Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

Jebalo ga samo to sto je ulje u hidraulici bilo korozivno i kad-tad bi ojelo vodove i iscurelo. I onda svaka Ajkula malo starija vuce dupe po asfaltu.

Ali da, definitivno auto pre svog vremena, legenda u pravom smislu i tehnoloski biser.

 

Evo jos malo Sitroenove egzotike:

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Pitanje za ekipu:
ima neko ideju gde da pazarim šoferku za ovaj auto,, 1.9 TDI 2009. godište
spacer.png

Pre neki dan pukla i ne može da se reparira, prevelika je šteta, a ide registracija 🙂

Edited by urosg3
Link to comment
Share on other sites

On 5/23/2020 at 2:52 PM, urosg3 said:

Pitanje za ekipu:
ima neko ideju gde da pazarim šoferku za ovaj auto,, 1.9 TDI 2009. godište
spacer.png

Pre neki dan pukla i ne može da se reparira, prevelika je šteta, a ide registracija 🙂

https://www.polovniautomobili.com/auto-delovi/7142038/nove-emsofersajbneem-za-volkswagen-181-amarok-bora

https://www.polovniautomobili.com/auto-delovi/5596449/emsofersajbnaem-za-volkswagen-181-amarok-bora

Ako nema po prestonici ovi uvek nađu...

https://www.polovniautomobili.com/auto-delovi/13508994/emsoferkaem-za-volkswagen-buba-nova-buba

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...

Aj kad se malo oživela tema, da se javim i ja.

 

Čini mi se da je u EU trend da se izbacuju dizeli, pre svega zbog zagađenja, dok je u Srbiji i dalje dizel majka. Mada se meni čini da je to dosta neracionalno i da je ljudima samo u glavi manja potrošnja, a veća cena u startu, skuplje održavanje (valjda) i to što su potencijalni kvarovi (čuveni plivajući zamajac i DPF) dosta skuplji, to nikom ništa. Naravno sve ovo je individualno od automobila do automobila. E sad, moram priznati da nisam preterano zainteresovan za automobile i da nisam u materiji (tek sad sam krenuo malo više da čitam kada treba da se nađe auto), pa rekoh da pitam kakvo je vaše mišljenje po ovom pitanju. Koliko treba prelaziti godišnje pa da se dizel isplati? I koliko se treba fokusirati na taj deo, a koliko na konkretan auto, pa sad da li je dizel ili benzinac nije bitno.

 

Gledam neki srednji auto, koji bi se uglavnom vozio po gradu ali da opet četvoro ljudi može da ode na neki put s vremena na vreme. Znači neki Citroen C4 (možda i Elysee kao low-budget varijanta), Ford Focus ili tako nešto. Kao što rekoh, ne ložim se preterano na automobile tako da su pouzdanost i što manji troškovi i glavobolje prioritet. Neke preporuke, iskustva? 

 

Što se tiče konkretnih modela, zanima me taj Focus ECOBOOST 1.0 100ks. Ima li ko iskustva ili da je čuo nešto? Vidim da je hvaljen motor, kažu dosta jak u odnosu na ono što se očekuje, a pokupio je i neke silne nagrade.

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, djole said:

 

 

Rekao bih da benzinci bolje idu tamo gde je gorivo jeftinije, a to nije kod nas slucaj. 

E sad sto se tice kvarova i odrzavanja, mislim da tu vise nije tolika razlika. 

Meni je na dizelu euro 5 sa dpf filterom veliki servis oko 20k, potrosnja prosecna 5.6L na 1.6 motor 105ks.

Kod benzinskih motora je cesto slucaj da i manjoj kubikazi trosi solidno, narocito kod starijih kola. 

 

Sad taj 1. 0 ne znam, meni je to bas slabo, batalio sam slabe motore od ove godine. 

 

 

 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ras kass said:

 

Sad taj 1. 0 ne znam, meni je to bas slabo, batalio sam slabe motore od ove godine. 

 

Pa svakome je to sumnjivo kad čuje 1.0, ali jednostavno ovaj sa turbo punjenjem se bolje ponaša nego benzinac atmosferac sa 1.6 recimo. Drugar ima audi A3 1.2 105 ili 110 konja, to vuče ko ludo. Doduše malo jače i troši po gradu. Ovaj Focus naravno nije sigurno toliko jak ali verovatno manje i troši, po onome što se može pročitati po netu oko 7.5 po gradu (ne pričam o fabričkim obećanjima, to je daleko manje ali sigurno i nepouzdano), mada ja računam da će to ići na 8, s čim može da se živi.

Link to comment
Share on other sites

Vozio sam zadnjih 15+ godina dizel, 2000 cm, bio sam potpuno zadovoljan, dobio sam ono što sam očekivao i što sam platio. E, sad došlo vreme za zamenu i iako nisam tako nešto planirao, na brzinu odlučim i uzmem benzinac od 1 litar, ali 115 konja, kratko ga imam, malo sam vozio da bi mogao da imam definitivne ocene, ovako, prvi utisci su da sam dobro učinio. Zaista se vozi kao auto od 1.5-1,6 litra, za moje potrebe ima dovoljno snage i rezerve. 

Problem je kod nas, najčešće, što ne kupujemo auto prema potrebama nego prema mogućnostima, pravimo kompromise ne uvek baš racionalne, često i bezbednost stavljamo u drugi plan.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Realno dizelaši su manje trošili i bilo je jeftinije održavanje. Danas u poređenju sa ovim manjim benzinskim motorima od 1,3 na dole dizel je izgubio te prednosti i ne isplati se više kupovati ga. Pogotovo sad kad je dizel još i skuplji od benzina.

Link to comment
Share on other sites

Dizel treba voziti duzi period da bi se isplatio. E sad kod nas je i stvar u tome da se ti automobili lakse i brze prodaju.

 

Kvarovi mogu biti skupi, pumpa, dizne, zamajac, dpf filter....Ja imam srece pa mi prvi komsija ima dizel servis, inace se daje po par stotina evra za popravku.

 

 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

Znam da će me neki ismevati, ali bmk.

Ja sledeće godine uzimam ww (pasat ili touran) na metan.

Godišnje pređem više od 15000 km, 100 km je 500 dinara, tako da je meni računica jasna. Ima svojih mana, manje pumpi, manje majstora, ali može se organizovati kad se hoće.

Kada bih imao veću svotu novca, jurio bih ili nova kola ili 2-3 godine stara i onda ih menjao posle 3-4 godine.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
1 hour ago, Radoye said:

Ljudi, jedno konstruktivno pitanje - jel' ima nekakav bitan razlog da ova tema bude na Razno a ne na Automoto forumu? Ako smatrate da treba da bude ovde sve OK, ali ako ne onda da je selimo? 🙂

Mozda nema, a mozda ima jer neki ne prate sport i trke i nisu entuzijasti nego samo imaju neka opsta pitanja.

Pojma nemam, ali bi mozda bilo dobro da se tema premesti, ali ako je moguce da se ovde ostavi link na nju - tako da poznavaoci vide pitanja i mogu da odgovore, a oni sa opstim pitanjima "pod razno" mogu da to nadju.

 

 

1 hour ago, Referent said:

Treba mi za Evropu, pošto sam iz Srbije.

Izvinjavam se ako sam se umesao gde ne treba.

Nemam iskustva sa Carvertical.

No, Carfax pokriva vozila uvezena iz Evrope u USA, kao i ona iz USA u Evropu. Pisem o polovnim vozilima, za koja postoji track record. O kolima koja su promenila vlasnike u Evropi, nece koristiti.

Jos jednom, izvinjenje.

Edited by zoran59
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@djole ako nisi resio dileme,mojih 5 centi..ako na godisnjem nivou ne prelazis bar 15.000km mislim da ne treba da gledas ka dizelasima..prosto,ne vidim onda njihovu "isplativost"..sa druge strane imaj na umu cinjenicu da zivimo u Srbiji i da ovde gro majstora/servisa upravo jeste specijalizovana za dizele,a ustvari u prilicnom broju nespremna i nevoljna da se usavrsava i uci,tako da postoji mala bojazan da neces lako pronaci dobar servis za turbo-benzinca..doduse ti si iz Beograda - kod vas to nije toliki problem. A o Fordovom EcoBoost motoru sam citao/slusao pohvale
Edit:po mom skromnom misljenju..najbitnije je da pronadjes dobro ocucan polovnjak..redovno servisiran,uredno odrzavan..ako to mozes dobrano da proveris (licno ili preko preporuke nekog frenda)..da je u dobrom stanju,ali u toj potrazi vrlo pomaze da najpre odredis kriterijume:sta ti treba,sta zadovoljava tvoje potrebe(vozacke,prakticne,finansijske)..prosto nije "realno" da tragas npr.za sub-compact i compact vozilom,jer to su dva razlicita segmenta..

@Referentja nisam koristio,ali znam neke koji jesu. Pozitivne ocene. Ako uvozis iz Italije postoji nacin da proveris podatke preko drugog servisa takodje..

Inace,podrzavam predlog da se tema "izmesti" na Auto-moto PDF

Edited by Crni Bombarder
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Crni Bombarder said:

@djole ako nisi resio dileme,mojih 5 centi..ako na godisnjem nivou ne prelazis bar 15.000km mislim da ne treba da gledas ka dizelasima..prosto,ne vidim onda njihovu "isplativost"..sa druge strane imaj na umu cinjenicu da zivimo u Srbiji i da ovde gro majstora/servisa upravo jeste specijalizovana za dizele,a ustvari u prilicnom broju nespremna i nevoljna da se usavrsava i uci,tako da postoji mala bojazan da neces lako pronaci dobar servis za turbo-benzinca..doduse ti si iz Beograda - kod vas to nije toliki problem. A o Fordovom EcoBoost motoru sam citao/slusao pohvale
Edit:po mom skromnom misljenju..najbitnije je da pronadjes dobro ocucan polovnjak..redovno servisiran,uredno odrzavan..ako to mozes dobrano da proveris (licno ili preko preporuke nekog frenda)..da je u dobrom stanju,ali u toj potrazi vrlo pomaze da najpre odredis kriterijume:sta ti treba,sta zadovoljava tvoje potrebe(vozacke,prakticne,finansijske)..prosto nije "realno" da tragas npr.za sub-compact i compact vozilom,jer to su dva razlicita segmenta..

@Referentja nisam koristio,ali znam neke koji jesu. Pozitivne ocene. Ako uvozis iz Italije postoji nacin da proveris podatke preko drugog servisa takodje..

Inace,podrzavam predlog da se tema "izmesti" na Auto-moto PDF

Ne razumijem kako se ne isplati. Benzinac trosi vise. Dizelas je jaci. Naravno ako pricamo o istim automobilima.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...