Jump to content

Vesti


Borko

Recommended Posts

9 minutes ago, Dzoni_m said:

Meklaren i Alpina?!?!? 

Ajde da ne ulazimo u raspravu da li je okej da Toto menadžeriše Okona ili ne. Očigledno ti misliš da je to okej a ja ne 😄 

 

Ali reci mi samo ko su ti ostali ljudi koji imaju uticaja u toliko timova?

Edited by Nicklord
Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Dzoni_m said:

Meklaren i Alpina?!?!? 

 

20 minutes ago, Nicklord said:

Ajde da ne ulazimo u raspravu da li je okej da Toto menadžeriše Okona ili ne. Očigledno ti misliš da je to okej a ja ne 😄 

 

Ali reci mi samo ko su ti ostali ljudi koji imaju uticaja u toliko timova?

 

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, 033zero330 said:

 

 

 

 

Okon je 2018. kao Mercedesov junior vozio za Fors Indiju koja je koristila Mercedesove motore, nidje veze sa Alpinom / Renoom. Ovo je situacija kao kad se AlfaTauri sklanjaju Ferstapenu i Perezu.

 

Volf je i dalje Okonov menadzer ali tesko da je u situaciji da ga cimne na radio i naredi mu da se skloni, sad kad je ovaj van Mercedesove ergele.

 

Mada je i dalje jako problematicno to sto ima licni vlasnicki udeo u cak tri tima na gridu.

Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Radoye said:

Okon je 2018. kao Mercedesov junior vozio za Fors Indiju koja je koristila Mercedesove motore, nidje veze sa Alpinom / Renoom.

 

U pitanju je sam Toto, kako god okreneš.

 

37 minutes ago, Radoye said:

Ovo je situacija kao kad se AlfaTauri sklanjaju Ferstapenu i Perezu.

 

Apsolutno ne.

 

Da li je ToroRoso/AlfaTauri u vlasništvu Toto-a?

Link to comment
Share on other sites

Ne videh da se onomad pozivalo na linč Žana Toda kad je Ferari šenlučio na stazama ili Hornera kad je vezao 4 titule.

Ove rasprave su zaista neozbiljne. 

Svaki top menadžer bilo čega zbog načina kako liberalni kapitalizam funkcioniše teško da može da konkuriše za dženet.

Ili raj, kako vam drago.

Nema tu sentimenta, sbe usmereno na max izvlačenje performansi u okviru raspoloživih resursa i po mogućnosti u okviru pravila.

Tako stvari funkcionišu i u F1 i u bilo kojoj drugoj industriji ili delatnosti koja se igra po navedenim principima.

Nama su simpatične ili nisu sopstvene projekcije tih ljudi, a svi zajedno nemamo dovoljno podataka za objektivnu procenu.

Sve rečeno se odnosi naravno i na moju malenkost i moje mišljenje da je Horner ultimativna pederčina.

A i Marko mu, isto tako.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, 033zero330 said:

Da li je ToroRoso/AlfaTauri u vlasništvu Toto-a?

 

Naravno da ne. U vlasnistvu je 100% Red Bula, i vozaci AT se regularno sklanjaju Ferstapenu i Perezu sa puta, ponekad cak toliko panicno da se skoro slupaju (Meksiko prosle godine).

 

No sad ce ispasti da je Totovih 1% udela u Aston Martinu (sto je samo po sebi problematicno) veci problem od Red Bulovog 100% vlasnistva nad AT.

 

I jedno i drugo je problem i ne valja za F1.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, DASUBO said:

Ne videh da se onomad pozivalo na linč Žana Toda kad je Ferari šenlučio na stazama ili Hornera kad je vezao 4 titule.

Ove rasprave su zaista neozbiljne. 

Svaki top menadžer bilo čega zbog načina kako liberalni kapitalizam funkcioniše teško da može da konkuriše za dženet.

Ili raj, kako vam drago.

Nema tu sentimenta, sbe usmereno na max izvlačenje performansi u okviru raspoloživih resursa i po mogućnosti u okviru pravila.

Tako stvari funkcionišu i u F1 i u bilo kojoj drugoj industriji ili delatnosti koja se igra po navedenim principima.

Nama su simpatične ili nisu sopstvene projekcije tih ljudi, a svi zajedno nemamo dovoljno podataka za objektivnu procenu.

Sve rečeno se odnosi naravno i na moju malenkost i moje mišljenje da je Horner ultimativna pederčina.

A i Marko mu, isto tako.

Niko ne priča da je problem da tim koji vodi Toto pobeđuje, pričamo o tome da je problem kada se ljudi iz RBa nazivaju ultimativnim prederčinama jer lupaju gluposti zbog klikova a osoba koja ima udela u nekoliko timova nije problem, eto tako funksioniše kapitalizam i to je sad okej da tako izgleda Formula 1 😄

 

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Radoye said:

No sad ce ispasti da je Totovih 1% udela u Aston Martinu (sto je samo po sebi problematicno) veci problem od Red Bulovog 100% vlasnistva nad AT.

 

Nekako je odlično što si ovako napomenuo, ali je stvar što postoji upravo niže (ili gore) od toga.

 

Toto je dao sebi pravo da utiče na tuđi bolid, tuđu ekipu, sa 0% vlasništva. (bar koliko ja znam, što se vlasništva tiče)

 

Takođe, tu je još jedan primer, šem(ic)a sa Lotus-om.

 

https://www.racefans.net/2017/11/09/how-secret-mercedes-engine-mode-helped-pressure-vettel-into-race-ending-puncture/

Edited by 033zero330
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, 033zero330 said:

 

Nekako je odlično što si ovako napomenuo, ali je stvar što postoji upravo niže (ili gore) od toga.

 

Toto je dao sebi pravo da utiče na tuđi bolid, tuđu ekipu, sa 0% vlasništva. (bar koliko ja znam, što se vlasništva tiče)

 

Takođe, tu je još jedan primer, šem(ic)a sa Lotus-om.

 

https://www.racefans.net/2017/11/09/how-secret-mercedes-engine-mode-helped-pressure-vettel-into-race-ending-puncture/

 

Izvini, mozda je do mene ali stvarno ne kapiram sta pokusavas da kazes s ovim. Ako nije problem da elaboriras?

Sto se tice Lotusa, nikakve sem(ic)e nisu u pitanju vec standardan nacin operacije skoro svih proizvodjaca motora u F1 koji imaju svoj tim i snabdevaju druge ekipe - nikada musterijama nije dozvoljeno da odvrnu motor do kraja mogucnosti, osim kad eto bas tako odgovara proizvodjacu. To je stara boljka i nije Mercedes jedini koji se tako ponasa - i Ferarijevim musterijama fali 40-50 KS u odnosu na fabricku ekipu. Zato je onomad Ron Denis insistirao da Meklaren predje kod Honde sa statusom fabricke ekipe no nazalost znamo kako se to zavrsilo.

Jedina svetla tacka zadnjih godina po ovom pitanju je Reno, oni su uvek isporucivali svima isto sto je koristila i fabricka ekipa bez ikakvih ogranicenja za ekstremne rezime rada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa jeste FIA to odredila, motori fizicki jesu jednaki a cak im je i instaliran softver jednak. No dzaba to kada proizvodjac musterijama jednostavno ne objasni koji su im sve modovi na raspolaganju i kako se aktiviraju. Otprilike kao kad im (karikiram) ne bi rekli da ima 8 brzina nego samo 7 i onda jbg oni nikada ne saltaju u osmu i naravno budu sporiji...

Link to comment
Share on other sites

Pa nije bas tako. Prvo ne moze motor da radi u istom rezimu na Wilijamsu i Mercedesu kada Mercedes ima potpuno drugacije reseno hladjenje od Wilijamsa. Tipican primer sidepodovi ove sezone. Ima jos sijaset stvari koji odredjuju  kako ce taj motor da se ponasa u odredjenoj sasiji. Ekipe imaju zadatak da mape srede, ispeglaju iskoriste sta je moguce, ali u tome i jeste "zanat". Imaju isti softver. Nema tu tajnih modova, sve je to dostupno svakome (ukljucujuci FIA), ali koliko je modova i koliko popeglanih mapa je uspeo da napravi Mercedes i koliko je uspeo da integrise sa ostalim komponentama a koliko Meklaren ili AM, cini razliku. Da li imaju vise podataka iz same fabrike? Svakako. Da li su duzni da to daju musterijama. Ja kazem NE. 

 

Ponovo, Mercedes (ili bilo ko drugi) apsolutno daje isto sto i fabricka ekipa ima, ali ne mape, optimizaciju istih, integraciju sa ostalim komponentama itd. I to je i jeste svrha tima. Kuknjava kako nema timova kako ima "kopija bolida" a ond akada kazes ok neka prave evo komponente, eee pa zasto im sve ne daju.....pa ako im daju sve zavrsisce se sa pink mercedesom kao onomad. 

 

Ili hocete timove ili hocete da mali timovi budu kopija velikih. Nema drugacije.

 

Tj ima, FIA mapira motor. Svaki. Ali to nije F1. Idite gledajte F2 i F3.

Edited by Dzoni_m
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Zašto onda momci proizvođača motora kampiraju u boxovima korisnika i određuju da li mogu ili ne, da ga odvrnu do kraja? Najčešče nemogu, ako je prozvođačev bolid ispred.

Bilo bi stvarno dobro imati jednog nezavisnog proizvođača, ali verovatno nikad više.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, imali smo tih situacija da su pojedini timovi primetili da im nije dozvoljeno da koriste odredjene modove motora u zavisnosti s kim se bore za pozicije. A bilo je i situacija kada im je sugerisano da ukljuce odredjeni mod za koji do tog momenta nisu ni znali da postoji...

Link to comment
Share on other sites

Zato sto ima garancija i u cenu je ukljucena i tehnicka pomoc?

A nezavisni prozivodjac, nece da moze. Ocete i da stisnete i da prdnete. Ne moze, ove masine zahtevaju mnogo integracije. Nije samo motor. Gde su baterije? MGU-k, MHU-h jedinice? Elektronika? Pa nisu to vise 60-te gde svaki zaludjenik sa 20m besavnih cevi, svajs aparatom moze da napravi sasiju i zasrafi DFV i vozi Misko. Vremena malih privatnih timova su prosla. Mozemo da imamo zal za tim koliko hoces, ali to je tako.

Jedini nacin je potpuna deregulacija ali to u ovom ustrojenom svetu, gde ako ti nesto nacrtano nije ljudi se izgube, nece da moze.


Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Dzoni_m said:

Zato sto ima garancija i u cenu je ukljucena i tehnicka pomoc?

Ima i asistenciju na putu, rezervni auto, kad je na servisu i original rezervne delove. 😁

Edited by staneC
Link to comment
Share on other sites

Imamo vec i ozbiljnu kandidaturu za idiota sezone...

 

https://www.racefans.net/2022/03/19/f3-driver-kari-penalised-for-driving-wrong-way-along-track-in-very-dangerous-incident/

 

Quote

Formula 3 driver Niko Kari has been penalised for driving the wrong way along the track in what the stewards called a “very dangerous” incident.

 

The Jenzer driver missed the pit lane entrance at the end of today’s sprint race and then turned around on track to drive back to it. He was given a five-place grid drop for tomorrow’s Formula 3 feature race.

 

:smiley26:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Pustio sam pre neki dan po prvi put Drive to Survive, četvrtu sezonu, prvu epizodu, jedva sam izdržao do kraja epizode, i nakon što sam je završio, nisam imao nameru da gledam dalje. Za poslednjih 20ak godina mislim da sam jednocifren broj trka propustio, ali ovo mi uopšte nije prenelo doživljaj F1. Da li su druge epizode ili sezone bolje? Ili da ne pokušavam da gledam uopšte. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...