Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

10 minutes ago, Div said:

Inače, presadih 48 biljčica, izgleda da ih je bar još toliko ostalo u žardinjeri, kao da je iz svake semenke niklo po dve biljke. A, presađivanje u ovoj fazi je užasno pipavo, zaključio sam da od mene nikad neće biti mikrohirurg, umorio sam se kao da sam kopao ceo dan.

 

:lol_2:

 

Hoces li imati gdje sa tolikim biljkama? Nije to mali broj, jos ako ti sve uspije kako treba, imaces papricica da ne znas sta ces s njima. I pored najbolje volje, nekako tesko izadje da trosis vise od jedne papricice dnevno. 

 

19 minutes ago, Div said:

 

Nadam se da nece. Ako se koji pupoljak i pojavi u ovom stadiju, a desi se, samo cu da ga otkinem. Biljka ne smije jos da se bavi reprodukcijom, nego treba da raste i razvija se. Sto veca naraste, to ce moci vise da rodi.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Nije problem prostor, ima ga, biljčce siu još male, dok narastu za presađivanje na stalno mesto, mogle bi  i u zemlju, u baštu, ali stvarno, šta bih sa toliko paprika, neka rastu još neko vreme, moraću da radim selekciju, da odaberem najjače, ostale da bacim, možda neke uspem da podelim ovde, po familiji i komšiluku.

Inače, meni je uvek teško da bacim ili posečem biljku, žao mi, znam da nije baš racionalno, ali ja radije ostavim negde u zemlji, neka sama raste ako ne mogu da ih negujem i prihranjujem.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Honey Badger said:

 

Procitao sam, ja pomalo nasipam zemlje svake godine, desetak vreca. Tu je bilo jako mnogo, a i sada ga ima, kamena oblutka, valjda je to nekada sve bilo pod vodom.

Zemlja je malo u strani, pa je i kisa sapira. To je cista zabava, napolju, malo fizicke aktivnosti, na proljece kupim rasad, nemam bas vremena, u stvari vise nemam volje :classic_biggrin: da se zezam sa sjemenom kao ti i @Div pravi bastovani

 

Moje visibabe, uslikano juce

 

FRzZ8FT.jpg

 

Imam i jagorcevinu i to sam je prenio iz nasih krajeva, ali nije jos procvjetala, za ovo podneblje nije joj jos vrijeme. :classic_blush:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Div said:

Inače, meni je uvek teško da bacim ili posečem biljku, žao mi, znam da nije baš racionalno, ali ja radije ostavim negde u zemlji, neka sama raste ako ne mogu da ih negujem i prihranjujem.

 

I ja sam isti. Molim i kumim da uzmu, kolege na poslu dobiju po par, Paul uzme 4-5, a on mi je ekstra dobar i spasio me par puta jer ima nekog poznanika sa allotmentom pa njemu odnese sav visak. Nikad nisam dobio nikakav update sa allotmenta, da mi kaze je li uspio uzgojiti ali je jednom Paul donio neku buraniju od tog lika, valjda mu previse rodilo pa nije znao sta ce s tim. To je bilo godine kada je i meni rodila buranija pa sam bio prilicno ravnudusan.

 

 

18 minutes ago, Amigo said:

Procitao sam, ja pomalo nasipam zemlje svake godine, desetak vreca. Tu je bilo jako mnogo, a i sada ga ima, kamena oblutka, valjda je to nekada sve bilo pod vodom.

Zemlja je malo u strani, pa je i kisa sapira. To je cista zabava, napolju, malo fizicke aktivnosti, na proljece kupim rasad, nemam bas vremena, u stvari vise nemam volje :classic_biggrin: da se zezam sa sjemenom kao ti i @Div pravi bastovani

 

Zasto te oblutke ne bacas na donju stranu pa da zaustavis eroziju? Ja ne kopam da ne uznemiravam gliste i bitne (mikro)organizme koji tu zive i pomazu mi da uzgojim povrce ili sta vec gajim tu. Kod mene je jos manje, nemam ni 3²m tu, kao jedna manja lijeha. Zato su mi papricice po saksijama ali i da ih mogu premijestati ako zatreba; sklanjati sa sunca ili kise ili da ih maknem ako mi smetaju ili da ih postavim negdje za ukras. Uzgoj biljki iz sjemena je fun. Nije previse zahtjevno ako se radi o 10ak biljcica ali kad ispadne ovako kao kod Diva, onda moze preci u glavobolju i paniku.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Kod mene opet veselo, nove prinove stigle. Ovoga puta su to "buket chili" od kolege uinija, srpska egzotika:

 

HuTE0jI.jpg  FUZWEcM.jpg

 

Ovo je od sjemena iz ovih papricica koje su uvezane u "buketic" sa slike ispod:

 

re5ncrA.jpg?1

 

Ove zute iz paketica u sredini su vec nikle, samo jos ove crvene cekam ali mislim da bi mogle svaki dan. Probada me u stomaku, uveliko se ritaju, jos malo pa ce voda...

 

:lol_2:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger

ne znam da li se dobro vidi, druga sa leve strane je "buket" chili, ima nekih 5kom a četvrta sa leva na desno je neka feferona. druga i četvrta čaša ne izgledaju kao da će biti nešto ali to su iste vrste kao i ove dve 

 

ccJoFMmr.jpg

 

jedno pitanje: kada ih zvizne sunce oko 12h, vrlo brzo se osuši zemlja - da dodajem sitno vode sada svakog dana? 

 

od pre par dana to i radim pa su napredovale 😕

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

kada ih zvizne sunce oko 12h, vrlo brzo se osuši zemlja - da dodajem sitno vode sada svakog dana? 

 

Ja ne vidim ovdje da one imaju adekvatnu drenazu, je li ovo samo jedna casa ili je duplo postavljeno samo nabijeno?

 

Ako je samo jedna casa, sto prije izbusi to dno, uzmi makaze i odrezi po obodu dna dvije ili tri drenazne rupice da visak vode ima kud da iscuri. U slucaju da je ova casa sa zemljom u jos jednoj casi, onda u tu drugu casu trebas staviti neki kamencic ili kliker da stvori neki prostor u koji bi se taj visak vode mogao sljevati je ovako nabijeno nema nikakvu svrhu.

 

Trece, nadji nesto da podmetnes ispod da se ivica tih casa podigne na nivo prozora da sto ranije mogu "vidjeti" svjetlo, jer ako ovako ostane, izduljice se i postace 'spindly', pa ce im prijetiti opasnost da padnu i crknu, a onda ce biti, jao mene, qqll.

 

Sto se zaljevanja tice, odredi po tezini te case; ako osjecas da ima tezinu, onda je zemlja dovoljno vlazna, a ako je previse lagana, onda treba dodati vode. Zaljeva se uvijek odozdo, odnosno naspes malo vode, mozda jedan prst dubine u donju casu, pa kad stavis casu sa zemljom na tu vodu, zemlja ce upiti. To zaljevanje odozdo je vazno jer tako biljka pruza korijen i razvija prema dole trazeci vodu. Ne treba zaljevati precesto, zemlja ne treba biti mokra, samo vlazna i dok je biljka tako mala, to je narocito vazno jer ne moze popiti puno vode, a ne voli sjediti u blatu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

dupla je čaša, probušena na cca 4 mesta a na dnu su kamenčići za drenažu. podićiću ih malo

 

aaa nisam znao za "odozdo" zalivanje, hvaalaa

 

@Honey Badger

 

Podigni ih sve na neku kutiju ili nesto, da se popnu do ivice prozora, da nisu zaklonjene okvirom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Honey Badger said:

 

Podigni ih sve na neku kutiju ili nesto, da se popnu do ivice prozora, da nisu zaklonjene okvirom.

 

plus što sam glup pa sam drenažu stavio u prvu čašu na dno pa preko zemlju ( :

dodao sam sada kamenčiće za drenažu i u onu spoljašnju čašu

Edited by uini
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, uini said:

 

plus što sam glup pa sam drenažu stavio u prvu čašu na dno pa preko zemlju ( :

dodao sam sada kamenčiće za drenaću i u onu spoljašnju čašu

 

Bolje ikad nego nikad. :classic_smile:

 

Vidis moj jig:

 

AiFdiik.jpg?1

 

Ove sad vec velike biljke dosta brze "popiju" vodu od ovih koje su tek nikle pa kad koju treba da zalijem, stavim saksiju u jedan dublji podmetac i onda u njega sipam vodu:

 

9bJo0Mu.jpg

 

Kad upije sve vratim je tamo u zeleni podmetac i ide sljedeca. Kada se malo izjednace, mogu samo da naspem jedan prst ili dva u zelenu posudu. Povrsina zemlje u saksiji bi trebala biti suha koliko je moguce jer to onda cini negostoljubivim za kojekakve bube, gljivice i budji.

4 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

 

evo, to im je što im je, hotel sa dve zvezdice i samo ručak. ko preživi, odrastace u izobilju 

 

MN4OBpdr.jpg

 

E sad je to optimalno, najbolje sto se moze s tim sto imas. Da si znao pa da na pocetku napunis zemlju do vrha prije nego si posijao ali i ovako ce vjerovatno biti OK. Meni ova zemlja sada izgleda mokro i ne treba je zaljevati barem nekoliko dana. Podigni jednu i osjeti tezinu. Za par dana, kad nesto te vode popije biljka ili ispari, pa se zemlja isusi, bice dosta laksa kad podignes i to ti moze biti znak da treba zaliti, odnosno nasuti malo vode u donju casu. Uvjek je bolje zaljevati manje i cesce nego jednom poplaviti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

5 minutes ago, Div said:

Zna li neko šta je ovo:

Vjerovatno neki kupus koji je usao u drugu godinu, otisao u sjeme.

 

Kupus je inace dvogodisnja biljka.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Da, ostala jesenas glavica u bašti, delovala poluizmrzlo, nisam hteo da je diram, nek stoji dok ne krenem da nešto drugo sadim, kad pre dva-tri dane krenu da raste, sad već formira i cvet. Ostaviću ga, nek sazri, nisam nikada imao seme kupusa iz sopstvene proizvodnje, a i lepo izgleda.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

evo mojih nesrećnica koje rastu u visinu po obodima čaše i pevaju let the sunshine in. levo je neka feferona x3, desno onaj buketic x5. u preostale dve čaše definitivno nema ničeg, tako da mogu da ih bacim i napravim mesta za nove, koje će uskoro stići? zanimljivo da će među prvima izgleda onaj super hots combo feat borg9. 

 

yEgTl6dr.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, uini said:

evo mojih nesrećnica koje rastu u visinu po obodima čaše i pevaju let the sunshine in. levo je neka feferona x3, desno onaj buketic x5. u preostale dve čaše definitivno nema ničeg, tako da mogu da ih bacim i napravim mesta za nove, koje će uskoro stići? zanimljivo da će među prvima izgleda onaj super hots combo feat borg9. 

 

yEgTl6dr.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

evo mojih nesrećnica koje rastu u visinu po obodima čaše i pevaju let the sunshine in. levo je neka feferona x3, desno onaj buketic x5. u preostale dve čaše definitivno nema ničeg, tako da mogu da ih bacim i napravim mesta za nove, koje će uskoro stići? zanimljivo da će među prvima izgleda onaj super hots combo feat borg9. 

 

yEgTl6dr.jpg

 

 

Nemoj zaljevati nekoliko dana da se prosusi malo, izgleda sada jako mokro i nabijeno. Kada te biljcice malo jos izrastu, treba da predju preko ivice te case, rasadices ili odbaciti sto je viska, a tu jednu koju ostavis u casi ces pazljivo nasuti zemlje oko nje da se dopuni do vrha case.  Taj put zalij odozgo, da se zemlja formira oko biljke i sipaj zemlju dok se normalno ne slegne do same ivice case. 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...