Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

12 hours ago, Eddard said:

U gornjem delu noge, bliže zadnjici?

Ako je tako, pokidao si tetivu Hamstrings-a, boli ko đavo...

kidanje tetive femoralnog bicepsa na stonom tenisu je stvarno umetnost. jedino ako je bilo primese gimnastike pa je pala spaga :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

kidanje tetive femoralnog bicepsa na stonom tenisu je stvarno umetnost. jedino ako je bilo primese gimnastike pa je pala spaga smile.png

I ne samo bicepsa, tri mišića su u pitanju... A iznenadio bi se pri kakvim banalnim aktivnostima se otkidaju. Degenerativne promene (sorry Uroše, ali mator si) I relativno mala trauma i voila... dovoljno je da se sa opruženom nogom savije na dole u kuku da dohvati loptu, ne mora špaga.

 

Mi ih viđamo relativno često, potpuno se otkine tetivna ploča sa tubera, cool operacija.

 

 

Link to comment
Share on other sites

@urosg3uh totalno saosecam, provela par sati ispred ERa ove nedelje, klinac sjebao clanak pa smo sumnjali na prelom, ali samo je gadno izvrnuo. Nadam se da nije opet pokidao neki ligament, dosta je sto je rame zeznuo .... nisu me ni pustili unutra, kao mator je dovoljno, covid rezim nema ulaska. uradilu mu samo XRay nisam uspela ni da trazim MRI, a njemu to treba jer znamo kakvi su mu zglobovi. Nije cak nista specijalno ni radio, hodao okolo, izvrnuo jednom, pa odma drugi treci.... i cutao danima dok nije mogao da hoda. Sto rece moj prijatelj, odlican sofware - los hardware :classic_dry:

I nemoj da ti govore da si mator, eto desava se i sa onima od 20+

 

btw @Eddardhirurg za rame nam je rekao da mi klinac ima nesto sto zove flexible joints, rekao je oko 10% ljudi ima, i zakljucio da je nasledio od mene i da ja imam isto, ali posto sam starija to se ne izrazava toliko. I tvrdio je da rame ne treba da operise pre 25te jer kod ljudi koji imaju isto stanje, efektivnost operacije je jako niska. Jel znas o cemu on prica? Sad se pitam da li mu je to isto sa clankom.

Link to comment
Share on other sites




  btw [mention=3]Eddard[/mention]hirurg za rame nam je rekao da mi klinac ima nesto sto zove flexible joints, rekao je oko 10% ljudi ima, i zakljucio da je nasledio od mene i da ja imam isto, ali posto sam starija to se ne izrazava toliko. I tvrdio je da rame ne treba da operise pre 25te jer kod ljudi koji imaju isto stanje, efektivnost operacije je jako niska. Jel znas o cemu on prica? Sad se pitam da li mu je to isto sa clankom.


Ovo:
https://www.nhs.uk/conditions/joint-hypermobility-syndrome/
?

Nisam se susretao sa tim do sada, ali može da bude uzrok njegovih stalnih izvrtanja članka, jednostavno su ligamenti suviše opušteni. A šta tačno na ramenu treba da operiše?
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


 

 


Ovo:
https://www.nhs.uk/conditions/joint-hypermobility-syndrome/
?

Nisam se susretao sa tim do sada, ali može da bude uzrok njegovih stalnih izvrtanja članka, jednostavno su ligamenti suviše opušteni. A šta tačno na ramenu treba da operiše?

 

Zvuci slicno.

 

Na ramenu je pocepao ligament koji povezuje joint, dva hirurga su nam rekli da nema pomoci bez operacije. Jedan je rekao operacija odma, drugi ovo sto sam ti rekla gore. Drugi nam je rekao da ko God tvrdi da mu treba operacija sada, samo pokusava da zaradi pare. Ne secam se kako se ligament zove, ali rame mu iskace ako se malo dalje protegne. Zadnji hirurg je rekao da je ostetio casicu ramena permanent, taj ligament ne zarasta prirodno.  Rekao je ako mu rame iskoci ponovo pre 25te, onda hitna operacija. Da kucnem u drvo nije vec dve godine.

 

Pogledacu u papire kako se to zove. Ali za clanak su nas vec uputili na specijalistu. Spekulisem ovde ali zvuci kao isti problem.  

 

Ovaj drugi hirurg je pregledao  mene I rekao "to si nasledio od mame", imala sam probleme sa zglobovima kad sam bila mladja. On je radio MRI.

 

Pogledacu kako su postavili dijagnozu. Samo se pitam jel taj condition stvaran? Ovaj drugi hirurg je rekao ako ne igra profesionalno kosarku ili bejzbol, da cekamo sto duze na operaciju jer zglobovi "ocvrsnu" nakon 25te, a nakon 40te se retko desava.

Link to comment
Share on other sites

Bankart labrum lesion, tipična povreda ako mu je iskakalo rame, ponekad udružena i sa tzv. koštanom bankart lezijom gde je oštećena i kost zglobne površine, čašice što bi ti rekla.
 

Kod ljudi mlađih od 30 se kod traumatskih iščašenja obavezno operiše jer u do 85% slučajeva dovodi do ponovljenih iščašenja što može da ima teške posledice. 
 

Kad je u pitanju iščašenje kod osoba sa urođenim hyperlaxitetom (to je taj hypermobility), pitanje je da li unidirekcionalna ili multidirekcionalna nestabilnost, ako je ova druga, onda nema operativnog leka, ako je prva onda treba da se operiše. Takođe igra ulogu i da li je čašica (koštani glenoid) oštećen i koliko. Ovo je ali baš uprošteno.

 

To su baš baš specijalne stvari i retko koji ortoped koji se ne bavi usko patologijom ramena može da ti da odgovor na to. Potreban vam je dobar shoulder orthopedic surgeon koji zna dobro da pregleda, da klasifikuje nestabilnost i onda odredi terapiju. 

Link to comment
Share on other sites

@Angelia , ja imam tu hiperelasticnost, 5 puta sam iscasio desno rame i 2x levo, oba sam operisao, sa 25 i 28 godina, Bankart stabilizacijom.

 

Gosn. @Eddard mi je pomogao prosle godine jer sam se operisao pred vanredno stanje pa mesec i po dana nisam bio na kontroli nakon operacije.

Meni je hirurg rekao da sam predugo cekao i da sam "istrosio" rame maksimalno, trebalo je odmah da se operisem, a ne da cekam 5x. Zato cim sam oporavio desno otisao sam da operisem i levo jer nisam hteo da cekam treci put.

 

Danas nosim kofere, pakete vode, ništa mi nije problem, ali recimo ubije me rame kad mutim jaja ili cedim limun.

Hirurg kaže da je to od nedostatka hrskavice, i neke hil slak lezije.

Edard mozda moze bolje da objasni sta je, ali bi po mom misljenju trebalo da izbegne da dodje u taj stadijum, jer krenu da te nerviraju neke bazične radnje po kući.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

@Angelia , ja imam tu hiperelasticnost, 5 puta sam iscasio desno rame i 2x levo, oba sam operisao, sa 25 i 28 godina, Bankart stabilizacijom.

 

Gosn. @Eddard mi je pomogao prosle godine jer sam se operisao pred vanredno stanje pa mesec i po dana nisam bio na kontroli nakon operacije.

Meni je hirurg rekao da sam predugo cekao i da sam "istrosio" rame maksimalno, trebalo je odmah da se operisem, a ne da cekam 5x. Zato cim sam oporavio desno otisao sam da operisem i levo jer nisam hteo da cekam treci put.

 

Danas nosim kofere, pakete vode, ništa mi nije problem, ali recimo ubije me rame kad mutim jaja ili cedim limun.

Hirurg kaže da je to od nedostatka hrskavice, i neke hil slak lezije.

Edard mozda moze bolje da objasni sta je, ali bi po mom misljenju trebalo da izbegne da dodje u taj stadijum, jer krenu da te nerviraju neke bazične radnje po kući.

Oa0JXpm.gif

:s_d:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

 

Hirurg kaže da je to od nedostatka hrskavice, i neke hil slak lezije.

 


Hill Sachs 😁

 

To je defekt, tj. udubljenje na glavi nadlakatne kosti, tj. na kugli koja čini rameni zglob, a koja nastaje kod iščašenja kad se glava zaglavi ispod glenoidne čašice.

 

Lezija hrskavice, tj. artroza zgloba ramena (omartroza) je najteža posledica iščašenja, pogotovo ponavljanih, zato se i savetuje operacija (iako i kod operisanih se u određenom broju razvija, ali manje nego kod neoperisanih) jer za nju nema leka osim proteze ramena, a to vam ne treba u životu.

 

Da dodam, problem kod hroničnog instabiliteta je i u tome što je rame jel’te nestabilno 😁, ali to ne znači samo povremeno ponavljano iskakanje, već i svakodnevno rame, tj. kugla nije centrirana u zglobu, iskače delimično, tzv. subluksacije koje osoba možda i ne primeti, eventualno kao bol pri nekim pokretima, što s jedne strane oštećuje hrskavicu obe zglobne partije, a s druge dovodi do stalnog “struganja” kosti sa čašice pa nastaju i koštani defekti, koji još pogoršavaju situaciju, tj. čine rame nestabilnijim, pa tako u začarani krug. Ti defekti mogu da se kao nadomeste (videti npr. pod Latarjet operacija), ali to nije nikad kao pravi neoštećeni zglob, već samo ga stabilizuje, ali defekti hrskavice ostaju.

Edited by Eddard
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

Bankart labrum lesion, tipična povreda ako mu je iskakalo rame, ponekad udružena i sa tzv. koštanom bankart lezijom gde je oštećena i kost zglobne površine, čašice što bi ti rekla.
 

Kod ljudi mlađih od 30 se kod traumatskih iščašenja obavezno operiše jer u do 85% slučajeva dovodi do ponovljenih iščašenja što može da ima teške posledice. 
 

Kad je u pitanju iščašenje kod osoba sa urođenim hyperlaxitetom (to je taj hypermobility), pitanje je da li unidirekcionalna ili multidirekcionalna nestabilnost, ako je ova druga, onda nema operativnog leka, ako je prva onda treba da se operiše. Takođe igra ulogu i da li je čašica (koštani glenoid) oštećen i koliko. Ovo je ali baš uprošteno.

 

To su baš baš specijalne stvari i retko koji ortoped koji se ne bavi usko patologijom ramena može da ti da odgovor na to. Potreban vam je dobar shoulder orthopedic surgeon koji zna dobro da pregleda, da klasifikuje nestabilnost i onda odredi terapiju. 

Upravo, proverila sa klincem inferior labrum tear, koliko sam pogledala to je Bankart. Ostecena I casica.

Hirurg koji je neki top u Philliju, to je bilo drugo misljenje, je rekao mora operacija ali nakon 25te. Rekao je da % uspeha (da ponovo ne iskace) drasticno skace u njegovoj situaciji, rekao mi je I koliko ali ne secam se, bilo pre neku godinu.

On je njegove zglobove nazvao flexible joints, rekao da je to nasledno, pregledao mene I rekao ti si ta 😊

I rekao je ako se desi opet da zakazemo operaciju hitno, ali ako moze da "drzi ruke ispred sebe I do visine ramena" par godina bice bolje. Pogotovo sto se ne bavi nekim sportom koji zahteva napor ramena. Kaze mogu ja da operisem ako hocete, ali ovo je moja preporuka.

prethodni nas slao na fizikalnu terapiju,  pa je terapeut rekao uz svo duzno postovanje, to se ne resava terapijom.

Samo operacijom.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Angelia said:

Upravo, proverila sa klincem inferior labrum tear, koliko sam pogledala to je Bankart. Ostecena I casica.

Hirurg koji je neki top u Philliju, to je bilo drugo misljenje, je rekao mora operacija ali nakon 25te. Rekao je da % uspeha (da ponovo ne iskace) drasticno skace u njegovoj situaciji, rekao mi je I koliko ali ne secam se, bilo pre neku godinu.

On je njegove zglobove nazvao flexible joints, rekao da je to nasledno, pregledao mene I rekao ti si ta 😊

I rekao je ako se desi opet da zakazemo operaciju hitno, ali ako moze da "drzi ruke ispred sebe I do visine ramena" par godina bice bolje. Pogotovo sto se ne bavi nekim sportom koji zahteva napor ramena. Kaze mogu ja da operisem ako hocete, ali ovo je moja preporuka.

prethodni nas slao na fizikalnu terapiju,  pa je terapeut rekao uz svo duzno postovanje, to se ne resava terapijom.

Samo operacijom.

 

 

Ne znam da li je slicno ili isto, moja drugarica pala na skijanju i povredila rame, rame joj ispalo iz lezista. Otisla kod lekara i oni kazu da izbegava operaciju jer moze da se ponavlja. Ona naucila sama kako da vrati rame na mesto i desava joj se s vremena na vreme, vrati ga i nastavi dalje. I tako vec jedo 20 godina. Ne desava se cesto nego pri nekim pokretima... 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Angelia said:

Upravo, proverila sa klincem inferior labrum tear, koliko sam pogledala to je Bankart. Ostecena I casica.

Hirurg koji je neki top u Philliju, to je bilo drugo misljenje, je rekao mora operacija ali nakon 25te. Rekao je da % uspeha (da ponovo ne iskace) drasticno skace u njegovoj situaciji, rekao mi je I koliko ali ne secam se, bilo pre neku godinu.

On je njegove zglobove nazvao flexible joints, rekao da je to nasledno, pregledao mene I rekao ti si ta 😊

I rekao je ako se desi opet da zakazemo operaciju hitno, ali ako moze da "drzi ruke ispred sebe I do visine ramena" par godina bice bolje. Pogotovo sto se ne bavi nekim sportom koji zahteva napor ramena. Kaze mogu ja da operisem ako hocete, ali ovo je moja preporuka.

prethodni nas slao na fizikalnu terapiju,  pa je terapeut rekao uz svo duzno postovanje, to se ne resava terapijom.

Samo operacijom.

 

Ništa sem operacije ne rešava, jer je kidanje ligamenta stvorilo "rupu', koja ne može drugačije da se zakrpi.

Ipak, što se tiče fizikalne terapije, mislim da je dobro i pre operacije početi vežbanje mišića rotatorne mažetne ramena, bicepsa i tricepsa, kako bi se stabilnost koliko toliko povećala i kasnije brže sprovela rehabilitacija.

Sad opet @Eddard nek da stručno mišljenje, ja mislim da umereno vežbanje ne može da škodi.

Ja godinu i po dana nakon operacije trudim se i dalje svake nedelje par puta da radim vežbe koje sam dobio po programu za rehabilitaciju Bankart stabilizacije.

Dok ne stigne na operaciju nikako ruke u vis, ledjno plivanje, rukomet i da pazi kako spava da mu ne ostaje ruka gore kad je na stomaku.

1 hour ago, Baby said:

 

Ne znam da li je slicno ili isto, moja drugarica pala na skijanju i povredila rame, rame joj ispalo iz lezista. Otisla kod lekara i oni kazu da izbegava operaciju jer moze da se ponavlja. Ona naucila sama kako da vrati rame na mesto i desava joj se s vremena na vreme, vrati ga i nastavi dalje. I tako vec jedo 20 godina. Ne desava se cesto nego pri nekim pokretima... 

Msm da je loše izbegavati operaciju, jer će joj ostati ništa od hrskavice sa sve onim lezijama koje ja već imam što smo pisali gore.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Angelia said:

Upravo, proverila sa klincem inferior labrum tear, koliko sam pogledala to je Bankart. Ostecena I casica.

Hirurg koji je neki top u Philliju, to je bilo drugo misljenje, je rekao mora operacija ali nakon 25te. Rekao je da % uspeha (da ponovo ne iskace) drasticno skace u njegovoj situaciji, rekao mi je I koliko ali ne secam se, bilo pre neku godinu.

On je njegove zglobove nazvao flexible joints, rekao da je to nasledno, pregledao mene I rekao ti si ta 😊

I rekao je ako se desi opet da zakazemo operaciju hitno, ali ako moze da "drzi ruke ispred sebe I do visine ramena" par godina bice bolje. Pogotovo sto se ne bavi nekim sportom koji zahteva napor ramena. Kaze mogu ja da operisem ako hocete, ali ovo je moja preporuka.

prethodni nas slao na fizikalnu terapiju,  pa je terapeut rekao uz svo duzno postovanje, to se ne resava terapijom.

Samo operacijom.

 


Ne rešava se fizioterapijom, ali pomaže. Ako je multidirekcionalna nestabilnost, onda jedino to i preostaje. Ali pošto je ona retka, pretpostavljam da je unidirekcionalna i tu treba operacija, e sad to oko 25 god je za mene novo, ali kao što rekoh, jako specifične stvari, moguće da je tako, ali onda kad napuni 25, ne čekati da pređe 30.

 

2 hours ago, Baby said:

 

Ne znam da li je slicno ili isto, moja drugarica pala na skijanju i povredila rame, rame joj ispalo iz lezista. Otisla kod lekara i oni kazu da izbegava operaciju jer moze da se ponavlja. Ona naucila sama kako da vrati rame na mesto i desava joj se s vremena na vreme, vrati ga i nastavi dalje. I tako vec jedo 20 godina. Ne desava se cesto nego pri nekim pokretima... 

 

Bad idea, very bad 😆. Baš zato što se ponavlja, treba operacija. Ovde je smernica da između 16-30 godine treba da se operiše već posle prvog iskakanja. 

Link to comment
Share on other sites

Smej se Eddarde, ali iz ovih kukavaca ni tim za mali fudbal da sastavis - golman cirka pivo na malom golicu, zadnji odbbrambeni
(Ja :s_d:) vise gleda da istetovira nekome bubamaru na gluteusu maximususu metododom direktnog preslikavanja pod pritiskom (u narodu poznato kao dosla ti lopta na volej - a protiivnicki igrac ti odbrambeno okrenuo ledja :s_d:)

Da ne pricamo o basketu - gde su rameni misici bili bitni, ali se i plocice napred nisu stedele, a Steva Kostolomac iz Mirijeva kucu sagradi na kostima nasim.

O tempora, o mores. :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, AgroLaki said:

Ništa sem operacije ne rešava, jer je kidanje ligamenta stvorilo "rupu', koja ne može drugačije da se zakrpi.

Ipak, što se tiče fizikalne terapije, mislim da je dobro i pre operacije početi vežbanje mišića rotatorne mažetne ramena, bicepsa i tricepsa, kako bi se stabilnost koliko toliko povećala i kasnije brže sprovela rehabilitacija.

Sad opet @Eddard nek da stručno mišljenje, ja mislim da umereno vežbanje ne može da škodi.

Ja godinu i po dana nakon operacije trudim se i dalje svake nedelje par puta da radim vežbe koje sam dobio po programu za rehabilitaciju Bankart stabilizacije.

Dok ne stigne na operaciju nikako ruke u vis, ledjno plivanje, rukomet i da pazi kako spava da mu ne ostaje ruka gore kad je na stomaku.

Msm da je loše izbegavati operaciju, jer će joj ostati ništa od hrskavice sa sve onim lezijama koje ja već imam što smo pisali gore.

Rukomet mu i zeznuo rame. @EddardInace znam da vezbanje pomaze u stabilizaciji, ali terapeut je bio u fazonu evo vam lista vezbanja, cek vam pokazem...i nemojte da bacate pare na mene. Evo da kucnem u drvo nije imao ponovljen slucaj jedno 2 godine i vise. Ali sad zna sta sme a sta ne sme, u pocetku je hteo da ide da dize tegove....sta zna dete....

Inace on je hteo operaciju odmah, jedva sam ga nagovorila da ceka. E sad kad ti hirurg u US kaze da ne radis operaciju, to nekako zvuci kredibilno, jer sta njega briga koliko je postotak uspeha kad on uzme pare? i to mi je covek i rekao, mogu da operisem, naplatim vam, i u kratkom roku ce se naci u istoj situaciji. Njegovo objasnjenje je da ta flexibilnost se smanjuje sa godinama, a 25ta je gde procenjuje da je zavrsio sa rastom. 

 

18 minutes ago, Kronostime said:

Smej se Eddarde, ali iz ovih kukavaca ni tim za mali fudbal da sastavis - golman cirka pivo na malom golicu, zadnji odbbrambeni
(Ja :s_d:) vise gleda da istetovira nekome bubamaru na gluteusu maximususu metododom direktnog preslikavanja pod pritiskom (u narodu poznato kao dosla ti lopta na volej - a protiivnicki igrac ti odbrambeno okrenuo ledja :s_d:)

Da ne pricamo o basketu - gde su rameni misici bili bitni, ali se i plocice napred nisu stedele, a Steva Kostolomac iz Mirijeva kucu sagradi na kostima nasim.

O tempora, o mores. :default_coffee:

Nisam se zalila na sebe, ja sam izuzetno flexibilna :classic_tongue: (znam, znam, namerno :wicked:)

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Angelia said:

Rukomet mu i zeznuo rame. @EddardInace znam da vezbanje pomaze u stabilizaciji, ali terapeut je bio u fazonu evo vam lista vezbanja, cek vam pokazem...i nemojte da bacate pare na mene. Evo da kucnem u drvo nije imao ponovljen slucaj jedno 2 godine i vise. Ali sad zna sta sme a sta ne sme, u pocetku je hteo da ide da dize tegove....sta zna dete....

Inace on je hteo operaciju odmah, jedva sam ga nagovorila da ceka. E sad kad ti hirurg u US kaze da ne radis operaciju, to nekako zvuci kredibilno, jer sta njega briga koliko je postotak uspeha kad on uzme pare? i to mi je covek i rekao, mogu da operisem, naplatim vam, i u kratkom roku ce se naci u istoj situaciji. Njegovo objasnjenje je da ta flexibilnost se smanjuje sa godinama, a 25ta je gde procenjuje da je zavrsio sa rastom. 

 

Nisam se zalila na sebe, ja sam izuzetno flexibilna :classic_tongue: (znam, znam, namerno :wicked:)

Znamo Andjo - nego ovaj tvoj zemljak zanemocao, da mi dodje na prag s`s sevap bi ga dotukao onako banjickog.

Ostavljam ga vama sa izvora da ga opravite :s_d:

 

Odo` ja u konjovoce, druze Seljo (mod ovdasnji :classic_biggrin:) je l` da? :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Kronostime said:

Znamo Andjo - nego ovaj tvoj zemljak zanemocao, da mi dodje na prag s`s sevap bi ga dotukao onako banjickog.

Ostavljam ga vama sa izvora da ga opravite :s_d:

 

Odo` ja u konjovoce, druze Seljo (mod ovdasnji :classic_biggrin:) je l` da? :classic_biggrin:

Slušaj ti druže @Kronostime ranjenike treba negovati, i vratiti u stroj! Smrt fašizmu - sloboda narodu!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...