Jump to content

NBA 2019/2020 - North remembers


Squabbit

Titula  

57 members have voted

  1. 1. Titula



Recommended Posts

Umesto ovih 10 strana drkanja jedne te iste diskusije bolje da se povela kada ce Lebron da izadje iz Primea.
Prosle sezone je izgledalo da se masina kvari posle 1 ozbiljnije povrede, da bi se ove vratio na svoj elitni nivo i pre i posle korone je drzao taj nivo. Cak je uspeo da ima carer high u asistencijama u svojoj 17 sezoni i bude 1 asistent lige.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Del Piero said:

Jbg, pricamo o goat statusu, to se ne zasluzuje u regularnoj sezoni i sweepovanjem u prvoj rundi. 

 

Boston big3 2011, Indiana, Bullsi sa MVP Roseom - sve te ekipe su bile slabije od Heata i ti plasmani u finale zaista nisu neko impresivno dostignuce Lebrona. Jedino finale u kojem Lebronovoj ekipi realno nije bilo mesto je 2007., a 2010-14 Heat i 2014-18 Cavsi su najbolje ekipe na istoku. 

 

  E jebiga, nije impresivno dostignuce 8 godina za redom igrati finale, te ekipe jesu bile jace upravo zbog LeBrona i njegovog visokog nivoa, izostanka povreda i spremnosti. A nije uvek islo lagano - seti se povrede Bosha 2012. kad su morali sa Joelom i Haslemom na centru da se kolju sa Indianom, potom 2015. kada su riknuli i Kajri i Lav, uspeo je da prodje preko Cikaga sa Rouzom, Batlerom i Gasoftom i preko Atlante koja je imala 4 all-stara do finala, a u petorci su mu bili Shumpy, Jr, Mozgov. Onda, 2018. nikako nije imao najbolju ekipu na Eastu, bili su tek 4. iza Bostona, Toronta i Filadelfije. Toronto je i po kladionicama bio favorit, otisao je Kajri ni za sta, promenjeno pola ekipe i uspeo je da ih izgazi 4-0. U tom POu je imao 2 impresivna i vazna gamewinnera - protiv nezgodne Indy na 2-2 u prvom kolu za 3-2, i za 3-0 protiv pomenutog Toronta.

 

    King je samo 3x bio favorit (po kladionicama, jedino relevantno) u finalu (na sta je Vini kad sam to prethodno napisao stavio podrugljivu reakciju) -> protiv Dallasa 2011, Spursa 2013 i sada protiv Majamija 2020. Protiv OKC 2012. nije bio favorit, lako moze da se proveri. 

 

   Dugo mu se osporavalo to sto igra na 'slabom istoku' , a evo posle druge sezone na zapadu, prve nakon sto je usao u plejof pocistio je sve sa po 4-1, usao u finale i osvojio titulu. 

 

  @Miki28 Posle ovih perfomansa Kuzme u plejofu, ne verujem ni da DJ Augustina mozemo da dobijemo za njega..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Sa 5 prstenova i svim rekordima koje je oborio i koje ce tek oborit bi se kao i moglo diskutovati

 

37 minutes ago, alpaka Bereta Sida said:

Peti prsten dogodine uz par pojacanja mi je realna opcija

Ova dva citata, uz bold su kontradiktorni.

Link to comment
Share on other sites

Meni je vise kontradiktorno sto se od Brona ocekuje da sa ekipom koja nije najjaca u ligi osvoji titulu da bi se mogao pribliziti MJu koji je u drugom threepeatu imao onako daleko najjacu ekipu lige. Nemojmo se sad praviti da ova ekipa Lakersa nema ozbiljne mane i da Clippersi nisu od starta bili talentovanija i kvalitetom puno dublja ekipa. Dogodine ce bit jos jebenija konkurencija sa povratkom GSWa i dolaskom Brooklyna. Na Zapadu nece biti lagane utakmice obzirom da ce svih 15 ekipa napasti PO. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

licitira se sa imenima kosarkasa koji su igrali u razlicitim kosarkaskim epohama koje su sa ove vremenske distance toliko razlikuju da meni ni jedan parametar koji se poteze u ovakvim diskusijama ne zvuci dovoljno ozbiljno. broj poena, asistencije, indeksi, skokovi variraju (standardno dezavuisu 🙂 )u ogromnoj meri u zavisnosti od evolucije same kosarkaske igre pa mi nekako ne pije vodu da se potezu u ovakvim raspravama. ono sto meni zvuci logicno je broj titula koji svako nosi na svom racunu ili uticaj na igru. po prvom kriterijumu dzordan je zaista jedinstven po drugom ja bih istekao jednog sheqa koji je u svom kratkom prajmu promenio kosarku. jeste dzordan bio alfa muzjak ali ja se dobro secam haosa koji je sheq sa svim svojim manama pravio na obe strane parketa. bez suta, bez ozbiljnog treninga i prustupa, izuzetno neprofesionalan i neposvecen sheq je izgledao kao da igra protiv dece. predominantan. sa boljom radnom etikom i posvecenoscu bio bi d grejtest ovako je samo najdominantniji koji je ikada hodao nba dvoranama.

1 hour ago, LayupFromTheMidget said:

Pa  oni ni ove godine na papiru nisu imali najjaci tim to su bili Klipersi.
Ni sledece godine na papiru nece verovatno imati najjaci tim to ce biti Bruklin verovatno ili Klipersi.

gresis. sledeca sezona bolje da se ne igra jer bredli ce da bude tu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda po papiru kada na početku sezone ili na kraju trejdova nabrajaš imena. Košarkaški tim je ipak više od toga, svi to znamo i nije iznenađenje kada se poredak po imenima ne prenese na teren. Tandem LBJ-AD je po meni ipak velika prednost u odnosu na bilo koji tim u liZi.

 

A za Bruklin ćemo da vidimo, ne igra se u vakuumu, izlazak iz povreda i sklapanje novog tima su uvek upitne stvari.

 

2 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Meni je vise kontradiktorno sto se od Brona ocekuje da sa ekipom koja nije najjaca u ligi osvoji titulu da bi se mogao pribliziti MJu koji je u drugom threepeatu imao onako daleko najjacu ekipu lige. Nemojmo se sad praviti da ova ekipa Lakersa nema ozbiljne mane i da Clippersi nisu od starta bili talentovanija i kvalitetom puno dublja ekipa. Dogodine ce bit jos jebenija konkurencija sa povratkom GSWa i dolaskom Brooklyna. Na Zapadu nece biti lagane utakmice obzirom da ce svih 15 ekipa napasti PO. 

Ok, kapiram, s tim da meni nije taj broj titula jedini kriterijum za tu ocenu. Napisao sam negde tokom serije sa Denverom da bi on mogao da bude još bolji, a to mi najviše smeta kod njega što ne zna da prepozna kada ''manje daje više'' i što je u skladu s tim, sve usmereno u cilju slavljenja njega.

 

Recimo, nepodustivo mi je da više uzastopnih minuta kuliraju AD u napadu, dok on npr. pokušava da na silu izvuče nešto. Ima i drugih primera. On je sveukupno u karijeri bolji i značajniji igrač od tog AD, ali je po meni Marko Antonije bio bolji i značajniji igrač u ovim LAL, čak bih rekao ključni. On igra svoju igru i uglavnom ne izlazi iz opanaka, a fazon je u tome što su ti opanci veoma razgaženi i široki, često kao da ih je Durent upravo izuo u napadu ili mešavina Alonza/Janisa/Gobera u odbrani. I to je to, jedna visoka konstanta i povlačenje u drugi plan kad je potrebno. LBJ kad odigra na svom nivou to je zakon, ali se često mora sačekati ta utakmica, a serije ne trpe prazan hod. Da je u glavi malo više kao taj AD mislim da bi bio još bolji.

 

On je spektakularan i traje večno, imam veliki rispekt za njega i smatram da je normalno da u tolikoj karijeri ima i neki fejl, ali kažem, on je uvek sebi na prvom mestu, stalno je u ličnoj poteri, a to nije nešto što čini najboljeg igrača ikada. Džordana su slavili drugi, medijska mašinerija Najkija i lige zamalo da upropaste samu ligu nakon njegovog povlačenja jer se pojavila medijska praznina, ali to nije on radio, nije on pokušavao da na silu popravi brojke i juri titule da bi se to brojalo na nekoj listi. On je igrao i pobeđivao radi same pobede i samog značaja titule ili da rasturi direktnog protivnika. Ko zna gde bi bio da je jurio rekorde i pravio dodatnu famu oko sebe.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

When asked about his upcoming free agency, Anthony Davis said he has "no idea" what will happen. 

 

 

"I had a great time in L.A. this first year," Davis said. "This has been nothing but joy, nothing but amazement. Over the next couple of months, we'll figure it out. I mean, I'm not 100 percent sure, but that's why my agent [Rich Paul] is who he is, and we'll discuss it and figure it out." We're taking Davis' comments with a huge grain of salt after he previously said he planned to follow LeBron James to many more championships. Anything can happen in the NBA but it would be a huge shock if Davis doesn't return to defend the title.

 

 

Poceo ovaj AD da zabrinjava. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Barkley#34 said:

 1. Možda po papiru kada na početku sezone ili na kraju trejdova nabrajaš imena. Košarkaški tim je ipak više od toga, svi to znamo i nije iznenađenje kada se poredak po imenima ne prenese na teren. Tandem LBJ-AD je po meni ipak velika prednost u odnosu na bilo koji tim u liZi.

 

A za Bruklin ćemo da vidimo, ne igra se u vakuumu, izlazak iz povreda i sklapanje novog tima su uvek upitne stvari.

 

 2. Ok, kapiram, s tim da meni nije taj broj titula jedini kriterijum za tu ocenu. Napisao sam negde tokom serije sa Denverom da bi on mogao da bude još bolji, a to mi najviše smeta kod njega što ne zna da prepozna kada ''manje daje više'' i što je u skladu s tim, sve usmereno u cilju slavljenja njega.

 

Recimo, nepodustivo mi je da više uzastopnih minuta kuliraju AD u napadu, dok on npr. pokušava da na silu izvuče nešto. Ima i drugih primera. On je sveukupno u karijeri bolji i značajniji igrač od tog AD, ali je po meni Marko Antonije bio bolji i značajniji igrač u ovim LAL, čak bih rekao ključni. On igra svoju igru i uglavnom ne izlazi iz opanaka, a fazon je u tome što su ti opanci veoma razgaženi i široki, često kao da ih je Durent upravo izuo u napadu ili mešavina Alonza/Janisa/Gobera u odbrani. I to je to, jedna visoka konstanta i povlačenje u drugi plan kad je potrebno. LBJ kad odigra na svom nivou to je zakon, ali se često mora sačekati ta utakmica, a serije ne trpe prazan hod. Da je u glavi malo više kao taj AD mislim da bi bio još bolji.

 

 4. On je spektakularan i traje večno, imam veliki rispekt za njega i smatram da je normalno da u tolikoj karijeri ima i neki fejl, ali kažem, on je uvek sebi na prvom mestu, stalno je u ličnoj poteri, a to nije nešto što čini najboljeg igrača ikada. Džordana su slavili drugi, medijska mašinerija Najkija i lige zamalo da upropaste samu ligu nakon njegovog povlačenja jer se pojavila medijska praznina, ali to nije on radio, nije on pokušavao da na silu popravi brojke i juri titule da bi se to brojalo na nekoj listi. On je igrao i pobeđivao radi same pobede i samog značaja titule ili da rasturi direktnog protivnika. Ko zna gde bi bio da je jurio rekorde i pravio dodatnu famu oko sebe.

 

Bold 1: Ja se apsolutno slazem s tobom da je Bron-AD duo kao daleko najbolji duo lige ogromna stvar. Za njih se znalo da ce trpati i da u ligi nema postene odbrane od tog dvojca. Nekih 50+ kombinovano od njih dvojice je bilo realno za ocekivati u svakom trenutku. Ostatak tima je da se ne lazemo bio ogroman upitnik. To sto su ti prasinari odigrali kvalitetno i vjerovatno solidno iznad realnog kvaliteta koji imaju je zasluga Vogela pa onda i dvojca AD-Bron (pogotovo ovog drugog jer je on ipak bio vodja ekipe). Njih dvojica su se postavili kao lideri i poveli ostatak tima. Odbranu su igrali kao da im zivot ovisi o tome, izlazili na svaki moguci sut i maksimalno se borili na oba kraja terena. Taj nedostatak liderstva je ono sto je po mom misljenju falilo Clippersima koji su imali kud i kamo talentovaniji roster od Lakersa van udarnog dvojca.

 

Bold 2 i 4: Opet se slazemo. Bron je meni licno jako dugo bio odvratna pojava kao i velikoj vecini fanova Lakersa odraslih na Kobeu. Njegova usiljenost i cringe osobnost mi i danas smetaju, cak i kad igra u ekipi za koju navijam skoro 20 godina i kad joj je donio toliko iscekivani prsten mi je daleko od nekog najomiljenijeg igraca. Medjutim to me ne sprjecava  da priznam velicinu tog covjeka i neki apsurdan nivo na koji igra vec evo 15 godina bez tragova usporavanja. Prvi sam bio za to da ga se kritikuje za onaj jad od igre i unistavanje tima dok se ganjao PO prosle sezone al ove godine se itekako iskupio. Nije se setkao u odbrani, igrao je u napadu kako zna i umije i primjerom vodio ekipu. Opet smeta mi itekako sto se toliko gura njega i njegova postignuca u prvi plan zanemarujuci jedan bolestan nivo ADa o kojem cu na kraju posta pisati.

 

Sto se tice tog statusa u medijima, mislim da se ozbiljno zanemaruje uticaj danasnjih drustvenih mreza i dostupnost informacija. Siguran sam da bi danasnji mediji, twitteri i ostale zajebancije MJa jeli i secirali na svakom koraku kao sto to rade Bronu i nakon apsolutno ispravnih odluka poput onog pasa za Greena. LBJu se nabijao pritisak kad je s grupom gradjana svojevremeno ispadao od puno kvalitetnijih ekipa Bostona il Orlanda igravsi neke bolesne partije. MJ se jednostavno nije susreo s tom vrstom pritiska jer mediji nisu imali ovoliki uticaj. 

 

Sto se tice te persone i karizme, LBJ nikad nece biti ni MJ ni Magic ni Kobe. Jednostavno nema taj mentalitet niti je toliko polarizirajuc kao ovi. Njegov pasivno-agresivni stav i ta cringe persona uz zelju da se dopadne svima nervira dosta ljudi i zbog toga ga se cesto i nepravedno osporava. MJ i Kobe su bili apsolutne alfa ubice, nisu nikad glumatali nesto sto nisu nit ih je boljela ona stvar sta ce im neko reci. Magic je sa onim osmjehom bio ekstremno polarizirajuc, lice lige i jedne historijske ekipe koja je igrala kosarku nikad vidjenu do tada. LBJ nema nista od toga nego "samo" nerealan kosarkaski talenat i neogranicen BBIQ.

 

Za ganjanje rekorda se ne bih slozio nikako. Da je ikad imao namjeru to raditi, on bi u sezonama gdje je bio za 2-3 klase iznad ostatka lige davao 35 poena i maksimalno silovao statse ne bi li imao TD prosjek kao sto to zadnjih par godina rade RW i Harden.  Nekad je cak bio i previse pasivan po pitanju tih ganjanja rekorda. On je, po mom misljenju, postavio rekorde i tek ce ih postavit igrajuci "najpravilniju" mogucu kosarku od svih superstara u zadnjih 20ak godina. Da to nije radio, brojke bi mu vjerovatno bile jos bolesnije ali i broj titula bi bio manji. Od superstara koje sam gledao, samo jos za Stepha, Duncana i CP3a mogu reci da su uvijek igrali kosarku onako kako se ona treba igrat bez nekih bespotrebnih forsiranja, nabijanja statistika i ganjanja rekorda. 

 

I za kraj o mom vidjenju ADa tokom ove citave sezone. Jos dok je bio u Pelikanima smatrao sam ga neupitnim superstarom i jednim od par najboljih igraca lige sa potencijalom da postane nesto do sada nevidjeno. Kombinacija onakvih dimenzija, atleticizma i igre nekog vrhunskog krila je bila strasna. Brojke koje je postavljao su uvijek bile mocne ali je cesto bio limitiran nesposobnoscu Fron Officea. Sjecam se utakmica gdje je davao 50 poena i bio na granici 5x5 pa to opet nije bilo dovoljno za pobjede. Mozda 2 sezone je imao iole solidnu ekipu i uspio je uci u PO. Njemu je, kao i svakom visokom, trebao vrhunski vanjski kreator da otkljuca posebnu dimenziju na koju je u stanju otici.

 

To je dobio ove sezone s LeBronom. Vogel je od starta odlicno zamislio njegovu ulogu primarnog strijelca i nastojao mu dati sto vise kvalitetnih situacija. Vecinom je nakon suta protivnika odmah trcao u tranziciju bez da ganja skok  i tako ostvari sto je moguce bolju poziciju za lagane poene. To naravno ne bi bilo moguce da nije vrlo moguce najpokretniji visoki igrac lige koji bez problema u tranziciji moze ostaviti i neka krila. Davalo mu se takodjer i vise protagonizma u izolacijama na lijevom krilu gdje je kroz sezonu napredovao i u PO u tim situacijama bio apsolutna neman. Mislim da osim Embiida nema visokog igraca u ligi koji ga moze ispratiti. Velika vecina mu ne moze parirati brzinom, a ovi sto mogu su u vecini slucajeva fizicki inferiorni pa preko njih moze sutnuti kad god pozeli.

 

Ovo sto je u PO odigrao je po mom misljenju jedan historijski nivo za koji ne dobija ni priblizno dovoljno kredita. Na nivou citavog PO, mislim da je bio bolji od Brona. Cesto je bio ignorisan dobar dio cetvrtina, stajao u korneru dok su Rondo i Bron vrtili neki pick sa Greenom il KCPem iako je skoro svaki pick sa ADem bio neodbranjiv za protivnika. Sta je razlog tome, zaista ne bih znao ali nadam se da ce vec dogodine biti ispravljeno. Kad je dobijao loptu na lijevom krilu, tu je bukvalno bilo samo do njega hoce li promasiti ili ne. Odbrane su malo sta mogle uraditi. Onaj ulaz u utakmicu protiv Denvera u G4 cini mi se kad je poceo sa 7 od 7 ovako pogadjavsi suteve u stilu Duranta je bio savrsenstvno. Mislim da je ekipa na vrhuncu mogucnosti kad je AD agresivan i napada direktni matchup. Jako je bitno i to sto ne mora nuzno izboriti poziciju duboko u postu da bi dosao do poena nego mu je dovoljno samo baciti loptu na to lijevo krilo i on s 2 driblinga dolazi do suta kakvog zeli. Njegova dodatna i posebna vrijednost u napadu je i to sto je bez lopte kao cutter, u spot upu ili dok napada ofanzivni skok jednako opasan kao i sa loptom. Prebrz je, fizicki dominantan i ima nevjerovatno mekanu ruku kad zavrsava oko obruca. Impresivno je sto je u napadu kroz sezonu bio sve bolji i bolji u rjesavanju udvajanja i taj kreatorski napredak bi trebao biti taj naredni korak uz konstantnu agresivnost i izbacivanje pasivnih momenata ka statusu najboljeg igraca lige za sta sam siguran da ima potencijal. Tek ulazi u prime i najbolje tek sljedi.

 

Ono sto je zastrasujuce je to sto je u odbrani bio jos dominatniji nego u napadu. Tu je jednsotavno unikat. Neka moderna verzija prime KGa. Kroz PO se susreo sa 4 razlicita ofanzivna koncepta i na sva 4 je odgovorio s dominantnim partijama. Ugasio je Dameov visoki pick konstantnim izlazenjem na 8-9 metara i onda stizanjem u reket. Protiv Rocketsa je igro tu neku rolu free safteya na RWu i zatvarao rupe koje su nastajale iz Hardenovih izolacija. Protiv Denvera je konstantno ganjao protivnike po perimetru zbog cega je trpio broj skokova. Murraya je preuzimao bez vecih problema i pratio ga u koraku. Imao je doduse problema s Jokicem u postu. Ovo u finalu protiv Heata je bio defanzivno remek djelo. Citavu seriju je uspjesno branio pick i urucenja, istovremeno zatvarajuci i ulaz i lob ili odlaganje za Bama. Takva dominacija je bila strasna. Kao da to nije bilo dovoljno mocno, u G4 je preuzeo Jimmyja i apsolutno ga ugasio nakon sto je ovaj utakmicu ranije unistio svakog cuvara. Takvu defnazivnu raznovrsnost u zadnjih par godina je imao samo jos Draymond ali on nema ni priblizne dimenzije ADa. Jednostavno savrsen defanzivac i po mom misljenju najbolji defanzivac lige. Dogodine ocekujem jaku kandidaturu i za MVPa i za DPOYa jer ovakav generacijski talenat to itekako zasluzuje. 

 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Miki28 said:

Procita toliko hvalospjeva za Lebrona, ocu li sta i za Dejvisa? Ja sam tu subjektivan ali bih volio ljudi koji su pratili cio plejof da kazu tj ispisu nesto za AD-a

 

 Ja mislim da je najveca pobeda ove sezone Davisa sto je postao dosta fizicki jaci i jaci u telu, pa stvarno nije bilo nikakvih problema sa povredama, cak i kad je dozivljavao teska uganuca, dobijao ozbiljne batine... Secam se onog pada na ledja u regularnoj, nije mi bilo dobro kad sam to video, ali je sve proslo dobro sa nekoliko utakmica odmora. Decko ima 27 godina i sad je u svom prajmu narednih par godina i njegov iskorak ove sezone je bio sasvim logiCna stvar. Realno gledano, Lakersi su imali odlicnu regularnu sezonu koju su pre pandemiji zacinili b2b pobedama nad Kee-je i Clippersima, prilicno dominantnim. LBJ je palio svoj PO mode a AD je svakako ove sezone zgazio svaki vazan mec i nadigrao maltene svakog centra. Dobili smo i u bablu mec protiv Klipersa klac odbojkom Jamesa.

 

   Prostor za Davisov napredak postoji jos u resavanju udvajanja na postu, % suta za 3 poena jer je pogadjao osecaj za nju, posebno u klac tajmu 😄 i generalno asistencijama. LBJ baca paseve preko celog terena lagano za AD-a, mogao bi i AD takve KevinLove style passove da izbacuje za njega. Ima prejake ruke, strasan osecaj u njima (oni flouteri oko kosha i runneri su mu perverzija) tako da moze da napreduje i kao overall asistent. U odbrani stvarno nema sta vise da se trazi od njega, mozda eventualno jos da ojaca pa da ni somborsko june ne moze da ga unese. 

 

    Sad kad covek realno pogleda - sto bi Lakersi bili autsajderi protiv LAC i MIL ? - Dobili su poslednja 3 meca protiv oba tima. 

    MIlvoki je dosao bas u losem stanju u Bubble i Janisovi perfomansi protiv MIA su bili kriminalni. Davis je idealan za cuvanje Giannisa vise i od BamBama, pa i za Brooka Lopeza. S druge strane, iso-Clippersi bez pleja -> stavis Davisa na Kawhija kad ti zatreba, moze odlicno da ga cuva, moze i LeBron na Kawhija - Dzimija je prilicno udavio u poslednjoj utakmici serije ; Za Georgea Danny Boy, a Davis bi Zubca i Harrella toliko ubio na obe strane, da to ne bi moglo da se nadoknadi. Pravio bi im vise stete nego li Jokic.

 

   Uostalom, bas bih voleo da se sledece sezone sastanemo i sa jednima i sa drugima. A ni Bruklin ni GS ne smatram ozbiljnim protivnicima. Duo Irving-Durant posebno ovakvi ispovredjivani (Durant izlazi iz najteze povrede za kosarkasa, ahil ; Kajri vecito povredjen) stvarno ne verujem da mogu nesto ozbiljno, GS bez Duranta, Iguadale i generalno te sampionske klupe i postave - Livingston, Mungos Barbosa, West, Heri Barns...  nije toliko jak -> posebno sto i Klay izlazi iz teske povrede, ne znamo na kom nivou ce biti Curry, Green definitivno opada a od likova kao sto su Wiggins, Chriss, Damion Lee ne mozemo ocekivati bas puno u ozbiljnoj kosarci. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Sto se tice tog statusa u medijima, mislim da se ozbiljno zanemaruje uticaj danasnjih drustvenih mreza i dostupnost informacija. Siguran sam da bi danasnji mediji, twitteri i ostale zajebancije MJa jeli i secirali na svakom koraku kao sto to rade Bronu i nakon apsolutno ispravnih odluka poput onog pasa za Greena. LBJu se nabijao pritisak kad je s grupom gradjana svojevremeno ispadao od puno kvalitetnijih ekipa Bostona il Orlanda igravsi neke bolesne partije. MJ se jednostavno nije susreo s tom vrstom pritiska jer mediji nisu imali ovoliki uticaj. 

1/1 se slažem sa najvećim delom sjajnog posta, samo bih da se nadovežem na neke stvari.

 

Za ovo iznad si u pravu, samo ne bih rekao da je uticaj medija veći, više je do društvenih mreža koje preuzimaju dominaciju. Rekao bih da su čisti mediji ipak bili uticajniji u ono vreme, zajedno sa sponzorima. Međutim, istina je, Džordan nikada nije imao pritisak od strane njih. Sviđa mi se kako je Edin opisao u jednom tekstu (valjda na mondu) da je maltene postojala zavera novinara da čuvaju Džordanovu ispoliranost, iako su svi znali za njegovu tamnu stranu u svlačionici, na kockanju i drugim poljima. S tim da je on trpeo neverovatan pritisak na drugi način - postavljen je kao ikona lige, maltene važniji od nje i morao je da stalno igrački opravdava taj nivo i to mu je polazilo za rukom. Prve pukotine su se pojavile kada mu je ubijen otac i kada se prvi put povukao, dosta prljavog veša je izašlo na površinu, ali igrački, to uošte nije uticalo na njega kada se vratio u ligu.

 

Ne znam kako bi se on snašao pod tim ogromnim pritiskom da ceo svet u sekundi sazna sve što radiš i da danas nisu poželjne ili dozvoljene neke stvari koje je radio unutar tima. S tim da LBJ pristaje na ta pravila igre i dodatno traži pažnju, pa i glumata. Džordan to nije radio, kažem, više su to radili mediji, liga i sponzori, sa njim kao objektom. Sigurno bi mu bilo teže nego ranije, ali opet, on je imao toliko prilagođavanja da bi se, verujem, snašao u toj ulozi. Kao što bi se sigurno i LBJ snašao u ondašnjem medijskom prostoru.

7 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Za ganjanje rekorda se ne bih slozio nikako.

Nisam se precizno izrazio. Pod rekordima ne mislim na konstantan juriš na suve brojke i RW igru nego na to jurcanje MVP i MVPF titula, pa čak i brojki u pojedinim utakmicama sa tom idejom. Kao da je povremeno gubio fokus sa borbe za titulu i prebacivao je na sebe i svoje lične podvige. Ili kad mu se desi da mu ne ide, ali ne prestaje da drvi loptu na pleju i tako deset napada zaredom. Nema potrebe da to radi, on je megagigasuperstar i unikatan igrač i bez toga. 

 

7 hours ago, alpaka Bereta Sida said:

Kad je dobijao loptu na lijevom krilu, tu je bukvalno bilo samo do njega hoce li promasiti ili ne.

Fantastično si opisao AD. Meni je pomalo bilo smešno kada u PO kažu da ga je neko dobro čuvao. Nema tu čuvanja na nivou utakmice. Mogu da ga ometu ili zeznu u pojedinim situacijama ili da mu isključe neko oružje, ali sam za ukupnu igru bukvalno imao osećaj kao u gornjem citatu - da se samo on pita. U odbrani isto - predugačak je i jak a nije drvo, može da juri i spoljne igrače - razjebava i unutrašnju i spoljnu igru protivnika.

 

Zastrašujuće je kad pomisliš koliko je on mlad u stvari i koliko ima prostora i vremena za napredak - samo neka ga posluži zdravlje i gledaćemo dežurnog napadača na pojedinačne i klupske titule.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dobar ste mi šlagvort napravili. Ako je neko bio media darling onda je to Kobe. Od starta pravljen narativ o njemu kao novom MJu koga je imitirao na raznim poljima, osim po efikasnosti jer je Kobe bio i ostao volume scorer, doduše ponajbolji u istoriji ali to je to. Način na koji je groteskno niskim procentima šuta u finišu karijere pravio cirkus ne bi li nabio regularnu statistiku, samoprozvani black mamba je bio ozbiljan egomanijak i ne baš omiljeni saigrač. Uzimanje 24 kao next best thing, rebranding pod Nike plaštom i sve ostalo jednostavno maskiraju njegovo pravo mesto u istoriji a to nije top 5 u svakom slučaju. Fanovima ostaje da se teše time što je bio najelegantniji sportista ikad, čak ispred Letećeg ili bilo koga drugog. 

  • Like 7
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...