Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

18 minutes ago, koca popovic said:

Ja bolan , imas li sta protiv?

Nista dovoljno efikasno.😄

Salu na stranu, neka od najboljih druzenja sam imao sa Hercegovcima.

I uvek mi je bilo fascinantno koliko ista osoba moze da bude zadrta i tvrdoglava oko jedne stvari a otvorena za hiljadu misljenja oko druge.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U pravu si.😀 Cudan smo mi narod sa ovog podrucja. I nemoj da neko pomisli da probam da iz pristojnosti kazem da smo isti bez obzira na nacionalnost. To je stvarno tako sa nekim sitnim razlikama. Na primjer ,cuo sam od starih ljudi da ljudi od Gacka nemaju obraz. Zbog toga se oni ljube u vrat. Ovo vazi za obe nacionalnosti ( kolikoznam vecinom srbi i sa njima manji dio muslimani). Sta ces udisu isti vazduh . A i ovi hrvati , i o njma bi se moglo sto sta (saljivo) reci. Bez uvrede ovo su samo saljive stvari od prije rata. 

Link to comment
Share on other sites

Opaska mala...nemam bas nikakve veze sa Hercegovinom, obje porodice cije gene nosim su unazad par stotina godina u samom Sarajevu i njegovoj blizoj okolini, starinom su iz CG. 
No moram da priznam da mi je nekako privlacan taj “kamen” hercegovacki. 
I da dodam staru zajebanciju. Cuvaj se Muslimana iz Stoca, Hrvata iz Doca i Srbina sa Sokoca. A focaka koji god da je. 😁 

Edited by wrecktangle
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam cuo i ovo (nema veze sa BiH ). Iz vrlo povjerljivog izvora ( nije vise medju zivima) sam cuo da u Uzickom kraju vazi da kremanci nisu neki ljudi. Ovaj sto mi je rekao, u njegovih 85 godina nije sreo  "covjeka" iz Kremana ( mjesto kod Uzica na putu za Sarajevo. I druga stvar vezana za crnogorce. Kod njih nema sredine. Ili je covjek ili necovjek. Nije mi namjera da nekoga da uvrijedim nego mi palo na pamet neka narodna zapazanja.Isto sam cuo za visocane iz Bosne da su na neki nacin prevare. Koliko sam razumio oni prodaju suseno meso u Sarajevu. Ja cuo od covjeka to sto oni prodaju osuseno da je prije sedam dana paslo travu. Koliko je tacno ne znam.🙂 Hvala za ono o focacima. Tim krajem poneki put prolazim.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Ja sam cuo i ovo (nema veze sa BiH ). Iz vrlo povjerljivog izvora ( nije vise medju zivima) sam cuo da u Uzickom kraju vazi da kremanci nisu neki ljudi. Ovaj sto mi je rekao, u njegovih 85 godina nije sreo  "covjeka" iz Kremana ( mjesto kod Uzica na putu za Sarajevo. I druga stvar vezana za crnogorce. Kod njih nema sredine. Ili je covjek ili necovjek. Nije mi namjera da nekoga da uvrijedim nego mi palo na pamet neka narodna zapazanja.Isto sam cuo za visocane iz Bosne da su na neki nacin prevare. Koliko sam razumio oni prodaju suseno meso u Sarajevu. Ja cuo od covjeka to sto oni prodaju osuseno da je prije sedam dana paslo travu. Koliko je tacno ne znam.🙂 Hvala za ono o focacima. Tim krajem poneki put prolazim.

 

Svi smo culi da su Bosanci glupi, a Crnogorci lijeni, tako kada je Mujo otisao u Njemacku i trazio posao, gazda ga pita odakle si i on kaze iz Bosne, onda se gazda zamisli i rece ne mogu te primiti, vi Bosanci ste lijeni, a Mujo se pobuni i kaze, nije tacno, Crnogorci su lijeni, a mi smo glupi.

Tako je to u vicu, mislim da ni sva narodna zapazanje nisu bas najtacnija. Sve te price da su ovi vako, oni naki su sto bi danas rekli PR, no svi Hercegovci su zadrti i tu su najzesci i Hrvati i Srbi i Bosnjaci, zato su se i tukli do besvijesti na jednom polupraznom prostoru, sto je potpuno bilo besmisleno.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Imam i ja te neke hercegovacke korijene s oceve strane, tacnije iz Ljubuskog al vec 3-4 generacije su moji u Zenici.

 

Focaci i Visocaci su bas specificna sorta ljudi defnitivno. Meni licno su najzanimljiviji Krajisnici svih nacionalnosti. Nevjerovatno koliko odudaraju od nas ostalih. 

Zajeban kraj - iz iskustva.

Link to comment
Share on other sites

Znate da su poslije rata svi požurili da ulicama daju neka nova 'patriotska' imena.

I tako 'čuveni' Vlaja šeta kroz Mostar po nekim 'novim' ulicama, kad se pored njega zaustavi auto... prozor se spušta i slijedi pitanje šofera

-Izvinite, znate li gdje je ulica Katarine Kosjače? 

A Vlaja kao da je samo to čekao

-Kako se, majke ti, djevojački prezivala? 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Imaju samo kamen i zmije. I naravno ponegdje nesto ljudi i magaraca. A od voca  smokva,badem,grozdje i sipak. Kad se sjetim kolko sam divljeg sipka pojeo. Divlji sipak je u rangu limuna , samo da pojasnim ovima sto ne znaju sta je to. Kad sam razgovarao sa jednim mladjim covjekom kod Makarske dosla i  prica o ratu. Pitam ga iz radoznalosti sta je bio u vojsci u ratu ( ovom zadnjem). Kaze tip mrtvo hledno lovac na zmije . Trebale im zive i ne ostecene zbog seruma. I da, ja imam moju teoriju o hercegovcima. Tamo je mnogo tezak zivot i onda ljudi pomazu jedni drugima. Zato kad dodju na drugo mjesto pomazu jedni drugima pa prema tome i brze napreduju u novoj sredini. Cuo sam da nas bas i nisu ljubitelji u Sarajevu,Zagrebu i Beogradu. Nesto slicno je i sa crnogorcima. Ljudi sa kamena.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Imaju samo kamen i zmije. I naravno ponegdje nesto ljudi i magaraca. A od voca  smokva,badem,grozdje i sipak. Kad se sjetim kolko sam divljeg sipka pojeo. Divlji sipak je u rangu limuna , samo da pojasnim ovima sto ne znaju sta je to. Kad sam razgovarao sa jednim mladjim covjekom kod Makarske dosla i  prica o ratu. Pitam ga iz radoznalosti sta je bio u vojsci u ratu ( ovom zadnjem). Kaze tip mrtvo hledno lovac na zmije . Trebale im zive i ne ostecene zbog seruma. I da, ja imam moju teoriju o hercegovcima. Tamo je mnogo tezak zivot i onda ljudi pomazu jedni drugima. Zato kad dodju na drugo mjesto pomazu jedni drugima pa prema tome i brze napreduju u novoj sredini. Cuo sam da nas bas i nisu ljubitelji u Sarajevu,Zagrebu i Beogradu. Nesto slicno je i sa crnogorcima. Ljudi sa kamena.

Nemoj da pokrećem priču koliko "vole" nas sa Kosova. To je sudbina kad odes iz svog kraja da je mnogima čudno zašto se ispomazeš sa prijateljima kad se zida kuća, kad se sprema veselje ili ne daj bože sahrana. U Bg imas izreku da kad vide dosta ljudi na nekoj sahrani kazu" ili je neki krimos ili neko sa Kosova" Ja pre 15 i vise godina prvi put čuo od koleginice " ne volim da idem na groblje" kao da neko to voli pa ide na sahranu. N Kosovuje bilo dosta Hercegovaca doslih jos od onomad koji su zadržali svoj inat, prkos i bistar um.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Smokve,badem,grozdje, vinarije, sipak, duhan, mandarine, kiwi i monga druga juzna voca se mogu uzgajati duz Neretve i u Popovu polju. 

To je u stvar raj na zemlji, plus stocarstvo u sjevernoj Hercegovini, elektricna energija svih tipova, klima fenomenalna, da se ubije za turizam, jako malo ljudi da se svi ubiju od rada.

Jedan primjer, Vidovo polje u Stocu, odakle je moje porijeklo, gdje je bio veliki vinograd i vinarija gdje se proizvodio cuveni Samotok, je jednostavno unisteno i izgradjene su kuce :ajme:, tako da sada ti ljudi nemaju gdje da rade. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E moj Amigo. Kad bi poceli da nabrajamo sta je sve zatvoreno,unisteni opljackano , mislim da bi trebali otvoriti novi topik. Ja sam odavno otisao sa Balkana, ali kad pricam sa poznanicima,drugarima,komsijama i kad cujem kako se krade ( samim tim i unistava ) pa nasi ljudi su prirodni talenat za unistavanje. Kako si ti naveo  to u Stocu tako je na podrucju cijele ex YU. Znam nesto u Srbiji, nesto u BiH i nesto u CRO. O ovome mozemo ako zelis koliko hoces. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 12/13/2020 at 10:19 PM, koca popovic said:

U Santicevoj ima osnovna skola. Isao nekad u nju. Zvala se "14 februar" . Dan oslobodjenja Mostara. Kroz Santicevu prosao par hiljada puta. A u toj ulici i kino "Partizan" u kom je radio cuveni Ljubo . Sad kad odem dole tuga me uhvati.

On je odgovoran za nadimak Rođeni, kako su taj klu (Velež) od milja zvali njegovi navijači. Kad god se setim Mostara meni su trešnje u glavi, a što se tiče liski meni je stari uvek pominjao nekog Milana Janjića, kaže da je taj lik bio toliko vedrog duha da je samom svojom pojavom momentalno dizao na nogu sve od gostiju do kafe kuvarica u Bristolu.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Liska Manjina said:

On je odgovoran za nadimak Rođeni, kako su taj klu (Velež) od milja zvali njegovi navijači. Kad god se setim Mostara meni su trešnje u glavi, a što se tiče liski meni je stari uvek pominjao nekog Milana Janjića, kaže da je taj lik bio toliko vedrog duha da je samom svojom pojavom momentalno dizao na nogu sve od gostiju do kafe kuvarica u Bristolu.

 

Pokojni Mile Janjic-Sisak, zaludjenik za fudbal. Vazda veseo i uvijek spreman da baci provalu - bio je cirkus slusati kada pocne dobacivati svom sinu dok igra...  

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Odlični tekstovi o liskalucima

 

https://radiosarajevo.ba/metromahala/teme/liske-ubadalice-rugalice-i-posalice-identitet-grada-na-neretvi/260410

 

Inače imao sam u dva navrata nameru otići na festival, ali oba puta me je žena smetnula sa nekim obavezama pa sam propustio. Svakako imam nameru otići, pa baš ove godine ako bude uslova.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...