Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

 

Quote

Druga doza vakcine Sputnjik V može da bude data i do 90 dana posle prijema prve

Najnovija istraživanja Instituta Gamaleja potvrdila su da druga doza vakcine Sputnjik V može da bude data i do 90 dana posle prijema prve doze, saopšteno je posle sastanka ministra Nenada Popovića i zamenika ministra zdravlja Rusije Sergeja Glagoljeva.


https://rs.n1info.com/zdravlje/druga-doza-sputnjik-v/


Sad ce da bude, za revakcinu mozete da sacekate dok se ne proizvedu domace doze :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ja ne znam zašto ti neko ko se izjasnio da neće da primi ni jednu vakcinu, toliko brineš kakav je Fajzer i kakva je Astra Zeneka, i ko će koga zbog čega da tuži? Ili će biti da je totalno nebitno ko je proizvođač i da je ovo samo tvoj odnos generalno prema vakcinama.

Sad ja tebi evo kazem da lazes i podmeces jer ja nigde nisam napisao da se necu vakcinisat.
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:


Sad ja tebi evo kazem da lazes i podmeces jer ja nigde nisam napisao da se necu vakcinisat.

Ok, ako može bez nervoze i ako možeš da obratiš pažnju na rečnik. Pogledaj gore na vrhu stranice šta stoji pod - Nisam i ne želim da se vakcinišem", tj koji forumaši su dobrovoljno, bez prisile kliknuli na tu opciju.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:


Sad ja tebi evo kazem da lazes i podmeces jer ja nigde nisam napisao da se necu vakcinisat.

Dokle god je vakcinacija dobrovoljna, stvar izbora, svaki izbor je legitiman i nema veze sa etikom, inteligencijom. Pravo čoveka da se ne vakciniše je ravnopravno mom da se vakcinišem.

Link to comment
Share on other sites

"Iako su se cijepili dva puta Pfizerom, prvom dozom 28. prosinca a drugom 18. siječnja, 19 korisnika Doma za starije u Raši pozitivno je na koronavirus. Počelo je tako što je jedan od radnika bio pozitivan, pa su testirani svi koji bili u kontaktu s njim. 

- To nas je malo iznenadilo s obzirom na status cijepljenih korisnika te da su primili dvije doze, a sada su pozitivni. Bez simptoma su i bez temperature. Dobrog su općeg stanja a oni prvi koji su ušli u samoizolaciju trebali bi izaći ovaj tjedan."

 

Unatoč općoj procijepljenosti korona ušla i u Dom za starije u Raši. ČAK 19 KORISNIKA JE POZITIVNO

Link to comment
Share on other sites

Ok, ako može bez nervoze i ako možeš da obratiš pažnju na rečnik. Pogledaj gore na vrhu stranice šta stoji pod - Nisam i ne želim da se vakcinišem", tj koji forumaši su dobrovoljno, bez prisile kliknuli na tu opciju.

To nikad nisam gledao, ne interesuje me da znam ko je kako glasao. Eto jos jedan dokaz da statistika ne treba da se ubraja u dokaze o bilo cemu. Pored toga zasto je to glasanje transparentno? Zasto se ima uvid u to koji clan je kako glasao?
  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, djura.net said:

Nisam glasao, ali sam glasao, ali sta ako sam glasao, a zasto se zna za sta sam glasao?

 

Mozda zato da bi se videla licemernost.

Kakva licemernost? 

Glasanje mora biti anonimno, nije naznaceno da je javno. Ja kad idem glasat na izbore glasam za koga hocu niko ne zna za koga sam glasao. Mogu da kazem da sam glasao za Vucica a mogu da kazem da sam glasao i za opoziciju, sve zavisi s kim sam u drustvu. Tako i ovde, sve zavisi od drustva, tako i glasam. Moje pravo misljenje drzim za sebe, a to je da cu se vakcinisat cim dodjem u Srbiju. Ali ne zelim da nekog proglasavam glupim jer zeli da saceka sa vakcinisanjem. 

 

@Wookie dobro je znamo i culi smo vec da si inteligentan, nemoras stalno to spominjat vise. btw koliki ti je IQ?

Edited by Tomiprunet
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, djura.net said:

Nisam glasao, ali sam glasao, ali sta ako sam glasao, a zasto se zna za sta sam glasao?

 

Mozda zato da bi se videla licemernost.

Eno promenio sam, jel sad bolje? Dali sam sad omiljen u drustvu? 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, djura.net said:

Kod nas je

 

You had me at 'kod nas' 😁

Samo hocu da kazem da na pitanje 'da li bi bilo brze samo dati formulu drugima', logican odgovor 'ne' iz navedenih razloga.

Gejc tu ima u vidu zemlje koje su logisticki i tehnicki jos losije opremljene od nasih.

A drugo to sta je kod nas najavljeno i kad ce da bude su dva razlicita reda velicine.

A trece da cekamo Fajzera da pravimo (pravi se lakse samo ako su prethodni logisticki uslovi zadovoljeni) znas kad bi to bilo? Ovde Kinezi ne moraju nikakve regule da postuju, nema medjunarodnih propisa koje treba ispuniti, nadzora, nicega. A sve bi to usporilo stvar. Brze je onda distribuirati nego proizvoditi po formuli, kad se sve sracuna.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

Eno promenio sam, jel sad bolje?

Nije, imam screen shot.

 

Iskreno apsolutno me ne zanima da li ćeš i kada ćeš da se vakcinišeš i koju vakcinu ćeš da primiš, u stvari ne zanima ne generalno šta radiš i šta ćeš da radiš u životu.

 

Šta ćemo sa onim što si me nazvao lažovom?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Don Juan said:

Nije, imam screen shot.

 

Iskreno apsolutno me ne zanima da li ćeš i kada ćeš da se vakcinišeš i koju vakcinu ćeš da primiš, u stvari ne zanima ne generalno šta radiš i šta ćeš da radiš u životu.

 

Šta ćemo sa onim što si me nazvao lažovom?

Pa i dalje mislim to isto, jer nigde javno ovde u temi nisam napisao da ne zelim da se vakcinisem. A statistiku od gore ne bih komentarisao, smesna je jer moze da se promeni glas,tj izbor. 

11 minutes ago, 12Laki said:

Brate Slavisa ukopavas se opasno.

Po ovome sto pises kako da ti verujemo kada budes nesto sledece pisao?Posto menjas stavove i misljenja kako vetar dune.

I mogao bi malo da se opustis.Niko ovde ne misli nista lose.

Neka.

Promenio sam misljenje o forumu i nekim clanovima, pa me vise ni ne interesuje da li mi iko veruje ili ne. 

Nisam nista drugaciji od svetskih zvanicnika.

 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

Ne znam koliko je opasniji ovaj UK soj, ali u NL, na poprilicno velike brojeve zarazenih, broj umrlih je sasvim mali (ako se cudite otkud u Srbiji "samo" 30-ak umrlih, otkud onda Holandjanima, na preko 7-8000 po 10-20 umrlih? I oni laziraju?

Ili je, mozda, do soja, mladjih zarazenih, terapija.....?

 

April 26 (GMT)

6,200 new cases and 13 new deaths in the Netherlands [source]

April 25 Updates

8,013 new cases and 11 new deaths in the Netherlands [source]

April 24 Updates

8,060 new cases and 22 new deaths in the Netherlands [source]

April 23 Updates

9,210 new cases and 14 new deaths in the Netherlands [source]

 

vec sam postavljala dijagrame za Nemacku (a koliko vidim vakcinacija je na istom nivou i u Holandiji i pretpostavljam po istom redosledu):

 

broj inficiranih ljudi preko 80 i preko 70 godina je daleko manji u ovom talasu nego u prethodna 2 (do sada su manje-vise svi preko 80 vakcinisani, a i dosta ovih preko 70 godina), sva ostala godista se manje-vise podjednako (i to mnogo) sada zarazavaju, ukljucujuci i decu - vec su prakticno na nivou pika 2. talasa od oko nove godine.

 

broj umrlih u starosnoj dobi preko 80 i preko 70 je drasticno smanjen u ovom talasu (vakcinisani).

Broj umrlih muskaraca i zena od 50-59 godina ponovo raste (u ovom talasu), mada jos nije dostigao pik od zimus.

Raste i broj umrlih muskaraca od 40-49 godina, kod zena je malo manje izrazeno.

Takodje se vidi i porast umrlih medju 30-39 godina (samo sto su ove brojke bitno manje nego kod ljudi od 50-59 godina).

 

evo podataka za 14. i 15. sedmicu:

 

preko 90 godina: umrlo 93/70 muskarca (pik oko NG je bio 485) i 124/126 zena (pik bio 1033)

80-89 godina: umrlo 372/336 muskarca (pik oko NG je bio 1496) i 288/255 zena (pik bio 1438)

 

50-59 godina: umrlo 60/52 muskarca (pik oko NG je bio 100) i 35/28 zena (pik bio 51)

40-49 godina: umrlo 19/23 muskarca (pik oko NG je bio 19) i 10/7 zena (pik bio 13)

 

30-39 godina: umrlo 9/6 muskarca (pik oko NG je bio 10, a sredinom marta 9) i  zena 3/2 (pik bio 7 sredinom marta - mozda  ima veze s AZ)

 

do kraja dana bi trebalo da izadje najnoviji izvestaj s podacima o ovome (do 16. sedmice ove godine), pa cu da up-date-ujem dijagrame i postavim.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

"Iako su se cijepili dva puta Pfizerom, prvom dozom 28. prosinca a drugom 18. siječnja, 19 korisnika Doma za starije u Raši pozitivno je na koronavirus. Počelo je tako što je jedan od radnika bio pozitivan, pa su testirani svi koji bili u kontaktu s njim. 

- To nas je malo iznenadilo s obzirom na status cijepljenih korisnika te da su primili dvije doze, a sada su pozitivni. Bez simptoma su i bez temperature. Dobrog su općeg stanja a oni prvi koji su ušli u samoizolaciju trebali bi izaći ovaj tjedan."

 

Unatoč općoj procijepljenosti korona ušla i u Dom za starije u Raši. ČAK 19 KORISNIKA JE POZITIVNO

isto se deilo u nekoliko domova po Nemackoj: zarazeni ali asimptomaticni ili s vrlo blagim simptomima.

zakljucak: vakcina radi.

Edited by wwww
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Tomiprunet said:

Pa i dalje mislim to isto, jer nigde javno ovde u temi nisam napisao da ne zelim da se vakcinisem. A statistiku od gore ne bih komentarisao, smesna je jer moze da se promeni glas,tj izbor. 

Da...Znači ne samo da izvrćeš činjenice nego i nemaš pojma šta i gde pišeš.

Moram da ti kažem da me ne začuđuje.

Što je najgore 99% takvih, tj. koji dele mišljenje o vakcinama, su upravo takvi.

Žao mi je.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, wwww said:

isto se deilo u nekoliko domova po Nemackoj: zarazeni ali asimptomaticni ili s vrlo blagim simptomima.

zakljucak: vakcina radi.

 

Da, zato i postavih, da se vidi da nije isto zaraziti se vakcinisan i nevakcinisan - da su nevakcinisani, medju ovim korisnicima starackog doma, vec bi bilo ozbiljijih klinickih slika, ako ne i smrti

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tomiprunet said:

Kakva licemernost? 

Glasanje mora biti anonimno, nije naznaceno da je javno. Ja kad idem glasat na izbore glasam za koga hocu niko ne zna za koga sam glasao. Mogu da kazem da sam glasao za Vucica a mogu da kazem da sam glasao i za opoziciju, sve zavisi s kim sam u drustvu. Tako i ovde, sve zavisi od drustva, tako i glasam.

 

Drugim recima, hocu da bude tajno glasanje da bih mogao da vas lazem a onda da tvrdim kako nigde nisam slagao :lol_2:

  • Like 2
  • Ha-ha 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Da...Znači ne samo da izvrćeš činjenice nego i nemaš pojma šta i gde pišeš.

Moram da ti kažem da me ne začuđuje.

Što je najgore 99% takvih, tj. koji dele mišljenje o vakcinama, su upravo takvi.

Žao mi je.

Ne bitno mi je sta pises. Izvrci , prevrci, lazi, nije mi bitno.

 

1 hour ago, Ridji said:

 

Drugim recima, hocu da bude tajno glasanje da bih mogao da vas lazem a onda da tvrdim kako nigde nisam slagao :lol_2:

Nema tu drugih reci, svako glasanje radi statistike je lazna statistika. Napisali ste da je glasanje javno, a niste napisali da se moze videti ko je kako glasao, to ste 100% promenuli kasnije, da bi se imao uvid u stanje, tj sta koji forumas misli :) 

 

 

Da li mogu ja da otvorim jedno glasanje?

 

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...