Jump to content

BiH - opterecenja proslosti i vizije buducnosti


Doorn

Recommended Posts

Moje pitanje je bilo konkretno za Bosnu i to da je Sarajevo zadrzalo taj  neki "duh" od ranije i posle rata. Ja iskreno ne znam kako se i koliko slobodno upraznjavala religija pre 90ih i da li je bilo normalno da te izbace iz kafane ako narucis pivo uz cevape u toku Ramazana. 

Link to comment
Share on other sites

Evo jedne koju pamtim jos iz srednje skole. Bosanska kafana Index. Tu se nesto pricalo ako student dobije desetku onda ima dzaba kafu.

Ja se sjecam jos mozda 5-6 tih kafana, ali sve u uzem jezgru Bascarsije. Ne sjecam se da ih bilo o modernim dijelovima grada.

 

 

108_505407189.jpg

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, sreta-steta said:

Moje pitanje je bilo konkretno za Bosnu i to da je Sarajevo zadrzalo taj  neki "duh" od ranije i posle rata. Ja iskreno ne znam kako se i koliko slobodno upraznjavala religija pre 90ih i da li je bilo normalno da te izbace iz kafane ako narucis pivo uz cevape u toku Ramazana. 

Na žalost nije, po meni su se Sarajevo i Banja Luka promenili, ali na gore. Ovo naročito važi za Sarajevo, barem po mom mišljenju. Mostar mi je sa druge strane najviše ostao svoj, a sa povratkom Veleža vraća se i srce Mostara. Doduše to ne menja činjenicu da je to i dalje podeljen grad. Tuga jedna, na prostoru cele države, svaki od pomenutih gradova je izgubio dušu i ono građansko u sebi, a došli su neki "novi". Samo je pitanje koi je grad više izgubio, ali opet to je sve do oka posmatrača.

Edited by Liska Manjina
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Amigo said:

Evo jedne koju pamtim jos iz srednje skole. Bosanska kafana Index. Tu se nesto pricalo ako student dobije desetku onda ima dzaba kafu.

Ja se sjecam jos mozda 5-6 tih kafana, ali sve u uzem jezgru Bascarsije. Ne sjecam se da ih bilo o modernim dijelovima grada.

 

 

108_505407189.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Jarane, Index ti je bio jedan od prvih kafica na carsiji i sluzio je alkohol itekako. Kakva Bosanska kafana. A dzaba pice je bilo za desetku u indexu, bar se pricalo

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Liska Manjina said:

Na žalost nije, po meni su se Sarajevo i Banja Luka promenili, ali na gore. Ovo naročito važi za Sarajevo, barem po mom mišljenju. Mostar mi je sa druge strane najviše ostao svoj, a sa povratkom Veleža vraća se i srce Mostara. Doduše to ne menja činjenicu da je to i dalje podeljen grad. Tuga jedna, na prostoru cele države, svaki od pomenutih gradova je izgubio dušu i ono građansko u sebi, a došli su neki "novi". Samo je pitanje koi je grad više izgubio, ali opet to je sve do oka posmatrača.

 

Trudim se da ne komentarisem o Sarajevu jer ne znam previse i moje iskustvo je od pre 12-13 godina kada je bilo to izbacivanje iz kafane... kazem ne znam kako je bilo ranije i da li sam ja pogresio, ali cinjenica je da sam neke stvari koje sam video po prvi put u Sarajevu kasnije prepoznavao na drugim mestima koja bas i nemaju veze sa "balkanskom kulturom" (ako mozemo tako nesto reci). 

Banjaluku sam isto poslom posecivao dosta i nikada mi nije prijala, sto mislim da je bilo do tog prvog utiska (radio sam u nekoj cudnoj zgradi gde je poreska uprava). Znam da sam uvek gledao ako mogu da ostanem sto krace i da picim kuci sto pre. Mostar je bio druga prica, ali sada kada si pomenuo mislim da su svi ljudi sa kojima sam radio i izlazio bili Hrvati... tek valjda sa druge strane mosta je bilo drugacije. Ali naprimer tamo sam uvek gledao da prosetam do posla, ne da se vozim ne bi li video sto vise. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam voleo da popijem kafu u bosanskim kafanam jer su sluzili dobru tursku kafu uz rahat lokum (ratluk).

U cevabdzinicam se nikada nije sluzio alkohol, cak do rata je retko u kojoj bilo sta vise od cevapa i jogurta, eventualno pljeskavica ili sudzukice. A samo su turisti jeli cevape po restoranima uz pivo

Koliko je meni poznato posle rata je u opstini Stari Grad (Bascarsija) bilo zabranjeno tocenje alkohola u ugostiteljskim objektima. Moguce je da je to vazilo samo za Bascarsiju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nssa said:

Jarane, Index ti je bio jedan od prvih kafica na carsiji i sluzio je alkohol itekako. Kakva Bosanska kafana. A dzaba pice je bilo za desetku u indexu, bar se pricalo

 

Ja mislim ipak da si ti tu nesto pobrkao, odmah iza coska je bio kafic Rock ili kod Muniba, gdje sam isao jedno vrijeme redovno.

Od bosanskih kafana ja sam uglavnom isao u Morica han, na sprat, kafa, lokum, cigara, niski stolovi, secije, nije bilo lose.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Mostar je bio druga prica, 

Mostar je sigurno najljepsi grad, bio. Klima fantasticna, malo je ljeti prevruce, ali ostatak godine, raj na zemlji.

Imao sam dosta rodbine tamo, po ovom sadasnjem to je hrvatski dio, uglavnom Avenija i taj dio, ali nek su i bili na tzv lijevoj strani. Provodio sam dosta vremena u Mostaru.

Za vrijeme i poslije rata, svi su otisli iz Mostara, ali apsolutno svi.

Govorimo o nekih dvadesetak porodica i to nikoga ne zanima, Evropu, SAD, Srbiju, tzv gradjanske stranke u BiH, novinare, Al Dzaziru, N1 itd. a etnicko ciscenje uradjeno savrseno i sa desne i sa lijeve strane.

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

Ja mislim ipak da si ti tu nesto pobrkao, odmah iza coska je bio kafic Rock ili kod Muniba, gdje sam isao jedno vrijeme redovno.

Od bosanskih kafana ja sam uglavnom isao u Morica han, na sprat, kafa, lokum, cigara, niski stolovi, secije, nije bilo lose.

Pa ja sam isao tamo do sredine 80-tih, i koliko me secanje sluzi u Indexu su se znali okupljati rukometasi i kosarkasi Bosne (sredinom 70-tih).

Link to comment
Share on other sites

@nssa pogledaj malo bolje sliku, lici li ti to na kafic ili mjesto gdje bi dolazili kosarkasi Bosne :classic_biggrin: to je bila rupa u nekom cosku, a odmah ispod cevabdzinic Mrkva i onda jos malo kod Muniba. Ali moram reci to sto je neko mjesto bilo rupa, nije smetalo srednjoskolcima, jeftinoca, naruce kafu i zezaju se dva sata.

Ja sam sa drustvom cesto isao u ekspres restoran kod hotela Bristol, uglavnom zimi, sto je takodje bilo rupa u poredjenju sa kaficima, ali narucis caj, kafu i onda sutamo asocijacija dok se ne useremo. (imao je odlican solo pasulj bez mesa)

 

Sa Carsije moze da bude Dedan, 84, Klub A, MP, Nava, Dibek... Ta mjesta su periodicno postojala popularna, tako da ko zna.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Amigo said:

@nssa pogledaj malo bolje sliku, lici li ti to na kafic ili mjesto gdje bi dolazili kosarkasi Bosne :classic_biggrin: to je bila rupa u nekom cosku, a odmah ispod cevabdzinic Mrkva i onda jos malo kod Muniba. Ali moram reci to sto je neko mjesto bilo rupa, nije smetalo srednjoskolcima, jeftinoca, naruce kafu i zezaju se dva sata.

Ja sam sa drustvom cesto isao u ekspres restoran kod hotela Bristol, uglavnom zimi, sto je takodje bilo rupa u poredjenju sa kaficima, ali narucis caj, kafu i onda sutamo asocijacija dok se ne useremo. (imao je odlican solo pasulj bez mesa)

 

Sa Carsije moze da bude Dedan, 84, Klub A, MP, Nava, Dibek... Ta mjesta su periodicno postojala popularna, tako da ko zna.

Ma nije ni jedan od ovih...MP bese od onog fudbalera preko ? 84 je otvoren malo posle Olimpijade a drzala ga je Mrkvina cerka (i zet). Zaboravio si mozda i najpopularniji Charlie. Da ne idemo sad u off sa ovim, kad stihnem napisacu neke svoje vidjenje predratnog i (nesto) posleratnog Sarajeva. A moze iratnog ako koga zanima

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Liska Manjina said:

Na žalost nije, po meni su se Sarajevo i Banja Luka promenili, ali na gore. Ovo naročito važi za Sarajevo, barem po mom mišljenju. Mostar mi je sa druge strane najviše ostao svoj, a sa povratkom Veleža vraća se i srce Mostara. Doduše to ne menja činjenicu da je to i dalje podeljen grad. Tuga jedna, na prostoru cele države, svaki od pomenutih gradova je izgubio dušu i ono građansko u sebi, a došli su neki "novi". Samo je pitanje koi je grad više izgubio, ali opet to je sve do oka posmatrača.

Grad koji je podjeljen na dva dijela, u kojem omladina od dvadesetak godina nikad nije prešla na 'drugu' stranu je najviše ostao svoj? 

 

Ne sporim da je ljeti lijepo potrošiti malo vremena u Mostaru. Neopterećen podjelama, obići sva fina mjesta, prisjetiti se uspomena ako imaš neke vezane za Mostar i tu se sve završava. 

 

To su praktično dva grada koja se bukvalno mrze , nisu u stanju 20 godina da izaberu zajedničkog gradonačelnika a ne šta drugo... Nikakve veze to nema sa starim Mostarom. 

Onaj 'stari Mostar' je umro zajedno sa Jugoslavijom koju je toliko volio. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ne sam Safete said:

Grad koji je podjeljen na dva dijela, u kojem omladina od dvadesetak godina nikad nije prešla na 'drugu' stranu je najviše ostao svoj? 

 

Ne sporim da je ljeti lijepo potrošiti malo vremena u Mostaru. Neopterećen podjelama, obići sva fina mjesta, prisjetiti se uspomena ako imaš neke vezane za Mostar i tu se sve završava. 

 

To su praktično dva grada koja se bukvalno mrze , nisu u stanju 20 godina da izaberu zajedničkog gradonačelnika a ne šta drugo... Nikakve veze to nema sa starim Mostarom. 

Onaj 'stari Mostar' je umro zajedno sa Jugoslavijom koju je toliko volio. 

Znam sve, vidiš da sam napisao da je to u suštini podeljen grad. Nisu ljudi igrali klikera, već se vodio ozbiljan rat. Kažem, duša Mostara je uništena kad je pao Stari. Nije toliko problem u stanovništvu koliko je u politici i predstavnicima oba naroda. Deluje mi da je veseli duh tog naroda tu negde, da se može vratiti barem delimično, dok isto ne mogu reći za Sarajevo.

 

Isto tako to je jedino mesto na kojem verski poglavari iskreno zagovaraju pomirenje, te smatram da tu ima najviše nade za neko pomirenje.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

Podjela u Mostaru je apsolutno prenaglasena od medija i onih kojima su podjele cilj. Prije svega tu mislim na ove sto su se sljegli u istocni dio iz sela Podvelezja s jedne i zatucanih sredina poput Sirokog Brijega s druge strane. Ti takvi pricaju o podjelama i strahubod druge strane dok normalni Mostarci koji su vecina zive najnormalnije. Znam dosta primjera iz prve ruke. 

 

Stvar oko izbora je klasicno namirivanje SDA i HDZa. Njima je cilj da izbora nema jer su uvezani u kradji i lopovluku kao i u citavoj drzavi zajedno sa SNSDom. Izbori su sad 20.12 i mislim da ce se vjetar promjena iz Sarajeva i Banjaluke osjetiti i u Mostaru.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

" ko nas zavadi mater mu hebem" priča je nešto najgluplje što se može čuti na prostoru bivše Juge !

nisu došli vanzemlaci i izazvali rat već je to tinjalo među pripadnicima svih naroda i eksplodiralo početkom 90-tih, naravno kad sedim sa nekim od bivših komšija nasamo kazaće "jeste nedostajate drage stare komšije ali zarad viših nacionalnih interesa trpimo mi sad i paljanje,grahovljane, sandžaklije, hercegbošnje, janjevce, dreničane i lapljane" kako gde je kome zapalo.

Da je bilo jakog građanskog i jugoslovenskog pokreta on bi izdominirao i potisnuo nacionalne pokrete međutim većina je bila samo "član partije a ne komunista" kao što reče drug Mahmut Bakali  

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alpaka Bereta Sida said:

Podjela u Mostaru je apsolutno prenaglasena od medija i onih kojima su podjele cilj. Prije svega tu mislim na ove sto su se sljegli u istocni dio iz sela Podvelezja s jedne i zatucanih sredina poput Sirokog Brijega s druge strane. Ti takvi pricaju o podjelama i strahubod druge strane dok normalni Mostarci koji su vecina zive najnormalnije. Znam dosta primjera iz prve ruke. 

 

Stvar oko izbora je klasicno namirivanje SDA i HDZa. Njima je cilj da izbora nema jer su uvezani u kradji i lopovluku kao i u citavoj drzavi zajedno sa SNSDom. Izbori su sad 20.12 i mislim da ce se vjetar promjena iz Sarajeva i Banjaluke osjetiti i u Mostaru.

Ja znam previše primjera ovih kojima se gadi druga strana, iako ne volim brojati krvna zrnca moram priznati da je to izraženije na hrvatskoj strani (pričam o ličnom utisku) 

 

----------

Zaboravio sam @Liska Manjina da kažem, kad Velež zaigra kao domaćin na Stadionu pod Bijelim brijegom onda možemo pričati o pravom povratku. 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Ne sam Safete said:

Ja znam previše primjera ovih kojima se gadi druga strana, iako ne volim brojati krvna zrnca moram priznati da je to izraženije na hrvatskoj strani (pričam o ličnom utisku) 

 

----------

Zaboravio sam @Liska Manjina da kažem, kad Velež zaigra kao domaćin na Stadionu pod Bijelim brijegom onda možemo pričati o pravom povratku. 

 

 

Pa to je svakako tacno. Vise je primjera na zapadnoj nego na istocnoj strani. Veci broj ljudi iz Zapadne Hercegovine je dosao tamo nego sto je ovih sa Podvelezja il Stoca na istocnoj. U tim krajevima je i u Jugi bio izrazen sovinizam i simpatije ka NDH. Opet znam stvarno dosta ljudi koji i studiraju u Mostaru i zive tamo na toj "hrvatskoj" strani da nisu imali jednog jedinog problema, a druze de najnormalnije sa Hrvatima. Misljenja sam da je u svakom slucaju ta netrpeljivost u Mostaru dosta preuvelicana. 

 

Sto se Veleza tice, nemaju oni vise ni potrebu da se vrate pod Bijeli Brijeg jer sad imaju skroz fin stadion u Vrapcicima. Lokacija je cak i bolja jer ga mogu dodatno prosiriti (na cemu se uveliko radi) te ima vise mjesta za parking. Velez je sad stao na noge, imaju podrsku dosta jakih privrednika i vjerujem da ce kroz koju godinu biti ozbiljan faktor u nasoj ligi. Moj Celik s druge strane je skroz drugaciji slucaj ali evo krenulo je i kod nas na bolje, a prije koji mjesec je gasenje kluba bilo skroz realna opcija. 

Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Ne sam Safete said:

Zaboravio sam @Liska Manjina da kažem, kad Velež zaigra kao domaćin na Stadionu pod Bijelim brijegom onda možemo pričati o pravom povratku. 

 

Slažem se da je to jedan od uslova, ali sumnjam da će se to desiti u skorijoj budućnosti. Opet i mnogi Hrvati osećaju simpatije prema Veležu pa se može reći da je i to jedan most pomirenja, ali na žalost vidim da su sve češći navijački sukobi pa me ne bi začudilo da se i to razjebe, ta jedna spona.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Liska Manjina said:

Opet i mnogi Hrvati osećaju simpatije prema Veležu 

Ja u to ne vjerujem, mozda neki Hrvati, ali mnogi sigurno ne.

 

Ja uopste ne mislim da je lose potenciranje dobrih stvari koje spajaju ljude, skoro kao nekada, medjutim nekada kada bi rekao bilo sta protiv neke nacije bio isao na robiju, a sada je to sasvim normalno.

Mislim da bi jedan od prioriteta bio da se prvo radi na zakonu o Govoru mrznje, krenuti od toga, pa onda sve ostalo.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Apsolutno. Poceti sto prije s tim. Uvesti zakon o zabrani negiranja genocida bi trebao biti prvi korak jer ovo sto pojednici rade je prilicno ogavno. 

 

Vidim da nisi za sveukupan zakon o Govoru mrznje, koji bi automatski rjesio i negiranje genocida, kao i negiranje bilo kog zlocina iz rata.

Medjutim bez rjesavanja onog sitnog govora mrznje koji je postao normalan, govorio sam o tome i prije, medjutim nisi se slozio jer si rekao, Uzimati komentare budala i ogromnog broja botova na Klixu kao nesto relevantno... sto ce reci sta ima veze sto se tako komentarise.

To mora da prestane ili ne mora, ali onda ne treba nista posebno ocekivati.

 

Link to comment
Share on other sites

On 12/7/2020 at 3:21 PM, Liska Manjina said:

Na žalost nije, po meni su se Sarajevo i Banja Luka promenili, ali na gore. Ovo naročito važi za Sarajevo, barem po mom mišljenju. Mostar mi je sa druge strane najviše ostao svoj, a sa povratkom Veleža vraća se i srce Mostara. Doduše to ne menja činjenicu da je to i dalje podeljen grad. Tuga jedna, na prostoru cele države, svaki od pomenutih gradova je izgubio dušu i ono građansko u sebi, a došli su neki "novi". Samo je pitanje koi je grad više izgubio, ali opet to je sve do oka posmatrača.

Da ti nisi mozda iz Mostara ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...