Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

Ja se veoma bazično razumem u kola, pa ako može neki savet. Nameravam da kupim noviji polovan hečbek (ne stariji od 2016. i da je prešao ispod 100.000 km), ne treba mi prevelik auto - lađa. Po mogućstvu bih uzeo dizela (1.5 ili 1.6), ispravite me ako grešim. Analizom tržišta sam zaključio da su Japanci nešto skuplji za održavanje, da se Golfovi dosta kradu u Srbiji pa je stoga skup kasko za njih (a i ima ih previše, Golf me nekako asocira na Balkan pa mi je dosta odbojan, jebemliga), Italijane i Korejce nisam ni uzimao nešto u razmatranje, a para za nekog BMWa, Mečku ili Audija nemam, a i odakle mi, a i nisam nešto u fazonu oko toga. Da ne dužim, treba mi pouzdan i dobar auto koji ću voziti narednih 5+ godina, možda i duže. Živim u Srbiji, ne verujem da ću prelaziti više od 15 hiljada km godišnje, dakle nemam neke ogromne potrebe. Sveo sam selekciju na tri modela, ovim redom preferencija (pre svega na osnovu estetike i nešto malo recenzija koje sam pročitao na netu i čuo ovako):

1. Renault Megane 

2. Opel Astra K

3. Peugeot 308

 

Imate li neki savet, preporuku, upozorenje itd. vezano za navedeno? Hvala unapred.

Link to comment
Share on other sites

Moze li jedno prethodno pitanje @Chaos Is Me?
Zasto dizel ako neces prelaziti vise od 15.000km godisnje? Po mom skromnom misljenju,ako ne prelazis godisnje vise od ove cifre mozda bi pre trebao da razmislis o benzincu..neki turbak..po performansama su jako dobri,ne zaostaju za dizelima..a jeftinije je gorivo i nemas zezanja kao sa dizelima..

Takodje,nisi spomenuo ni okvirni budzet..

Edit:napisi da li je to vecinom gradska voznja po BeGe ili neki auto-put..imas li deonice do nekog mora/planine npr.ili slicno..

Edited by Crni Bombarder
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Po čemu si zaključio da su japanci skuplji za održavanje?

 

Baš suprotno, najzahvalnija auta za održavanje, jedina 'mana' je što bi neki originalni dio morao sačekati do 48 sati, ovisno gdje živiš.

 

Moj izbor bi bio benzinski motor s lancem koji uz pravilno održavanje izdrži preko 300000 km bez mjenjanja. Bar na Toyoti ili Hondi.

 

Uz to, novi dizeli imaju puno više komplikacija na motorima, što se itekako osjeti na novčaniku tu i tamo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Moze li jedno prethodno pitanje @Chaos Is Me?
Zasto dizel ako neces prelaziti vise od 15.000km godisnje? Po mom skromnom misljenju,ako ne prelazis godisnje vise od ove cifre mozda bi pre trebao da razmislis o benzincu..neki turbak..po performansama su jako dobri,ne zaostaju za dizelima..a jeftinije je gorivo i nemas zezanja kao sa dizelima..

Takodje,nisi spomenuo ni okvirni budzet..

Edit:napisi da li je to vecinom gradska voznja po BeGe ili neki auto-put..imas li deonice do nekog mora/planine npr.ili slicno..

Uglavnom vožnja po Begeu i vikend putovanja po Srbiji i regionu, ništa specijalno. 

 

Odmah sam naglasio da nisam baš neki poznavalac, pričam više na bazi onoga što sam čuo. Nisam otpisao benzince ali su mi ljudi oko mene preporučili dizela. Voleo bih ipak da ima bar 100ak KS da može da povuče ali nikako ne bih voleo da plaćam registraciju više nego što treba za taj tip auta. 

 

Za budžet, šta znam, mislio sam da mogu da prođem sa 10ak k ali izgleda da će to ipak biti nekih 13, 14k. Ne bih više iako planiram da finansiram iz lizinga ili krede. 

 

2 hours ago, Bushman said:

Po čemu si zaključio da su japanci skuplji za održavanje?

 

Baš suprotno, najzahvalnija auta za održavanje, jedina 'mana' je što bi neki originalni dio morao sačekati do 48 sati, ovisno gdje živiš.

 

Moj izbor bi bio benzinski motor s lancem koji uz pravilno održavanje izdrži preko 300000 km bez mjenjanja. Bar na Toyoti ili Hondi.

 

Uz to, novi dizeli imaju puno više komplikacija na motorima, što se itekako osjeti na novčaniku tu i tamo.

Ovo nisam znao, laik sam. Tako sam čuo. Rekao bih i da je mreža majstora za japance slabija. Moguće da grešim. 

 

Zahvalan sam na svakom savetu i vašim iskustvima. 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam nedavno imao neki kvar na Hondi(2006.g) i odvezem ga u jedan servis(ovlašteni Bosch partner), majstor po nadimku "Jaro", stari prekaljeni mehaničar koji se tim poslom bavi od 1978. mi reče da mu je to prva Honda koju popravlja 😂  Ali uradio čovjek sve uredno, bez problema.

 

S druge strane, skupi su japanci, drže cijenu dosta dobro.

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ja sam nedavno imao neki kvar na Hondi(2006.g) i odvezem ga u jedan servis(ovlašteni Bosch partner), majstor po nadimku "Jaro", stari prekaljeni mehaničar koji se tim poslom bavi od 1978. mi reče da mu je to prva Honda koju popravlja [emoji23]  Ali uradio čovjek sve uredno, bez problema.
 
S druge strane, skupi su japanci, drže cijenu dosta dobro.
 
 
 
 
 
Što se japanaca tiče, oni se ne kvare. Ja mogu da ti kažem za subaru, taj se ne kvari. Oni su se probili 80-ih, kad je njihova street scena bila u bumu. Njih je lako i modifikovati, a stock, ljudi tvrde da ih voze i 200,000 milja sa jednim kvačilom i bez nekih popravki.
Samo za poređenje pločice za kočenje set sličnih karakteristika ea subaru sti su $250 a za audi rs3 $800, kad ih sam radiš. :)

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, mrd said:

Što se japanaca tiče, oni se ne kvare. Ja mogu da ti kažem za subaru, taj se ne kvari. Oni su se probili 80-ih, kad je njihova street scena bila u bumu. Njih je lako i modifikovati, a stock, ljudi tvrde da ih voze i 200,000 milja sa jednim kvačilom i bez nekih popravki.
Samo za poređenje pločice za kočenje set sličnih karakteristika ea subaru sti su $250 a za audi rs3 $800, kad ih sam radiš. 🙂

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Da, i u mene je ovaj "kvar'' bio promjena kvačila, na 220 000 km, bilo u njemu tvorničko. 😂

Link to comment
Share on other sites

Najpre da napisem kako ni sam nisam ekspert za auotomobile,ali sam stekao neka iskustva trazeci kola za sebe,druzeci se sa ljudima kojima su se godinama bavili uvozom i prodajom i citajuci odredjene auto-forume.
Najpre cu da ti napisem nekoliko opaski generalnog karaktera u nadi da mi neces zameriti.

Za budzet kojim ti raspolazes moze da se nadje pristojan novi automobil Compact kategorije. Odes u auto-salon,pogledas,raspitas se oko svih opcija (javna je tajna da cenovnici novih automobila kod nasih auto-kuca nisu bas "sveto pismo";bez obzira na marku) pa vidis sta mozes da dobijes. Ako si za auto koji je napucaniji opremom,onda tvoja cifra mozda nije dovoljna,ali ako ti to nije od prioritetnog znacaja - nije na odmet da se procunjas po Beogradu i raspitas se. Ja nemam nikakvu averziju od polovnjaka,ko ume lepo da probere moze da uzme lep autic koji ce ga sluziti bez problema godinama (bas tvoj slucaj). A nasviran dobrom opremom i motorizacijom,da uzivas. 
Sa tih 13-14k kod Compacta uzima se ili kompromis sa novim autom ili vrlo mlad polovnjak da puca sa motorizacijom i opremom. Pa ko sta voli i misli da je pametnije;u to se vec ne mesam.  Ima ona izreka: "Prvi placa,drugi vozi,treci popravlja".:classic_biggrin: Nekome je auto za prevoz od tacke "A" do tacke "B",nekome je za uzivanje..

Sto se tice izbora goriva.
Mislim da je to od sekundarnog znacaja. Na prvom mestu je da dodjes do auta koji najbolje ostvaruje odnos kvalitet/cena. Trazis sto ocuvaniji primerek,u sto boljem stanju (u okviru zadatih okvira koje si postavio). Mogu samo da ti kazem da zbog manje kilometraze koju prelazim,jeftinijeg odrzavanja,nesto jeftinijeg goriva ja vozim benzinca i ponovo bih trazio benzinca. Plus sto sa dizelasima kod nas uvek ima dodatnih zavrzlama..no kao sto rekoh - ovo je samo moje misljenje.

Posto vecinom imas gradsku voznju (a voznja po Beogradu i/ili Somboru,Subotici nije uopste ista) i posto gledas mladog polovnjaka sa malom kilometrazom,ja ne bih bezao od auta sa automatskim menjacem. Znam da nisi o ovome ni pisao,ali spomenucu svejedno. Cene setova kvacila i zamajca toliko su skocile za nove modele da su u rangu cena popravke automatika skoro. Ovo samo da uzmes u razmatranje..kao napomena da se ne plasis auta sa automatskim menjacima.

Sad kad smo ovo pretresli,da predjemo na konkretne primerke (koje si naveo) :cigar:

Renault Megane
Jos uvek drzi cenu jer je relativno svez model. 2016-2017 je od 10.000-11.000 EUR,ali gledaj neki fin Limited ili Intens paket opreme. Megani sa ovim oznakama paketa opreme idu sa boljim sedistima,imaju Full LED farove,vece alu-felne,elekticnu rucnu,rikverc kamera+prednji parking senzori,hromirane i izbacene cevke izduva,veci ekran multi-medije...vec po osnovu ovoga shvatas zasto su Megani sa ovim paketima opreme malkice skuplji od onih sa siromasnijima..enterijer je solidan (nije top),sedista su udobna...manuelni menjac je pomalo "robotizovan"..mada ih ima i sa automatskim (nisam probao)

Peugeot 308
Mislim da se kod njega treba priviknuti na malo specificnu kabinu. Ako se secam,ti si na nekoj basketaskoj temi spominjao da si visok lik (ako sam te pomesao sa nekim - prastaj) pa bi ti ova cinjenica mogla predstavljati mali problem. Zbog visine ti mozda nece leci manji volan u krilu i gledanje instumenata preko njega. Takodje je kod ovih godista koje ti gledas maltene sve prebaceno na ekran multi-medije (ne kazem da je ovo lose,samo navodim podatak). Takodje - manje prostora pozadi sto vuce jos od prethodne verzije. Za neciji ukus mozda malkice monotone linije eksterijera (pogotovo bocne),nalik Golfu (khm,khm).
Dobre strane: jako dobar automatski menjac,od sva tri modela koje si naveo mozda deluje najkvalitetnije unutra,sve je ususkano i utegnuto kao kod maltene skupljih "nemaca". Sve u svemu za tvoj budzet mozes da nadjes neku napucaniju verziju,pogotovo dizel.

OPEL Astra K
Najmanje mi je poznat iako,ironicno,i sam pogledavam ka ovom modelu,ali benzincu.. Motori su pouzdani,ali ne bih znao da ti kazem vise od ovoga..enterijer malo zaostaje za Pezoom,ali ima vise mesta,prostraniji je plus mi je estetski na visem nivou. Takodje ide i sa automatskim menjacem koji je vrlo pogodan za gradsku voznju. Proslog leta mi je najbolji frend vozio OPEL Astru J na hrvatsko primorje i nazad od rent-a-cara (utripovao se nesto za svoj auto zbog nasih tablica),ali je to bio mali turbo benzinac. Drugar se odusevio performansama..

Sad..da ne ispadne po onoj narodnoj da je "lako tudjim q gloginje mlatiti" i da ne bude da ovde pametujem sa TVOJIM novcem,cisto da ti kazem da i ja za sebe gledam polako nesto novije da uzmem,pa zato uzeh ovoliku slobodu. Tek sam poceo da gleduckam,raspitujem se..planiram dogodine neko podmladjivanje,ali ne bas toliko mladje jer mi finansije toliko ne dopustaju. Ja trazim neko 2013-2015.godiste i kao sto rekoh - gledam pomalo i Astru K,Reno,ali ponajvise SEAT Leon (FR paket opreme iskljucivo). 
SEAT Leon ima i dizelasa naravno..mozda da razmislis i u tom pravcu? I Ford Focus mozda neko 2017.godiste? Ne znam da li ti se dopada estetski (kod nas je to potcenjen auto),a posebno neki 1.5tdci motor uz Titanuim paket opreme..

Poenta: price:kome je auto samo puko prevozno sredstvo od tacke A do tacke B,a cilja nov - taj u Compact klasi (koju ti ciljas upravo,a i ja) ima recimo FIAT Tipo 1,4 benzinac atmosferac ili 1,6 dizel (nesto skuplji) ili nesto slicno..kome je vise do bolje motorizacije i bogatije opreme,kao i vece sigurnosti,uzivanja u voznji onda da gleda mladog polovnjaka za iste/slicne pare.

Ne znam da li sam ti vise pomogao ili odmogao ovim carsafom @Chaos Is Me,ali se nadam ovo prvo ipak.
Voleo bih da cujem i kolege forumase da li se slazu sa napisanim i sa cime se (eventualno) ne slazu. :classic_biggrin:

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala na trudu, druže. Nisam isključiv kad je u pitanju marka ili gorivo. Svaki savet mi je dobro došao. Koliko vidim po oglasima, Megane je nešto malo skuplji od ova druga dva. Meni je estetski prelep, to me je pre svega privuklo. Nažalost, uglavnom su po oglasima ovu automobili iz uvoza koji imaju ogromnu kilometražu za godine starosti, pretpostavljam da su u pitanju bivša službena vozila koja su nemilosrdno gažena, pa su ulickana za prodaju. Btw, pomešao si me sa nekim, možda zato što igram košarku često ali nisam visok - svega 183 cm. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vidim sliku na B92 (25. februar 2020) sa Tesla električnim automobilima koji negde čekaju na punjenje strujom. Naslov je bio "Kao kod nas u vreme sankcija". Ovi su čekali po 5-6 sati a tako glitzy skupa kola.
Slika sa B92

 

2020tesla01.jpg

 

Tačno je to. Punjenje traje 40 minuta a i to proizvođač, Tesla Motors, zove "ultrafast charger". 40 minuta je brže od 3 dana koliko traje punjenje sa kućnog priključka ali se teško može nazvati "ultra fast".

 
Da su vlasnici imali Yuga ili bilo koja druga jeftinija pa i skuplja klasična kola to im se ne bi desilo. Na kraju, struja za kola ako je proizvedena možda iz termoelektrane na ugalj pa efekta smanjenja zagađenja i nema.

Danas, tačno preko puta Toyota Automobile  Museum, Nagoya, vidim ovu stanicu za punjenje kola vodonikom. (moja slika)

 

2020tesla02.jpg

 

Ušao sam, slobodno, nema ni mušterija ni osoblja. Self-service. Natakanje vodonika traje 2 minuta i ima sve sigurnosne mere da se ne ispusti (jedino ako neko nagari kola dok je punjač u grlu rezervoara) (moja slika)

 

2020tesla03.jpg

 

Da se pokaže kako je to jednostavno i rutinski, ženska (reko bi se, vremešna) puni gorivo, vodonik (slika sa neta)

 

2020tesla04.jpg

 

To su za sada jedina kola u Japanu na vodonik. Toyota Mirai (Mirai = "budućnost"). Može da se vidi svaki dan ali nema ih puno, skupa su. Koštaju 55,000 dolara. Do sada ih je proizvedeno manje od 10,000. U tom relativno malom broju primeraka, Amerika ima više od pola učešća. 


Gde se prave, Nagoya, slika sa ulice (moja slika). Ima ih i na taxi

 

2020tesla05.jpg

 

Mesto rezervoara je ispod sedišta. Testirana su kola rigorozno, u rezervoar pucano mitraljezima, ništa mu nije bilo. U slučaju nesreće, vodonik rezervoar je poslednja stvar o kojoj treba da se brine. (Slika sa neta)

 

2020tesla06.jpg

 

Kola su zapanjujuće jednostavna (imaju samo jednu brzinu jer su, u stvari, električna) čudi me da nisu pojeftinila u međuvremenu.

Sada ima u Japanu 100 stanica za vodonik, cilj je da ih ima 200. Isto je bio i cilj da takvih vozila bude 200 hiljada a prodato samo 10, 000. Nešto se to slabo prima.

Broj klasičnih benzinskih stanica u Japanu se skoro prepolovio. Od 1994. kada ih je bilo 60 hiljada, sada ih ima 31 hiljada. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Yoyogi said:

Vidim sliku na B92 (25. februar 2020) sa Tesla električnim automobilima koji negde čekaju na punjenje strujom. Naslov je bio "Kao kod nas u vreme sankcija". Ovi su čekali po 5-6 sati a tako glitzy skupa kola.
Slika sa B92

 

2020tesla01.jpg

 

 

Njemacka. Pretrpali ih Holandjani koji su Teslama krenuli na zimski odmor. :smiley26:

 

Ovi banderasi sad imaju i dijagnozu za svoje probleme: Range anxiety

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/28/2020 at 3:38 PM, mrd said:

Što se japanaca tiče, oni se ne kvare. Ja mogu da ti kažem za subaru, taj se ne kvari. Oni su se probili 80-ih, kad je njihova street scena bila u bumu. Njih je lako i modifikovati, a stock, ljudi tvrde da ih voze i 200,000 milja sa jednim kvačilom i bez nekih popravki.
Samo za poređenje pločice za kočenje set sličnih karakteristika ea subaru sti su $250 a za audi rs3 $800, kad ih sam radiš. 🙂

 

To neke skupe pakne (plocice) :smiley33:

Na mojoj Toyta Camry sa 125.000 km, zadnje kocnice su jos uvijek originalne, i rotori i pakne. Prednje su mijenjane na 85.000. Samo pakne (pads).

Link to comment
Share on other sites

To neke skupe pakne

NA tim automobilima nema pakni, samo plocice. Mozda na Camry, ili Corola ali nema pakni.

Ja sam dao poredjenje istog kvaliteta, za dva razlicita vozila!

 

Edit:

Ima ručna je doboš!

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
1 hour ago, Bushman said:

Camry

Pravi se na 3km od mog ofisa, Tsutsumi plant. Da sedneš na neku prometnu raskrsnicu, video bi je možda 1-2 puta nedeljno. Tu veličinu kola su potisli family van kao Toyota Alphard kojih je je bar 15% voznog parka. Camry je limuzina a kome je do toga Toyota Crown je upmarket, Nissan Teana i Honda Integra. Kada god sam je video, za volanom je bio neko u poznim godinama. Ništa kao popularna porodična kola. U Australiji ih obožavaju. 

Link to comment
Share on other sites

Da, @Bushman je u pravu, Camry. Jedan od najpouzdanijih i najpopularnijih automobila koji se moze kupiti u Sjevernoj Americi. Sastavlja se u Kentakiju.

Na pola sata voznje od mene je jos jedna Tojotina fabrika gdje se sastavlja Rav4, a jos malo dalje, jos pola sata voznje je slijedeca Tojotina fabrika gdje su sastavljali Korolu i jedan od Lexusa.

Sve skupa sam vozio dvije Camry i jednu Korolu nekih 8 godina i na tim automobilima se nikada nista nije pokvarilo. Honda ima slicnu reputaciju, odlicne motore, izdrzljivost, pouzdanost.

Kada pricam sa nasim majstorima ovde koji najbolje poznaju tu industriju, kada ih pitas sta da kupim u toj klasi, jedini odgovor je Toyota Camry ili Honda Accord.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Amigo said:

 Sastavlja se u Kentakiju.

 

Ispravka: ne sastavlja se, nije šrafciger industrija, tu se proizvodi na robotizovanim proizvodnim linijama.  Lokalni radnici i lokalno snabdevanje delovima. Potpuno američka proizvodnja, istina, Toyota iz Japana ima glavnu reč.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Yoyogi said:

Koja je to Toyota? Nisam video u Japanu ili se ne primećuje među 140 modela. Na svakih 300 dolara cene različit model.

 

7 hours ago, Yoyogi said:

Pravi se na 3km od mog ofisa, Tsutsumi plant. Da sedneš na neku prometnu raskrsnicu, video bi je možda 1-2 puta nedeljno. Tu veličinu kola su potisli family van kao Toyota Alphard kojih je je bar 15% voznog parka. Camry je limuzina a kome je do toga Toyota Crown je upmarket, Nissan Teana i Honda Integra. Kada god sam je video, za volanom je bio neko u poznim godinama. Ništa kao popularna porodična kola. U Australiji ih obožavaju. 

Sta je sada, ili nikada nisi video, ili se pravi u virslarnici 3km od tvog ofisa?

S'kom se ti svadjas?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...