Jump to content

Baštovanstvo


Kronostime

Recommended Posts

18 hours ago, Honey Badger said:

 

Ove u buketicu su mozda neke Thai papricice,

 

hvala jos jednom na savetima ( :

 

btw, sad gledam na onom wiki linku, buketici mi najvise lice na ovo

 

Peperoncini Piccante Guarda Cielo Chili Seeds

https://www.chili-shop24.com/growing-chillies/chili-seeds/spice-level-4-6/4428/peperoncini-piccante-guarda-cielo-chili-seeds

104049_01_600x600.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam krenuo pomalo da kreiram situacije koje mogu ocekivati kada se jednog dana nadju vani, pod vedrim nebom:

 

https://i.imgur.com/NWiT25Q.mp4

 

Ventilacija i strujanje zraka je vazna jer onemogucava skupljanje kojekakvih budji i plijesni, a ujedno tjera biljke da razvijaju korijen i da se ucvrste da ih vjetar ne nosi. A sto je korijen veci, vise hranljivih tvari moze da unese, brze raste i pravilnije se razvija. Win-win situacija.

1 minute ago, uini said:

btw, sad gledam na onom wiki linku, buketici mi najvise lice na ovo

 

Postoji na stotine i hiljade razlicitih vrsta papricica, desetine razlicitih koje se pojavom uopste ne razlikuju. mene je asociralo na neku Thai vrstu samo zato jer plodovi rastu sa vrhom prema gore. To ne mora uopste biti tacno, sasvim je moguce da je ovo sto si ti nasao ili su mozda neke Apache F1 hibrid, ko ce ga znati, a nije toliko ni bitno. 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Napuni zemljom do vrha. Zalij, pa kad se zemlja slegne, opet dopuni. Ali nemoj nabijati. Poredaj sjemenke, pokrij ih ovlas sa jos malo zemlje, pokrij tom folijom i stavi negdje na toplo da proklijaju. Treba im oko 7 dana otprilike.

 

Jesu li suplje te case? Ako nisu, makazama isjeci ivice dna da visak vode moze da iscuri. Istrunuce ako budu u blatu.

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, uini said:

@Honey Badger

ma ovo su te koje su allegedly isklijale, tj makar tri čaše, ne znam da li se dobro vidi? 

 

Aha, vidim kukice sad. Skini foliju i stavi ih na prozor.

 

Cestitam, postali ste majka.

Edited by Honey Badger
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne trebas zaljevati dok god je iole vlazna zemlja. Ja sam prvi put dodao malo vode tek juce. I to ne svima. Biljke su jos male, ne mogu popiti toliku vodu ali kako budu rasle, moraju se cesce zalijevati.

 

Za sad ih samo ostavi na prozoru i ne diraj nekoliko dana. Trebaju da potpuno isklijaju i otvore kotiledonske listice pa cemo vidjeti kako napreduju za dalje.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

ATCwJw2.jpg

 

DxBp3Y2.png

 

QhuVNA5.jpg

 

 

Proces klijanja sjemena papricice. Prvo izadje korijencic da se biljka usidri i da moze uzimati vodu i hranu iz zemlje, pa tek onda krene ka svjetlu. Interesantno je da zna za gore i dole i isklija uvijek na pravu stranu. Kakvo li je klijanje u bezgravitacionom prostoru?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vjekoslav said:

idem sadit persin, dosta je bilo zimskog sna.

 

Tako je, dosta je bilo plandovanja i zajebancije! 

Nikad nisam nalazio racunicu gajenja persuna. Kod Turcina u ducanu velika vezica persuna kosta 60p, a da uzgojim toliko trebao bi mi hektar povrsine. Kud je persun dozlaboga cudan i tezak za gajenje. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

XenHP2I.jpg

Update ispod Avale:

- posejano semenje zacinskih biljaka u vise ovakvih metalnih saksija

- jagode mesecarke lepo napreduju.

 

U saksijama:

- santim zeolita na dnu, humus do 3 santima od vrha, kokosova vlakna na kojima lezi semenje i pokriveno humusom do vrha.

Ovo kokosovo vlakno sam nabavio povoljno u Ikei u tablama i obogaceno je mineralima za klijanje i rast biljaka.

 

:s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

santim zeolita na dnu, humus do 3 santima od vrha, kokosova vlakna na kojima lezi semenje i pokriveno humusom do vrha.

Ovo kokosovo vlakno sam nabavio povoljno u Ikei u tablama i obogaceno je mineralima za klijanje i rast

 

Sta je zeolit i zasto nisi sve izmijesao, nego redao kao da je neka torta?

 

Inace najbolji mix za papricice je humus, perlite kokosova vlakna. I to u omjeru 50-30-20%. Osim ako nije u pitanju hidroponika, onda je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

Nisam siguran koliko je to dobra stvar. Svo moje iskustvo i istrazivanja mi kazuju da sjemenu i mladoj biljci ne treba nikakva dodatna hrana. Svjetlost i ono sto je vec u kompostu je sasvim dovoljno da se razvije, barem u prvih mjesec-dva zivota. Tek kad krene da cvjeta, moze pomalo da se daje neka prihrana i to manje nego sto proizvodjaci prihrane preporucuju. Njima je svakako cilj da toga trosis sto vise, da bi obnovio zalihe.

 

Elem, kokosova vlakna su dobra jer sprecavaju kompaktiranje zemlje, pa ostane rahlo i rastresito i ne zadrzava vodu pa se korijen u njemu razvija pravilno i nesmetano. 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

I sta imas od sjemena u taj rockwool?

 

I neka je sa srecom, da postanes dobra majka.

 

 

 

 

 

Jebote led, sad vidim laptop, kao da si ga iz vatre izvadio. Hljebe i Tito dragi. 

:lol_2:

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...