Jump to content

Šta čitate?


zoe Bg

Recommended Posts

@Indig0 Da li je Bookmate jedina platforma na kojoj može da se čita knjiga? Da li je ima u štampanom formatu? 

 

 

OT.

 

Pročitala dva odlična trilera danske književnice Sare Bledel: Zaboravljene devojčice i Stazu smrti. Topla preporuka za obe. IK Laguna je izdavač.

 

Trenutno čitam Veče i jutro - prednastavak Stubova zemlje Ken Foleta...

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Devojka Luke Razića said:

@Indig0 Da li je Bookmate jedina platforma na kojoj može da se čita knjiga? Da li je ima u štampanom formatu? 

 

 

OT.

 

Pročitala dva odlična trilera danske književnice Sare Bledel: Zaboravljene devojčice i Stazu smrti. Topla preporuka za obe. IK Laguna je izdavač.

 

Trenutno čitam Veče i jutro - prednastavak Stubova zemlje Ken Foleta...

 

 

 

Trenutno samo online izdanje na Bookmate platformi.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 7/1/2022 at 10:50 PM, Devojka Luke Razića said:

@Indig0 Da li je Bookmate jedina platforma na kojoj može da se čita knjiga? Da li je ima u štampanom formatu? 

 

 

OT.

 

Pročitala dva odlična trilera danske književnice Sare Bledel: Zaboravljene devojčice i Stazu smrti. Topla preporuka za obe. IK Laguna je izdavač.

 

Trenutno čitam Veče i jutro - prednastavak Stubova zemlje Ken Foleta...

 

 

 Ovaj prvi sam propustio na nedavnoj akciji (dao prednost nekim drugim naslovima). Hvala na preporuci. 👍

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dejan Stojiljković "Leva strana druma"

 

Ako niste pročitali ovu knjigu, toplo preporučujem da to učinite. Ovo su priče sa niških ulica, sviđa mi se glavi lik, autor ga je maestralno prikazao. Urban, gradski lik ali nekako šarmantan, originalan, voli alkohol pre svega, upada u razne nezgodne situacije ali se dobro nosi sa svim. Retko koja knjiga me nasmeje, vrlo sam teška po tom pitanju ali ova jeste i to prilično često.

Od Stojiljkovića sam pročitala kosovsku trilogiju ( ja je tako zovem), Kainov ožiljak (sa Kecmanovićem), Konstantinovo raskrskršće a sledeća je na redu Kišni psi. 👍👍👍

Link to comment
Share on other sites

S.Dž.Peris - Izdaja

 

228078_w.jpg

 

Jedan u nizu istorijskih romana iz serijala o Đordanu Brunu, poznatom astronomu, matematičaru i filozofu. Roman je pisan u maniru trilera i obrađuje period života koji je proveo u Engleskoj između 1583. i 1585. godine. Naime, kao štićenik francuskog kralja (pristalica Kopernikove heliocentrične teorije, progonjen od inkvizicije), dobija poziv Frensisa Valsingema, državnog sekretara kraljice Elizabete I, kako bi pomogao u razotkrivanju tajne katoličke organizacije koja se infiltrirala na Oksfordski univerzitet. Inače, u tadašnjoj Engleskoj, protestantizam se učvrstio kao državna religija, a svako praktikovanje katolicizma je bilo surovo proganjano. Nesrećni Bruno, ni kriv, ni dužan, zapada u vrtlog spletki, ritualnih ubistava, zavera... u okruženju u kojem nikome ne može da veruje.

Edited by drgnk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kejleb Kar "Alijenista"

 

Mnogo sam probirljiva što se trilera tiče jer mi je većina na isti fazon.

E, ovo je nešto drugačije samim tim što se radnja dešava na samom kraju 19.veka. Znam da ima istoimenovana serija, ali ja se naravno odlučih za knjigu.Možda je na par mesta radnja previše razvučena ali nije mi smetalo👌

 

  • Like 1
  • Love 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

^meni je dugo to bio omiljeni triler, atmosfera me je totalno kupila. Sredinom 2000tih sam procitao, cim se secam toliko mi je dobar utisak ostavio. Ni serija nije losa. Dugo sam posle trazio nesto Karovo prevedeno na srpski i nadjoh samo neki Serlok Holms tribjut, ali nije bilo vredno citanja...

Link to comment
Share on other sites

Piter Frankopan, Putevi svile

I prvi naslov, Prvi krstaski rat me je obradovao jednim svezim, novim citanjem artefakata a ovaj drugi - nekako me je ozdravio, vratio veru u nauku, znanje i obrazovanje. Frankopan je profesor opste istporije na Oxfordu, meni to znaci. 

I da nisam imala ni jedan cas istorije sveta tokom skolovanja, nakon citanja ovog dela sve bi mi bilo jasno o politickoj, ekonomskoj, religijskoj, filozofskoj, vojnoj, kulturoloskoj.....istoriji nasa vrste od pojave pismenosti pa na dalje. Naravno, akcenat je na odnosu istocnjackih i zapadnjackih kultura i jedno novo vidjenje tog odnosa koj, meni licno, vise prija jer mi daje potvrdu neceg sto sam i sama naslucivala i sto je uvek bio moj izbor ali nedovoljno argumentovan jer se nikad nisam tako studiozno bavila istorijom. 

Materija je ogromna, napomene autora i koriscena literatura nisu date u pogovoru vec se nalaze na sajtu izdavaca, Laguna, i nalaze se na 99 strana! 

Apsolutna preporuka za citanje. Porucila sam je sebi za rodjendan jer, osim Herodotove istorije, Putevi svile su must have u kuci.

Uzgred, preveden je i najnoviji naslov Novi putevi svile ali o tom - potom.

Da ne zaboravim da se pohvalim: opet mogu da citam jer mi je fizicki malo bolje, kad boli, kad je velika briga i strah, um, duh mora da se bavi prezivljavanjem i prilagodjavanjem a tu za citanje tesko da ima mesta.

 

Edited by Pletilja
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Harlan Koben - Odani

 

odani-harlan-koben-makart--f1-28452.jpg

 

Odličan triler, majstora ovog žanra Harlana Kobena. Svake godine, na dan kad se održava karneval Mardi Gra, nestane netragom jedna osoba, i ta serija je krenula pre tačno 17 godina. Policija sumnja da se radi o zločinima serijskog ubice. Glavni junaci, policajac, fotograf i bivša striptizeta, kriju tajnu iz prošlosti, jer su svo troje (svako na svoj način) povezani sa prvim slučajem nestanka od pre 17 godina. Misterija se postepeno razmotava, dok ne stigne šokantan rasplet...

 

Koben odlično slaže elemente misterije, radnja ima glavu i rep. Akcenat pisanja je na samom zapletu bez rasplinjavanja u opisu emotivnih stanja aktera i nepotrebnih deskripcija svega i svačega, koje bi razvodnile priču (nažalost, imao sam posla i sa takvim "trilerima").

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, MilošVB said:

Zasto odrzavaju taj karneval 17 godina ako uvek nestane neko?

To je tradicionalni praznik/karneval koji su u SAD (tadašnju francusku koloniju Luizijanu) doneli Francuzi u 18.veku, i to je dugogodišnja tradicija, koja se kasnije proširila i na neke druge delove SAD-a. U jednom trenutku istrage, otkriveno je da kod nestalih lica postoji obrazac/poveznica koji se odnosi na datum održavanja pomenute svetkovine (da ne idem previše u spojlere).

 

mardi-gras-7.jpg

Edited by drgnk
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pročitao poslednjeg Adler Olsena i Lagerkranza - preporuka za oba i još neki bezvezni triler, trebalo je da mi bude jasno kad sam ga dobio džabe u knjižari da neće biti ništa naročito a sad sam uzeo "ozbiljnu knjigu", James R. Hansen - Prvi čovek, poslednje izdanje, mislim 2018.

Link to comment
Share on other sites

Za 10 dana provedenih na moru pročitala sam 3 knjige:

"Znamenje anđela" Dejan Stojiljković, lepa istorijska saga o imperatoru Konstantinu i proboju hrišćanstva 

"Ponoć u vrtu dobra i zla" Džon Beret, priča o američkom jugu i gradu Savani, o njenim krajnje neobičnim stanovnicima i jednom suđenju za ubistvo. Moj voljeni K Istvud je režirao istoimenovani film, šta znam nekako sam od knjige više očekivala.

'Stovarište" Sergeja Trinunovića Meni je ovo bilo kranje zanimljivo i šarmantno. Knjiga bi možda mogla biti konceptualno bolja, pogotovo pocetak, nekako počinje ni od kuda,  sve u svemu dobro.  Lep stil, može Sergej još mnogo da postigne na ovom polju.

Počeh da čitam i "Papagajevu teoremu" za koju sam čula da je odlična, to je spoj matematike i beletristike, ali mi je koncentracija opala te je batalih jer ne volim da čitam na silu. 

Sve u svemu, izbor bi šarenolik ali i birala sam tako nešto da razbijem monotoniju.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Završila "Svet bez kraja II deo" pre neki dan i čitam "Temelje večnosti" - to je završni deo priče o Kingsbridžu. 

 

U ovom završnom delu Ken Folet upoznaje čitaoce sa nastankom protestantske vere u Francuskoj, Engleskoj i Španiji. 

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
jedno slovo
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 8/4/2022 at 4:09 PM, sofija06 said:

Za 10 dana provedenih na moru pročitala sam 3 knjige:

Za 13 dana na moru pročitao 6 knjiga :classic_biggrin: danas mi je zadnji dan, sutra idemo kući.

 

Prvo sam pročitao, bolje rečeno progutao, trilogiju Skrhano more od Aberkrombija. Počinje kao epska fantastika ali se ispostavi da je fantastika i da je vreme u kom se odvija radnja par hiljada godina nakon apokalipse (verovatno nuklearni rat). Odlično napisano.

 

Nakon toga dve knjige od Karizija, Ja sam ponor i Žena sa cvetom od papira. Karizi nikad ne razočara.

 

Poslednja knjiga, koju sam danas završio, je prva iz trilogije Pobednik od Mari Rutkovski. Štivo za tinejdžere i one koji se tako osećaju. Uostalom ćerka ju je ponela na more a ja pozajmio jer sam se potcenio i nisam poneo dovoljno knjiga. Završiću trilogiju svakako jer nije loša. Malo predvidljiva ali nije loše napisana.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

"Učenje Don Huana" je najbolja knjiga iz Kastanedinog  opusa, po meni.

Posebno mi se dopala Don Huanova reakcija kada ga je Kastaneda pitao šta se njemu desilo kada je izgubio guštera ... "Pa ništa - poludeo sam" :roflmao:

Sada ću krenuti opet kako je pisao - sećam se da sam sa dvadeset godina pročitao gotovo sve što je napisao i dok je "Učenje" bilo pravo malo otkrovenje,

ostatak je nažalost totalno u autu i preteranom konzumiranju meskala i okultizmu.

Idemo dalje:

 

put-ixtlan-castaneda-carlos-slika-171994

 

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...