Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, uini said:

meanwhile in serbia, srecni smo sto imamo treci list ili slicno na papricisama od 4 cm :lol_2:

 

:lol_2:

 

58 minutes ago, uini said:

 

Zemlja izgleda potpuno mokra, one se dave u tome.  Ignore ako si slikao nakon sto si zalio ali ako je ovako stalno, onda im moras dozvoliti da se ocijede. Korijen uvijek mora imati zraka da dise jer papricice ne vole da su dugo u mokrom. 

 

Drugo, sta bi moglo biti je da je taj kompost nekvalitetan. Da nije zavrseno truljenje (vidim komadice drveta) i procesi truljenja koji se desavaju, najvjerovatnije usporavaju i ometaju razvoj papricica. 

 

Predlazem da popustis sa zalijevanjem, dozvoli da se zemlja prosusi, a ako si u mogucnosti da nabavis neki malo bolji kompost, ja bih ti preporucio da ih presadis.

Vjerujem da bi nakon toga ubrzo zivnule i da mozes spasiti sezonu.

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

fotkao sam čim sam zalio, plus su bile na suncu pa sam malo preterao 

 

presadjujem ih ovih dana svakako u prelazne saksije, imam novu zemlju za to 

 

Sto prije, to bolje, da se ne muce ovako. Kad ih presadis, nemoj ih na sunce par dana dok se ne prime.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9CLr8iZ.png

 

Sutra ce biti gadno. Tri najvece papricice ce ovo morati pregrmiti vani bez ikakve zastite, vecina ostalih biljaka je pod tankim najlonom u maloj greenhouse, a paradajz i najmanje papricice sam unio unutra dok ovo ne prodje.

 

Da sam danas uspio iskopati pond za zabice, sutra bi ga kisom napunilo. Samo drvece da ne obara.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Basta zasadjena. 6 paradajza, bilo 4 neke Spanske ljute papricice, jednu je nesto pojelo (biljku). Prekrio sam ih flasama da ih ne izlomi kisam ima 9 kucica (mi tako kazemo na severu Vojvodine ) krompira. Red persuna i ima mesta za zelenu salatu.e19e57f03854ac2ee6deb7e9bcdb97b4.jpg

Sent from my Redmi K20 Pro using Tapatalk

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

On 4/28/2020 at 3:57 PM, I, Ja Sam Laki said:

Prekrio sam ih flasama da ih ne izlomi kisam

 

Jel skidas ovo staklo s njih preko dana ili cekas da se skuhaju u tome?

 

 

 

4 hours ago, Bushman said:

95125772_1105600199832665_42490091874277

 

Ove tresnje se kod nas zovu aslame, neka domaca, autohtona sorta ako se ne varam. Male su ali su slatke kao med i ne mogu dugo stojati, brzo se kvare. Ali to i nije neki problem, brzo se pojedu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

Jel skidas ovo staklo s njih preko dana ili cekas da se skuhaju u tome?

 

 

 

 

Ove tresnje se kod nas zovu aslame, neka domaca, autohtona sorta ako se ne varam. Male su ali su slatke kao med i ne mogu dugo stojati, brzo se kvare. Ali to i nije neki problem, brzo se pojedu.

Nisam siguran koja je sorta, ali nisu baš tako slatke, glavni adut im je rano dozrijevanje. Budu 'u želju' 

 

Meni je najdraža sorta "volovsko srce" 😁

 

Ašlam(a) je turcizam a znači kalem, vjerovatno se pod tim podrazumijevaju sve kalemljene, "pitome" sorte.

 

Nagađam, ali moguće da ljudi na ovim prostorima nisu poznavali vještinu kalemljenja voća do dolaska Turaka pa su žderali trešnje sa divlje trešnje(trensla, magriva).

 

@div, valjda sve i traje 10-ak dana duže. 😁

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/29/2020 at 7:26 PM, Bushman said:

Nisam siguran koja je sorta, ali nisu baš tako slatke, glavni adut im je rano dozrijevanje. Budu 'u želju' 

 

Meni je najdraža sorta "volovsko srce" 😁

 

Ašlam(a) je turcizam a znači kalem, vjerovatno se pod tim podrazumijevaju sve kalemljene, "pitome" sorte.

 

Nagađam, ali moguće da ljudi na ovim prostorima nisu poznavali vještinu kalemljenja voća do dolaska Turaka pa su žderali trešnje sa divlje trešnje(trensla, magriva).

 

@div, valjda sve i traje 10-ak dana duže. 😁

 

 

 

Tresnje koje izgledaju kao ove tvoje na slici sam cuo da neki zovu aslame. Nisam poznavalac tresanja, niti imam iskustva sa kalemljenjem i ovo sto kazes ima smisla. 

 

Maloprije se kod mene spusti grad:

 

rUcbhxG.jpg

 

A taman sam presadio jos neke papricice u velike saksije i izmjestio ih na otvoreno da sto vise sunca hvataju ali sam morao izlijetati na ovu tucu da ih sklonim pod strehu. 

 

Ove manje sam unio u sobu da ih tuca ne polomi:

 

NI2qhWz.jpg  ih6WYRX.jpg

 

Paradajz mi je pravo krenuo, jos koji dan i presadicu ih u velike saksije, makar ove naprednije:

 

IbeK5cI.jpg

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

V4ezgK3.jpg

 

MZ77MCk.jpg

 

Zuti feferoni su spremni za finalnu saksiju i odlicno napreduju. Najbrze rastu od svih koje sam dobio od kolege @uini. Crvena feferona je najslabija ali ce se izvuci, a ove sto smo nazvali "buket chili" se okej drze. Nego, misterija mi je sto sam bio uvjeren da sam imao 3 zute feferone, sad vidim samo dvije. Je li moguce da je jedna pobjegla od kuce? :smiley33:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Sjetih se maloprije da sam jednu zutu feferonu poklonio susjedu, skupa sa nekoliko sadnica paradajza. 

 

Izgleda i mene godine stizu.

 

Srecom, ostaje mi ljepota. :lol_2:

 

52 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

kod mene su od juče 5 najvećih biljaka (cca 4 cm) u prelaznoj saksiji i napolju. 5 jadnica su i dalje u onim čašama ali najdalje sutra-prekosutra idu i one na terasu pa kako bude

 

Zongliraj malo, pokusaj ih unositi preko noci, a preko dana vani. Dok ne krenu rasti malo brze.

 

Imam nekoliko koje su izbacile pupoljke, sa jedne sam ih poskidao, ostale cu za sad ostaviti da vidim sta ce biti. Ako nastave rasti, neka cvjetaju ali ako se samo fokusiraju na ovih nekoliko cvjetica, poskidacu ih, onda ce izbaciti stotinu. Teoretski.

 

 

44 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Ja sam moje odmah na njivu posadio 🙂 

@Honey Badger

I meni je jedna nestala. 

 

Mislim da su tvoje male za njive, pa i ako prezive, moja pretpostavka je da ce ostati male i da ces imati mrsav urod. 

 

Moguce je i da grijesim, ne bi bilo prvi put. :classic_smile:

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, uini said:

idenmo papričice!1

 

Gdje? :classic_biggrin:

 

Kamo neki update sa prigodnim fotografijama?

 

Presadio sam jednu zutu feferonu u finalnu saksiju i jednu crvenu takodje. Sad je na njima da se pokazu.

 

~~~

 

Ja cu za vikend, ako vrijeme posluzi posijati krastavce, tikvice i bundeve. Mozda posijem i nesto graha u isto vrijeme. Kontam napraviti tri ili cetiri humke i u svaki ce ici po jedna od cucurbita i nesto graha koji ce se penjati uz pritke iznad tikvica i krastavaca. To je plan. Primjecujem da je dovoljno toplo jer sjeme bundeva koju sam bacao u kompost klice vani i moram ih cupati jer ne zelim taj squash da mi raste.

 

Malo se brinem za paradajz koji cu prvi puta probati uzgojiti u velikim saksijama i moracu napraviti neku dobru potporu da se ne povaljaju i izlome pod sopstvenom tezinom. 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Male su skroz ali ko zna? Sezona je tek pocela, a iz iskustva znam da mogu jako brzo da izrastu, pa dok je zivota ima i nade. Izgleda mi da si ih bas fino smjestio i ako vrijeme posluzi narednih nekoliko nedelja, imas sve sanse. Jutros gledam ove moje, koje su visestruko vece od tvojih, jutros izgledaju dosta jadno i oboreno ali to je zato sto sam ih ostavio napolju, na otvorenom. Valjda ce se u toku dana oporaviti, a i ja racunam da ce i ovdje uskoro nastupiti topliji dani i da ce zivnuti malo vigoroznije.

 

Ja sam danas mogao pripremiti kucista za grah i cucurbite koje sam mislio sijati ovih dana... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naradio sam se danas. Presadio sam 6 sadnica paradajza u velike saksije od 12L, nije bilo lako. Koristio sam zemlju od prosle godine i bogtepita na sta ce to izaci. Malo sam obogatio sa pilecim djubrivom jer je vjerovatno sve sto je valjalo u tome odavno potroseno ili isprano kisama. Posijao sam krastavce, tikvice i bundeve i to je sada u greenhouse, pod zvonom dok ne nikne. Posijao sam i jednu saksiju kopra.

 

tJcvITs.jpg

 

Uf3aK1B.jpg

 

L4ACaxU.jpg

 

Dole lijevo je crvena feferona, desno je zuta. Zute su jace i bolje od crvenih za najmanje duplo. Od crvenih je samo jedna opstala (ova na slici), zutih imam par komada i duplo su vece i grmastije.

 

PXo9lyl.jpg

 

Moram jos posijati grah, a mozda probam i nesto boba. To bi trebalo ici oko krastavaca i tikvica, te biljke se dobro slazu i tradicionalno se uzgajaju skupa. Prica se da ce uskoro otvoriti garden centre, pa bih mogao mozda naruciti koju vrecu komposta da barem mulchiram ovaj rasad.

 

Iduci vikend ocekujem da ce cucurbiti niknuti i odmah cu ih prebaciti na finalnu poziciju.

 

Ostaje mi dosta saksija u kojima bih mogao sto sta jos posijati, pa sada gledam da narucim sjeme neke patuljaste sorte paradajza, a mozda i rotkvice, blitvu, salate, sve da zasijem u saksijama. Ako neko ima nekih prijedloga, rad sam za neke ideje.

Edited by Honey Badger
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...