Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Pa dobro, Ali je, po njegovim recima, HW nastavak Sugar Ray Robinsona.  
Nije da i ja znam sad mnogo. Ali sam dosta citao od onih koji znaju mnogo. Sugar Ray Robinson je za tehniku i mehaniku boksa, celokupnu vestinu najvazniji bokser.

Muhamed Ali je nesto drugo, pre svega kulturoloski fenomen. Verovatno najveca licnost medju svim sportistima. Znam da ce sad biti price oko MJ-a itd. Michael moze da se poredi po popularnoscu, verovatno je i najpopularniji. Ali ovde nije prica samo o popularnosti i skillu. Bitnija je kakva je to bila popularnost i kako je koriscena.
To sto je Ali uradio, niko nije od tih velikana sporta. Takav gromada gest sigurno postoji medju nekim sportistima koji nisu najvisi nivo. Od onih koji su mogli mnogo da izgube... tu je Ali najveci.
Ali je lekcija o drustvu, pa tek onda bokser-sportista.
Slicno tako, za mene je trenutno Tyson Fury najveca sportska licnost na planeti. Jedini pravi heroj medju sportistima. Igrom slucaja je i on bokser 😄
Isto takodje covek koji nece biti upamcen samo po sportskom skillu. A i on je genijalan bokser, da se to ne zaboravi, vec po nekim drugim stvarima...

Za Rashforda se mora sacekati jos. Ovo sto radi veliko je, suprostavio se premijeru, nadigo celu naciju, i na stvarno drugaciji nacin se bori za gladnu decu.

S druge strane, Floyd je suprotnost. Jedan bogatas, veoma inteligentni bogatas, kojeg nije bilo brigo da se bori za promene u drustvo, vec je koristio neke navike nas kao populacije, za svoju finansijsku korist. Shvatio je koliko ljudi vole da mrze, pa je i u tom pravcu gurao svoj lik, i bogatio se na tome, nezainteresovan da ga neko obozava (mada je meni to dosta posteno).
Ali njegov skill, za ono cime se bavio, to sto je radio u ringu... raznolika genijalnost at its best. 

Boks se razvija, razvijao se i ako pricamo o skillu, borci su sve bolji i bolji. Floyd je ne znam... spoji najbolje od Maldinija, Xavi-a i Zidane-a i stavi u jednog fudbalera. To je on... Mozda cak i Messi tu da se ubaci. 
A mozda je i bolji od toga.
Ako boks ne umre, posto se svojski trude... bice sigurno i boljeg od njega. Canelo, Terrence, pa i Loma (recency bias ometa taj narativ, jer je izgubio od Lopeza) su nekakvi hibridi, i mozda ode i vise. A ako boks ostane ziv, naredne generacije odu i dalje. Mada i sa Manny-em je bila prica da je GOAT, pa ga je Floyd stavio u skolsku klupu.
Tako je i sa MMA. Za 20 godina, od ovih o kojima se sad prica kao nekakvim GOAT-ovima, mozda ce samo 2,3 da ostanu na top10 goat listi. 

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, BattleBender said:

Sugar Ray Robinson je revolucija, verovatno najbitnij bokser za boks kao vestinu.
But damn... Meni je Floyd > Jordan, Phelps, Bolt
Prosto je nerealno da tako genijalno skoluje world class boksere.

 

 

Poredis neuporedivo. Ljudi su iz druge profesije. Nezahvalno je za poredjenje. Drugacije tehnicke segmente razvijaju kosarkas, bokser, sprinter, plivac. Jedni su u individualnom sportu gde nametanju sve zavisi od njih, dok su drugi u timskom sportu.

 

Ponekad i ja iz nzm kog razloga rangiram goat listu sportista, ali sve vise izbegavam jer je nemoguce dati pravi sud. Ko da poredis najboljeg proizvodjaca televizora sa naboljim proizvodjacem paradajza.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Oštricom brijača said:

Ah, kako bi mi ovo sada prijalo na jedno 7 dana.
Vise nego na more da odem.

 

Jedan od nekoliko terena na kojem redovno igramo, je isto skraćeni na 2 koša, samo duži za jedno 5m. Ne valja za svih 10 igrača naravno, ali 4v4 je ok, kao i za 3v3. Ovaj je dušu dao za 3v3 na oba koša.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, mr clutch said:

Poredis neuporedivo. Ljudi su iz druge profesije. Nezahvalno je za poredjenje. Drugacije tehnicke segmente razvijaju kosarkas, bokser, sprinter, plivac. Jedni su u individualnom sportu gde nametanju sve zavisi od njih, dok su drugi u timskom sportu.

 

Ponekad i ja iz nzm kog razloga rangiram goat listu sportista, ali sve vise izbegavam jer je nemoguce dati pravi sud. Ko da poredis najboljeg proizvodjaca televizora sa naboljim proizvodjacem paradajza.

Napisah "meni" sto znaci da imam neku  svoju metriku i nacin gledanja.
Subjektivna metrika nije nista pogresno, niti nuzno povrsno. Samo ta metrika treba da bude konzistentna. Kao sto se o realnosti sci-fi filma ne prica po tome da li je to realno u nasem Svetu. Ono sto je bitno je da je to "realno" u tom Svetu, sto znaci da je konzistetno sa zakonima tog okruzenja.

Tako je i sa vrednovanjem necega. Vrednovanje 2 sportista iz istog sporta moze da bude mnogo pogresnije, nego 2 sportista iz razlicitih sporta, ako metod vrednovanja i evaluacija nije isti.

Zasto je meni Floyd goat sportista po SKILL-u?

 

- prvo mora da se ispuni uslov da se bavi sportom koji u poslednjih 50 godina generise veliku popularnost (da je u top6, top7 sportova) i da se solidan broj ljudi bavi njim.
 

- sport mora da zahteva odredjen nivo kompleksnosti (mentalno, fizicki, tehnicki).
Boks to svakako jeste. Pozvacu se ponovo na dugogodisnje studije i naucno istrazivanje sa najjacih svetskih univerziteta  iz vise disciplina (biomehanika, kognicija itd itd) mozda je i suvisno. Po tim studijama, boks je najkompleksniji sport od svih. Ali ajde, uzmimo da je to biased metrika. Medjutim prilikom ozbiljnih merenja i dokazivanja, nije nemoguce da budes biased, ali je nemoguce da iz biased ugao gledanja dokazes bilo sta i postavis kakve-takve argument, ako je totalno fulana prica i ako nemas ozbiljne i stojece realne okolnosti za tako nesto. Takoreci, mozes pristrasno da zoniras vrednovanje odredjenih parametara da bi dokazao da je nesto najbolje od 4,5 kandidata npr. Ali ako taj sport stvarno nema nikakve osnove da se na njega gleda kao top po kompleksnosti (da, svaki sport je kompleksan na svoj nacin, i svaki sport kada se odvede do kraja perfekcija dovodi do krajnjih granica koji su maltene i umetnost, ali neki sportovi su stvarno jednostavno kompleksniji, i tu se vracamo na pricu o konzistetnosti merenja) onda je nemoguce da se uradi studija da dokaze tako nesto. Mozes da obrnes naglavacke koliko hoces sve, ne mozes to da uradis. Sve dok ne krenes sa necime sto je vise religija. A ovo su ipak ljudi koji su naucnici koji nisu boks profesori, nego se neki od njih profesori npr kognitivnie inteligencije na nekom Harvardu. Tako da ti ljudi mogu mnogo da izgube ako se zajebavaju sa tim istrazivanjima i sa tim radovima. U ozbiljnim zemljama naucni radovi se ne rade samo da bi ti pisalo u CV-u da imas sto vise naucnih radova, vec moraju da se rade odgovorno, jer se za pausalnost tih radova odgovara i titulom i pozicijom.

- Floyd je tokom karijere pokazao izvanredne kvalitete za sva ta 3 slavna segmenta (Tehnika, Fizicki atrbitui i ono najvaznije psiha/karakter/inteligencija/mental stuff).
I ono sto je bitnije savrseno ih koristi, tj savrseno je upotrebljavao po potrebi sve te kvalitete. Kombinuje ih po potrebni na savrsen nacin, nista nije po automatizmu. Inteligencija mu je off the chart. Pravili su se neki narativi "ovaj ce da ga pobedi, ovaj mu ne odgovara" sve je to bilo navijacko lupetanje jer ga ljudi ne vole i prizeljkuju poraz. On je u realnosti pokazao da za njega ne postoji los matchup. Sposoban da je od svakog tipa borca, da protiv svakog gameplana nadje resenje da pobedi. I to naravno on, sam, ne pomaze mu tim, ne pomaze mu niko.

- Pobedio je world class protivnike i to na taj nacin koji govori da je jednostavno superiorna individua sto se tice psihe, inteligencije i skilla. "Ma on bezi od Manny-a, ceka Manny-a da ostari, razbio bi ga Manny, ne odgovara mu, bolji je od njega"
Ugovore mec, Floyd (godinu dana je stariji, sto govori koliko je debilan taj narativ da on ceka Manny-a da ostari) ga izrutinira, bukvalno ga stavi u skolsku klupicu. Manny (mnogo bolji covek i mnogo bolji lik, pravi humanitarac koji je dao nekih 200ak miliona za pomoc siromasnima) je po mnogima (oni koji naravno ne vole Floyda) GOAT, i stvarno je znacajan bokser. Silne titule, u zilion kategorija, organizacija itd itd. I taj Manny i posle tog meca bio konkurentan za titule, sto znaci da nije bio propao za mec sa Floyd-om, kako postoji narativ. 
Maidana, Mosley, Corrales. Oscar Dela Hoya, Hatton, Marquez, Cotto, Paquiao, Canelo (iako je bio tada mlad, vec tad je bio svetski sampion sa vise odbrana titule) to su sve world class borci, vecina svetski sampioni u vise divizija.
Samo sto su svi bili inferiorni protiv njega, da ne kazem da ih je pravio na budale. Ali u sustini je tako.
Kakav god da si borac, brz jak, specifican stil, tehnicar, inteligentan, dug, kratak, kontras, nekontras, specijalista, veliko srce itd itd... kad udjes protiv Floyda u ring inferioran si. Nebitno da l si svetska klasa i svetski sampion.
To nikad niko nije radio kao on. Svaki bokser je imao svoju ahilovu petu, pa i sam Ali (Frazier). Ja ne znam ni drugog sportistu koji je tako ultimativno znao svoju sposobnost da postavi uvek protiv protivnika tako da bude superioran.

- Kako to radi? Trenira i razvija svoje alate. Vezba brzinu, sinapsu, inteligenciju, reakciju do nekog top notch nivoa. Okej, nije jedini koji je to razvio. Poenta je kako on to koristi. On razvija te alate (njegovi skill-ovi i atributi) da ih savrseno po potrebi koristi.  Udje u ring, iskoristi prve 3 runde, izmeri sve sto se desava., pokupi podatke U milimetar izmeri distance, balans protivnika, brzinu, reflekse, navike, protivnikov balans. I onda implementira sve svoje alate. Izvuce iz laboratorije, sve sto mu treba, savrseno detektuje kakav je protivnik i sta treba da uradi da bi pobedio. To je nauka, to nije sport. I on prakticno ima naucni pristup u ringu. Ma koliko da je on dislekticar i da je dziber sa skupim satovima i debilnim kacketima. Ono sto on radi u ringu i u domenu svog sporta je naucni pristup koji savrseno radi, bez ikakve pseudo zajebancije. Ofanzivno-defanzivno, sta god i kako zatreba to ce da uradi i bice ucinkovito protiv najbolje konkurencije.
I nista ne ostavlja nekakvom dojmu, interpretaciji. O Floydu se ne prica da je najbolji zato sto nesto na estetsko lep nacin radi, pa ta tehnika deluje impresivna. On je efikasan i ucinkovoti do srzi, najefikasniji sportista od svih.
Kod njega nista nije prepusteno slucaju, kod njega nista nije slucajnost, incident, trenutak inspiracije, srece i svih tih stvari. Kod njega su sve te silne pobede i neporazenost samo posledica njegovog besprekornog, raznolikog i genijalnog skilla.
Ali je imao Fraziera koji ga je jednom dobio, slepio za patos, a drugi put je pobedio spletom okolnosti i neke srece (Ali samo nije stigao, par sekundi, da odustane pred poslednju rundu pre Frejzera kome doktor nije dozvolio da nastavi)

- Njegov skill i kvalitet ne samo da je ultimativno visok, nego je i revolucionaran. Njegova odbrana je revolucionarna, a pritom bolno upotrebljiva i donosi rezultate. Za mene licno je i umetnost. On covek ramenom brani glavu a podlakticom iste  uspeva da odbrani celo telo, njegova balans i generisanje brzine i mogucnosti da iz momenta udari kontru desnom i ako je zatvoren kao kornjaca... I to moze samo da se imitira, to niko ne moze da radi. bas kao on. Mnogi su poceli da koriste na taj slican nacin taj shoulder slip defence, ali niko ne uspeva da totalno kontrolise sve time. Ja kada sam na treningu to krenuo da radim, i bilo mi je efektivno. Trener mi je lepo rekao posle "Super ti ovo ide, sve je to lepo, sve si odbranio sada, i prolazice ti to dosta, ali kad ti skrati neko distancu i dodje ti sa stranu, neces moci da branis sve uglove. Mani ti Floyda, ne volim ga, ali samo on to moze i niko vise. Zato u sustini i ne vidis neke najbolje boksere na svetu da to pokusavaju da rade to, jer moraju da se bore protiv najjace konkurencije, a to ne prolazi protiv najbolje konkurencije. Osim... osim ako nisi Floyd Mayweather. To onda mozes.

- Sve sto on radi je perfektno funkcionalno, savrseno pragmaticno


Na kraju dana, njegov glavni alat i skill je ta je uvek nadje METODICAN nacin da bude bolji od protivnika u datom trenutku, bez obzira na to kakav je protivnik i kako se bori. I niko u tome nije bolji od njega. Od svih sportista koje ja znam.

 

 

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

Znate li koji je bio prvi, veliki Madonin hit?
Pa,ovaj..Like a Virgin..na danasnji dan zaseo na prvo mesto Bilboard liste i tamo ostao 6 sedmica. Ja sam se malko shokirao kad sam shvatio da je je singl iz 1984! 36 leta..bas mnogo..bio sam uveren da je izasao 2,3 godine kasnije..

LM..Madona je zbog pesme bila kritikovana i napadana od raznih americkih udruzenja jer je promovisala seks izvan braka itd.ali...ovo devojce koje nije izgledalo nista 'vau',koje nije pevalo 'vau' i koje je pravilo razne kontroverze je postalo jedno od pop ikona 20-og veka..a zasto?
Zbog mjuze,jasno! Pravila je sjajnu muziku..jer budimo objektivni - koga ce interesovati neko ko nesto izvodi,a da iza toga ne stoji nekakav kvalitet?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Madonna je bila preslatka i tom periodu, bas je bila candy.

Mnogo je ona vazna za template pravih dobrih pop stvari.
I taj period joj je muzicki bio sjajan.

Like a Prayer je bukvalno template epic pop pesme. Inace kad se napijem u poslednje vreme, to mi je prva pesam koju trazim. 
Da moram da ponesem 10 pesme na pusto ostrvo, ta pesma bi mi bila na listi sigurno.
Savrsen spoj, njena tada avangardna kjutness, pop-funk, gospel epicness sa kontroverznim tekstom, kao neki privlacni i harizmaticni opozit nasuprot glory gospel vibe-a i tog njenog perfidnog, avangardnog virgin kjutnesa.

Madona je bila carica. Ovo posle 2000ih mi se ne svidja...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li je Madonna sama sebi pisala pesme ili je ipak to radio neko drugi za nju, to je ključni momenat. 

 

Inače, slažem se, sa pravom je pop ikona, dobre pesme i uopšte izvanredna medijska priča, sve što je mogla je uradila u svoju korist.

 

Daleko sam ja od nekog njenog fana ali mislim da su ovo gore objektivne činjenice. Inače, meni je "ray of light" jedan od najboljih pop albuma ikad, ovo posle nisam ni ispratio, a ovo pre toga je isto jako dobro samo sam ja kao stari padavičar to odbijao da slušam dok nisam porastao.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znate li koji je bio prvi, veliki Madonin hit?
Pa,ovaj..Like a Virgin..na danasnji dan zaseo na prvo mesto Bilboard liste i tamo ostao 6 sedmica. Ja sam se malko shokirao kad sam shvatio da je je singl iz 1984! 36 leta..bas mnogo..bio sam uveren da je izasao 2,3 godine kasnije..
LM..Madona je zbog pesme bila kritikovana i napadana od raznih americkih udruzenja jer je promovisala seks izvan braka itd.ali...ovo devojce koje nije izgledalo nista 'vau',koje nije pevalo 'vau' i koje je pravilo razne kontroverze je postalo jedno od pop ikona 20-og veka..a zasto?
Zbog mjuze,jasno! Pravila je sjajnu muziku..jer budimo objektivni - koga ce interesovati neko ko nesto izvodi,a da iza toga ne stoji nekakav kvalitet?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

Ne znam da li je Madonna sama sebi pisala pesme ili je ipak to radio neko drugi za nju, to je ključni momenat. 

 

Inače, slažem se, sa pravom je pop ikona, dobre pesme i uopšte izvanredna medijska priča, sve što je mogla je uradila u svoju korist.

 

Daleko sam ja od nekog njenog fana ali mislim da su ovo gore objektivne činjenice. Inače, meni je "ray of light" jedan od najboljih pop albuma ikad, ovo posle nisam ni ispratio, a ovo pre toga je isto jako dobro samo sam ja kao stari padavičar to odbijao da slušam dok nisam porastao.

 

koliko ja znam, tj koliko se sećam, madonna je bila party lady na visokom clubbing nivou, poznavala je organski djs / producente i tekstopisce a ona sama je imala taj unique flair vremena koji je predstavljala. u suštini, klasičan pop-proizvod ali sa velikom razlikom a to je da nije "izmišljena", već je bila genuine takva cica, pa je onda sve nekako ispalo berićetno i dugotrajno

 

meni je madonna vrhunska isključivo iz tog drugog perioda karijere, početkom 90ih. plus imam utisak da je to najbliže njenoj ličnosti

 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Zaista nisam imao nameru da postom pokrenem diskusiju o Madonni,niti mi je licno toliko bitna,mada nemam problem da priznam kako posedujem u svojoj kolekciji nekakve 'best of' kompilacije.
Gotovo bih mogao reci ono cuveno forumasko "potpis" na postove BB,Kejosa i uinija.

I meni se najvise dopadaju njene stvari sa pocetka '90-ih,a sve posle Ray of Lihgt mi je potpuni 'njeh'. Da samo dodam da ima veliki broj jako dobrih spotova.

Trivia:pesma True Blue je bila posvecena tadasnjem muzu Sean Pennu kao izjava velike ljubavi,a koji ju je kasnije tokom braka tukao i doslovce ostavljao plavu,u modricama. Ironija.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, BattleBender said:

Napisah "meni" sto znaci da imam neku  svoju metriku i nacin gledanja.
Subjektivna metrika nije nista pogresno, niti nuzno povrsno. Samo ta metrika treba da bude konzistentna. Kao sto se o realnosti sci-fi filma ne prica po tome da li je to realno u nasem Svetu. Ono sto je bitno je da je to "realno" u tom Svetu, sto znaci da je konzistetno sa zakonima tog okruzenja.

Tako je i sa vrednovanjem necega. Vrednovanje 2 sportista iz istog sporta moze da bude mnogo pogresnije, nego 2 sportista iz razlicitih sporta, ako metod vrednovanja i evaluacija nije isti.

Zasto je meni Floyd goat sportista po SKILL-u?

 

- prvo mora da se ispuni uslov da se bavi sportom koji u poslednjih 50 godina generise veliku popularnost (da je u top6, top7 sportova) i da se solidan broj ljudi bavi njim.
 

- sport mora da zahteva odredjen nivo kompleksnosti (mentalno, fizicki, tehnicki).
Boks to svakako jeste. Pozvacu se ponovo na dugogodisnje studije i naucno istrazivanje sa najjacih svetskih univerziteta  iz vise disciplina (biomehanika, kognicija itd itd) mozda je i suvisno. Po tim studijama, boks je najkompleksniji sport od svih. Ali ajde, uzmimo da je to biased metrika. Medjutim prilikom ozbiljnih merenja i dokazivanja, nije nemoguce da budes biased, ali je nemoguce da iz biased ugao gledanja dokazes bilo sta i postavis kakve-takve argument, ako je totalno fulana prica i ako nemas ozbiljne i stojece realne okolnosti za tako nesto. Takoreci, mozes pristrasno da zoniras vrednovanje odredjenih parametara da bi dokazao da je nesto najbolje od 4,5 kandidata npr. Ali ako taj sport stvarno nema nikakve osnove da se na njega gleda kao top po kompleksnosti (da, svaki sport je kompleksan na svoj nacin, i svaki sport kada se odvede do kraja perfekcija dovodi do krajnjih granica koji su maltene i umetnost, ali neki sportovi su stvarno jednostavno kompleksniji, i tu se vracamo na pricu o konzistetnosti merenja) onda je nemoguce da se uradi studija da dokaze tako nesto. Mozes da obrnes naglavacke koliko hoces sve, ne mozes to da uradis. Sve dok ne krenes sa necime sto je vise religija. A ovo su ipak ljudi koji su naucnici koji nisu boks profesori, nego se neki od njih profesori npr kognitivnie inteligencije na nekom Harvardu. Tako da ti ljudi mogu mnogo da izgube ako se zajebavaju sa tim istrazivanjima i sa tim radovima. U ozbiljnim zemljama naucni radovi se ne rade samo da bi ti pisalo u CV-u da imas sto vise naucnih radova, vec moraju da se rade odgovorno, jer se za pausalnost tih radova odgovara i titulom i pozicijom.

- Floyd je tokom karijere pokazao izvanredne kvalitete za sva ta 3 slavna segmenta (Tehnika, Fizicki atrbitui i ono najvaznije psiha/karakter/inteligencija/mental stuff).
I ono sto je bitnije savrseno ih koristi, tj savrseno je upotrebljavao po potrebi sve te kvalitete. Kombinuje ih po potrebni na savrsen nacin, nista nije po automatizmu. Inteligencija mu je off the chart. Pravili su se neki narativi "ovaj ce da ga pobedi, ovaj mu ne odgovara" sve je to bilo navijacko lupetanje jer ga ljudi ne vole i prizeljkuju poraz. On je u realnosti pokazao da za njega ne postoji los matchup. Sposoban da je od svakog tipa borca, da protiv svakog gameplana nadje resenje da pobedi. I to naravno on, sam, ne pomaze mu tim, ne pomaze mu niko.

- Pobedio je world class protivnike i to na taj nacin koji govori da je jednostavno superiorna individua sto se tice psihe, inteligencije i skilla. "Ma on bezi od Manny-a, ceka Manny-a da ostari, razbio bi ga Manny, ne odgovara mu, bolji je od njega"
Ugovore mec, Floyd (godinu dana je stariji, sto govori koliko je debilan taj narativ da on ceka Manny-a da ostari) ga izrutinira, bukvalno ga stavi u skolsku klupicu. Manny (mnogo bolji covek i mnogo bolji lik, pravi humanitarac koji je dao nekih 200ak miliona za pomoc siromasnima) je po mnogima (oni koji naravno ne vole Floyda) GOAT, i stvarno je znacajan bokser. Silne titule, u zilion kategorija, organizacija itd itd. I taj Manny i posle tog meca bio konkurentan za titule, sto znaci da nije bio propao za mec sa Floyd-om, kako postoji narativ. 
Maidana, Mosley, Corrales. Oscar Dela Hoya, Hatton, Marquez, Cotto, Paquiao, Canelo (iako je bio tada mlad, vec tad je bio svetski sampion sa vise odbrana titule) to su sve world class borci, vecina svetski sampioni u vise divizija.
Samo sto su svi bili inferiorni protiv njega, da ne kazem da ih je pravio na budale. Ali u sustini je tako.
Kakav god da si borac, brz jak, specifican stil, tehnicar, inteligentan, dug, kratak, kontras, nekontras, specijalista, veliko srce itd itd... kad udjes protiv Floyda u ring inferioran si. Nebitno da l si svetska klasa i svetski sampion.
To nikad niko nije radio kao on. Svaki bokser je imao svoju ahilovu petu, pa i sam Ali (Frazier). Ja ne znam ni drugog sportistu koji je tako ultimativno znao svoju sposobnost da postavi uvek protiv protivnika tako da bude superioran.

- Kako to radi? Trenira i razvija svoje alate. Vezba brzinu, sinapsu, inteligenciju, reakciju do nekog top notch nivoa. Okej, nije jedini koji je to razvio. Poenta je kako on to koristi. On razvija te alate (njegovi skill-ovi i atributi) da ih savrseno po potrebi koristi.  Udje u ring, iskoristi prve 3 runde, izmeri sve sto se desava., pokupi podatke U milimetar izmeri distance, balans protivnika, brzinu, reflekse, navike, protivnikov balans. I onda implementira sve svoje alate. Izvuce iz laboratorije, sve sto mu treba, savrseno detektuje kakav je protivnik i sta treba da uradi da bi pobedio. To je nauka, to nije sport. I on prakticno ima naucni pristup u ringu. Ma koliko da je on dislekticar i da je dziber sa skupim satovima i debilnim kacketima. Ono sto on radi u ringu i u domenu svog sporta je naucni pristup koji savrseno radi, bez ikakve pseudo zajebancije. Ofanzivno-defanzivno, sta god i kako zatreba to ce da uradi i bice ucinkovito protiv najbolje konkurencije.
I nista ne ostavlja nekakvom dojmu, interpretaciji. O Floydu se ne prica da je najbolji zato sto nesto na estetsko lep nacin radi, pa ta tehnika deluje impresivna. On je efikasan i ucinkovoti do srzi, najefikasniji sportista od svih.
Kod njega nista nije prepusteno slucaju, kod njega nista nije slucajnost, incident, trenutak inspiracije, srece i svih tih stvari. Kod njega su sve te silne pobede i neporazenost samo posledica njegovog besprekornog, raznolikog i genijalnog skilla.
Ali je imao Fraziera koji ga je jednom dobio, slepio za patos, a drugi put je pobedio spletom okolnosti i neke srece (Ali samo nije stigao, par sekundi, da odustane pred poslednju rundu pre Frejzera kome doktor nije dozvolio da nastavi)

- Njegov skill i kvalitet ne samo da je ultimativno visok, nego je i revolucionaran. Njegova odbrana je revolucionarna, a pritom bolno upotrebljiva i donosi rezultate. Za mene licno je i umetnost. On covek ramenom brani glavu a podlakticom iste  uspeva da odbrani celo telo, njegova balans i generisanje brzine i mogucnosti da iz momenta udari kontru desnom i ako je zatvoren kao kornjaca... I to moze samo da se imitira, to niko ne moze da radi. bas kao on. Mnogi su poceli da koriste na taj slican nacin taj shoulder slip defence, ali niko ne uspeva da totalno kontrolise sve time. Ja kada sam na treningu to krenuo da radim, i bilo mi je efektivno. Trener mi je lepo rekao posle "Super ti ovo ide, sve je to lepo, sve si odbranio sada, i prolazice ti to dosta, ali kad ti skrati neko distancu i dodje ti sa stranu, neces moci da branis sve uglove. Mani ti Floyda, ne volim ga, ali samo on to moze i niko vise. Zato u sustini i ne vidis neke najbolje boksere na svetu da to pokusavaju da rade to, jer moraju da se bore protiv najjace konkurencije, a to ne prolazi protiv najbolje konkurencije. Osim... osim ako nisi Floyd Mayweather. To onda mozes.

- Sve sto on radi je perfektno funkcionalno, savrseno pragmaticno


Na kraju dana, njegov glavni alat i skill je ta je uvek nadje METODICAN nacin da bude bolji od protivnika u datom trenutku, bez obzira na to kakav je protivnik i kako se bori. I niko u tome nije bolji od njega. Od svih sportista koje ja znam.

 

 

 

Uglavnom se slažem sa svim što si rekao za Floyda, i po nekom mom skromnom mišljenju on jeste GOAT bokser. Međutim, mislim da neko kome su protivnici ograničeni (kao što su kategorije u borilačkim sportovima) ne može da uđe u GOAT sportista priču. Jednostavno je besmisleno da neko koga bi prosečan teškaš nokautirao u prvoj rundi bude u priči za najboljeg ikada. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Jurgen said:

 

Uglavnom se slažem sa svim što si rekao za Floyda, i po nekom mom skromnom mišljenju on jeste GOAT bokser. Međutim, mislim da neko kome su protivnici ograničeni (kao što su kategorije u borilačkim sportovima) ne može da uđe u GOAT sportista priču. Jednostavno je besmisleno da neko koga bi prosečan teškaš nokautirao u prvoj rundi bude u priči za najboljeg ikada. 

Ako tako gledas onda je merilo ko ce kog da prebije, ne ko je bolji. I to ce teskas da prebije njega jer mu je dovoljno da ga jednom zahvati (sto bi se mozda desilo u petoj, sestoj rundi, ako i tada). I Roy Jones Jr je dosta oborio taj mit da bi svaki teskas razbio vece od sebe. Prime Roy Jones je u top10 atleta (sto se tice fizickih sposobnosti i atleticnosti) svih vremena, ali on tehnicki nije bio spektakularan. Mada nije bio on mnogo snazan, vec brz.

Tog teskasa ce da prebije svaki middle/lhw/hw mma borac. Cak bi verovatno lakse izasli sa njima LHW i MW, jer bi ga lakse i brze bacili u vodu u koju ne moze da pliva.
I onda taj narativ malo gubi smisao, kao sto je vazilo decenijama da je najzajebaniji covek na svetu bokserski prvak sveta u teskoj kategoriji.

A cak ni GOAT MMA(dok u mma-a zbog rvanj jeste mnogo bitna kilaza). borac nije nuzno najmocniji covek.
Ne treba ni na boks, ni na mma gledati kao na neke simulacije i odgovore na evolutivno pitanje "Ko je jaci, ko bi kog razbio"
MMA se moze dosta gledati tako, ali ne iskljucivo.

Khabib kad bi se posibao sa nekim na ulici/parkingu, reko bi mu "a cekaj, da dodjemo negde gde ima zid ili zica, necu ovde na skroz otvorenom"
Jones bi rekao "Uf, i meni treba zica da te unistim u clinch"
Svi ovi BJJ specijalsti bi rekli "A ne mozes da me udaris u muda, motkom u glavu, dok se namestam da ti uradim submisiju".


Ponovo se vracamo na to da svako ima svoju metriku.

Meni je Floyd no1 zato sto je IMHO njegov genijalan skillset nesto sto nema ekvivalent nigde drugde. Bolt i Phelps su bili apsolutno dominantni u svojim sportovima. Ali to su sportovi koji nemaju jako bitnu komponentu "Momentalna interaktivna tehnika u odnosu na protivnika".
Okej, znamo da je laksim ljudima lakse da rade neke stvari, zbog bolje motorike, brzine, lakse se krecu na vrhovima prstiju, lakse odrzavaju balans tela. Zbog toga je naravno Floydu bilo lakse da to razvije u odnosu na nekog Lewisa, Ali-a, itd itd. Mada i Floyd nije bas neka muvo, bantam kategorija. Pa ovi jos laksi od njega nisu radili to sto je on radio.
Nacin na koji je implementirao Floyd svoju sposobnost je nesto sto niko nije radio. Nista nije prepuseno slucaju, nije dobijano na neko ludacko srce itd.

Pa ceo taj narativ sa Manny-em. Manny je south paw, najopasnija levica boksa ikada, najbrzi ulazak i stvaranje ugla za tu levicu. Sa druge strane svi prde, cak i boks strucnjaci "Floyd tom svojom odbranom i tim prednjim ramenom ne moze da brani brze south paw borce, pogotovo Manny-a. Ne odgovara mu, skrojen je da ga pobedi". I sta se desi? Manny, 12 titula u 8 divizija, po mnogima najbolji svih vremena, stilom kao savrseno skrojen za Floyd-ov stil, bude izrutiniran...

Niko nije tako besprekorno, na takav metodicno genijalan nacin, niko nije  domonirao protiv cele konkurencije (world class konkurencije) uvek, bez ikakve dileme. Ostao neporazen, bez recepta kako da se pobedi. Iako se taj recept kao pravio godinama.
Evo Loma, on je cudo boksa, The Matrix. Ali mozes da ga dobijes, koliko god da je najbolji mozda na svetu i da ima neke stvari koje niko nikad nije imao. Mozes da nadjes recept i moze da se desi dan kad ces da ga dobijes.
Floyda ne. Dace ti mozda prve 3 runde, i to je to. Posle ne postoji sanse. Jer je on tad osvojio igru, samo egzaktno implementira bez greske ono sto je potrebno da pobedis. Protiv bilo koga....
 

Edited by BattleBender
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, BattleBender said:

I moram da priznam da me sramota sto kao mladji nisam dublje zalazio u muziku Phil Collinsa.
Kao glupom klincu to mi nije bilo dovoljno alternativno i negeneracijski.
Previse sam gurao na taj New Order, Stone Roses vajb (sto i dalje mnogo volim)

Phil je umetnik.

Potpis :thumbsup::classic_biggrin:

Vrlo mi je zao sto sam propustio koncert u Beogradu. Zapravo,zao mi je sa ove distance,a tad mi nije bila prijemciva ideja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ima jedan stari livemix Carl Coxa gde ubacuje sample od Frozen (ne Elsa i Ana).
Ubih se tražeći remix, znači nema šanse, tako da pretpostavljam da je bila samo acapella u toku mixa.
Htedoh reći da mi je upravo Frozen jedna od jačih stvari u tom nekom middle periodu stvaralaštva

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...