Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, Sunshine State said:

Sad nesto razmisljam, stvarno glup osecaj, ali kad treba da kazem nekom da sam vec imala koronu, osecam se kao da se izvinjavam i opravdavam sto sam se, eto, zarazila, jer to podrazumeva da se nisi pazio, bio si bahat, ne pridrzavas se mera....a najmanje je tako. Kuci mi je donet virus, nije ni muz to sigurno zeleo, i sreca u nesreci je sto smo daleko od svih i nismo apsolutno nikog vise mogli zaraziti. 

Likvi, nadam se da ce sa svekrvom biti sve ok, i zbog nje same, ali i zbog tvog muza.... 

Vidi sa licne pozicije, meni kad neko kaze da je imao koronu, odma uzmem u obzir putovanja, radno mesto...uopste ne mislim da je taj dobio virus samo zato sto je neodgovoran i treba nesto da mi se pravda. Pricala veceras sa kolegom, koji je stvarno extreman u merama, pazi njemu ne treba da propisuju mere - cela porodica mu takva, on se nakon nekog puta izoluje 14 dana iako mu je test negativan, necu ni da pominjem dezinfekciju svega zivog .... znaci Akiro je mila maca za njega...i opet smo dok smo pricali konstatovali da moze da zakaci virus - jednostavno ko lutrija (btw inace on za nasu racunovodju kaze dobila je zato sto su neodgovorni, nije mislio na nju nego decu, zato sto ne rade kao on :classic_smile: sto mi je bilo interesatno). Eto ti si barem pazila - pa nismo vala krtice rekoh ja to ranije - stigmatizacija je stvarno neprimerena. Pogotovo ne sada kad je virus svuda.

 

btw nesto razmisljam veceras i imam pitanje kako za tebe tako i za @wwww i @vanjabarsa i ako jos neko ima odgovor (vi mi delujete kao bolje informisane o sastavu Pfizer vakcine, izvinjavam se ako sam nekog omasila). Unapred se izvinjavam ako je pitanje glupo, ali ja stvarno nisam pratila detalje oko sastava vakcine i kako je napravljena nego nesto veceras razmisljam, ako neko dobije vakcinu pa mu nakon toga treba test zbog putovanja, imam razlog zasto pitam :classic_smile: da li ce neki od testova kao antigenski ili bilo koji drugi da reaguju na vakcinu kao da si pozitivan na coronu?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

Sad nesto razmisljam, stvarno glup osecaj, ali kad treba da kazem nekom da sam vec imala koronu, osecam se kao da se izvinjavam i opravdavam sto sam se, eto, zarazila, jer to podrazumeva da se nisi pazio, bio si bahat, ne pridrzavas se mera....a najmanje je tako. Kuci mi je donet virus, nije ni muz to sigurno zeleo, i sreca u nesreci je sto smo daleko od svih i nismo apsolutno nikog vise mogli zaraziti. 

 

Nikad mi nije palo na pamet da osudjujem i da treba da mi se pravda neko ko je imao koronu, dosta ljudi znam sada koji su imali koronu i znam da su uglavnom ljudi koji su pazili. S druge strane sa ljudima koji su imali koronu se opusteno druzim jer znam da ne mogu da me zaraze a po malo i zavidim priznajem 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Angelia said:

btw nesto razmisljam veceras i imam pitanje kako za tebe tako i za @wwww i @vanjabarsa i ako jos neko ima odgovor (vi mi delujete kao bolje informisane o sastavu Pfizer vakcine, izvinjavam se ako sam nekog omasila). Unapred se izvinjavam ako je pitanje glupo, ali ja stvarno nisam pratila detalje oko sastava vakcine i kako je napravljena nego nesto veceras razmisljam, ako neko dobije vakcinu pa mu nakon toga treba test zbog putovanja, imam razlog zasto pitam :classic_smile: da li ce neki od testova kao antigenski ili bilo koji drugi da reaguju na vakcinu kao da si pozitivan na coronu?

Da bi se dao odgovor na ovo pitanje potreban je neko ko se bolje razume u tematiku i detalje ( @Asterion ili ko jos bese je bas iz struke).

 

Moje laicko misljenje je da nece, narocito ne na antigen test, ali ne mogu da tvrdim.

 

Onako laicki: kad se ubrizga vakcina oni delovi RNA ili adenovirusa s RNA se onda krvotokom (mozda i limfom, nemam pojma) rasire po celom organizmu i polako ulaze u celije, gde izazivaju stvaranje proteina siljka i onda se raspadaju. Moja laicka pretpostavka je da se koncentracija tog proteina siljka dalje ne povecava, nego je proporcionalna kolicini mRNA unetoj vakcinom i to je to (sad kad oni koji se iole razumeju u ovo krenu da prevrcu ocima :lol_2: ). Tad krece da radi imuni sistem i neutralise ih.

 

Za PCR i antigen testove se uzimaju uzorci iz zdrela i potrebno je da ima dovoljno virusa/genetskog materijala (narocito za antigen test) da bi oni reagovali. Nesto ne mislim da se u zidu zdrela nakupi toliko genetskog materijala siljka virusa (kad se ovaj napravi po instrukcijama vakcine i rasiri po organizmu, pretpostavljam ponovo krvotokom i limfom) da bi ovi testovi reagovali. Ali nek me níspravi neko ko se razume u ovo i fine detalje.

 

Jos nesto sto znamo: PCR i antigen test reaguju dok je virus jos uvek u zdrelu u dovoljnoj kolicini. Kad se spusti na pluca onda vise ne mogu da pokazu pozitivan rezultat (osim ako neko ne iskaslje neke kolicine direktno iz pluca). Ali sam jos davno citala da bi se virus mogao dokazati PCR testom ako bi se uzorak uzeo diektno iz pluca (jer je on posle nekog vremena samo tamo) ili da se genetski materijal moze dokazati u stolici (ali ne znam da li su radili proveru da li je virus u stolici "ziv" - mislim da nije), a znamo da se moze dokazati i iz otpadnih voda (da li se nalazi samo u stolici ili i u urinu - ne znam, ali definitivno zavrsi u otpadnim vodama).

 

Na osnovu ovog bih zakljucila da nema sanse da se standardnim PCR ili antigen testom (uzetim iz zdrela) moze "zivi" virus detektovati/zameniti za genetski materijal unet vakcinom.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

 

Za PCR i antigen testove se uzimaju uzorci iz zdrela i potrebno je da ima dovoljno virusa/genetskog materijala (narocito za antigen test) da bi oni reagovali. Nesto ne mislim da se u zidu zdrela nakupi toliko genetskog materijala siljka virusa (kad se ovaj napravi po instrukcijama vakcine i rasiri po organizmu, pretpostavljam ponovo krvotokom i limfom) da bi ovi testovi reagovali. Ali nek me níspravi neko ko se razume u ovo i fine detalje.

...

 

Na osnovu ovog bih zakljucila da nema sanse da se standardnim PCR ili antigen testom (uzetim iz zdrela) moze "zivi" virus detektovati/zameniti za genetski materijal unet vakcinom.

Ok, znaci nije kompletno glupo pitanje - iako ti mislis da se to nece desiti.

 

Hvala, ako moze jos neko ko se razume u tematiku da odgovori...

 

 

Edit: PS zasto pitam - tokom zadnjih 9 meseci bilo je dosta tvrdnji da su testovi "preosetljivi" i da reaguju na "mrtvi" virus, pa sam se zapitala iz potpuno prakticnih razloga ako vakcina unosi neki deo genoma - zar ne bi bilo razumno da reaguje na vakcinu i da li to znaci da ce svi oni vakcinisani naprasno biti pozitivni? 

 

PPS - pitanje se odnosi na Pfizer vakcinu, za sada nemamo drugu da o tome razmisljamo.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Angelia said:

Ok, znaci nije kompletno glupo pitanje - iako ti mislis da se to nece desiti.

 

Hvala, ako moze jos neko ko se razume u tematiku da odgovori...

Nije glupo pitanje, sto bi bilo.

 

Kad smo vec kod tih testova, pre nekoliko sedmica sam slusala jednu profesorku koja je pricala o antigen testovima i o uzrocima nekih laznih pozitivnih rezultata. Elem, taj antigen test koji je ona testirala je reagovao i na neku bakteriju koji jedan mali deo stanovnistva ima sve vreme u organizmu (bakterije zive tu i nista lose ne rade organizmu) i zato je dao lazni pozitivan rezultat.

 

PCR test moze takodje da odreaguje na neke corona viruse koji su u npr. slepim misevima i nikada nisu bili u ljudima (nije ovaj corona virus). Tako da je taj test (bar ovaj koji je razvio prof. Drosten) bas onako pouzdan kad je pozitivan (proverili ga nezavisni naucnici u Hong Kongu, Holandiji, UK i USA). Jedini drugi izvor laznog pozitivnog testa je kontaminacija u laboratorili zbog nepravilnog izvodjenja testa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Nije glupo pitanje, sto bi bilo.

 

Kad smo vec kod tih testova, pre nekoliko sedmica sam slusala jednu profesorku koja je pricala o antigen testovima i o uzrocima nekih laznih pozitivnih rezultata. Elem, taj antigen test koji je ona testirala je reagovao i na neku bakteriju koji jedan mali deo stanovnistva ima sve vreme u organizmu (bakterije zive tu i nista lose ne rade organizmu) i zato je dao lazni pozitivan rezultat.

 

PCR test moze takodje da odreaguje na neke corona viruse koji su u npr. slepim misevima i nikada nisu bili u ljudima (nije ovaj corona virus). Tako da je taj test (bar ovaj koji je razvio prof. Drosten) bas onako pouzdan kad je pozitivan (proverili ga nezavisni naucnici u Hong Kongu, Holandiji, UK i USA). Jedini drugi izvor laznog pozitivnog testa je kontaminacija u laboratorili zbog nepravilnog izvodjenja testa.

Navela sam antigen posto mi taj treba u konkretnom slucaju jer imam vremenska ogranicenja.

Upravo me to brine - lazni pozitiv.

 

Treba da putujem sa nekim ko je primio Pfizer vakcinu, i testiranje mora da se obavi u kratkom roku od 1og dana....i sad sam pocela da brinem sta ako se to vrati sa false positive zbog vakcine.

 

Mislila sam dal je glupo sto to pitam jer je neko vec istrazio i nema sanse...ali kako citam tebe, ni ti nisi sigurna, tako da nije glupo pitanje.

Link to comment
Share on other sites

zanima me @urosg3 misljenje o uslovima karantina koje treba da ispune teniseri koji dolecu za Australiju da igraju Australian open:

 

- teniseri dolecu specijalno organizovanim charter letovima (15) s raznih strana sveta 14. i 15.1.

- imaju pravo da dovedu max. 2 clana tima (trener i fizio najcesce),

- moraju da imaju negativan test pre poletanja da bi bili pusteni u avion (ne znam da li mora PCR ili moze i antigen)

- odmah po sletanju se radi test na licu mesta, posle cega idu u hotel u kom su 14 dana u karantinu.

- u sobi ostaju 24h dok im ne stigne negativan test. hrana ce im biti dostavljana

- potom je dozvoljeno da izadju iskljucivo do teniskih terena na trening i do teretane - max. 5h: 130min na terenima, 90min u teretani (koja nije u hotelu vec u kompleksu), 60min klopa, pa nazad u hotel (odakle nema mrdanja do sutradan u isto vreme)

- na trening moze da ga prati samo jedan clan tima (znaci trener), onaj drugi ostaje sve vreme karantina u sobi i nigde ne izlazi 24h/14 dana (znaci totalno zakljucan u samici)

- testiranje se nastavlja svaki dan.

- trening prve sedmice je s jednim te istim igracem (svi su morali da definisu tacno s kojim igracem ce trenirati prve sedmice karantina), a druge sedmice ovaj jedna par moze da se upari s jednim, tacno definisanim drugim parom.

- povreda pravila se kaznjava

Quote

“In addition to fines of around $20,000 and criminal penalties, any violation of the protocols could result in one of the following additional penalties: disqualification from the tournament, loss of the prize money, even more extensive quarantine, isolation in hotel room ordered by the government, arrest and deportation," he said.

 

ovde dole je jos par pavila:

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, wwww said:

zanima me @urosg3 misljenje o uslovima karantina koje treba da ispune teniseri koji dolecu za Australiju da igraju Australian open:

 

- teniseri dolecu specijalno organizovanim charter letovima (15) s raznih strana sveta 14. i 15.1.

- imaju pravo da dovedu max. 2 clana tima (trener i fizio najcesce),

- moraju da imaju negativan test pre poletanja da bi bili pusteni u avion (ne znam da li mora PCR ili moze i antigen)

- odmah po sletanju se radi test na licu mesta, posle cega idu u hotel u kom su 14 dana u karantinu.

- u sobi ostaju 24h dok im ne stigne negativan test. hrana ce im biti dostavljana

- potom je dozvoljeno da izadju iskljucivo do teniskih terena na trening i do teretane - max. 5h: 130min na terenima, 90min u teretani (koja nije u hotelu vec u kompleksu), 60min klopa, pa nazad u hotel (odakle nema mrdanja do sutradan u isto vreme)

- na trening moze da ga prati samo jedan clan tima (znaci trener), onaj drugi ostaje sve vreme karantina u sobi i nigde ne izlazi 24h/14 dana (znaci totalno zakljucan u samici)

- testiranje se nastavlja svaki dan.

- trening prve sedmice je s jednim te istim igracem (svi su morali da definisu tacno s kojim igracem ce trenirati prve sedmice karantina), a druge sedmice ovaj jedna par moze da se upari s jednim, tacno definisanim drugim parom.

- povreda pravila se kaznjava

 

ovde dole je jos par pavila:

 

Sasvim OK pravila.:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, wwww said:

ali ce biti publike, 50-75%.

 

mali teniski off. Prosto mi nije logično da idem na tenis da ovo pitam.

 

USO i Wim tradicionalno ne navijaju za Đokovića. Na RG je relativno prihvaćen (sećam se 2015 Vavrinka). 
A kako je na AO? Neutralni su, jel da? Ne sećam se baš neke posebno pozitivne scene...
Rukovodstvo ga baš i ne tretira kao mnogostrukog šampiona, to znam.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, CheshireCat said:

 

mali teniski off. Prosto mi nije logično da idem na tenis da ovo pitam.

 

USO i Wim tradicionalno ne navijaju za Đokovića. Na RG je relativno prihvaćen (sećam se 2015 Vavrinka). 
A kako je na AO? Neutralni su, jel da? Ne sećam se baš neke posebno pozitivne scene...
Rukovodstvo ga baš i ne tretira kao mnogostrukog šampiona, to znam.

 

Spoiler

ima mnogo nasih iseljenika, tako da je publika sasvim ok. ali su novinari i establishment kao u UK (ipak su oni deo Komonvelta), narocito od kako je NK krenuo u svoju tiradu, a Novak u krstaski rat protiv establishmenta.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, wwww said:

zanima me @urosg3 misljenje o uslovima karantina koje treba da ispune teniseri koji dolecu za Australiju da igraju Australian open:

 

- teniseri dolecu specijalno organizovanim charter letovima (15) s raznih strana sveta 14. i 15.1.

- imaju pravo da dovedu max. 2 clana tima (trener i fizio najcesce),

- moraju da imaju negativan test pre poletanja da bi bili pusteni u avion (ne znam da li mora PCR ili moze i antigen)

- odmah po sletanju se radi test na licu mesta, posle cega idu u hotel u kom su 14 dana u karantinu.

- u sobi ostaju 24h dok im ne stigne negativan test. hrana ce im biti dostavljana

- potom je dozvoljeno da izadju iskljucivo do teniskih terena na trening i do teretane - max. 5h: 130min na terenima, 90min u teretani (koja nije u hotelu vec u kompleksu), 60min klopa, pa nazad u hotel (odakle nema mrdanja do sutradan u isto vreme)

- na trening moze da ga prati samo jedan clan tima (znaci trener), onaj drugi ostaje sve vreme karantina u sobi i nigde ne izlazi 24h/14 dana (znaci totalno zakljucan u samici)

- testiranje se nastavlja svaki dan.

- trening prve sedmice je s jednim te istim igracem (svi su morali da definisu tacno s kojim igracem ce trenirati prve sedmice karantina), a druge sedmice ovaj jedna par moze da se upari s jednim, tacno definisanim drugim parom.

- povreda pravila se kaznjava

 

ovde dole je jos par pavila:

 

 

Hajd na brzinu ću, počinje radni dan...

neka pravila su razumna, a neka baš i preterana, napisaću pojedinačno. Uopšteno kad se stavi na jedno mesto sve odmah stekneš utisak da li su dobronamerni ili ne, AOP je teniski turnir, jedan od najvećih, čovek bi očekivao da je fokus na tenisu. Kad ono ode fokus na sasvim drugu stranu.
Vidi ako je Novaku u redu, ako pristaje na to - zašto ne.
Obzirom da je ceo koncept kakav jeste, odslikava stanje na kontinentu valjda se ljudi nadaju da će ih okean i pravila sačuvati. 
Oko poslednjeg nisam optimista.

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, John Terry said:

Cool, idem ujutru. Jebem ti ovu bolest, samo 38 temperatura, nista mi drugo nije.

Uf, ljudi ti rekoše proceduru, ja bih drugačije. Kovid ambulanta jeste neko rešenje, ali je i rizik istovremno. Ne znam koliko je sad gužva tamo, ali bukvalno ako nisi siguran - a nisi, možeš tamo tako rovit da zabodeš koronu i eto belaja.
Na tvom mestu ja bih otišao, zakazao privatno, ako hoćeš možeš u pp dobiješ detalje. Ili bih makar zakazao PCR na Torlaku, sad i nije gužva zlotvori su poskupeli na 9000 dindži, ali dobiješ rezultat za 6 - 7 sati na mail. Onda makar znaš sigurno, pa po volji u državni ili privatni.
Smanjuješ rizik značajno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, urosg3 said:

Uf, ljudi ti rekoše proceduru, ja bih drugačije. Kovid ambulanta jeste neko rešenje, ali je i rizik istovremno. Ne znam koliko je sad gužva tamo, ali bukvalno ako nisi siguran - a nisi, možeš tamo tako rovit da zabodeš koronu i eto belaja.
Na tvom mestu ja bih otišao, zakazao privatno, ako hoćeš možeš u pp dobiješ detalje. Ili bih makar zakazao PCR na Torlaku, sad i nije gužva zlotvori su poskupeli na 9000 dindži, ali dobiješ rezultat za 6 - 7 sati na mail. Onda makar znaš sigurno, pa po volji u državni ili privatni.
Smanjuješ rizik značajno.

 

Ma ja sam u Nisu.

 

Elem bio sam sad, opisao blaze simptome, nisu me uopste testirali, samo uzeli krv i rekli da dodjem posle 11h.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Harmonika said:

https://www.blic.rs/vesti/drustvo/novi-britanski-soj-korone-vec-bio-u-srbiji-potvrdeno-da-je-dva-meseca-pre-britanije/2w5dt4l

plot twist: britanski soj je bio srpski soj all along:classic_biggrin:..sto je najjace, u celom ovom ludilu, imalo bi jos i imalo smisla

 

Mislis da su veliki brojevi kod nas sve vreme zbog ovog jaceg soja, koji je u nekom momentu otisao u Englesku?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...