Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

2 minutes ago, Kronostime said:

Paradajz 3 vrste + ostale biljcice

Laptop jeste prosao stosta, al` fercera za medalju - izdrzljiva strvina.:classic_wink:

 

Mogao si i jednostavnije odgovoriti - "ma, neko seme" :lol_2:

 

Je li nesto tajanstveno pa neces da odas tacno sta sijes tu?

 

Jel' vutra?

 

 

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

danas sam posadio nesto semena koje si mi poslao, jednostavno, nemam kapaciteta za sve 😀

 

2x ricoto-manzano mix i po 1x lemon drops, sugar rush, super hots feat borg9, orange jalapeno

 

Imas tu sasvim dovoljno egzotike. Rocoto su super interesantne i vrlo jestive. Lemondrops su super ukusne, imaju aromu limuna, kao sto ime govori, orange jal i sugar rush su jako blage ljutine, sugar rush je skroz slatka papricica. Borg9 ili ako te zapala BBM ce te vjerovatno otrovati ljutinom ali o tom po tom. Jos nisi high and dry.

 

Ostalo sjeme mozes da uvijes u neki papir i stavi negdje na suho do iduce godine. Taj lemondrop chili od koga je sjeme je stojao u kuhinji sav sasusen mozda jos od pretprosle sezone pa je niknuo bez problema i to sigurno 100% klijanje (svako posijano sjeme niklo). 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ostavio sam u onim tvojim omotima nekolicinu

 

malo sam se bahatio, bacao sam po 10 semena po casi ali poskidacu ako nesto izraste

 

edit bas sam gledao malopre, navise me raduje rocoto-manzano iako me sve rajca odreda  

Edited by uini
Link to comment
Share on other sites

Ako ikako mozes naci prostora da zadrzis po barem dvije biljcice od svake vrste pa slabiju od dvije pokloni nekome kada malo izrastu i ojacaju. Tako ces sebi dati bolju sansu da ce biljka koju ostavis biti zdrava i jaka. Kad nikne njih 10ak iz jedne case, pokusaj ih lagano izvaditi i rasaditi skaku posebno u novu casu. Ako bas nemas mjesta gdje da ih drzis, bolje ih je dati nekome ko bi se htio time baviti uz napomenu da ti moze zatrebati jedna ili dvije ako tvojima nesto bude.

 

Ja sam ranije sav visak dijelio po komsiluku bas iz tog razloga.

Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Honey Badger said:

Ako ikako mozes naci prostora da zadrzis po barem dvije biljcice od svake vrste pa slabiju od dvije pokloni nekome kada malo izrastu i ojacaju. Tako ces sebi dati bolju sansu da ce biljka koju ostavis biti zdrava i jaka. Kad nikne njih 10ak iz jedne case, pokusaj ih lagano izvaditi i rasaditi skaku posebno u novu casu. Ako bas nemas mjesta gdje da ih drzis, bolje ih je dati nekome ko bi se htio time baviti uz napomenu da ti moze zatrebati jedna ili dvije ako tvojima nesto bude.

 

Ja sam ranije sav visak dijelio po komsiluku bas iz tog razloga.

 

sad trenutno nemam ni saksije, videcemo

Link to comment
Share on other sites

Just now, Honey Badger said:

 

Plasticne case od jogurta i slicno su sasvim okej. Imas sigurno 7-10 dana da skupis nekoliko. 

 

necu vise da sadim novih. ako mi sve ovo iznikne, imacu 12 saksija a i pola od toga da ispadne je prilicno za moju rookie sezonu

kupicu saksije za metar dana, cenim da to nije problem  🙂

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, uini said:

 

necu vise da sadim novih. ako mi sve ovo iznikne, imacu 12 saksija a i pola od toga da ispadne je prilicno za moju rookie sezonu

kupicu saksije za metar dana, cenim da to nije problem  🙂

 

To je vise nego dovoljno i da naucis oko toga, da steknes iskustvo, a i sto se tice raznih vrsta, svega tu imas.

 

Kada te biljcice koje nicu prerastu te casice, trebaceh ih rasaditi u nesto vece saksije, od 1L, a kad i to prerastu, onda trebaju ici u finalne, 10-15 ili 20L kante za najbolje rezultate. Racunaj da svaka od tih biljki moze narasti preko metar u visinu i sirinu ako im budes obezbijedio optimalne uslove na toj terasi. Mogu opstati i u manjim saksijama (6-8L) ali ce biti dosta manje i imace manje plodova. 

 

Uz vece saksije ce ti trebati jos komposta, a ako imas priliku naci kokosova vlakna, ne bi ni to bilo lose. Nije za to nikakva zurba ali mozes se polako poceti snalaziti dok su ti biljcice jos u povoju. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Honey Badger said:

 

To je vise nego dovoljno i da naucis oko toga, da steknes iskustvo, a i sto se tice raznih vrsta, svega tu imas.

 

Kada te biljcice koje nicu prerastu te casice, trebaceh ih rasaditi u nesto vece saksije, od 1L, a kad i to prerastu, onda trebaju ici u finalne, 10-15 ili 20L kante za najbolje rezultate.

 

moze li odma iz čašice u saksije od 10-15l? 

pretpostavljam da je glupo pitanje i da može ali 'ajde

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

moze li odma iz čašice u saksije od 10-15l? 

pretpostavljam da je glupo pitanje i da može ali 'ajde

 

Kad preraste casice, obicno se presadjuju u otprilike samo duplo vecu saksiju (a ne u finalnu kantu od 20L) iz dva razloga:

 

1. kada bijku rasadis, prije nego nastavi da raste iznad zemlje, prvo ce da siri korijen, odnosno da se razvija pod zemljom. Za to vrijeme ce djelovati kao da se nista ne desava dugo vremena, a zamisli da stavis biljcicu od 4cm u kantu od 20L. Pa ostala bi tako mala 3 mjeseca. Nakon tog zastoja, biljka uglavnom brzo raste ali je bolje da je taj rast korijena i stabljike nekako uravnotezen.

 

2. Nema svako prostora da u martu ili aprilu rasadi mlade sadnice u kante od 10-20L, a jos nije vrijeme da se iznose na vanjske temperature dok god postoji opasnost od mraza. Meni je prosle godine propalo 7-8 biljki jer nisam racunao na niske temperature u maju i junu, a bile su prevelike da ih unosim u kucu. 

 

Neka ih za sad tako kako je. Kad malo izrastu, pa nam postavis sliku ovdje, ocijenicemo skupa sta bi bilo najbolje i sta je moguce. 

 

Polako i opusteno. Vanredno je stanje ali ne gori i ne puca nigdje, mnogi ce prezivjeti. :classic_smile:

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Basta je prekopana po prvi put ove sezone. Zemlja je lagana, pola sata mi je uzelo. Smokvu jos drzim zasticenu, slijedece subote prognoziraju preko dana nula, po noci ispod nule.

Jutros je bilo -3 :classic_ninja:

 

KMyN7RP.jpg

 

Loza je presadjana koristenjem najmodernije tehnike :classic_biggrin: sad ce moci da se hvata za ogradu.

 

chnA6oT.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jesi li ti siguran da ti je ta smokva ziva ispod te cerade?

 

Negdje sam citao da ovo prevrtanje zemlje nije uopste neophodno, cak zna biti problematicno za gliste i crve koji zive u toj zemlji. Jesi li makar nadjubrio?

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Honey Badger said:

Jesi li ti siguran da ti je ta smokva ziva ispod te cerade?

 

Negdje sam citao da ovo prevrtanje zemlje nije uopste neophodno, cak zna biti problematicno za gliste i crve koji zive u toj zemlji. Jesi li makar nadjubrio?

 

Po pravilu bi se trebalo prekopati prije zime i onda da mraz radi svoje. Poslije na proljece jos jednom da udje zrak, voda, zemlja poslije bude lagana za rad.

To je prakticno umjesto oranja. Da se to ne radi bila bi zemlja jako tvrda. Nije djubrivo jos doslo u prodavnice. Koristim manur, to i nije pravo djubrivo, nego neka mjesavina zemlje i malo djubriva od krave ili ovce. Tanko je to, nema cak ni mirisa, ali to je to. Popravo djubrivo bi trebalo ici na farme, ko ce to i u cemu da prevozi, ovo je mala bastica, za zabavu.

 

Sto se tice smokve, zasticivao sam je i prije, jer se inace smrzne. Ovo je prvi put ove godine da sam ovako radio, ostavio sam gore rupu da moze da dolazli zrak.

Planiram da je otvorim za desetak dana. Obicno je obrezem, onda olista, ali nema plodova.

Link to comment
Share on other sites

Kad sam sejao paprike, imao sam veću količinu semena Cheyene hot i Lemon drop semena, pa da ne bih bacio posejem u jednu žardinjeru, onako baš gusto, pa šta nikne nikne. Ona niklo sve, sad je  3-4 dana od klijanja, biljčice podižu grudve zemlje, čudo koja je to sila.

 

IMG-20200316-222559.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Hot Cheyenne sam ukrao iz kraljicine baste - Royal Horticultural Society - Kew Gardens. Ta ce ti biti plave krvi. :wink2:

 

Moraces ih dobro razrijediti sto prije da se ne upetljaju. Pregusto si sijao. Ne sijem nikad da ne razmaknem sjeme makar 2cm jedno od drugog. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Svaka od tih biljcica koju zelis sacuvati bi trebala ici u posebnu posudu da raste neometano. Ako ih budes vadio iz zemlje, budi pazljiv, koristi neki stapic ili drsku od kasike da ih odvojis od zemlje i ne hvataj za stabljiku, nego za listice.

 

Kad ih rasadjujes u novu posudu, ukopaj ih tik do listica ali da listici ipak ne dodiruju poovrsinu zemlje da ne navuku neku budj.

 

Cheyenne i lemondrops spadaju medju najukusnije paprice i odlicno radjaju.

Link to comment
Share on other sites

Kod mene jutros na prozivci:

 

lHO7zI6.jpg?1

 

Stanje redovno. Od Zutih feferona sad imam 3 od ukupno 5 sjemenki sto sam posijao. Jos neke imam po dvije u saksiji, nemam gdje da ih rasadjujem, a zao mi je da ih bacim. Mozda ih ostavim da se upetljaju, da ih bas uvrnem jednu oko druge pa sta bude.

 

 

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Nisi valjda uzimao zemlju iz komsiluka? :lol_2:

 

A, ne. :classic_smile:

Izabrao sam sebi izgnanstvo u selu.:classic_biggrin:
Imam nekog supstrata za rasad, zemlje za cveće, stajskog đubriva od prošle godine, nisam sve rasturio, samo da me vreme posluži, biće to jedno prijatno izgnanstvo.

 

Inače, presadih 48 biljčica, izgleda da ih je bar još toliko ostalo u žardinjeri, kao da je iz svake semenke niklo po dve biljke. A, presađivanje u ovoj fazi je užasno pipavo, zaključio sam da od mene nikad neće biti mikrohirurg, umorio sam se kao da sam kopao ceo dan.

 

@Honey Badger,  Ove tvoje će uskoro i da cvetaju. Mašala.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...