Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Ja sam bacio pogled na obe Aleje, mozda bih mogao vise da izrovarim za Aleju velikana ali po onome sto vidim tu nema nikog ko je rodjen u XX. veku sem knjizevnika Jovana Popovica.

 

Ovako izgleda uzi spisak Aleje zasluznih gradjana. Kada se pogleda sira lista, ne vidim zasto bi se Dzej izostavio.

 

Spoiler

KUqARZp.png

 

Edited by Ta'veren
Link to comment
Share on other sites

barkley, nije poenta koja je aleja nego koji je konkretan doprinos shabansa u bilo kom smislu , u kulturnom je svakako mizeran a necu ni da govorim o tome da ta narodna gamad nikada nije stala uz narod, vire ovdasnjim tiranima iz guzice 100 godina i nikada niko nije ni pomislio da iskoristi svoj uticaj da kaze e ljudi ovo nije ok, ovo necu jer nije lepo prema prostom puku, sve je to gamad za koju je svinjska polutka etalon intelegencije i morala,jedini nihov aktivizam je bio kad ih je onomad Zloba potrpao na kamion ko goveda da krmauchu na onim mostovima, ali sve to nije bitno, kad odapne lukas bice jos veca blues legenda i svi ce zaboraviti kako im je prskao po faci u hit tvitu cesce nego sto se i sami jebu sa svojim supruznicima, karaoeusa ce biti veca od madone a ona krmacetina sto je lepila svoje postere na paletu vode sto je udelila nekim nesretnicima bice areta frenklin iz ocvalog shljivika

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, đubrivo. said:

 

viršlava devojko 💙

 

 

o čoveku u spotu i životu, mikrobu 🧡

 

DANIEL KOVAČ

Čovek koji je voleo život

Svako od stotina, možda i hiljada njegovih prijatelja može da ispriča pomalo drugačiju priču o Mikrobu, Bambusu, Meksikancu, Mladoženji, Ganeši. I sve bi to bile dobre priče

Daniel Kovač

Nemam nijednu neprijatnu uspomenu vezanu za Sašu. Čak ni neutralnu. Kada god sam sretao Mikroba, a to je bilo u Lepom Ritmu Srca (emisija na radiju B92), na otvaranjima izložbi, koncertima, putovanjima ili kada sam svraćao kod njega na njegov rodni Novi Beograd, to je sve, mogu da kažem, bilo slavno vreme. Duh zajedništva i prijateljstva koje je Saša umeo da proširi oko sebe neponovljiv je. Nešto kao da smo na trenutak u nekom filmu, a ne u svakodnevnom životu.

Cenim ga kao umetnika. Jedno vreme sam verovao da u Beogradu postoje samo dva istinska umetnika - jedan od njih je bio Saša. Poput njegovih mnogobrojnih nadimaka, bio je raznovrstan i u svojim interesovanjima i delima. Svom delu bio je posvećen, a njegov život se prožimao sa njegovim radovima iskreno i bez kalkulacija. Često su mu prsti bili umrljani bojama i sa strašću mi je pokazivao svoje najnovije radove. Bilo bi važno da se pozabavimo tim opusom, da skupimo snagu i znanje, pa da mu se odužimo makar jednom monografijom u kojoj bi bile njegove fotografije iz automata, maske, video radovi, omoti za kompakt diskove, performasi, trofeji sa buvljih pijaca i druge stvari koje su izašle iz ove bogate radionice. Njegova umetnost, vrlo rečito i sadržajno, snažno progovara o smutnom i teškom vremenu u kom je nastala, a u kom mi i dalje živimo.

Jedna stvar po kojoj ću ga zauvek pamtiti je njegov glas. Taj neponovljivi, topli glas koji kaže „Zdravo živo“. Glas sa radija i glas iz života, glas koji pripoveda, takav da je obeležio jedan period grada Beograda. Lepi Ritam Srca je bio veoma važan za nas - tu su se razmenjivala nova saznanja i rađale ideje koje smo kasnije i sprovodili u delo u našim radovima. Ta mala družina genijalaca, ludaka, odbačenih i odabranih – Saša je naš poglavica.

A tek muzika! Saša je bio jedan od najboljih poznavalaca rokenrola koga sam upoznao i bilo je pravo zadovoljstvo slušati ga kako priča o panku, novom talasu, glemroku, hardroku, krautroku, britanskoj sceni iz bilo kog perioda. Čovek, činilo se, beskonačne erudicije. Čovek sa neverovatnom kolekcijom ploča. Kada u nekoga, poput Saleta, uđe duh rokenrola i prožme ga – on naprosto ne može da ostari. Saletov duh je toliko odudarao od ovog doba skučenih duhova i sitnih karaktera.

Puno sam naučio od njega. Kako da se izbegnu konflikti u trenu? Ako se sa nečim i nije slagao, umeo je nešto da promrmlja, slegne ramenima i to je to. Od durenja i svađe ionako nikada nije bilo vajde. Kako blag karakter u ovo divlje, proračunato, koristoljubivo, apokaliptično vreme koje proživljavamo.

Naučio sam od njega i kako uživati u običnim, svakodnevnim stvarima. Gledati kako Saša uživa u hrani, piću, duvanu bilo je pravo zadovoljstvo čak i kad je prelazio granicu umerenosti. On je umeo da uživa u ljudima kao retko ko. Mogao je sa svima da priča makar odakle došli, kog uzrasta bili, kakvo obrazovanje imali i šta radili. Razumeo je i voleo ljude. Vrlo retka veština u današnje vreme kada je JA toliko značajnije od MI.

Saša je bio čovek koji je voleo život i nije to skrivao.

Druženje sa Sašom mi je ostavilo snažne slike koje ću uvek pamtiti. Podeliću sa vama samo jednu. Otputovali smo u Rumu da posetimo našeg druga Miloša Tomića koji je tamo služio vojni rok. Bio je kišni i ružan dan. U povratku, da bismo stigli do železničke stanice, odlučili smo se da preprečimo preko do pola uzorane ledine. Na trećini puta počela je da pada kiša. Kisnuli smo dok su nam se cipele lepile za žitko blato. Svako drugi bi se iznervirao ili uznemirio ili opsovao makar. Mi smo se prećutno razumeli, u trenu shvatili tu situaciju znajući da ne možemo da je promenimo, prihvatili stvari kakve jesu i nastavili sa našom šetnjom uz razgovor kao da je najlepši dan na svetu. Samo tako. Dva čoveka zanesena pričom. To više nije bila prosta stvarnost. To je bila scena iz filma, naš performans samo za nas, najčistija umetnost koja se živi.

Ne, Saša Marković nije otišao. To zapravo nije moguće. Tu je negde da nas pozdravi sa njegovim - „Zdravo živo“ i podeli sa nama neku novu priču.

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, SunZero said:

barkley, nije poenta koja je aleja nego koji je konkretan doprinos shabansa u bilo kom smislu , u kulturnom je svakako mizeran a necu ni da govorim o tome da ta narodna gamad nikada nije stala uz narod, vire ovdasnjim tiranima iz guzice 100 godina i nikada niko nije ni pomislio da iskoristi svoj uticaj da kaze e ljudi ovo nije ok, ovo necu jer nije lepo prema prostom puku, sve je to gamad za koju je svinjska polutka etalon intelegencije i morala,jedini nihov aktivizam je bio kad ih je onomad Zloba potrpao na kamion ko goveda da krmauchu na onim mostovima, ali sve to nije bitno, kad odapne lukas bice jos veca blues legenda i svi ce zaboraviti kako im je prskao po faci u hit tvitu cesce nego sto se i sami jebu sa svojim supruznicima, karaoeusa ce biti veca od madone a ona krmacetina sto je lepila svoje postere na paletu vode sto je udelila nekim nesretnicima bice areta frenklin iz ocvalog shljivika

 

ovo što pišeš je suština. a forum će meandrirati nekim svojim tokovima i vatati se za smešne fotke od prekjuče.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

 pre par godina mi je yt algoritam izbacio ovaj koncert pokojnog Dzeja

 

posto je u mom drustvu u poslednje vreme Dzej izazivao podsmeh i zaljenje pre svega zbog svog ponasanja u javnosti zadnjih godina, snimak ovog koncerta mi je otvorio oci koliko je on stvarno u svom domenu imao potencijala i koliko je toga napravio.

 

On je ovde imao 31 godinu i u nekoj skracenoj verziji (nije pevao sve svoje hitove) drzi solisticki koncert samo sa svojim pesmama i hitovima. U zadnje vreme kad sam uhvatio neke emisije na TVu (jednu bas pre nedelju dana, Balkanskom ulicom) blam je bio sto uopste nije mogao razumljivo ni da prica ... a onda vidis ovde kako lako i jasno peva i uziva u tome sto radi. 

 

Ostavio je ogroman trag i njegove pesme ce se slusati po kafanama, a ja cu nastaviti da se pitam koliko puta mesecno/godisnje ovi kojima ne valjaju Dzej, Saban i pojedini (naravno ne svi) uopste svracaju u kafanu, pravu ... ne ovu pod obrucima 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, SunZero said:

barkley, nije poenta koja je aleja nego koji je konkretan doprinos shabansa u bilo kom smislu , u kulturnom je svakako mizeran a necu ni da govorim o tome da ta narodna gamad nikada nije stala uz narod, vire ovdasnjim tiranima iz guzice 100 godina i nikada niko nije ni pomislio da iskoristi svoj uticaj da kaze e ljudi ovo nije ok, ovo necu jer nije lepo prema prostom puku, sve je to gamad za koju je svinjska polutka etalon intelegencije i morala,jedini nihov aktivizam je bio kad ih je onomad Zloba potrpao na kamion ko goveda da krmauchu na onim mostovima, ali sve to nije bitno, kad odapne lukas bice jos veca blues legenda i svi ce zaboraviti kako im je prskao po faci u hit tvitu cesce nego sto se i sami jebu sa svojim supruznicima, karaoeusa ce biti veca od madone a ona krmacetina sto je lepila svoje postere na paletu vode sto je udelila nekim nesretnicima bice areta frenklin iz ocvalog shljivika

Prvo, topla voda je da ljudi imaju različite ukuse u muzici i da ih različiti pravci pokreću. Bezveze je sve one koje ne slušaš staviti u isti koš, to mi je bukvalno drugi srednje, što reče neko na tw. Kao što imaš razne Cice, Ace i Mice, imaš i Džeja ili Tomu. Da li bi oni bili manje seljana da su pevali u drugim aranžmanima? Što reče Frenčajz, oni su se naslonili na svoje nasleđe. Koliko ima glasova i izraza kao Areta ali potiču iz manjih kultura, manjih jezika i sredina? Šta je trebalo, da Džej peva fado ili svira bosanovu da bi bio okej? Bio je majstor u onome što je radio, dovoljno.

 

Drugo, cenim da bi se Džej prvi nasmejao na ideju o Aleji i ispalio neki fazon. Ok, to je ušlo u domen politike, ova vlast će sigurno iskoristiti takav penal, kao što bi verovatno i neka druga. Ova vlast nema politiku, ima samo savršen instinkt da gura sve ono na čemu može da pliva, zato ćemo svakakve nepodoštine da vidimo od njih pa će i u osnovi pozitivne stvari da ogade na svoj način. Čovek je ostavio trag u ovoj zemlji i okruženju, u Beogradu i posebno u svom kraju, to mu je dovoljno priznanje. Mada, cenim da bi bilo lepo da dobije nešto na Dorćolu, sigurno ne novog Stefana Nemanju.

 

Međutim, mislim da si postavio pravo pitanje - koji je doprinos? A ja bi na to dodao još pitanja - kako se ocenjuje doprinos i ko je dovoljno relevantan da izboduje i preseče? Videli smo kod onih nesrećnih nacionalnih penzija da pravi odgovr ne postoji, a takođe su se i ovde vodile velike rasprave oko toga ko su dobri glumci. Ako ni nas par desetina na forumu ne možemo da dođemo do konsenzusa, ko bi to postigao?

 

Što se tiče kafana, ima gi raznih, a ja ih delim na dobre i loše. Btw. neki smo slušali tambure i pre pojave klabana, izvinjavamo se što nismo urbani, moderni i progresivni.

 

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Barkley#34 said:

Prvo, topla voda je da ljudi imaju različite ukuse u muzici i da ih različiti pravci pokreću. Bezveze je sve one koje ne slušaš staviti u isti koš, to mi je bukvalno drugi srednje, što reče neko na tw. Kao što imaš razne Cice, Ace i Mice, imaš i Džeja ili Tomu. Da li bi oni bili manje seljana da su pevali u drugim aranžmanima? Što reče Frenčajz, oni su se naslonili na svoje nasleđe. Koliko ima glasova i izraza kao Areta ali potiču iz manjih kultura, manjih jezika i sredina? Šta je trebalo, da Džej peva fado ili svira bosanovu da bi bio okej? Bio je majstor u onome što je radio, dovoljno.

 

Drugo, cenim da bi se Džej prvi nasmejao na ideju o Aleji i ispalio neki fazon. Ok, to je ušlo u domen politike, ova vlast će sigurno iskoristiti takav penal, kao što bi verovatno i neka druga. Ova vlast nema politiku, ima samo savršen instinkt da gura sve ono na čemu može da pliva, zato ćemo svakakve nepodoštine da vidimo od njih pa će i u osnovi pozitivne stvari da ogade na svoj način. Čovek je ostavio trag u ovoj zemlji i okruženju, u Beogradu i posebno u svom kraju, to mu je dovoljno priznanje. Mada, cenim da bi bilo lepo da dobije nešto na Dorćolu, sigurno ne novog Stefana Nemanju.

 

Međutim, mislim da si postavio pravo pitanje - koji je doprinos? A ja bi na to dodao još pitanja - kako se ocenjuje doprinos i ko je dovoljno relevantan da izboduje i preseče? Videli smo kod onih nesrećnih nacionalnih penzija da pravi odgovr ne postoji, a takođe su se i ovde vodile velike rasprave oko toga ko su dobri glumci. Ako ni nas par desetina na forumu ne možemo da dođemo do konsenzusa, ko bi to postigao?

 

Što se tiče kafana, ima gi raznih, a ja ih delim na dobre i loše. Btw. neki smo slušali tambure i pre pojave klabana, izvinjavamo se što nismo urbani, moderni i progresivni.

 

 

Kad vec rece tamburasi, ja gotivim Zvonka Bogdana, bumer 1/1 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

zvonko bogdan je tata, ja licno ne mogu da ga slusam jer kada cujem vec odavno spremam svog mrkova prisecam se proslog zivota koji sam ziveo pre nego sto sam se inkarnirao u ovom telu, bilo je to u vojvodini za vreme ww2 kada je jedan moj drugar zapalio zito shvabama jer je dobio shamar pa sam posle morao i da sluzim kod nekog folksdojcera, bilo je tesko u pm , kada se samo setim nekog shicera ...

  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, SunZero said:

zvonko bogdan je tata, ja licno ne mogu da ga slusam jer kada cujem vec odavno spremam svog mrkova prisecam se proslog zivota koji sam ziveo pre nego sto sam se inkarnirao u ovom telu, bilo je to u vojvodini za vreme ww2 kada je jedan moj drugar zapalio zito shvabama jer je dobio shamar pa sam posle morao i da sluzim kod nekog folksdojcera, bilo je tesko u pm , kada se samo setim nekog shicera ...

Prezime Stimac nije bas popularno medj' ovdasnjom ciganijom, proteracemo te s maticne teme

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...