Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Kronostime said:

images?q=tbn:ANd9GcQGPBi2t91F95-UAqqluI8

Ovo je koliko znam trud koji se koristi za zadimljavanje pčela, ili može da se prokuva u mokraći pa se posle kad se osuši koristi za potpalu, kao starinske hepo kocke. Nikad nisam čuo da se trud jede ili da se od njega pravi čaj. Mada je moguće da su antivakcinaši sad smislili da prave čaj od truda, i verovatno od brabonjaka. Koliko ih to štiti, vidi se na onim slikama :classic_biggrin:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sta god od toga,samo da ne moram ubuduce da nosam ovu papircinu sa sobom..

Ajde ne zajebavaj.

Kakva papircina, kao da nosis blok broj 5 sa sobom a ne jedan papir.

Vecina EU drzava jos nije definisala sve tacno a ti bi da ti Brnabicka napravi koliko odma slicicu na mobilnom.  

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Crni Bombarder said:

Sta god od toga,samo da ne moram ubuduce da nosam ovu papircinu sa sobom..

Pa ne moras ni sad, trazis na e-upravi da ti posalju na mail pdf potvrde i qr kod moze tako da se skenira. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mora ni to da radi, ima na portalu eZdravlje da se preuzme potvrda o imunizaciji u PDF formatu. Samo ukuca svoj lbo sa zdravstvene knjižice i broj zdravstvene knjižice.

A sad sam našao na netu da će Mađari da daju svojim građanima kartice sa qr kodom, nešto ne verujem da će to biti kod nas, pogotovo kad se setim kolike su gužve bile kad god su se masovno izdavali neki dokumenti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ovo je koliko znam trud koji se koristi za zadimljavanje pčela, ili može da se prokuva u mokraći pa se posle kad se osuši koristi za potpalu, kao starinske hepo kocke. Nikad nisam čuo da se trud jede ili da se od njega pravi čaj. Mada je moguće da su antivakcinaši sad smislili da prave čaj od truda, i verovatno od brabonjaka. Koliko ih to štiti, vidi se na onim slikama :classic_biggrin:

Jede se dok je mlad i zut - imali smo Vjekoslav i ja prepisku oko toga svojevremeno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, handys said:

 

Uf, da ne ispadne da branim i pojasnjavam Dariju, ali mislim da ciljaju na to da ce svi dobiti koliko im sleduje po zakonu, 65%, a neki nagradu pride. I mislim da na konto toga niko ne moze da dobije na sudu po tuzbi za diskriminaciju. Da su nevakcinisanima smanjili na 30%, to bi onda bio problem.

Na stranu pitanje da li je ovo dobro resenje. Samo mislim da su imuni (heh) na tuzbe.

 

 

100% je uvek bila preporuka, ne obaveza. Drzavne firme su isplacivale 65%. 

Ja mislim da sam jedini u mojoj firmi koji se posle dve nedelje odmah vratio na posao. Lekari su imali pravo da produzavaju bolovanje do 2 meseca, sto su mnogi koristili da uhvate krivinu. 

Svako sada ima mogucnost da sansu za covid svede na minimum, zastiti sebe i druge. Ako neko nece, neka rizikuje ali da ne ocekuje da ce mu neko dati punu platu za to. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

WHO zvanicno odobrio Sinopharm vakcinu za hitnu upotrebu u dve doze za sve starije od 18 godina.

To je peta odobrena vakcina, posle Fajzera, AZ, Moderne i J&J.

Zanimljivo da je to prva kineska vakcina odobrena od strane WHO protiv bilo koje infenlktivne bolesti.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Crni Bombarder said:

Sta god od toga,samo da ne moram ubuduce da nosam ovu papircinu sa sobom..

 

Ne znam kako je kod tebe (ili u EU generalno), al' moja kartica izgleda 'vako:

 

pkIe9qF.jpg

 

 

 

Fino stane u novcanik.

 

Nagradno pitanje: mogu li sa tim u EU ili svuda, ili ce me neko negde dodatno zajebavati?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Crni Bombarder

Koliko ja citam u Fra problem oko te kartice je sto bar kod nas mi imamo zdravstvene kartice gde je vec upisana tvoja istorija bolesti raznih da kazem, to se upisuje vec godinama tako da ti kad odes kod svog lekara on ubaci karticu u nesto i zna sve u vezi tvog zdravlja tj istorije. U to ce da udje i podatak o vakcini medjutim oni hoce da izbegnu da "bilo ko" zbog QR koda za vakcinu udje u tvoj kompletan istorijat bolesti i slicno tako da je sada ideja da se za telefonske varijante QR koda napravi da masinici koja kontrolise daje samo mogucnost da izbaci zelenu boju ili crvenu boju - moze ne moze. A sem toga kazu da je veliki problem ako se to sve uprosti da se QR kodovi falsifikuju, sve u svemu meni to sve lici na zasto jednostavno kad moze komplikovano, ali ako ce to da se koristi posle za ulazak u bionju, stadion, samisku i ne znam sta sve logicno je da bude izdvojeno od tvoje zdravstvene kartice ... Sve u svemu jos se ne zna sta ce i kako ce koliko znam za EU. Napraviti kompromis da bude jednostavno, precizno a da se tesko falsifikuje otprilike

Edited by ciao
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

i CureVac sledece nedelje objavljuje rezultate trece faze ispitivanja,
ako sve bude u redu bice odobrena za EU trziste krajem maja - pocetkom juna.

CureVac vakcina je prva mRNA vakcina koja se moze cuvati na normalnoj temperaturi u obicnom frizideru.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Jedna od jadnijih mera tokom pandemije su tkz hotelski karantini koje drzave poput Australije ili Britanije naplacuju svojim gradjanima. Bedan nacin da se uzme neki dinar sopstvenim gradjanima. 

 

Druga glupost su tkz zelene crvene liste itd... Ispada da je za npr Englesku nevakcinisani Portugalac manja opasnost od vakcinisanog Nemca. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, zoe Bg said:

1277/13206/20

 

Na respiratorima 131

 

U bolnicama 3901


Sad nas narednih dana čekaju rezultati 1. maja i uskrsa, ako se i tada procenti zadrže na ovome kao i prethodna 3-4 dana onda možemo da se nadamo da padne barem na nekih ~5%

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Don Juan said:

SZO odobrio Sinofarm. Srećno svima koji slave 😁

 

Na N1 muk, neverica pa panika. Kako će sada da hejtuju? Pritom, pola redakcije se bocnulo upravo sinofarmom ali narativ borba protiv Vučića je ispred vakcinacije ne sme biti ugrožen.

 

Evo, samo tu vest da je SZO odobrio Sinofarm na isti način kao i sve vakcine do sada (autorizacija za hitnu upotrbu, samo je fajzer neki dan dobio finalnu potvrdu, posle 5 meseci od autorizacije za hitnu upotrebu), N1 je ispratio naslovom "SZO odobrila upotrebu kineske Sinofarm vakcine za hitne slučajeve". Neverovatno, zaista. I ponavlja im se iz nedelje u nedelju. I ne samo za kinesku vakcinu. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Na N1 muk, neverica pa panika. Kako će sada da hejtuju? Pritom, pola redakcije se bocnulo upravo sinofarmom ali narativ borba protiv Vučića je ispred vakcinacije ne sme biti ugrožen.

 

Evo, samo tu vest da je SZO odobrio Sinofarm na isti način kao i sve vakcine do sada (autorizacija za hitnu upotrbu, samo je fajzer neki dan dobio finalnu potvrdu, posle 5 meseci od autorizacije za hitnu upotrebu), N1 je ispratio naslovom "SZO odobrila upotrebu kineske Sinofarm vakcine za hitne slučajeve". Neverovatno, zaista. I ponavlja im se iz nedelje u nedelju. I ne samo za kinesku vakcinu. 

 

Nije neverovatno, nego je posledica rovovskog rata koji vode sa srpskim režimom (ne samo N1, već i cela UM).

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stray_cat said:

 

Nije neverovatno, nego je posledica rovovskog rata koji vode sa srpskim režimom (ne samo N1, već i cela UM).

 

Neka vode rat do sutra, nemam problem sa tim. 

 

Dokle god im svoj biznis rat (da se ne lažemo, samo je posao u pitanju, koja crna sloboda medija) ne ugrožava javno zdravlje. Što se mene tiče, nek jebu Vučića 24/7 ako će im to doneti šta hoće samo neka preskoče borbu za javno zdravlje. 

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...