Jump to content

Kosovo, priznati ili ne?


djole

Recommended Posts

1 hour ago, Budha said:

@kolonijalizam

 

Po nekima ni Turci nisu donijeli ništa na ove prostore. 

A 99% ljudi je prije dolaska imalo vokabular na razini krapinskog pracovjeka, vrhunac kulinarskog umijeća bila popara i cicvara.

 

 

Turci su tek dolaskom Ataturka ukinuli kalifat/prvi građanski zakonici doneseni 1930-ih/svega 10% stanovništva je bilo pismeno/reforma jezika i uvođenje latinice tek sa Ataturkom

 

Srbija je po pitanju razvoja više uradila za 80 godina nakon oslobođenja od Turaka nego za 500 godina pod Turcima. Pre njih smo imali formiran jezik sa gramatikom i pisane zakonike, a država je bila ustavno-parlamentarna monarhija. Da ne pričamo o književnosti.

 

Malo je reći da lupaš gluposti. Turci su gotovo do prvog svetskog koristili persijsko i arapsko pismo!

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Liska Manjina said:

Turci su tek dolaskom Ataturka ukinuli kalifat/prvi građanski zakonici doneseni 1930-ih/svega 10% stanovništva je bilo pismeno/reforma jezika i uvođenje latinice tek sa Ataturkom

 

Srbija je po pitanju razvoja više uradila za 80 godina nakon oslobođenja od Turaka nego za 500 godina pod Turcima. Pre njih smo imali formiran jezik sa gramatikom i pisane zakonike, a država je bila ustavno-parlamentarna monarhija. Da ne pričamo o književnosti.

 

Malo je reći da lupaš gluposti. Turci su gotovo do prvog svetskog koristili persijsko i arapsko pismo!

Da, zato u "srpskom" jeziku ima jedno 7-8 hiljada turcizama🙈

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

 

 

Bez obzira na te ispade ipak Englezi ostaju jedna imperijalna nacija koja je vukla covecanstvo napred u zadnjih nekoliko vekova na polju tehnoloskig razvoja i civilzacijakog napretka.

Pa i taj tenis su opet izmislili Englezi.

Nikola Tesla da nije otiso u Ameriku najvise sto bi postigao u zivotu bi bilo da postane lokalni pop ili seoski uca. I to bi bio vrh, ako ga pre toga ne bi njegovi sunarodnici lincovali jer su mu se " djavolje misli" vrzmale po glavi.

Da nije bilo Engleza sa njihovom industrijskom revolucijom, svi mi bi jos uvek golim k....cem gloginje mlatili okolo. 

Primećuješ li malo malečnu razliku u "Tesla je otišao u Ameriku" " Engleska je okupirala i pljačkala kolonije"   Dakle otišao je u drugu drzavu, nije Amerika doša i okupirala Liku i naterala Teslu da besplatno radi za njih. Siguran sam da kapiraš.

Edited by Perkos2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Perkos2 said:

Primećuješ li malo malečnu razliku u "Tesla je otišao u Ameriku" " Engleska je okupirala i pljačkala kolonije"   Dakle otišao je u drugu drzavu, nije Amerika doša i okupirala Liku i naterala Teslu da besplatno radi za njih. Siguran sam da kapiraš.

Amerika i Engleska su " dva oka u glavi"...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Div said:

 

Kako je Srbija bila lepa i srećna zemlja dok se nije pojavio Novak Đoković, srećom, brzo će kraj njegove karijere, još koja godina, pa ćemo opet biti prosperitetna zemlja, čim ga zaboravimo kao što i sve drugo zaboravljamo.

 

 

slaba je ovo ironija jer po tome ispada da je srbija trula i nesrecna zemlja ali eto, sa djokovicem bar nesto lepo da u njoj procveta

a narod nezahvalan na tom cvetu...

 

sto nije ni tacno ni ironicno ni sa djokovicem ni bez njega

 

moze biti samo tuzno kaciti uspesnost cele naciju na ledja uspeha individualnog sportiste (ili timskog svejedno) sport bi trebalo da sluzi za zabavu a ne za meru nacionalizma

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Budha said:

Da, zato u "srpskom" jeziku ima jedno 7-8 hiljada turcizama🙈

U Turskom jeziku nema srbizama? U suštini tu ima i reči koje su preuzete od germana, a nazivaju ih srbizmima zato što su ih Turci preuzeli od Srba.

 

Za 500 godina logično je da se u jeziku zadrži veliki broj reči. Najveći broj reči se odnosi na:

1. trgovinu, pošto je imperija kontrolisala trgovinski sistem, logično je da se kao zvanični koriste turski nazivi. Ubrzan razvoj trgovine

2. Reči vezane za Islam i religiju.

3. Reči vezane za zanate, što treba istaći da su turci uvek bili vrhunske zanatlije. Pojava novih zanata

 

Ti pravdaš 500 godina okupacije i eksploatacije sa 2-3 hiljade turcizama i par kulinarskih poslastica. I opet da kažem te reči se nazivaju turcizmi, a suštini su reči Hebrejskog, Arapskog i Persijskog porekla. Apsolutno jebene veze nemaju sa Turcima, samo smo ih mi preuzeli od njih. Da ih nismo preuzeli od TUraka sklopili bi svoje reči ili bi uzeli od drugih naroda.

 

Sa druge strane danak u krvi, odvođenje u robstvo i kurčevo uređenje sve do 1830-e godine. Da se nismo oslobodili pošasti još 100 godine ne bi znali šta je lirska pesma ili šta je pisani zakon.

 

edit: Baš me čudi što je vokabular prosečnog sužnja u 14 veku bio ograničen, to je imanentno samo za Srbe. Plebs drugih nacionalnosti je koristio isključivo književne izraze i koristio krasnopis.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Liska Manjina said:

.....

edit: Baš me čudi što je vokabular prosečnog sužnja u 14 veku bio ograničen, to je imanentno samo za Srbe. Plebs drugih nacionalnosti je koristio isključivo književne izraze i koristio krasnopis.

To je tacno sto se Engleza tice. Oni su od pamtiveka bili prosvecen narod.

Drugo: mozete li nabrojati neka autenticna srpska jela (osim cicvare) koja nisu preuzeta iz drugih kuhinja?

Za 7000 godina postojanja jedino jelo koje su Srbi izmislili je  - cicvara???@!?!!?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darth Bane said:

To je tacno sto se Engleza tice. Oni su od pamtiveka bili prosvecen narod.

Drugo: mozete li nabrojati neka autenticna srpska jela (osim cicvare) koja nisu preuzeta iz drugih kuhinja?

Za 7000 godina postojanja jedino jelo koje su Srbi izmislili je  - cicvara???@!?!!?

Srbi su jeli samo cicvaru i pili vino, niko ništa nije sadio i obrađivao vec malo ukradenog brasna i vina udri na veselje.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Darth Bane said:

To je tacno sto se Engleza tice. Oni su od pamtiveka bili prosvecen narod.

Drugo: mozete li nabrojati neka autenticna srpska jela (osim cicvare) koja nisu preuzeta iz drugih kuhinja?

Za 7000 godina postojanja jedino jelo koje su Srbi izmislili je  - cicvara???@!?!!?

Englezi su bili plemensko društvo do dolaska Rimljanja. Od njih su uzeli sve, počevši od jezika i pisma pa do arhitekture. 

 

Pričamo o običnom seljaku, sve do 17 veka preko 85% stanovništva Engleske je bilo nepismeno. Njima niko ne spori doprinos u razvoju čovečanstva u novom veku. To se ne može reći za pošast zvanu Otomansko carstvo. Čega god su se oni takli, to je zaostalo i propalo, pa i samo carstvo.

 

Jeste vala, Srbi su znali kako da pomuzu kravu i naprave kajmak, ali nisu znali kako zaklati kravu. Ne daj bože da nešto posade ili skuvaju/peku. O voću da ne pričamo, to je užas jedan.

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Liska Manjina said:

Englezi su bili plemensko društvo do dolaska Rimljanja. Od njih su uzeli sve, počevši od jezika i pisma pa do arhitekture. 

 

Pričamo o običnom seljaku, sve do 17 veka preko 85% stanovništva Engleske je bilo nepismeno. Njima niko ne spori doprinos u razvoju čovečanstva u novom veku. To se ne može reći za pošast zvanu Otomansko carstvo. Čega god su se oni takli, to je zaostalo i propalo, pa i samo carstvo.

 

Jeste vala, Srbi su znali kako da pomuzu kravu i naprave kajmak, ali nisu znali kako zaklati kravu. Ne daj bože da nešto posade ili skuvaju/peku. O voću da ne pričamo, to je užas jedan.

Ma pricamo o jelima tipa sarme, gulas, paprikas, djuvec, svickova na smetane ....

Ima li nekog autenticnog srpskig jela u savremenoj srpskoj kuhinji? 

 

Edited by Darth Bane
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Darth Bane said:

Ma pricamo o jelima tipa sarme, gulas, paprikas, djuvec, svickova na smetane ....

Ima li nekog autenticnog srpskig jela u savremenoj srpskoj kuhinji? 

 

Gde da ima kad se Srbi pre dolaska Turaka na ove prostore nisu uopšte hranili

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Darth Bane said:

Ma pricamo o jelima tipa sarme, gulas, paprikas, djuvec, svickova na smetane ....

Ima li nekog autenticnog srpskig jela u savremenoj srpskoj kuhinji? 

 

Dok Turci nisu došli mi nismo znali skuvati istovremeno skuvati meso i to pomešati sa nekim povrćem. Srbi se nisu čak ni bavili lovom do dolaska Turaka, a o sakupljanju plodova da i ne pričamo. Verovatno su jeli jedni druge.

 

Ima koliko hoćeš. Sve vrste pita, kiseli kupus, slatki kupus, prebranac, pasulj sa rebarcima, ljevuša, kljukuša, proja, krompir čorba, dimljeni sir, pršut, kiselo mleko, kajmak, sir iz mješine, pečena jabuka u medu

Edited by Liska Manjina
Link to comment
Share on other sites

Srbija mozda nije razvila neku prepoznatljivu kuhinju kao recimo Kina gde je trebalo prehraniti sve one ljude pa su naucili da prave sve i svasta od svega i svacega...jos i doveli do savrsenstva

 

srbija imala uvek neke zivotinje dovoljno pa su to pekli i kuvali, rostilj doveli do savrsenstva sta ces vise...a ima i povrca, voca...

 

 

Link to comment
Share on other sites

A zar kljukusa nije bosansko jelo? A ajvar - makedonski? 

@Mama_mia

Govorimo o brendovima. Recimo lako su Talijana izmislili pizzu i po tome postali poznati u celom svetu?

Kako Srbi nisu mogli razviti neku varijantu cicvare koji bi danas jeli ljudi u celom svetu???

1 minute ago, Liska Manjina said:

Grašak

 

Glupo je uopšte i pričati da su ljudi jeli samo cicvaru, logički neutemeljeno skroz.

Opet ponavljam - pricamo o brendovima. Jaka mudrost zaklati svinju i ispeci meso.

Eto ta pizza - u sustini sirotinjsko jelo! Tradicionalno na plohi od testa siromasni Talijni su stavljali sta su imali. Ali od toga su napravili svetski breng, ej!!!

Link to comment
Share on other sites

2darth

 

pa to kazem, srbi nisu imali potrebe da razvijaju nista, bilo hrane pa su jeli peceno, kuvano....za razliku od kineza koji su se mucili da smuljaju dovoljno za sve....

 

ok. mozda u ta davna vremena srbi nisu imali nikakvu kulinarsku kulturu, nisu razvili specijani brend oko prehrane

ali zar im je zameriti?

 

srbi vole i svoj rostilj i pecenje kao i tudje...evo ja sam po kuhinji prava italijanka, zelim uvek sve njihovo i slatko i slano

 

a i beduinka sam, obozavam i njihovo...i kinesko...japansko ...jedino sam jednom zamalo zavrsila u bolnici posle indijske kuhinje, ali nema veze svidja mi se, tursko da i ne pominjem isto mi je privlacno, francusko njam njam, a tek gruzijsko to je za neverovati

 

 

ps. sada vidim da sve ovo pisemo na kosovu :ajme:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Darth Bane said:

Opet ponavljam - pricamo o brendovima. Jaka mudrost zaklati svinju i ispeci meso.

Eto ta pizza - u sustini sirotinjsko jelo! Tradicionalno na plohi od testa siromasni Talijni su stavljali sta su imali. Ali od toga su napravili svetski breng, ej!!!

Sarma, karađorđeva šnicla, vanilice, pasulj prebranac, gibanica, i tako dalje i tako dalje.

Srpska kuhinja novog doba se znatno razlikuje od srednjevekovne trpeze, pošto je tada na jelovniku bilo dosta ribe, divljači i šumskih plodova. Nažalost, recepti uglavnom nisu sačuvani iz objektivnih razloga. Naravno da je period pod Turcima uticao i da kuninja se približi orijentu, mada treba napomenuti da dosta tih jela koje mi nazivamo "turskim", su nama došli preko Turaka, ali poreklom su još dalje sa istoka. 

Od 19. veka počinje da se razvija kuhinja koju danas poznajemo.

Ne znam kakve veze ima priča oko hrane sa Kosovom? Osim ako te ne zanimaju tradicionalna jela sa Kosova, a to je veoma zanimljiva tema, ali ne znam kakve to veze ima sa bilo čim?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darth Bane said:

To je tacno sto se Engleza tice. Oni su od pamtiveka bili prosvecen narod.

Drugo: mozete li nabrojati neka autenticna srpska jela (osim cicvare) koja nisu preuzeta iz drugih kuhinja?

Za 7000 godina postojanja jedino jelo koje su Srbi izmislili je  - cicvara???@!?!!?

Po cemu je cicvara srpsko jelo?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Don Juan said:

Sarma, karađorđeva šnicla, vanilice, pasulj prebranac, gibanica, i tako dalje i tako dalje.


Ništa od ovoga nije autentično srpsko, kao ni ono što navodi LM. Varijacije na temu možeš naći od Nemačke do Turske.

 

Ali, govoriti o autentično srpskoj/hrvatskoj/makedonskoj/ovoj/onoj kuhinji je svakako iluzorno, eventualno možemo da pričamo o balkanskoj kuhinji koja je melting pot orijentalne/turske, nemačke, mađarske itd., kao i domaće kuhinje koja je vremenom zbog tih silnih uticaja i izgubila tu autentičnost. 
 

Da ne bude zabune, meni je “srpska” kuhinja bolja od svih gore navedenih, baš zbog tih mešanja.

 

A kakve veze sve to ima sa priznanjem Kosova, ostaje i meni misterija.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


Ništa od ovoga nije autentično srpsko, kao ni ono što navodi LM. Varijacije na temu možeš naći od Nemačke do Turske.

 

Ali, govoriti o autentično srpskoj/hrvatskoj/makedonskoj/ovoj/onoj kuhinji je svakako iluzorno, eventualno možemo da pričamo o balkanskoj kuhinji koja je melting pot orijentalne/turske, nemačke, mađarske itd., kao i domaće kuhinje koja je vremenom zbog tih silnih uticaja i izgubila tu autentičnost. 
 

Da ne bude zabune, meni je “srpska” kuhinja bolja od svih gore navedenih, baš zbog tih mešanja.

 

A kakve veze sve to ima sa priznanjem Kosova, ostaje i meni misterija.

Pa prica je krenula od stava nekih ovde kako su Englezi nikakav i nekulturan narod, rulja. Na sta sam ja nadovezao pricu da Srbi kroz hiljade godina postojanja nisu izmislili nijedan svetski prepoznatljiv brend! Toliko o inventivnosti naroda i narodnosti. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Darth Bane said:

Pa prica je krenula od stava nekih ovde kako su Englezi nikakav i nekulturan narod, rulja. Na sta sam ja nadovezao pricu da Srbi kroz hiljade godina postojanja nisu izmislili nijedan svetski prepoznatljiv brend! Toliko o inventivnosti naroda i narodnosti. 


Porediš babe i žabe. Gluposti. Zašto je kriterijum za bilo šta - izmisliti svetski poznat brend?

13 minutes ago, Don Juan said:

Sve diraj, ali za gibanicu i vanilice ćemo da ratujemo 😁


Kako da ti to saopštim, ali vanilice su izvorno nemačke

 

https://www.chefkoch.de/rezepte/729551175678687/Spitzbuben.html
 

A za Gibanicu, čak i Wiki kaže:

It is a type of layered strudel, a combination of Turkish and Austrian influences in different cuisines of the former Yugoslavia.

 

 😀

Edited by Eddard
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • fancy changed the title to Kosovo, priznati ili ne?
  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...