Jump to content

Kosarkaska reprezentacija Srbije


Mile1

Recommended Posts

5 minutes ago, oubrevo. said:

@SteveFrancis#3

i sa tobom se slažem. samo kažem da mi defacto ne znamo kakva je dinamika na temu pozivanja & posećivanja, niti kakvu vibru imaju ti reprezentativci na temu, pa u tom smislu nemamo ni za šta da se uhvatimo

 

doživljaj ćorka je nešto što ne bih (opet) potezao, pošto govori i o nekom entitlementu o kojem sam pisao na temu fanova celticsa & parizana.

za mene je bio jedan ćorak u celoj njegovoj selektorskoj karijeri. polufinale ili finale na jednu tekmu teško može biti ćorak. al' ajde, nebitno

Mislio sam na taktičke zamisli, ali bih se složio da je čovek in general odradio odličan posao. U tom smislu sam i pominjao pomoćnike, evidentno je da Antonić i Muta nemaju taj kvalitet. Mogao je izabrati mnogo bolje asistente koji bi mu pomogli oko tog aspekta.

 

Generalno, veurjem da je taj respekt koji je imao kod igrača i sposobnost da ih motiviše bitnija od tog taktičkog aspekta, ali opet verujem da je to sitnica koja nam je nedostajala da napravimo i bolje rezultate.

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Mikel said:

Teo, Bogdan, Bjelica i Radulja su glavni igraci reprezentacije godinama unazad, mnogo radosti su nam doneli, svaka im cast. U njihovoj postavci igre koja je takva kakva je i u kojoj su uloge odavno podeljene treba da ubacis relativno mladog igraca da ih on rasporedjuje kao cunjeve u Denveru i na kog ce ici svaka lopta u napadu bilo da prevodi preko pola, sutira preko ruke sa 7 metara kad mu se cefne ili da sutira sa jedne noge iz okreta u poslednjoj sekundi napada. 

Dakle, potpuno je irelevantno dal je 4 ili 5, on je plej i treba mu lopta i cetiri igraca koji ga prate. Ako planiras da bude igrac zadatka ili druga violina onda bolje angazuj Lazica i Kalinica, svaka i njima cast. 

Vec kasnimo, ali kljuceve repke pod hitno predati next generation - Vasi, Jaramazu, Jokicu, Dobricu, Davidovcu i Militinovu. Iz prethodne generacije igrace igrac/i koji nije sujetan i koji moze da bude podrska da ovi momci koji i nisu vise tako mladi daju sto veci doprinos i naprave uspehe kakve ocekujemo. 

 

Prvi pasus potpuni promašaj. U tom Denveru postoje igrači kao Jamal Murray i Michael Porter koji npr imaju svu slobodu da rade šta hoće u napadu, ne raspoređuje ih Jokić kao čunjeve. Vrlo je jednostavno, kad imaš jednog od najboljih igrača na svetu, podrediš igru njemu jer je to najbolji način da maksimizuješ potencijal. Tim pre ako je taj igrač generalno nesebičan i nikad ne stavlja sebe ispred tima. Da sam ja novi selektor izašao bih javno na prvom obraćanju medijima i rekao: Jokić je mvp Nba lige i jedan od najboljih igrača na svetu, naravno da hoću da gradim reprezentaciju oko takvog igrača. On je opcija 1. Bogdan je pokazao da ne može da bude Kobe ovog tima, ali može da bude Jamal Murray svakako, dakle opcija 2 koja itekako ima loptu i slobodu u igri. Vasa je kristalno jasna opcija 3. Sve ostalo se slaže tako da bude komplementarno. Jaramaz, Dobrić, Davidovac su na nivou reprezentacije Srbije (koja dakle puca na zlato na svakom takmičenju) potpuno zamenljivi i gotovo irelevantni igrači, sporedni točkići u meganizmu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Sta tacno znaci Bogdan ne moze da bude Kobe ovog tima? On je svoju ulogu na prethodna dva prvenstva odradio fenomenalno, drugi problem je sto ostatak ekipe to nije ispratio.

 

Kada pricamo o lideru reprezentacije naravno da je to po kvalitetu Jokic, ali iz mog ugla tesko je graditi ekipu oko nekoga ko se svaki godine dvoumi da li da igra. Ujedno je i nepostovanje prema Bogdanu, Teu...

 

Sto se tice Bogdana kao lidera ekipe, ja ne vidim zasto mi ne bismo osvojili nesto sa njim u takvoj ulozi. Samo daj da jednom ima bar pristojnu podrsku ekipe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Del Piero said:

Sta tacno znaci Bogdan ne moze da bude Kobe ovog tima? On je svoju ulogu na prethodna dva prvenstva odradio fenomenalno, drugi problem je sto ostatak ekipe to nije ispratio.

 

Kada pricamo o lideru reprezentacije naravno da je to po kvalitetu Jokic, ali iz mog ugla tesko je graditi ekipu oko nekoga ko se svaki godine dvoumi da li da igra. Ujedno je i nepostovanje prema Bogdanu, Teu...

 

Sto se tice Bogdana kao lidera ekipe, ja ne vidim zasto mi ne bismo osvojili nesto sa njim u takvoj ulozi. Samo daj da jednom ima bar pristojnu podrsku ekipe.

 

Kad kažem Kobe, ne mislim samo da igra kao on (ogroman usage rate) nego i da osvaja kao on. Probali smo sa Bogdanom u toj alphamale ulozi i nije donelo željeni rezultat. Hajde za promenu malo da probamo da alphamale bude mvp NBA. Bogdan je odigrao zverski ali iz aviona je bilo jasno da je on i prva i druga opcija istovremeno, da cela ekipa gleda u njega, da je ušao u sam protiv svih mod, a ipak nije taj kalibar niti ta vrsta kreatora. On je pre svega egzekutor. Ne treba niko da brani Bogdana od mene, biće lakše i njemu kad bude imao manje tereta na leđima. Nije ovo kritika Bogdana nego Bogdanocentrične reprezentacije jer takva očito ima limite.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Chaos Is Me said:

U tom Denveru postoje igrači kao Jamal Murray i Michael Porter koji npr imaju svu slobodu da rade šta hoće u napadu, ne raspoređuje ih Jokić kao čunjeve. Vrlo je jednostavno, kad imaš jednog od najboljih igrača na svetu, podrediš igru njemu jer je to najbolji način da maksimizuješ potencijal. 

 

Voleo bih kada bi se demistifikovala ta prica da reprezentacija treba da igra isto kao sto igra i Denver. Da li treba posebno istaknuti da Denver nije sampionska ekipa pa da bude uzor kako treba graditi igru?

Kao drugi a mnogo bitniji argument jeste to sto u Evropskoj kosarci postoje neka druga pravila, pa posto ne postoji pravilo defanzivne 3 sekunde, u reketu moze da kampuje drugi visoki igrac koji bi sacekivao bekove koje razigrava Jokic kada se izvuce daleko od kosa. Teren je manji pa i sa te strane ima manje prostora pa je u odbrani lakse 'skupiti'. Uostalom zar nam sem Jokica i iskustvo Adetokumboa na Fiba takmicenjima ne govori da su to 2 razlicite igre? 

Na stranu sto se slazem sa ostalima da nije pametno iskljucivo graditi igru oko nekoga koji nije bas zainteresovan za tako nesto. On sam bi mogao da se nametne za takvu ulogu svojim pristupom i energijom/zeljom koju bi ulozio, i stvari bi se sami poslozile onako kako treba. Bez toga nema nista. Bogdanocentricna reprezentacija je bila samo 2017e jer je tada bilo 7 otkaza od 12, i donelo je rezultat jer Srbija nije bila glavni favorit za zlato, koje mislim da bi i doslo da se i Jovic nije povredio posle Lazica i Milosavljevica. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Kad kažem Kobe, ne mislim samo da igra kao on (ogroman usage rate) nego i da osvaja kao on. Probali smo sa Bogdanom u toj alphamale ulozi i nije donelo željeni rezultat. Hajde za promenu malo da probamo da alphamale bude mvp NBA. Bogdan je odigrao zverski ali iz aviona je bilo jasno da je on i prva i druga opcija istovremeno, da cela ekipa gleda u njega, da je ušao u sam protiv svih mod, a ipak nije taj kalibar niti ta vrsta kreatora. On je pre svega egzekutor. Ne treba niko da brani Bogdana od mene, biće lakše i njemu kad bude imao manje tereta na leđima. Nije ovo kritika Bogdana nego Bogdanocentrične reprezentacije jer takva očito ima limite.

 

ni kobe ne bi osvajao da ga nije ispratila ekipa, gasol, odom, fisher i  ko vec

 

što se jokića tiče, naravno da je suvišno reći da je on alfa-email ekipe. 

2016e to nije mogao biti, 2017e ga nije bilo a 2019e je, lično smatram bio projektovan za tako nešto, makar kao kombo sa bogdanom ali njegova fizičko-psihička sprema se u tome isprečila. na kraju krajeva, jokara je isključen sa tekem protiv španaca a izgubio je golim okom duele protiv gasola i skole.

 

to ne znači da ubuduće treba da bude dileme oko toga da je on centar naše igre (ako poželi da igra), mada mi je malo overkill da ideš po konferenciji za štampu, kao što bi ti i da pričaš ko ti je numero uno, due, tre. to je i igračima i malo verziranijoj publici jasno.

2 minutes ago, mmajstor said:

 

Voleo bih kada bi se demistifikovala ta prica da reprezentacija treba da igra isto kao sto igra i Denver. Da li treba posebno istaknuti da Denver nije sampionska ekipa pa da bude uzor kako treba graditi igru?

 

glavni problem sa preslikavanjem igre denvera na repku je što mi jasno nemamo takve cuttere koji će da đipaju oko koša na kucanja i polaganja nakon što istrće 10 ili 30 metara u sprintu. nekada su to možda mogli lučić i kalina ali opet ne na tom nivou. bogdan i vasa mogu da budu te neke varijante sa murrayom, i u tom smislu ne vidim zašto ne bi uzeli neke akcije koje su primerene igračima iz repke.

 

niko nikada ne kopira celu igru, to je besmisleno ali svi treneri uzimaju od drugih ono što prija njihovoj ekipi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mislim nužno na kopiranje akcija Denvera (mada i tu može poneka, zašto da ne) nego na raspodelu uloga. Jokić je tu glavni ali ostatak ekipe itekako "diše". Dakle, nekakvo soft a ne hard liderstvo.

 

Denver nije šampionska ekipa ali konkurencija mu nisu Skola od 40 ljeta kao lider ili olinjali Španci, Žiga Dimec & co itd, nego "malo jača" konkurencija. 

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Kad kažem Kobe, ne mislim samo da igra kao on (ogroman usage rate) nego i da osvaja kao on. Probali smo sa Bogdanom u toj alphamale ulozi i nije donelo željeni rezultat. Hajde za promenu malo da probamo da alphamale bude mvp NBA. Bogdan je odigrao zverski ali iz aviona je bilo jasno da je on i prva i druga opcija istovremeno, da cela ekipa gleda u njega, da je ušao u sam protiv svih mod, a ipak nije taj kalibar niti ta vrsta kreatora. On je pre svega egzekutor. Ne treba niko da brani Bogdana od mene, biće lakše i njemu kad bude imao manje tereta na leđima. Nije ovo kritika Bogdana nego Bogdanocentrične reprezentacije jer takva očito ima limite.

Bogdan je u Kini imao 23 ppg, 60% za 2, 53% za 3, 4.4 asistencije i 1.4 to. Pored ovakvih brojki sve price o usage rateu i poredjenju sa Kobijem padaju u vodu jer je Bogdan bio suludo efikasan. Da ga je ekipa malo ispratila mi bismo verovatno bili svetski prvaci. A u Kini smo imali ekipu koja je mogla da ga isprati za razliku od 2017.

 

Sto se tice Jokica ako hoce da bude alphamale onda prvo mora da se pojavi, onda da se pojavi spreman i voljan da da sve od sebe a ne da igra preko kurca. I onda da sredi glavu jer je Jokic od tri najvaznije utakmice u Kini na dve iskljucen!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Chaos Is Me said:

 

Prvi pasus potpuni promašaj. U tom Denveru postoje igrači kao Jamal Murray i Michael Porter koji npr imaju svu slobodu da rade šta hoće u napadu, ne raspoređuje ih Jokić kao čunjeve. Vrlo je jednostavno, kad imaš jednog od najboljih igrača na svetu, podrediš igru njemu jer je to najbolji način da maksimizuješ potencijal. Tim pre ako je taj igrač generalno nesebičan i nikad ne stavlja sebe ispred tima. Da sam ja novi selektor izašao bih javno na prvom obraćanju medijima i rekao: Jokić je mvp Nba lige i jedan od najboljih igrača na svetu, naravno da hoću da gradim reprezentaciju oko takvog igrača. On je opcija 1. Bogdan je pokazao da ne može da bude Kobe ovog tima, ali može da bude Jamal Murray svakako, dakle opcija 2 koja itekako ima loptu i slobodu u igri. Vasa je kristalno jasna opcija 3. Sve ostalo se slaže tako da bude komplementarno. Jaramaz, Dobrić, Davidovac su na nivou reprezentacije Srbije (koja dakle puca na zlato na svakom takmičenju) potpuno zamenljivi i gotovo irelevantni igrači, sporedni točkići u meganizmu.

 

Naravno da nisam bukvalno mislio da ih raspoređuje, mada to često ume da radi u Denveru sa ili bez Dzamala i Portera svejedno, radi se o tome da ne priliči mlađem igraču da diriguje iskusnim vedetama, to niti je prihvatljivo za njega samog niti bi to olako prihvatili Teo, Bogdan i Bjelica. U društvu sa njegovim vršnjacima - Vasom, sa kojim je igrao u Megi, Jaretom, Gudurom ... taj igrački autoritet će se daleko lakše nametnuti.  

Drugo, u odbrani, isti taj NBA MVP mora da se pokriva od strane celokupne odbrane, jer na toj strani terena igra daleko slabije i štedi se, dakle drugi igrači u petorci moraju da se pokidaju u preuzimanju i zaštiti obruča. Treće, loptu u napadu umesto Teu prvo treba uručiti Jokiću, a to, ne ide baš tako lako jer je prva opcija uvek Teo, druga Bogdan a i Bjelica vrlo često ume da solira, i to tako traje godinama i vrlo teško se menja. Prvi i drugi napad posle tajma, trener mora da zove za Jokića, kad se lomi - lopta ide Jokiću, akciju poziva Jokic umesto plejmejkera itd. 

Ako selektor želi Jokića kao stožera i glavnog igrača repke a ne kao pomagača, treba, već ako ga zove periodično, da ga konsultuje i oko koncepcije tima i igrača sa kojima se najkomfornije oseća jer poverenje se najlakše gradi ako postoji nekakav drugarski odnos stečen igrama u istom klubu ili mladoj reprezentaciji... 

Jaramazu i Davidovcu, pored Gudurića treba pružiti šansu kao protagonistima generacije U20 koja je 2015 odnela zlato a koji su u međuvremenu stigli do evrolige i pokazali određeni kvalitet uz Dobrića i Avramovića npr. U prvom timu, takvi igrači počinju i treba da se dokaziju sa klupe, s druge strane, zaista nema mnogo srpskih igrača koji značajno odskaču u prikazanom kvalitetu a nisu na zalasku poput Nedovića, Milosavljevića, Anđušića itd.

Edited by Mikel
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Mikel said:

 

Naravno da nisam bukvalno mislio da ih raspoređuje, mada to često ume da radi u Denveru sa ili bez Dzamala i Portera svejedno, radi se o tome da ne priliči mlađem igraču da diriguje iskusnim vedetama, to niti je prihvatljivo za njega samog niti bi to olako prihvatili Teo, Bogdan i Bjelica. U društvu sa njegovim vršnjacima - Vasom, sa kojim je igrao u Megi, Jaretom, Gudurom ... taj igrački autoritet će se daleko lakše nametnuti.  

Drugo, u odbrani, isti taj NBA MVP mora da se pokriva od strane celokupne odbrane, jer na toj strani terena igra daleko slabije i štedi se, dakle drugi igrači u petorci moraju da se pokidaju u preuzimanju i zaštiti obruča. Treće, loptu u napadu umesto Teu prvo treba uručiti Jokiću, a to, videli smo na SP, ne ide baš tako lako jer je prva opcija uvek Teo, druga Bogdan a i Bjelica vrlo često ume da solira, i to tako traje godinama i vrlo teško se menja. Prvi i drugi napad posle tajma, trener mora da zove za Jokića, kad se lomi - lopta ide Jokiću, akciju poziva Jokic umesto plejmejkera itd. 

Ako selektor želi Jokića kao stožera i glavnog igrača repke a ne kao pomagača, treba, već ako ga zove periodično, da ga konsultuje i oko koncepcije tima i igrača sa kojima se najkomfornije oseća jer poverenje se najlakše gradi ako postoji nekakav drugarski odnos stečen igrama u istom klubu ili mladoj reprezentaciji... 

 

Piše Nikola Jokić a ja čitam Luka Dončić, na isto ti se svodi, možeš i ti da probaš. Jokić je jednostavno druga dimenzija u odnosu na sve nabrojane igrače a oni to ili znaju i treba da prihvate ili su im kognitivne sposobnosti kao u prosečnog sns glasača.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kaze fiba govno na ovaj draw ceremony, mnogo je srecan sto prethodne kvalifikacije pruzile sansu novim zvezdama da se pokazu, i sto je svaka ekipa na svetskom prvenstvu imala bar jednog igraca koji je igrao i kvalifikacije. Ovakvog spina se ni SNS ne bi postideo. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Kvalifikacije će biti igrane u šest prozora, a ukupno 12 selekcija iz Evrope obezbediće plasman na SP.

U preliminarnoj rundi postojaće osam grupa, a u narednu fazu kvalifikacija prolaze po tri najboljeplasirane iz svake grupe.

Iz novofirmirane četiri grupe od po šest reprezentacija, na Mundobasket će se plasirati po tri najbolje selekcije.

Bodovi iz prvog kruga prenose se u naredni. Grupa A u kojoj je Srbija ukršta se sa grupom B gde su Belorusija, Velika Britanija, Grčka i Turska.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije neverovatno da i to sjebemo jer ce se u grupi naci najmanje 4 jaka tima (Grcka, Letonija, Srbija i Turska uz VB koja ako dovede NBA igrace moze biti zajebana) a samo 3 idu dalje. Bukvalno ce zavisiti od toga ko sa kakvim igracima dodje i da li Grci/Turci imaju nekog albino Maniona. 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Marko said:

Nisam ni znao da je jedna od domaćin zemalja i Indonezija, košarkaška zemlja par excellence. Filipini naravno imaju smisla jer se lože samo tako, i tamo je košarka ipak sport Br1 (posle borbe petlova naravno).

 

Kad pogledaš istoriju košarkaških SP, videćeš da se maksimalno beži da domaćin bude neka jača reprezentacija. Od 19 prvenstava dva u Španiji, po jedno u SAD, Jugoslaviji, Grčkoj i to ti je to. A tek što u FIBA vole Latinsku Ameriku i Aziju...

 

1950: Argentina

1954: Brazil

1959: Čile

1963: Brazil

1967: Urugvaj

1970: Jugoslavija

1974: Portoriko

1978: Filipini

1982: Kolumbija

1986: Španija

1990: Argentina

1994: Kanada

1998: Grčka

2002: SAD

2006: Japan

2010: Turska

2014: Španija

2019: Kina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Manu locked this topic
  • Don Dusko unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...