Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

5 minutes ago, Honey Badger said:

 

Moze i tako. Jedino moraju case imati odvod za visak vode i onda nema problema. Gledaj samo da nisu prozirne case.

 

Neka tacna ispod mora da bude ili stavljaj u duple case, da se visak cijedu u donju. Nije tesko uzgojiti papricice ali neka pravila postoje ili nema uspjeha.

 

nevezano za uzgoj - inače celog svog života cepam sveže ljute, naravno ove domaće. pre nekog vremena provalim u maxi / delhaize supermarketu te naga jolokia(to je valjda ghost?) paketiće od 3-6 komada, to me je potaklo na ideju da gajim svoje

 

elem 😀 hteo sam usput da te pitam: ovo što  ja konzumiram je ljuto ali daleko od reputacije na infernetu. jel sam ja rezistentan ili sam prosto 3x naleteo na nešto što zbog uslova uzgajanja ne stiže do propisanog hajpa? nisam inače u fazonu da mora da bude ultra ljuto, naprotiv, uživam u egzotičnim ukusima izvan ljutine, samo pitam kurioziteta radi.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

nevezano za uzgoj - inače celog svog života cepam sveže ljute, naravno ove domaće. pre nekog vremena provalim u maxi / delhaize supermarketu te naga jolokia(to je valjda ghost?) paketiće od 3-6 komada, to me je potaklo na ideju da gajim svoje

 

elem 😀 hteo sam usput da te pitam: ovo što  ja konzumiram je ljuto ali daleko od reputacije na infernetu. jel sam ja rezistentan ili sam prosto 3x naleteo na nešto što zbog uslova uzgajanja ne stiže do propisanog hajpa? nisam inače u fazonu da mora da bude ultra ljuto, naprotiv, uživam u egzotičnim ukusima izvan ljutine, samo pitam kurioziteta radi.

 

Moze se razviti tolerancija do nekog nivoa ali Naga Jolokia otkida, malo ko je otporan. Moj drug Richard ima plasticna crijeva i stomak i taj je pojeo skoro sve moje super-hots ali i njega uhvati stucavac i zasuze oci ako nije psihicki spreman na to. Sumnjam da ti imas jacu sluzokozu zeluca od njega, bice da te papricice nisu tip-top.

 

Zadnju super-hot sam pojeo pretprosle sezone, Trinidad Moruga Scorpion i trebalo mi je pola sata i vise da dodjem sebi. Da ne pricam o kumulativnom dejstvu kad moras na wc. Strahota. Od tad ih vise ne jedem. 

 

Imao sam jednom jedan batch kad zbog previse zaljevanja, kise i hladnog vremena nisu proizvele capsaicin, desi se i to, vjerujem, da je slucaj i sa tim sto si kupio. A mozda su habaneros. Slicne su izgledom, ali su habs manje ljute.

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

ma piše na paketiću "naga jolokia" iz španije

 

verovatno je nešto sjebano u uzgoju, neverovatno mi je da pojedem tri komada za ručak npr

ljuto je ali nothing to write home about, što kažu 

 

Ma jok, znao bi da je prava. 

 

Brutalno nasilnistvo, silovanje, ne znam kako drugacije da opisem. Kada je zagrizes, prvo se u ustima osjeti jako prijatna cvijetna aroma, pa onda skoro slatkast ukus, a zatim, par trenutaka kasnije krene da pecka po jeziku i postepeno bol pocne da raste i da siri po ustima, grlu, usnama, pa se prosiri na nos i konacno, trbuh. Intenzitet boli nastavlja rasti, pokusavas da ne panicis, a u ustima lava. Za to vrijeme drma te nekontrolisano stucanje, podrigivanje, a suze frcaju iz ociju. U jednom momentu, nakon 5 ili 10 minuta (vrijeme za to vrijeme stoji) bol prestane rasti i traje jos neko vrijeme jako, pa konacno pocne da se smanjuje i tada pocnes dobijati neki oblik euforije. Valjda radost sto si prezivio. Isto sam se osjecao nakon bungee jumpa i jos nekih adrenalinskih iskustava.

 

Evo ih, iz zamrzivaca. Trinidad Moruga Scorpion i druge ludare.

 

jXFzij4.jpg  b3UcIA7.jpg

 

B00DB4U.jpg

 

Ovo stoji ovako dvije godine. Niko ne smije ni da pipne. Mozda jednom napravim neki ljuti sos sa breskvama ili tako nesto.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Papricice su fun, odlican hobi koji ne zahtijeva mnogo vremena ni resursa. Evo par slicica od ranije:

 

gAEhyEY.jpg   1sBEp9N.jpg

 

XXkibIt.jpg  1Lg1iHC.jpg

 

IgxA2BN.jpg?1

 

5BRJ0pp.jpg o9FXObe.jpg

 

Top - bottom:

 

Trinidad Moruga Scorpion, Rocoto Manzano, Hot Cheyenne, Borg 9, Rocoto manzano, mix (rocotos, lemondrops, habs, BBM itd), Bhut Jolokia.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bonsai chili update:

 

XqQ7JCG.jpg

Prije 10ak dana sam potkresao ove grancice i poskidao veliko lisce da potaknem nove izdanke i izgleda je konacno i krenulo:

 

SbNMi1O.jpg  HJ72sif.png

 

Danas cu poskidati i ostatak starih listova da sto prije izgura nove listice i grancice. 

 

Gledam vani, sve papricice sam ostavio kako su bile, samo sam malo skresao biljke ali neke i dalje izgledaju zelene i ako ne bude nekog kasnog mraza, prezivjece ih nekoliko.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

@Kronostime

 

jel' ima negde u bgdu i okolini "uživo" da se kupi seme ljutijeh? ubih se od guglanja, sve mi izilazi online kupovina

Ljutomanija iz Leskovca na Kupujem-Podajem ima dosta toga (https://www.kupujemprodajem.com/492204-1-ljutomanija--svi-oglasi.htm),

kao i Chilli-papricice web shop. (http://chili-papricice.com/)

Ostalima je ponuda  dosta skromnijaL imas poljo apoteku u Belom Potoku i ponegde jos sto se nadje.

Link to comment
Share on other sites

bPZfNYl.jpg

 

Postali smo majka. :classic_smile:

 

Jedino sto djeca izgledaju retardirano jer se nisu uspjeli osloboditi ljusture sjemenke pa cu morati svaki dan da prskam dok to ne otpadne.

 

Ovo su serrano, prilicno blage ljutine ali odlicnog ukusa. Srodne su jalapeno papricicama, tek su nesto manje i malo su jace po ljutini od jals. Serrano je za mene perfektna papricica za svaku priliku.

 

Ovo je treca ili cetvrta generacija iz jednog sjemena i do sada su izrastale u manji grm od ne vise od 40cm sa prinosom od 30ak papricica. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Od 4 vrste papricica sto sam posijao, nikle su mi tri: serrano, paper lantern habanero i borg9. Serrano su relativno blage, lantern su poljute, a borg9 nisam smio ni probati, mislim da progori zeludac i istopi sluzokozu usta. Ali papricice su lijepe i drvce bude pozamasno, izraste skoro metar u visinu.

 

Cetvrta vrsta je od nekog sjemena koje sam donio prosli mjesec iz BiH, vec mjesec dana kiselim na vlaznim maramicama ne bi li proklijalo i jos nista od toga. Imao sam 5 sitnih suhih papricica iz kojih sam izvadio sjeme ali ga je vjerovatno neka budj ili tako nesto smlatilo i mrtvo je. Elem, tu je sta je.

 

Nego pade mi na pamet (desi se i to) jedna ideja za kolegu @uini : zasto ne odes opet u supermarket i kupis tamo razne vrste papricica, gledaj samo da nisu zelene. Izvadi sjemenke iz njih i posij. Mozes odmah da ih sijes, ne moraju se prethodno susiti.

 

Nema potrebe da se probijas do poljoprivredne apoteke koju ti je Kronos preporucio ako je to neka vukojebina gdje je blato do pasa. :classic_biggrin: Cak i ako Naga Jolokoa koju tamo kupis nije narocito ljuta, ne mora da znaci da ce potomak biti los. Vjerovatno to i nije do genetike nego do uslova uzgajanja, a imam osjecaj da je na to tvojoj terasi vise nego idealno.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Honey Badger

 

izguglao sam nekoliko tih poljoprivrednih apoteka u centru, pa cu do kraja nedelje da se prosetam na nekoliko lokacija

ali nije losa ideja, mada pretpostavljam da treba nesto da susim onda te semenke sveze iz ploda ili jok?

 

ma naci cu nesto ovih dana. hocu ove sezone samo da probam da prodjem relativno uspesno kroz ceo proces, nije mi previse bitno da budu neke vrj papricice

Link to comment
Share on other sites

Ja bas volim ljute papricice, videt cu da nadjem to seme borg9.

sto se tice semneja iz supermarketa.

Kupio ovde u Francuskoj nanizano na konac piment d'espelette .

Seme nije htelo da nikne. Ali zato iz kesice nikne.

Kazu da njihova semena ( Francuska ) nisu GMO , kako onda odrade te modifikacije da ne nikne?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uini said:

@Honey Badger

 

izguglao sam nekoliko tih poljoprivrednih apoteka u centru, pa cu do kraja nedelje da se prosetam na nekoliko lokacija

ali nije losa ideja, mada pretpostavljam da treba nesto da susim onda te semenke sveze iz ploda ili jok?

 

ma naci cu nesto ovih dana. hocu ove sezone samo da probam da prodjem relativno uspesno kroz ceo proces, nije mi previse bitno da budu neke vrj papricice

 

Kupi zrele papricice u supermarketu (zelene nece niknuti, nezrelo sjeme) i odmah posij onako kako smo diskutovali neki dan; ne moras ih nista susiti, niknuce ako je zdravo sjeme.

 

Posij po 2-3 sjemena po posudi (bilo da je neka saksijica ili probusena casa od jogurta) i pokrij zemljom ne dublje od 5mm. Pokrij plasticnom folijom da se ne susi i stavi negdje na toplo; pored radijatora, na frizider, u ormar... Negdje gdje je temperatura bliza 30°C nego 20. Dok ne proklija, sjemenu su potrebni samo vlaga i toplota, a kad proklija onda trebas premjestiti na prozor, da hvataju i svjetlo. Prozor bi trebao biti neki istocni ili juzni, a mozes nabavi tii neka svjetla da ih malo potpomognes. Mozda i to bude u tim poljoprivrednim apotekama? Nije to narocito skupo, a dosta znaci.

 

Inace, ovako izgleda kada posijes sjeme:

 

WxeHDo1.jpg 4ZW74cR.jpg

 

Sada samo cekas da nikne i cim vidis prve izdanke, folija se skida da biljka moze da dise.

 

 

 

1 hour ago, I, Ja Sam Laki said:

Ja bas volim ljute papricice, videt cu da nadjem to seme borg9.

sto se tice semneja iz supermarketa.

Kupio ovde u Francuskoj nanizano na konac piment d'espelette .

Seme nije htelo da nikne. Ali zato iz kesice nikne.

Kazu da njihova semena ( Francuska ) nisu GMO , kako onda odrade te modifikacije da ne nikne?

 

Te nanizane se suse na temperaturama od oko 50°C, da se ne ubudjave dok se suse ali ubije i klicu u sjemenu. 

Edited by Honey Badger
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...