Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

@BattleBender

 

Posto si skoro imao post ovde kako je UFC esencija sporta lepote i najpravicniji sport na svetu da mi objasnis sta ima lepo u tome da se dve devojke makljaju kao sto videh sinoc na nekom programu. 

 

Pokusao sam da skapiram gledajuci nekih 10min ali jednostavno nije to za mene, cak mi je i poprilicno gadno. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tamburinjo said:

@BattleBender

 

Posto si skoro imao post ovde kako je UFC esencija sporta lepote i najpravicniji sport na svetu da mi objasnis sta ima lepo u tome da se dve devojke makljaju kao sto videh sinoc na nekom programu. 

 

Pokusao sam da skapiram gledajuci nekih 10min ali jednostavno nije to za mene, cak mi je i poprilicno gadno. 

Gledaj sledece nedelje Rose Namajunas 😄
Ona je pobedila psihicke probleme i dugogodisnje traume uz pomoc MMA.

Za ozbiljniju pricu i diskusiju je neophodno da sednemo na pivo.

To banalizovanje "makljaju" je isto kao da kazem za kosarku ili fudbal "trce vamo-tamo i nesto se ritaju, skacu ko budale".
MMA, as mixed martial ARTS je sport, UFC je organizacija, kao sto je NBA organizacija ili UEFA LS 😄

Borilacke vestine su filozofija... alat za zivot, za kontrolisanje uma, samo-discipline, ega, platforma za self-improvement.
Kao sto je kod vecina zena ples nacin da iskazu u potpunosti body expression, tako su za mene borilacke vestine, ili cak neke vestine vezane za pokret.
Kroz borilacke vestine se mnogo uci i o svom umu i o svom telu. I o balansu uma, ali i o balansu tela.
Mnogo pametniji i inteligentniji ljudi o tome pricaju satima.

Imas u Bg-u kul klubove za brazilsku jiu jitsu. Odi, probaj, barem 4,5 treninga. Bice usasno i agonicno najveci deo treninga, ali ce mozda da ti promeni zivot.
Covek je istinski do srzi srecan, i samozadovoljan kad se liši svih okova ega. 
U klubu gde sam krenuo bjj je bilo nekoliko njih sa koronom, pa sam napravio pauzu. Jedva cekam da se vratim.
Neverovatno je koliko mi je potrebno.
Volim i boks, i idem na njega i dalje. I on mi bolje ide, vise mi je komforna zona mnogo.
Ali BJJ >>> |

I ubedljivo najbolja ekipa je na bjj. Pametni, edukovani, kulturni, korektni momci. O tome sam citao pre nego sam krenuo, pa sam se posle i sam uverio u to. U svakoj prilici spremni da ti pomognu, da ti ukazu gde gresis. Naucis neku tehniku koja zahteva da se nadjes u nekoj poziciji. Osete da pokusavas da dodjes do te pozicije i onda te puste da budes u toj situaciji, ali ti tu naravno ne popustaju da izvedes. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, BattleBender said:

Gledaj sledece nedelje Rose Namajunas 😄
Ona je pobedila psihicke probleme i dugogodisnje traume uz pomoc MMA.

Za ozbiljniju pricu i diskusiju je neophodno da sednemo na pivo.

To banalizovanje "makljaju" je isto kao da kazem za kosarku ili fudbal "trce vamo-tamo i nesto se ritaju, skacu ko budale".
MMA, as mixed martial ARTS je sport, UFC je organizacija, kao sto je NBA organizacija ili UEFA LS 😄

Borilacke vestine su filozofija... alat za zivot, za kontrolisanje uma, samo-discipline, ega, platforma za self-improvement.
Kao sto je kod vecina zena ples nacin da iskazu u potpunosti body expression, tako su za mene borilacke vestine, ili cak neke vestine vezane za pokret.
Kroz borilacke vestine se mnogo uci i o svom umu i o svom telu. I o balansu uma, ali i o balansu tela.
Mnogo pametniji i inteligentniji ljudi o tome pricaju satima.

Imas u Bg-u kul klubove za brazilsku jiu jitsu. Odi, probaj, barem 4,5 treninga. Bice usasno i agonicno najveci deo treninga, ali ce mozda da ti promeni zivot.
Covek je istinski do srzi srecan, i samozadovoljan kad se liši svih okova ega. 
U klubu gde sam krenuo bjj je bilo nekoliko njih sa koronom, pa sam napravio pauzu. Jedva cekam da se vratim.
Neverovatno je koliko mi je potrebno.
Volim i boks, i idem na njega i dalje. I on mi bolje ide, vise mi je komforna zona mnogo.
Ali BJJ >>> |

I ubedljivo najbolja ekipa je na bjj. Pametni, edukovani, kulturni, korektni momci. O tome sam citao pre nego sam krenuo, pa sam se posle i sam uverio u to. U svakoj prilici spremni da ti pomognu, da ti ukazu gde gresis. Naucis neku tehniku koja zahteva da se nadjes u nekoj poziciji. Osete da pokusavas da dodjes do te pozicije i onda te puste da budes u toj situaciji, ali ti tu naravno ne popustaju da izvedes. 

 

Ovo su generalizacije na osnovu individualne impresije. Kao što tebe ispunjava BJJ, nekog ispunjava čitanje knjiga, sviranje gitare ili igranje košarke ili šaha. Pa rekao bih grubo da ima više edukovanih, kulturnih i korektnih momaka (i devojaka) koji vole literaturu nego onih koji vole borilačke veštine. U samoj esenciji borilačkih veština je, kao što im samo ime kaže, borba - i to protiv nekog protivnika, fizički kontakt i neizostavno nanošenje fizičkog bola. Bez ikakve želje da negiram spiritualne aspekte bavljenja borilačkim veštinama, radu na sebi u mentalnom i (pre svega) fizičkom smislu, to je ipak sekundarno u odnosu na način ispoljavanja tog spiritualizma - kroz razbijanje nosa istom takvom spiritualisti. Neko pronađe ono što mu treba i prevaziđe neke lične probleme u borilačkoj veštini, a neko u nekim drugim aktivnostima. Na kraju, kao i u svakom takmičenju i profesionalnom sportu, na jednog tog koji je prevazišao probleme i postao poznati tepač, imaš masu onih koji su završili u psihičkom i fizičkom kurcu.

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, BattleBender said:


Borilacke vestine su filozofija... alat za zivot, za kontrolisanje uma, samo-discipline, ega, platforma za self-improvement.
Kao sto je kod vecina zena ples nacin da iskazu u potpunosti body expression, tako su za mene borilacke vestine, ili cak neke vestine vezane za pokret.
Kroz borilacke vestine se mnogo uci i o svom umu i o svom telu. I o balansu uma, ali i o balansu tela.
Mnogo pametniji i inteligentniji ljudi o tome pricaju satima.
 


 

Izgleda da je lepota u oku posmatraca 🙂  
vidim neobuzdane manijake koji izbijaju zube jedni drugima neko clanove kluba knjizevnika sa Tibeta 🙂   

I aj sto sve nego kako bre gledas zene kad se udaraju u lice onako divljacki to ne razumem. 

 

Zahvaljujem na odgovoru inace, bas sam hteo da vidim o cemu se tu radi, i u mom drustvu je MMA doziveo naglu ekspanziju, ja pogledao te zene posle 10 min mi se zgadilo 

bas ne kapiram taj sport za zene, cemu to guranje ravnopravnosti gde mu mesto nije. Mada moguce i da gresim kazem nisam upucen u taj sport u opste. 
 

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Tamburinjo said:


 

Izgleda da je lepota u oku posmatraca 🙂  
vidim neobuzdane manijake koji izbijaju zube jedni drugima neko clanove kluba knjizevnika sa Tibeta 🙂   

I aj sto sve nego kako bre gledas zene kad se udaraju u lice onako divljacki to ne razumem. 

 

Zahvaljujem na odgovoru inace, bas sam hteo da vidim o cemu se tu radi, i u mom drustvu je MMA doziveo naglu ekspanziju, ja pogledao te zene posle 10 min mi se zgadilo 

bas ne kapiram taj sport za zene, cemu to guranje ravnopravnosti gde mu mesto nije. Mada moguce i da gresim kazem nisam upucen u taj sport u opste. 
 

Da iskoristim ovaj post, pošto je poslednji u nizu na ovu temu. 

Borilačke veštine kao sport su nepobitno proistekle iz borilačkih veština sa svih meridijana čiji je primarni cilj ubiti neprijatelja, a sekundarni onesposobiti ga za dalju borbu. Treće nema. Pošto je ubijanje golim rukama, ili uz pomoć nekog rekvizita/oružja tokom razitka civilizacije postalo društveno nepoželjno, pa i kažnjivo zakonskim propisima uz izuzetak samoodbrane, onda se cela paradigma borbe prsa u prsa između dva ljudska bića prenela na sport. Ograničena je strogim pravilima, da bi se napravila jasna distinkcija da to nije borba na život i smrt kao u izvornom slučaju, a onda se shvatilo da se od cele priče može i lepo zaraditi. Čim je novac ušao u jednačinu, bilo je potpuno jasno da će takmičenja u raznim tipovima borbi postati planetarni fenomen. U tu sferu spada dosadašnja diskusija, jedan miks borbe, medija, novca i prezentovanje određenog stila života koji na kraju ima više ekonomsku nego sportsku refleksiju.

 

Dao bih malo šire gledanje na stvar, sa nadom da neću ugušiti...

 

Postoje ljudi (muškarci i žene) koji imaju izraženi afinitet ka fizičkom kontaktu kao primarnom načinu rešavanja problema, bili oni objektivni ili subjektivni. Fizički superiorni, takoreći rođeni ratnici, oni kroz borilačke sportove zadovoljavaju taj neki primarni instinkt i želju za borbom, sve u okvirima društveno korektnog ponašanja. Naravno, veliki broj njih i dalje ubija, ali sa "dozvolom", jer su pripadnici raznih specijalnih vojnih, paravojnih i policijskih jedinica, dok neki to rade sa druge strane zakona, kao pripadnici bandi, kartela itd. Suština je da čovek ne može promeniti svoju prirodu, da ima ogromnu energiju koja se sa vrtoglavim rastom populacije ekponencijalno povećava, pa su tako borilački sportovi ipak dobro rešenje artikulacije te energije fizičkog sukoba.

 

Sport in general je jedan od bitijih skretničara te agresivnosti, preko koga se pokušava oplemenjivanje čoveka kroz poništavanje gesla "može biti samo jedan", uvodi se kontrola ponašanja kroz fenomen sudija i suđenja, odnosno poštovanja pravila, ali i autoriteta što ima i određenu negativnu konotaciju, jer je vid tzv. mind controla. Ali to je neka druga priča. Sport kao aktivnost se širi planetom i ulazi u sve slojeve drušva, potpomognut geslom "važno je učestvovati". Veliki broj ljudi ga praktikuje na svim takmičarskim i uzrasnim nivoima, kao i na onima koji nisu takmičarske prirode, već su deo svakodnevne životne rutine. Kako god, bavljenje bilo kojim sportom je od velikog značaja za psiho-fizički razvoj čoveka, u meri koju on sam odredi da mu prija. Vrhunski sport je nešto drugo, nije tema sada i ne bih se zadržavao na njemu. 

 

Jedan od bitnijih postulata većine borilačkih veština je princip samoodbrane. Naglašava se prioritet izbegavanja sukoba do krajnjih granica, sve dok život ili telesni integritet nije ugrožen. Pa čak i tada se naglašava pravilo o selekciji snage i udaraca radi onesposobljavanja napadača, tj. primenjivanje najmanje moguće sile u ostvarenju tog cilja. Kontrola tela i uma, nadmoć nad životinjskim porivom da se protivnik jednostavno eliminiše, je ultimativni cilj pravih borilačkih veština. Na nasilje, ako je baš neophodno, odgovoriti istim, ali sa najmanjom mogućom količinom tog nasilja, ostaviti napadača u životu, sa što manje povreda tela i uma, da bi mogao da nauči iz svojih grešaka i sutra postane i sam zagovornik filozofije života sa što manje nasilja. Taj transfer sa "učitelja" na "učenika" je posebno bitan, neka vrsta inicijacije mora da postoji, bilo da se ona ostvaruje interakcijom između dva čoveka ili dolazi sa vertikale. Uz to idu i određene tehnike samospoznaje, kroz meditaciju ili na druge načine, kao i teoretsko upoznavanje sa materijom kroz niz hermetičkih, ezoterijskih učenja, koja se kasnije primenjuju i u praksi. Dakle, jako telo i još jači um, ali i Duh koji stoji iznad njih i koji ih integriše u celinu, je neko jedinstvo koje je neophodno za ostvarenje punog potencijala čoveka-borca čija svrha postojanja leži u odbrani svog i života svojih bliskih, kao i umnoj i fizičkoj borbi za ostvarivanje Principa života u koji duboko veruje. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2021 at 10:59 AM, Chaos Is Me said:

 

Ovo su generalizacije na osnovu individualne impresije. Kao što tebe ispunjava BJJ, nekog ispunjava čitanje knjiga, sviranje gitare ili igranje košarke ili šaha. Pa rekao bih grubo da ima više edukovanih, kulturnih i korektnih momaka (i devojaka) koji vole literaturu nego onih koji vole borilačke veštine. U samoj esenciji borilačkih veština je, kao što im samo ime kaže, borba - i to protiv nekog protivnika, fizički kontakt i neizostavno nanošenje fizičkog bola. Bez ikakve želje da negiram spiritualne aspekte bavljenja borilačkim veštinama, radu na sebi u mentalnom i (pre svega) fizičkom smislu, to je ipak sekundarno u odnosu na način ispoljavanja tog spiritualizma - kroz razbijanje nosa istom takvom spiritualisti. Neko pronađe ono što mu treba i prevaziđe neke lične probleme u borilačkoj veštini, a neko u nekim drugim aktivnostima. Na kraju, kao i u svakom takmičenju i profesionalnom sportu, na jednog tog koji je prevazišao probleme i postao poznati tepač, imaš masu onih koji su završili u psihičkom i fizičkom kurcu.

 

17 hours ago, Tamburinjo said:


 

Izgleda da je lepota u oku posmatraca 🙂  
vidim neobuzdane manijake koji izbijaju zube jedni drugima neko clanove kluba knjizevnika sa Tibeta 🙂   

I aj sto sve nego kako bre gledas zene kad se udaraju u lice onako divljacki to ne razumem. 

 

Zahvaljujem na odgovoru inace, bas sam hteo da vidim o cemu se tu radi, i u mom drustvu je MMA doziveo naglu ekspanziju, ja pogledao te zene posle 10 min mi se zgadilo 

bas ne kapiram taj sport za zene, cemu to guranje ravnopravnosti gde mu mesto nije. Mada moguce i da gresim kazem nisam upucen u taj sport u opste. 
 


Izgleda da ne shvatate veoma bitnu stvar u celoj prici. Ljudi se ne bave borliackim vestinama samo zbog borbe i takmicena u borbama. Ogromna vecina se time ne bavi zbog toga. O tom segment takmicenja i beskompromisa u primenjivanju tehnike i fizicke sposobnosti u tim okvirima cu kasnije u postu.
Ja ni na boksu, ni ovo malo kratko na bjj nikad nisam ni pre, niti u toku, niti posle trneinga razmisljao o tome da li sam bolji od nekoga sa termina. Niti tokom sparinga, niti neposredno nakon sparinga. Niti sam naravno isao da nekog povredi. I takva je ogromna vecina ljudi. Mada ipak na osnovu mog iskustva, ipak je bolja ekipa na bjj, iako su svi ok i na boksu.

To je mnogo jednostavno, kad neko izadje iz te sfere rekreativnog bavljenja, npr boksa, ti samo trenerru das do znanja da neces da radis vise sa njim. Desilo mi se 2,3 puta. A radio sam sa milion ljudi, i nikad nisam nijedan problem nisam imao.
Cak i da uzmemo neki prosek, fizicku stetu i po glavu sam i po telo sam dobio igrajuci kosarku i fudbal. Od kosarke imam usivanja po glavi, 4 konca na sred cela, dosta put krvav nos i silne ogrebotine, modrice itd itd.
Na boksu mi je jednom isao krv na nos, i zato sam samo ja kriv jer sam bio gord i pokusao nesto sto je bilo in some way cocky. I od bjj-a i rvanja (koje ide nekad uz njega) sam imao izguljeno celo, jer su brisali patos sa mnom a ja sam zapinjao kao budala da se izvlacim iz nekih situacija.
Garantujem da sam u svom zivout kao klniac vise sakupio brain damage igrajuci fudbal i rokajuci loptu glavom, ili u kosarci kad se zaletim na neki ulaz ili slicno pa neko skoci u mene (brain damage se en dobija samo udarcem u glavu, vec i sudarom dva tela). Tako da svi ljudi koji su igrali kosarku, fudbal i slicno, nemoj da mislite da ste sebe izuzeli iz te price o brain damage-u.
Sto se tice sadizma i nanosenja fizicke stete, kod bjj postoji samo jedna stvar,a to su usi. Pritom i to je stvar estetike. Karfiol usi su deo greplinga, rvanja i bjj-a. Nekom ne izadju za 15 godina, nekom posle 2,3. Mada sada postoje nacin tretiranja i zastite, da se smanji mnogo sansa od toga.
Ali tu nema ni udaranja u glavu, niti glavnih sudara tela.

U BJJ klubu gde sam krenuo, radim sa covekom koji je profesor na matematickom faklutetu, sa likovima koji su inzenjeri, advokati, imamo klinca koji ce u informaticar da ima stipendiju u Americi na koledzu u Sijetlu. Ima gejmera, gikova. 
Na boksu cesto radim sa momkom koji je trenirao i karate i tekvondo dugo, i sad je dobar i u boksu, ali ne radi sparinge. Ne voli, iako je dobar. Dolazi da bi naucio novu vestinu, ne zanima ga nikakva tuca. Tako nesto i ja planiram. Voleo bih i kapueru ili tekvondo isto da probam.

Vecina ljudi, u koje mogu da stavim i sebe praktikuje borilacke vestine jer to koristi kao platformu za kreativnost i da ispolji motoriku i svoje telo. Postoji lep osecaj kad razmislaj o uglovima svog tela, kad ti se stvara misicna memorija, kad dobijas to stanje flow-a celog tela. Ja sam znatizeljan povodom kapuere, zato sto je to vestina o pokretu celog tela. Npr boks je jako dobar za osecanje ritma, ili za konzumiranje ritma nekad. 
Imas taj osecaj da tvoje telo mora da bude skladnije, da mora kretnja da bude fluidnija, da ako nesto zelis moras da izvedes da mora to sve da bude u skladu. Lep je osecaj kad ti se vremenom taj sklad razvija, kad sve ide tecnije. Kad ti se telo ne betonira. Evo ja imam sad novi proces ucenja. Trenutno sam na 94 kg-a, uglavnom sam bio do 87,88. Iako sam u ok formi, ja ne znam jos da kontrolisem svoje telo i da vladam svojim balansom skroz kako zelim. 
Sa druge strane uzasno frustrira, a ujedno i to ima svoju magiju, kad razmislajs o tome sta ces da probas na sledecem treningu, kako mozes da se kreces. Imas u glavi teorijski sve, zilion kombinacija, planova.
I akd krenes da radis mozda 3 posto od toga radi tvoje telo. Pa sledeci put 3.5 posto. Pa onda 3 nedelje si i dalje na tih 3.5 posto. Pa popizdis, pa samo od sebe dodje sve ono o cemu si razmisljao pre mesec dana.

I da, izuzetni workout-i su i boks i bjj, sve na svoj nacin. Moj posao je razvoj sistema za profi sport i fitnes i koriscenje HR i akcelerometarskih podataka u sportu fitnesu. Koristim senzore i kod svog treniranja, mnogo istrazivanja sam radio, mnogo empiriskoj znanja sam prikupio, i na sebi i na ljudima koji treniraju i na sportistima.
Boks je mozda najbolji anaerobnicni workout. Trosi se ogroman broj kalorija (nekad ubijem 850 kalorija za 40ak minuta, gde mi je ogroman deo treninga u zoni od 80-90maxHR-a), a pritom se uglavnom radi u takvim ciklusima (sa mini odmorima) da se ne trose samo salo, vec da se prvenstveno stice brzina. Jaca tetive i ligamente na ledjima, rukama, ramenima. Pre nekih godinu i po dana, naterase me da odigram nekoliko tekmi neka rekreativna kosarkka liga. I igroa sam basket posle skoro godinu dana
Otimao sam ljudima zive lopte iz ruke. Neko stoji ispred mene, 1v1, drzi loptu u ruke i sprema se da me napadne. Sledeca milisekunda meni je ziva lopta u rukama. A ja fazonu "Kako!? Sta je ovo".
Mnogo rade sinapse u mozgu...

Dodju ljudi koji treniraju teretanu, ogromna ledja, posle jednog treninga na boksu, dodju uplakani sledeci treninga (ama sta me vise boli ovo po ledjima).
Sa druge strane BJJ je fenomenalna zbog disanja, posle 2 treninga shvatis da moras da imas dobro i pravilno disanje, i samo od sebe to dodje. Ja sam na prvi trening bjj-a dosao mozda najspremniji fizicki u zivotu, i ugasim ga za 2 minuta.
Kroz to disanje se uci u bjj situacijama se uci i kako da dises i reagujes u stresnim i panicnim situacijama. 
Drugo, stice se mnogo dobra izotermijska snaga na BJJ. Dugo posle svakog treninga boli celo telo, pogotovo sake.
Vezbe koje se rade pre samih sparinga ili ucenja tehnike su tipa da radis kolute, zvezde, okretanje preko ramena.
Sto se tice tog sklada i tecnosti slobodnog, opustenog pokreta je vec umetnost. Bukvalno Bruce Lee filozofija.


Posle 2 treninga borilackih vestina se izgubi to sto vi mislite da postoji, a to je "Da l cu da ga razbijem", "U mamicu mu jebem, bolji je, moram da ga preteknem", "Uf, koliko dobro, bolji sam bio". Iako postoji, ne postoji na taj nacin da se toma da vaznost. Jednsotavno shvatis da je uvek neko bolji, borilacke vestine humble-uju. I znas da ako mislis da si superioran jer si bio bolji od nekoga, da je to smesno jer si inferioran u odnosu na drugog. I da tebe tu neko moze da "mlati".
Niti to privlaci nekog.
 

4 hours ago, madafaka73 said:

 

Borilačke veštine kao sport su nepobitno proistekle iz borilačkih veština sa svih meridijana čiji je primarni cilj ubiti neprijatelja, a sekundarni onesposobiti ga za dalju borbu. Treće nema. Pošto je ubijanje golim rukama, ili uz pomoć nekog rekvizita/oružja tokom razitka civilizacije postalo društveno nepoželjno, pa i kažnjivo zakonskim propisima uz izuzetak samoodbrane, onda se cela paradigma borbe prsa u prsa između dva ljudska bića prenela na sport.

Pa rvanje je sustinski prvi sport. I postoji razlog zasto su razni filozofi, Seneka i mnogi pisali da je rvanje jako bitan deo razvijanja mentalne stabilnosti. Rvanje je bilo neizostavan deo intelektualne elite u anticko doba.
To rvanje, ali i judo, su nastali pre zilion godina, a ni rvanje ni dzudo u sebi nemaju koncept nanosenja fizicke stete sa namerom da se neko povredi i ubije. Stavise ne koriste se stiuacije gde coveka mozes jednostavno da roknes u glavu.
Brazilska Jiu-jista je nastala jednostavno iz Juda. Sve su to aktivnosti koje su jako povezane sa filozofijom i sistematskim pristupim internim procesima coveka. Japan, anticka grcka, sta god...
A to rvanje i judo jesu defakto stubovi borilackih vestina. Najbitnije vestine. 

Link to comment
Share on other sites

Ja ljude koje poznajem koji trenijrau borilačke veštine mogu da razvrstam u 2 kategorije sa veoma jasnom linijom između. Jedni jednostavno vole da se biju i obično su glupi 😄 A drugima je to najbolji stress relief i jako ih smiruje

Link to comment
Share on other sites

Ja ljude koje poznajem koji trenijrau borilačke veštine mogu da razvrstam u 2 kategorije sa veoma jasnom linijom između. Jedni jednostavno vole da se biju i obično su glupi [emoji1] A drugima je to najbolji stress relief i jako ih smiruje

Ovde u mom selu borilackim vestinama se bave iskljucivo paljevine i momci sa vrlo skromnim iqom.
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BattleBender said:

...

Pa rvanje je sustinski prvi sport. I postoji razlog zasto su razni filozofi, Seneka i mnogi pisali da je rvanje jako bitan deo razvijanja mentalne stabilnosti. Rvanje je bilo neizostavan deo intelektualne elite u anticko doba.
To rvanje, ali i judo, su nastali pre zilion godina, a ni rvanje ni dzudo u sebi nemaju koncept nanosenja fizicke stete sa namerom da se neko povredi i ubije. Stavise ne koriste se stiuacije gde coveka mozes jednostavno da roknes u glavu.
Brazilska Jiu-jista je nastala jednostavno iz Juda. Sve su to aktivnosti koje su jako povezane sa filozofijom i sistematskim pristupim internim procesima coveka. Japan, anticka grcka, sta god...
A to rvanje i judo jesu defakto stubovi borilackih vestina. Najbitnije vestine. 

Osim ere u kojoj je nastao judo, pogresio si i redosled njegovog nastanka. Judo nastaje iz jiu-jitsu, a ne obrnuto.

Ali to na stranu...

Svi borilacki sportovi, tj. vitesko nadmetanje dva coveka u snazi i vestini su upravo to - sportovi. Kada god i gde god da su nastali, njihov cilj nije ubijanje protivnika ili trajno onesposobljavanje za borbu. To je valjda jasno iz mog prethodnog posta. Ne znam gde smo u koliziji, osim ako ti zastupas stav da su prvo nastale borilacke vestine u sportu, pa se tek onda neko dosetio da one zapravo mogu biti korisne u borbi protiv neprijatelja koji ih razara decenijama ili vekovima. To jednostavno ne moze biti tacno, jer je nagon za opstankom pojedinca i grupe kao motiv mmogo jaci od poriva da se u slobodno vreme neko bavi borilackim vestinama radi sebe ili radi zabave za ostatak zajednice. Muka je naterala razne narode po svim kontinentima da razvijaju specificne borilacke vestine. Muka i borba za opstanak, a ne dokolica. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...