Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

56 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Ako ti je TV imao 640x480 onda su vam uvalili feleričan TV. PAL TV rezolucija je 720x576 (sa interlejsom) 😉

 

Americki stari sistem NTSC ima vertikalnu rezoluciju od 480 linija, i kao i evropski, u pitanju je poluslika, jedno parne, jednom neparne linije, ali je frekvencija 60 hz, tj 30 frejmova u sekundi, naspram 25 u Evropi, medjutim PAL je cini mi se imao 625 linija, blizu novog standarda od 720 linija, ali pune slike.

Moze se primijetiti losiji kvalitet slike od evropskog PAL sistema, posebno ako gledas SD (standard resolution) na novim HD televizorima.

 

Ovo je bio moj tv :classic_smile:

 

2835_1_l.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2021 at 4:18 PM, Amigo said:

 

Americki stari sistem NTSC ima vertikalnu rezoluciju od 480 linija, i kao i evropski, u pitanju je poluslika, jedno parne, jednom neparne linije, ali je frekvencija 60 hz, tj 30 frejmova u sekundi, naspram 25 u Evropi, medjutim PAL je cini mi se imao 625 linija, blizu novog standarda od 720 linija, ali pune slike.

Moze se primijetiti losiji kvalitet slike od evropskog PAL sistema, posebno ako gledas SD (standard resolution) na novim HD televizorima.

 

Ovo je bio moj tv :classic_smile:

 

2835_1_l.jpg

NTSC ima vertikalnu rezoluciju od 480 linija a PAL i SECAM 576 linija, reč je o stvarnoj odnosno vidljivoj rezoluciji tv slike.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

 

Nisam sigurna da li je se secam tacno, ali kako se secam rodjaka je Isla na zadnju ORA, ispricala mi kako je bilo super, druzenje, logorska vatra...ali da je rad bio tezak. To je negde 80tih. Ja sam htela da idem I vidim sve to, ali sam bila suvise mlada. Mislim da nakon toga nije bilo ORA.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam bio samo jedan dan na ORA i to kada sam bio u JNA. Kao da se druzimo sa akcijasima.

Polomio sam se, kopao se neki vodovod u Titogradu, tamo kopat katastrofa, ali akcijasi su radili ko masine, nema zezanja dok se bilo na trasi.

Drugo je to vrijeme bilo, neobjasnjivo za sadasnje generacije.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Angelia said:

Nisam sigurna da li je se secam tacno, ali kako se secam rodjaka je Isla na zadnju ORA, ispricala mi kako je bilo super, druzenje, logorska vatra...ali da je rad bio tezak. To je negde 80tih. Ja sam htela da idem I vidim sve to, ali sam bila suvise mlada. Mislim da nakon toga nije bilo ORA.

Ja bio dvaput. SORA Skoplje 86. i Vranje 87. ORB "Nikola Tesla" ETF Beograd.

Link to comment
Share on other sites

Ja bio dvaput. SORA Skoplje 86. i Vranje 87. ORB "Nikola Tesla" ETF Beograd.
Ja sam bio "pola" puta....Už_ce..83 ili 84. jbm li ga. Pravilo se akumulaciono jezero iznad Užica...a pola puta jer sam bio 15 dana....pa se vratio kući.
Rekoh im "ajd ćao" a oni mene zaprete otkazom ako se vratim u Niš..moji argumenti su bili malkice "jači"...e to su bili pravi komunisti..ustvari komunjare... lako ih "ubediš" samo da se ne pročuje.

Ispao mom komandantu brigade rokovnik i naravno prva budala koja će da se saplete o isti...ja bato. Kao "slučajno" otvorim da vidim čiji je rokovnik, a unutri sve lepo "crno na belo" ... kome "udarnička značka" kome ovo, kome ono...napisano još u Nišu pre polaska...

Ukratko...
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, urosg3 said:

Ja bio dvaput. SORA Skoplje 86. i Vranje 87. ORB "Nikola Tesla" ETF Beograd.

 

3 hours ago, Angelia said:

Koliko se secam to je negde izmedju '87 I '89. Nagadjam po godistu koje smo bili. Ne secam se gde je ona Isla. 

 

Ovo je za mene novost. Pojma nisam imala da se to jos uvek organizovalo u to doba. Ni rec o tome nisam cula. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Amigo said:

 @urosg3 Ma pusti tog provokatora.

 

 

To je bilo povečerje 😉
Ustajanje Balašević i "Računajte na nas" Inače tad sam već bio radio amater III klase, i tu sam prvi put  imao priliku da vidim  Yaesoo FT-480 koji se zvao "Vučko" jer je korišćen na olimpijadi u Sarajevu. Posle mi ćale kupio jednu sreći nije bilo kraja 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Ja sam bio "pola" puta....Už_ce..83 ili 84. jbm li ga. Pravilo se akumulaciono jezero iznad Užica...a pola puta jer sam bio 15 dana....pa se vratio kući.
Rekoh im "ajd ćao" a oni mene zaprete otkazom ako se vratim u Niš..moji argumenti su bili malkice "jači"...e to su bili pravi komunisti..ustvari komunjare... lako ih "ubediš" samo da se ne pročuje.

Ispao mom komandantu brigade rokovnik i naravno prva budala koja će da se saplete o isti...ja bato. Kao "slučajno" otvorim da vidim čiji je rokovnik, a unutri sve lepo "crno na belo" ... kome "udarnička značka" kome ovo, kome ono...napisano još u Nišu pre polaska...

Ukratko...

 

Ja sam bio jednom, 1977. negde u zaleđu Splita, mesto se zove Dicmo, kopali smo rov za regionalni vodovod Split-Sinj, odnosno pokušavali da kopamo, trasa je sam kamen, očas posla polomiš kramp, a ne ostane ni trag u kamenu da si nešto radio. Bio sam u drugoj smeni, nismo primetili da je išta urađeno u prvoj, anismo ni mi ništa ostavili za ugled trećoj smeni. Kasnije sam čuo, nezvanično, da je po zavšetku treće smene angažovan rovokopač, da je za mesec dana urađeno sve što mi nismo mogli za tri meseca.
Ipak, po nečemu smo ostali ubeleženi, organizovali smo štrajk na dobrovoljnoj radnoj akciji, nismo imali toplu vodu, i hladna je neredovno bila na raspolaganju, hrana loša, mi se dogovorimo, nećemo na trasu. Digla se povelika buka, raspravljalo rukovodstvo SSO u Zagrebu, došlo i do CK SKH, ali se ipak zataškalo, ko sme da diže frku, bruka.

Nisam bio protivnik akcija, naprotiv, ali nisam voleo foliranje, kao svi prebacuju normu za 50%, a na kraju akcije ništa nije urađeno. Te fizikalije su imale smisla pedesetih, delom i šesdesetih dok nije bilo mehanizacije, posle se pretvorilo u foliranje. Jeste bilo lepog druženja, ali bolje da su se organizovali kampovi za druženje, boravak u prirodi, možda rad na nekim istraživanjima, dosta je bilo glorifikovanja fizičkog rada.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Accuphase said:

Niko da se seti ovog čuvenog modela, možda grešim ali trebalo bi da je to prvi Ei kolor tv.

Ja isto mislim da je to bio prvi model, pre njega je jedino postojao Gorenje, ako me secanje jos dobro sluzi. Uz taj TV obavezno je isao i stabilizator, a bio je poznat po tome sto je tastatura vrlo brzo stradala, a zamena nije bila jeftina. Onda su ljudi zaglavljivali sibice i cackalize u tastaturu da bi izbegli zamenu iste, a posto si dao Bog imao 1.5 kanal , nisi ni morao cesto da menjas kanale.:classic_biggrin: 

Link to comment
Share on other sites

@Div koliko se ja sećam, za mog vremena, dobrovoljne radne akcije su bile organizovane tako, što se dobije spisak ko mora da ide...tako je bilo bar u ORB koje su bile organizovane u okviru OUR-a....

Znalo se, komandant ORB nakon završene ORA, avanzuje, a nosilac "udarničke značke" dolazi na njegovo mesto....i tako po na tamu....

P.S. znaš kad bi mu otišao dobrovoljno da rmbačim...he, he

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Constantin said:

@Div koliko se ja sećam, za mog vremena, dobrovoljne radne akcije su bile organizovane tako, što se dobije spisak ko mora da ide...tako je bilo bar u ORB koje su bile organizovane u okviru OUR-a....

Znalo se, komandant ORB nakon završene ORA, avanzuje, a nosilac "udarničke značke" dolazi na njegovo mesto....i tako po na tamu....

P.S. znaš kad bi mu otišao dobrovoljno da rmbačim...he, he

nemam pojma kod mene bila isključivo studentarija, komandant je isto morao da buba kao i svi mi 🙂
Mi nismo kopali kanale sadili smo šumu, valjda je neko drvo ostalo iza nas... To je dosta lako i norma je bila koliko se sećam dosta blaga tako da niko nije poginuo.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...