Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Ako je hoću da imam stopedeset kila  i svaki dan žderem masno, jako i začinjeno, i sve to zalivam sa gajbom piva, i sve to ispratim sa 16 sati sedenja u fotelji svaki dan...JEBENO SAMO MOJA STVAR, i ničija više. Slobodno može da odtroskokuće kome god smeta, kome god se gadi i ko god misli da je moralno iznad mene zato što je vegan, jede čia semenke, mleko od soje i može da pretrči 25 km u cugu. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, P-51D said:

Ako je hoću da imam stopedeset kila  i svaki dan žderem masno, jako i začinjeno, i sve to zalivam sa gajbom piva, i sve to ispratim sa 16 sati sedenja u fotelji svaki dan...JEBENO SAMO MOJA STVAR, i ničija više. Slobodno može da odtroskokuće kome god smeta, kome god se gadi i ko god misli da je moralno iznad mene zato što je vegan, jede čia semenke, mleko od soje i može da pretrči 25 km u cugu. 

Moze Ustanak lepinja i cevapi? :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Ja kapiram BB-ov sentiment i meni su isto zanimljive longevity teme, samo što nisam ni blizu tako rigidan (ili uspešan) u praćenju tih saveta kao on.

 

Životni vek se produžava, tako da sa pravom možemo da očekujemo da ćemo dobaciti bar iza osamedesete godine, što znači da treba više da razmišljamo i optimizujemo životne navike tako da nam se produži broj "kvalitetnih" godina života. Nije isto kada su ljudi ranije do 30. već proživeli 2/3 svog životnog veka ili sada kada im je to bliže jednoj trećini. Normalno je da sada više treba da razmišljamo o tome i kako će se ono što radimo u mladosti odraziti na ove kasnije godine.

 

Pored toga ima i još razloga: npr dobijamo decu sve stariji, vrlo moguće i da ćemo raditi posle 65, ima više načina da sada ispunimo vreme i u penzionerskim danima itd.

 

E sad šta je optimalni mix, to naravno svako zna za sebe, ali ono što stvarno mislim da je obavezno je barem tri puta nedeljno neka rekreacija, trening, fizička aktivnost. Toliko koristi ima od treninga da je jednostavno suludo to na neki način ne inkorporirati u svoje životne navike. To mu dođe negde kao da ne pereš ruke.

 

Samo treba pronaći fizičku aktivnost koja nam prija i krenuti od toga, pa posle kad se izgradi navika može da se pređe i na aktivnosti u kojima ne uživamo baš ali znamo da su korisne.

 

Meni trening najviše znači na psihičkom planu i samo zbog benefita po mentalno zdravlje bih redovno trenirao, a još kad znam da uz to idu i pozitivni efekti na fizičko zdravlje, izgled, više kondicije za ostale aktivnosti u kojima uživam...

 

Što se tiče uskraćivanja nekih zadovoljstava sada da bismo bili zdraviji kasnije, tu već mislim da je mnogo više individualno i zavisi od tipa ličnosti i svako sebi može da "izračuna" koja formula mu/joj odgovara.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno lična stvar. Mada, i ovo kažem direktno, crno na belo, bez ikakve namere nekome nešto da popujem: Drugi koji nezdravo žive mi smetaju onoliko, koliko je mogućnost da ja, ili neko drugi ko je optimalno vodio računa o sebi, bude eventualno jednak i manje jednak sa onima koji nisu vodili o sebi računa, a kad je pružanje zdravstvenih usluga u pitanju. (Ovde ne govorim o korupciji i privilegijama u zdravstvu što je skroz druga tema, nego o univerzalnom pravu na zdravstveno osiguranje, tačnije šta bi pokrivalo). U ovom i ovakvom nesretnom zdravstvenom sistemu,to je jedno od većih pitanja koje nikako da dođe na dnevni red, pa makar da se generalno u najširim obrisima tako nešto odredi. Ako nije pitanje od prvorazrednog značaja sada, onda je tu negde odmah iza i čeka da se neki time pozabave. Znamo kako (ne) funkcioniše zdravstvo kod nas, ali, cenim da bi ovo bio jedan od krupnih koraka u dobrom pravcu. Logika mi kaže: Budi alkoholičar, puši nekoliko kutija na dan, budi narkoman, budi toliko raspao da se zadišeš posle dva reda stepenica, jedi tako da ti na testu nađu krv u masti, i da imaš dijabetes godinama pre nego što saznaš, ugoji se toliko da ti zatrebaju ona kolica na motor što debeli ameri furaju, naveliko pij coca-colu umesto vode (kao jedan moj prijatelj što je radio dok nije završio u Kamenici), živi tako da piješ 20 lekova i brdo suplemenata pre 50-te itd... Sve ok, ali ja onda preferiram i želim da se neko takav, ni izbliza ne tretira isto kao ja, od strane zdravstvenih institucija, bar ne po istoj tarifi razume se. A privatno se osiguraj pa izvoli, bojim se samo da će, kad do toga dođe kod nas, to biti tako drastično da će grdilo da bude, kao i tolike druge stvari uostalom... Ja nemam previše razumevanja za neke moje drugare i vršnjake, i ovo i njima kažem kad se dotaknemo teme, bez toga da im držim predavanje, uz poseban osvrt na to da ništa nije sigurno i doveka, i da im možda nije najpametnije da se opuste sa nezdravim životnim navikama kao generacije naših roditelja i baba i deda, ne samo zbog samih sebe, nego baš zato što medicina nije besplatna, naprotiv sve je skuplja, sve tanjeg kadra (specijalisti pogotovo), kao i često upitnog kvaliteta usluge.

 

Izvinjavam se na ovom čaršavu, neću dalje jer bi mi možda došlo i izletelo nešto slično od onoga zbog čega sam i bio banovan gore 😁    

 

Edited by Marko
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Marko said:

Apsolutno lična stvar. Mada, i ovo kažem direktno, crno na belo, bez ikakve namere nekome nešto da popujem: Drugi koji nezdravo žive mi smetaju onoliko, koliko je mogućnost da ja, ili neko drugi ko je optimalno vodio računa o sebi, bude eventualno jednak i manje jednak sa onima koji nisu vodili o sebi računa, a kad je pružanje zdravstvenih usluga u pitanju.  

 

 

:lol_2: ne znam da li razumeš koliko je ovo nacistički?

 

pa meni ceo život na još gori i direktniji način smetaju ljudi koji su glupi pa glasaju za slobu i vučića, bahati pa bacaju đubre okolo, idioti pa šire teorije zavere kao legitimnu pamet.

 

bukvalno mi 60+% stanovništva srbije direktno radi o glavi.

 

ovo je pobedilo u konkurenciji jake blažića i motivaciji karija pešića u današnjim postovima koje sam ugledao.

7 minutes ago, Marko said:

... Sve ok, ali ja onda preferiram i želim da se neko takav, ni izbliza ne tretira isto kao ja, od strane zdravstvenih institucija, bar ne po istoj tarifi razume se.  

 

 

:roflmao: double-win. pa šefe i oni koji ne vode računa o sebi plaćaju sve što i ti plaćaš za zdravstvenu negu. idi lepo kod privatne kompanije

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, uini said:

 

:lol_2: ne znam da li razumeš koliko je ovo nacistički?

 

pa meni ceo život na još gori i direktniji način smetaju ljudi koji su glupi pa glasaju za slobu i vučića, bahati pa bacaju đubre okolo, idioti pa šire teorije zavere kao legitimnu pamet.

 

bukvalno mi 60+% stanovništva srbije direktno radi o glavi.

 

ovo je pobedilo u konkurenciji jake blažića i motivaciji karija pešića u današnjim postovima koje sam ugledao.

 

Ne, ne razumem. Ajd' da probam ovako: Imaš decu koja imaju neku retku bolest, neku katastrofa genetiku pa dobiju leukemiju sa 5g, aneurizmu u srednjoj itd, krivica, izbor=nula. Imaš ljude koji stradaju od ovoga ili onoga, pa ih moraš operisati, krpiti, ušivati. Kapiraš već, pojednostavljujem ali kapiraš. Onda imaš ljude koji vode računa o sebi u velikoj meri, i to jako dugo, a ne kad zagusti posle i posle posle. Zatim imaš ove koje savršeno zabole, i za sebe, i za druge oko njih, i za druge generalno. Raspad u totalitetu što se tiče zdravlja, svesni svega i zabole ih, nabili neke godine u dupe, kako to već biva, i onda kad krene nizbrdo, krenulo je. Ono, neka meritokratija i ovde možda? Ili smatraš da su ljudi ljudi, svi jednaki u ovome, bar na papiru? Vidiš to meni nema previše smisla, ekonomski pogotovo. Taj moj prijatelj npr, stoka na kvadrat, vozio kombi godinama, fizička aktivnost nula, uvek coca-cola pored njega, cigarete u džepu, svaki dan zguta kalorija kao prime Michael Phelps, kad je došao u pred-infarktno stanje sa oduzetom levom rukom, samo dao gas i pravac u Kamenicu na prijem i ispostaviće se operaciju. Hvala bogu, spasli ga, samo jbm li ga, nema mi logike da je on tako živeo a da ima isto osiguranje kao neki njegovi vršnjaci koji plivaju, šetaju, trče i dižu tegove itd

 

Whatever, nećemo se složiti ovde svakako, zaboravi

Edited by Marko
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Marko said:

 

Ne, ne razumem. Ajd' da probam ovako: Imaš decu koja imaju neku retku bolest, neku katastrofa genetiku pa dobiju leukemiju sa 5g, aneurizmu u srednjoj itd, krivica, izbor=nula. Imaš ljude koji stradaju od ovoga ili onoga, pa ih moraš operisati, krpiti, ušivati. Kapiraš već, pojednostavljujem ali kapiraš. Onda imaš ljude koji vode računa o sebi u velikoj meri, i to jako dugo, a ne kad zagusti posle i posle posle. Zatim imaš ove koje savršeno zabole, i za sebe, i za druge oko njih, i za druge generalno. Raspad u totalitetu što se tiče zdravlja, svesni svega i zabole ih, nabili neke godine u dupe, kako to već biva, i onda kad krene nizbrdo, krenulo je. Ono, neka meritokratija i ovde možda? Ili smatraš da su ljudi ljudi, svi jednaki u ovome, bar na papiru? Vidiš to meni nema previše smisla, ekonomski pogotovo. Taj moj prijatelj npr, stoka na kvadrat, vozio kombi godinama, fizička aktivnost nula, uvek coca-cola pored njega, cigarete u džepu, svaki dan zguta kalorija kao prime Michael Phelps, kad je došao u pred-infarktno stanje sa oduzetom levom rukom, samo dao gas i pravac u Kamenicu na prijem i ispostaviće se operaciju. Hvala bogu, spasli ga, samo jbm li ga, nema mi logike da je on tako živeo a da ima isto osiguranje kao neki njegovi vršnjaci koji plivaju, šetaju, trče i dižu tegove itd

 

Whatever, nećemo se složiti ovde svakako, zaboravi

Ja sam morao da te nazovem kako sam te nazvao jer bukvalno siris neke fasisticke ideje i nek me banuju ili sta god, moram iskreno da ti kazem.

 

Ne mozes, bre, da pravis neko telo koje ce da odredjuje ko sta radi i koliko je pogodan za dobijanje zdravstevnog osiguranja, zamisli kakav bi to fasizam i bio i jos sto stvari, i kako bi to izgledalo.

 

Bukvalno bi bio kraj drzave i ovo malo slobode sto imamo bi otislo u onu stvar.

 

Zamisli neko te kontrolise sta jedes, pijes...🤣

 

Kako bi to funkcionisalo? Ti im kazes da ne pijes, ne pusis i jedes zdravo pa oni idu da ti dokazuju da pijes, pusis i jedes masno da te oderu za racun za lecenje 😳 Jer, eto, po njihovoj proceni izgledas debelo i nezdravo.

 

Brt...

 

Odoh gledam tekmu.

Edited by Snjofko
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Snjofko said:

 

 

Napiši šta hoćeš, ne znamo se pa da bude važno i da se primamo na to. Izgleda da nisi skapirao, nego si odmah video ono što nisam rekao nigde. Jbg, redovna pojava u online svetu generalno. Ko je spominjao te detalje, kako bi tačno to funkcionisalo i sl. Ali, možda skapiraš na šta mislim i bez preterivanja i podmetanja...

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, uini said:

kako bi odredjivao ko zdravo zivi?

 

eno kit ricardsa, gudrira se ceo zivot i ziv i zdrav. 

 

postoje ljudi koji IZGLEDAJU po svim parametrima zdravo ali ne zive zdravo. gde njih da metnemo? @Marko

 

Sad me pitaš to kao da sam pripremio manifest, plan, i nacrt zakona. A ja uopšteno o tome u nekoliko rečenica+taj jedan konkretni primer. Pomenuo sam svog prijatelja, taj ne bi prošao, dobio prelaznu ocenu, ni na jednom lekarskom pregledu, generalnom, sistematskom, annual checkup kako ga već zovu preko, tj poslednji put je bio u nekoj formi pre 25-30g jer je tad vežbao intenzivno i hranio se relativno zdravo uprkos svim lošim navikama. Nakon tog perioda laku noć pameti, a naravno da ga najobičnija poseta lekaru nije zanimala, a ne neka preventiva. Ako je i imao nekih viđanja sa lekarima, to je bilo ili za druge, ili neki sezonski grip npr.

 

Nemoj baš toliko da se sprdaš sa njim: Keith Richards ima svoje zilione koji mu omogućavaju ko zna šta sve ne od moderne medicine, što običnim smrtnicima ne da nije dostupno, nego ni ne prođu pored svega toga i tih lekara. Gudru nisam pominjao, a to je kod njega najverovatnije među najmanjim problemima. Nebitan lik za ovo o čemu sam ja pričao.

 

Da, ima ljudi što su jaki i vitalni, a ne žive zdravo. Za njih ne znam šta bi rekao, a da nije slučaj mladost-ludost. Genetika valjda, ali ko zna dokle. 

Link to comment
Share on other sites

Ja uopšte nisam želeo u prethodnom postu da nešto kritikujem ljude koji mnogo polažu i ulažu u sopstven fizički izgled (zdravlje je samo delimično vezano za to). Muka je to i zahteva ozbiljan trud. Ja sam samo kritikovao danas raširenu pojavu preseravanja tih "fitnes instruktora", profesionalnih i amaterskih koji glume neke intelektualce a jako su daleko od toga. Normalno da je bolje biti vitak i zategnut nego masan i salast, normalno da je bolje da možeš da digneš više tereta ili da istrčiš/isplivaš/izbicikliraš više ali previše se tome pridaje značaj. Život je dobar kad je u balansu. Ne moraš biti mister olimpija ili čija guru da bi bio relativno zdrav i sposoban. Treba rekreirati telo (vežbanje na nivou profesionalnih sportista nit je rekreacija nit je posebno zdravo) a um još više. 

 

Ja već gazim pozne tridesete, osećam da sam omlitavio, vidim da se kosa proredila i počela da se javlja tamo gde nije estetski lepo, al i dalje mogu zadovoljavajuće da istrčim, preplivam, popnem se negde. Nije bogznašta ali meni dovoljno, kad krenem da gubim to lažem sebe da ću se jače aktivirati. I dalje mi je košarka ubedljivo omiljena fizička aktivnost i biće tako dok ne stradam totalno. Mislim stvarno da bi bila ogromna i potpuno nepraktična žrtva da se posvetim tome da povratim telo dvadesetogodišnjaka, morao bih mnogo toga da se odreknem što zaista ne želim i mislim da bi mi život bio neuporedivo siromašniji bez raznih nezdravosti, sve dok se ne otmu kontroli što ne bi trebalo da se desi, toliko bar mogu a i moram.

Edited by Chaos Is Me
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Marko

To što ti pričaš i što te brine se zove moralni hazard i oni koji se bave osiguranjem odavno znaju za to i imaju načine kako da s tim izađu na kraj. 

 

Kada je u pitanju socijalno osiguranje, kojeg je zdravstveno osiguranje deo (ovo na koje ti ciljaš - javno/državno), ono se zasniva na udruživanju velikog broja pojedinačnih rizika, zbog čega ponašanje pojedinaca koje spominješ ne menja puno celu sliku. U dobro postavljenim sistemima javnog zdravstvenog osiguranja i zdravstvene zaštite (jer je potrebno da u pravom trenutku bude raspoloživ adekvatan broj osoblja, prostorija i opreme za pružanje pomoći), u globalu ne bi trebalo da dođe do većih potresa. Naravno, uvek je prisutan gospodin slučaj pa da se pojave moralne dileme u konkretnim situacijama (imamo dve operacione sale a pojave se tri osobe sa istim problemom itd...) ali to i dalje nije sistemski problem.

 

Tvoje pitanje je da li je fer da taj drugar ili neko sličan zna da će ga sistem tretirati, pa i spasiti na isti kao i nekog ko šalje sve pare kevi? Kao prvo, takvo ponašanje opet više šteti tim pojedincima nego sistemu i ostalim osiguranicima/korisnicima u celini. Recimo, ne postoji garancija da će stići kod lekara na vreme. Dalje, pored tog problema sasvim sigurno ima i druge zdravstvene tegobe koje će u jednom trenutku početi da mu drastično smanjuju kvalitet života - fizička i psihička patnja, gubitak vremena, patnja ukućana... Primera radi, to verovatno znači da će morati i da kupuje neke lekove, što em njemu smanjuje novce kojima raspolaže em se povećava prihod budžeta države i budžeta zdravstvenog osiguranja. Na kraju, veće su šanse i da će umreti ranije, što znači da će ''uštedeti pare osiguranju'' za usluge koje bi mu pružalo u poznijem dobu. Troškovi zdravstvene zaštite u životnom ciklusu pojedinca uglavnom imaju oblik latiničnog U, pa će u tim slučajevima taj drugi uspravni deo slova U uglavnom početi ranije i kraće će trajati, pa je verovatnoća da će i osiguranje to lakše finansijski podneti.

 

Ofkors, ne potenciram takvo ponašanje jer su takvi slučajevi pre svega nesreća za tu personu i njegovu porodicu, a takođe i gubitak za celo društvo, što sve zajedno uzevši može da znači i veći ukupni gubitak nego što je ravnoteža ili čak plus zdravstvenog osiguranja, samo se ograničavam na to da ti približim situaciju i predstavim drugi ugao gledanja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Barkley#34 said:

 

 

 

Moram opet poduže, malo neka prisećanja, malo tirada, jbg

 

Spoiler

Dobro, ti ovde negde kažeš da će stvari doći na svoje mesto. Razumem u principu. Možda da objasnim odakle mi rezon i kako je krenulo. Lik koga sam pomenuo je bio sulud, ali se bar popravio jer je nakon te epizode (hitne kateterizacije, intervencije koja ga je spasla), počeo da živi dosta zdravo, te nije među najgorima, i ne spada u grupu onih koji su mi bili prvi povod za razmišljanje na ovu temu uopšte. Kad sam išao tamo u Institut u Kamenici, u posetu stricu i dedi, koji su obojica u par godina imali operacije na srcu, kako prilazim glavnom ulazu, uvek sam sa leve strane (Gde je Pulmologija), viđao pacijente koji mrtvi ladni sede na klupi i dime, puš pauza. Teški plućni bolesnici na lečenju, puše ko klinci na velikom odmoru. Prvi put kad sam to video, to je bila neka kombinacija šoka i smeha, ali nisam mogao te scene nikad da zaboravim. Onda kada je moj deda napuštao svoj krevet, pre 12-13g, i spremao se za povratak kući, mi ga čekamo ispred sobe, vidim da on plaća neku participaciju od 50-100e, praktično džaba za sve što ide tih nekoliko nedelja tamo, razume se samo delić ukupne cene, jer fond pokriva sve drugo. Naravno da su mi nedugo zatim pali na pamet ovi pušači iz dvorišta, pa onda i razni drugi "Ni brige ni pameti" slučajevi. E sad, moj deda i stric su dočekali da im zdravstvo isporuči najbolje moguće za ono za šta im je trebalo-Radili ceo život hvala bogu, zaslužili. Za dedu je to bilo kasno, ali stric je korigovao život nakon zahvata. Šta sa ovima što nisu nego nastavljaju po starom. Ja Imam zdravstveno naravno, ali lekar mi nije trebao jako,jako dugo, da kucnem u drvo. (Sportski, zubari i ostali majstori za popravke su drugo, i to obavljam privatno). Ali slušam ljude šta pričaju, ove što su redovni po domovima zdravlja i klinikama, ove što im zdravstvo do te mere ne radi posao, da se uveliko pitaju šta oni imaju od svega toga, a izdvajaju toliko. Kao i za porez i sivu ekonomiju, samo ovo baš bude užas kad ti jednom u ko zna koliko vremena zatreba, a nema ili će da bude ko zna kad. Tako neki ljudi izgleda odrede na koji iznos će da plaćaju doprinose, a koji ide u džep (Firme su im takve da tako mogu da funkcionišu). Mnogo puta sam čuo "Gde sam tu ja u celoj toj priči, i važnije, gde ću biti?", "Šta ja imam od toga", "Lepo ću ja da imam ono zdravstveno za nezaposlene, ionako ne idem kod lekara" itd Velika tema... Još jednom, nemam ja neke ideje, predloge i rešenja, koliko vidim nemaju ih ni ovi što im to dođe posao. Znam samo šta mi bode oči, i šta ne želim

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...