Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Pricam danas sa bratom i  nekako dodjosmo do komsija Jove iz Grocke, gde nam je bila vikendica. Jovo je bio rodom negde iz Drvara i zavrsio je vojnu akademiju. Cak i u poznim godinama bio je lep i visok covek, zato su ga valjda brzo i prekomadovali u gardu. Sto rece on , bio je najsrecniji covek na svetu, dosao je u Beograd Tita da cuva, ali sreca je bila kratkog veka. Proglasili ga 68me za rankovicevca i tako ode Jovo sa 30 godina u penziju, sva sreca barem je stan dobio. Da nesreca bude veca negde 70tih mu umre sin od leukemije i to im je bilo jedino dete. Nakon toga se odao picu, dok su ostali u te vikendice dolazili leti i vikendom, on je tamo manje vise ziveo kao pustinjak, govorio je da mu se ne mili da ide stan. Secam se da se jednom zaklinjao da on Rankovica nije ni video, ali sto rece moj matori, neko mu je prisio tu karakteristiku i to je bilo dovoljno. Zena mu je bila "sirotca Janja"  iz Crne Gore i cesto je molila komsije "ljudi nemojte da ga nudite picem, ne mogu svaki dan da ga gledam pijanog". Janja je valjda sakrivala pice, pa kada se Jovo napije krene da se dere "Janjo dje si sakrila rakije heba te Jovandeka Babic".

Ugusio se pored smederevca u toj vikendici, valjda je popio i nesto nije zalozio kako treba. Bila je to drzava koja je znala da da, a onda i uzme, kao u onoj jevrejskoj kletvi.

 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
7 hours ago, Kronostime said:

GLI98olWUAAvsgZ?format=jpg&name=small

 

Ovo danas ni aku busilicu ne zna da koristi....

:s_d:

Ako mi ova testerica nije pukla jedno 200 puta,onda je nisam ni koristio:)  Pojavile su se kasnije neke koje su imale spiralno rasporedjene ostrice, pa su mogle da seku u svim pravcima, e to je vec bilo nesto. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Edinburgh said:

Ako mi ova testerica nije pukla jedno 200 puta,onda je nisam ni koristio:)  Pojavile su se kasnije neke koje su imale spiralno rasporedjene ostrice, pa su mogle da seku u svim pravcima, e to je vec bilo nesto. 

 

Ja se sećam te testerice kao teške gluposti. Nije mi bio problem da isečem parče šperploče, ali sam pravljenje kojekakvih kućica, slonova ili turpija gledao kao na težak idiotizam. Ovek sam se pitao zbog čega se tu nisu radile neke pametnije stvari, kao npr. popravka ili održavanje bicikla. Znam da je motorika važna, ali u životu mi je više puta bilo potrebno da zamenim gumu na biciklu, podmažem lanac ili sredim kočnice. Negde sam čitao da se to radi u Finskoj, a ovi naši su očigledno napravili predmet koji je služio za zapošljavanje nastavnog kadra.

Link to comment
Share on other sites

Ovu testericu sam viđao samo na časovima opštetehničkog obrazovanja, to je već doba SRJ. Ključ za dobru ocenu je bio da ti testerica pukne maksimalno jednom za 45 minuta, da umeš da nacrtaš dovoljno tanku kotnu liniju i da ne obraćaš previše pažnje na to što se nastavnik non-stop češe po međunožju.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Veruj mi, nije bilo mnogo drugačije ni u Titovoj školi :wink2:

 

Doduše, nastavnik je znao da 90% đaka boli uvo, pa je delio petice kao konfete ako napraviš slona od špreploče ako ne liči na medveda ili nosoroga.

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, DJ_Vasa said:

 

Ja se sećam te testerice kao teške gluposti. Nije mi bio problem da isečem parče šperploče, ali sam pravljenje kojekakvih kućica, slonova ili turpija gledao kao na težak idiotizam. Ovek sam se pitao zbog čega se tu nisu radile neke pametnije stvari, kao npr. popravka ili održavanje bicikla. Znam da je motorika važna, ali u životu mi je više puta bilo potrebno da zamenim gumu na biciklu, podmažem lanac ili sredim kočnice. Negde sam čitao da se to radi u Finskoj, a ovi naši su očigledno napravili predmet koji je služio za zapošljavanje nastavnog kadra.

Secam se i ja,al ne mogu da se setim dal sam i ja kao devojcica morala da se hakam sa njom ili samo moj brat koji je samo godimu dana

mladji od mene. A pucale su samo tako.Taj smo predmet imali valjda 4 godine, ja pojma nemam sta smo tu ucili i radili.

Nego, jel se neko seca kad smo morali da ucimo predvojnicku obuku? Ovih se testerica secam, al nikako ovog obaveznog predmeta.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Selina said:

Secam se i ja,al ne mogu da se setim dal sam i ja kao devojcica morala da se hakam sa njom ili samo moj brat koji je samo godimu dana

mladji od mene. A pucale su samo tako.Taj smo predmet imali valjda 4 godine, ja pojma nemam sta smo tu ucili i radili.

Nego, jel se neko seca kad smo morali da ucimo predvojnicku obuku? Ovih se testerica secam, al nikako ovog obaveznog predmeta.

Koliko je meni poznato bivše OTO postoji i dan danas u osnovnim školama samo se sada zove "tehnicko i informaticko obrazovanje" (ili nesto slicno).

 

"Predvojnicka obuka", odnosno predmet "Odbrana i zaštita"  je bila u doba usmerenog obrazovanja obavezna u I i II razredu srednje škole. Kada je usmereno ukinuto taj predmet je bio u III i IV razredu par godina dok nije potpuno ukinut.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, tomas.hokenberi said:

Koliko je meni poznato bivše OTO postoji i dan danas u osnovnim školama samo se sada zove "tehnicko i informaticko obrazovanje" (ili nesto slicno).

 

"Predvojnicka obuka", odnosno predmet "Odbrana i zaštita"  je bila u doba usmerenog obrazovanja obavezna u I i II razredu srednje škole. Kada je usmereno ukinuto taj predmet je bio u III i IV razredu par godina dok nije potpuno ukinut.

U okviru te Odbrane i zastite bilo je i obavezno "gadjanje" tj, pucanje u metu, bojevom municijom, iz puske M48, i to na prelazu iz II u III godinu tadasnjeg usmerenog obrazovanja,  ako ne gresim.  Pucalo se iz lezeceg stava, i mnogi(e) su se vratili kuci sa modricom na ramenu jer je ta puska dobroo trzala prilikom pucnja.  Djaci nisu bili dobro obuceni kako da drze tu skalameriju, a da im ne odvali rame ili jos gore zube, ali prioritet je bio tadasnji koncept da je ceo narod vojska, pa su tako i decu maltretirali.  

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Edinburgh said:

U okviru te Odbrane i zastite bilo je i obavezno "gadjanje" tj, pucanje u metu, bojevom municijom, iz puske M48, i to na prelazu iz II u III godinu tadasnjeg usmerenog obrazovanja,  ako ne gresim.  Pucalo se iz lezeceg stava, i mnogi(e) su se vratili kuci sa modricom na ramenu jer je ta puska dobroo trzala prilikom pucnja.  Djaci nisu bili dobro obuceni kako da drze tu skalameriju, a da im ne odvali rame ili jos gore zube, ali prioritet je bio tadasnji koncept da je ceo narod vojska, pa su tako i decu maltretirali.  

Ja vas po drugi put lepo pitam da li su to radile i devojcice jer se i ja secam ( kroz maglu) da je bilo nekog pucanja, ali se ne secam

da sam ja ikada imala u ruci neku spravu koja puca ili lici na pusku.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Selina said:

Ja vas po drugi put lepo pitam da li su to radile i devojcice jer se i ja secam ( kroz maglu) da je bilo nekog pucanja, ali se ne secam

da sam ja ikada imala u ruci neku spravu koja puca ili lici na pusku.

Pucale su i devojcice, ali to se desavalo 1980 ili 81-ve. Mislim da je ubrzo ukinuto.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Selina said:

Ja vas po drugi put lepo pitam da li su to radile i devojcice jer se i ja secam ( kroz maglu) da je bilo nekog pucanja, ali se ne secam

da sam ja ikada imala u ruci neku spravu koja puca ili lici na pusku.

U mojoj generaciji koja je isla u gimaziju, isle su na bojevo gadjanje, ucile sklapanje i rasklapanje mitraljeza, a u skolskom dvoristu smo ucili kako se bacaju bombe. Nemacke bombe iz WWII, koje nigde vise nisu bile u upotrebi, osim valjda po skolama. U mojoj generaciji pukla je i jedna kljucna kost na gadjanju u Bubanj Potoku. Tih godina uveden je i dobrovoljan vojni rok za zene, mislim da je trajalo nesto kratko, mozda 4-5 generacija.

Starije generacije kao sto je bio moj brat, rodjeni polovinom 50tih , su imali predvojnicku obuku u vojnim jedinicama u trajanju od 2-3 nedelje, to  za one koji su upisali fakultet i odlagali sluzenje roka.

Kolega iz Rumunije mi je rekao da su i oni imali slicnu stvar po skolama, samo je to kod njih bilo mnogo ozbiljnije, nije bilo zajebavanja kao kod nas.

14 hours ago, DJ_Vasa said:

Veruj mi, nije bilo mnogo drugačije ni u Titovoj školi :wink2:

 

Doduše, nastavnik je znao da 90% đaka boli uvo, pa je delio petice kao konfete ako napraviš slona od špreploče ako ne liči na medveda ili nosoroga.

Po gimnazijama se nije testerisalo, ali je moja generacija radila crteze na pausu i sa rapidografima. Tada sam otkrio da arhitektura definitivno  nije za mene. Najgore je bilo to sto si morao da vuces onaj glavas u skolu, meni bilo lako jer sam isao peske, ali ovi sto su koristili prevoz su se bas mucili.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, DJORDJE said:

 

 

 

Po gimnazijama se nije testerisalo, ali je moja generacija radila crteze na pausu i sa rapidografima. Tada sam otkrio da arhitektura definitivno  nije za mene. Najgore je bilo to sto si morao da vuces onaj glavas u skolu, meni bilo lako jer sam isao peske, ali ovi sto su koristili prevoz su se bas mucili.

Tehnicko crtanje se valjda zvalo. Strava i uzas.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, DJORDJE said:

U mojoj generaciji koja je isla u gimaziju, isle su na bojevo gadjanje, ucile sklapanje i rasklapanje mitraljeza, a u skolskom dvoristu smo ucili kako se bacaju bombe. Nemacke bombe iz WWII, koje nigde vise nisu bile u upotrebi, osim valjda po skolama. U mojoj generaciji pukla je i jedna kljucna kost na gadjanju u Bubanj Potoku. Tih godina uveden je i dobrovoljan vojni rok za zene, mislim da je trajalo nesto kratko, mozda 4-5 generacija.

Starije generacije kao sto je bio moj brat, rodjeni polovinom 50tih , su imali predvojnicku obuku u vojnim jedinicama u trajanju od 2-3 nedelje, to  za one koji su upisali fakultet i odlagali sluzenje roka.

Kolega iz Rumunije mi je rekao da su i oni imali slicnu stvar po skolama, samo je to kod njih bilo mnogo ozbiljnije, nije bilo zajebavanja kao kod nas.

Po gimnazijama se nije testerisalo, ali je moja generacija radila crteze na pausu i sa rapidografima. Tada sam otkrio da arhitektura definitivno  nije za mene. Najgore je bilo to sto si morao da vuces onaj glavas u skolu, meni bilo lako jer sam isao peske, ali ovi sto su koristili prevoz su se bas mucili.

Testerisalo se u osnovnoj skoli i to u svakoj, u srednjoj (bivsoj gimnaziji) je postojao predmet OTIP, cisto teoretski. 

Link to comment
Share on other sites

Moja školska generacija (1969/70) je imala tu predvojničku u tri faze:

 

Prva: Osnovna škola osmi razred, kao neka blok nastava od u međusmeni koja je trajala dve nedelje, gde nam je profa (sećam se da se prezivao Rmuš) pričao o konceptima odbrane zemlje i tome slično, sve to na prilično duhovit način, baš smo ga gotivili. Vrhunac je bio gađanje vazdušnom puškom u metu u dvorištu škole, pucali i dečaci i devojčice. Jedna Vesna je sručila pet dijabola u 10 i 9, klela nam se posle i u majku i u oca da pre toga nikad nije uzela pušku u ruke. Prirodan talenat, šta li.

 

Druga: Srednja škola, prva i druga godina usmerene. E tu smo već učili i o oružju, eksplozivima, bojnim otrovima... U učionici je bio zaključan sef iz kog je profesorka vadila i pokazivala nam štapine dinamita, ručne bombe kašikare i tome slično. Za ocenu, osim teorije, morali smo da znamo da rasklopimo i sklopimo zatvarač M48 puške, dečaci i devojčice barabar. Ko je to radio zna da je bilo potrebno prilično snage da se sabije opruga udarne igle, retko koja devojčica je to mogla. Plus dva bojeva gađanja u Bubanj potoku takođe iz M48, jedno u kružnu, jedno u grudnu metu, naravno i to barabar dečaci i devojčice. Što napisaše pre mene, mnogo odvaljenih ramena.

 

Treća: FON, prva i druga godina dva ispita. Tu su se već radile "visoke" teme, o ratu, ratovanju, rukovođenju i komandovanju... Muškarcima koji su većinom pre fakulteta gulili godinu dana vojnog roka teški smor, devojkama još veći, ali moralo da se polaže.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Stiletto said:

 

 

Treća: FON, prva i druga godina dva ispita. Tu su se već radile "visoke" teme, o ratu, ratovanju, rukovođenju i komandovanju... Muškarcima koji su većinom pre fakulteta gulili godinu dana vojnog roka teški smor, devojkama još veći, ali moralo da se polaže.

I ja sam na faksu ( Filoloski) imala tu obuku, ali nije valjda bre bilo 4 semestra. Koje je to smaranje bilo, a kao sto kazes, moralo

da se polaze.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edinburgh said:

U okviru te Odbrane i zastite bilo je i obavezno "gadjanje" tj, pucanje u metu, bojevom municijom, iz puske M48, i to na prelazu iz II u III godinu tadasnjeg usmerenog obrazovanja,  ako ne gresim.  Pucalo se iz lezeceg stava, i mnogi(e) su se vratili kuci sa modricom na ramenu jer je ta puska dobroo trzala prilikom pucnja.  Djaci nisu bili dobro obuceni kako da drze tu skalameriju, a da im ne odvali rame ili jos gore zube, ali prioritet je bio tadasnji koncept da je ceo narod vojska, pa su tako i decu maltretirali.  

Gađanje je bilo u drugom razredu, početkom drugog polugodišta. Mi smo gađali municijom sa redukovanim punjenjem tako da trzaj nije bio nešto posebno.

Btw, muški deo odeljenja je najviše voleo kada nam je (tada mlada) profesorka demonstrirala stavove za gađanje u miniću na strunjači. Ceo muški deo razreda se upisao u streljački klub. Najbolja zabava je bilo rastavljanje M-53 puškomitraljeza. Kome opruga izbaci kundak kada ga odvrne sledovao je kec.

A tu su i one zabavne lekcije tipa "mine iznenađenja" i slično. Svi smo prošli početni kurs za teroriste 😉

1 hour ago, Stiletto said:

Treća: FON, prva i druga godina dva ispita. Tu su se već radile "visoke" teme, o ratu, ratovanju, rukovođenju i komandovanju... Muškarcima koji su većinom pre fakulteta gulili godinu dana vojnog roka teški smor, devojkama još veći, ali moralo da se polaže.

Kada sam ja upisao ETF 1990-e, ONO i DSZ je već bio redukovan na jednu godinu. Mislim da je samo 2 generacije kasnije ukinut potpuno. ETF je odlagao sluzenje vojnog roka (za prvih 300 na rang listi)  tako da većina studenata nije bila u vojsci pre toga. Ja sam otišao posle odslušanih magistarskih u godini kada sam napunio 27 i nisam mogao više da odlažem (decembar 1998).

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Selina said:

Ja vas po drugi put lepo pitam da li su to radile i devojcice jer se i ja secam ( kroz maglu) da je bilo nekog pucanja, ali se ne secam

da sam ja ikada imala u ruci neku spravu koja puca ili lici na pusku.

Svi su gađali i dečaci i devojčice. Gađali smo prvo iz vazdušne puške, pa na strelištu iz M-48.

Edited by tomas.hokenberi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...