Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

Ja uopšte nemam takve utiske o manjku afektivnosti u odnosu na Srbiju bilo gde da sam živeo, a živeo sam na više mesta i kontinenata. Dejtovanje se promenilo, ali ljudi uopšte nisu manje prisni, bliski, i otvoreni. Samo načini upoznavanja idu drugačije.

 

A što se tiče integracije, dok ne počneš da se zabavljaš i budeš u vezi sa lokalcem-lokalkom, nema ništa ni od prave imigracije ni od integracije. Tek onda počneš da živiš u toj zemlji pravo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja uopšte nemam takve utiske o manjku afektivnosti u odnosu na Srbiju bilo gde da sam živeo, a živeo sam na više mesta i kontinenata. Dejtovanje se promenilo, ali ljudi uopšte nisu manje prisni, bliski, i otvoreni. Samo načini upoznavanja idu drugačije.
 
A što se tiče integracije, dok ne počneš da se zabavljaš i budeš u vezi sa lokalcem-lokalkom, nema ništa ni od prave imigracije ni od integracije. Tek onda počneš da živiš u toj zemlji pravo.


Kasno mi je za to da vijam lokalce ali, vidiš, i to je sve individualno. Ti si se možda “integrisao” preko kreveta a neki moji poznanici (nisu poreklom sa Balkana) nisu na taj način. Imali su i kraće i duže veze sa lokalcima ali to opet bude tako nekako... bez uticaja na integraciju. Postoje manje i više tradicionalna društva i to igra bitnu ulogu.

I ne znam otkud ta priča o “manjku afektivnosti”. Govorio sam o običajima. Slažem se da su se promenile forme komunikacije. U moje vreme se nismo upoznavali na Snapchatu ili Fb, kao što to rade mladi danas nevezano za to gde žive. Govorio sam o tome da kada dvoje izađu nemaju o čemu previše da pričaju nego se izgađaju tipičnim frazama pa sad ako su se i prethodno skapirali na nekom drugom (fizičkom) planu, neće im biti problem da provedu veče zajedno. Sad već za neku dužu vezu opet ima veze ko je odakle, imaju li zajedničke prijatelje.
Naravno, u ove integrativne procese ne bih uključivao putovanja u azijske zemlje zarad potrage za životnim saputnikom (takvih parova koliko ti volja, što opet govori o odnosima lokalnih muškaraca i žena u ovakvom društvu). Ne znam da li si pričao s nekom Azijatkinjom koja se tako doselila? Mogao bi svašta da naučiš o životu, integracijama i migracijama.
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Maharaja said:

A što se tiče integracije, dok ne počneš da se zabavljaš i budeš u vezi sa lokalcem-lokalkom, nema ništa ni od prave imigracije ni od integracije. Tek onda počneš da živiš u toj zemlji pravo.

 Potpuno se slazem sa ovim. Ako je neko zapeo da se ekspres integrise onda neka nadje sebi partnera, ozeni se/ uda itd.

Ja sam vec rekao da nisam nikada zelio da se integrisem, da mijenjam ime da budu u duhu engleskog i slicno, i generalno nemam taj problem da kazem ko sam, sta sam, odakle sam i domaci su me potpuno prihvatili kako takvog, cak mozda i bolje od ovih sto zele da se integrisu na silu, kojima se ponekad, u par navrata sam primjetio, podsmijehuju.

Polazim od toga, ako su prihvatili, zasto je postojao neki razlog, onda neka me prihvate onakvog kakav jesam, bez pretvaranja.

 

Nego da se vratim na ovu konstataciju, cak i da sam ja, ovakav kakav sam , u semi ili braku sa nekom domacom zenskom, onda ne bih imao vise imao kud i morao bih da se integrisem, zelio to ili ne.

Link to comment
Share on other sites

Posao/struka je samo jedan od (bitnih) aspekata. Plus i to zavisi od struke. Recimo, akademija je toliko internacionalna da ne garantuje nikakvu pravu integraciju> da shvatiš lokalne fore, odrastanje, suptilne nijanse lokalne kulture i da budeš deo toga, da se družiš sa ljudima koji nemaju baš ništa zajedničko sa tvojom strukom i sa tvojim pređašnjim iskustvima, itd itd. pa do toga da budeš bitan deo lokalnih tradicija i običaja (božić, uskrs, thanksgiving...), i ti ljudi da budu bitan deo tvojih tradicija i običaja.

 

edit: dosta ljudi postane deo društva tek kad dobije decu. Onda pedijatri, obdanište, škola, drugi roditelji...

Edited by Maharaja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Maharaja said:

 dosta ljudi postane deo društva tek kad dobije decu. Onda pedijatri, obdanište, škola, drugi roditelji...

 

Bravo Maharaja, potpuno se slazem, mene su takodje djeca najvise i integrisala.

Link to comment
Share on other sites

30 godina, 7 zemalja i tri kontinenta, deca (jedno), život je uvek isti i uvek lep, samo se pejzaži menjanju.

 

Integracija? Vidi ovaj primer. British Airways ima 15 hiljada pilota koji sednu za komande a kapetan i prvi oficir nikada nisu videli jedan drugoga. Isti trening, sve isto, smesta obojica znaju šta treba da rade i sve vodi ka bezbednom letu za putnike.

 

Dole, na zemlji, niko ih ne pita ko su i šta su. Tu, "integracija" ima smisla kao poštovanje lokalnih normi i pravila. Da se neko prinudi da bude "lokalac", ne, nema potrebe.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam svez imigrant, nesto preko 3 godine, zanima me da li kolege forumashi imaju problem sa WC skoljkama u USA? :lol_2:
Ne zezam se, ja ludim od njih. 
U srbiji su drugacije "koncipirane".
Objasnicu, ovde skoljke nemaju onaj pad unutra pa se neretko desava da prilikom mokrenja, je l' te sve prska naokolo 4m2.. Skoro da nema uzasnije stvari na svetu. Bukvalno sam primoran da makar kod kuce vazda sedim i obavljam 1icu..

Da l' sam samo ja lud ili je jos neko ovo primetio? mene opasno smara, ali sam se navikao..

:87:

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Maharaja said:

 

A što se tiče integracije, dok ne počneš da se zabavljaš i budeš u vezi sa lokalcem-lokalkom, nema ništa ni od prave imigracije ni od integracije. Tek onda počneš da živiš u toj zemlji pravo.

 

Ima vrlo razlicitih veza s lokalcima, ne znam na koje ti mislis?

Ako mislis na ljude koji su vec po nekom osnovu u zemlji, onda je to malo pleonazam. Naci se u situaciji da upoznas lokalca i stupis s njim/njom u vezu, obicno je znak da si vec integrisan. Imas posao,  sam se izdrzavas, stambeno si nekako sredjen, govoris jezik, poznajes lokalne kulturoloske kodove, imas izvestan krug poznanika medju lokalnim ljudima... Sta tu jos ima da se integrises :classic_biggrin:? A ako ove pocetne korake nisi savladao, onda tesko da ces se naci u prilici da sretnes lokalca-lokalku, bar takvog koji bi ti pomogao u integraciji. Jer lokalci i lokalke koji iole imaju sta da ponude, dakle nisu neki trash bilo koje vrste, obicno imaju pametnija posla nego da integrisu neintegrisane.

 

To tako mozda ide u bajkama, ali u stvarnosti vecina tih sto bi da te integrisu, imaju neke druge agende. Vrlo cesto se tu radi o posesivnosti i zeljom da se vlada drugom osobom. Taj/ta vrlo cesto hoce da novopridoslog imigranta skroji po svojoj meri, i ni slucajno nisu spremni da je/ga opreme vestinama za samostalan zivot. Zvuci grubo, kao da su svi na zapadu skotovi koji bi samo da poseduju, ne i da grade normalnu i zdravu vezu. Ali radi se samo o tome da za zdravu vezu ljudi treba prvo da se malo upoznaju, da nekako ukapiraju da je to osoba s kojom zele da udju u vezu. A to bas nikako ne ide ako je neko tek pristigao iz druge zemlje i nije nista od gore navedenog, skroz neintegrisan.

 

Oni lokalci koji ulaze u takve veze s prakticno nepoznatim osobama, su mi u startu sumnjivi. Pomenuo gore melankolic azijatkinje, a tu je i prilican broj istocnoevropljanki. Uostalom, nikad nisam krila da je i mene jedan hteo da integrise. Poznavali smo se pre toga vise od 20 godina tj mislili da se poznajemo, ali ocito nismo. Nije se zavrsilo dobro, a ja sam krenula da se integrisem tek posle njega. Zahvalna sam mu jer smo zahvaljujuci njemu dobili boravisnu dozvolu, ali daleko od toga da mi je bila namera da tako ispadne.

 

Nikada i nikome ne bih preporucila da se na taj nacin integrise. Integrisi se sam, kako znas i umes, a posle ulazi u veze s kim hoces. I to kao ravnopravan partner, a ne kao neko ko ne zna gde je i sta ga je snaslo.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kad citam ovo o (ne)interacijama sticem utisak da horde Atile Huna pokusavaju da se integrisu u Rimsko Carstvo u najmanju ruku a ne pripadnici iste judeohriscanske civilizacije iz jednog njenog podskupa u drugi.

 

Naravno da postoje barijere i kulturoloske i jezicke, i da svako drustvo ima svoje obicaje i obrasce ponasanja (konacno, isto vazi i unutar jednog istog etnickog korpusa - Srbin iz Vranja i iz Subotice i iz Banjaluke npr se medjusobno poprilicno razlikuju mentalitetski) ali su te razlike relativno minorne u odnosu na recimo razlike izmedju jugoistocne Azije i "zapada". Neko rodjen i odrastao na prostorima bivse Jugoslavije ce automatski razumeti 95+% svakodnevnih situacija i "drustvenog protokola" u novoj zemlji domacinu, nije kao da si pao na drugu planetu. A nije ni pritisak da se imigrant integrise u domacu sredinu svuda jednako snazan. Dok neka drustva insistiraju na uravnilovki i usvajanju svojih obicaja i normi u nekim drugima se sasvim dobro funkcionise i bez toga, svako fura svoje obicaje i moli se svojim bogovima a opet drustvo u celini fercera i tako bez vecih trzavica...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

Ja sam svez imigrant, nesto preko 3 godine, zanima me da li kolege forumashi imaju problem sa WC skoljkama u USA? :lol_2:
Ne zezam se, ja ludim od njih. 
U srbiji su drugacije "koncipirane".
Objasnicu, ovde skoljke nemaju onaj pad unutra pa se neretko desava da prilikom mokrenja, je l' te sve prska naokolo 4m2.. Skoro da nema uzasnije stvari na svetu. Bukvalno sam primoran da makar kod kuce vazda sedim i obavljam 1icu..

Da l' sam samo ja lud ili je jos neko ovo primetio? mene opasno smara, ali sam se navikao..

:87:

 

Treba da vezbas da pogodis u sastav vode i zida, verovatno ti treba jos jedno 5-6 godina da se ustelis 😎

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

Ja sam svez imigrant, nesto preko 3 godine, zanima me da li kolege forumashi imaju problem sa WC skoljkama u USA? :lol_2:
Ne zezam se, ja ludim od njih. 
U srbiji su drugacije "koncipirane".
Objasnicu, ovde skoljke nemaju onaj pad unutra pa se neretko desava da prilikom mokrenja, je l' te sve prska naokolo 4m2.. Skoro da nema uzasnije stvari na svetu. Bukvalno sam primoran da makar kod kuce vazda sedim i obavljam 1icu..

Da l' sam samo ja lud ili je jos neko ovo primetio? mene opasno smara, ali sam se navikao..

:87:

To je bar lako, svako jutro uzmi i razvlaci stvar, za nedelju dana ima da pogodis ko prstom. :lol_2:

Idi bre nasmeja me. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Squabbit said:

pih ko ce time da se bavi... 
ima da uvezem 1 uz ves mashinu koja ima grejach... to je jos 1 stvar koju mrzim ovde.. ves mashineee

 

Negde 1992. kada sam kupovao veš mašinu u Sidneju, tražio sam da ima toplu vodu.

Pita me prodavac, ko ste vi, svi ste isti, svi tražite "Gorendže", imate isti naglasak. Bilo je tada Gorenje Pacific.

 

Nisam znao da prašak za pranje radi na hladnoj vodi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

Ja sam svez imigrant, nesto preko 3 godine, zanima me da li kolege forumashi imaju problem sa WC skoljkama u USA? :lol_2:
Ne zezam se, ja ludim od njih. 
U srbiji su drugacije "koncipirane".
Objasnicu, ovde skoljke nemaju onaj pad unutra pa se neretko desava da prilikom mokrenja, je l' te sve prska naokolo 4m2.. Skoro da nema uzasnije stvari na svetu. Bukvalno sam primoran da makar kod kuce vazda sedim i obavljam 1icu..

Da l' sam samo ja lud ili je jos neko ovo primetio? mene opasno smara, ali sam se navikao..

:87:

Vezba i samo vezba

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pa ovde u Cali sve ves mashine koje sam ja video se kace na dovod tople vode i ni jedna ne "greje" na vise od 50 stepeni celzijusa (ako i ovoliko). Nigde nema pokazivac temperature (ima samo warm, hot, white, tako nesto), ne daj boze pranje belog vesa na 80-90 stepeni. Ako si na nekom spratu gore ta "topla" voda dok dodje iz zajednickog bojlera koji je dole u garazi vishe je mlaka.

mada jebe se njima za to ovde oni peru cegice sa patikama maltene.. Secam se dosli ovde, prvo vreme bili kod drugara u Newport, fancy kompleks dobar loundy ali strokave mashine unutra jer ovaj pre nas nije ocistio. i cistimo mi bubanj, a riba pored nas kaze: "yeah that is so gross, I try not to think 'bout it.." i stavlja svoj ves u drugu prljavu mashinu. Reko' da ova nema neku madjiju kojom kad nesto dovoljno ignorishe, to nesto nestane...

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

Čekaj bre, kakve su to veš mašine koje imaju samo hladnu vodu i nemaju grejač?

Imaju dovod tople vode iz bojlera, sto sa ovim agresivnim praskovima i nije problem. Nije tako veliki problem. Takodje se prodaju i evropske masine Electrolux, Seimens  i gomila slicnih.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

 

Ima vrlo razlicitih veza s lokalcima, ne znam na koje ti mislis?

Ako mislis na ljude koji su vec po nekom osnovu u zemlji, onda je to malo pleonazam. Naci se u situaciji da upoznas lokalca i stupis s njim/njom u vezu, obicno je znak da si vec integrisan. Imas posao,  sam se izdrzavas, stambeno si nekako sredjen, govoris jezik, poznajes lokalne kulturoloske kodove, imas izvestan krug poznanika medju lokalnim ljudima... Sta tu jos ima da se integrises :classic_biggrin:? A ako ove pocetne korake nisi savladao, onda tesko da ces se naci u prilici da sretnes lokalca-lokalku, bar takvog koji bi ti pomogao u integraciji. Jer lokalci i lokalke koji iole imaju sta da ponude, dakle nisu neki trash bilo koje vrste, obicno imaju pametnija posla nego da integrisu neintegrisane.

 

To tako mozda ide u bajkama, ali u stvarnosti vecina tih sto bi da te integrisu, imaju neke druge agende. Vrlo cesto se tu radi o posesivnosti i zeljom da se vlada drugom osobom. Taj/ta vrlo cesto hoce da novopridoslog imigranta skroji po svojoj meri, i ni slucajno nisu spremni da je/ga opreme vestinama za samostalan zivot. Zvuci grubo, kao da su svi na zapadu skotovi koji bi samo da poseduju, ne i da grade normalnu i zdravu vezu. Ali radi se samo o tome da za zdravu vezu ljudi treba prvo da se malo upoznaju, da nekako ukapiraju da je to osoba s kojom zele da udju u vezu. A to bas nikako ne ide ako je neko tek pristigao iz druge zemlje i nije nista od gore navedenog, skroz neintegrisan.

 

Oni lokalci koji ulaze u takve veze s prakticno nepoznatim osobama, su mi u startu sumnjivi. Pomenuo gore melankolic azijatkinje, a tu je i prilican broj istocnoevropljanki. Uostalom, nikad nisam krila da je i mene jedan hteo da integrise. Poznavali smo se pre toga vise od 20 godina tj mislili da se poznajemo, ali ocito nismo. Nije se zavrsilo dobro, a ja sam krenula da se integrisem tek posle njega. Zahvalna sam mu jer smo zahvaljujuci njemu dobili boravisnu dozvolu, ali daleko od toga da mi je bila namera da tako ispadne.

 

Nikada i nikome ne bih preporucila da se na taj nacin integrise. Integrisi se sam, kako znas i umes, a posle ulazi u veze s kim hoces. I to kao ravnopravan partner, a ne kao neko ko ne zna gde je i sta ga je snaslo.

Sve te stvari koje pišeš su mi strane mada mislim da se u suštini slažemo. No valjda, sto ljudi, sto različitih iskustava. Ja ni u jednoj zemlji nisam imao takvo.

 

Čak i to što si navela je meni vrlo osnovno: pa zbog posla odeš, od plate se naravno izdržavaš (od čega drugo), središ se stambeno od iste te plate, jezik govoriš jer na njemu radiš svaki dan (u moj slučaju predajem), itd itd. I to nije ni i od integracije. To je basic i dalje ne znači da zaista živiš u toj zemlji. To je samo kao neki preduslov. Naravno, ako želiš da živiš sa obe noge u toj zemlji/gradu potrebno je da zaista budeš deo tog društva.

 

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Maharaja said:

....Naravno, ako želiš da živiš sa obe noge u toj zemlji/gradu potrebno je da zaista budeš deo tog društva.

 

A što kapetana Jumbo Jeta boli uvo da bude deo bilo kog lokalnog društva?

 Qatar, Emirates, Brunei, Malaysia, Australia, Hong Kong, New Zealand?

 

Može lepo da živi tamo a da lokalno društvo potpuno ignoriše.

 

Link to comment
Share on other sites

Zato sam i rekao "ako želiš". Svako neka živi kako mu se sviđa, pa i da bude iščašen iz društva gde kao "živi".

 

Edit: plus sama ideja "lepog života" je vrlo individualna. Za mene je ekonomski aspekt samo jedan deo. Ignorisanje lokalnog društva za mene nikad nije bilo opcija. Da jeste, bio bih u Srbiji ili tako negde.

Edited by Maharaja
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, srbija do tokija said:

Ja sam živeo u Port Moresby, Papua New Guinea. Tamo tvoje naivnosti ne pale. Još grđe, mogu da te liše života.

 

Hvala Bogu pa nikad nisam ni pomišljao da živim tako negde. 😂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Squabbit said:

Pa ovde u Cali sve ves mashine koje sam ja video se kace na dovod tople vode i ni jedna ne "greje" na vise od 50 stepeni celzijusa (ako i ovoliko). Nigde nema pokazivac temperature (ima samo warm, hot, white, tako nesto), ne daj boze pranje belog vesa na 80-90 stepeni. Ako si na nekom spratu gore ta "topla" voda dok dodje iz zajednickog bojlera koji je dole u garazi vishe je mlaka.

mada jebe se njima za to ovde oni peru cegice sa patikama maltene.. Secam se dosli ovde, prvo vreme bili kod drugara u Newport, fancy kompleks dobar loundy ali strokave mashine unutra jer ovaj pre nas nije ocistio. i cistimo mi bubanj, a riba pored nas kaze: "yeah that is so gross, I try not to think 'bout it.." i stavlja svoj ves u drugu prljavu mashinu. Reko' da ova nema neku madjiju kojom kad nesto dovoljno ignorishe, to nesto nestane...

Ja ovo nisam imala pojma, ni da li je moja masina povezana na bojler, vazno je da radi. Pere lepo 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...