Jump to content

Vesti


Borko

Recommended Posts

1 hour ago, alberto.ascari said:

Ispravno. Kad se probude sutra ujutro Deripaska, stari Mazepin, Friedmann i slični, kad se otvore berze i kad vide da su izgubili još XXX ziliona $$$, sami će ga naći u bunkeru i nagovoriti ga da ispali taj metak sam.

 

Odesláno z mého XQ-BC52 pomocí Tapatalk

 

Nije tema za ovo i izvinjavam se na off-u. Radoje slobodno briši ovaj post ako misliš da treba, ali ne mogu da pišem na "Politici", jer ne mogu da svarim pola forumaša tamo.

 

Elem, pored užasa rata koji trpe svi građani Ukrajne, a koji su nama na brdovitom Balkanu tako poznati, meni su stravične još dve stvari:

1. Više nema ama baš nikakve razlike između x zadnjih USA predsednika i navodne proklamovane ruske ljubavi prema međunarodnom pravu i protivljenju jebanja malih nacija za koje se Vladimir Vladimirovič tako štedro zalagao.

2. Taj kreten od metar i zgažena šumska jagoda je dao alibi postajanju NATO pakta za narednih zilion godina.

 

Dakle, umesto da istražujemo Mars, tražimo nove izvore obnovljive energije,bavimo se reciklažom, rešavamo ogroman problem globalnog zagrevanja, rešavamo problem zagađenja plastikom ili malo prizemnije, da idemo po kafanama relaksirani i vratimo hipi doba posle korone gde se ne zna ko koga i gde, mi gledamo  senilne starce koje žele oživeti mlohave kite uz pomoć nuklearnog oružja.

 

Majku im jebem. Redom.

 

To mlađi naraštaji ne pamte, ali mi "matori" smo početak života proveli u atmosferi gde dve strane mere ćune interkontinentalnim raketama. Samo ta ekipa je delovala mnogo, mnogo ozbiljnije i odgovornije od ove ekipe.

80-ih je bilo neverovatno da se neko istripuje da je '42. i da jezdi tenkovima kroz stepu.

U skladu sa tim su bila i sportska takmičenja gde su dva bloka "ratovala". 

Ovde toga nema. Svi smo taoci postupaka ludaka.

Pa i taj Mazepin. Ali imajući u vidu ćaleta, nešto mi ga i nije žao.

 

Samo se nadam da baš nismo toliko kurate sreće da se budale skroz zaigraju.

 

 

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Nek jedu govna svi, da izvinite na ovakvim recima. 
 

sve pokusavam da ne pisem i uplicem politiku u ovo al ne ide. Pogotovo sto vidim da ovde cesto podrzavaju samo jednu stranu. Pun qrac mi je i jednih i drugih, pogotovo ove kvazi leberalne demolratske evrope i nasilnog sataniziranja svega sto nije u skladu sa njihovim gledanjem na “prave vrednosti”. 
 

Silje qrac na racun sirotinje, pa sada jos i obicni ljudi koji nemaju veze sa svim sto se desava ispastaju. 
 

Sve me jos vise boli jer zbog dvostrukis arsina vidimo sataniziranje ruske nacije a da se nisu pocesali po mudima za iste stvari koje su radili nama, iraku, afganistanu, libijo i slicnim zemljama. 
 

stara je poslovica da u ratu drzava daje topove, bogatas volove a sirotinja sinove. Na kraju rata drzava trazi nazad topove, bogatas volove a sirotinja grobove. Zbog svega toga me nerviraju rusi jer ce izginuti neduzni, ali smatram da nisu imali izbora jer usrani zapad godinama cacka mecku i ulazi joj u brlog pa sada rusiju usporedjuju sa hitlerovom nemackom, satanizuju narod kompletan a sve su to isto radili godinama i uz to doveli do ovakve reakcije rusije. 
 

Cini mi se da ovde vecina drzi stranu zapada, sto i nije bitno, ipak smo na sportu, ali kada vidim da se to upravo na sport preliva malo cu pauzirati od foruma i pisanja, kao sto sam odlucio da zaobilazim vesti o stanju u ukrajini. 
 

odrastao u ratu, uz vojno lice, celi zivot sam uz oruzje odrasta i pun mi je qrac vise istog, koje sam dva puta u zivotu drzao i to prazno, nikada metka uspalio nisam i sve zato me uzasno nervira politika i ovakvo stanje, niti gledam vesti niti pratim politiku u zemlji i svetu, pa me ovo pojede i bolje da zaobilazim forum jer je i ovde dosla politika. Ni na ovom ni na proslom forumu nisam nijednu poruku nalisao mimo F1, jer me zabole vrsnjak za te teme, al dzaba. 
 

ne trebaju mi napad anksioznosti zbog stvari na koje ne mogu uticati. Bilo mi je bitno da me opusti sport koji volim ali vise ni to me moze. 
 

eto, olaksah dusu, istresao sam se ovde umesto kod psihologa, izbrisite post jer psujem, pa se vidimo nekad 🙂 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovo stvarno postaje bizar.

Smatram da je originalna odluka FIA da se ruske "firme" (timovi, promoteri itd) sankcionisu ali pojedinci (vozaci, osoblje) ne sasvim razumna pod datim okolnostima. Takodje, stavljanje VN Rusije na led je jedino moguce resenje u ovom trenutku kada zbog uvedenih sankcija ne postoji legalan nacin za pravne subjekte registrovane u SAD, EU, UK da posluju u Rusiji.

Takodje smatram da je ovo sto Rusija radi u Ukrajini kolosalna svinjarija. Ne bitno drugacija od svinjarija koje su neki drugi radilo kojekude po svetu pa i kod nas, no to ne menja stvar. Ako smo principijelni ljudi (a nadam se da jesmo) onda je nesto pogresno jer je pogresno, a ne zato sto to radi ovaj ili onaj.

 

E sad, ovo sto radi britanski Savez (a pre njega su vec uradili finski i svedski Savezi, samo sto tamo nema GP pa nije odjeknulo) gde zabranjuje ucesce pojedincima, ovo je jedan novi stepen ludila. Ovo odstupa od pravnog principa individualne odgovornosti i uvodi kolektivnu odgovornost gde je neko automatski kriv samo zato sto je drzavljanin Rusije. Kao da je to licni izbor gde ces se roditi i ko ce ti biti roditelji. Pa cak i taj Mazepin, razmazeno deriste ultrabogatog oligarha usemljenog u Putinov rezim ne moze biti odgovoran za postupke predsednika drzave ciji je drzavljanin pa cak ni za postupke svog oca.

 

Nije mene Slobodan Milosevic pitao za odobrenje kad je 1990-tih (uz pomoc pojedinih kolega iz ostalih ex-SFRJ republika) zapalio region, poslao vojsku da poravna Vukovar, drzao Sarajevo pod opsadom... Od mene nikada pordsku za to dobio nije, niti sam imao nacina da uticem na njegove odluke osim izlaska na glasanje i ucestvovanje u demonstracijama protiv rezima - na cega se on naravno nije obazirao ic, sve dok nije dotle naraslo da su mu i njegovi kerovi otkazali poslusnost, no to opet ima malo veze sa mnom i sa mojim postupcima. Bio bih zaista nevidjeni egomanijak ako bih verovao da sam ja licno "pobedio" Milosevica ili da je ovog zalibo stojko za ono sto sam ili nisam radio. A Rusija je onoliko veca od Srbije i glas pojedinca je onoliko beznacajniji, pa makar taj pojedinac bio i poznati sportista.

Ne moze niko biti odgovoran za postupke drugih. Ako je moj otac lopov i zbog toga bude uhapsen i osudjen, da li na robiju treba da ide samo on ili komplet cela nasa uza i sira familija? Ako je neki Srbin/Rus/Amerikanac lopov, da li to znaci da su svi Srbi/Rusi/Amerikanci lopovi? Da li je nuzno svaki put kad neki pripadnik bilo kakvog kolektiva u koji neko po nekom arsinu s pravom ili ne svrstava i nas ucini nesto s cim se ne slazemo da svaki od nas krene javno da se posipa pepelom i osudjuje ga, da ne bismo i sami bili javno lincovani?

 

Meni se cini da je ovakvo rezonovanje veoma opasno i da je samo jedan korak do otvorenog rasizma, gde je neko automatski obelezen zbog necega sto je potpuno van njegove kontrole. U jako se los svet ovo sve pretvara, Putin je tu samo jedan od faktora koji ga vuce na zlu stranu - jedan od jacih faktora sigurno, ali ni slucajno jedini faktor...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ja opet mislim da niste procitali poslednji pasus.

Mazepin moze da vozi ako trazi licencu iz nekog drugog saveza. Sto bez obzira na pasos moze.

Znaci, pojedinac ce moci da ucestvuje. Ali sa nekom drugom licencom i bez obelezija zemlje.

Dalje, kad vec lupetamo, moze zapad da “cacka mecku” do sutra (iako u ovom slucaju bas nista uradili nisu). Ugavnom su to ekonomske i socijal-politicke smicalice, koje ne deluju lepo ALI sve dok ti tenkovima ne zaores drugu drzavu, slobodno.

I kepec je imao alternativu. I on je mogao da zatvori gas Ukrajni, da im uvodi sankcije, da brani da ucestvuju na sportskim dogadjajima u Rusiji, ma 100 nacina da ih zahebava i njih i EU i USA i redom.

Onog momenta kada posaljes vojsku i napadnes, tu je tacka. Ti si agresor i nemas nista vise da se pitas.


Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ne vidim kako će bilo koji auto-moto savez izdati licencu, a da vozač ne promeni državljanstvo tako da je ovo efektivno sankcija prema vozačima i osoblju. Videćemo kako će reagovati sportski savezi Nemačke, Francuske, Italije, SAD, Japana... Engleska je prva povukla potez.

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Nije tacno.

 

Ja zivim u Nemackoj, imam srpski pasos. Imam dozvolu boravka po osnovu plave karte

 

Ako bi trazio takmicarsku licencu za npr VLN trke, otisao bi na pregled, polagao neki test i dobio licencu, od nemackog auto-kluba.

 

Imam li ja i dalje srpsko drzavljanstvo? Imam. Cija mi je takmicarska licenca? Nemacka. Dakle ne mora da menja drzavljanstvo.

 

To da li ce neko da mu izda na osnovu boravka (a to moze biti nekretnina u vlasnistvu, siguran sam da tata moze kupi garsonjeru u koj zemlji hoce) je vec neko drugo pitanje.

 

Danilu K ili Svarcmanu, verovatno da. Mazepinu, ne. Bilo bi FT1P.

 

Tako da, oni koji su podobni ce nastaviti da se takmice, oni koji nisu nece. A ruku na srce cela ta zavrzlama i JESTE zbog Mazepina. Jer se zna ko mu je tatko. Da se ne lazemo. A decko moze lepo da se ogradi od ruske politike i siguran sam da nece imati problema.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vidi, u svakom prenosu trke koje god kategorije te vozače će oslovljavati sa prefiksom RUSKI ili RUS bez obzira pod čijom licencom voze. Ako bi promenili državljanstvo to bi promenilo i prefiks. Da li možeš da zamisliš da npr. engleski auto savez izda licencu Kvijatu bez promene državljanstva? Kako će ga komentatori na Sky Sportu oslovljavati, kao engleskog ili ruskog vozača? Imali smo skoro zimsku olimpijadu u Kini gde su Rusi nastupili pod neutralnim obeležijem i opet su ih svi mediji oslovili da su ruski sportisti odnosno predstavnici Rusije. I Macepin je prošle godine vozio pod oznakom RAF pa su ga svi oslovili sa ruski vozač.

 

Poenta ove sankcije je da se spominjanje Rusije potpuno uguši. 

Edited by Drago
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Drago said:

 I Macepin je prošle godine vozio pod oznakom RAF pa su ga svi oslovili sa ruski vozač.

 

Pa po originalnoj odluci FIA Mazepin i ostali Rusi (i pokoji Burjatin poput Kvjata) bi nastupali pod oznakom FIA a ne RAF, tako da bi pominjanje Rusije u tom kontekstu vec svakako bilo izbegnuto. Tako da izgleda da je problem to sto je on etnicki Rus.

A Kvajt nije cak ni to, covek je Burjatin...

Link to comment
Share on other sites

Svejedno oznaka FIA bez boje, dovoljna su asocijacija na Rusiju. 

 

Koliko vidim jedina opcija za vozače iz Rusije da nastupe je da uzmu drugi pasoš ala Monika Seleš. Velika kazna za njih pogotovo za mlade vozače (Švarcman) koji će verovatno presedeti sezonu i izgubiti sponzore i ispasti iz akademije (Švarcman iz Ferarija). Nažalost.

Edited by Drago
Tipfeler
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Drago said:

Koliko vidim jedina opcija za vozače iz Rusije da nastupe je da uzmu drugi pasoš ala Monika Seleš.

 

Ni to ne resava problem, jer tek trebaju da krenu u potragu za "podobnim" sponzorima koji ne podlezu sankcijama. Svojevremeno je Mihailu Aljosinu tako propala Indikar karijera, na pola sezone je dobio otkaz jer su sponzori bili onemoguceni da uplacuju ugovoreno...

Link to comment
Share on other sites

To ako mora da ima sponzore. Ako ne mora, onda moze. 

 

Ja samo kazem da nije bas da su zabranili zato si Rus. Vec su napravili da ne prihvataju nijednu licencu koja dolazi iz Rusije ili Belorusije. Slazem se ja da ce to prakticno onemoguciti tim vozacima da se takmice, ali pricamo o necemu drugom ovde. 

Link to comment
Share on other sites

Robert Švarcman je zvanično Ferarijev test vozač za 2022. pa ćemo videti kako će mu ekipa "srediti" italijansku licencu. 

 

Nadam se da ostali auto savezi neće pratiti odluku engleskog saveza...

Link to comment
Share on other sites

FIA trajno otkazala ugovor Sočiju.

 

@Hertzog, ne zezaj. Gde sad nađe da zapališ sa foruma, kad izgleda da je Ferari sočinio aždaju?

 

Neće pomoći nikome ako zamre ova naša strast prema F1. Naprotiv, samo će nam biti teže. Meni je ljubav prema F1 ventil za stres godinama, a ovaj forum jedan od načina kako, jel'te, tu strast sprovodim u delo. 😀

 

Olakšah dušu poslednjim svojim postom, ne iz namere da bilo koga ovde, ne dao Bog, uvredim, nego sasvim suprotno, da sa ljudima od kojih neke godinama poznajem preko foruma, podelim muku.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drago said:

Robert Švarcman je zvanično Ferarijev test vozač za 2022. pa ćemo videti kako će mu ekipa "srediti" italijansku licencu. 

 

Nadam se da ostali auto savezi neće pratiti odluku engleskog saveza...

 

Svarcmanu je otac Jevrej iz Rusije a majka Italijanka. Verovatno decko i familija ni ne zive u Rusiji, njemu ce najlakse srediti neku drugu licencu ako treba i izraelsku. Meni je najzalije Kvjata jer ako se za Mazepina i moze reci da mu je cale usemljen s rezimom i da mu bogatstvo potice od dilova s vlastima Kvjat ni luk jeo ni luk mirisao - a najebao. Plus, to menjanje licence, nije ni to bas tolike jednostavno jer sta ako rezim to protumaci kao "izdaju" pa krene da se sveti drkajuci ti roditelje u Rusiji? Nije da ne postoji tamo presedan za tako nesto...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Radoye said:

Plus, to menjanje licence, nije ni to bas tolike jednostavno jer sta ako rezim to protumaci kao "izdaju" pa krene da se sveti drkajuci ti roditelje u Rusiji? Nije da ne postoji tamo presedan za tako nesto...

 

Sve dok ne menjaju pasoš teško da će im neko praviti probleme kod kuće naročito ako uzmu licencu od npr Kine. 

 

Sumnjam da će im neki strani savez izdati licencu bez promene državljanstva... 

Link to comment
Share on other sites

Posle WW2, vec 1946. Karacola se takmicio sa svajcarskom licencom (dobio je na osnovu drzavljanstva supruge i mesta stanovanja, tamo je i ceo rat proveo) ali se i dalje vodio kao Nemac. Hans Stuk je postao Austrijanac (promenio drzavljanstvo) i takodje nesmetano nastavio da se takmici. Drugi predratni nemacki vozaci su morali cekati da Nemackoj skinu zabranu pre nego sto su im dozvoljeni nastupi na medjunarodnim takmicenjima (npr. Lang, Majer, Miler, Hartman, Pic...), a neki ni onda nisu dobili dozvolu zbog aktivnog ucesca u hitlerovskom rezimu (fon Brauhic...). Rudolf Hase je poginuo tokom rata kao vojnik na frontu. 

Link to comment
Share on other sites

Quote

On Friday, the German motorsport federation, the DMSB, announced that it was banning Russian and Belarusian drivers and teams from competition.

 

DMSB president Wolfgang Wagner-Sachs said: “We want to do our part to increase international pressure on the regime in Moscow to end the acts of war immediately.

 

“Sport should normally build bridges, but in this extreme situation, which is the fault of Russia, clear signals must be sent against the aggressors."

 

https://www.motorsport.com/f1/news/fia-outlines-code-of-conduct-for-russian-drivers/8690662/

 

Nemačka sledi primer Engleske. Verovatno slede isti koraci ostalih država. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...