Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

3 hours ago, Charlie Foxtrot said:

Čoveče,  on je glumio u šestoj sezoni GOT, to je snimano pre 3-4 godine. U nekoj njegovoj 86-87 godini života...

Jedinstvena i raznovrsna karijera. Meni neponovljiv lik, nekako sam ga znao oduvek, 70 god je bio u svetu glume. Trebace mi i potrazicu neki jaci clanak/tribute o delu.

Ovo sto kazes da je bio u GOT sa toliko godina, nije da uzimam zdravo za gotovo, ali navikao sam na to da umetnici imaju tu dugovecnost i vitalnost, (Peter Vaughan je bio nesto stariji kad je igrao Master Aemona, rekao bih da slicnih primera ima bezbroj, ne samo u filmu). No, RIP Max von Sydow.

Edited by Marko
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imas dokumentovano na slikama. Kad je izgradjena, druga slika mislim pocetkom 2000 i treca sada. 

 

Znam lika koji je za svoju kucu koja je bila kao pod zastitom dobio dozvolu za restauraciju...srusio je do temelja i napravio neku betonsku zgradu. 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Tamburinjo said:

Imas dokumentovano na slikama. Kad je izgradjena, druga slika mislim pocetkom 2000 i treca sada. 

 

Znam lika koji je za svoju kucu koja je bila kao pod zastitom dobio dozvolu za restauraciju...srusio je do temelja i napravio neku betonsku zgradu. 

 

U Beogradu, da postoji neki Stonehenge  na nekoj iole atraktivnoj lokaciji, zataklili bi ga dok kažepš keks i  postao bi laganica Stonehenge by Community  ili tako neki moderan naziv  kako je to sad popularno...


iače valja napomenuti da smo narod koji se ponosi svojom Istorijom i tako to...  nadasve smo spremni d' izginemo za istu i slične munje...  al ako je na atraktivnoj lokaciji, nekako se ta zadrtost očas posla prevaziđe.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tamburinjo said:

Imas dokumentovano na slikama. Kad je izgradjena, druga slika mislim pocetkom 2000 i treca sada. 

 

Znam lika koji je za svoju kucu koja je bila kao pod zastitom dobio dozvolu za restauraciju...srusio je do temelja i napravio neku betonsku zgradu. 

Pretpostaio sam ali nisam znao da li je slkano iz istog ugla. Pretužno.

 

A za ovo drugo, ne čudi me. Kad vidim šta se sve gradi po raznim ulicama i krajevima naših gradova ne bi me iznenadilo ni da neko sruši Skupštinu i sazida krmaču.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svi znamo da u Beogradu vec godinama/decenijama vlada urbanisticki haos ali prosto bode oci kako niko nema hrabrosti niti volje da se tome suprotstavi. 

 

Ako izuzmemo H2O jer je to lopovluk na jednoj visoj instanci, sramno je sta su uradili od grada i sta su gradjani dozvolili da se od glavnog grada uradi. 

 

Bilo koji deo grada da pogledas svaki je ruzniji nego pre 15 godina. Jedino gde ne mogu da useru je Savski trg i autobuska stanica. Najveca stajga u Beogradu, pa cisto da ono sve sruse i postave tri drveta bice lepse nego pre. 

Vracar Maksima Gorkog prema Juznom Bulevaru i Crveni Krst su potpuno neuslovni za zivot ljudi. Sve neke skupe ruzne zgrade a ulice bez trotoara i drveta. Iz kuce izlazis na ulicu direktno. Nema parkinga nema trotoara, drvo ne mozes vidis. Da ne pricam sta u ulicama koje nalezu na Juzni Bulevar. Haos i beznadje. 

Karaburmu da ne spominjem i cuvenu nadogrdanju tamo. Na donjem Dorcolu u Venizelosovoj kao pecurke rastu zgradurine ne zna se koja se manje uklapa u ambijent i koja je ruznija. 

Zvezdara oko Cvetkove pijace i doma zdravlja kao da si dao nekim zavadjenim komsijama da zidaju pa se oni utrkivali u neukusu i kicu. 

Ne mogu da sruse staklenac 20 godina a pricaju o tome. 

Onom djubretu Folicu kad vidim ono ruglo od kafica kod crkve Svetog Marka spopadne me muka. Jos okrenuli spomenik Patrijarha Pavla ka njemu. Da ne spominjem pritom sto on kao ex gradski urbanista radi zgrade naveliko i nasiroko zaobilazeci bilo kakve zakone. 

 

Naravno uvek moram da spomenem moju ranu na srcu i dusi onaj stakleni hotel pored Narodnog pozorista... samo vidis ko je ono potpisao i spremis mu konopce na Terazijama. 

 

U Topolskoj (mislim da je cak i u 18 🙂 )  i u tom kraju tu bas oko ove srusene vile obitava jedna organizacija 

http://www.seecult.org/vest/sacuvajmo-topolsku-sacuvajmo-beograd

Mislis da ih neko zarezuje i 2%

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@TamburinjoNa spisak bih dodao i deo oko Dimitrijale na Zvezdari. Šta se sve nabacalo tamo, da ne veruje čovek dok ne pogleda.

 

Dok sam studirao, jedna drugarica je živela na Neimaru. Mnogo sam voleo da šetam tim krajem, kao izmešten iz realnosti. Pre 7-8 godina me put nanese u Šumatovačku prvi put nakon desetak godina i ostanem zgrožen. Od tada se trudim da zaobiđem to mesto, bar da sačuvam neka lepa sećanja. 

 

U drugim gradovima je isto. Pogledaš Detelinaru u NS, nabacane zgrade bez zelenila, parka, igrališta... U Banjaluci deo između Merkatora i stadiona Borca, pojedini novi delovi na Mejdanu (Obilićevu). 

 

Mene strašno boli što takvi postaju pojedini delovi Pančeva, uključujući i centar. Nestaju stare ulice vojvođanskog tipa, samo niče vračarska novogradnja. Sve u skladu sa proklamovanim povećanjem gustine stanovanja u centralnim zonama, muvačinama oko iskorišćenosti parcele i gradnjom većom od dozvoljene. Slično je i u pojedinim delovima Zemuna, tuga da te uhvati kad prođeš.

 

Najtužnije u svemu je što nije to oduvek bilo tako, nego je to izmišljotina novog doba, koja pokazuje nivo neuređenosti na koji smo se srozali. Pogledaš kako su smisleno projektovana naselja pre 40-50 godina i onda shvatiš dubinu rova u kom smo.

 

9 hours ago, Tamburinjo said:

Svi znamo da u Beogradu vec godinama/decenijama vlada urbanisticki haos ali prosto bode oci kako niko nema hrabrosti niti volje da se tome suprotstavi. 

 

Ako izuzmemo H2O jer je to lopovluk na jednoj visoj instanci, sramno je sta su uradili od grada i sta su gradjani dozvolili da se od glavnog grada uradi. 

Ima volje i hrabrosti, ali premalo i na pojedinačnom nivou. Sveopšta divljina je u društvu, pa svako koristi ono što može i kad je gradnja u pitanju. Jedan gradi i uzima profit, drugi dobija sitan ili krupan mito, treći unovčava nasleđe ili staru kuću koju ne može da renovira (ili vidi brzu priliku za zaradom). Proučavaće se to jednog dana.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, 21Barkley said:

Mene strašno boli što takvi postaju pojedini delovi Pančeva, uključujući i centar. Nestaju stare ulice vojvođanskog tipa, samo niče vračarska novogradnja. Sve u skladu sa proklamovanim povećanjem gustine stanovanja u centralnim zonama, muvačinama oko iskorišćenosti parcele i gradnjom većom od dozvoljene. Slično je i u pojedinim delovima Zemuna, tuga da te uhvati kad prođeš.

 

Sad me podseti. Samo nemoj shvatiti lično :classic_biggrin:

 

Pre par nedelja, vraćajući se sa slaninijade :classic_biggrin:, praktično prvi put bio u Pančevu, dakle da sam prošao gradom, ne samo u prolazu, i moram reći da je ono katastrofa. Tu novogradnju još i nisam toliko primetio, bar delom kojim sam prošao, ali ono je toliko sve zapušteno da je to sramota. Onaj raspali hotel i deponija ispred njega, kao u nekom post-apokaliptičnom scenariju.

 

A ogromna šteta, vidi se da bi moglo lepo da izgleda ali džabe kad su i nadležni i narodTM stoka. Onaj deo kod gimnazije i kad se spuštaš ka reci, baš me podsetilo na Ulm recimo, ili tako neki švapski gradić, a ono zid neke stare kuće išarali grobari, polupani prozori i đubre na sve strane. Katastrofa.

Link to comment
Share on other sites

Šta ima da shvatam lično, delimo utiske.  :wink2:

 

Pisali smo Duh koji lebdi i ja na starom forumu o situaciji od pre par godina kada je sneg lomio grane a one nedeljama tako stajale po parkovima i ulicama. Ne znam detalje oko vlasništva nad hotelom Tamiš ali je jedno vreme radila samo sala (koja je bila ubedljivo najpopularnija za venčanja i slične proslave), a onda je valjda na kraju preprodat. Neko vreme je okolina uređivana a građani su koristili parking. Pritom, u delu koji je do puta za Beograd Zelenilo je postavljalo neke zanimljive sklupture od cveća i trave (kao i na više mesta u gradu). Iz ko zna kog razloga je sve to ograđeno (valjda zbog parkinga, koji je bio besplatan, jelte), a pošto je ograničen pristup počela je da buja trava i da se gomila smeće. Koga zabole...

 

Čuo sam od drugara da je neki šef u Zelenilu rekao da mu je budžet pola od onoga što mu je potrebno a da je pritom uvaljena gomila sendvičara u administraciju. Nešto novo?

 

Sveopšta musavost, prljavština i propadanje, kao i u celoj Srbiji, uostalom. Ali su aktuelni novi grandionzni planovi uređenja keja. Pred izbore, naravno.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Tamburinjo said:

 

Onom djubretu Folicu kad vidim ono ruglo od kafica kod crkve Svetog Marka spopadne me muka. Jos okrenuli spomenik Patrijarha Pavla ka njemu. Da ne spominjem pritom sto on kao ex gradski urbanista radi zgrade naveliko i nasiroko zaobilazeci bilo kakve zakone. 

 

 

 

Taj kafić drži Lajoš Čakanj, ako misliš na onaj St Mark's.

 

Inače, slažem se sa postom.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...