Jump to content

"Dara iz Jasenovca":umetnicko delo ili propagandni pamflet?


Drug Crni

Recommended Posts

Film je totalni promasaj, manje-vise ocekivano. Ne moze se napraviti "dobar film" o Jasenovcu, barem ga mi ne mozemo napraviti, jer bi takav film morao da ima kvalitetan scenario a to bi moralo da se odrazi na prostor za puki scenski prikaz i nabrajanja zverstava ustasa u logoru, tu bi se izgubilo na tom edukativno - propagandnom momentu zbog kog je ovaj film i uradjen. Jasenovac je jedan slojeviti pakao koji pre zasluzuje jedan ozbiljan dokumentarni serijal, ali ne vidim ni njegovu svrhu u 2021. godini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, SunZero said:

Film je totalni promasaj, manje-vise ocekivano. Ne moze se napraviti "dobar film" o Jasenovcu, barem ga mi ne mozemo napraviti, jer bi takav film morao da ima kvalitetan scenario a to bi moralo da se odrazi na prostor za puki scenski prikaz i nabrajanja zverstava ustasa u logoru, tu bi se izgubilo na tom edukativno - propagandnom momentu zbog kog je ovaj film i uradjen. Jasenovac je jedan slojeviti pakao koji pre zasluzuje jedan ozbiljan dokumentarni serijal, ali ne vidim ni njegovu svrhu u 2021. godini.

 

Slazem se sa tobom, sem sa ovim u poslednjoj recenici - ne verujem da bi se bilo koji narod koji je doziveo takve strahote odrekao secanja na te dogadjaje. Uvek je pravo vreme da se o njima diskutuje, u bilo kojoj  formi.

Edited by Antizemljaš koji lebdi
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Prvo, oko nasilja u filmu. Bilo ga je sasvim dovoljno. Za savremenu Zapadnu publiku i previse. Mogu se kladiti da vec posle 20-30 minuta mnogi nisu imali stomak da gledaju dalje. Otuda mozda i kritike iz Amerike itd da se radi o propagandi: ljudima je jednostavno tesko poverovati da se tako nesto zaista nekad desavalo. Ubijati ljude maljem - mi znamo da su se u Jasenovcu desavale gore stvari cak i od toga - ali recimo jedan Amerikanac, Englez, Francuz .... tesko bi to mogli da svare. Tako da je u filmu napravljen jedan balans: da prikaze neka zverstva, ali tako da publici ipak ne pozli od previse krvi. Drugo je gledati horor filmove gde ljudi unapred znaju da je sve cista izmisljotina. 

Drugo, oko karakterizacije likova: likovi jesu svi bledunjavi, ali cini mi se da tako i treba prikazati likove u uslovima jednog konc logora. Gde ljudi gube svoju individualnost, gde se tretiraju gore od zivotinja, iscrpljeni od umora i gladi, mozda cak i omamljeni nekim narkoticima... ti ljudi su postajali blede senke samih sebe! I tako se i smenjuju razni likovi - jer jedni dolaze drugi odlaze kao na traci. Tako da, Dara jeste glavni lik, ali i glavni lik u senci opstih desavanja i stradanja ...

Mislim da je sve stvar percepcije. Zivot u konclogoru je u ovom filmu prikazan na jedan nacin, u nekim drugim filmovima na drugi nacin... stvar percepcije.

Ja bih napravio film malo duzi , od recimo 2.5h ali iz tri dela gde bi bile prikazane 3 razlicite price. Svaka sa drugim junakom. I onda u prvoj prici glavni junak na kraju gine! U drugoj se sledeci junak spasava, dok u trecoj opet gine! I to da budu razlicitih nacionalnosti recimo u prvoj Srbin gine. U drugoj se Rom spasava! U trecoj Jevrejin ili Hrvat komunista opet gine! 

Ali to je : sta bi bilo kad bi bilo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posto je ovde dobrodoslo i komentarisanje sire,politicke i drustvene pozadine,moram da pitam patriotski nastrojenije forumase:sta vam tacno znaci to kad kazete "Bitno je da se ne zaboravi"?
Ozbiljno vas pitam.
Ja poslednjih 30 godina samo o tome i slusam maltene..o Jasenovcu i genocidu nad Srbima. Koji se jeste dogodio. Koji je bio izveden na posebno svirep i monstruozan nacin. Jasenovac jeste bio nepotvoreno zlo...najvece na ovim prostorima. Ja sam o tome slobodno ucio u skoli,niko mi nije branio. Planirao da ga posetim vec nekoliko godina,ali su me neke stvari omele. Jedna je bas ova epidemija. Mislim,sam,u sopstvenoj reziji sa prijateljicom,Hrvaticom.
U srpskim medijima se svako malo provlaci kao tema. Na koji nacin i u koju svrhu,o tome ne bih trosio tastaturu. Mislim i da je moj stav poznat.

Dakle,da li neko odrastao i zreo,zaista misli da bi/ce pasti u zaborav bez ovog filma? 

A sto se tice filma,sad kad sam prespavao.
Film je bas los. Nakon gledanja potpuno je jasno da niko normalan nije ni mogao da ocekuje da udje u neki uzi izbor za Oskara. Cak bih se usudio napisati kako je to negde i bio primarni cilj:da ne bude uvrsten,da bi krenula ta dobro poznata kampanja kako nas Zapad mrzi. Bolju reklamu za film nisu mogli dobiti. 

 

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Ma, treba da se snimaju filmovi o ovakvim stvarima kad god se može, ne postoji dobar ili loš tajming za takve stvari. Samo što film kao forma mora da zadovolji neke umjetničke kriterijume da bi bio kvalitetan, ne može da bude odličan samo zbog teme koju obrađuje, sadržaj je bitan. To ne može da ukapira masa ljudi, ne postoji kod njih kritički osvrt. Sve se svodi na parolu: 80 godina se ćutalo, konačno da neko progovori istinu, film je brutalan. Nije to tako, nije se baš ćutalo. Snimano je dosta dokumentaraca, ljudi su obilazili logore. Oću da kažem, moglo se informisati i naučiti nešto o tome, a moglo je vjerovatno i još više sadržaja da bude. Samo mi smeta što se ovaj film doživljava kao neko otkriće nepoznate istine.

 

Edited by Betolingar Misdongard
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Primer kako snimiti film/seriju po nekom istorijskom stratištu na našim prostorima je serija "Banjica". Ispričana priča kroz sudbine logoraša, njihovu interakciju između sebe i sa zločincima kakvi su bili Vujković, Bećarević, Čarapić, bez nekih nasilnih scena a osećaj koliko se užasa i muke dogodilo u tom logoru "pesnica u stomak" nivo.

 

"Kokaš li ti to, Vujkoviću?" "Kokam, gospodine šefe." Maltene komična interakcija likova od koje ti se prevrne stomak bez ikakve krvi i noževa.

 

"Dara" je loše zanatski urađen film čiji je jedini cilj bio da ponovo zamuti vodu koja je tek počela da se bistri, pogotovo među mladima (2000. godište i mlađi) iz svih exYu republika.

 

Na njihovu žalost, Đole ih i mrtav zajebao. Sad umesto oda "Dari" moraju da pišu i prikazuju hvalospeve Đoletu. PRC! i sa onoga sveta.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, BattleBender said:

Nije ovo za Oskara.

 

2 hours ago, SunZero said:

Film je totalni promasaj, manje-vise ocekivano. Ne moze se napraviti "dobar film" o Jasenovcu, barem ga mi ne mozemo napraviti, jer bi takav film morao da ima kvalitetan scenario a to bi moralo da se odrazi na prostor za puki scenski prikaz i nabrajanja zverstava ustasa u logoru, tu bi se izgubilo na tom edukativno - propagandnom momentu zbog kog je ovaj film i uradjen. Jasenovac je jedan slojeviti pakao koji pre zasluzuje jedan ozbiljan dokumentarni serijal, ali ne vidim ni njegovu svrhu u 2021. godini.

 

Ni za "O" od Oskara, A tek opskurna pretpremijera u Gračanici, do koje inače lakše može da se teleportuje iz orbite nego doći konvencionalnim prevozom? 

 

48 minutes ago, Betolingar Misdongard said:

Ma, treba da se snimaju filmovi o ovakvim stvarima kad god se može, ne postoji dobar ili loš tajming za takve stvari.

 

Nije stvar u tajmingu već verodostojnosti. Pedeset godina je bilo više nego dovoljno da se makar utvrdi približan broj stradalih u Jasenovcu i Gradiški, a ne da se dodaju i oduzimaju nule. Oni, koji su o tome morali razmišljati (a nisu) na vreme, ulagali su u glupave preskupe spektakle sedamdesetih. Nekima je upravo to odgovaralo, da sve pokriju snegovi i šaš. Na kraju je bilo sasvim dovoljno da u ratu '91-'95. i jedni i drugi dojebu ono malo što je preostalo od dokumentacije. Danas je to ne samo druga država, nego baš ona čiji se podaci uzimaju kao najrelevantniji. Nije najžalosnije to što smo glupi kao kurac već to što ni prema mrtvima nemamo trunku poštovanja.

 

Da bi se napravio vredan film o Jasenovcu, pre svega na scenariju valja raditi godinama. Zatim, predstaviti projekat glumištu sa svih prostora ex-Yu. Nikako ne gurati film na silu, kad su istaknute kandidature za Dianu Budisavljević i Quo vadis Aida, jer samo idiot može tako nešto da uradi. Na kraju, dati Zafranoviću da režira ili da makar bude jedan od potpisnika scenarija. Nije to imperativ ali mislim da bi bilo dobro, kao što mislim da nikako nije dobro što nijedan jedini glumac iz država u regionu ne bi ni pristao da igra u ovoj ovakvoj Dari iz Jasenovca.

Edited by Neme
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Zanima me u kojoj je školi uceno o Jasenovcu slobodno i istinito? Ja kad sam bio školarac o tome je vrlo površno bilo u dva časa pojašnjeno da su tamo streljani rodobljubi i komuniste. Takođe ne pamtim da smo obilazili Jasenovac ali Tjentište i Kadinjàču obavezno. U filmu nije ništa islzmišljeno i dodato, čak je i ublaženo poprilicno da ne podigne zlu krv. Pisalo se mnogo pre da je propagndni pa sad kad videsmo da nije idemo da kritikujemo onu devojčicu da loše glumi. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Kako je dodao, na njegovu inicijativu je snimljen film.

- To se desilo na moju inicijativu, ponosan sam na tu činjenicu, što se se posle 75 godina neka vlada i neki predsednik setili da to podrže - rekao je Vučić.

#nijepropaganda
:classic_rolleyes:

Covek uspesno dovrsio ono sto ustase nisu uspele '41-'45,pa sad pere savest. Djubre. 

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Perkos2 said:

Zanima me u kojoj je školi uceno o Jasenovcu slobodno i istinito? Ja kad sam bio školarac o tome je vrlo površno bilo u dva časa pojašnjeno da su tamo streljani rodobljubi i komuniste. Takođe ne pamtim da smo obilazili Jasenovac ali Tjentište i Kadinjàču obavezno. U filmu nije ništa islzmišljeno i dodato, čak je i ublaženo poprilicno da ne podigne zlu krv. Pisalo se mnogo pre da je propagndni pa sad kad videsmo da nije idemo da kritikujemo onu devojčicu da loše glumi. 

Pa posto definitivno nije propagandni pamflet, onda ga treba ispljuvati kao umetnicko delo.

Mislim, film jeste daleko od kvaliteta za jednog oskara, ali reci da je film djubre je takodje vrlo pretenciozno. 

Link to comment
Share on other sites

@Perkos2

 

U osnovnim skolama u mom gradu, manje od 100km od Beograda se ucilo. Polovina osamdesetih.  Na casovima istorije u visim razredima i poznavanje prirode i drustva u nizim razredima. Svima nam je u to vreme, prva visednevna ekskurzija, osmi razred osnovne skole bila, Krapina, Zagreb, Jajce, Bihac, Plitvicka jezera, Banjaluka, Bosanski Novi, Petrova Gora, Kozara, Jasenovac (redosled nije precizan, ali su mesta navedena, ipak je vreme proteklo)

 

Pored toga smo, a nevezano sa ovom temom, i to od nizih razreda osnovne skole ucili istoriju svog kraja od pre Prvog srpskog ustanka, posetili sva mesta gde su poseceni svi srpski knezovi, staresine manastira  i ostale bitne licnosti tog vremena i to u detalje. Sveska A3 format, pa pisi. Takodje smo opet u istoj svesci A3 formata zapisivali i ucili istoriju Prvog svetskog rata i to mnogo opsirnije nego iz knjiga jer svako od nas ima jednog ili vise pradeda koji su bili ucesnici. Moji, jedan Soulnac, drugi preziveo nemacko zarobljenistvo u I svetskom ratu, poziveli lepe godine, treci bio u radnom logoru u II svetskom ratu kao zarobljenik. Umro od tuberkuloze  zaradjen u logoru 46

 

Koji bi te materijalni dokaz zadovoljio? Imam neke slike sa Petrove Gore, ali su foto- albumu u roditeljskom domu. Iz Jasenovca nemam slike, ali sam se prvi i jedni put u zivotu ispovracala na nervnoj bazi.

 

U odraslom dobu sam posetila Ausvic, Muzej Holokausta u Berlinu i jos neka mesta u Istocnoj Nemackoj gde im i danas u ponasanju osetis stari vajb (oni AfDeoliki), i gde su imali test postrojenja za masovno unistavanje pre samog rata. Testirali ga na mentalno obolelim i danas nepopularnim identitetima.

 

Neka pricaju sta hoce o toj drzavi, ali je bila u zanatskom smislu ozbiljna u poredjenju sa tim danas. Bar u ono vreme u kojoj meni radi svesno pamecnje. I nije bas da smo na svakom casu za uvod pevali. Druze Tito, mi ti se kunemo.

 

 

Edited by Plavi Golub
typo
  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Svako je slobodan da tumaci i film i kontekst na svoj nacin. I svako moze slobodno da ovde iznese svoje miljenje. Uostalom,nismo komunisti ;)

Za mene film jeste propaganda. Propaganda cega?
Pa,propaganda od mrtvih ljudi,od brojanja leseva,cela ta propaganda je mucna,mi merimo cije je stradanje vece,nasli smo da se nadgornjavamo u brojanju mrtvih. Bez ikakvog pijeteta, zdravog razuma,ta prica jeste strasna,Jasenovac je ogromna trauma,ali iskoristiti to sve za politicarenje,za kvarenje ili bolje reci odrzavanje losih odnosa sa Hrvatskom.. 

Neka bude da je do mene i cinjenice da ja ne mogu da svarim nista sto dolazi od sekte od rdjave kasike.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Sama izjava Antonijevića :

 

Quote

Reditelj filma "Dara iz Jasenovca" Predrag Antonijević rekao je da će nakon filma, u istoimenoj seriji priča biti proširena i događajima koji se odnose na operaciju "Oluja", kao nastavak priče o srpskom stradanju i egzodusu iz Hrvatske, započetom tokom Drugog svjetskog rata.

 

govori da je film/serija od početka projektovan kao propaganda protiv komšija a ne o "Dari iz Jasenovca" iza koje se kriju da ne bi mogli da dobiju javnu kritiku kakvu su zaslužili.

Link to comment
Share on other sites

@Klotzen

 

A zašto ne bi bio i o komšijskim zločinima i o žrtvama istih u isto vreme? 

 

Zamisli da neki Jevreji ponovo krenu redom da snimaju filmove protiv WW2 Nemačke? Da li bi bilo okej to nazvati propagandom?

 

Da li je 12 Angry Men propaganda? I sve što je i u 20. veku sledilo prema tamnoputim ljudima, samo suptilnije i snimani su filmovi o tome. Da li je to okej nazvati propagandom?

 

Naravno da nije.

 

I da, film nije ispunio moja očekivanja, da se razumemo. Osim odlične glume.

Edited by MilošVB
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Plavi Golub said:

@Perkos2

 

U osnovnim skolama u mom gradu, manje od 100km od Beograda se ucilo. Polovina osamdesetih.  Na casovima istorije u visim razredima i poznavanje prirode i drustva u nizim razredima. Svima nam je u to vreme, prva visednevna ekskurzija, osmi razred osnovne skole bila, Krapina, Zagreb, Jajce, Bihac, Plitvicka jezera, Banjaluka, Bosanski Novi, Petrova Gora, Kozara, Jasenovac (redosled nije precizan, ali su mesta navedena, ipak je vreme proteklo)

 

Pored toga smo, a nevezano sa ovom temom, i to od nizih razreda osnovne skole ucili istoriju svog kraja od pre Prvog srpskog ustanka, posetili sva mesta gde su poseceni svi srpski knezovi, staresine manastira  i ostale bitne licnosti tog vremena i to u detalje. Sveska A3 format, pa pisi. Takodje smo opet u istoj svesci A3 formata zapisivali i ucili istoriju Prvog svetskog rata i to mnogo opsirnije nego iz knjiga jer svako od nas ima jednog ili vise pradeda koji su bili ucesnici. Moji, jedan Soulnac, drugi preziveo nemacko zarobljenistvo u I svetskom ratu, poziveli lepe godine, treci bio u radnom logoru u II svetskom ratu kao zarobljenik. Umro od tuberkuloze  zaradjen u logoru 46

 

Koji bi te materijalni dokaz zadovoljio? Imam neke slike sa Petrove Gore, ali su foto- albumu u roditeljskom domu. Iz Jasenovca nemam slike, ali sam se prvi i jedni put u zivotu ispovracala na nervnoj bazi.

 

U odraslom dobu sam posetila Ausvic, Muzej Holokausta u Berlinu i jos neka mesta u Istocnoj Nemackoj gde im i danas u ponasanju osetis stari vajb (oni AfDeoliki), i gde su imali test postrojenja za masovno unistavanje pre samog rata. Testirali ga na mentalno obolelim i danas nepopularnim identitetima.

 

Neka pricaju sta hoce o toj drzavi, ali je bila u zanatskom smislu ozbiljna u poredjenju sa tim danas. Bar u ono vreme u kojoj meni radi svesno pamecnje. I nije bas da smo na svakom casu za uvod pevali. Druze Tito, mi ti se kunemo.

 

 

i kad ste već išli i do Jasenovca(moja ekskurzija nije bila tako organizovana u slično vreme) šta vam je tamo objašnjeno? ko su bile zrtve? koliko ih je bilo? ko su bili džalati? kako su kaznjeni za svoja zlodela?  čitajući neke od učesnika ovog foruma stičem utisak da nismo živeli u istoj državi do 1991 i raspada SFRJ. Moju nastavnicu istorije su na  primer vratili sa ekskurzije i suspendovali sa posla zato što je svoj razred odvela do Oplenca i objasnila nam ko je tamo sahranjen. Nije bilo u planu i morala je da strada. Izgleda da nije svuda u SFRJ bilo tako?

10 minutes ago, Klotzen said:

Sama izjava Antonijevića :

 

 

govori da je film/serija od početka projektovan kao propaganda protiv komšija a ne o "Dari iz Jasenovca" iza koje se kriju da ne bi mogli da dobiju javnu kritiku kakvu su zaslužili.

da li je propaganda kad gledamo filmove o zlocinima u Vukovaru, Prijedoru, Visegradu ili Srebrenici? A gledali smo u udarnim terminima na tv sa nacionalnom frekvencijom u Srbiji

Link to comment
Share on other sites

Kad snimis dokumentarni film o nekom zlocinu i od starta ga predstavis kao dokumentarni onda to nije propaganda ali kad jako lose uradjen dokumentarni film plasiras kao igrani sakrivajuci ga iza jos losije uradjene radnje i razvoja price onda to jeste propaganda. Ovaj film je uvreda za sve zrtve Jasenovca i ostalih ustaskih pokolja. 

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Plavi Golub said:


Pre trideset pet, sest godina o ovome se govorilo detljanije i na poucniji nacin. Kraj osmog razreda, grad u Srbiji, skolska ekskurzija izmedju ostalog u Jasenovac (mada i danas mislim neprimerena za uzrast 14/15 godina, ali mi je danas OK sto sam videla), poseta muzeju sa svom arhivskom dokumentacijom i dokumentarnim filmskim zapisima. Receno je bilo eksplicitno  ko je i kako stradao, da su na prvom mestu (brojnost ) stradali Srbi iz Potkozarja, ali i drugde (Srema), Jevreji, Romi, komunisti od svih sorta.

 

Tako da se u to  "komunjarsko" vreme nije prikrivalo  u ovo "nacionalisticko" vreme tvrdi. Najobicnija neistina, ucilo se u skolama i to jos kako.. 

 

Dok god su zivi ih oni koji su bili svedoci tog vremena u kako tako pristojnim godinama, nece bas biti da se nije govorilo. Cak iako potomci crvene burzoazije koji su otkrili lukrativnost nacionalzima to tvrde.

 

Srbi su na prostoru ndh doziveli apsolutno iste stvari koje su doziveli Jevreji za vreme drugig svetskog rata. Tu razlikenema nikakve. Voleo bih da se uporedi sta i koliko je pisano u Izraelu i svim jevrejskim medijima i knjigama o onome sta se njima desilo sa onim sta se pisalonu sfrj. Da se uporedi sta se ucilo u skolama u Izraelu a sta u skolama u sfrj. Da li su Jevreji preterivali? Naravno da ne. Da li se u sfrj jedva progovalo? Da.

Naravno da se zataskavalo jer su na vlasti bili oni koji nisu uopste hteli oslobode Jasenovac vec je ta klakica nesmetano radila do.maja 45!!! Naravno da se zataskavalo jer su komunisti sravnali sa zemljom sve sto su zatekli kada su usli u napusteni logor. Poznata je izjava Steve Krajacica kada je Srbima u Jasenovcu reka da su ih malo tu pobili.

U skolama smo ucili da je postojao taj.logor u kojima su ubijani neduzni rodoljubi. Nista vise nego sto smo ucili o logoru Crveni krst u Nisu. Ekskurzija da, bio sam i ja. Ako neko misli da je to dovoljno, neka se zapita zasto se o Ausvicu sve znalo, a o Jasenovcu skoro nista. Ko je za to zasluzan.

Da nisu tamo stradali i Jevreji, mnogo manje nego Srbi, niko apsolutno ne bi ni cuo za te strahote.

Link to comment
Share on other sites

@Perkos2

 

Navedi te filmove, ne znam na šta misliš. Ako se snimi ovakav film o Srebrenici gde je glavna tema samo streljanje muslimana to će biti isto što i ovo, propaganda. I to će biti uvreda za žrtve jer će njihovi potomci ponovo da prolaze kroz sve to bez ikakve pozitivne poente. Film mora da ima svoju radnju a da li ćeš ti da ubaciš nešto usput to je tvoja stvar. Ali ne može glavna radnja da bude pola sata a "sporedna" sat i po. Onda to nije film nego "film".

 

Gledao sam neke filmove o Vukovaru i svi su propaganda osim filma o Glavaševiću (zaboravih ime). Bosanske koje sam ja gledao u ni jednom ne dominira zločin, nego je on deo glavne radnje. Čak šta više najgore propagandno smeće je onaj američki film sa oborenim pilotima.

 

@MilošVB

 

Isti odgovor je i za tebe. Nije problem što su zločini u filmu nego što su zločini 100 minuta a Dara 20 minuta. Dakle ovo nije film o Dari iz Jasenovca nego je ovo film o Maksu Luburiću i ostalim koji su vodili taj logor. A onda pitaš samog sebe zašto bi Srbi snimali film o Maksu Luburiću i dobiješ odgovor kakav je ovo film.

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

kad ste već išli i do Jasenovca(moja ekskurzija nije bila tako organizovana u slično vreme) šta vam je tamo objašnjeno? ko su bile zrtve? koliko ih je bilo? ko su bili džalati? kako su kaznjeni za svoja zlodela?  čitajući neke od učesnika ovog foruma stičem utisak da nismo živeli u istoj državi do 1991 i raspada SFRJ. Moju nastavnicu istorije su na  primer vratili sa ekskurzije i suspendovali sa posla zato što je svoj razred odvela do Oplenca i objasnila nam ko je tamo sahranjen. Nije bilo u planu i morala je da strada. Izgleda da nije svuda u SFRJ bilo tako?


Mislim da sam ovo napisala u prethodnom postu, ali cu ponoviti. Doslovce nam je receno da su u logoru nastradalo pre svega srpsko zivlje u okoline, Jevreji gde god su mogli da ih se dokopaju i partizani i komunisti od svake vrste, dakle i Hrvati. Za Jasenovac, ustase. Za Kozaru i Nemci. Nisu nas stedeli (zbog godina) u tome sto su pokazivali. Te slike pamtim i danas. U srednjoj skoli je pominjano nesto o sudjenjima i kaznjavanju. To materija za osnovce nije.

 

Ja sad nisam neki ekspert za lokalnu geografiju, ali je to valjda Lika, Banija, Kordun i Potkozarje na teritoriji BiH. Vodili su ih valjda i iz Srema. NDH se mislim prostirala i na Zemun.

 

Mi smo normalno isli na Oplenac. Mislim da je bio IV razred osnovne skole. Za nas dnevna ekskurzija.


Obavesteni smo dakako i sta su obicnom narodu radile lokalne cetnicke grupe.

 

Jedino sto mi pada na pamet kao objasnjenje za tvoju dilemu su verovatno vise mesana odeljenja u tvom slucaju sa etnickom grupom koja nije delila isto iskustvo, pa tome prilagodjena prica, ali ti ces to znati bolje.

 

Doduse kod nas je zbog industrije bilo svih i najegzoticnijih manjina iz Jugoslavije (ljudi se selili zbog posla), ali smo istoriju lokalne oblasti i ono sto je bilo po programu ucili svi. Bez posebnih ideoloskih ucitavanja. To su donele devedesete. Ne znam da li su vasi udzbenici u to vreme bili kao i oni u onome sto se zvalo uza Srbija.

 

Nemam nikakav razlog da izmisljam. 

Pausalno pljuvanje po onoj zemlji bez ikakvog reda tek da bi se napravila nekakav vakuum nije u redu i nije utemeljen na istini.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, berti said:

U skolama smo ucili da je postojao taj.logor u kojima su ubijani neduzni rodoljubi.


Kao sto rekoh ovo nije tacno iz mog iskustva, a ti sad mozes svoje da poopstavas kako hoces. U motivaciju necu da ulazim.

 

Dakle mi nismo ucili tako, nego onako kako sam napisala, pa onda svakom svoje iskustvo.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Plavi Golub said:


Kao sto rekoh ovo nije tacno iz mog iskustva, a ti sad mozes svoje da poopstavas kako hoces. U motivaciju necu da ulazim.

 

Dakle mi nismo ucili tako, nego onako kako sam napisala, pa onda svakom svoje iskustvo.

Kakva motivacija kada uporedim kako se o tome govorio i kolikou Izraelu a kako i koliko u sfrj. Samo to uporedi, za pocetak.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, berti said:

Goran Markovic bi mogao da napravi odlican film o Jasenovcu. Steta sto je veca sansa da film o tome napravi Jasmila Žbanic nego on. Kusta? Naravno, on ima potencijal za odlican film,samo sto bi kvalitet tog filma zavisio i od kvaliteta trave.

Pisi propalo od oboje..Kusta devedesetih bi mogao sigurno, danasnji, ne znam..Kadijevic je imao spremljen scenario, Tika Stanic je trebao da producira, medjutim, Tiki pretili, pa odustao..Kadijevic kaze da je, dok je istrazivao os vemu, rekao d abi cela prica, kada bi bila ekranizovana, stvorila ektonske poremecaje, promenilabi dinamiku odnosa naroda skroz..Ja sam o Jasenovcu cuo sve i svasta, i ako je pola  tacno..

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, berti said:

Kakva motivacija kada uporedim kako se o tome govorio i kolikou Izraelu a kako i koliko u sfrj. Samo to uporedi, za pocetak.


Pa je li tebi SFRJ licila na Izrael, po bilo cemu? Takoreci jednonacionalna drzava gde nacija i religija isto. 


Sa kojim materijalnim resursima? Sta je vama ideal neka vrsta “cionisticke” Srbije, a svi koji nisu pod tom labelom izdajnici, ili kako ovi to sad zovu autosovinisti.
 

Kako bi to bilo napravljeno ‘45 taman i da je bila parlamentarna demokratija?

 

Prema onome kakav je nered nastao posle zadnjih ratova i kako se sudilo i nije za pocinjene stvari, jedni drugima nece biti ni ko ta nikakva Jugoslavija.

 

Ne bih ja dalje o ovome. Moze na pogresnom da zavrsi.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...