Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Upravo sam saznao da moj poslodavac trazi tacno cetiri puta vise cifru od one koju (neto) zaradjujem za dalji nastavak saradnje i rada na istom projektu., jer kraj je 99% za dve nedelje. Ko bre zivi dobro (izmedju ostalih i) o mom trosku?

Jel ta cifra realna? Sta sve moze da bude ukljuceno u konacnu brojku?

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, RatzenStadt said:

Upravo sam saznao da moj poslodavac trazi tacno cetiri puta vise cifru od one koju (neto) zaradjujem za dalji nastavak saradnje i rada na istom projektu., jer kraj je 99% za dve nedelje. Ko bre zivi dobro (izmedju ostalih i) o mom trosku?

Jel ta cifra realna? Sta sve moze da bude ukljuceno u konacnu brojku?

 

Hajde pojasni malo, nepovezan si mi... ko kome trazi, za sta? Sta je posao, kakav projekat?

 

Ako ti poredis svoj neto za nesto sto radis za svog gazdu koji vodi firmu koja radi nesto za nekog klijenta kome to naplati, onda moras da razmislis o mnogo faktora.

 

Na primer, lupam, ti kopas kanale i dobijas dnevnicu, odradices posao za mesec dana, gazda ce ti platiti taj tvoj neto koji dobijes na racun, ali ako si legalno prijavljen ti gazdu zapravo kostas tzv. bruto2 (plata i porezi i doprinosi). E sad jos kad gazda hoce to da naplati klijentu, onda em sto mora da racuna taj tvoj bruto2, pa mora da se osigura da ti ne brljas pa kasnis s radom i da ti zapravo treba mesec i po dana, ili npr. povredis se / razbolis se pa mora prvi mesec da ti da platu na racun firme a ne drzave a ti nisi odradio posao i nisi mu doneo pare, pa ako trosis neke uredjaje dok to radis, mora da racuna i taj trosak, amortizaciju toga, pa tek onda da se on ugradi, pa na to dodas i PDV i dobijes cenu koju si ti mozda cuo. 

 

Tvoj neto 100.000 dinara, trosak bruto2 je 160.000 dinara, da se osigura za tvoje nepostovanje rokova i rizika tvojih bolovanja sa nekih +25%, pa onda zavisi sta se koristi neka bude amortizacija toga nekih 10.000 dinara (ok lopatanje nije najbolji primer za ovo, nema neke amortizacije), znaci recimo to je vec oko 210.000dinara, pa onda PDV 20% to ti je preko 250.000dinara. Dakle eto ti 2.5x u odnosu na ono sto ti zaradjujes. 

 

 

Ako ti je manja neto plata, procentualno ti je bruto2 veci, a amortizacija ista u apsolutnoj brojci... znaci moze lako da dodje do 4x. 

 

 

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Kooineeperk said:

ovo mi nesto mnogo, neki kalkulator sam kao koristio, verujem da je ipak previse

Jeste previše. Bruto plata puta 0.71 jednako je neto plata.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Knipex said:

Jeste previše. Bruto plata puta 0.71 jednako je neto plata.

Znam gde sam zabrljao, nisam racunao 100.000din nego 1000eur neto. 

Na 100.000 neto je 160.000 bruto2.

Na 50.000 je 78.000. 

 

edit: inace nije bas uvek faktor 0.71, zavisi od visine plate. Sto je plata veca manje % odlazi na poreze i doprinose.

Edited by Kooineeperk
Link to comment
Share on other sites

Jeste previše ali to što ti računaš je tzv. bruto 1, što mu dođe bruto zarada. Na to dodaš još deo doprinosa za pio i zdravstvo koji idu "na zaradu", tj. iz sredstava poslodavca i dobiješ bruto 2, što bi bilo "koliko plata košta poslodavca".

 

Ukratko, na 100k neto, bruto zarada (b1) je oko 139k a ukupan trošak (b2) je oko 160k dinara.

 

Sad vidim Kojnov novi komentar. Postoji neoporezivi deo zarade od 25.000 dinara što utiče na menjanje učešća neta u brutu, što i Kojn kaže.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Kooineeperk said:

edit: inace nije bas uvek faktor 0.71, zavisi od visine plate. Sto je plata veca manje % odlazi na poreze i doprinose.

Na plate u rasponu od 100k do 300k razlika je u max 1000din što je zanemarivo.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Knipex said:

Na plate u rasponu od 100k do 300k razlika je u max 1000din što je zanemarivo.

Sumnjam da mu je tolika plata, inace ne bi imao problema koje ima na temi o bankama... 😞  Zato sam dao i primer za 50k.

 

I razlika za dazbine izmedju neto plate od 100k i 300k nije ni blizu 1000din, ne znam odakle ti to. Za 100k platu imas bruto 160k, za 300k platu imas bruto 488k. Znaci troskovi su 60k vs 188k. 

 

 

 

Generalno gledano, najmanji trosak za poreze i doprinose je u pocetku na manjim platama (za minimalac vazi da je neto negde oko 64% bruto2, odnosno trosak poreza i doprinosa je 36%) gde dominira efekat neoporezivog dela, pa onda raste a onda kad se probije granica zvana "maksimalna osnovica za doprinose" sto je oko 570k dinara (na primer peak je na nekih 400k neto plate gde moras da das 653k bruto2 odnosno trosak poreza i doprinosa je 38.7%), a onda opet pocinje da opada trosak i za ludacki visoke plate konvergira ka porezu koji je konstantan i iznosi 10%. 

 

Drugim recima, ako imas svoj biznis, akumuliraj sredstva pa nagradi sebe 1-2 puta godisnje nekom platom sa bonusom. 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Kooineeperk said:

I razlika za dazbine izmedju neto plate od 100k i 300k nije ni blizu 1000din, ne znam odakle ti to. Za 100k platu imas bruto 160k, za 300k platu imas bruto 488k. Znaci troskovi su 60k vs 188k. 

Razlika vezana za grešku u obračunu sa koeficijentom 0.71. O tome smo pričali zar ne? :default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Knipex said:

Razlika vezana za grešku u obračunu sa koeficijentom 0.71. O tome smo pričali zar ne? :default_coffee:

A to, da, u tom opsegu je trosak prilicno konstantan, pa se ne bi velika greska napravila kad bi se zakucao koeficijent. 

 

Samo nije bas 0.71. Po tabeli koju sam ja napravio je to oko 0.61-0.62, odnosno varijacija troska u procentima je nesto manje od 1%. 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Kooineeperk said:

A to, da, u tom opsegu je trosak prilicno konstantan, pa se ne bi velika greska napravila kad bi se zakucao koeficijent. 

 

Samo nije bas 0.71. Po tabeli koju sam ja napravio je to oko 0.61-0.62, odnosno varijacija troska u procentima je nesto manje od 1%. 

Rekoh ti već kad računam neto platu pomnožim bruto sa 0.71 i to se uvek slaže sa isplaćenom cifrom u par stotina dinara. To mi je potvrdio i kolega iz ljudskih resursa. Kolega koji radi samnom je pravio tablicu za računanje plate u excelu i tu bi ispalo u dinar tačno jer uzima sve potrebne podatke. On mi je takođe potvrdio da je koeficijent 0.71 najpribližniji.

 

Edit:

0.701 je koeficijent, tek sad videh da pogrešno pišem.

 

Evo kompletna formula sa sajta paragraf

 

y9w7rQq.jpeg

 

http://demo.paragraf.rs/demo/documents/editorial/statistika/28_stat.htm

Edited by Knipex
Ispravka
Link to comment
Share on other sites

@Knipex nisam knjigovodja ali sam koristio ovo:

https://aktivasistem.com/kalkulatori-zarade-ostali-prihodi-preduzetnik-kontrolni-broj/ 

https://www.kalkulator.servisracunara.org/

 

Slazu se u dinar jedan sa drugim tako da verujem da prikazuju korektne vrednosti. 

 

 

Ovo sto si linkovao je odnos izmedju Bruto1 i Neto. Ne Bruto2 i Neto. 

 

Dalje, kao sto vidis i na samom tvom skrinshotu, 0,701 je faktor izmedju Bruto i Neto-NeoporeziviDeo/10, i to samo u slucaju ako je zarada u odredjenom opsegu (visa od najnize, manja od najvise osnovice). Dakle nije cak ni odnos izmedju Bruto i Neto, vec Bruto i Neto-NeoporeziviDeo/10. To "NeoporeziviDeo/10" pravi razliku. Neoporezivi deo plate je 25000 dinara. 

 

I po toj tvojoj formuli za Neto=100.000din dobijes Bruto=(100.000-2.500)/0.701=139.087 dinara sto i jeste Bruto1. Ali nije Bruto2 odnosno koliko ti zaista kostas firmu (ono sto ti uplate na racun i u svoje i tvoje ime plate kao doprinose i poreze i osiguranja...). 

 

 

 

Veruj mi, dobro sam proucio ovo iz sopstvene potrebe, jer ne zelim Vucicu (citaj: i Zvezdi i Partizani) da dajem vise para nego sto moram (radije kupim sezonsku za Zvezdu) 🙂 

Link to comment
Share on other sites

Jebem li ga, otkad proveravam platu, a to je nekih desetak godina, pošto po ugovoru znam kolika mi je mesečna brto zagarantovana zarada, pogledam koliko mi na listi piše da je bruto (sve sabrano), proverim prekovremene, praznike, minuli rad i ako ima još nešto, pomnožim tu bruto cifru sa 0.701 i dobijem cifru koja je skoro uvek identična neto isplaćenoj zaradi, ako nije razlikuje se zanemarivo.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Knipex said:

Jebem li ga, otkad proveravam platu, a to je nekih desetak godina, pošto po ugovoru znam kolika mi je mesečna brto zagarantovana zarada, pogledam koliko mi na listi piše da je bruto (sve sabrano), proverim prekovremene, praznike, minuli rad i ako ima još nešto, pomnožim tu bruto cifru sa 0.701 i dobijem cifru koja je skoro uvek identična neto isplaćenoj zaradi, ako nije razlikuje se zanemarivo.

U ugovoru se pise Bruto1 (osim ako nije napisan neto) jer to je ono sto ti "dobijas". Ali ti zadrze deo koji uplate drzavi u tvoje ime za poreze i doprinose. Zato postoje bruto1 i bruto2.

 

Neto + doprinosi na teret radnika = Bruto1

Bruto1 + doprinosi na teret poslodavca = Bruto2

Neto + doprinosi na teret radnika + doprinosi na teret poslodavca = Bruto2

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hteo sam nesto, o Djokovicu da naskrabam... I, odlete misao... pffft!

PS. A, da. Da nema lutke u glavi, imao bi 40 GS i 3 zlatne medalje. Sa druge strane (treba da se prevede?), da nema lutke u glavi, ne bi se u cetrdesetoj borio za zlato = kapa dole!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...