Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

10 hours ago, Constantin said:

 

 

 

 

 

 

 Pa vidi...stanovništvo SFRJ nije bilo i širokoj meri audiofilski nastrojeno, tako da, za "široke narodne mase" Hi-Fi made in EI je imalo itekako prodju. Odnos kvalitet-cena je bilo sasvim OK...Činjenica je da je HK vrhunski proizvod, ali to ti je kao i sa Zastavom 101....svako je manje-više mogao da je kupi i da se bez problema odveze do mora, planine gde god. Jeste bio lepši ugodjaj u "mečki" ali nije svima bila dostupna. Nije mi namera da uporedjujem, to je svakako neuporedivo...

 

Razumem i vas koji imate stav, da sve što je sa ovih prostora je sranje, ali...baš vas i ne razumem...bar ne uvek.....mea culpa.

 

 

 

 

 

Pa nisam to ni mislio, nego da su bili dobri, u to vreme, ali kad je zemlja otvorena za masovniji uvoz, više nisu imali šansu, malo i zbog cene. Eno npr kad se reklamirao onaj "Kamakrown", bas tako kao sto kazes,  to je masovno kupovano, od onih koji nikad ne bi dali pare za HSR, niti za bilo sta slicno, iako je to bilo obicno s, ali je bilo jeftino, a vecini nije vazno kako se cuje, glavno kupili "stub" za male pare. A mogu i šustiklu da stave na njega :lol_2:

 

A pre tog otvaranja za uvoz, bas sam u vezi EI televizora zapamtio, koštao je 14 necega, valjda miliona, tada "starih". Dolazi Ante Markovic za premijera, vezuje dinar za marku u odnosu 7:1, sutra u istoj prodavnici taj isti TV 7 nečega, znači 1000 maraka, a juče je bio 24 miliona, znaci po tom kursu 2000 maraka. Pa koje su to fore? U isto vreme iz uvoza se pojavljuju televizori jeftiniji a bolji. Tako je bilo. 

 

Samo kazem da kad je otvorena zemlja za uvoz sa tim proizvodima koji su bili i po tim cenama EI nije ni mogao da opstane (nije jedini). Da se modernizuje nije mogao, a pokusali su onom serijom "Nikola Tesla", ali je vec bilo kasno. Jedino da ih je neko kupio, kao sto i bi, da nisu izgmizali ovi bolesnici. To bi u stvari bilo dobro, opstala bi firma.

Link to comment
Share on other sites

@Milenko Puzigaca...EI TV je koštao u proseku 500 DM...Camacrown 350...a "mini-linija" je imala kartonske zvučnike, ojačane šper-pločom. Nemoj se zajebavamo bate..

 

Te televiziore, jeftinije, a bolje više nemaš ni jednog u životu, a zadji po selima i garantujem ti da imaš da nakupiš šlepere EI TV koji još uvek rade, imaš delove za njih i majstore da ugrade-poprave...no sad su druga vremena LED-a...:100: a i to bi napravili mi u Niš...

 

A nemoj mi o Sony, Technicsu, Sansui i HK su još "posebnija" priča...ne mogu sve da pobrojim...Yamaha.Marantz, Tensai....

Danas, vrhunska HI-FI pojačala su preko 2000 €...a imaš handmade Made in Serbia...čovek pravi u Šapcu..700-800 € mislim, koje ove, što ti napominješ, 6.1, 7.1...razbija po kvalitetu zvuka...to ti kažem zbog onoga "modernizovanja"...sve je moglo...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Treba napomenuti ta je i dobar deo tih poznatih firmi koje smo ovde spominjali doziveo sudbinu Ei. Telefunken, Normende, Sansui, Akai, Aiwa i mnogi drugi  su isto nestali. U nekim slucajevima prezivelo je ime, koje se lincencira svakome ko za to plati, pa se onda danas ljudi cude kako je recimo Telefunkenu pao kvalitet.:classic_biggrin:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Treba napomenuti ta je i dobar deo tih poznatih firmi koje smo ovde spominjali doziveo sudbinu Ei. Telefunken, Normende, Sansui, Akai, Aiwa i mnogi drugi  su isto nestali. U nekim slucajevima prezivelo je ime, koje se lincencira svakome ko za to plati, pa se onda danas ljudi cude kako je recimo Telefunkenu pao kvalitet.:classic_biggrin:
Zna li se šta...za JVC...[emoji3061]
Link to comment
Share on other sites

 

30 minutes ago, Constantin said:

Zna li se šta...za JVC...emoji3061.png

 

Japanska elektronska industrija nije vise ni blizu onome sto je bila. JVC ne vidjam vise, takodje ni Hitachi, Panasonic, Sansui, ... Korejanci su ih potpuni potisli i naravno Kinezi :classic_biggrin:

Jedino jos vidjam Sony televizore i Sanyo, ali Sanyo je sada druga liga, kupio ga je Panasonic, pa onda sve skupa neka kineska kompanija.

Jedinosu jos uvijek aktuelni u HI-FI oblasti, Denon, Onkyo, Pioneer... 

Licno imam Denon AVR-S710W, nista posebno, zvuk je digitalan, bolji zvuk su imala pojacala nekada, ali ok je za ono sto meni treba.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Zna li se šta...za JVC...emoji3061.png

 

Nije odgovor na tvoje pitanje ali ... za deseti rodjendan sam dobila idiota i jedan veliki JVC kasetofon. To je bilo u ono doba, neposredno pred Titovu smrt i to (na)pominjem jer je taj kabastti JVC bez problema prosao carinsku kontrolu na beograskom aerodromu kao rucni prtljag. Sva razdragana sam ga svojerucno skinula sa pokretne trake i teglila do auta. Taj se kasetofon opasno nasetao - kome sve nisam posudjivala tu grdosiju kad zatreba, narocito starijim momcima iz kraja koji su me onda bratski stitili po sistemu "samo reci ako te neko dira!". 😄 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

 

Licno imam Denon AVR-S710W, nista posebno, zvuk je digitalan, bolji zvuk su imala pojacala nekada, ali ok je za ono sto meni treba.

Jesu, ono zato ko kupuje treba da traži uređaj sa kraja "zlatnog doba HiFi-ja", iz prve polovine devedestih, tako nesto, kad su se proizvođači trudili da kaseta zvuči čisto kao CD, ovo posle mrka kapa :lol_2:

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Jedu, ono zato ko kupuje treba da traži uređaj sa kraja "zlatnog doba HiFi-ja", iz prve polovine devedestih, tako nesto, kad su se proizvođači trudili da kaseta zvuči čisto kao CD, ovo posle mrka kapa :lol_2:

 

Pa jeste, ali su se vremena promenila, ljudi nece da placaju velike pare za te stvari, muzika je svakako postala bez veze, nove generacije slusaju stvari za koje je svejedno na cemu ih slusas.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Constantin said:

Zna li se šta...za JVC...emoji3061.png

Spojili se sa Kenwoodom ali vise se ne bave audio opremom osim za automobile. Profesionalne video kamere, medicinska oprema im je sada glavni biznis. Malo ko je ostao na trzistu, ali nema ni potraznje za audio opremom iz "naseg vremena". Udjes u prodavnicu mozes da nadjes 2-4 pojacala i nekoliko zvucnika, najcesce Sony.

Link to comment
Share on other sites

On 11/11/2021 at 6:33 PM, DJORDJE said:

Kod tih prebega preko granice nije sve bas bilo crno belo, mada je nekada i legalan prelazak znao da zavrsi lose.

Razmisljala usput ovih dana o tome sta ste ti i @vilhelminarekli.  I nesto mi u celoj prici koji su matorci meni ispricali ne stima bas. Ovo ne ide u korist moje price oko SFRJ, ali reko da prilozim da budemo realni, ne bih da nekome prodajem nesto sto nije tacno.

 

Malo je neobicno da je baba i cela familija bila prvoborci, gomila u porodici odlikovanih iz WW2, i tih 60tih ne mogu da oslobode strica od "prebega". Baba je pricala da je isla i do Tita, ja sam to smatrala za preterivanje, da je malo izmislila pricu. Ali njena prica da je pocepala clansku kartu komunisticke partije zbog toga, deluje realno. Nakon toga ona mrzi komuniste malo manje nego cetnike.

 

Tajming isto podrzava zakljucak da se radilo o licnoj vendeti. Mozda je moj stric nastradao u licnom konfliktu                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Angelia said:

Baba je pricala da je isla i do Tita, ja sam to smatrala za preterivanje, da je malo izmislila pricu.

 

Znao sam više slučajeva "idenja do Tita", iz druge ruke, znajući kako je sve funkcionisalo, baba je, verovatno, bila do nekog službenika iz kabineta koji je napravio zabelešku, zatim procenio, sam ili sa nekom kolegom, da to nije slučaj za intervenciju, eventualno obavestio nadležni organ, koliko znam za slučaj tvog strica  nadležni su vojni organi, tužilaštvo, sud. Možda je od hiljada odlazaka do Tita tek jedan dolazio do njega, i to ne čovek nego zabeleška, da bi usledila nekakva intervencija u ime Tita, ne i njga lično.

Ljudi su i pisali Titu, dobijali odgovore u stilu: " Drug predsednik je pažljivo proučio vaš slučaj...", a, naravno, Tito je možda na kraju godine dobio izveštaj o tome koliko je slučajeva "razmatrao", koliko "rešio".

Ponekad mu je trebalo da u govoru pomene neko slučaj, žalbe nekog građanina, pa mu je služba prepričala šta je žalba sadržavala, kako je rešena, onda bi Tito rekao kako je on zabrinut za našeg malog čoveka, neposrednog proizvođača i kako je tražio da se hitno reši njegov problem.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde kod nas u Srbiji Panasonic je prilično prisutan na tržištu. Ako izuzmemo LG i Samsung oni su u drugoj grupi brendova po broju modela što se tiče televizora. Skoro sam razmatrao jedan njihov model za drugara i nisu ni loši. Ja sam do pre par godina imao njihov plazma TV i bio sam ekstra zadovoljan sa njim.

Link to comment
Share on other sites

Kao klinci neke sedamdesetih, možda početak osamdesetih,  dobijemo novog učenika u razred, neki lik iz Sevojna. I pričamo šta će ko da bude kad poraste, bilo je austronauta, vojnika, doktora, svašta nešto jedino taj lik Drobnjaković:
"ja ću da kupim tamića i da se vozim" Stvarno je postao vozač kamiona, i to je super živi svoj dečji san. Ali TAM je bio i deci atraktivan, eto.
1252c96994a2-800x600.jpg

Link to comment
Share on other sites

Kao klinci neke sedamdesetih, možda početak osamdesetih,  dobijemo novog učenika u razred, neki lik iz Sevojna. I pričamo šta će ko da bude kad poraste, bilo je austronauta, vojnika, doktora, svašta nešto jedino taj lik Drobnjaković:
"ja ću da kupim tamića i da se vozim" Stvarno je postao vozač kamiona, i to je super živi svoj dečji san. Ali TAM je bio i deci atraktivan, eto.
1252c96994a2-800x600.jpg
Trebao je da bude zelene boje...[emoji16]
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Svaka ta "brojka" i "procenat" zarazenih, obolelih, umrlih ima ime i prezime, i mamu i brata i prijatelja... Kad tako gledas, i jedan jedini umrli je previse 😞

vaj "jedan" je uspeo!

 

"Pacijent iz Rume (60) koji je bolovao od korona virusa, raznežio je i ganuo ceo kolektiv Opšte bolnice u Sremskoj Mitrovici.

On je, nakon nekoliko nedelja lečenja na kovid odeljenju mitrovačke bolnice, medicinskim radnicima koji su ga uspešno izlečili, uz pomoć papira ispisao na prozoru „Hvala", a pored zalepio veliko srce“.

 

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

On 11/17/2021 at 9:53 PM, urosg3 said:

Ima li među nama polaznika Političke škole "Josip Broz Tito" u Kumrovcu?
Koje ste programe pohađali
Kakva je bila ekipa
Šta je  "Otvorena debata" na noćnoj sesiji bazena
Kako su se zvala pravila danas poznata kao Chatham House Rule

 

Nisam ni znala za to pa sam se malo raspitala kod Gugleta. Ironija sudbine - kupili braca Kinezi.  

 

Quote

Cilj škole

[…] iskustvo našeg revolucionarnog pokreta nepobitno (je) pokazalo da je socijalistička revolucija jedino moguća kao svesna delatnost zasnovana na učenju marksizma” i kako iskustvo “dokazuje da je zapostavljanje marksizma uvek vodilo pojavama okoštavanja revolucionarne misli”. >>>

 

Quote

Josip Broz Tito u jednoj intervjuu iz 1976. kazao je kako

“mi imamo ogroman broj ljudi koji su dobri komunisti nacionalisti ali teorijski slabo stoje. [...]  >>>

 

Ovo sam malo adaptirala velike reci velikog Sina nasih naroda u duhu vremena koje je potvrdilo Njegovo strahovanje o "okoštavanju revolucionarne misli". 

 

Mogu misliti kakvi likovi su smisljali ovakvo idejno-politicko osvescivanje. 🤣

Mogla bih da zamislim i polaznike ali necu jer onda vise uopste nije smesno. 

 

Quote

Program skole

1. Osnovi marksizma
2. Teorija i praksa socijalističke revolucije u Jugoslaviji
3. Socijalizam kao svjetski proces i razvojni problemi suvremenog svijeta
4. Savez komunista – vodeća društvena i idejno-politička snaga i ostale političke organizacije

 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Uh nije valjda tako strašno 😞 

 

Kako bre nije strasno, pa gledaj sta su morali da sazvacu. Pa se ti smej ako mozes! 😬

Veći problem predstavljali su upravo Osnovi marksizma jer je prema procjeni nastavnika samo trećina studenata uspješno svladavala gradivo. Studenti su kroz godinu dana trebali proći

oko 15 000 stranica literature, uglavnom marksističke. >>>

 

Odmah sam se nevoljno setila jedne zamlate koja nam je predavala marxizam u gimnaziji. Marxisticka trauma. 

Diktira ceo cas, moramo sve da zapisujemo i stalno je ponavljala da cemo joj biti zahvalni za to kad dodjemo na fakultet. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...