Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

2 minutes ago, fishV2 said:

Ovo nije tacno. Moj brat zivi u jednom vojvodjanskom gradu i nikad nije bilo "problema" sa Albancima, koliko imaju poverenje u svoje sugradjane govori podatak da sigurno vise od 50% stanovnika kupuje hleb u njihovim prodavnicama. U naselju zive i Madjari, Hrvati, Rusini.. mesoviti brakovi su cesta pojava. 

 

Pazi, svuda ima primera gde postoji carstvo u kome caruje drugarstvo. To što na pojedinačnom nivou ima dobrih odnosa, ne mora da išta znači kada se gleda odnos dve populacije kroz istoriju.

 

Vojvodina i Kosovo uopšte nisu za poređenje.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, VladimirB said:

 

Zamisli ovo - da se jednog dana Albanci odluče da se Kosovo vrati u sastav Republike Srbije. Evo na šta bi to ličilo...

 

- Predsednik ili potpredsednik republike bi bio Albanac, u rotaciji sa Srbinom. Predsednik ili potpredsednik vlade, takođe.

- Deo ministarskih mesta bi dobili albanski političari.

- Albanci bi imali dvocifren procenat poslanika u skupštini. 

- Albanski jezik bi postao službeni jezik i učio bi se kao obavezan u školama.

- Radio i TV program bi bili dvojezični.

- Kako ne možeš da zabraniš slobodu kretanja i slobodu zapošljavanja, došlo bi do velike migracije prema velikim gradovima u Srbiji.

- To znači da bi imali kolege Albance na poslu, kao i rukovodioce Albance.

- Imali bi i komšije Albance u zgradama gde živimo, jer ne možeš da uvedeš segregaciju.

- Kako ne možeš da ukineš slobodu veroispovesti, vremenom bi se gradile džamije po gradovima u Srbiji.

- itd itd itd itd.

 

Šta misliš, da li bi Srbi ovo želeli? Ovo navedeno je deo delića promena koje bi usledile.

 

 

Ja bih bio srecan da se desi sve to sto si nabrojao. To je ono cemu bi trebalo teziti: multietnicka Srbija. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VladimirB said:

 

Zamisli ovo - da se jednog dana Albanci odluče da se Kosovo vrati u sastav Republike Srbije. Evo na šta bi to ličilo...

 

- Albanski jezik bi postao službeni jezik i učio bi se kao obavezan u školama.

- Radio i TV program bi bili dvojezični.

- Kako ne možeš da zabraniš slobodu kretanja i slobodu zapošljavanja, došlo bi do velike migracije prema velikim gradovima u Srbiji.

- To znači da bi imali kolege Albance na poslu, kao i rukovodioce Albance.

- Imali bi i komšije Albance u zgradama gde živimo, jer ne možeš da uvedeš segregaciju.

- Kako ne možeš da ukineš slobodu veroispovesti, vremenom bi se gradile džamije po gradovima u Srbiji.

- itd itd itd itd.

 

Šta misliš, da li bi Srbi ovo želeli? Ovo navedeno je deo delića promena koje bi usledile.

 

 

 

Mastarije bezvredne komentara.

Stanje u Makedoniji, Grckoj i Crnoj Gori demantuju ove besmislene hipoteze. Ne primetih ni da su se zitelji Preseva i Bujanovca iselili u pravcu Beograda i Novog Sada.

 

Darth Bane Srbija je multietnicka drzava. Nateraj Madjare i Slovake da se iseljavaju iz svojih opstina u Bor, Zajecar, Priboj, Uzice, Valjevo, Aleksinac... Ko ih sprecava? Ljudi zive gde su ziveli i navikli, zasto bi bilo potrebno raseljavati ljude sa njihovih naseobina da bi se zadovoljila fiks-ideja nekog pojedinca koji umislja da Srbija nije multietnicka drzava. Samo postojanje brojnih nacionalnih grupa na tlu Srbije te demantuje.

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Darth Bane said:

Ja bih bio srecan da se desi sve to sto si nabrojao. To je ono cemu bi trebalo teziti: multietnicka Srbija. 

I kad pogledaš zapadno vidiš državu Hrvatsku koja je etnički čista.

Rešila je Srpsko pitanje zanavek , proterivanjem.

Nije da se desilo pre hiljadu godina pa da se ne računa.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

 

Mastarije bezvredne komentara.

Stanje u Makedoniji, Grckoj i Crnoj Gori demantuju ove besmislene hipoteze. Ne primetih ni da su se zitelji Preseva i Bujanovca iselili u pravcu Beograda i Novog Sada.

 

Darth Bane Srbija je multietnicka drzava. Nateraj Madjare i Slovake da se iseljavaju iz svojih opstina u Bor, Zajecar, Priboj, Uzice, Valjevo, Aleksinac... Ko ih sprecava? Ljudi zive gde su ziveli i navikli, zasto bi bilo potrebno raseljavati ljude sa njihovih naseobina da bi se zadovoljila fiks-ideja nekog pojedinca koji umislja da Srbija nije multietnicka drzava. Samo postojanje brojnih nacionalnih grupa na tlu Srbije te demantuje.

Naseljavali bi se iz siromasnog Kosova u bogatu Srbiju! Srbija je sada "ekonomski tigar" i vrlo brzo ce imti 3x vece plate u Srbiji nego na Kosmetu za isti poso! Umesto u inostranstvo doci ce u Srbiju na rad! 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

Zamena teza.

Beograd nema kontrolu nad Pristinom - tacno je.

Ali nema ni Pristina kontrolu nad Beogradom, isto tako. Oni koji bi iz Srbije, a van Kosova i Preseva i Bujanovca zagovarali nezavisnost Kosova, odnosno priznavanje od strane Srbije, indirektno bi zastupali tezu da Pristina po svim pitanjima uspostavi kontrolu nad mnjenjem i politickim odlukama Beograda i u Beogradu.

Moze se povuci paralela i sa besmislicom o "obostranom priznanju". Srbija je priznata, clan je OUN. Neki to zele da prenebregnu. Ne aplicira Srbija za clanstvo u OUN, clan je i bez Pristine.

Srpski gradjani imaju puno pravo da ne priznaju Kosovo, ko moze da im zabrani takav stav, a tek ne moze da im ospori, jer se radi o ljudima koji imaju pravo na glas i stav.

Kakve veze ima sa bilo čim "Pristina nema kontrolu nad Beogradom"? Na koji način se zalaganjem za priznanje Kosova zagovara to što tvrdiš?

 

Da li imaju puno pravo na svoj stav i oni gradjani Srbije koji smatraju da Kosovo treba priznati? Ili mislis da se njihov stav moze osporiti ili zabraniti?

 

Ako je odgovor "da imaju pravo", onda ovo pitanje ima smisla, a besmislena je tvoja tvrdnja da pitanje nema smisla. Ako je tvoj odgovor "ne", to jako puno govori o tebi i odlicna je potvrda da su Albanci sa Kosova doneli vrlo pametnu i legitimnu odluku.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, VladimirB said:

 

Ne, nije trolovanje, već pitanje šta imaš protiv dokumentovane istorije?

kad ti završava smena? ko nastupa posle tebe, mika, pera, đoka, toma, bane ili neki novajlila koji nema ni dva petka ali je nakurčen ko naprednjaci kad prozivaju đilasa.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

Zrenjanin i Bor proglasili nezavisnost?

 

Dijelovi Zrenjanina i Bora su predani pod stranu upravu, i na tim teritorijama ne vrijede zakoni Republike Srbije. Slicna situacija kao i na Kosovu. 

Edited by ters
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tomas.hokenberi said:

Ako je tvoj odgovor "ne", to jako puno govori o tebi i odlicna je potvrda da su Albanci sa Kosova doneli vrlo pametnu i legitimnu odluku.

 

O meni govori samo intencija da se gradjansko i demokratsko pravo svake drzave i njenih gradjana odredi voljom istih tih gradjana putem izbornog procesa u vidu referenduma i postavljanja referendumskog pitanja. A ono moze upravo da glasi kao naslov ove teme, nemam nista protiv.

Pa da vidimo rezultate od Subotice do Preseva. Ako ce rezultat tog referenduma glasiti kako svi nagadjamo, onda je zagovaranje priznanja Kosova iz perspektive Beograde i zvanicne politike Republike Srbije samo obicno mlacenje prazne slame bez ikakve realne osnove i ozbiljne podrske medju gradjanima. A mlacenje prazne slame je samo po sebi besmisleno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Perkos2 said:

kad ti završava smena? ko nastupa posle tebe, mika, pera, đoka, toma, bane ili neki novajlila koji nema ni dva petka ali je nakurčen ko naprednjaci kad prozivaju đilasa.

A ti mislis da ce Djilas da ti spasi Kosovo?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

 

O meni govori samo intencija da se gradjansko i demokratsko pravo svake drzave i njenih gradjana odredi voljom istih tih gradjana putem izbornog procesa u vidu referenduma i postavljanja referendumskog pitanja. A ono moze upravo da glasi kao naslov ove teme, nemam nista protiv.

Pa da vidimo rezultate od Subotice do Preseva. Ako ce rezultat tog referenduma glasiti kako svi nagadjamo, onda je zagovaranje priznanja Kosova iz perspektive Beograde i zvanicne politike Republike Srbije samo obicno mlacenje prazne slame bez ikakve realne osnove i ozbiljne podrske medju gradjanima. A mlacenje prazne slame je samo po sebi besmisleno.

Gradjani mogu referendumom da odlucuju samo o pitanjima unutar svoje drzave. Rezultati bilo kakvog referenduma o Kosovu odrzanog u Srbiji su irelevantni. Odbijanje da se prizna realnost tu realnost nece promeniti. Kosovo vise nije deo Srbije.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Perkos2 said:

Danas se u svetu kleči zbog pizdarija koje su radili englezi i ostale kolonijalne sile, ruše se spimenici vladarima iz tog periioda zbog zverstava koje su počinili na terjtorijama koje su okupirali i vekovima ugnjetavali ali saml na ovom forumu i baš samo na ovoj temi fanovi tih zlotvora mogu nesmetano da veličaju kolonijalne sile i odobdavaju njihove zločine. Ne daj boze da neki stanovnik.Juzne Afrike pročita ovu temu sve bi vas u apsanu poterao. S' punim pravom.

E bas mi je žao sto fanovi toga što zastupaš ne mogu da narede neko jednoumlje i da i na internetu proganjaju normalne, kao sto rade kad ruse te spomenike, klece i izdrkavaju se samo zbog toga sto su gologuzani. Dok im je bila puna bulja nesto ih nisam video da su to radili. Sto se mene tice ja cu se i dalje diviti najvecoj imperiji u istoriji sveta, i ljudima koji što kaze Bane vec oko 10 vekova vuku ceo svet napred, od Oksforda i magna carte, i svega uglavnom, a za gologuzane i ostalu baraberiju celog sveta koja nista drugo ne ume nego da kenja protiv napretka i protiv boljih od sebe me bas zabole. Sto se mene tice takvi sad mogu svi da nestanu, na celom svetu, i to me zabole. I tako niko ne bi ni primetio, a svet bez takvih bi bio bolje mesto, to je objektivna činjenica. Pusti džunglu na njih, Hati.

8 hours ago, Perkos2 said:

Idi to na neki njihov forum i napiši pa da vidiš kako ćeš proći 

Pa to nisu njegova duhovna braca nego novosrbskih patrijota koji su izgmizali oko 1989. Zasto bi on isao na forume novosrbske duhovne brace, kad nemaju nista zajednicko.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

Onda si pripadnik nacionalne manjine (pretpostavljam).

Ako meni ne verujes, izvoli sprovedi anketu na celokupnom prostoru Republike Srbije gde se sprovode izborni procesi i budi posten pa objavi brojke istrazivanja "ni po babu, ni po stricevima". Bices razocaran rezultatima.

Ja ne govorim o raspolozenju ljudi na Kosovu, govorim samo o stavu po pitanju Kosova, a sto je naslovljeno pitanje teme.

Ti bolesnici koji zive u negaciji stvarnosti uopste nisu vazni. Ja za tebe ne znam, ali evo ja licno ovako u okruzenju ne znam ama bas ni jednog normalnog coveka. I koji su nekad delovali polunormalno u međuvremenu su potpuno slobotomirani.  Pod "normalan covek" podrazumevam stabilnu osobu, realnu, koja nije non stop u nekim emotivnim stanjima opisanim u onoj definiciji slobotomije, uglavnkm su stalno nesto uvređeni nečime, itd. Nema takvih tu, tj ima, 5, 6 posto.

 

Eto i ti. Šta drobiš tu o nacionalizmu i proglašavaš čoveka za nacionalnu manjinu, kao da je to neka uvreda ili nesto, samo zato sto realnk gleda na stvari a ne kao ostalih 90 pisto kojk jmaju goveđe glave, uz to palanačke i kockaste. Da li vi novosrbi znate da je to drobljenje o nacjjama krajnja nekultura? To sto ste vi potpuno odseceni od savremenog i progresivnog sveta to je vas problem, a zato sto vas je tu toliko svi normalni su vas odavno od...pisali i nece sa vama da imaju nista, nego odlaze odatle. Vi ste uvreda za normalne ljude, to vam je valjda jasno.

  • Like 6
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

 

O meni govori samo intencija da se gradjansko i demokratsko pravo svake drzave i njenih gradjana odredi voljom istih tih gradjana putem izbornog procesa u vidu referenduma i postavljanja referendumskog pitanja. A ono moze upravo da glasi kao naslov ove teme, nemam nista protiv.

Pa da vidimo rezultate od Subotice do Preseva. Ako ce rezultat tog referenduma glasiti kako svi nagadjamo, onda je zagovaranje priznanja Kosova iz perspektive Beograde i zvanicne politike Republike Srbije samo obicno mlacenje prazne slame bez ikakve realne osnove i ozbiljne podrske medju gradjanima. A mlacenje prazne slame je samo po sebi besmisleno.

Boli nekoga milokliz šta o bilo čemu misle "građani" koji kad je propao smrdljivi komunizam nisu kao svi ostali sa entuzijazmom požurili da se integrišu u Evropu, da se uljude, civilizuju i promene, nego su jedino oni u celoj Evropi krenuli u kontra smeru, da ruše, i još uvek i pisle 30 godina jedu... o nacionalizmima i o teritorijama. Kakvi su to "građani" kad su im glavne teme zverska teritorijalnost, i pripadnost plemenu, a ne građanske teme? Necitko im svima, eto takvi. To je sramota Evrope.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Krunisanje kralja Petra I. said:

O meni govori samo intencija da se gradjansko i demokratsko pravo svake drzave i njenih gradjana odredi voljom istih tih gradjana putem izbornog procesa u vidu referenduma i postavljanja referendumskog pitanja. A ono moze upravo da glasi kao naslov ove teme, nemam nista protiv.

......................

 

4 hours ago, tomas.hokenberi said:

Gradjani mogu referendumom da odlucuju samo o pitanjima unutar svoje drzave. Rezultati bilo kakvog referenduma o Kosovu odrzanog u Srbiji su irelevantni.

 

 

Momci, referendum bilo kojeg oblika je teska glupost.

 

Gradjani nema sta da da odlucuju, gradjani su (vecinom) budale.

 

Zato danas u modernom svetu imamo reprezentativnu demokratiju.

To znaci da biramo ljude koji su pametniji od nas - ili makar imaju vremena i interesa da se bave coravim poslom.

Pa, kad zajebu, smenimo ih i biramo sledece na prvim izborima koji dodju.

 

Nas trojica nemamo ni znanja ni vremena da regulisemo saobracaj u gradu. Nema ni gradonacelnik. Ali biramo gradonacelnika nadajuci se da je dovoljno pametan da zaposli inzenjera koji ce projektovati raskrsnice i srediti taj jebeni saobracaj.

 

Moja baka je dozivela 94 godine. Zivela u nekoliko drzava, a da nije pomakla vise od par kilometara iz sela. Rodjena u Austro-ugarskoj. Onda je dosla prva Yu, pa na nekovreme ona prokleta NDH, pa druga Yu koja je propala i raspala se, pa je tako sirota zena umrla u 'rvackoj.

Zbog A-U monarhije se nije previse sekirala, bila je mlada i nepismena. Eh, ali je plakala kad je ubijen kralj Aleksandar. Prezivela je nekako WW2 i prihvatila "novu socijalisticku realnost." A onda je plakala kad je umro Tito.

Ni to joj nije bilo dosta, pa je postala "oslobodjena" Hrvatica i nadzivela i Tudjmana - i za njim je plakala.

 

Ne verujem da je u zivotu procitala vise od 10 knjiga - a i te su imale manje od 100 stranica.

 

Takvi da mi izlaze na referundum i odlucuju sudbinu, moju i mojeg deteta!?

 

Nista referendum i "volja gradjana" koji su nepismeni i neinformisani. Heb'o tzv. "narod" koji nema cime da obrise dupe, a za pastu za zube je cuo od nekog komsije.

 

Verujem u meritokratiju ili cak elitokratiju.

Necu da mi komsija pekar glasa da li ce biti struje - hocu da mi najbolji inzenjer osmisli elektrodistribuciju.

 

I hebe mi se za Kosovo. Mislim, lepo je tamo (barem nekad bilo, poslednji puta sam posetio pre 40-ak godina).

Ali danas, samo pitam da li i koliko me lupa po dzepu - ako nikako drugacije, kao coveka koji placa porez.

Necu da mi dete bude monahinja u nekoj "svetinji" - to su samo rusevine. Hocu da bude inzenjerka na Novom Zelandu ili Hong Kongu, da uziva. Nije ona nista duzna mojim precima za koje ne zna ni kako su se zvali.

 

Ko hoce, neka pati zbog Kosova.

Ja cu odigrati partiju saha, nakon toga tenisa, pa otici sa protivnikom na pizzu i pivo.

Ciji zivot je kvalitetniji, neka svako odluci sam - prema svojoj (ludoj) glavi.

Ali samo za sebe - nemoj da mi upravlja nekim referendumima.

 

 

 

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Perkos2 said:

Idi to na neki njihov forum i napiši pa da vidiš kako ćeš proći 

Koji, jel neki iz Singapura, Hong Konga, Juzne Koreje i slicno gde su prihvatili to što su mrski kolonizatori širili po svetu, pa su zbog toga postali vrh čovečanstva i prviji svet od prvog sveta, za razliku od tih koji "izumreće ali se menjati neće"? Kakvi infantilni razmaženi bednici. I koji se to deru na tim forumima? Neke nove generacije gologuzana kojima je sve krivo što oni nisu sposobni ni za šta? Bacite ih lavovima. Što ne pitaju one koji se sećaju, ako ima još neki. Na primer mora da ima neko na Šri Lanki gde kad su otisli mrski kolonizatori odmah je počeo građanski rat koji je trajao 30 godina. Sloboda covece, sloboda.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Referendumi su za ozbiljne države i zrela politička društva ...

Pre referenduma moraju se predstaviti činjenice ZA ili PROTIV na jedan ozbiljan način i morali bi postojati uslovi da svaako ko pokreće referendumsko pitanje slobodno iznese svoje stavove ....

Danas bi u Srbiji referendum izgledao otprilike onako kako izgledaju i izbori ....

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, mare80 said:

Referendumi su za ozbiljne države i zrela politička društva ...

Pre referenduma moraju se predstaviti činjenice ZA ili PROTIV na jedan ozbiljan način i morali bi postojati uslovi da svaako ko pokreće referendumsko pitanje slobodno iznese svoje stavove ....

Danas bi u Srbiji referendum izgledao otprilike onako kako izgledaju i izbori ....

 

Izborno pravo ne poznaje termin "ozbiljna drzava", "zrelo politicko drustvo" i slicne proizvoljne bajezgarije. Te manipulativne odrednice koje glede etiketiranja neistomisleceg coveka smrde na totalitarne sisteme i prakse u istim, macku o rep.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Koji, jel neki iz Singapura, Hong Konga, Juzne Koreje i slicno

Upravo. U Hong Kongu je Britanska zastava često bila nošena i na protestima. 

 

https://mothership.sg/2019/08/hong-kong-protests-united-kingdom-british-union-flag/

 

Indija je bila potpuno podeljena na kaste i užasno zaostala, danas je najveća demokratija na svetu. Teško je zamisliti scenario po kome bi se to dogodilo samo od sebe, bez kolonijalnog nasleđa.

 

Što se imperija tiče Britanska je verovatno najbolja koja je postojala. I pored rasne segregacije po kolonijama, opijumskih ratova, konclogora za Bure (belce iz Južne Afrike) i drugih ekscesa.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Darth Bane said:

A ti mislis da ce Djilas da ti spasi Kosovo?

naravno, pa ima onih 619 miliona evra i moze da izlobira kod velikih sila a posle toga i ovde kreće kamapanja o očuvanju Kosova u sastavu Srbije. Ne kaze se dzaba " para vrti gde burgija neće"

 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...