze, a radna mesta popunili priucenima. Sada uglavnom sve stoji. 

Dems nema sta da saradjuje, osim sto drze pare za zid, a i to je dobio, sve ostalo je u republikanskim rukama kojima kriza odgovara, pa i odugovlacenje.

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Baby said:

 

Pazi, ima medju njima i kome zaista trba azil, iako je glup. Vecina trazioca azila nije podobna za azil, ali je to nacin da udjes u zemlju, pa posle se snalaze ili se vracaju... Mozda ovaj Trampov potez da cekaju odgovor u Meksiku i nije los, samo sto nisam sigurna da nece voditi u dublje probleme medju Meksikom i US. 

Dolazimo do pravog odgovora. Poenta jeste da vecina trazioca azila nije podobna za azil, zadrzavanje u Mexiku ce da umanji broj, zato sto ce da oitkriju da nece biti pusteni u US jer nemaju gde da ih drze ili zakonski moraju da ih puste. A i u pravu si da ce to da napravi problem sa Mexikom....zato je on i probao da napravi dodatni dil sa Gvatemalom i ostalima.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

Gle sada, opet se necemo sloziti, jer ces ti navesti verovatno Sorosa ili demokrate, a ja jedino sto vidim da cela kriza ide samo Trampu u korist. 

 

 

Kakav Soros? Kad si cula mene da sam ikad pomenula Sorosa?

Gledas jednostrano, Dems veoma lepo kapitalizuju na problemu :classic_smile: Ili barem pokusavaju

 

5 minutes ago, Baby said:

 

Dems nema sta da saradjuje, osim sto drze pare za zid, a i to je dobio, sve ostalo je u republikanskim rukama kojima kriza odgovara, pa i odugovlacenje.

 

 

Zaboravila si da su blokirali budzet jer Tramp nije hteo da odobri kako bi seli da pricaju o imigracionim zakonima, budzet ne zid? To ce opet da se desi, on je odustao prosli put, ali cekaj da dobije 2020 pa ces da vidis. On nakon izbora 2020 nema sta da izgubi, prosli put je imao za drugi mandat

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Baby said:

 

Zato sto su to bili ratni azilanti i verovatno da Nemacka nije htela da upadne u zamku brzinskog resavanja i deljenja drzvljanstava naveliko i nasiroko, pritom jos i pomoci koje su dobijali. Razlozi za trazenja azila su razliciti i u saradnji sa drzavama odakle dolaze azilanti se moze mnogo brze resiti. 

U to vreme je jos uvek vazio zakon o drzavljanstvu vajmarske republike. Znaci krv iskljucivo. Jednostavno, nisu imali potrebu za imigrantima.

22 minutes ago, Baby said:

Pa dobro 😄 

Evropa je primila (izuzimajuci Orbana) dosta migranata tokom sirijske krize. Bilo je drame naravno, ali se stisalo i doslo na svoje. Neke jos obradjuju, neke ce vratiti, druge ne... US je gore od Orbana, puste ih pa ih potrpaju po kavezima. Eno citam pre neki dan kako je nadrljao momak rodjeni u Americi, drzali ga vise od tri nedelje i optuzili da su mu papiri lazni. Nije jedini slucaj. 

Nije Evropa Orban , ali ni Nemacka. Koliko je primila Poljska, da ne spominjem Srbiju ili Rusiju. Bio je clanak na B92 kako su se Sirijci zalili da im je u Srbiji gore nego u Siriji.

 

22 minutes ago, Baby said:

Evropa je uvela standarde, a to vreme je jos i bilo taksativnog sistema i tek u zacetku ukidanja takse prvo medjusobno izmedju clanica EU, pa potom i van unije. Standardi moraju da se ispostuju ili se roba ne prodaje u EU. Piletina iz Amerike ne moze da se proda u EU, ne zadovoljava standard. 

Nije stvar u stndardima nego u uvoznim tarifama. Ti mozes da porucis nesto iz Evrope i doci ce ti na kucnu adresu bez ikakve carine. To nije slucaj u u EU.

Edited by DJORDJE
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Baby said:

Da, ja sam kreten, a ti uciteljica. Uvek je tako u prici nas dve 🙂

 

 

Ja to baby nikad nisam rekla, rekla sam da se zaleces sa zakljuchcima povremeno da nemam pojma odakle ti. Izvuces neki zakljucak sta ja mislim, sto meni nikad nije palo na pamet u zivotu i onda se svadjas (ne mislim bukvalno) sa svojim zakljuckom, a ja ostanem zbunjena odakle da pocnem. To sam par puta probala da ti kazem.

Evo kao ovo pominjanje Sorosa, to kao da sam ja neki teoreticar zavere - sto je potpuno besmisleno jer sam imala prilike da saradjujem sa fondacijom.

 

Nema tu neke filozofije, ja sam protiv ilegalne imigracije, bila sam protiv onog setanja kolona po Evropi, protiv sam i ovoga u US. Verujem da emigracija - ekonomska treba da ide sa postovanjem zakona zemlje u koju hoces da udjes. Protiv sam laznih azilanata. Pravi azilanti ne biraju gde im je bolje nego spasavaju zivu glavu.

Potpuno nepotrebno objasnjenje - nisam ni rasista ni fasista, upravo suprotno - sto se mene tice mozes da budes ljubicast, ako si ilegalac - to je jedino sto ti ja zameram.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Kakav Soros? Kad si cula mene da sam ikad pomenula Sorosa?

Gledas jednostrano, Dems veoma lepo kapitalizuju na problemu :classic_smile: Ili barem pokusavaju

 

 

Ne, gledam dvostarano i donosim zakljucak. Ovakva situacija ide samo nekom ko pravi politicku karijeru na imigrantima. 

Ova rekacija koja se javlja kod nekih demokrata je razumljiva ali ako na tome misle da prave karijeru, u startu su propali. 

 

Soros, pa eto, Soros je kriv za sve 😄 

 

10 minutes ago, DJORDJE said:

 

Nije stvar u stndardima nego u uvoznim tarifama. Ti mozes da porucis nesto iz Evrope i doci ce ti na kucnu adresu bez ikakve carine. To nije slucaj u u EU.

 

Netacno. Poruci pa ce ti isporuciti racun naknadno... u US

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Baby said:

 

Ne, gledam dvostarano i donosim zakljucak. Ovakva situacija ide samo nekom ko pravi politicku karijeru na imigrantima. 

Ova rekacija koja se javlja kod nekih demokrata je razumljiva ali ako na tome misle da prave karijeru, u startu su propali. 

 

Soros, pa eto, Soros je kriv za sve 😄 

 

Bold - nije razumljiva jer su do 2016te deportovali levo i desno, drzali ljude u kampovima.... btw sve razumljivo, ne mislim da su radili nesto pogresno. Mislim da su licemeri sto sad pokusavaju da dobiju poene na tvrdnji da su za suprotno.

 

A Soros - pogledaj moj prethodni post. Masoni su isto krivi za sve, sutra ces da me optuzis da se pozivam na masone.

 

I veruj mi neces naci argumentaciju da mi promenis misljenje o ilegalnoj emigraciji, ja to misljenje savrseno informisano imam vec vise od 20 godina, pre nego sto je Tramp dobio ideju da se kandiduje.

 

Edit: I pre nego sam i cula za Fox News :classic_biggrin:

Edited by Angelia
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Ja to baby nikad nisam rekla, rekla sam da se zaleces sa zakljuchcima povremeno da nemam pojma odakle ti. Izvuces neki zakljucak sta ja mislim, sto meni nikad nije palo na pamet u zivotu i onda se svadjas (ne mislim bukvalno) sa svojim zakljuckom, a ja ostanem zbunjena odakle da pocnem. To sam par puta probala da ti kazem.

Evo kao ovo pominjanje Sorosa, to kao da sam ja neki teoreticar zavere - sto je potpuno besmisleno jer sam imala prilike da saradjujem sa fondacijom.

 

 

Nema potrebe da kazes, ne samo meni, nego ti u svakom drugom postu napises nekom "ne razumes"

Zaista mislis da niko nista ne razume? Ne svadjam se, nego je postao iritantan nacin komunikacije sa "ne razumes" 

Drugo, cesto nerazumevanje dolazi ako se prica o necemu pa se uvede nesto drugo u raspravu, onda jedan misli na jedno, drugi na drugo i ode koncept u ocin. Eno pogledaj ispalila si se sa ssn, pa si uvela studente i navodis vodenicu na studente koji nemaju veze sa pricom i onda napises "ne razumes"

Sorosa pominjem kao metaforu, ne prebacujem tebi nista... fascinantno je da retko ko moze da provali u tudjim postovim sarkazam, metafore ili bilo koje jezicke stilske figure. Eno jednog banovase zbog neraspoznavanja toga, nego bukvalnog citanja. 

 

6 minutes ago, Angelia said:

 

Nema tu neke filozofije, ja sam protiv ilegalne imigracije, bila sam protiv onog setanja kolona po Evropi, protiv sam i ovoga u US. Verujem da emigracija - ekonomska treba da ide sa postovanjem zakona zemlje u koju hoces da udjes. Protiv sam laznih azilanata. Pravi azilanti ne biraju gde im je bolje nego spasavaju zivu glavu.

Potpuno nepotrebno objasnjenje - nisam ni rasista ni fasista, upravo suprotno - sto se mene tice mozes da budes ljubicast, ako si ilegalac - to je jedino sto ti ja zameram.

 

Ok, postujem. Protiv si, ja mislim da je svaki slucaj prica za sebe i da se ne mogu ljudi trpati u kaveze zato sto moraju da napuste svoje kuce. Mozda ne ispunjavaju uslove za neku drugu drzavu, ali to i dalje nije za kaveze. Neka ih resavaju i vracaju ili nesto neka urade, osim sto prave glupave drame. 

 

Btw, kako znas da ti omiljeni prodavac iz samoposluge nije ilegalac? Mislim, to treba da je problem drzave, sistemski problem, a ne nas, gradjana, inace zapadamo u fasizam, rasizam, sovinizam... Jel trazis ljudima papire na uvid kada pricas sa njima? Mislim, ako im to jedino zameras...

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, DJORDJE said:

Ako gledas sa stanovista UN, onda sposobnost nema nikakvu ulogu.

Vise mislim na ono sto je Kastro uradio 1970-ih. Na silne primedbe o politickim zatvorenicima, poslao ih je 500 na brod i u Majami. Eto vam ih.

A ove koje je neko nalagao da ih Amerika ceka pa se u velikim grupama zaputili, ne znam kakvu pamet oni imaju.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, DJORDJE said:

Kada to? Evo ja sam kupovao neke stvari na ebayu i za 10 godina mi nije stigao racun.

 

Ja sam kupovala iz Italije i stigao mi racun naknadno sa sve objasnjenjem da moram da platim taksu jer kupujem iz Evrope. To je ove godine, pre sto sam kupovala nisam placala taksu. 

Ne znam kako ebay funkcionise, ali amazon recimo ima sajt posebno za evropu, mislim cak da ima posebno za evropske drzave, posebno za us. Oni salju svakako svari iz svojih skladista uglavnom. 

Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Angelia said:

Naravno da treba da ih deportuju, ali nije to lako izvodljivo.

A sto nije lako izvodljivo? Obama je deportovao 700 hiljada njih ("Chief Deporter" je bio naslov clanka), skoro da niko nije primetio.

Deportovao je i one koji spanski i ne govore i nikada u zivotu nisu bili u Meksiku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Baby said:

 

Ja sam kupovala iz Italije i stigao mi racun naknadno sa sve objasnjenjem da moram da platim taksu jer kupujem iz Evrope. To je ove godine, pre sto sam kupovala nisam placala taksu. 

Ne znam kako ebay funkcionise, ali amazon recimo ima sajt posebno za evropu, mislim cak da ima posebno za evropske drzave, posebno za us. Oni salju svakako svari iz svojih skladista uglavnom. 

Pa tebi se onda bas zalomilo. Ja sam kupovao muzicke uredjaje, a moja ex nekoliko bundi iz Nemacke i ni kintu nismo platili. Da ne spominjem sto sam porucivao cigarete postom iz Rusije , dok sam pusio . Opet, nikada ni jedan cent nisam platio. U Kanadi, sasvim druga prica.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Nema potrebe da kazes, ne samo meni, nego ti u svakom drugom postu napises nekom "ne razumes"

Zaista mislis da niko nista ne razume? Ne svadjam se, nego je postao iritantan nacin komunikacije sa "ne razumes" 

 

Navika, uzrecica.  Niko se u US ne buni ili ne misli da ja mislis nesto lose kad kazem "You didnt get the point", ili "Let me explain what I meant"....Nemam ekvivalent na SH nego "Nisi razumeo/la" to nista ne govori o sagovorniku, nego da ja mislim da mozda nisam jasna. U Uk me povremeno pitaju da li ja mislim da su glupi :classic_smile: Nemas potrebe da se vredjas - problem sa forumom je da pisemo, da pricamo ja bih mogla da pojasnim, ovako ostaje dosta prostora za nerazumevanje.

 

 

11 minutes ago, Baby said:

 

Btw, kako znas da ti omiljeni prodavac iz samoposluge nije ilegalac? 

Neznam, i ne pitam. Samo sam principijalno protiv. Znam ja ljude koji su u u jednom periodu bili ilegalci, i veoma slobodno govorim da sam protiv, i neces verovati mozda, ali mi oni to ne zameraju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Yoyogi said:

A sto nije lako izvodljivo? Obama je deportovao 700 hiljada njih ("Chief Deporter" je bio naslov clanka), skoro da niko nije primetio.

Deportovao je i one koji spanski i ne govore i nikada u zivotu nisu bili u Meksiku.

Niko se nije bunio. Ono sto ja kazem da je neizvodljivo je da se svi deportuju koji treba, nema dovoljno para ili resursa za to. Nazalost sad nema ni politicke podrske, Obama je imao politicku podrsku, pa kad je drzao decu u kampovima duze od 21 dan, to je prestalo tek kad je doslo do SC - i niko ga nije pljuvao da je rasista.

On je dobio finansijsku podrsku, i opet nije mogao da resi problem. Tramp ni to nema, a ima priliv veci nego Obama.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, DJORDJE said:

Pa tebi se onda bas zalomilo. Ja sam kupovao muzicke uredjaje, a moja ex nekoliko bundi iz Nemacke i ni kintu nismo platili. Da ne spominjem sto sam porucivao cigarete postom iz Rusije , dok sam pusio . Opet, nikada ni jedan cent nisam platio. U Kanadi, sasvim druga prica.

 

Pokusala sam sada da nadjem mail obavestenja koji je stigao pre nego racun na adresu, medjutim bezuspesno u gomili... Posle nisam vise nista narucivala pa ne znam da li se zalomilo ili su uveli nesto novo. Pre sam kupovala preko amazona i ebay isto iz Italije, nisam dobila nista dodatno da platim. 

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Baby said:

 

Pokusala sam sada da nadjem mail obavestenja koji je stigao pre nego racun na adresu, medjutim bezuspesno u gomili... Posle nisam vise nista narucivala pa ne znam da li se zalomilo ili su uveli nesto novo. Pre sam kupovala preko amazona i ebay isto iz Italije, nisam dobila nista dodatno da platim. 

Meni u Japanu za sve sto na deklaraciji ima vise od 150 dolara na urucenju dodje carina da platim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Baby said:

Eno pogledaj ispalila si se sa ssn, pa si uvela studente i navodis vodenicu na studente koji nemaju veze sa pricom i onda napises "ne razumes"

 

Btw sad mi nesto pade na pamet za ovo uzrechica. Izlazimo ja i klinac veceras iz kola i treba da iznesemo neke kese, i on kaze dodaj mi torbu, ali se ne okrece, i ja onako :daj sine nemam sest ruku". Na to on kaze na SH sa sve akcentom "daj jbte sacekaj" 

I ja stanem, i kazem od kad ti koristis jbte  gde si to naucio.

Njegov odgovor "Od tebe" :lol_2:

 

Nisam se ja ispalila za SSN, nego nisam smatrala da je ITIN u tom trenutku bitan za raspravu (posto se zna kako se ITIN generalno koristi), ne mislim da bas svaku temu moram da ubijem pricom u sitna crevca, a studente sam pomenula samo zato sto pocela da cetvoris dlaku, pa da mi posle ne kazes "a studenti, njima ne treba radna viza" :classic_biggrin:

 

Za svaki slucaj, a ne zato sto sam skretala temu.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Angelia said:

Btw sad mi nesto pade na pamet za ovo uzrechica. Izlazimo ja i klinac veceras iz kola i treba da iznesemo neke kese, i on kaze dodaj mi torbu, ali se ne okrece, i ja onako :daj sine nemam sest ruku". Na to on kaze na SH sa sve akcentom "daj jbte sacekaj" 

I ja stanem, i kazem od kad ti koristis jbte  gde si to naucio.

Njegov odgovor "Od tebe" :lol_2:

 

Nisam se ja ispalila za SSN, nego nisam smatrala da je ITIN u tom trenutku bitan za raspravu (posto se zna kako se ITIN generalno koristi), ne mislim da bas svaku temu moram da ubijem pricom u sitna crevca, a studente sam pomenula samo zato sto pocela da cetvoris dlaku, pa da mi posle ne kazes "a studenti, njima ne treba radna viza" :classic_biggrin:

 

Za svaki slucaj, a ne zato sto sam skretala temu.

 

Eto vidis, imas uzrecice koje ni ne znas da koristis stalno 😄

 

Pa kako nije itin bitan ako je jedini nacin da ilegalci plate taksu... Ne secam se da sam ja rekla da studentima ne treba radna viza, mislim (ovo je moja uzrecica 😄) , ja ne znam to da im ne treba pa tesko da sam to mogla da napisem... nego da ne vidim zasto su se u pricu o ileglacima odjenom uvele vize radne, studentske... 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Yoyogi said:

Meni u Japanu za sve sto na deklaraciji ima vise od 150 dolara na urucenju dodje carina da platim.

 

To nesto kao u Srbiji. Mislim da je cak mozda malo vise, tipa 200 evra, nisam sigurna. U US se malo igraju trgovinskog rata, pa je sasvim moguce da sam ja zakacila neke izmene koje su mozda cak i ukinute u medjuvremenu. Bese mart. Ko ce ih znati, iznenadila sam se svakako. 

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

 

Eto vidis, imas uzrecice koje ni ne znas da koristis stalno 😄

 

Pa kako nije itin bitan ako je jedini nacin da ilegalci plate taksu... Ne secam se da sam ja rekla da studentima ne treba radna viza, mislim (ovo je moja uzrecica 😄) , ja ne znam to da im ne treba pa tesko da sam to mogla da napisem... nego da ne vidim zasto su se u pricu o ileglacima odjenom uvele vize radne, studentske... 

Samo sam pomenula studente da ti ne bi kasnije tvrdila kako "izuzetak potvrdjuje pravilo"

Znaci prvo radna viza (ili dozvola boravka) pa SSN, ne u isto vreme, ne put ka legalizaciji.

U pravu si da se ITIN moze koristiti za ilegalce da placaju porez, ali to nije prvenstveno bilo namenjeno za to, nego za ljude koji legalno borave, ali ne ispunjavaju zahteve za SSN. Generalno za zavisne clanove porodice. To sto ilegalci nalaze rupe u zakonu, pa oni stalno nalaze rupe.

 

Ja sam to u prvih godinu dana izvadila za mog klinca - a nakon toga je dobio SSN. I znam barem jos jednog emigranta koji je morao da radi to za zavisne clanove, za oboje su trazili pasos i vizu kao dokaz.

 

Mozda sto su deca u pitanju 

 

Btw ja znam da koristim uzrechice - samo je jako retko u US da te neko proziva zbog istih. Ako si se uvredila zbog mog "nisi razumeo/la" - nema nista iza toga, nisam planirala da nekog zovem kretenom ili glupim, nego da ispravim nesporazum, i objasnim sta sam rekla.

 

Sad kad smo raspravili nesporazum, dalje na temu....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Angelia said:

Samo sam pomenula studente da ti ne bi kasnije tvrdila kako "izuzetak potvrdjuje pravilo"

Znaci prvo radna viza (ili dozvola boravka) pa SSN, ne u isto vreme, ne put ka legalizaciji.

U pravu si da se ITIN moze koristiti za ilegalce da placaju porez, ali to nije prvenstveno bilo namenjeno za to, nego za ljude koji legalno borave, ali ne ispunjavaju zahteve za SSN. Generalno za zavisne clanove porodice. To sto ilegalci nalaze rupe u zakonu, pa oni stalno nalaze rupe.

 

Ja sam to u prvih godinu dana izvadila za mog klinca - a nakon toga je dobio SSN. I znam barem jos jednog emigranta koji je morao da radi to za zavisne clanove, za oboje su trazili pasos i vizu kao dokaz.

 

Mozda sto su deca u pitanju 

 

Btw ja znam da koristim uzrechice - samo je jako retko u US da te neko proziva zbog istih. Ako si se uvredila zbog mog "nisi razumeo/la" - nema nista iza toga, nisam planirala da nekog zovem kretenom ili glupim, nego da ispravim nesporazum, i objasnim sta sam rekla.

 

Sad kad smo raspravili nesporazum, dalje na temu....

 

Cak i kod studenata ima neka zackoljica, ali mislim da mozda i nije pravna. Prve godine tj. prvih 6 meseci nemaju pravo da rade, a posle nesto postepeno (zaboravila sam), tek valjda na trecoj godini mogu da rade van fakulteta puno radno vreme. No to nema veze sa radnim dozvolama i ssn brojevima. 

 

Stavila sam onaj pravni savet oko itin broja bas iz tog razloga, sto nije pravno regulisano i advokati ustvari ne mogu da pomognu oko toga. Za itin broj nije potrebna nikakva dokumentacija osim valjda adrese i nekog dokumenta koji sluzi za identifikaciju, pa s toga oni ne vode racuna i to je otvorilo vrata za bilo koga ko nema dozvolu boravka, pa i ilegalce. I nije rupa u zakonu jer tu zakon nego jednostavno nije regulisano. Ne vidim nista lose u tome da placaju taksu ako hoce, naprotiv. 

 

Vise mi se ne dopada to sto dozvoljavaju da im ljudi budu decenijama neevidentirani i neregulisani nego njihova regulacija. Naravno da ne mislim da treba svi da prelaze granicu ilegalno, nego da posto se vec desava i posto se vec ne razresava, onda neka puste neke uslove koji ce voditi ka legalizaciji. Nece uslov od 10 ili 15 godina ohrabriti nove ilegalce da dodju da cekaju, pa ako ih ne deportuju, to oni svakako rade, ali ce im dati sansu bar da razmisljaju da ne krse zakone i ne bave se kriminalom. One sto se bave kriminalom lepo deportacija i cao. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Baby said:

 

Cak i kod studenata ima neka zackoljica, ali mislim da mozda i nije pravna. Prve godine tj. prvih 6 meseci nemaju pravo da rade, a posle nesto postepeno (zaboravila sam), tek valjda na trecoj godini mogu da rade van fakulteta puno radno vreme. No to nema veze sa radnim dozvolama i ssn brojevima. 

 

Cetvorimo dlaku, to nikom osim advokata i poznavaoca US sistema u detalje nije bitno.

 

Mogu ja da ti odgovaram ali smoricemo publiku.

 

Postoje razliciti zakoni, zato IRS nije deo neke zavere, nego prosto rade po svojoj regulativi.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Cetvorimo dlaku, to nikom osim advokata i poznavaoca US sistema u detalje nije bitno.

 

Mogu ja da ti odgovaram ali smoricemo publiku.

 

Postoje razliciti zakoni, zato IRS nije deo neke zavere, nego prosto rade po svojoj regulativi.

 

Izes publiku, bitno  da se mi zabavljamo 😄 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard changed the title to [USA] SJEDINJENE AMERIČKE DRŽAVE - unutrašnja politika i uticaj na svetska kretanja
  • Lobotomija locked this topic
  • Lobotomija unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...