Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

1 hour ago, perkos said:

Tirana tj drzava Albanija je aktivno pomagala stvaranje UQK. Finansirala, obučavala, naoruzavla i na kraju aktivno učestvovala u napadu na Srbiju. Dvoje osnivača i prvih komandanata UQK Adem Jashari i Zahir Pajaziti jos kraj 80-tih bili su na obuci u okolini Tropoje.

A Šta je Srbija radila tokom rata u Hrvatskoj i Bosni? Treba li da nabrajam sve monstruozne zločine, presude, celu statistiku?

Edited by Pristevac
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, Pristevac said:

A Šta je Srbija radila tokom rata u Hrvatskoj i Bosni? Treba li da nabrajam sve monstruozne zločine, presude, celu statistiku?

Ako ti he lakse da prihvatis učesce Albanije u ratu za Kosovo onda eto da ti olaksam. Srbija je pokusavala da odrzi Jugoslaviju pod komandom Milosevica na svim prostorima bivse SFRJ. Koristil je sva sredstva.i dozvoljena i nedozvoljena. Amnestira li to Albaniju? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, perkos said:

Srbija je pokusavala da odrzi Jugoslaviju pod komandom Milosevica na svim prostorima bivse SFRJ. Koristil je sva sredstva.i dozvoljena i nedozvoljena. 

 

Biće pre da je Srbija po plaštom tog izgovora ipak pokušala malo da proširi svoje granice na zapad...

 

Velika Srbija / Velika Albanija - u osnovi isti kurac, da prostiš.

Edited by Eddard
strane sveta
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Eddard said:

 

Biće pre da je Srbija po plaštom tog izgovora ipak pokušala malo da proširi svoje granice na istok...

 

Velika Srbija / Velika Albanija - u osnovi isti kurac, da prostiš.

Istok Srbije je negde prema Bugarskoj i Rumuniji a tamo na srecu nije bilo ratova u zadnjih 100 godina. Čini mi se.prema Rumuniji da ih nije nikad ni bilo.

Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2019 at 1:30 PM, perkos said:

... tirana tj drzava Albanija je aktivno pomagala stvaranje UQK. Finansirala, obučavala, naoruzavla i na kraju aktivno učestvovala u napadu na Srbiju. Dvoje osnivača i prvih komandanata UQK Adem Jashari i Zahir Pajaziti jos kraj 80-tih bili su na obuci u okolini Tropoje.

 

 

Cekaj, pa ti si od Albanije napravio zlobimirov projekat + vojnu akademiju + finansiranje iz genstaba?

(postoje i neki transkripti sa 'sednica')

 

'Okolina Tropoje'? Ajde, nemoj nas plasiti egzoticnim imenima - seti se samo toliko poznatih imena po raznim vukojebinskim 'krajinama', pa onda imena raznoraznih instruktora - te 'kapetana', te 'gardista' (sve sa tigricima') i ostalog zlocinackog taloga i sljama. Dok si sa druge strane imao onog nesretnog lika sa šalčetom koga niko nije hteo dok nisu zagazili u 'UQK zmijarnik', pa i dan danas kukaju. a kako mi se cini - jos ce dugo!

:classic_dry:

Doduse, nijedna se prezrena albanska teroristicka akcija ne moze porediti sa velicanstvenom, herojskom & junackom odbranom na Pastriku i Kosarama (gde to bese?).

To je razlika izmedju srBskog vojnickog morala i nemorala drugih!

 

Interesantno je da su imena 'najsvetlijih bitaka srpskog oruzja' vezana za mesta na tudjim teritorijama!

Kako to?

 

 

 

...

 

Edited by A sad
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/23/2019 at 1:17 PM, mladenvzz said:

...Vjeko,onako gledajući izvana to je relativno jednostavno objasniti.

Mislim na priznanje Kosova od strane Srbije.U današnjim uvjetima to

nije razmjena diplomatskih nota između Srbije i Kosova.

Uzmi u obzir Ustav Srbije i kako on govori o Srbiji kao i način na koji 

je taj Ustav donesen.Mislim na referendum.Nisam siguran kako se taj 

Ustav može mijenjati,u skupštini ili ponovno na referendumu i kako bi

to djelovalo na prilike u Srbiji.Mislim da nikome nije u interesu nekakova

destabilizacija Srbije,pogotovo njenim susjedima.Sigurno da nitko na taj

način ne može u Srbiji niti pregovarati.

Da na Kosovu zive Svedjani, ja apsolutno bih ja prvi podrzao da se maknu od Srbije i balkanskih sranja, ne karikiram, zaista to mislim. Evo ja jedva cekam da pobegnem odavde da ne gledam ovo sranje iz dana u dan,. Ali je civilizacijska sramota da postoji tvorevina kao Kosovo, divlji Zapad je bio olicenje uredjenenosti za ovo cudo. Ja sam siguran, da zapadne zemlje po inerciji guraju tu kosovsku nezavisnost jer ni sami ne znaju sta bi ovde da urade. Mislim da je SAD gurnuo dugorocno EU vruc krompir u sake, i da Srbija pod hitno treba da se izvuce iz tog lavirinta, ali ne po cenu da destabilizuje samu sebe. Da se vidi imovina, zastita kulturne bastine, da se obezbede ovi Srbi sto zive po enklavama i da se nekim sporazumom urede neka najvaznija pitanja kako bi to funkcionisalo u praksi da ne bi bilo koja strana izvodila "krive drine"...

JA ne vidim kako ce EU da se izbori za dugorocnu stabilnost ove tvorevine,  na osnovu onoga sto vidim, dole vec pocinje da kuva, politicari su olako narodu davali obecanja oko ulaska u EU, oko bezviznog rezima i sada se oseca veliko razocarenje oko toga koje polako prerasta u frustraciju. Ono sto je po Srbiju lose sto ce taj bes najverovatnije da se kanalise prema nekome ko ti je dostupan, a to su Srbi koji dole zive, narocito po enklavama pa to neposredno moze da uvuce ceo region i Srbiju u sranje. 

Quote

Po mom mišljenju zadnja prilika Srbije da krene u tom smjeru bila je presuda

Međunarodnog suda pravde koji ,da pojednostavnim,rekao  da samostalnost 

Kosova nije protivna međunarodnom pravu.Znači,promjena Ustava i paralelno

pregovori o zaštiti i Srba i objekata na Kosovu.

Zato se vjerojatno  u svim dokumentima EU i govori o normalizaciji odnosa a ne

i o priznanju.Danas smo u sferi iracionalnosti.Ako neka država,za koju prosječni

građanin nema pojma gdje , objavi da je priznala ili povukla priznanje,to je vijest dana.

Postavljam si pitanje kako se boriti protiv organiziranog kriminala a ne biti član

Interpola.Kako se zalagati za zaštitu pojedih objekata koji predstavljaju kulturnu

baštinu a sprečavati ulazak u organizaciju čiji je to meritum djelovanja.

Ok, slazem se generalno da je presuda medjunarodnog suda bila prekretnica, ali je i ta sama presuda kontroverzna, meni se cini da je pitanje pogresno formulisano i da je to omogucilo tom sudu da presudi na taj nacin, koliko je proglasenje nezavisnosti u "skladu" sa medjunarodnim pravom videli smo skoro na primeru Katalonije, sto tamo nije u "skladu" sa medjunarodnim pravom? Kakve ima razlike u odnosu na Kosovo, isto tamo zivi narod koji nece da zivi u Spaniji, referundum je i tamo odrzan...

Pokusavam a ti kazem da su to za mene politicke igrice i da je to medjunarodno pravo u principu jako rastegljivo i da je bitnije koliko si jak  nego li da li si u pravu ili ne. 

Quote

Danas,treba relaksirati odnose između Srbije i Kosova,puno malih koraka pa

možda u budućnosti možda i dođe do međusobnog priznanja.Recimo,sport,

kultura,ekonomska suradnja.Npr.Srbija ne mora biti za prijem Kosova u neku

međunarodnu sportsku organizaciju ali niti lobirati za protiv.

Organizacija države,uspostavljanje državnih organa nije jednostavan posao.

I ti i ja znamo da donošenje zakona nije dovoljno.Proživljeli smo to .U fluidnoj

atmosferi sve je nepredvidljivo

 

KAko mozes da relaksiras odnose kada na zapadu generalno nema volje da se relaksiraju vec da se pritiscima postigne resenje koje generalno treba da opere taj issti zapad  od gresaka koje su neminovno pocinjene kod Kosova. Da bi se relaksirali odnosi treba da se vidi kako postici dogovor da bi obe strane bile koliko toliko zadovoljne. Ovi uveli takse, demek ne moze cela EU i SAD da ih nateraju da ukinu to iako krse sve mogu dogovore i ugovore u koje se taj isti zapad kune. Potpisali osnivanje "zajednice srpskih opstina", par godine ni ne pomisljaju da to sprovedu u delo i opet nista. Sta mislis da je to Srbija uradila, pa smem da potpisem da bi popili momentalno sankcije i to gore nego 90-tih. Zapadu treba legimitet za stvari koje su uradili na Kosovu, i to je to. Kratkorocno smiruju Albance ovakvim ustupcima ali sam siguran da ce im biti po onoj narodnoj "ko ne plati na mostu, platice na cupriji".

 

Zato je meni taj pritisak da se prizna Kosovo totalno nepotreban, to ce neminovno destabilizovati Srbiju a i region jer ne mozes ti menjati granice bez domino efekta. Pa nisu recimo Srbi iz BiH veverice, kao sto nisu ni Baskijci i Katalonci itd... Meni je izgovor zapadnih zemalja da je Kosovo " poseban slucaj" smesno tragikomican. Koliko je to "poseban slucaj" videli smo na primerima pojedinih clanica koje  ni ne pomisljaju da priznaju Kosovo. CAk i da Srbija to uradi,  da li neko neko misli da ce Spanija to isto da uradi. Kosovo je totalno poremetilo taj neki balans koji je postojao, SAD su otvorile pandorinu kutiju koje je sada tesko zatvoriti bez nekih kompromisa, koji moraju biti dosta bolni po taj isti zapad. 

Srbija ponavljam treba da bude strpljiva i da pokusa da se sto elegantnije izvuce iz ovoga, priznanje ce skoro sigurno dovesti desnicu na vlast i oziveti neke aveti 90-tih i pokrenuti opet lancano neke jedva ugusene sukobe, a mislim da to nije nikome u interesu.

 

Da se osvrnem i ovo za clanstva u interpolu, UNESCO. Reci ti meni kako bi ti komentarisao Srbiju da je njen premijer Zeljko Raznatovic Arkan a predsednik Legija Ulemek recimo. Da li ti zaista mislis da bi clanstvo u interpolu resilo problem organizovanog kriminala? 

Ratni zlocinci, trgovci ljudskim organima koji pobili 10-ine svedoka su predsednik i premijer Kosova. JAvna je tajna da su na celima svojih mafijaskih klanova i da se na Kosovu zataskalo mnogo toga da ne bi poremetilo laznu sliku nekakve drzave i vladavine ljudskih prava. Zataskali su se oozbilji i gnusni zlocini. Ocekujes da Kosovo zastiti srpsku kulturnu bastinu, koja bi postala kosovska onog trenutka kada dobiju clanstvo u UNESCO, a u popaljeno je do sada na stotine crkava i manastira, u centru Pristine postoji nezavrsena crkva koja je trenutno javni toalet? MIslim da je to toliko smesno da ne treba dalje komentarisati sta bi se desilo sa tim preostalim manastirima i crkvama da ih se docepaju Albanci.

Srbija ima mnogo putera po glavi, u u kosovskom i u ostalim sukobima na teritoriji EXYU, ali za neke stvari se drugacije gleda kada ih rade recimo kosovski Albanci, a drugacije kada je Srbija u pitanju.

 

 

 

 

Edited by Helmet
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Stondisha said:

Propali pregovori...  ajmo malo drame...  i naravno ako može neko pojašnjenje, kako su ljudi Seveno od Ibra gladni i umiru, a s druge strane mosta blagostanje i to?
 

rekao je Đurić u Novom jutru TV Pink.



 

Baš sam iz radoznalosti zvao neke daljnje rođake koji žive u severnom delu Kosovska Mitrovice, i to decenijama. Imaju svoje privatne dućane,  rade normalno.

Pitam ga da li ima istine u svemu ovome oko nestašica hrane i lekova, on se samo nasmejao. Kaže prodavnice pune svakakva robe.

Nego propaganda u Srbiji na nivou Slobinog ministra informisanja, ako ne i bolja.

Gledam obično N1 kad hoću da saznam šta se dešava u Srbiji, ili pročitam ono što me zanima u dnevnom listu  Danas.

Svi ostali mediji horski huškaju, manipulišu građanima, plaše ih i drže u atmosferi straha, da "Šiptari" (opet su počeli da koriste ovaj pogrdni naziv po medijima) samo što nisu krenuli da zbrišu Srbe sa Kosova.

Bogo mili Bogo, ovo postaje gore nego 90-ih. PINK, RTS, Studio B i ostali gori nego od RTS-a Dušana Mitevića.

 

Edited by Pristevac
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prvo mi moramo da pokazemo dostojanstvenost! Kao nedavno u vaterpolo utakmici sa Hrvatskom- nije bilo zvizduka hrvatskoj himni vec aplauz! I to nije proslo nezapazeno u hrvatskim medijima! Bravo!!! 

Tako treba i sa " Kosovcima": da se Srbija prva izvini za zlocine! Iskreno! Ne samo forme radi. Onda da se sedne i pregovara. Da se izvuce maximum - ali da se ne osteti ni Kosovo. Da se omoguci slobodan protok ljudi, robe i kapitala. Sa obe strane. Da obicni "normalni" ljudi krenu da saradjuju i trguju medjusobno- a ne samo mafija! I trgovina i biznis ce zbliziti ljude. 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Da se omoguci slobodan protok ljudi, robe i kapitala. Sa obe strane. Da obicni "normalni" ljudi krenu da saradjuju i trguju medjusobno- a ne samo mafija! I trgovina i biznis ce zbliziti ljude. 

 

Ne mogu da te provalim kada čitam ovakve postove, stalno sam u nedoumici. Ili se genijalno zezaš ili imaš neku, hajde da kažemo naivnu percepciju realnosti u kojoj živimo...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, freethrow said:

 

Ne mogu da te provalim kada čitam ovakve postove, stalno sam u nedoumici. Ili se genijalno zezaš ili imaš neku, hajde da kažemo naivnu percepciju realnosti u kojoj živimo...

Zasto? Objasni molim te zasto bi to bilo nemoguce?

Link to comment
Share on other sites

Ova oko Kosova: mi Srbi treba prvi da pruzimo ruku pomirenja kosovskim Albancima. Ali iskreno ne radi jeftinog politikanstva! 

Izvinjenje za zlocine! Hapsenje i procesuiranje svih koji su izvrsili ratne zlocine tokom 90-tih! Nema sakrivanja - sve 100% transparentno! Strogo ali pravedno! A zatim da se sedne i pregovara! 

Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...