Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

1 hour ago, Angelia said:

Meni momci nikad nije bilo jasno kako drzite te informacije u mozgu, svaku utakmicu...imam jednog u familiji takvog ali mi nije jasan kako zadrzavate takve informacije. Nakon 30-40 godina.

 

Nisam ni blizu mator da bi mogao da se pohvalim da pamtim nešto slično od pre 30-40g, ali imam svašta nešto memorisano od pre 10-15, pa i 20g. Više u nastavku

 

Spoiler

Ovo me podsetilo na mene i moj sistem memorisanja. Kod mene se radi o principu da, ako sam sa pažnjom/nekom emocijom u nečemu, velika je verovatnoća da ću to zapamtiti koliko toliko: Bio to neki intenzivniji momenat iz života (naravno), ili bilo to čitanje nečeg što me zanima, gledanje i slušanje onoga što volim (pogotovo), igranje omiljenih igara, ili utakmica odnosno meč tima/igrača kog gotivim, (doduše u manjoj meri). Živi primeri bi bili da pamtim mnogo toga, (a što nije iz samog života), iz sredine i kraja 2000-ih, a tiče se kulture, gejminga i sporta, ponešto i u sitne detalje. Ali, tom logikom naravno da jedino ima smisla i da je slučaj, da teško do nikako pamtim svakodnevne trivijalnosti: Šta sam imao za ručak prekjuče, šta sam obukao juče, da li sam čistio stan pre dve nedelje ili dva meseca,  gde, kada i zašto sam negde bio skoro, (U kojoj prodavnici sam bio zbog čega npr) itd. To mi jednostavno ne ide u pamćenje, i znam po tome što kad me nešto tako pitaju ja uglavnom mogu samo da blenem ko tele u šarena vrata, ali ko iz topa odgovaram kad me pitaju ko je igrao u tom filmu/ko je komponovao/naslikao/napisao ovo ili ono, koji je glavni grad Montane, Yukona ili Burkine Faso, kako, kada i zašto je Louis XIV ovo ili George II ono, ko je kada osvojio NBA Championship/World Series/Stanley Cup, i koji igrač je bio najbolji te i te godine... Htedoh reći, sve u svemu čini mi se da je ovakav rezon češći kod muškaraca nego žena. Quiz nights at the pub are fun if you're on my team 😁

 

Link to comment
Share on other sites

...ma nisu problem tekme iz povijesti,veći je problem rekonstruirati događanja unatrag par dana,valja se dobro zamisliti koje obaveze slijede.Šta češ Angelija,godine čine svoje.

Prvi veliki turnir kojeg se sječam bio je završnica evropskog prvenstva u Parizu.To je doba prije televizije.Kod nas se okupila ekipa,susjedi,ujaci,uz onaj radio sa okruglom skalom.

Mislim da se zvao Kosmaj.Tada su naši napravili epski preokret protiv Francuske.Mogao bih potražiti ali neću.Sječam se da smo gubili sa dva razlike i na kraju smo pobijedili.

Imali smo tada dva ekstra kvalitetna napadača,Galića i Jerkovića,na golu Šoškića,bekovski par Durković,Jusufi itd.Jusufi je vjerojatno bio prvi ofanzivni bek na ovim prostorima.

Koju godinu kasnije bdjeli smo noću i čekali rezultat iz Čilea sa SP.Možete zamisliti kakvo je nastalo slavlje kad smo čuli da smo pobijedili Z.Njemačku golom Radakovića(igrač Rijeke)

Kao zakleti lokalpatriota bio sam na tekmi kad je moj Varteks pobijedio Hajduk u polufinalu kupa i plasirao se u finale u Beogradu,kao prvi drugoligaš.Znam i strijelce ali za nas je to nebitno.

I nakon toga slijedi doba televizije.

 

Link to comment
Share on other sites

Cenim da si stariji od mene Mladene, a usput, moja sećanja, onako žešće potpuna, dosežu negde od tih godina...kad je Karasi u Grčkoj u poslednjoj minuti obezbedio navedenu majstoricu u Frankfurtu...sve ostalo je došlo samo po sebi, zalepi se u neki moj hard disk i tu ćuti.

 

Recimo, Dragana Holcera se sećam, ali kao ujaka mog drugara i saigrača iz mladjih kategorija Miše Pacova....Zorana Bankovića kao kuma mog drugara Siniše Gogića, Zorana Milinkovića iz Rada kao čoveka koji 5-6 puta u jednom danu hteo nenamerno da me ubije loptom....sudije Auseca iz Sežane koji mi je poklonio pravu Balilu-talijansku....znači ljudi iz fudbala, a sa kojima sam se van toga više poznavao ..

 

Recimo, tada, Stefana Jovića, košarkaša, s kojim sam "propao" jednog leta u Meljinama, vodeći ga kod lekara u H.Novi, a čiji me je otac molio da ne uplaćujem tikete kod njega u kladionici "Brod".....svašta nešto..

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, ters said:

 

OK, moj propust - to jedno trece mjesto u prvenstvu sa klubom za koji prije toga niko nije cuo (a cini mi se ni poslije) drasticno mijenja situaciju...

Otprilke kao i uspjeh Gece koji je vodio Slobodu do treceg mjesta u prvenstvu SFRJ iste godine...  Nisam naisao ni na jednog navijaca koji nije sa nasih prostora koji bi u bilo kojem kontekstu uspjeha pomenuo nekog od nasih fudbalera prije 90'tih...Tek sa Mijatovicem, Sukerom, Savicevicem i Bobanom se stvari mijenjaju... 

Iz  generacije sa prvenstva 76te Buljan je igrao  u Hamburgeru, koji se tada nalazio u evropskom vrhu. Posle je otisao za Cosmos i mislim da je jedini Jugoslove koji je igrao u istom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Iz  generacije sa prvenstva 76te Buljan je igrao  u Hamburgeru, koji se tada nalazio u evropskom vrhu. Posle je otisao za Cosmos i mislim da je jedini Jugoslove koji je igrao u istom.
Prvi Jugosloven koji je igrao u Cosmosu je Vitomir Dimitrijević. Rodjeni Surduličanin, igrao je za Radnički, potom za Olimpiju iz Ljubljane, a krajem, mislim 1976. otišao u Cosmos...ili početkom 77. Tako da, mi Nišlije svud munemo nos....[emoji4]
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, shonke said:

Tzv. Instant Carma.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Kao zanimljivost, Fudbalski savez Jugoslavije nikada nije kažnjen zbog ovoga. Španci su se naravno žalili, ali je iz FIFA stigao odgovor u stilu "šta tražio, to i dobio".

 

Da se danas desi isto, FIFA bi zaključala Marakanu minimum deset godina.

 

 

17 hours ago, Amigo said:

Reprezentacija Jugoslavije je bila pozvana da odigra prijateljsku utakmicu sa Brazilom povodom oprastanja legendarnog Pelea, sto je bila velika cast.

 

1971-Brazil-vs-Yugoslavia.jpg

 

 

Da vidim kako me služi memorija:

 

Stoje: Nepoznat trener, Džajić, Ramljak, Stepanović, Vukčević (golman), Paunović, Holcer.

Čuče: Dujković (rezervni golman), Petković, Oblak, Filipović, Aćimović, Pavlović, selektor Boškov.

 

 

žž

16 hours ago, DJORDJE said:

Bio na obe utakmice. Polufinale i Diter Miller, za kojeg je malo ko cuo, ulazi u igru 10 minuta pre kraja i postize 3 gola, dva u produzetku. Druga utakmica ostao mi u secanju Henesov penal pod oblake, a odmah posle toga Ceh koji je elegantno lobovao Sepa Majera.

 

Bili smo zajedno na tribinama, mada sam tad ja bio klinac od šest godina. Do Ditera Milera nisam znao koliko psovki postoji u srpskom jeziku :smiley24: Moj matori ga i dan danji zove Diter Hitler.

 

 

10 hours ago, Angelia said:

Meni momci nikad nije bilo jasno kako drzite te informacije u mozgu, svaku utakmicu...imam jednog u familiji takvog ali mi nije jasan kako zadrzavate takve informacije. Nakon 30-40 godina.

 

Vidiš Anđo, ljudi obično pamte ono što rade svaki dan (na poslu, kod kuće, iz hobija, tzv. muscle memory) ili ono što im se desi u stanju povišenih emocija (venčanje, rođenje deteta, smrt bliskog člana porodice, neki veliki srestni svetski događaj (pitaj bilo kog matorog Amera iz svoje okoline gde je bio i šta je radio kad je ubijen Kenedi ili Martin Luter King)).

 

Mi muškarci velike sportske događaje (a Svetsko prvenstvo u fudbalu jeste među najvećima) obično pratimo u stanju povišenih emocija. Zato ih tako dobro i pamtimo :classic_biggrin:

 

5 hours ago, mladenvzz said:

Prvi veliki turnir kojeg se sječam bio je završnica evropskog prvenstva u Parizu.

 

Pa to je bilo 1960. Au Mladene, ala si ti... u najboljim godinama :23:

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Stiletto said:

Da vidim kako me služi memorija:

 

Stoje: Nepoznat trener, Džajić, Ramljak, Stepanović, Vukčević (golman), Paunović, Holcer.

Čuče: Dujković (rezervni golman), Petković, Oblak, Filipović, Aćimović, Pavlović, selektor Boškov.:23:

 

Mislim da je to Gojko Zec. Onaj na kraju mi ne lici na Boskova :smiley33:

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, DJORDJE said:

Za tog Dimitrijevica nikada cuo, Bogicevica sam zaboravio, a bas je dugo tamo igrao.

 

Jbg druže, velika država beše. Veba Dimitrijević je igrao osam sezona u Radničkom, blizu 200 utakmica je odigrao za niški tim.

https://en.wikipedia.org/wiki/Vito_Dimitrijević

spacer.png

 

Ovu dvojicu sa strane ne trebam da predstavljam, e a ovaj u sredinu ti je naš čovek. Ništa čudno što nisi čuo za njega, pogotovu ako si iz prestonice. Jednom je Radnički bio i jesenji prvak...a na proleće, zamalo ispadosmo. On je bio član te ekipe, sa Pantelićem, Rajkovićem....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Amigo said:

 

Mislim da je to Gojko Zec. Onaj na kraju mi ne lici na Boskova :smiley33:

Zec sigurno, ali Boskov nije na kraju. Boskov je bio trener pre Miljanica, a u vreme Zeca je vec bio negde na Zapadu.

 

17 minutes ago, Stiletto said:

 

Kao zanimljivost, Fudbalski savez Jugoslavije nikada nije kažnjen zbog ovoga. Španci su se naravno žalili, ali je iz FIFA stigao odgovor u stilu "šta tražio, to i dobio".

 

Da se danas desi isto, FIFA bi zaključala Marakanu minimum deset godina.:23:

Bila su to vremene kada je na velikim utakmicama bilo najmanje nekoliko hiljada ljudi bez karata, ulazili preko raznih poznanstava. Na jednoj od utakmica delegat UEFA, je trazio da se isprazne stepenice, izlazi i sva ostala mesta na kojima ne bi trebalo da bude ljudi, iz bezbednosnih razloga. Kasnila cela utakmica, a posle toga jedno vreme bas bila stroga kontrola na ulazima.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, DJORDJE said:

Zec sigurno, ali Boskov nije na kraju. Boskov je bio trener pre Miljanica, a u vreme Zeca je vec bio negde na Zapadu.

 

 

https://sr.wikipedia.org/wiki/Списак_селектора_фудбалске_репрезентације_Југославије

 

Vujadin Boškov je bio selektor od 1971. do 1973., period kad je igrana ova utakmica.

 

Gojko Zec je bio selektor u "komisiji" 1977., sa Valokom I Vilotićem.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2022 at 11:57 PM, urosg3 said:

Zar nije branio Enver Marić ili sam izlapeo potpuno...

Ne, pamtim to ocima deteta i znam kristalno jasno da sam zavoleo Marica ali ne u dresu reprezentacije, koji je tada nosio Katalinic, crni dres, vec u onom prepoznatljivom zutom iz Veleza.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Janne240 said:

Ne, pamtim to ocima deteta i znam kristalno jasno da sam zavoleo Marica ali ne u dresu reprezentacije, koji je tada nosio Katalinic, crni dres, vec u onom prepoznatljivom zutom iz Veleza.

Dakle na pravom kvizu bih `ladno pao iz ovog pitanja, eto šta ti je sećanje 🙂

Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2022 at 6:55 AM, Constantin said:

Februar 13. 1974. Wald stadion, "majstorica"...YUG - ESP...strelac Katalinski na centaršut Buljana iz prekida.

Marić, Buljan, E.Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasi, Šurijak, Aćaimović, Džajić.

Iribar, Sol, Benito, Urija, Martinez "Piri" Asensi, Garate, Valdez...fali mi dvojica, ovako na brzaka, a trener Šoanaca je vio Kubala...

Na ulici, niko...

Kasnije, na otvaranju Svetkog prvenstva u Nemačkoj, sa Brazilom, razbili smo ih, Petković pogodio stativu, ali su se "karioke" provukle sa 0:0....od straha smo pobedili Zair 9:0, a to je posebna priča...da bi sa Škotima igrali 1:1...kasnije je došlo do nesloge medju igračima, provlem su bile obećane premije, koje je, tako kažu, lično Tito odneo za Nemačku....o kocki i ostalim stvarima, drugi put.Strelac za Špance Ruben Kano,. a za nas "nepoznati gledalac" Huanita u glavu sas čokanjče od manastirku....pokazao nam "palac na dole" prilikom izlaska sa terena....

Da, El Mara je branio na SP u Nemackoj, to ne pamtim, bio sam premali ali se odlicno secam te utakmice u kojoj je prslo "unuče" o Huanitovu čelenku, onako sefte posle tog oborenog palca na dole.

‚82 sam poceo da treniram fudbal a vec tada u dresu Veleža od ‚‚79 ponovo je bio El Mara a rezerva Slavko Njeguš.

Edited by Janne240
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, DJORDJE said:

Bila su to vremene kada je na velikim utakmicama bilo najmanje nekoliko hiljada ljudi bez karata, ulazili preko raznih poznanstava. 

 

Nekih 70-ih, mi deca iz babinog & dedinog kraja, kad je neka utakmica na Marakani, spustimo se do coska u Ljutice Bogdana taman na tik od ulaza pa slusamo ludilo sa stadiona u direktnom prenosu. A tek kad padne neki go, ho-ho-ho! To je bila decija avantura. Secam se i da smo skupljali i tapkali neke slicice kad je bilo neko (valjda) svetsko prvenstvo u fudbalu, nesto veliko je bilo. Bila sam bas prcvoljak pa se ne secam detalja, osim da me je jedan bezobraznik prevario kad sam mu dala moje duplikate a on kao otisao kuci da mi donese njegove da razmenimo i nije se vratio. Sta bi to moglo biti, otprilike do sredine 70-ih (ne posle), zna li neko?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Janne240 said:

`74 SP u Nemackoj, `78 SP u Argentini.

`78 SP u kosarci u Manili/Filipini.

 

Bice da je to SP u Argentini, nesto mi se javlja - Mundijal? Mislila  sam da sam bila mladja. Je´l  se seca neko albuma i slicica? Kupis kesicu a unutra slicice pa ih lepis u album dok sve ne skupis. Duplikati se razmenjuju. Slicice su bile uvek kad se nesto svetsko desavalo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

Bice da je to SP u Argentini, nesto mi se javlja - Mundijal? Mislila  sam da sam bila mladja. Je´l  se seca neko albuma i slicica? Kupis kesicu a unutra slicice pa ih lepis u album dok sve ne skupis. Duplikati se razmenjuju. Slicice su bile uvek kad se nesto svetsko desavalo. 

To je prvi album koji sam sakupljao i nikad sakupio do kraja. Nedostajao mi Mario Kempes 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Secam se da je kesica kostala tri dinara. Toliko su kostale i dnevne novine. I sladoled Rumenko. I cokoladica Zivotinjsko carstvo u kojoj je bila slicica neke  zivotinje.

 

Quote

Po Dijani Plut, "razmenjujući sličice, deca formiraju pravila fer trgovine, tržišnu vrednost sličica, hijerarhiju onih ‘dragocenih’ i običnih koje svi imaju. U toj trgovini prevaranti će se lako prepoznati. I još mnogo toga što objašnjava suštinu ljudske razmene uopšte.  

>>>

Tacno kao  da gledam a i onog prevaranta se secam. 

 

Dok je ona Jugoslavija bila jedinstveno tržište, vodeći izdavač i distributer sličica za dečje kolekcionarstvo bile su Dečje novine iz Gornjeg Milanovca izazivao je mnoge polemike po štampi, pominjane su i teške reči kao "bezobrazluk", "eksploatacija" i "uvoz đubreta". Sada se to zove "biznis", "tržište" i "globalizacija". Danas, od nekada velikog izdavača ostala je samo velika zgrada.

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

Svako prvenstvo je imalo svoje albume po italijanskoj licenci Figurine Panini. U ovom albumu su bile i platnene naljepnice, gdje su bile karikature igraca, sve jako kvalitetno uradjeno. Te slicice sam skupljao, a 1978 sam vec prerastao to, pa se ni sjecam tog albuma.

 

eZunxkI.jpg

 

b2b711d363d3821a90463baff3066bd0.jpg

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Stiletto said:

 

 

 

 

Da vidim kako me služi memorija:

 

Stoje: Nepoznat trener, Džajić, Ramljak, Stepanović, Vukčević (golman), Paunović, Holcer.

Čuče: Dujković (rezervni golman), Petković, Oblak, Filipović, Aćimović, Pavlović, selektor Boškov.

 

 

 

Dole desno je Raki Aranđelović, fizioterapeut reprezentacije i OFK Beograda,

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Janne240 said:

Da, El Mara je branio na SP u Nemackoj, to ne pamtim, bio sam premali ali se odlicno secam te utakmice u kojoj je prslo "unuče" o Huanitovu čelenku, onako sefte posle tog oborenog palca na dole.

‚82 sam poceo da treniram fudbal a vec tada u dresu Veleža od ‚‚79 ponovo je bio El Mara a rezerva Slavko Njeguš.

Evo nesto iz mog sjecanja. Ljeto ,80 pet popodne 35-38 stepeni C  na Velezovom stadionu. Moja ekipa dosla na trening (atleticari) poslije kupanja(mrtvi umorni) i leskarimo na strunjaci iza gola na kom stoji Mara. Igrali mnogo vaznu trening utakmicu poslije koje ce se odrediti ko ce igrati u nedelju prvenstvenu utakmicu. Nema ko mu nije dao go on samo odmahuje rukom sav mrzovoljan. U jednom trenutku izleti sa strane Vukoje sa loptom sam ispred njega. Samo mu je rekao: Momo ti danas neces dati gola.Poslije vise neuspjelih pokusaja Momo mu rece bolan koji ti je k..ac danas. Poslije se Mara okrenuo nama i rekao : znate kad ce te vi biti rekorderi, kad ovi moji budu prvaci Yuge. I jebiga, bi tako.Nikada.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...