Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

8 minutes ago, uini said:

 

 

neka ih ovako pa kako ispadne

 

 

 

 

 

Nije to bas neki posao, uzece ti mozda 15-20 minuta i ne mora iz ovih stopa, moze i sutra ili prekosutra, ovih dana... Whenever. :classic_smile:

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

jmYZMSQ.jpg

 

Konacno.  Crveni feferon, tako pise na paketicu, a vjerovatno je obicna cayenne, sto je odlicna univerzalna papricica, pogodna za susenje i mljevenje. 

 

Imam par komada serrano i lemondrops viska, to cu vidjeti da utrapim komsiji, strikno cu se drzati po jednu od svake vrste i da imam prostora da iduci mjesec mozda pokrenem nesto drugo ovdje na prozoru. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mozes cupnuti koju u toj gornjoj sa lijeve strane, da se ne upetljaju. Opet, ne moras ih jos sve osim jedne povaditi, samo neke koje su bas preblizu jedna drugoj. Ostae pusti da se malo takmice, da vidis koja je najjaca, pa tu ostavis. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@uini

 

Vidis ove tvoje "buket" su zrele da ih razrijedim ali ne znam jos koju da ostavim, a posto sve izgledaju prilicno zdravo, malo mi ih i zao.

 

lnF5qJ9.jpg

 

Ako i zakasnim sa razredjivanjem, pa se korijeni upetljaju, viska biljcice se samo stricnu makazama pri dnu i zavrsen posao. Nije to nesto sa cime se treba pretjerano opterecivati. Kod tebe je glavni problem svjetlo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/24/2020 at 10:17 AM, uini said:

ma okej imaju svetla sada, nego ja fotkam rano ujutru kada nema još svetla 

 

 

 to reflect daylight on the window sill and stop em freezing:

 

JHArcGt.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Lovage se pojavio:

 

eMey6SZ.jpg

 

Meni jako draga biljka, trosim ga umjesto celera. Najblize je ukusu izmedju celera i persuna ali dosta jace pa ne treba vise od par listica da zamirise lonac.

 

Kod nas se zove selen ako se ne varam.

 

 

Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, uini said:

s'leva na desno:

1)orange jalapeño

 

Jedna jalapeno je totalno zuta i trebas je izvaditi i baciti. Vjerovatno nije nikakva bolest u pitanju, nego samo slaba biljka ali za svaki slucaj. Mozes jos poneku da cupnes, neke koje su skroz blizu jedna drugoj da se ne upetljavaju. 

 

~~~

 

Moje postaju prevelike. Trebao bi ih rasaditi u vece saksije ali onda ne znam sta cu sa ove bonsai. Do kraja sedmice cu vec nesto smisliti...

 

rfNHkAI.jpg?1

 

Ovo je buknulo cim je sunce granulo, zadnjih nekoliko dana.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Uklonio sam foliju za zaštitu od mraza, deluje kao da je odradila svoje, mada i nije bio mraz kako se najavljivalo. Bob je pun cveta:


bob-27-3-20-1.jpg 

 

 bob-27-3-20.jpg

 

grašak počinje da cveta:

 

 gra-ak-27-3-20.jpg

 

a, tu je i strateški proizvod, lek za sve:

 

beli-luk-27-3-20.jpg 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ove Zute feferone su morale doci na red za presadjivanje. Previse ih je u saksiji, a i previse su izrasle u visinu, opasnost je da ce postati preteske, pasti i polomiti se:

 

cGkUQwt.jpg

 

Posto su sve tri bile oko ivice, a svakako je trebalo dublje usaditi, izvadio sam sve tri i produbio rupu u sredini saksije:

 

muEj5Ve.jpg

 

Izabrao sam najjacu i nju sam ukopao skoro do prvih listica ili koliko je vec moglo:

 

eqtOian.jpg

 

Posto je ostalo prostora do vrha saksije, uzeo sam nesto starog komposta i prethodno ga skuhao 3 minuta u mikrovalnoj da ne unesem neku bestiju i kada se ohladilo, pazljivo sam nagrnuo oko stabljike:

 

ey5WnvP.jpg

 

Kad god se radi presadjivanje i ukopavanje, zalije se odozgo da nova zemlja prione na stabljiku. Biljka ce iz dijela stabljike koji je sada pod zemljom razviti zilice bez problema. To ce joj omoguciti da uzima vise hrane iz zemlje i brze raste, a pri tom ce bivati stabilnija i jaca jer je dobro usidrena.

 

Imam sada dvije biljcice viska, zdrave su i jake i stvarno mi je zao da ih bacim ali nemam ih kud. :classic_sad:

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uini said:

tu kod presadjivanja osećam pogibiju 

 

kada da prebacim biljke iz onih mini čaša u prelazne saksije koje sam fotkao svojevremeno? 

 

Sacekaces da se biljka malo razvije pa onda. Obicno je znak da je vrijeme kada primijetis da zilice vire vani onih rupa za drenazu. 

 

Kada povadis sve osim jedne iz case, pazljivo dodaj jos zemlje oko te jedne biljke, skoro do listica. Kao sto sam demonstrirao u prethodnom postu.

 

Isto kao da vodis ljubav sa prelijepom zenom; treba da osjeti da samo nju zelis, budi njezan ali cvrst. Pripremi je dobro koristeci lubrikaciju i onda posadi.

 

(Swiss Toni)

 

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...