Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Škija? 
Februar 13. 1974. Wald stadion, "majstorica"...YUG - ESP...strelac Katalinski na centaršut Buljana iz prekida.

Marić, Buljan, E.Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasi, Šurijak, Aćaimović, Džajić.

Iribar, Sol, Benito, Urija, Martinez "Piri" Asensi, Garate, Valdez...fali mi dvojica, ovako na brzaka, a trener Šoanaca je vio Kubala...

Na ulici, niko...

Kasnije, na otvaranju Svetkog prvenstva u Nemačkoj, sa Brazilom, razbili smo ih, Petković pogodio stativu, ali su se "karioke" provukle sa 0:0....od straha smo pobedili Zair 9:0, a to je posebna priča...da bi sa Škotima igrali 1:1...kasnije je došlo do nesloge medju igračima, provlem su bile obećane premije, koje je, tako kažu, lično Tito odneo za Nemačku....o kocki i ostalim stvarima, drugi put.
Kultne su utakmice SFRJ - Spanija 0:1/1977 kvalifikacije za Argentinu 78.Katalinic na golu, a Huanito u napadu Spanije.
 
Strelac za Špance Ruben Kano,. a za nas "nepoznati gledalac" Huanita u glavu sas čokanjče od manastirku....pokazao nam "palac na dole" prilikom izlaska sa terena....
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

...da me je netko ranije pitao tko je ne utakmici sa Brazilom na otvaranju SP 1974. odmah bih rekao Brane Oblak.Sada poslije onog što je napisao Constantin,više nisam siguran.Nekako mi je ostalo u sječanju,nabacivanje s lijeve strane u peterac i ulijetanje B.Oblaka,udarac glavom i stativa.Možda sam u krivu,ipak je prošlo skoro 50 godina

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Constantin said:

Februar 13. 1974. Wald stadion, "majstorica"...YUG - ESP...strelac Katalinski na centaršut Buljana iz prekida.

Marić, Buljan, E.Hadžiabdić, Oblak, Katalinski, Bogićević, Petković, Karasi, Šurijak, Aćaimović, Džajić.

Iribar, Sol, Benito, Urija, Martinez "Piri" Asensi, Garate, Valdez...fali mi dvojica, ovako na brzaka, a trener Šoanaca je vio Kubala...

Na 

Kasnije, na otvaranju Svetkog prvenstva u Nemačkoj, sa Brazilom, razbili smo ih, Petković pogodio stativu, ali su se "karioke" provukle sa 0:0....od straha smo pobedili Zair 9:0, a to je posebna priča...da bi sa Škotima igrali 1:1...kasnije je došlo do nesloge medju igračima, provlem su bile obećane premije, koje je, tako kažu, lično Tito odneo za Nemačku....o kocki i ostalim stvarima, drugi put.Strelac za Špance Ruben Kano,. a za nas "nepoznati gledalac" Huanita u glavu sas čokanjče od manastirku....pokazao nam "palac na dole" prilikom izlaska sa terena....

 

48 minutes ago, mladenvzz said:

...da me je netko ranije pitao tko je ne utakmici sa Brazilom na otvaranju SP 1974. odmah bih rekao Brane Oblak.Sada poslije onog što je napisao Constantin,više nisam siguran.Nekako mi je ostalo u sječanju,nabacivanje s lijeve strane u peterac i ulijetanje B.Oblaka,udarac glavom i stativa.Možda sam u krivu,ipak je prošlo skoro 50 godina

 

Mladen ima bolju memoriju, Brane Oblak. Na 2:30:

 

Link to comment
Share on other sites

Mislim da generalno mi nismo ni mogli bolje. Bili su to sve tehnicki izvanredni igraci, ali trcanje je uvijek bila slaba strana.

Najveca sansa da se ostvari dobar rezultat kada se zavrsnica evropskog prvenstva igrala Beogradu 1976, kada smo poslije 2:0 u prvom poluvremenu, izgubili o Svaba 3:2  i na kraju prvenstvo osvoji Cehoslovacka, a mi izgubismo i od Holandije trece mjesto.

Link to comment
Share on other sites

Reprezentacija Jugoslavije je bila pozvana da odigra prijateljsku utakmicu sa Brazilom povodom oprastanja legendarnog Pelea, sto je bila velika cast.

Utakmica je odigrana 18. Jula 1971 godine i pamti se gol Jurice Jerkovica iz velike daljine. Konacan rezultat 2:2.

 

 

 

 

1971-Brazil-vs-Yugoslavia.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Amigo said:

Mislim da generalno mi nismo ni mogli bolje. Bili su to sve tehnicki izvanredni igraci, ali trcanje je uvijek bila slaba strana.

 

Bili su to sve prenaduvane igracke zvijezde koje su nesto znacile na nasim prostorima, od kojih NI JEDAN nije napravio neku zapazenu karijeru u evropskim klubovima - ti izvanredni tehnicari su  obicno isli u  klubove oko ili ispod sredine table u lokalnim ligama - Schalke 04, Bastia, Nica, Lil, Saarbrucken, Udinese, Troyes.... A trkaci Oblak i Peruzovic su igrali za Bayern i Anderleht... Dzaja osvaja prvenstvo Korzike, Peruzovic KUP UEFA... T

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bio na obe utakmice. Polufinale i Diter Miller, za kojeg je malo ko cuo, ulazi u igru 10 minuta pre kraja i postize 3 gola, dva u produzetku. Druga utakmica ostao mi u secanju Henesov penal pod oblake, a odmah posle toga Ceh koji je elegantno lobovao Sepa Majera.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, koca popovic said:

Na Svjetskom prvenstvu 1974 i 1982 selektor Miljan Miljanic. Za oba prvenstva kvalifikacije odigrane odlicno. Sama prvenstva katastrofalno lose. Uzrok je bio MM. Sve sto bi dobro napravio u kvalifikacijama na prvenstvima bi upropastio kalkulisanjem  koji ce igraci igrati  a koji ne. Tuga.

To nas prati i danas, Hrvatska se oslobodila tog kumovskog fudbala koji je forsirao MM i postigla uspehe na velikim takmičenjima

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ters said:

 

Bili su to sve prenaduvane igracke zvijezde koje su nesto znacile na nasim prostorima, od kojih NI JEDAN nije napravio neku zapazenu karijeru u evropskim klubovima - ti izvanredni tehnicari su  obicno isli u  klubove oko ili ispod sredine table u lokalnim ligama - Schalke 04, Bastia, Nica, Lil, Saarbrucken, Udinese, Troyes.... A trkaci Oblak i Peruzovic su igrali za Bayern i Anderleht... Dzaja osvaja prvenstvo Korzike, Peruzovic KUP UEFA... T

 

Druga su to bila vremena, igraci su isli vani tek kada napune 27 godina.

 

In 1977, Bastia finished third in the Division 1 with the best offence in the league, with magnificent Dragan Džajić as a left winger and qualified for the UEFA Cup.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Amigo said:

 

Druga su to bila vremena, igraci su isli vani tek kada napune 27 godina.

 

In 1977, Bastia finished third in the Division 1 with the best offence in the league, with magnificent Dragan Džajić as a left winger and qualified for the UEFA Cup.

 

OK, moj propust - to jedno trece mjesto u prvenstvu sa klubom za koji prije toga niko nije cuo (a cini mi se ni poslije) drasticno mijenja situaciju...

Otprilke kao i uspjeh Gece koji je vodio Slobodu do treceg mjesta u prvenstvu SFRJ iste godine...  Nisam naisao ni na jednog navijaca koji nije sa nasih prostora koji bi u bilo kojem kontekstu uspjeha pomenuo nekog od nasih fudbalera prije 90'tih...Tek sa Mijatovicem, Sukerom, Savicevicem i Bobanom se stvari mijenjaju... 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je prvi uspjesan jugoslovenski fudbaler kao intercionalac bio Velibor Vasovic koji je sa Ajaksom osvojio kup sampiona 1971 godine pobjedom nad Panatenikosom u finalu. Interesantno je da Vasovic bio prvi stranac kapiten u Ajaksu.

Taj isti Panatenaikos je eliminisao Crvenu Zvezdu u polufinalu kada je poslije 4:1 u prvoj utakmici, Zvezda izgubila 3:0 u Atini i tako bila elimisana.

Imao sam tada 8 godina i gledao sam te sve utakmice na tv-u i mastao da budem golman :classic_blush:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...