Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

15 minutes ago, CLASH said:

Sasvim logično, za Veliku Albaniju je  kriva Srbija, a za Veliku Srbiju je isto kriva Srbija.

Ne bi to Albanci sami, nipošto.

 

hajde malo faktografije. nije Tirana uredovala SFRJ Ustav iz 1974., niti je Tirana dirigirala otpor Kosovara Milosevicu. sa druge strane, Beograd, iliti konkretno DB Srbije, jeste dirigirao i mitinzima o Kosovu na podrucju Knina 1988/1989, i Balvan revolucijom / stvaranjem SAO Krajine 1990, i ratom u Hrvatskoj / pokusajima stvaranja Velike Srbije 1991-1995.

 

...

 

nista nisi rekao o Evropskoj uniji, kao zajednickoj domovini svih Srba i svih Albanaca.

jasno, lakse je ovako, jahati na pretpolitickim anakronizmima.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vjekoslav said:

 

hajde malo faktografije. nije Tirana uredovala SFRJ Ustav iz 1974., niti je Tirana dirigirala otpor Kosovara Milosevicu. sa druge strane, Beograd, iliti konkretno DB Srbije, jeste dirigirao i mitinzima o Kosovu na podrucju Knina 1988/1989, i Balvan revolucijom / stvaranjem SAO Krajine 1990, i ratom u Hrvatskoj / pokusajima stvaranja Velike Srbije 1991-1995.

 

...

 

nista nisi rekao o Evropskoj uniji, kao zajednickoj domovini svih Srba i svih Albanaca.

jasno, lakse je ovako, jahati na pretpolitickim anakronizmima.

Nemoj  molim te faktografiju spominjati ovde, dosta je bilo😂 ( pozdrav za GG , no hard feelings )

A EU, kao zajednicka domovina svih Srba i svih Albanaca, je u ovom trenutku blizu kao i United Fedrations of Planets iz Star Treka.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, CLASH said:

A EU, kao zajednicka domovina svih Srba i svih Albanaca, je u ovom trenutku blizu kao i United Fedrations of Planets iz Star Treka.

 

to se tebi samo tako cini, ja mislim da je EU sa svim Srbima i svim Albancima puno izglednija opcija i od Velike Albanije i od Velike Srbije.

btw. hajde da ja ne lupim, pa cu tebe zamoliti za jedan (faktografski) odgovor: 

  • koliko vec dugo traje taj Velika Srbija - Velika Albanija "trenutak"?

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Vjekoslav said:

 

to se tebi samo tako cini, ja mislim da je EU sa svim Srbima i svim Albancima puno izglednija opcija i od Velike Albanije i od Velike Srbije.

btw. hajde da ja ne lupim, pa cu tebe zamoliti za jedan (faktografski) odgovor: 

  • koliko vec dugo traje taj Velika Srbija - Velika Albanija "trenutak"?

 

Pa svi ti momenti Velika........( upiši po želji ) traju otprilike od onog momenta kad je jedno pleme shvatilo da pored obrade zemljišta i lova može i pljačka susednog da bude profitabilna privredna delatnost.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Vjekoslav said:

auf, ode ti do Mezopotamije. no dobro.

u godinama to bi bilo koliko tocno?

Odbijam da odgovaram na pitanja, jer je ovaj test iz velikesrbijealbanije malesrbijealbanijmature procureo na internet i tražim da se poništi i da mi se prizna uspeh bez odgovaranja.

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Kada se priča o nepriznavanju Kosova, ja sam mislio da ce Aci Srbinu dati varijantu DDR-a, tj da se Kosovo samo ne prizna zvanicno, da bi on sa tim mogao da maše pred domaćom javnosti da je to najveća pobeda posle 1389. I da bi to bilo samo za domaću upotrebu a na Kosovu bi bila neka SZO tipa folklornog društva takodje samo za upotrebu u Srbiji.

 

Medjutim,  u pravu je  Abraham, ovde se ispravljaju i neke medjunarodne krive Drine, pa ovo više nije opcija.

Ali  istorija nas uči da smo mi tu uvek donji, uvek nam je sledeće delenje karata bilo lošije od onih koje smo imali prethodno.

Zato mi je opcija statusa kvo poprilično loša.

Šta da čekamo, promenu u medjunardnom odnosu snaga? Naznake za takve promene  koje će ići Srbiji u korist ne postoje ni  u najavi.

A i da se u nekom čarobnom scenariju dese, naprimer sutra, Srbija nema kapacitet da integriše  Kosovo ni na jednom nivou. Ni ekonomski, ni institucionalni , ni demokratski.

E sad, status kvo odgovara vladajućim elitama i u Srbiji i na Kosovu, pa se zato i provlači kao realna opcija. Zato bi rešenje ovog čvora bilo bliže ako bi imali ona silna EU poglavlja ne otvorena, nego primenjena u praksi. Ovako ako idemo sa onom sledi trag novca, očito ko je na dobitku sa nerešavanjem, a očito da je gubitnik kao i uvek sirotinja raja.

 

Sad imamo priču da će se US uključiti u punom kapacitetu u pregovore.( kao da su do sada bili na godišnjem odmoru).

To bi moglo da bude naznaka  kraja ovog mučenja, pošto će oni kao velika sila da ponude sofisticirano kompromisno rešenje, tj. seča sekirom pa kako kome bude, to vam je to.

 

Elem, šta hoću da kažem? Najebali smo kako god. I Srbi i Albanci. I veliki i mali.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CLASH said:

Sasvim logično, za Veliku Albaniju je  kriva Srbija, a za Veliku Srbiju je isto kriva Srbija.

Ne bi to Albanci sami, nipošto.

A i za Veliku Madjarsku i Veliku Bugarsku je opet tu nešto Srbija muljala.

 

Regionalnim sovinistima na Bakanu je po pravilu najlakse da se predstave kao neki vajni moderni proevropski titani politicke misli. Dovoljno je samo da sve svale na Srbiju i Srbe koji zive van Srbije i sve im je dozvoljeno i opravdano, pa cak i najteze svinjarije i najvece gluposti. Koncept Velike Albanije, ili kako oni kazu, Albanije u njenim prirodnim granicama je nastao jos u kasnim danima Otomanske imperije i jedina veza koju Srbija ima s njim je to sto mu se nasla na putu.

 

No, vreme lomi i najtvrdje, pa cak i najzadrtije zablude, u tom vremenu se desavaju i desavace se stvari koje ce posledicama jasno pokazati sta su im bili uzroci. Sve drugo je besmisleno tupljenje kurca. Evo je, resi Makedonija svoj spor sa Grckom, izaplaudirase svi uzduz i popreko, ali sto se napretka u EU integracijama tice, evo vam kita rosnog cveca Makedonci. Sad je  kamen spoticanja niko drugi do - Goce Delcev.:classic_biggrin: Znate, Makedonci, kad ste vec u kancelariji malo i da vam prekrojimo istoriju, pa se vi zabavljajte s tim dok se mi ne odlucimo da vas primimo za jedno nikad godina. Treba nam malo vremena da resimo neke unutrasnje stvari. A i sad je na redu Bugarska da vas malo drka, posto ste Grcku apsolvirali. Jebi ga, moze im se.

Edited by taliesin
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, CLASH said:

Odbijam da odgovaram na pitanja, jer je ovaj test iz velikesrbijealbanije malesrbijealbanijmature procureo na internet i tražim da se poništi i da mi se prizna uspeh bez odgovaranja.

 

moze odgovoriti ko god zeli, nije ovo privatna prepiska.

govorimo dakle o famoznom "trenutku", a mene je zanimalo koliko taj trenutak, u godinama, iznosi.

 

1 hour ago, CLASH said:

A EU, kao zajednicka domovina svih Srba i svih Albanaca, je u ovom trenutku blizu kao i United Fedrations of Planets iz Star Treka.

 

Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Vjekoslav said:

 

to se tebi samo tako cini, ja mislim da je EU sa svim Srbima i svim Albancima puno izglednija opcija i od Velike Albanije i od Velike Srbije.

btw. hajde da ja ne lupim, pa cu tebe zamoliti za jedan (faktografski) odgovor: 

  • koliko vec dugo traje taj Velika Srbija - Velika Albanija "trenutak"?

 

cca 150 godina

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...pa ne traži se od Srbije da prizna Kosovo,ali se traži da se normaliziraju odnosi.

Mislim da tako i piše u sporazumu iz Brisla.Srbija je Sud u den Hagu nešto,zar ne?

I kakav je odgovor dobila?

Osobno smatram da Srbija sada ne bi trebala priznati Kosovo.Bilo bi više štete

od neke koristi

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, ZnajJova said:

cca 150 godina

 

trenutak dakle od 150 godina.

ok.

 

...

 

Albanija je počela pregovore o sporazumu za stabilizaciju i pridruživanje 2003. godine. Ovaj dogovor je potpisan 12. lipnja 2006., čime je napravljen prvi korak prema članstvu Albanije u EU. Nakon što je Albanija početkom travnja 2009. godine postala punopravna članica NATO-a, 28. travnja 2009. predala je zahtjev za članstvo u EU. Europska komisija je 10. listopada 2012. uputila Europskom vijeću preporuku za odobravanje statusa kandidata Albaniji, a status kandidata Albaniji je dodijeljen 26. lipnja 2014.[1]

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Albania_to_the_European_Union

 

...

 

Pristupanje Srbije Europskoj uniji je proces u kojem Republika Srbija nastoji pristupiti Europskoj uniji, kao punopravna članica. Srbija je službeno podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji 22. prosinca 2009. godine, a 1. ožujka 2012. Srbija je dobila status kandidata.[1] Dana 21. siječnja 2014. formalno su započeli pregovori sa Europskom unijom.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Serbia_to_the_European_Union

Edited by Vjekoslav
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

trenutak dakle od 150 godina.

ok.

 

...

 

Albanija je počela pregovore o sporazumu za stabilizaciju i pridruživanje 2003. godine. Ovaj dogovor je potpisan 12. lipnja 2006., čime je napravljen prvi korak prema članstvu Albanije u EU. Nakon što je Albanija početkom travnja 2009. godine postala punopravna članica NATO-a, 28. travnja 2009. predala je zahtjev za članstvo u EU. Europska komisija je 10. listopada 2012. uputila Europskom vijeću preporuku za odobravanje statusa kandidata Albaniji, a status kandidata Albaniji je dodijeljen 26. lipnja 2014.[1]

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Albania_to_the_European_Union

 

...

 

Pristupanje Srbije Europskoj uniji je proces u kojem Republika Srbija nastoji pristupiti Europskoj uniji, kao punopravna članica. Srbija je službeno podnijela zahtjev za članstvo u Europskoj uniji 22. prosinca 2009. godine, a 1. ožujka 2012. Srbija je dobila status kandidata.[1] Dana 21. siječnja 2014. formalno su započeli pregovori sa Europskom unijom.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Accession_of_Serbia_to_the_European_Union

Dobro...i šta dalje sledi?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Vjekoslav said:

 

 

ovisi o vama.

ja sam samo stavio stvari u (vremenski) kontekst.

Turska likes vremenski kontekst.

 

Pristupanje Turske Europskoj uniji (tada Europskoj zajednici) proces je koji je službeno započeo 14. travnja 1987. godine.

Edited by CLASH
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Probajte da nastavite diskusiju bez vredjanja, a posebno bez spekulisanja o necijoj nacionalnosti. Ne zelim da niko bude banovan, potrudite se malo i probajte da vodite civilizovan dijalog. Ovo je poslednje upozorenje. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites



 
[mention=83]Helmet[/mention]...na osnovu nekih tvojih ranijih post-ova i samo zato sto sam imao  utisak da si rauzumna osoba, sposobna racionalno razmisljat napisao sam prethodni post...kao i jedan novi, poduzi, koji sam maloprije obrisao a  kojim sam ti htio objasnit sta mislim pod „razlikama u mentalitetu“...ali sam videci da i ti namjeravas da napustis tu „dolinu suza“ shvatio da je nepotrebno da ga ovdje postiram, pa sam obrisao napisano...shvatices sve i sam kad dodjes (...ako ikad dodjes) zivjeti i raditi (turistika se ne racuna) ovdje, 1000+ km daleko (tvoje rjeci...) od te doline suza...i ne samo da ces uvidjet/razumjet razliku u mentalitetima nego ces i generalno shvatiti kako „svjet“ funkcionise zapravo...mislim da sam tim brisanjem i tebi i sebi ustedio trud, vrjeme i nerve bacene na nepotrebno piskaranje...vidi, ja i dalje mislim da se ti razlikujes od ove ekipe ublehasa sto po ovom forumu prosipaju standardne srpske mantre pa uzimam sebi slobodu da te najprijateljskije savjetujem: ako ikad dodjes zivjeti & raditi ovdje gdje se ne „formira misljenje na osnovu sredstava TV informisanja i raznoraznih portala“  (to su tvoje rjeci), lokalnih naravno (to su moje rjeci), drzi se podalje od takozvanih „nasih“, zdravije je vjeruj mi...optimalno je da kad vec dolazis (ako dolazis) da se adaptiras na uslove i sredinu u kojoj ces zivjeti & raditi...pa ako imas sta da ponudis toj novoj sredini – opstaces...a ako nemas, bozemoj, zna se...mantre u „opstanku“ nimalo ne pomazu...naprotiv...

 

...inace slazem se sa tobom da formalno priznanje nece skoro nista promjenit...albanci imaju manje-vise sve sto su zamislili i njima se ne zuri...srbi pokusavaju uvjerit sebe (druge ne uspjevaju) da imaju to sto nemaju i njima vrjeme istice ko‘ onaj pjesak u pjescanom satu...cini se da su ozbiljnost situacije shvatili samo srbi koji zive u enklavama na jugu (a koliko sam shvatio oni su i najbrojnija srpska populacija na kosovu) i da sad vide u kakvoj klopci zive, okuzeni morem albanaca...sudeci po reakcijama nekih od njih sad im je jasno da im niko „ruke nece dati“ ako krene frka...ja vjerujem da ako se uopce medju srbima moze pojavit osoba/osobe koje ce konacno izaci sa srpskim, realnim, razumnim & ostvarivim prjedlogom za sveopce & konacno razrjesenje ovog krvavog cvora da ce to biti neko od njih...ovi sa sjevera, ovi „ratnici“ sa tastaturama a osobito „centrala“ sa guzicama u udobnim foteljama i debelim budjelarima u djepovima nemaju nikakvog interesa da se ta agonija konacno privodi kraju...naprotiv...

...eto toliko od mene...svako dobro helmet tebi i tvojima...over & out...           



Ne vidim zasto bi se nervirali i trosili zivce. Iskreno, nw znam zasto si izbrisao post, ja se nikada ne svadjam i generalno sam miran sagovornik cak iako imamo suprotna misljenja, a rekao bih da ih ja i ti u osnovi nemamo. Ajde da pojasnim na sta sam mislio, ali prvo mala digresija, Kosovo nikako nije "dolina suza" vec dolina krvi.

Ja imam misljenje da jw tesko formirati ispravan piliticki stav na osnovu medija i drustvenih mreza itd. , iz orostog razloga sto ne postoje slobodni i nwzavisni mediji, negde su vise pod kontrokom negdw manje, ali u vecini slucajeva su u sluzbi drzava ili velikih interesnih grupa. Evo najnoviji primer i neka bude vezan za Kosovo, posto o njemu polemisemo, u Francoskoj je novinar koji jw izvwstavao o pogromu Srba na Kosovu istro napadnut i preceno mu je zbog tog clanka, u moru tekstova koji su se vecinom bavili stradanjem Albanaca koji su prosli bwz ikakvih ovakvih trzavica. Jednostavno, na Zapadu mediji izbegavaju da pisu o ovojnosetljivoj temi za njihove vlade koje su sponzori kosovske nwzavisnosti. Na to sam mislio kada kazem da je pogresno formirati misljenje samo na osnovu medija. Mnogo je drugacije kada ti osetis realnu sliku na terenu. I opet cu ti ponoviti, sramota je za Evropu da ima deo teritorije gde vladaju plemena i gde bez zastite nekog lokalca moze mrak da te pojede za sekundu. Kada kazem Kosovo , mislim i na severni deo bez ikakvih razlika, da ne pomislis da nesto kritikujem Albance samo.

Sto se tice drugog dela posta, ja pokusavam da pobegnem od Balkana i ako dodjem da radim, sigurno cu bezati od "nasih" kao djavo od krsta. Ja necu da pametujem i da komentarisem mentalitet ondasnjih ljudi, ali svakako je to raj u svakom pogledu u odnosu na nase podrucije. Ako si citao moje postove na starom forumu onda ti jw jasan moj stav generalno, ja sam Evropejac i za ujedinjenu Evropu sam, ali smatram da ovaj region nije spreman za to, narocito ovaj deo EX YU bez Slovenije. Evropi treba jedinstvo i veca integracija, a ne narodi koji su otrovani nacionalizmom jer je to ono sto je najveci problem kada stremis sto vecoj integraciji. Alabnci su trenutno bez premca po tome, cak jw dobrom delu Srba splasnuo entuzijazam jer su dobili po njusci, i izmoreni ratovima videli da postoji drugaciji put. Albanci nisu, opijeni su uspehom na Kosovu i siguran sam da se necw tu zaustaviti, par vaspitnih samara bi ovde bio delotvoran, ali nema ko da to sprovede u delo.


Prokomentarisao bih i ovaj deo gde se osvrces na stanje u enklavama. Kazes ozbiljna situacija, moze mrak da pojede te ljude dole. Zar ti nije malo kontradiktorna ta situacija? Zar u 21 veku u Evropi treba da postoji takva tvorevina gde lako moze da se desi etnicko ciscenje i da budu ugrozeni zivoti ljudi, samo zato sto su Srbi? To je druze poenta moje price, Kosovo je crna rupa Evrope, EU ce da ima grdne problemw sa svojim mezimcetom kada u jednom momentu nezadovoljstvo zbog odsustva EU integracija dostigne neku kriticnu vrednost. SAD cw da izvuce krake, a problemi ostaju EU da ih resava. Pa pogledaj Holandski parlament, ljudi doslovno zakljucili da im procenat kriminala raste od onog trenutka kada je Albaniji dozvoljen bezvizni rezim. Sta dalje da se prica...
Sve "lose djake" treba pritisnuti, prvo standardi i rezultati pa onda nagrada.
Nadam se da si me malo bolje razumeo, bas mi je zao sto si obrisao post...
Link to comment
Share on other sites

...Vjeko,onako gledajući izvana to je relativno jednostavno objasniti.

Mislim na priznanje Kosova od strane Srbije.U današnjim uvjetima to

nije razmjena diplomatskih nota između Srbije i Kosova.

Uzmi u obzir Ustav Srbije i kako on govori o Srbiji kao i način na koji 

je taj Ustav donesen.Mislim na referendum.Nisam siguran kako se taj 

Ustav može mijenjati,u skupštini ili ponovno na referendumu i kako bi

to djelovalo na prilike u Srbiji.Mislim da nikome nije u interesu nekakova

destabilizacija Srbije,pogotovo njenim susjedima.Sigurno da nitko na taj

način ne može u Srbiji niti pregovarati.

Po mom mišljenju zadnja prilika Srbije da krene u tom smjeru bila je presuda

Međunarodnog suda pravde koji ,da pojednostavnim,rekao  da samostalnost 

Kosova nije protivna međunarodnom pravu.Znači,promjena Ustava i paralelno

pregovori o zaštiti i Srba i objekata na Kosovu.

Zato se vjerojatno  u svim dokumentima EU i govori o normalizaciji odnosa a ne

i o priznanju.Danas smo u sferi iracionalnosti.Ako neka država,za koju prosječni

građanin nema pojma gdje , objavi da je priznala ili povukla priznanje,to je vijest dana.

Postavljam si pitanje kako se boriti protiv organiziranog kriminala a ne biti član

Interpola.Kako se zalagati za zaštitu pojedih objekata koji predstavljaju kulturnu

baštinu a sprečavati ulazak u organizaciju čiji je to meritum djelovanja.

Danas,treba relaksirati odnose između Srbije i Kosova,puno malih koraka pa

možda u budućnosti možda i dođe do međusobnog priznanja.Recimo,sport,

kultura,ekonomska suradnja.Npr.Srbija ne mora biti za prijem Kosova u neku

međunarodnu sportsku organizaciju ali niti lobirati za protiv.

Organizacija države,uspostavljanje državnih organa nije jednostavan posao.

I ti i ja znamo da donošenje zakona nije dovoljno.Proživljeli smo to .U fluidnoj

atmosferi sve je nepredvidljivo

 

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Vjekoslav said:

 

hajde malo faktografije. nije Tirana uredovala SFRJ Ustav iz 1974., niti je Tirana dirigirala otpor Kosovara Milosevicu. sa druge strane, Beograd, iliti konkretno DB Srbije, jeste dirigirao i mitinzima o Kosovu na podrucju Knina 1988/1989, i Balvan revolucijom / stvaranjem SAO Krajine 1990, i ratom u Hrvatskoj / pokusajima stvaranja Velike Srbije 1991-1995.

 

...

 

nista nisi rekao o Evropskoj uniji, kao zajednickoj domovini svih Srba i svih Albanaca.

jasno, lakse je ovako, jahati na pretpolitickim anakronizmima.

Tirana tj drzava Albanija je aktivno pomagala stvaranje UQK. Finansirala, obučavala, naoruzavla i na kraju aktivno učestvovala u napadu na Srbiju. Dvoje osnivača i prvih komandanata UQK Adem Jashari i Zahir Pajaziti jos kraj 80-tih bili su na obuci u okolini Tropoje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...