Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

36 minutes ago, uini said:

ova najveca je, pojma nemam, 60l ili 80l. jesil rekao 10-15l 😀

 

edit sad gledam saksiju za koju defacto znam da je 60l a ova sa fotke (najveca) je duplo veca cca

 

Ne moze biti prevelika saksija, samo premala. Od velicine saksije i naravno vremenskih uslova i kvalitete mediuma u kom raste (nutrients), zavisi velicina biljke. Rasti ce dok god joj uslovi odgovaraju.

 

mWHlZEZ.jpg

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, uini said:

more kapiram ali nema teorije da kupujem tolike saksije. 10/15l x 5-6-7 komada mi je maksimum 😀

 

Samo kazem. :classic_smile:

 

Ni ja ne koristim nista vece, moje su od 8 i 12L, sasvim dovoljno. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

ova najveca je, pojma nemam, 60l ili 80l. jesil rekao 10-15l 😀

 

edit sad gledam saksiju za koju defacto znam da je 60l a ova sa fotke (najveca) je duplo veca cca

 

U tolikoj saksiji možeš i vinograd da podigneš.

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Jedna od mojih serrano se preselila u vecu sobu:

 

0UnCAkN.jpg  KAFMW5j.jpg

 

Fino je razvila zilice, zacas ce ona popuniti i novu saksiju.

 

eTtQpBk.jpg

 

Kompost sam reciklirao od prosle godine, samo sam ga prvo skuhao u mikrovalnoj na jako 3 minute, da pobije sve sto je zivo u njemu, pa kad se ohladilo, onda sam dopunio oko biljcice.

 

Ostale su u nesto vecim saksijama, pa mogu sacekati jos malo da se ne natrpam na prozoru prerano, da ne znam kud cu s njima. Mislim da sam dobro odradio. :classic_smile:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Kod mene se prognozira mraz narednih par dana, a moj bob je pun cveta, pa sam danas postavio zaštitu:

 

Ne znam zasto me bas ovaj post podsjeti na Znanje-Imanje, emisiju za poljoprivrednike koja je isla nedeljom nakon Nedeljnog Zabavnika (Muzickog Tobogana i slicnih programa za djecu), a prije Nedeljnog Popodneva sa Sasom Zalepuginom i Dunjom Lango (ako je emitovano iz studija TVZ). :lol_2:

 

Neka si ga pokrio, mada racunam da bi on brzo izbacio nove cvjetove ako bi ti i smrzli i opali. Kod nas ove zime nije bilo mraza uopste. Ne znam koliko ce na sve uticati sto je uglavnom sve stalo, manje zagadjenja, pa se priroda mozda vraca u "normalu". Ovdje obicno vikendom cesto pada kisa jer ljudi manje voze i manje je zagadjenje izduvnim gasovima, pa se oblaci mogu navuci nad London. To sam davno procitao u nekom naucnom zurnalu, nisam iz dupeta izvukao, a i pravi smisla. :classic_biggrin:

 

Kod nas je ovih dana bilo kisno i hladno, danas je suncano i hladno.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

koliko je uopste cesta temperatura ispod nule u londonu? kontam da vas golfska struja stiti u tom smislu

 

Nisu ovdje zime hladne kao sto zna biti kod nas ali generalno svake godine naidje hladni period kada se tokom noci temperature spuste ispod nule. Rijetko to ide u dvocifrene brojeve ali nije rijetkost -5 preko noci ili rano ujutro. Ove godine nije smrzlo ni jednom, imam osjecaj da ce nekoliko papricica koje su prezimile vani olistati u sledecih mjesec dana. danas sam bas nesto cackao i ceprkao, neke koje jos nemaju listove ali imaju pokoju zelenu grancicu i korijen se cini cvrst i usidren. Vidjecemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, Div said:

Kod mene se prognozira mraz narednih par dana, a moj bob je pun cveta, pa sam danas postavio zaštitu:

 

 

 

Izgleda da je zaštita radi, vidim da se prognoza promenila, neće biti minusa.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Div said:

 

Izgleda da je zaštita radi, vidim da se prognoza promenila, neće biti minusa.

 

 

 

Kod mene drugi dan suncano, razmisljam da iscijepam i istesterisem onaj balvan sto mi je pao sa drveta prije nekoliko sedmica.

Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Honey Badger said:

 

Kod mene drugi dan suncano, razmisljam da iscijepam i istesterisem onaj balvan sto mi je pao sa drveta prije nekoliko sedmica.

 

izneo sam orange jalapenjo, superhotz/borg, 1x rocoto manzano i sugar rush na prozor ali im ne skidam foliju još uvek

(znam da nisi mogao da živiš bez ovog infoa, pa zato)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, uini said:

 

izneo sam orange jalapenjo, superhotz/borg, 1x rocoto manzano i sugar rush na prozor ali im ne skidam foliju još uvek

(znam da nisi mogao da živiš bez ovog infoa, pa zato)

 

Moras im skinuti foliju cim se pojave iz zemlje da se kakva plijesan ne zapati. Moraju imati strujanje zraka. Odmah sad skini tu foliju, nemoj ni odgovarati dok ne skines.

 

Jebote, ja imam i mini ventilator koji palim svaki dan po barem 5-10 minuta, ili dok me zujanje ne ispizdi.

 

Ako si samo stavio na prozeor, a sjeme jos nije proklijalo, ignore ovo iznad. :lol_2:

Edited by Honey Badger
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

 

Ako si samo stavio na prozeor, a sjeme jos nije proklijalo, ignore ovo iznad. :lol_2:

 

pa proklijalo je 1 od 7 ili 3 od 10 edit ili 5 od 10

 

al sad sam skinuo, jbga

 

u svakom slucaju, radijator je ispod, toplo je.

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uini said:

 

pa proklijalo je 1 od 7 ili 3 od 10 edit ili 5 od 10

 

al sad sam skinuo, jbga

 

u svakom slucaju, radijator je ispod, toplo je.

 

Kad se pojavi zelena klica ispod zemlje, odmah treba skidati foliju jer je odigrala svoju ulogu - a to je da odrzava vlaznost, da onemoguci isparavanje i odrzava kakvu-takvu mikroklimu ispod. To je osim za nase sjeme idealno leglo raznih budji, plijesni i gljivica koje vrlo brzo napadnu nas izdanak i onda bude - e jebiga.Zato treba s tim samo onoliko koliko je neophodno. Ni minut duze.

 

Kad biljcice niknu, ne treba im tolika toplota, sobna temperatura od 20-22C je sasvim dovoljna, sta vise, vise temperature od toga mogu biti stetne, pogotovo ako nema strujanja zraka. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Just now, Honey Badger said:

 

 To je osim za nase sjeme idealno leglo raznih budji, plijesni i gljivica koje vrlo brzo napadnu nas izdanak i onda bude - e jebiga.

 

 

 

mislim da imam takvih par slučajeva  : i

nešto belo fluffy kao perce. da izvadim to odma' ili kako?

Link to comment
Share on other sites

Just now, uini said:

 

mislim da imam takvih par slučajeva  : i

 

Odvoji zarazene slucajeve od zdravih, logicno. Da ne predje i na zdrave.

 

De slikaj te zarazene ako mozes, da vidim sta je.

Link to comment
Share on other sites

Ako imas negdje da ih odvojis, bilo bi dobro. Inace, ne bacaj ih, samo ih stavi negdje na najsvjetlije, sunce ce razbiti tu budj i mozda bude okej.

 

 

edit: nikad ne procitam sta sam napisao prije nego stisnem post, pa zato ispravljam typos ili nerazumljive recenice.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Honey Badger said:

Ako imas negdje da ih odvojis, bilo bi dobro. Inace, ne bacaj ih, samo ih stavi negdje na najsvjetlije, sunce ce razbiti tu budj i mozda bude okej.

 

 

edit: nikad ne procitam sta sam napisao prije nego stisnem post, pa zato ispravljam typos ili nerazumljive recenice.

 

ako se ne vidi dobro, u svakoj čaši je po jedna ta fluffy problematična. mogu da ih izvadim a mogu da ih ostavim. 

 

što bi bane sunshine rekao samo reci a i dolazim ti ja

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, uini said:

 

ako se ne vidi dobro, u svakoj čaši je po jedna ta fluffy problematična. mogu da ih izvadim a mogu da ih ostavim. 

 

što bi bane sunshine rekao samo reci a i dolazim ti ja

 

Mislim da neces nista postici ako izvadis tu jednu na kojoj se zakacilo. Spore su svuda po povrsini, a i ispod povrsine. Tvoj problem je sto nema dovoljno zemlje u tim casama pa su biljke zaklonjene i u konstantnoj sjenki sve dok ne izvire iznad tog oboda sto ih drasticno koci u razvoju.

 

Ne znam da li bi mogao ili ako ti se da da pokusas to da popravis. Mislim da bi najbolji nacin bio da pazljivo izvadis to sto je u casama, (pazi da se ne raspadne u ruci) da na dno dodas svjezi kompost i onda da vratis ovu zemlju sa biljcicama, koje bi sada trebale sjediti iznad oboda case. Nemoj zaljevati taj novi kompost, zemlja u kojoj su ti biljcice sada je previse mokra, zato imas i problem sa budji.

 

Ima li smisla ovo sto pisem?

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ima smisla to što pišeš ali nema šanse to sad da radim. 

iako sam doma, imam posla i tokom vikenda + dete domaći škola + kuća + nabavka penzosi iz zgrade i mi

 

it's like hard man

 

neka ih ovako pa kako ispadne

 

ionako realno imam 5 prelaznih saksija i nula onih event horizon od 10-15l  😀

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...