Jump to content

Automotive


Kinik

Recommended Posts

2 hours ago, Amigo said:

 

I ja sam probao Mazdu 6 i nasao da nema dovoljno prostora za tu klasu, koja je iznad Civica i Korole. Nekako je krov nizak. Drugi problem sa prostorm i to ne samo kod Mazde, je da novi automobili sa ugradjenim ekranima, sto je trend, imaju dosta siroku konzolu izmedju prednja dva sjedista, tako da se malo krupniji vozac osjeca skuceno.

 

To se isto meni desava u Miati. Moram pazljivo da sednem, da ne udaram glavom o krov. Medjutim, veliko je zadovoljstvo voziti je. Novu 6-icu nisam vozio, ali sam cuo, rekao mi jedan covek, da je jako prijatna i slicna miati za voznju.

Sto se velicine tice, danas su, cini se svi skupili i smanjili njihove automobile. To ti je sto ti je, ako ne zelis da popravljas krseve, ili tipla, ili se skupi. :)

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mrd said:

To se isto meni desava u Miati. Moram pazljivo da sednem, da ne udaram glavom o krov. Medjutim, veliko je zadovoljstvo voziti je. Novu 6-icu nisam vozio, ali sam cuo, rekao mi jedan covek, da je jako prijatna i slicna miati za voznju.

Sto se velicine tice, danas su, cini se svi skupili i smanjili njihove automobile. To ti je sto ti je, ako ne zelis da popravljas krseve, ili tipla, ili se skupi. 🙂

 

Pa auto je iste velicine, novo ili polovno, ali kad me vec kao zezas, da ti kazem da je meni skupo da placam novo veliko dobro opremljeno auto kao sto je npr Camry ili Accord sa svim opcijama. Moj budzet, tj koliko ja mislim da je razumno mjesecno da se placa za automobil, bi nova bila neka korola, civic, ali ako uzmem Camry ili Accord nekoliko godina star, onda mogu da vozim za iste pare, kao novu korolu, koja mi je prije svega tijesna.

Na zalost i mazda 6 mi je bila nedovoljna po prostoru, i ako mi se sve ostalo dopadalo.

Link to comment
Share on other sites

 

Pa auto je iste velicine, novo ili polovno, ali kad me vec kao zezas, da ti kazem da je meni skupo da placam novo veliko dobro opremljeno auto kao sto je npr Camry ili Accord sa svim opcijama. Moj budzet, tj koliko ja mislim da je razumno mjesecno da se placa za automobil, bi nova bila neka korola, civic, ali ako uzmem Camry ili Accord nekoliko godina star, onda mogu da vozim za iste pare, kao novu korolu, koja mi je prije svega tijesna.

Na zalost i mazda 6 mi je bila nedovoljna po prostoru, i ako mi se sve ostalo dopadalo.

Sve je kako ti na to gledaš i ne zezam te. Vrlo sam ozbiljan kad govorim o kolima, pošto to meni znači. Ostalo mi je iz perioda kad smo i ja i supruga morali da vozimo dnevno po 2 sata. Sad ako u kolima provedem dva sata, onda to mora da bude nešto to nam se dopada.

Danas veliki komforan auto ne možeš da kupiš ispod $30k, zbog toga sam ti rekao da polovan jedino može da paše, pošto su kola bila mnoga veća.

 

 

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Treba mi misljenje dobronamernih poznavalaca - do sad imala letnje/zimske gume - doslo vreme da se letnje bace sad na prolece i kupe nove. Obzirom da zivim u stanu i da placam smestaj i zamenu guma 2 puta godisnje (ukupno oko 280 e), pitanje sta mi je pametnije ciniti - kupiti za sve sezone, koje ce krace trajati, ili nastaviti sa letnjim/zimskim?

Znam da je za performance bolje imati letnje/zimske, a da je finansijski isplativije svesezonske....kakav je benefit/risk ratio?

Mislim, ne bih bas da ustedim 100-ak eura, a izginem, a ne bih ni da placam svake godine skoro 300 eura skladistenje+zamenu, ako nema neke velike razlike.

Ako je od znacaja za izbor, ne prelazim mnogo km godisnje (rad od kuce, na odmore avionom), ali kad vozim - vozim...i to ludo (brzo, ostro) pa mi treba nesto pouzdano.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

Treba mi misljenje dobronamernih poznavalaca - do sad imala letnje/zimske gume - doslo vreme da se letnje bace sad na prolece i kupe nove. Obzirom da zivim u stanu i da placam smestaj i zamenu guma 2 puta godisnje (ukupno oko 280 e), pitanje sta mi je pametnije ciniti - kupiti za sve sezone, koje ce krace trajati, ili nastaviti sa letnjim/zimskim?

Znam da je za performance bolje imati letnje/zimske, a da je finansijski isplativije svesezonske....kakav je benefit/risk ratio?

Mislim, ne bih bas da ustedim 100-ak eura, a izginem, a ne bih ni da placam svake godine skoro 300 eura skladistenje+zamenu, ako nema neke velike razlike.

Ako je od znacaja za izbor, ne prelazim mnogo km godisnje (rad od kuce, na odmore avionom), ali kad vozim - vozim...i to ludo (brzo, ostro) pa mi treba nesto pouzdano.

Ako zustro vozis i imas performance auto, onda zimske/letnje. Ako ti je auto neki prosecan, bez nekih manevarskih kerefeka, onda zimske/all season.

Sve zavisi od tebe. Ja u Cali, na Outbacku imam all season, a na ostalim automobilima menjam letnje/zimske, ili na ovima koja nikada ne idu u planinu, samo letnje. 

Skuplje je, ali ja volim sebe i one koje vozim u kolima.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja živim u području gdje snijeg padne svega dan-dva... svakih pet godina pa opet uzimam dva seta, konkretno 225/45/15 ljetne na alu felgama i 205/55/16 na čeličnim.

 

Zimske su manjih dimenzija zbog aquaplaninga.

 

Ko voli 'sjeći' zavoje itekako će osjetiti razliku između ljetnih i all season guma.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Bushman said:

Ja živim u području gdje snijeg padne svega dan-dva... svakih pet godina pa opet uzimam dva seta, konkretno 225/45/15 ljetne na alu felgama i 205/55/16 na čeličnim.

 

Zimske su manjih dimenzija zbog aquaplaninga.

 

Ko voli 'sjeći' zavoje itekako će osjetiti razliku između ljetnih i all season guma.

Podigao si ga malo, ali i to je dobro, lakse prolazis kros sneg.

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Sunshine State said:

Treba mi misljenje dobronamernih poznavalaca - do sad imala letnje/zimske gume - doslo vreme da se letnje bace sad na prolece i kupe nove. Obzirom da zivim u stanu i da placam smestaj i zamenu guma 2 puta godisnje (ukupno oko 280 e), pitanje sta mi je pametnije ciniti - kupiti za sve sezone, koje ce krace trajati, ili nastaviti sa letnjim/zimskim?

Znam da je za performance bolje imati letnje/zimske, a da je finansijski isplativije svesezonske....kakav je benefit/risk ratio?

Mislim, ne bih bas da ustedim 100-ak eura, a izginem, a ne bih ni da placam svake godine skoro 300 eura skladistenje+zamenu, ako nema neke velike razlike.

Ako je od znacaja za izbor, ne prelazim mnogo km godisnje (rad od kuce, na odmore avionom), ali kad vozim - vozim...i to ludo (brzo, ostro) pa mi treba nesto pouzdano.

https://www.anwb.nl/auto/banden/winterbanden/waarom-winterbanden

 

Ja imam set zimskih i set ljetnih na alu felugama i drzim ih u garazi. Mjenjam ih novembar i april. Ova zima je mogla komotno sa ljetnim, ali zimske su bolje i zbog kise koje ima dovoljno u nasim krajevima. 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene se kupuju setovi, celi točkovi, sa gumama. Automehaničar koji mi radi servis kola, skladišti moje točkove u svojoj radnji, 20 EUR godišnje za ležarinu. Polovinom decembra i polovinom marta, kada je servis (koji se plaća zavisno šta je trebalo više preko zamene ulja i pregleda), zamena točkova je 25 EUR. On dođe, uzme moja kola, ostavi mi Toyota Yaris ako mi auto zatreba i za nekoliko sati je nazad sa mojim kolima.

Za planirano skijanje i odlaske u planine svakog vikenda, ne za slučaj "ako padne sneg", naravno da su bolje namenske gume. I što sam primetio, zimske ne čine kola ništa bučnijim nego letnje.

Sve gume su Bridgestone.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Yoyogi said:

Kod mene se kupuju setovi, celi točkovi, sa gumama. Automehaničar koji mi radi servis kola, skladišti moje točkove u svojoj radnji, 20 EUR godišnje za ležarinu. Polovinom decembra i polovinom marta, kada je servis (koji se plaća zavisno šta je trebalo više preko zamene ulja i pregleda), zamena točkova je 25 EUR. On dođe, uzme moja kola, ostavi mi Toyota Yaris ako mi auto zatreba i za nekoliko sati je nazad sa mojim kolima.

Za planirano skijanje i odlaske u planine svakog vikenda, ne za slučaj "ako padne sneg", naravno da su bolje namenske gume. I što sam primetio, zimske ne čine kola ništa bučnijim nego letnje.

Sve gume su Bridgestone.

Pa i ja sam tako 6 godina - cuvanje guma po sezoni (ne godini) je 35 eura i zamena ja oko 100 eura - znaci godisnje me kosta oko 270 eura (u drzavi u kojoj nit ima leta nit zime 😄 ). Inace, i kod mene su celi setovi, ne menjam samo "gume", vec  cele "tockove"

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Pa i ja sam tako 6 godina - cuvanje guma po sezoni (ne godini) je 35 eura i zamena ja oko 100 eura - znaci godisnje me kosta oko 270 eura (u drzavi u kojoj nit ima leta nit zime 😄 ). Inace, i kod mene su celi setovi, ne menjam samo "gume", vec  cele "tockove"

 

Pa ako u Sunshine State nema snegova, onda znaš šta da radiš. Te cene koje reče su daleko više od ovoga kod mene. Za tu razliku, možda bih i ja držao točkove na terasi.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Sunshine State said:

 

 

@Doorn ma da! Gume su vec na tockovima, samo zamene tockove

Mjenjam ja za flasu single malta.

Pa jbt 100 evra je kradja. Ja sam nekad, dok nisam imao zimske na tockovima, mjenjao ljetne za zimske za nekih eur 40.

Znaci skidanje ljetnih, stavljanje zimskih, balansiranje. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Bushman said:

Nisam 😂 lapsus calami 225/45/17 su ljetne ne 225/45/15 kao što sam napisao.

 

Ne kontam, na isto auto stavljas felge sedamneske i petneske sa gumama istog profila 45?

 

3 hours ago, Sunshine State said:

Pa i ja sam tako 6 godina - cuvanje guma po sezoni (ne godini) je 35 eura i zamena ja oko 100 eura - znaci godisnje me kosta oko 270 eura (u drzavi u kojoj nit ima leta nit zime 😄 ). Inace, i kod mene su celi setovi, ne menjam samo "gume", vec  cele "tockove"

 

Ljetne prodas, zimske ostavis dok se ne poderu i na kraju ih zamijenis sa all season i to je to.

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State
Ako voziš žustrije letnje gume na nitim temperaturama od 10c ne rade dobro. Zimske su leti mekane i troše se brže. Ja sam za dva seta guma, ali ako je vožnja teacher stylee onda all season ima da odradi posao.
Inače nađi jeftiniji servis, ovi su baš skupi.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Amigo said:

 

Ne kontam, na isto auto stavljas felge sedamneske i petneske sa gumama istog profila 45?

 

 

Ljetne prodas, zimske ostavis dok se ne poderu i na kraju ih zamijenis sa all season i to je to.

Ne, nego 17"(225/45/17) i 16"(205/55/16)

 

Gume sa manjom gaznom površinom se dosta bolje ponašaju na mokroj podlozi.

 

S druge strane, šira guma je bolja na suhoj podlozi, pogotovo u zavojima.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Yoyogi said:

 

Pa ako u Sunshine State nema snegova, onda znaš šta da radiš. Te cene koje reče su daleko više od ovoga kod mene. Za tu razliku, možda bih i ja držao točkove na terasi.

E, ne mozes ovde na terasu sta hoces - terasa ima da izgleda pristojno, nema rasirenih gaca, satelitskih antena, auto guma, krsa... 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...