Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

Meni se cini da je ovo maleno, mozes samo uzgajati minijaturno povrce za patuljke.

 

Jedan moj Trinidad Moruga Scorpion chili biljka raste u saksiji od 12L i izraste preko metar u visinu i priblizno se toliko rasiri. 

 

Koja su tvoja ocekivanja ili iskustva sa ovim minijaturama?

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Kronostime said:

U posudu ispod staje 3L vode, ima indikator nivoa, a koren kad prodje u istu moze hraniti biljku do koje god hoces visine.

Samo se skine osvetljenje.

 

Nadam se da ces nas redovno izvjestavati, da vidimo kako to cudo fercera. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Naravno.

 

Pa da, ima i kod tebe sijaset ljutih papricica. Hoce li one u hidroponiku?

 

Bas me zanima ko ce bolje izvesti do kraja 2020 sezone; 

 

Od zajednickih vrsta, cini mi se da imamo serrano i borg9, ne znam imas li ti paper lantern?

 

Ima lik na YT, koji uzgaja papricice hidroponicki, jedno vrijeme sam ga pratio, dobar je... Cek da ga nadjem...

 

~~~

 

 

 

Dobar kanal, preporucujem subscribe.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Honey Badger said:

 

Pa da, ima i kod tebe sijaset ljutih papricica. Hoce li one u hidroponiku?

 

Bas me zanima ko ce bolje izvesti do kraja 2020 sezone; 

 

Od zajednickih vrsta, cini mi se da imamo serrano i borg9, ne znam imas li ti paper lantern?

 

Ima lik na YT, koji uzgaja papricice hidroponicki, jedno vrijeme sam ga pratio, dobar je... Cek da ga nadjem...

 

~~~

 

 

 

Dobar kanal, preporucujem subscribe.

Ovi cepici su u onoj kartonskoj kutiji - ima ih 50 kom. u pakovanju i taman staju u ovo klijaliste sa poklopcem.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

Možda nije striktno baštovanstvo ali... ima li ovdje ljudova koji vole zakalemiti... voćku?

 

Ja sam prije 15-ak dana opalio 20-ak kalema, bit će slike kad posjetim rodni kraj, ako se išta primi jer sam malo uranio. Ali svejedno mogu odraditi još jednu popravnu  rundu do kraja mjeseca.

 

 

Ono što me zanima, ima li netko pistaciju u vrtu ili da zna gdje ima drvo pistacije?

 

Naime... u 'ercegovini imam samoniklu/divlju podlogu simpatičnog naziva Smrdljika (Pistacia terebinthus) na x lokacija a radi se o savršenoj podlozi za kalemljenje jestive Pistacia vere.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Bushman said:

Ono što me zanima, ima li netko pistaciju u vrtu ili da zna gdje ima drvo pistacije?

 

Ovdasnja klima bas ne pogoduje ali vrlo zanimljiv projekt si zamislio. Nemam pojma kako doci do rasade za pistace, mozda probas posijati, pa kad naraste da kalemis. Jeste to projekat koji moze trajati desetak godina ali je low intensity.

 

Jedno vrijeme sam se bavio idejom da uzgojim biber ali sam odustao.

 

~~~

 

Moje papricice napreduju:

 

luAwZQh.jpg?1

 

Serrano, lantern i borg9, koje sam posijao prije par sedmica su nikle i krenuli su i prvi pravi listici da se formiraju. Preko vikenda sam posijao lemon drops ali ih ne ocekujem jos neko vrijeme.

 

Mislio sam ovu godinu odmoriti od papricica, a ko sto gledam, necu proci ispod 30ak biljki. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam juče i danas posejao seme paprike i paradaiza, malo kasnim, nisam mogao da odlučim gde da sejem, u Bgd ili u selu, odlučio sam ipak u stanu, tu je uvek toplo, u selu nemam siguran topao kutak za klijanje. Kad se biljke formiraju onda ću ih preseliti, nešto u saksije, nešt u zemlju. Po gruboj proceni, ako bi izniklo svako drugo seme, imao bih stotinak stabljika, ako sve to odgajim trebaće mi tezga na pijaci. :classic_smile:

 

 

rasad-paprike.jpg rasad-paprike-1.jpg rasad-paprike-2.jpg

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sad se vidi, dovoljno je velika slika ali kad kliknes na sliku, odvede na postimage home page, nema slike tamo.  

 

IMO, papricice si posijao na vrijeme, ali paradajz je mozda jos malo rano. Raste jako brzo i zacas izdziklja da ne znas kud ces njim, a bude rano da se izbaci napolje.

 

Hajde, ba sce biti zanimljivo pratiti kako se dovijas s tim. :thumbsup:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Po prošlogodišnjem iskustvu, dovoljna je jedna biljka da se cele sezone beru plodovi, kako koja pusti mlade izdanke, njih stavim u zemlju, ako se dobro sećam, tako sam dobio plodove od tri generacije. ne moram paradaiz odmah napolje, kad malo ojača, mogu i u neku saksju pa u zatvorenom da ga držim dok ne prođe opasnost od mrazeva. U najgorem slučaju, nešto ću naučiti. Nije isto kad se čita i kad se radi pa se dovjaš na stotinu načina.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Honey Badger said:

 

Ovdasnja klima bas ne pogoduje ali vrlo zanimljiv projekt si zamislio. Nemam pojma kako doci do rasade za pistace, mozda probas posijati, pa kad naraste da kalemis. Jeste to projekat koji moze trajati desetak godina ali je low intensity.

 

Jedno vrijeme sam se bavio idejom da uzgojim biber ali sam odustao.


 

Low intensity mi i odgovara s obzirom da na manjak vremena i činjenicu da ne živim na mjestu gdje bi bile pistacije.

 

Već sam naručio sjemenke s ebay-a, od tri različita kupca(Filipini, Turska, Italija) iako je to dosta upitno s obzirom da može poslati bilo što a za plod su potrebne ženske sjemenke, muške već imam, to su ove divlje na koje se i kalemi. Koštalo je svega 7-8$ tako da i nije neka investicija, pa šta bude.

 

Druga opcija je kupovina dvogodišnje sadnice(70-80cm), ima u Zagrebu, iako me to i ne bi toliko 'ispunilo'. 

 

Pistaciju je najbolje kalemiti u 7. ili 8. mjesecu kad podloga ima najviše soka tako da se imam kad iskombinirati.

 

Što se tiče (pred)uvjeta za uspjeh mislim da je ključan broj sunčanih sati i naravno odgovarajući sastav tla. Tu još planiram proučiti literaturu.

 

Razvija dosta dug korijen tako da nije potrebno navodnjavanja a podnosi i dosta niske temperature. Ne znam još za bolesti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

ejj super, stiglo ti je. meni nista yet

ali danas cu da sa bachim na ratarstvo. ili sutra ujutru

 

Nadam se da ce postar i tebe uskoro obradovati.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nikle su mi lemondrops. 

 

t8quBwY.jpg

 

A serrano i paper lanterna bas fino napreduju:

 

qF9uNon.jpg?1

 

U petak sam uspio posijati zute fafarone, egzotika iz Srbije, courtesy kolege uinija, a danas bih mogao i ostatak posijati pa da zavrsim s tim. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Honey Badger said:

 

U petak sam uspio posijati zute fafarone, egzotika iz Srbije, courtesy kolege uinija, a danas bih mogao i ostatak posijati pa da zavrsim s tim. 

 

posejah i ja upravo po 2 x onaj buketic chili, feferone i carolina reaper

 

napojio vodom, umotao u foliju i bachio u orman

ja posejah lubenice papricice 

 

😶

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, uini said:

bachio u orman

 

Imaj u vidu da je u ormanu mrak i da ih trebas iznijeti na svjetlo cim niknu. Znaci, pregledaj svaki dan. Obicno uzme oko 7 dana da isklija ali zna i ranije, a bogumi i kasnije. Znao sam cekati po mjesec dana.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...