Jump to content

Poslednji film koji ste gledali


Drug Crni

Recommended Posts

All-Is-Quiet-on-the-Western-Front.png?re

 

All Quiet on Western Front (2022)

 

Remake starog filma po istoimenom romanu Remarka. Kod nas poznatiji kao "Na zapadu ništa novo". Scenario ne treba ni hvaliti obzirom da se radi o kultnoj knjizi. Film je vrlo dobar. Bilo je dosta prostora za poboljšanje. glavna zamerka je da je nekako ubrzan no pošto i takav traje 2,5 sata teško je to zameriti. Možda samo žal što nije odrađena mini serija od 6-8 epizoda. Glavna zamerka je produkcija koja definitivno zaostaje za "1917" jednostavno nemaju te atraktivne kadrove u kontinuitetu koji vam izvlače "wow" utisak. Kultne scene su urađene odlično tu nema šta da se zameri pogotovo poznata scenena borbe prsa u prsa u rupi od granate. Isto mala zamerka što nije na nemačkom, interesantno da Francuzi govore Francuski a Nemci Engleski sa par opšte poznatih nemačkih reči ali ok to je zbog marketinga da bude pristupačniji SAD tržištu. Preporuka za sve i pored zamerki, definitivno su ratni filmovi ovog kvaliteta retki tako da zaslužuje pažnju.

 

7750060.6.jpg

 

Wołyń (2016)

 

Ratna drama o događajima između Poljaka i Ukrajinaca tokom ww2. Podseća na ratni deo "Braće po materi". Dosta težak film za gledanje, na momente triler, uslovno rečeno. Malo se preteralo sa zločinima Ukrajinaca ali ne mnogo jer su u filmu i zločini Poljaka kao i predratno maltretiranje Ukrajinaca, doduše samo kroz priču. Vrlo dobar film ali preporuka samo za ljubitelje drame, ostalima će biti "prespor". Ako ga tražite po narodnim sajtovima ili torentima tražite pod imenom "Hatred"

 

91-S9gGT3DL._SY679_.jpg

 

Róża (2011)

 

Još jedna Poljska ratna drama na engleskom poznata kao "Rose", doduše čini mi se da je snimana na Mazurijskom. Još teža od Wolyn jer ovde nema ništa lepo da se vidi. Samo patnje jedne žene dok se armije u njenom mestu smenjuju. Roza je Mazurka, oni su deo Poljskog korpusa ali pošto su protestanti Poljaci su ih odbacili a Nemci ih nikad nisu prihvatili tako da su stalno bili u rascepu. Rusi su ih tretirali kao Nemce i proterali ih sve posle rata tako da ih danas ima manje od 20k. Težka radnja, izuzetno spor tempo, čak i za dramu. No scenario je odličan i definitivno je vredan gledanja. Dakle ako ste Wolyn jedva odgledali ovo ni ne pokušavajte 🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

"Blonde" ("Plavusa") biografski,drama 2022.

Jedno je sigurno: reditelj filma,Andrew Dominik, sigurno nece dobiti Bozicnu pozivnicu niti od JFK niti od Joe DiMaggio imanja ove godine. Ni bilo koje druge. Ustavri, Dominik je u ovom filmu prikazao glavnu junakinju (igra je Ana de Armas) kroz prizmu njenog celozivotnog iskoristavanja i njene viktimizacije. I upro je prstom u svakoga ko je imao udela u ovome,a imali su mnogi.

Ceo film se vrti oko Merlinke. Moze se cak reci da je sam film opsednut njenom lepotom,pa i stilom dok je Marilyn postajala ulaznica u svet glamura za Normu Jean i njeno besktvo iz siromastva. Osnovni motiv filma je distinkcija izmedju Norme,koja je prava,i Marilyn,koja nije.  Medjutim,tu je i obrt - kada se jednom nasla na zivotnoj stranputici bez kraja, Norma pokusava da se spasi upravo kroz Marilyn. Ishod ovog pokusaja znamo.

Imao sam utisak da reditelj nije zeleo da samo "utelotvori" pokojnu seks-bombu (mada je u tome prilicno uspeo),vec da akcenat stavi na njen karakter. Medjutim,nisam siguran koliko je simpaticna Ana de Armas u tome uspela. Iako je ocito da je bila iskreno posvecena ulozi,u toj glumi joj je falilo autonomije. Da li je problem bio u njenoj interpretaciji ili rediteljevoj viziji,zaista ne znam,ali mi se precesto cinilo da gledam samo imitaciju MM. Doduse,vrlo dobru,ali i dalje imitaciju.

Od sporednih uloga bih izdvojio onu Adriena Brodyja,koji je fino izneo ulogu iteligentnog Arthura Millera.

Zanimljiva rediteljeva tehnika snimanja je nekada bila pogodak,ali cesto i promasaj. Film svakako ima svoju posebnu estetiku..zbog koje nismo do kraja sigurni sta se zelelo postici. Da li je to trebala biti drama ili pokusaj artistickog filma?

Ne znam..ja sam ljubitelj filma,pa i neka vrsta gledaoca-entuzijaste,ali nisam siguran ni da je ovaj film za svakoga,a jos manje da ce svako da ga dovrsi u gledanju.

Shvatam na sta je ovde reditelj hteo da ukaze. Na jednu mladu lepoticu koju je progonio strah da ne zavrsi poput majke i koju je holivudska masinerija sazvakala i ispljunula. Medutim,problem je u tome sto je napravio film u kojem je glavnu junakinju monotono portretisao iskljucivo kao zrtvu. Ja nakon gledanja "Plavuse" mogu da vidim da ce kompanija Andyja Warhola poceti da stampa neku "Rendgen-verziju" njenog lika na majicama i suvenirima,umesto MM u pop-art bojama,dobicemo neku verziju sa lobanjom.

Svako ko je gledao njene filmove, mogao je da vidi jednu glumicu koja je zracila svojim prisustvom,inteligencijom koja je bila skrivena ispod hipnotisuceg fizickog izgleda. Njena zaostavstina ce ostati bolje sacuvana kroz njene talente,nego kroz ovakav prikaz u filmu.

Da se razumemo - on je posve legitiman,ali ne mogu mu dati ocenu vecu od 5. Zao mi je.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Dok su išle serije TRoP i HotD nisam hteo da započinjem ništa duže pa sam se odlučio da popunim prazninu iza jednog starog serijala filmova kod koga sam pola istog propustio :

 

maxresdefault.jpg

 

Sharpe (1993-1997 + 2006-2008)

 

Britanski serijal ratnih filmova, ja bih rekao polu avanturistički, koji prati Šarpa koga glumi Šon Bin koji je posle ove uloge postao poznat širokim narodnim masama. Osnovna priča oko Šarpa je narednik koji odma na početku rata protiv Napoleona spašava život Vojvodi od Velingtona koji ga unapređuje u oficira i koristi za specijalne operacije. U osnovi ovo jesu ratni filmovi ali pošto u samim radnjama gledamo neke izdvojene okršaje ja bi ga više stavio u vode avanturističkog ratnog filma, možda čak i neki kvazi vestern žanr jer me najviše podsetio na te filmove. Čak i kada su teme neke velike bitke te bitke su propraćene lokalno na jedan deo bitke na kom se našao Šarp. No većina filmova ima tematiku tipa spašavanja neke osobe, uništavanje neke pozicije i tome slično.

 

Pošto je Šarp praktično seljak a postao je oficir on se nalazi u procepu jer tadašnji oficiri su uglavnom plemići koji ga gledaju sa visine tako da "vodi rat" i protiv dosta svojih i protiv Francuza. Šarp je prilično namćorast za jednog ovakvog glavnog lika ali pravedan tako da uspeva da se dopadne publici iako me je nervirao u prvih par filmova. Sporedne uloge su solidne uz odličnog narednika Harpera (Daragh O'Malley) na slici levo od Šarpa. Filmovi jesu upakovani u istorijske događaje ali ne očekujte baš dobar rad kao što je to u nekim današnjim serijama. Glavni serijal je sniman 90-ih i sastoji se od 14 filmova koji prate Šarpa od Portugalija do južne Francuske i završava se na Vaterlou. Serija je produkcijski dosta loša, recimo baš se vidi kako se glumci u borbama nameštaju da ih protivnik što bolje pokosi sabljom i tome slično. Borbe musketama su ok. Dijalozi prosečni.

 

2006.-2008. su snimljena još dva filma koji prate Šarpa u Indiji. Dosta kvalitetniji produkcijski, vidi se da je i budžet bio viši, ali u konačnoj oceni tek nešto malo iznad osnovnog dela. 

 

Ukratko ovo je nešto kao vestern filmovi, treba ući u gledanje istih sa malim očekivanjima i dobićete onako lepo popunjenih sat i po. Idealni za ovakve situacije kada nemate ništa pametnije a nećete da započinjete neku seriju. Filmovi su prilagođeni i tinejdžerima jer nema eksplicitinih scena nasilja i seksa.

 

Gledajući zadnja dva filma sada za ovaj vikend, dosta poznatih glumaca je učestvovalo u tim filmovima, odnosno onih koji će to tek postati. Evo jednog :

 

tumblr_mag1yhD91A1qzrl3do9_1280.png

 

Skoro ceo film sam se lomio i tek  pred kraj se setim ko je. Veoma zapažena glavna uloga u jednoj seriji. Na trenutak sam čak pomislio da je ovo onaj što je glumio Wintersa u BoB ali posle kontam da je BoB sniman u isto vreme i da to ne može biti on.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Romain Gavras je poznat po fenomenalnim spotovima, i vjerovatno je jedini reditelj čije spotove željno iščekujem a nažalost ih nema puno.

I onda niotkuda, vidim da je izbacio film. Vizuelno, sa kinematografijom koja je predivna, za sve one koji vole taj francuski geto vajb, sukobe, spucano u 24h časa jednog haosa, snimljenog maestralno.

Ne pamtim da sam gledao bolje otvaranje jednog filma u poslednjih X godina, neprekidna sekvenca koja traje skoro 11 minuta.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

The Good Nurse (2022)

 

Film inspirisan istinitim događajem, prati medicinsku sestru sa zdravstvenim problemima koja je veoma posvećena svom poslu, a koja rizikuje život kako bi privela pravdi kolegu koji je ubijao pacijente. Samim tim, u radnji nema nekog mesta za preokrete, ali je scenario morao biti napisan bolje, gledano sa medicinske strane. Oni koji su u oblasti će razumeti tokom gledanja filma. 😄 Film je dosta spor a atmosfera  siva, sumorna, ali na neki čudan način i nikako mi nije legla, uprkos tematici koja svakako jeste ozbiljna. Najbolje u celom filmu su performansi Jessice Chastain i Eddie Radmayna. Od mene ocena

 

i to je mnogo.

 

Enola Holmes 2 (2022)

 

Šta reći, obožavam Millie i jako mi se dopao prvi deo, tako da sam sa nestrpljenjem čekala nastavak. Ona i Louis (Lord Tewksbury) su dvoje simpatičnih mladih glumaca sa lepom hemijom, tako da ne iznenađuje što su ponovo uspešno na velikom platnu emitovali sve emocije koje se očekuju između dvoje tinejdžera. Henry se jako lepo uklopio kao Sherlock Holmes, dok je Sam Claffin u liku najstarijeg brata Mycrofta ovoga puta izostao, jer je imao obaveze na drugom projektu. Međutim reditelj je naveo da se nadaju kako će ga vratiti u trećem delu, ukoliko do njega dođe, a verujem da hoće jer očekujem da film bude uspešan na Netflixu. Pored toga, Millie je izjavila da joj je ovo omiljeni projekat do sada i učestvovala je na njemu kao producentkinja i zbog toga mislim da će probati da proguraju ovo kao novu franšizu. Što se samog filma tiče, da je nadmašio prvi - nije - tu su negde po kvalitetu. Tako da kome se dopao prvi, svideće mu se i nastavak. Po mom mišljenju su malo preterali sa referencama na prvi deo i bilo je premalo Helene Bohnam Carter u ovom delu, ostalo je bilo kul. Vidim da internet rasisti već komentarišu kako su glavna negativka, dr Watson i Lestrade crnci, ali mene to nimalo ne uznemirava (na kraju filma su predstavili Watsona, tako da me i to usmerava ka zaključku da će biti 3. dela).

 

Netflix je naravno iskoristio priliku za lep marketing. 😄 

 

spacer.png

 

Od mene 7.5/10

 

Sledeći su na redu Smile, My Policeman, All Quite on the Western Front i Causeway.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 8:34 PM, Klotzen said:

All-Is-Quiet-on-the-Western-Front.png?re

 

All Quiet on Western Front (2022)

 

Isto mala zamerka što nije na nemačkom, interesantno da Francuzi govore Francuski a Nemci Engleski sa par opšte poznatih nemačkih reči ali ok to je zbog marketinga da bude pristupačniji SAD tržištu. Preporuka za sve i pored zamerki, definitivno su ratni filmovi ovog kvaliteta retki tako da zaslužuje pažnju.

 

 

Gledao si dabovanu verziju. Imam na kompu originalnu verziju, gde Nemci govore na nemačkom od početka do kraja filma. Verovatno si ga odgledao na nekom od streaming sajtova, tamo uopšte ne vode računa šta postavljaju.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/6/2022 at 12:53 PM, SamoFlacko said:

 

Romain Gavras je poznat po fenomenalnim spotovima, i vjerovatno je jedini reditelj čije spotove željno iščekujem a nažalost ih nema puno.

I onda niotkuda, vidim da je izbacio film. Vizuelno, sa kinematografijom koja je predivna, za sve one koji vole taj francuski geto vajb, sukobe, spucano u 24h časa jednog haosa, snimljenog maestralno.

Ne pamtim da sam gledao bolje otvaranje jednog filma u poslednjih X godina, neprekidna sekvenca koja traje skoro 11 minuta.

 

 

Quote-jem sebe jbg, ego trip.
Pogledao sam kako je snimana ova početna sekvenca, jebem ti kako je dobro.

Poslednje tako nešto, a možda i najbolje ikada je bilo u filmu Children of men, koji je remek djelo u svakom smislu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Green23 said:

Ne znam čemu takav komentar, kao kada bi rekao, Hitler dobio svoj film...

 

Dobio je ovde svoj film i seriju i Draža i mnogi drugi zločinci ("Poslednji čin", "Klopka za generala"), ali nisu bili glorifikovani kao što će biti ova kurva. Sad sam malo guglao o ovom filmu, "srpska Mata Hari". Lebac ti poljubim. Počeo Radoš Bajić za "Ravnom gorom", sad evo nastavljaju.

 

Vidim da Vuk Kostić glumi majora Radoslava Đurića. Bolje da su snimili film o tom čoveku, partizanskom agentu među četnicima koji je dogurao da postane jedan od najbližih Dražinih saradnika i komandant svih četničkih odreda južne Srbije, a kad su ga 1944. provalili i uhapsili (zaslugom između ostalih i Vere Pešić), pred streljanje pobegao iz zatvora, priključio se partizanima i postao komandant Južnomoravske divizije NOV i POJ, pomoćnik načelnika Glavnog štaba za Srbiju i prvi zamenik Koče Popovića. Baš me zanima kako će da ga prikažu u ovom filmu. Verovatno kao vezu sa Kostom Pećancem (ona je organizovala sastanak Pećanca i Hermana Geringa u Sofiji) i jednog od mnogobrojnih švalera.

Link to comment
Share on other sites

Snowman. Šteta, ovo je trebalo Skandinavci da snime. Osim što je Fasbender savršen za tu ulogu, ostalo niđe veze. Sreća što sam knjigu dovoljno zaboravila pa se nisam nervirala, ne sećam se gomile sporednih likova i šta su radili, ali je problem što u filmu nevezano za knjigu ništa ne funkcioniše. Ni atmosfera, ni odnosi između likova, priča deluje nabacano eto tako da imamo ubistva i poneku krvavu scenu, sve zajedno nema nekog smisla. Motivacija ubice uopšte nije objašnjena, a na kraju još ispade neki hepiend i Hari koji se dobrovoljno javlja za istragu novog zamršenog ubistva u stilu što jezivije to bolje, kao da mu to ništa ne smeta jer se ništa posebno dosad nije ni desilo. Doduše film i ostavlja utisak da nije.

Ne znam kako su se sa pričom tek snašli ljudi koji nisu čitali knjigu, ali kad tokom filma ove vrste pola vremena provedem gledajući telefon to sigurno ne valja.

Link to comment
Share on other sites

8e5b12bdff568bf39694418825a81702.jpg

 

Intimate Enemies (2007 film)

 

Francuski ratni film. Pratimo Francuski vod u građanskom ratu u Alžiru. U prvom planu su novopečeni poručnik koji preuzima komandu i narednik koji je stari veteran. Ne priča nije deja vu, nego je zaista drugačija od većine filmova. Gledamo kako rat utiče na njih dvojicu privatno, ne mogu detaljnije da objašnjavam to jer je to radnja filma. Naravno ima još nekoliko likova u filmu sa zapaženim ulogama. Prilično brutalan i iskren film. Preporuka svima koji vole ratni film kao i ratne drame. Film je 100% ratni akcioni, ali ono što se dešava sa dva glavna lika više spada u neku dramu.

 

p22597188_v_h9_ab.jpg

 

Operation Seawolf (2022)

 

WW2 drama, fikcija. Prilično loš film, kontam da su producenti fanovi Uboat-a pa su odlučili da i one snime film o podmornici međutim scenario je baš loš i nema nikakvog smisla. Glavna uloga Dolf Lundgren. Glumi kapetana podmornice alkoholičara, da stanem ili oćete da vaj još mučim ..... 

 

🙂

 

U principu ja se ne sećam dobrog filma sa Dolfom u glavnoj ulozi, ima dobrih gde je bio sporedna uloga. Jedina istinita stvar je crni oficir na američkom lovcu podmornica, to je detalj za pohvalu u scenariju ali premalo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/2/2022 at 11:34 PM, Klotzen said:

Još jedna Poljska ratna drama na engleskom poznata kao "Rose", doduše čini mi se da je snimana na Mazurijskom. Još teža od Wolyn jer ovde nema ništa lepo da se vidi. Samo patnje jedne žene dok se armije u njenom mestu smenjuju. Roza je Mazurka, oni su deo Poljskog korpusa ali pošto su protestanti Poljaci su ih odbacili a Nemci ih nikad nisu prihvatili tako da su stalno bili u rascepu. Rusi su ih tretirali kao Nemce i proterali ih sve posle rata tako da ih danas ima manje od 20k. Težka radnja, izuzetno spor tempo, čak i za dramu. No scenario je odličan i definitivno je vredan gledanja. Dakle ako ste Wolyn jedva odgledali ovo ni ne pokušavajte 🙂

 

 


ovo zvuci kao petrijin venac. Meni je jedan dosta u zivotu. Inace posto si vec zainteresovan za poljsku kinematografiju, moja preporuka Wielka Woda na netflixu o poplavama 97. Vrlo lepo uradjeno, na granici dokumentarnog filma ali sa dozom drame.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Terrifier 2 (2022)

 

Ne znam koji me đavo tera da gledam ove gadne filmove. Kad bih samoj sebi merila morbidnu znatiželju, verovatno bih bila off the charts. Uglavnom, ovo je najlošiji slasher U UNIVERZUMU. Na sve to i najduži. Preko 2 sata grotesknog klanja bez poente, priče ili ikakvog konteksta. Reditelj želi da njegov negativac Art bude kombinacija nekoliko kultnih horor likova iz 80ih i 90ih godina: Pennywise + Myers + Jigsaw + Freddy Krueger, ali u tome potpuno fejluje. Film je još gori od prvog dela iz 2016. godine, a mislila sam da će ga teško nadmašiti.

 

Ocena 1/10

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Where the Crawdads Sing

 

Prica o devojci koja zivi sama u mocvari, ostavljena od roditelja i brata i sestara kao mala, optuzena za ubistvo momka sa kojim je bila neko vreme u vezi. Romanticna drama, sa akcenotom na dramu i sitnim elementima trilera. Neverovatno mi je prijao svaki minut filma koji traje preko 2 sata. 8.5/10

 

Da dodam, odlicna gluma cele ekipe. 

Edited by Baby
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hinterland (2021)

 

https://www.imdb.com/title/tt13450470/?ref_=nv_sr_srsg_3

 

Ovo austrijsko ostvarenje je kod nas prevedeno kao "Grad prokletih". Ispod krimi-trilera o serijskom ubici, krije se tužna priča o ratnim veteranima koji u mirnodopskom periodu predstavljaju teret za društvo, tj. bivaju odbačeni od istog (zvuči poznato, zar ne). Teška, turobna drama o preživljavanju, osveti, nečistoj savesti, kajanju, životnim odlukama... U tehničkom smislu, film je snimljen na neobičan, ali vrlo interesantan način (dosta primene CGI tehnologije).

 

 

Edited by drgnk
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

spacer.png

 

Novi Östlundov film, koji je režirao po mom mišljenu sjajne filmove Play, Force Majeure i The Square. Nažalost ovaj mi nije na tom nivou, iako je i za ovaj film osvojio Zlatnu palmu. Ovaj put se okrenuo kritici ultra bogatih ljudi, ali sve do kraja filma je možda i pružio neku vrstu opravdanja u smislu svi smo isti kad bismo bili stavljeni u slične pozicije. Film ima zanimljivih momenata i scena, meni se jako dopalo samo otvaranje filma, ali ipak fali neka oštrica kakvu su posedovali raniji filmovi. Svakako film koji vredi pogledati.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://m.imdb.com/title/tt11150680/?ref_=ext_shr_lnk

Nesto mi se nije spavalo i sasvim slucajno naletim na ovaj film koji se prikazivao na Cinemaxu.Rec je o filmu koji je bio nominovan za oskara 2020 godine. Da sada ne spolujem prica prati decaka Markusa koji nije bas prihvacen u novoj okolini gde prozivljava stvari koji nisu tipicne za njegov uzrast od nasilja u porodici pa do svega ostalog

Edited by Mile1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...