Jump to content

Zivot i standard u SFRJ


Amigo

Recommended Posts

Uciteljica nas u drugom razredu odvela na rekreativnu nastavu na prelepom mestu u blizini vrela reke Grze. Vodopadi, pecina, poseta manastiru Manasiji i resavskoj skoli, izleti i aktivnosti u prirodi … a uvece u spavaonici se kreveljimo i uzivljeno svi u glas pevamo U razdeljak te ljubim koji je tada bio hit.

 

Tako se Djole pojavio nezvano u mom zivotu i nastavio isto tako nezvano da obelezava svaki period/fazu zivota barem jednom pesmom. Tek sada su mnogi od nas shvatili da se on vec odavno – parafraziram – za sva vremena skrio u nama. Zato nas je njegov nagli odlazak pogodio kao emotivna nepogoda.

 

 

Edited by Cyber
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ne verujem da cu jos da postavljam, ali mi i ova dosla. 

Quote

Ovaj život je san
Mala kuća kraj rampe
Snop žućkaste lampe i zalihe tuge
Na žalost, - ružan san, ćale notorni smuk
Keva s' daskom za luk
Manekeni za jad

Sve je morao sam
Prst na orozu lagan
U srcu uragan i skok preko duge
Brod, šleper, i sa dvadesetdve
Već je imao sve
Nju je video tad

Lud sam za tobom, pače
Ali, lud sam i onako
Tražim te od kako za sebe znam
Budi moj ortak, mače, nije mi lako
Da svu tu silnu lovu razbucam sam

Nešto sam načuo
Da sutra možda ne postoji
Pa, bolje da odmah probamo sve
Za sitan groš kupi me
Razmaži te divlje kupine

Lud sam za tobom
Ali ovo jeste vreme ludih,
I ja ću za nas osedlati strah
A ti me ljubi do zla
Dok ne izgubim dah

A ona seoski krin
Noćni bus iz provanse
Mis nikakve šanse, tek statista sreće
Presečen film, ćale - prosvetni miš
Keva- izlizan pliš, sestra- ružna k'o vrag

On je bio njen tip
Prve noći u dvosed
Pa druge na trosed
A treće, tek treće
Ma, nek puknu svi
Kad je njen mladi don
Spustio pravo na tron
Kao višnju na šlag

Lud sam za tobom, pače;l
Ali, lud sam i onako
Tražim te od kako za sebe znam
Budi moj ortak, mače, nije mi lako
Da svu tu silnu lovu razbucam sam

Nešto sam načuo
Da sutra možda ne postoji
Pa, bolje da odmah probamo sve
Za sitan groš kupi me
Razmaži te divlje kupine

Lud sam za tobom
Ali ovo jeste vreme ludih
I ja ću za nas osedlati strah
A ti me ljubi do zla
Dok ne izgubim dah

Opet loš deja vu
Jutro mokro k'o ribar i profi kalibar
Počinilac neznan
U čitulji pune stranice dve
Mafija i DB složno žale za njim

Balkanski tango uvek završi na trotoaru
Đavo je kredom upisao bod
A ona lagano niz ulicu staru
Tražeći sponzora punog k'o brod

Dok klatno tašnice
U ritmu hoda, broji vreme
I dok je merkaju k'o sveži but
U beli prah smrvi dan
I mrmlja refren od nekud znan

Lud sam za tobom
Ali ovo jeste vreme ludih
I ja ću za nas osedlati strah
A ti me ljubi do zla
Dok ne izgubim dah

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cyber said:

 

Tako se Djole pojavio nezvano u mom zivotu i nastavio isto tako nezvano da obelezava svaki period/fazu zivota barem jednom pesmom. Tek sada su mnogi od nas shvatili da se on vec odavno – parafraziram – za sva vremena skrio u nama. Zato nas je njegov nagli odlazak pogodio kao emotivna nepogoda.

 

 

Licno iskustvo, necu ulaziti u detalje, sticajem okolnosti se nasao u mojim tinejdzerskim godinama u blizini moje mame. Ja sam bila suvise daleko, a mama je znala da sam obozavala "Boza zvani Pub", mislila je da me zove da dodjem kad je cula da je tu, ali ja ionako ne bi stigla (vremensko/geografski problem). Ona koja nije fermala nista osim Bobe Stefanovica, pridje Djoletu koji je vec tada poznata faca, i tu je bio privatno, i kaze "gospodine Balasevicu, ja se izvinjavam ali moja cerka stvarno obozava vase pesme, i znam da ce da zali sto ne moze da bude ovde, ali da li biste mogli da joj samo napisete autogram". On je pitao zasto i kako jer bi eto rado upoznao....ona mu objasnila, i on je rekao samo da zavrsim ovo privatno..... i vratio se sa vinilskom plocom, njegovo potpisanom za mene.

Nije poenta u toj ploci, koju mislim da jos moji imaju i koju sam sam ja slusala do besvesti u tim danima, kad je gramofon jos bio u radnom stanju :classic_smile: Niti bi ja stvarno pitala nekog za autogram. Ali mi je ostalo u secanju, kako je moja mama koja je tu samo radila bila hrabra za mene i kako je on bio ljubazan prema potpuno nepoznatoj zeni koju u tom trenutku nije morao ni da primeti.

 

Takodje je kasnije obelezio mnoge stvari u mom zivotu, bas kao sto si rekla svaku fazu nekom pesmom, tako da je obecanje da idem na njegov koncert bilo bas emotivna stvar, i eto ....kao sto si rekla - emotivna nepogoda. Sad to obecanje necu moci da ispunim.

 

Ostaje mi da slusam "Ne volim januar"....

 

Edit: Ne volim januar je bila jedna od glavnih pesama koju sam slusala sa najboljim prijateljem i koja nam je znacila zbog jednog januara, a koji je preminuo pre par godina, u januaru.....cak sam je imala otvorenu zadnjih 20 dana na youtube zbog njega, i eto sada ....

Edited by Angelia
  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ja se kao klinac secam pesama Mirka ljubavi jedina moja ti....Neki novi klinci.... a i te U razdeljak te ljubim. Ipak, najdrazi mi je njegov period dok je jos bio bas deo te suvenirnice SFRJ i kada je bio sarmer s bradom, sto u zabavnim emisija sto u Vojnicima.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Janne240 said:

Ja se kao klinac secam pesama Mirka ljubavi jedina moja ti....Neki novi klinci.... a i te U razdeljak te ljubim. Ipak, najdrazi mi je njegov period dok je jos bio bas deo te suvenirnice SFRJ i kada je bio sarmer s bradom, sto u zabavnim emisija sto u Vojnicima.

On je deo te suvenirnice SFRJ bio i na dan smrti - cela bivsa SFRJ ga je ozalila spontano, bez prisile, sendvica....

I u smrti je dokazao koliko je njegov svet visoko iznad svih ovih polusvetica i zabrana ispod.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Ne bih svoje zakljucke o onome sta i kako ga je ko video i sta je on govorio ili zastupao,  bio u stanju da nedvosmisleno iznesem. Kao i svi u ovom i onom vremenu ove zemlje, nekad je duvao nekad plivao niz vetar i oseke, nekad bio u pravu nekad ljigav i podsmesljiv ali sigurno da ni zrnce neljudskosti nije nosio i da je njegova umetnicka ali pre svega ljudska velicina bila stvarna i vidljiva. Obelezio je mnoge zajednicke stvari u svojim pesmama i one su i dalje tu i nadzivele su ga jos za zivota kad je vec prestao da ga prati "dobar glas" ili muzičko-šoumenski nastup smenjivala govorancija o političkim temama ovih prostora.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pesme na stranu, to o čemu govoriš, mene je time za sva vremena "kupio" na onim koncertima 1993/94, tu negde, kad je bio jedini koji je aktivno razotkrivao zlo kao zlo, onim pričama tipa "vratili se neki od preko, šta ste radili tamo, pa... mi smo čistili. ajde! a kanda ste malo i prljali" i sve u tom pravcu. On nije morao to da radi. Niko osim njega to nije ni radio tako otvoreno. I posle u onoj knjizi iz tog vremena, krajem devedesetih, gde je opisao taj period bas onako kako je i bilo. Posebno te stvari nisu radili "poznati". U stvari, ne samo da nisu radili, nego ogromna vecina "poznatih" ne samo muzicara, nije ni smatrala da je zlo zlo. Nego neke uopste nije bilo briga, verovatno su jedva dočekali da se nađu u tome, a neki su aktivno ucestvovali u podsticanju zla, i jos uvek ucestvuju. Mogao je i on da se pravi kao da sve to ne postoji, ali nije, bas zbog toga sto kazes, sto ni zrnce neljudskosti u njemu nije postojalo, i zato je bio veliki.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Pesme na stranu, to o čemu govoriš, mene je time za sva vremena "kupio" na onim koncertima 1993/94, tu negde, kad je bio jedini koji je aktivno razotkrivao zlo kao zlo, onim pričama tipa "vratili se neki od preko, šta ste radili tamo, pa... mi smo čistili. ajde! a kanda ste malo i prljali" i sve u tom pravcu. On nije morao to da radi. Niko osim njega to nije ni radio tako otvoreno. I posle u onoj knjizi iz tog vremena, krajem devedesetih, gde je opisao taj period bas onako kako je i bilo. Posebno te stvari nisu radili "poznati". U stvari, ne samo da nisu radili, nego ogromna vecina "poznatih" ne samo muzicara, nije ni smatrala da je zlo zlo. Nego neke uopste nije bilo briga, verovatno su jedva dočekali da se nađu u tome, a neki su aktivno ucestvovali u podsticanju zla, i jos uvek ucestvuju. Mogao je i on da se pravi kao da sve to ne postoji, ali nije, bas zbog toga sto kazes, sto ni zrnce neljudskosti u njemu nije postojalo, i zato je bio veliki.
Sad sam tek pročitao.
3bb28db64f79f6803955e96193d5706c.jpg835f377a8e7313fd15649066972837d1.jpg

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ključne fraze našeg jezika nisu ni Krležine ni Andrićeve, nego Balaševićeve

 

Quote

Nakon što je samo jednom u životu, neoprezno i neodgovorno, zaigrao na sentimente jačeg i moćnijeg, onog koji po definiciji uvijek pobjeđuje, pa je pjevao “Računajte na nas” i “Triput sam video Tita”, sva njegova kasnije opredjeljivanja odvila su se po nekom drugom principu. Jedini on, među svim pop zvijezdama, djelovao je i nastupao protiv svoje popularnosti. Zamjerao se većini u korist manjine, vlasti u korist opozicije, Srbima u korist Bošnjaka, Hrvata, Slovenaca… I u tome nije bilo baš nikakvog komercijalnog plana. Radio je ono u što je vjerovao, pjevao je za publiku s kojom je očito htio imati nešto zajedničko, i pritom je nedvosmisleno i trajno odbijao onu drugu, potencijalno brojniju, a svakako moćniju publiku s kojom nije htio imati ništa.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, mrd said:

To je progress SFRJ-a. emoji38.png

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk
 

Da da,zlobnici bi rekli otkad je stigla sloboda, ruku na srce moram da priznam. Na žalost Jugoslavija nije uspela da se urbanizuje, osim glavnih gradova jedva još ponešto. Obzirom da znamo mi nas slika je ili iz Srbije, ili BiH ili CG ili Makedonija. Ovo nisi mogao da sretneš po Hrvatskoj ili Sloveniji, ljudi tamo imaju neke navike urođene.
Recimo meni je Novi Pazar i dalje enigma urbanistički, kako je moguće...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Da da,zlobnici bi rekli otkad je stigla sloboda, ruku na srce moram da priznam. Na žalost Jugoslavija nije uspela da se urbanizuje, osim glavnih gradova jedva još ponešto. Obzirom da znamo mi nas slika je ili iz Srbije, ili BiH ili CG ili Makedonija. Ovo nisi mogao da sretneš po Hrvatskoj ili Sloveniji, ljudi tamo imaju neke navike urođene.
Recimo meni je Novi Pazar i dalje enigma urbanistički, kako je moguće...

 

Ovakvih i jos gorih ulica ces da vidis u Americi danas koliko hoces.

Edited by Amigo
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, urosg3 said:

Da da,zlobnici bi rekli otkad je stigla sloboda, ruku na srce moram da priznam. Na žalost Jugoslavija nije uspela da se urbanizuje, osim glavnih gradova jedva još ponešto. Obzirom da znamo mi nas slika je ili iz Srbije, ili BiH ili CG ili Makedonija. Ovo nisi mogao da sretneš po Hrvatskoj ili Sloveniji, ljudi tamo imaju neke navike urođene.
Recimo meni je Novi Pazar i dalje enigma urbanistički, kako je moguće...

To sto se vidi na slici nije "nerazvoj" nego je slika drpa sirotinje. Svakome je trebala kuca, niko nije imao para da plati urbanizam, a voditelje drustva je bilo bas briga. Slicno se moze videti u Chileu, kao produkt pogresne tax-policy. Naime porez za gotovu kucu je ogroman, a porez na gradjevinu minimalan. Zbog toga su skoro sve zgrade nezavrsene i armatura nosecih stubova vitri napolje da se vidi da kuca nije gotova. 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...