Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

On 11/18/2021 at 3:12 PM, Sunshine State said:

 

Higijensko-dijetetski rezim zivota, ishrane - smanji unos soli, masnoce, povecaj fizicku aktivnost...

 

Nekom, mozda, moze pomoci da prestane da uzima lekove, ali cak i ako ne prestane da uzima lekove, svakako ce biti delotvorno da se pritisak drzi pod kontrolom i da se dalje ne opterecuje/ostecuje kardiovaskularni sistem

 

 

 

 

Mozda grijesim. Ja sam od mog ljekara  cuo da kod povisenog pritiska sve to sto si nabrojala smanjuje pritisak 10-15 % , sto nije dovoljno. Imam jedno pitanje za poznavaoce prilika u nasim krajevima. Zasto koriste lijekove za svaku sitnicu ali isto tako sa druge strane ne pridrzavaju se preporuke ljekara. 

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, koca popovic said:

Mozda grijesim. Ja sam od mog ljekara  cuo da kod povisenog pritiska sve to sto si nabrojala smanjuje pritisak 10-15 % , sto nije dovoljno. Imam jedno pitanje za poznavaoce prilika u nasim krajevima. Zasto koriste lijekove za svaku sitnicu ali isto tako sa druge strane ne pridrzavaju se preporuke ljekara. 

 

Neke studije tvrde da nije bas beznacajno smanjenje, a znam da i neki nasi kardiolozi prvo krenu s tim:

 

"The close relationship between hypertension and dietary sodium intake is widely recognized and supported by several studies. A reduction in dietary sodium not only decreases the blood pressure and the incidence of hypertension, but is also associated with a reduction in morbidity and mortality from cardiovascular diseases. Prolonged modest reduction in salt intake induces a relevant fall in blood pressure in both hypertensive and normotensive individuals, irrespective of sex and ethnic group, with larger falls in systolic blood pressure for larger reductions in dietary salt"

 

"Bliska veza između hipertenzije i unosa natrijuma ishranom je široko priznata i podržana od strane nekoliko studija. Smanjenje natrijuma u ishrani ne samo da smanjuje krvni pritisak i incidencu hipertenzije, već je takođe povezano sa smanjenjem morbiditeta i mortaliteta od kardiovaskularnih bolesti. Produženo skromno smanjenje unosa soli izaziva značajan pad krvnog pritiska i kod hipertenzivnih i kod normotenzivnih osoba, bez obzira na pol i etničku grupu, sa većim padom sistolnog krvnog pritiska za veće redukcije soli u ishrani"

 

Sodium Intake and Hypertension

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zanimljiva tema, mada se slabo o tom sta cuje....dok ne bude kasno:

 

Why big pharma has abandoned antibiotics

 

Clanak u kom se objasnjava zasto velike pharma kompanije ne rade klinicke studije za razvoj antibiotika, i zasto je to realna pretnja po zdravlje - procenjuje se da bi zbog infekcija rezistentnih na postojece antibiotike,2050. godisnje umiralo do 10 miliona ljudi

 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Sunshine State said:

"The close relationship between hypertension and dietary sodium intake is widely recognized and supported by several studies.

Pa sad , ima i drugačijih viđenja uloge Nacl .

 

Acute effects of salt on blood pressure are mediated by serum

osmolality

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/epdf/10.1111/jch.13374

 

Elem , ovaj eksperiment pokazuje da do porasta pritiska dolazi privremeno i samo u slučajevima kad osobe ne piju vodu.

Odnosno ako uz slanu hranu pijemo vodu do porasta pritiska ne dolazi.

Link to comment
Share on other sites

On 11/18/2021 at 1:51 PM, Amigo said:

 

Kako?

manje vise pobrojane bolesti su povezane sa nezdravim nacinom zivota (ishrana i nedostatak fizicke aktivnosti). ono sto im je zajednicki imenitelj je visak masnoca u telu i smanjenje masnih naslaga u telu i krvnim sudovima dovodi do smanjenja nivoa secera, krvnog pritiska i holesterola. 

smanjenje holesterola putem smanjenja masnog tkiva je prilicno jasno jer holesterol je u sustini masnoca u krvi. 

 

smanjenje secera je interesantno jer se ono desava indirektno. naime povecanom fizickom aktivnoscu prvo se sagorevaju celije bogate energijom (osim ako nije u pitanju fizicka aktivnost blagog ili srednjeg obima) a to je ATP. posto se ATP brzo potrosi sledeci na redu je secer u vidu ugljenih hidrata, na kraju u nekim ekstremnim slucajevima (stanje ketoze) dolazi i do sagorevanja masnih celija. znaci smanjenjem nivoa masnog tkiva prosto receno mi moramo da potrosimo celije bogatije energijom sto ce usloviti spustanje novoa secera u krvi sem ako ne postoje fizioloska barijera (netolerancija na insulin pa secer ne moze da udje u celiju i sagori ili nepostojanje ili nizak nivo insulina usled poremecaja rada pankreasa). povrh svega fizicka aktivnost povecava lucenje insulina pa je efekat jos jaci.

 

sto se povisenog krvnog pritiska tice on moze da bude uslovljen sa vise faktora. sale je pomenuo kuhinjsku so odnosno sodijum ali tu su takodje koncentracija holesterola u krvi (ima vecu gustinu od krvne plazme pa povecava pritisak), srcani ritam, temperatura, koncentracija eritrocita, leukocita i trombocita (svi imaju vecu gustinu od krvne plazme), masne naslage u krvnim sudovima. fizickom aktivnoscu se uspesno otklanjaju negativni efekti nekoliko faktora koji uticu na povisen pritisak (holesterol, plak, srcani ritam) i u ukupnom zbiru mogu drasticno da snize krvni pritisak. smanjenjem nivoa holesterola krv postaje "viskoznija", krvni sudovi prosireni, srcani ritam usporeniji dok se takodje povecava razgradnja starih i dotrajalih leukocita, eritrocita i trombocita usled ubrzanog rada jetre tokom fizicke aktivnosti. 

sve u svemu novo secera i holesterola moze potpuno da se dovede u normalu cak i kod osoba koje su recimo bile na insulinu 10+ godina. krvni pritisak takodje moze dramaticno da se snizi pogotovo ako je neki od navedenih simptoma dominantan.

 

On 11/20/2021 at 1:29 AM, koca popovic said:

Mozda grijesim. Ja sam od mog ljekara  cuo da kod povisenog pritiska sve to sto si nabrojala smanjuje pritisak 10-15 % , sto nije dovoljno. Imam jedno pitanje za poznavaoce prilika u nasim krajevima. Zasto koriste lijekove za svaku sitnicu ali isto tako sa druge strane ne pridrzavaju se preporuke ljekara. 

ne bih da delujem arogantno ali vreme je da promenis lekara. ljudi sa kojima sam radio su mi doslovce rekli da im ni jedan lekar nije preporucio fizicki trening kao sredstvo protiv dijabetesa tip 2 vec su odmah dobili insulin. realnost je da su svih 6 osoba (5 muskaraca i jedna zena) spustili nivo secera u normalu posle 1 ipo do 2 meseca treninga. svih 6 osoba je godinama uzimalo insulin da bi posle najvise 2 meseca savetovani da prestanu i krenu sa tabletama iz predostroznosti a posle 4 meseca bez ikakve terapije. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Da pitam nesto, ako neko zna. Kakav se to otok ili kako god ga zvali, kao neka reakcija na ujed insekta, sto i jeste samo se vrlo polakl gubi, znaci kakav otok skoro da nestane kad se malo covek podnapije rujna alkohola, a onda se u roku od nekoliko dana opet malo uveca :smiley24: Ne do velicine koja je bila odmah posle ujeda, ali se poveca u odnosu na stanje posle lokanja. Sta je to, jel se ovo smanji zbog dehidracije, ili mozda sto alkohol smanjuje intenzitet reakcije imunog sistema a ovo je neka dugotrajna upala ili nesto na mestu uboda, ili tako nesto? 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milenko Puzigaca said:

Da pitam nesto, ako neko zna. Kakav se to otok ili kako god ga zvali, kao neka reakcija na ujed insekta, sto i jeste samo se vrlo polakl gubi, znaci kakav otok skoro da nestane kad se malo covek podnapije rujna alkohola, a onda se u roku od nekoliko dana opet malo uveca :smiley24: Ne do velicine koja je bila odmah posle ujeda, ali se poveca u odnosu na stanje posle lokanja. Sta je to, jel se ovo smanji zbog dehidracije, ili mozda sto alkohol smanjuje intenzitet reakcije imunog sistema a ovo je neka dugotrajna upala ili nesto na mestu uboda, ili tako nesto? 

 

Ja ne znam odgovor, ali se secam da si to i prije pitao, znaci to vec traje jedno vreme, zbog toga dragi kolega, najbolje ti je da odes kod pravog doktora.

I brz oporavka zelim :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

Nije odavno, krajem avgusta, kad me ujeo obad tu, i smanjuje se polako, ali to kod mene tako ide. Kad me proslog puta uboo obad na slicno mesto, ne za ruku ili nogu isl, nego gde je ovo meko tkivo, ne znam naziv, tad je bilo iza kolena, pola godine je mogao da se oseti otok koji je prvo bio velicine jajeta pa se polako smanjivao. I  duže od pola godine. A od meduze sam jednom dve godine imao oziljak. Evo prosla je godina i četiri meseca i još mi nije skroz nestalo da mi trne prst zato sto sam dok sam spavao nekako ukljestio nerv u ramenu, jula prosle godine. Na ostalim prstima se izgubilo, a jos je ostalo malo na vrhu palca da trne, ali isto polako nestaje.

 

Ja kao Slaviša, ne uzbudujem se uopste zbog takvih stvari. Uostalom, da je bilo sta od toga ozbiljno, već bi umro :lol_2: A i da se pojavi nesto ozbiljno, nemam kad da se time bavim, a jos manje znam zasto bih se uopste time bavio :lol_2: I tako sam sve to već proziveo u glavi vise puta, a ja sam kao Mr Data, u glavi ili stvarno, koja je razlika? :lol_2:  

 

Jednom sam imao pravi napad panike sa svim simptomima sa spiska, drhtanje, znojenje, ubrzan rad srca toliko da ne moze ni da se izbroji broj otkucaja, plitak dah itd, ukljucujuci i da covek najozbiljnije misli da umire. I zanimljivo, nisam pomislio ni na kakve "najblize" niti na slike iz detinjstva, a jos manje na kojekakve bogove, nego na izvesnu vrlo prakticnu stvar, nije vazno koju, pa sam gledao da kad vec umirem, to nesto uradim, da ne ostaje tako kako je bilo kad me nađu.

 

Onda kad je proslo jos malo pa ipak nisam umro sam legao, digao noge uz zid pa neko vreme disao onako kao kad se meditira, i kad se sve smirilo i proslo, pretrazio sam pa nasao da je to u stvari bio napad panike. To je bilo samo jednom, pre oko 6 godina, kasnije sam shvatio i zbog cega sam imao taj napad panike, i postoji konkretan razlog. To je u stvari bio "sigurnosni ventil" kroz koji je izasao stres oko godinu ipo konstantno nakupljan upravo zbog pomenutih "najblizih". Zato su stavljeni na listu jos tada :lol_2: Isti ti su ga posle antivakcinastvom samo zabiberili i ucvrstili svoje ubedljivo prvo mesto na toj listi :lol_2:

 

Ali nije u tome stvar, nego sto je eto potvrđeno u praksi da o tim stvarima jedino imam da kazem, wgaf. Zato ne idem ja na takva mesta zbog svake sitnice. Zubar moze, opticar moze, ovo ostalo analize krvi za proveru stanje jetre, bubrega, holesterol itd u privatne laboratorije jednom u dve godine, ili kad sam imao helikobakter i to je to :classic_biggrin:

 

Ovo me samo zanima naucna strana pojave. Zasto se neki otok ili kako ga zvali izgubi kad se neko naloče, i nema ga par dana, a onda se posle vrati. Verovatno je dehidracija.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Razumem te, ali podsetio si me na nešto što je snašlo mog mladjeg. Prošle nedelje otišao kod dermatologa jer je imao nešto na nozi još od zimus i mislio da je mladež. Ispostavlja se da je coccidioidomycosis, ovde zvani valley fever. Nije kao da nisam čula i strepila da ga ne zakačim, pa i poznajem osobe koje su patile mesecima, ali sam bila mišljenja da to kači ljude koji su manje od pet godina ili novi u ovoj sredini. Plus što sam uvek čula za resiratorne probleme, ne za ovako nešto. I sad on kaže da nikada nije imao problema sa disanjem ili neke druge simptome, sasvim se dobro osećao, pa je zaista sve to čudno.  

Link to comment
Share on other sites

Ja imam interesatnu (neprijatnu) reakciju na pauke. Pa da predje preko mene, a ne da me bocne, ako me ujede dve nedelje mizerije.  Nebitno je gde je presao ili ujeo, meni se naduju oci I pomodre ko da me neko udario pesnicom u lice. Pocnem modra ko panda.

I onda onako, uredno prelazi u plavo-ljubicastu-zutu boju.

Znam da je pauk iz iskustva.

Samo jednom sam otisla kod lekara ovde, I on me propitivao o "domestic situation" 😁 mislio covek da lazem, I da me neko bije.

 

Ako se probudim ujutru sa licem "covek slon" odma krecem u potragu za nesrecnim paukom koji je nekako usao u kucu.

 

Odustala sam od ideje da otkrijem zasto. Prosto kad vidim pauka, on je osudjen.

 

Ako neko ima ideju zasto, radoznala sam. Trudim se da mi je okruzenje spider-free. 

Link to comment
Share on other sites

On 12/4/2021 at 12:11 AM, Milenko Puzigaca said:

 

 

Ovo me samo zanima naucna strana pojave. Zasto se neki otok ili kako ga zvali izgubi kad se neko naloče, i nema ga par dana, a onda se posle vrati. Verovatno je dehidracija.

 

Otok se ne izgubi, tj ta kvrga, to ti se samo tako cini jer si se naloko pa ti se telo nadulo. Kad dodjes sebi telo se vrati u normalu i zato ti otok izgleda veci. Ne bih se ja uzbudjivao zbog toga.

😀

On 12/4/2021 at 3:17 AM, Angelia said:

Ja imam interesatnu (neprijatnu) reakciju na pauke. Pa da predje preko mene, a ne da me bocne, ako me ujede dve nedelje mizerije.  Nebitno je gde je presao ili ujeo, meni se naduju oci I pomodre ko da me neko udario pesnicom u lice. Pocnem modra ko panda.

I onda onako, uredno prelazi u plavo-ljubicastu-zutu boju.

Znam da je pauk iz iskustva.

Samo jednom sam otisla kod lekara ovde, I on me propitivao o "domestic situation" 😁 mislio covek da lazem, I da me neko bije.

 

Ako se probudim ujutru sa licem "covek slon" odma krecem u potragu za nesrecnim paukom koji je nekako usao u kucu.

 

Odustala sam od ideje da otkrijem zasto. Prosto kad vidim pauka, on je osudjen.

 

Ako neko ima ideju zasto, radoznala sam. Trudim se da mi je okruzenje spider-free. 

Siroti ti paukovi. Ja ih ne ubijam, jos nikad me nije ujeo pauk. U spavacoj sobi imam jednu paucinu ide od lustera do zida, bas iznad moje glave. Neka je, ne smeta mi, ne vidi se cesto, samo onako kad bas gledas, a i u spavacoj sobi spavam samo ja. :classic_biggrin:

 

Inace sad kad pisem o insektima.

Kod kuce imam zolje u zvonu od kuce ( zvono je pravo zvono na kojem moras povuci uze da zvoni ). Naravno zvono je ukras, ali tamo su. Leti kad jedem napolju uvek im odsecem parce mesa i stavim sastrane na sto. One dodju i od parceta odseku deo koji mogu da ponesu i odlete, pa dodje ponovo kad ga uskladisti.

Sada pre oko nedelju dana je padao sneg i bio je onako onaj tezak, i slomio je jednu staru brezu na kojoj je bio rastao brsljen. I kad sam tu brezu isekao da je lakse odnesem u sumu da istruli, video sam da ima mnogo onih velikih belih crvi, pa sam se uplasio da ako to odnesem u sumu da ce ih ptice pojesti. Pa sam ta ispilana debla uneo u jednu manju shupu da ostanu tamo do proleca dok se ne izlegu leptiri iz njih. ...

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, Tomiprunet said:

 

Otok se ne izgubi, tj ta kvrga, to ti se samo tako cini jer si se naloko pa ti se telo nadulo. Kad dodjes sebi telo se vrati u normalu i zato ti otok izgleda veci. Ne bih se ja uzbudjivao zbog toga.

😀

Siroti ti paukovi. Ja ih ne ubijam, jos nikad me nije ujeo pauk. U spavacoj sobi imam jednu paucinu ide od lustera do zida, bas iznad moje glave. Neka je, ne smeta mi, ne vidi se cesto, samo onako kad bas gledas, a i u spavacoj sobi spavam samo ja. :classic_biggrin:

 

Inace sad kad pisem o insektima.

Kod kuce imam zolje u zvonu od kuce ( zvono je pravo zvono na kojem moras povuci uze da zvoni ). Naravno zvono je ukras, ali tamo su. Leti kad jedem napolju uvek im odsecem parce mesa i stavim sastrane na sto. One dodju i od parceta odseku deo koji mogu da ponesu i odlete, pa dodje ponovo kad ga uskladisti.

Sada pre oko nedelju dana je padao sneg i bio je onako onaj tezak, i slomio je jednu staru brezu na kojoj je bio rastao brsljen. I kad sam tu brezu isekao da je lakse odnesem u sumu da istruli, video sam da ima mnogo onih velikih belih crvi, pa sam se uplasio da ako to odnesem u sumu da ce ih ptice pojesti. Pa sam ta ispilana debla uneo u jednu manju shupu da ostanu tamo do proleca dok se ne izlegu leptiri iz njih. ...

Ni ja ih ne ubijam, pokupim ih pajalicom i izbacim na terasu, u cvece. Narocito kad naletim na bebe paukove. 

Razumem ove nase po amerikama, njihove vrste su mnogo opasnije od nasih i svakako im nije mesto u kuci. Ima neko domace pravilo, ucila me moja baka iz Banata, pauk se ne ubija danju ali moze da se ucmeka nocu....ili obrnuto? Uvek sam bila tupava za te obicaje pa zato imam srednje resenje, nek idu s mirom napolje pa kako im bude. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zaista impresivan podatak ovde u Holandiji :

 

"Nacionalna mreža volontera, koji mogu pomoći u slučaju srčanog zastoja pomoću automatizovanog eksternog defibrilatora (AED) narasla je na 245.000 ljudi. Pre četiri godine bilo ih je 170.000. Broj AED-a je takođe značajno porastao poslednjih godina. Sada je skoro 24.000 AED rasutih širom zemlje, u odnosu na 12.000 pre četiri godine.

Kao rezultat toga, reanimacija može da počne u roku od šest minuta širom Holandije, navodi Hartsichting. Ovu prekretnicu proslaviće raznim kampanjama u Hagu u ponedeljak, u prisustvu kralja Vilema-Aleksandra. Tretman u roku od šest minuta nudi najbolje šanse za preživljavanje."

 

Kod mene u zgradi su pre dve godine dodali jedan defibrilator, smesten na prizemlju kod lifta - troje ljudi iz zgrade je obuceno da ih koristi i njihovi kontakt telefoni stoje uz defibrilator

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Imam jednu situaciju, mozda forum i nije najbolje resenje obzirom na ozbiljnost price da ne duzim.

Supruga mi ima problem sa aortnom valvulom, umesto trodelna ona je dvodelna sto i nije anomalija koja je tako retka ali vremenom propada, kod nekog malo brze u nekom slucaju malo sporije zavisi od x factora.

Ponadali smo se da bi mozda mogla da prodje bez operacije ali nakon najnovijeg pregleda kod naseg lekara covek je preporucio operaciju i to sto pre to bolje.

Mi imamo odredjena saznanja o ovome i sigurno  cemo traziti i drugo pa i trece misljenje imajuci u vidu ozbiljnost i situacije a i eventualne operacije ali ako neko zna bilo sta relevantno o ovome i to napise bio bih mu veoma zahvalan

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Jel deo normalan procedura da se pacijenti sa povisenim pritiskom salju na ultrazvuk srca I abdomena, posto su mi kod prvog pregleda to trazili? Sad me jos kardiolog salje I kod endokrinologa na test insulinska rezistencije itd.

Pijem pola tablete nebileta I indapres. Pritisak 110/75 kad sam bio kod nje na pregledu

Privatne klinike su u pitanju. 

 

Mislim ekg normalan, krvnu sliku sam radio pre 5 meseci, sve OK. 

BMI je oko 32, na dijeti sam

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ras kass said:

Jel deo normalan procedura da se pacijenti sa povisenim pritiskom salju na ultrazvuk srca I abdomena, posto su mi kod prvog pregleda to trazili? Sad me jos kardiolog salje I kod endokrinologa na test insulinska rezistencije itd.

Pijem pola tablete nebileta I indapres. Pritisak 110/75 kad sam bio kod nje na pregledu

Privatne klinike su u pitanju. 

 

Mislim ekg normalan, krvnu sliku sam radio pre 5 meseci, sve OK. 

BMI je oko 32, na dijeti sam

 

Da si isao u drzavnu, ne bi ti ni pritisak izmerili!

 

Salu na stranu, ako finansijski mozes, ne znam sto bi ti bio problem da proveris to sto traze.

Inace, zasto proveravaju insulinsku rezistenciju? 

Link to comment
Share on other sites

Da li analiza vezana za insulinsku rezistenciju može da se radi pre odlaska kod endokrinologa ili prvo mora da se ide kod endokrinologa

 

Pitam jer imam višak kg, držim dijetu, ali sam užasno nervozna ukoliko ne pojedem nešto slatko tokom dana, makar to bio eurokrem ili med ukoliko nemam neki kolač ili čokoladu. 

I zavisna sam od slatkiša, nije mi dovoljno da pojedem neko voće, već moram da pojedem i malo čokolade, i sl.. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ras kass said:

Jel deo normalan procedura da se pacijenti sa povisenim pritiskom salju na ultrazvuk srca I abdomena, posto su mi kod prvog pregleda to trazili? Sad me jos kardiolog salje I kod endokrinologa na test insulinska rezistencije itd.

Pijem pola tablete nebileta I indapres. Pritisak 110/75 kad sam bio kod nje na pregledu

Privatne klinike su u pitanju. 

 

Mislim ekg normalan, krvnu sliku sam radio pre 5 meseci, sve OK. 

BMI je oko 32, na dijeti sam

Ultrazvuk srca i abdomena su kod moje doktorke kardiologa u privatnoj ordinaciji - redovan tretman, radi mi to na color doppleru svake 2 godine i cuva podatke pa ih uporedjuje. UZ abdomena je neophodan zbog velikih krvnih sudova u stomaku i mogucih urodjenih ili stecenih anomalija, pucanje stomacne aorte uopste nije tako retko kao sto se misli. I ja sam bila poslata kod endokrinologa i nadjeni su mi "cvorici" na stitnoj zlezdi o kojima nisam imala pojma. Pre 5 godina, doktorka je trazila da uradimo test opterecenje srca, prosle godine, kad mi se pojavio povisen pritisak (prilicno normalno za nekog ko ima 70 godina) trazila je da nosim holter pritiska a ove godine mi se smesi i holter srcanog rada, cekam samo da se malo smiri situacija sa virusom pa i to da uradimo. 

Rekla bih da ste u dobrim rukama lekara koji hoce da nadje uzrok povisenog pritiska a ne samo da sanira simptome. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

A ne znam, preplasila me, kao da sam najbolesniji covek na svetu zbog deset kg viska. 

Mozete kako to izgleda osobi koja je suicidna po prirodu, depresivna I ima ocd. 

Malo lekarskog takta nije na odmet. 

 

Mene je cisto zanimalo da li je to deo procedure I u svetu? 

Edited by ras kass
Link to comment
Share on other sites

Zavisi u kom svetu si 🙂

 

Ako si u US i imas osiguranje, radice ti lekari sve i svasta, da budu sigurni da im nesto nije promaklo, zbog cega bi ih mogao tuziti

 

Ako si u NL - tu ce ti uraditi minimum minimuma - pisala sam vec o prijatelju koji ima ugradjene stentove vec 10-ak godina, i tokom godisnje kontrole kod kardiologa mu ne rade ni EKG, ako kaze da se oseca ok.

 

Ili, recimo, moj muz - kad smo se doselili u NL, pa odabrao nekog kucnog lekara, kao deo te prve posete uradili krvnu sliku - ali, najosnovniju, ono hematologija, glukoza, holesterol i trigliceridi; holesterol mu bio na granici, i od tad, jednom godisnje mu posalju poziv (oko rodjendana) da ode i izvadi holesterol - ne celu krvnu sliku, vec samo holesterol (i to ukupni, ne ni posebno LDL i HDL)

 

Nemas razloga da panicis, ako si mozes priustiti odradi sve to sto traze, pa da lepo znas je l' sve ok.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Imam jako dobro osiguranje, ali i ovde neće dati da tek onako tražiš testove ili skeniranja, krvnu sliku, ukoliko ti ne daš dobar razlog, a primarni  se složi. Pre neki dan pokušala da zatražim krvnu sliku jer sam osećala vrtoglavicu par dana. Odgovor je bio da sačekam do marta kad mi je regularni godišnji pregled, ali ako mi bude lošije, onda mogu da zakažem da me pregleda doktorka. Takodje su neka skeniranja ograničena na odredjeni vremenski period, recimo dexa bone density na svaku drugu, mammogram svaku, itd. Kod doktora ovde često moraš malo da preuveličaš svoje stanje da bi preporučili specijaliste. A ima i toga da te gnjave da ih posećuješ jednom godišnje iako ne postoji veći problem. Mene tako dohvatili kod kardiologa da idem jednom godišnje, sve mi je ok, ali imam short PR interval koji su otkrili pre par godina. Naravno, ako odeš da googlaš te probleme, svakako ćeš da sebe isprepadaš, ali verujem doktorima, pa idem svaki godine. Uglavnom, hoću reći da je i ovde taj pristup raznovrstan, što se podrazumeva u ovom kompleksnom području. 
Btw, u mojim godinama sada, polako počinjem da se osećam kao stariji automobil koji te dobro služi dok ga redovno održavaš 🙂. Pa, šta ću, odoh u martu na godišnji, pa s nadom da je motor još u dobrom stanju….

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...