Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, shonke said:

Meni malopre na službeni (!) stigla od "BATUT" sledeća poruka:

Borimo se sa Covid-19, ali u toj borbi imamo najjace oruzje - vakcinu.
Tvoja vakcina ceka na tebe u najblizem domu zdravlja, a ukoliko ste primili prve dve doze - mozete da obnovite svoju zastitu. Zakazivanje nije potrebno.
Preko 3 miliona gradjana Srbije je vec primilo vakcinu. Dodji, vakcinisi se i pridruzi se onima koji su postupili odgovorno prema sebi i svojim najblizima.
Na tebe je red.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Ja sam večeras dobio dve poruke - i tvoju i poruku koju je dobila Sunčica. Ne znam otkud im moj broj i kada sam im dozvolio da mi šalju spam. Nisam ni čuvao ovce sa njima pa da budemo na 'ti'. O nepismenoj formulaciji je izlično trošiti reči: Tvoja vakcina čeka na tebe (jok, vakcina moje pokojne babe čeka njenu strinu), [...] a ukoliko ste primili [...] (sad krenuli množinom).

 

Ako ovaj forum zna da sam primio treću dozu i kada sam je primio, valjda bi to trebalo da zna i državna institucija kojoj je to posao. Na stranu da imam i 'artije izdate od strane iste te države gde to lepo i piše.

 

Ukoliko misle da će podstaći vakcinaciju spamovanjem u vreme kad se većina sveta odmara, malo su se zeznuli.

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, implant said:

@urosg3 diskus hernija izlečena, zaspao na poslu... pametnom dosta.

U svoju odbranu da kažem da je konferenciju na skype držala osoba krajnje neinspirativna, ravnim glasom, bez ikakve želje da okupira pažnju slušaoca, neobično posvećena nebitnim detaljima 🙂

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, koca popovic said:

Izvini Andjo, ali bas si teska za diskusiju.

:lol_2: Hvala, kad provodis toliko radnog vremena u pravnim stvarima, a i druzis se sa advokatima, moras da postanes tezak za diskusiju.

 

Ali uvek sam spremna da primim kritiku.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

:lol_2: Hvala, kad provodis toliko radnog vremena u pravnim stvarima, a i druzis se sa advokatima, moras da postanes tezak za diskusiju.

 

Ali uvek sam spremna da primim kritiku.

Nemam pojma o cemu pricas. Ne bih ja vise da diskutujem nesto ovdje. Sam tvoj komentar  govori sam za sebe. Amin.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Sunshine State said:

Nisam pravnik, ali zar nemamo mogucnost kbavezne vakcinacije na osnovu zakona:

 

"Vanredna imunizacija se sprovodi u slučaju pojave epidemije zarazne bolesti ili opasnosti od epidemije zarazne bolesti od većeg epidemiološkog značaja, na osnovu akta ministra nadležnog za poslove zdravlja, u skladu sa preporukama Svetske zdravstvene organizacije, na predlog Instituta za javno zdravlje osnovanog za teritoriju Republike Republike Srbije u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: Institut) uz saglasnost Republičke stručne komisije za zarazne bolesti.

Vanredna imunizacija može biti obavezna ili preporučena, za sva lica ili određene kategorije, u zavisnosti od procenjene opasnosti za dalje prenošenje bolesti."

 

Pravilnik o imunizaciji

 

 

 

 

Rejting.

Edited by Laki21
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Nemam pojma o cemu pricas. Ne bih ja vise da diskutujem nesto ovdje. Sam tvoj komentar  govori sam za sebe. Amin.

Skontala sam da nisi razumeo salu. Rekla sam ti nesto u fazonu "profesionalna deformacija" ... ali si ti suvise ozbiljan. Ili ja nemam pravi humor. U svakom slucaju, ne poklapaju nam se frekvencije 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Quote

Biden aides see both [Pfizer's and Merck's] treatments as potential game-changers to help restore a sense of normalcy heading toward the pandemic’s second anniversary and are eager to add them to a still-small collection of treatments for Americans who contract the coronavirus, according to officials who spoke on the condition of anonymity because they were not authorized to discuss the deal. With breakthrough cases rising and 30 percent of adults not fully vaccinated, health officials say the pills will help tame the pandemic by thwarting the virus’s most pernicious effects.

https://www.washingtonpost.com/health/2021/11/16/administration-purchases-pfizer-anti-covid-pill/

Link to comment
Share on other sites

Čudna mi čuda, FFP3 maske, najbolje profi maske na tržištu koje filtriraju najmanje 99% čestica, bolje su od hirurških kad je u pitanju sprečavanje prenošenja virusa, ko bi to uopšte mogao da pomisli.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/FFP_standards

 

Ovaj video je još iz marta 2020:

 

 

N95 po američkom standardu je ekvivalentan evropskom FFP2.

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Direktorka pulske opšte bolnice u današnjem Glasu Istre:

Quote

U situaciji ovako visokog dnevnog broja novooboljelih, kao i činjenice da su kliničke slike teže nego ranije i [da] duže traje teži oblik bolesti, obrtaj pacijenata je toliko dinamičan da nikako ne možemo biti sigurni da smo osigurali dovoljno mjesta [za covid pacijente]. (...)
Naša je obveza brinuti i o covid i o ne-covid pacijentima, s napomenom da je broj potrebnog osoblja u zdravstvenoj njezi covid pacijenata dvostruko veći od onog za ne-covid pacijente, zaključila je dr. Irena Hrstić.

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, erwin said:

Direktorka pulske opšte bolnice u današnjem Glasu Istre:

 

 

"JUČER su zabilježena 4443 nova slučaja zaraze virusom SARS-CoV-2 te je broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj bio ukupno 33.760.

Među njima je 2378 pacijenata bilo na bolničkom liječenju, od toga je na respiratoru bilo 289 pacijenata."

 

To je Info za Hrvatsku - kao sto vidimo, na slican broj ljudi na respiratoru, Hrvatska ima skoro 3 puta manje hospitalizovanih.....mene sve vreme zanimaju tolike brojke hospitalizovanih u Srbiji, tolika nesrazmera u odnosu na druge drzave, sta i zasto se toliko hospitalizuje - ne vidim da nam je to pomoglo s brojem umrlih

Link to comment
Share on other sites

Ne hospitalizuje se previše već je broj na respiratoru u stvarnosti 3x veći od prijavljenog. Oni zapravo objavljuju samo broj intubiranih.

 

Quote

Stvaran broj ljudi na respiratorima u Srbiji nije skoro 300, već oko 1.000, kaže dr Ivo Udovičić, komandant Kovid bolnice Karaburma.

Brojka koja je opasno blizu 300 jer zapravo "samo" broj intubiranih, što je poslednja opcija u pokušaju spasavanja života, jer te pacijente preko tube često dotuče bakterijska superinfekcija. "Imamo sigurno još 600 pacijenata na respiratoru, bez kog ne mogu da žive, samo što dišu preko 'ful-fejs' maske", objašnjava on.

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=03&nav_category=12&nav_id=2050402

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta da ti kazem. U mestu iz koga sam u Srbiji, postoji Covid bolnica i trenutno je u sistemu. Moja rodjaka radi u laboratoriji. Tako da je ovo informacija iz prve ruke. Bukvalno nema sanse da neko bude hospitalizovan bez potrebe. Svi tamo su na kiseoniku. Ko je iole stabilno, sedi kuci. Od pre mesec dana, ljudi kojima je potreban antibiotik i.v. ali su generalno dobro, dolaze samo da im se da terapija pa idu kuci. 

 

Mozda je u drugim bolnicama drugacije.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

 

16 minutes ago, erwin said:

Ne hospitalizuje se previše već je broj na respiratoru u stvarnosti 3x veći od prijavljenog. Oni zapravo objavljuju samo broj intubiranih.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=11&dd=03&nav_category=12&nav_id=2050402

 

To ima smisla, jer brojke koje se onako prezentuju, ne "lice" na brojke i % u drugim drzavama, te je ta nesrazmera izmedju broja hospitalizovanih, zarazenih, na respiratoru tokom cele pandemije u Srbiji za mene enigma (jer pratim te brojke i za neke druge drzave).

 

 

Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Direktor Univerzitsko kliničkog centra Srbije Milika Ašanin rekao je da je u kovid bolnici u Batajnici danas smešteno 660 pacijenata dok ih je pre dve sedmice bilo 810. Ašanin je za RTS rekao i da je primetno da „jedan trend blagog smirivanja situacije (sa korona virusom) postoji“. „U prijemo trijažnoj ambulanti Klinike za infektivne i tropske bolesti je manje za jednu trećinu, pa čak i za jednu polovinu ambulantnih pregleda“, rekao je on. Naveo je da se na Infektivnoj klinici „pojavi i poneko slobodno mesto“.

„Što se tiče Batajnice, pre dve nedelje bilo je 810 hospitalizovanih a na današnji dan je 660, što znači 150 manje bolesnika“, rekao je Ašanin. Naveo je da su „to uglavnom (slobodna) mesta na poluintnzivnoj nezi“.

„I dalje nam je jedinica intenzivnog lečenja popunjena i tu je 91 pacijent od čega su dve trećine na respiratoru“, rekao je Ašanin. Prema njegovim rečima, još uvek je popunjena intenzivna nega i tu se traži „krevet više“. „Apsolutno dominiraju nevakcinisni pacijenti“, rekao je on.

https://www.danas.rs/vesti/drustvo/asanin-u-kovid-bolnici-u-batajnici-660-pacijenata-150-manje-nego-pre-dve-sedmice/

Link to comment
Share on other sites

Mislim da opet kosilica radi što se tiče podataka. Kao i izjave tipa "eto mere rade posao, smanjuje se broj zaraženih". Treba opravdati ove smešne mere i dobiti alibi da se ništa više od toga ne preduzima. Inače juče sam obišao par privatnih laboratorija i ispred svih su redovi za testiranje kao i onomad kada smo se približavali cifri od 10k dnevno zaraženih.

Link to comment
Share on other sites

Kosilica mozda radi u smislu da se umanjuju apsolutni brojevi ali od pocetka epidemije trend na nivou drzave se slaze (par dana razlike) i sa trendom u covid ambulantama ... mislim. ne mozes da nateras ljude da se manje javljaju u ambulantu iako su uveli propusnice, idu izbori itd ...

Dakle opada, do kad ce, niko ne zna ... ali se vec prica kako ce decembra biti dozvoljeni odmori (do sad nisu bili) kako bi se malo odmorilo osoblje za novi talas.

Edited by estranged
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da kosilica radi samo kada je broj mrtvih u pitanju. Sve drugo po meni nema ni smisla stelovati. Ono, nema smisla ni ovo prvo stelovati, ali to je vec druga tema.

 

Svakodnevno setam u kraju gde je niska ambulanta i sasvim je tacno da je daleko manji broj pacijenata u zadnjih desetak dana. Dakle, pad broja novozarazenih nije namestaljka.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Ja mislim da kosilica radi samo kada je broj mrtvih u pitanju. Sve drugo po meni nema ni smisla stelovati. Ono, nema smisla ni ovo prvo stelovati, ali to je vec druga tema.

 

Svakodnevno setam u kraju gde je niska ambulanta i sasvim je tacno da je daleko manji broj pacijenata u zadnjih desetak dana. Dakle, pad broja novozarazenih nije namestaljka.

I ja mogu da potvrdim da je primetno manje redova ispred kovid ambulante u V Stepe u odnosu na pre 7 dana.
Prirodan tok, da ne ispadne da su mere imale ikakav uticaj jer nisu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...