Jump to content

Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...


Eddard

Bojkot izbora-da ili ne?  

146 members have voted

  1. 1. Da li ste za bojkot izbora koji će se održati sledeće godine?

    • Da
      73
    • Ne
      42
    • Ne znam
      14
    • Ne zanima me
      15
    • Ne želim da odgovorim
      2


Recommended Posts

4 hours ago, Pavaroti said:

Kad bi laik dosao ovde i procitao par strana, pomislio bi da ima vise naprednjaka no cele opozicije. Srecom pa bi pogresio kad bi krenuli da se izjasnjavaju javno.

 

Da. Plus sve ovo nema veze sa bojkotom izbora...gde i otvorih ovu temu..:frusty:

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, GlennGould said:

 

Ja već 25 godina živim u demokratskom uređenju (što u US što u FRA) i ta sintagma “oličenje poštenja i odgovornosti” mi izazivaju smešak na licu. To čekanje na viteza i belog konja je za nezrela pretpolitička društva. Nije to predmet moje kritike DSa. 

 

Naprotiv, zaljubljenost u trenutnog vodju i uspostavljanje pravila da taj car Srbije nije prava licnost zato sto radi ispravne stvari, nego su stvari koje taj car radi ispravne zato sto je on car je odlika nezrelog drustva.

 

Potreba da jedan covek bude predsednik drzave, predsednik stranke, razgovara sa strancima, razgovara sa vlasnicima fabrika i bori se za radnike, krpi puteve, gradi zgrade. Njegova uloga je da bude otac koji se sa visine brine o emotivno i mentalno retardiranoj deci i to je vizija drustva koja je kulminirala sa pojavom bivseg generalnog sekretara SRS.

 

12 hours ago, GlennGould said:

 

To šta je bolje od dva sranja, ja sa ove razdaljine zaista ne mogu da procenim. Ono što znam je da im je politika dosledna i mogu je rezimirati parolom “ni Kosovo ni EU”. Jedan je prodavao evropska muda za kosovski bubreg - ovaj drugi prodaje kosovka muda za evropski bubreg. Same difference. Nije ni to premet moje kritike DSa. 

 

Lepo objasnjeno, nemam sta da dodam.

 

12 hours ago, GlennGould said:

Nakon atentata, Bota je preuzeo DS (valjda se sećamo sa koje strane je isplivao) i napravio najnedemokratskiji kongres jedne demokratske partije na kome je odsrelio LDP i onu struju koja, ma koliko bila umešana u dnevnopolitičke balkanske baljezgarije, jedina nikada nije pokazivala naznake nacionalizma. To je njegov originalni greh. 

 

Da bi potom, nekih desetak godina kasnije, taj isti Cedomir Jovanovic napravio "demokratske" izbore u sopstvenoj partiji na kojima je on bio jedini kandidat. U tome i lezi problem ovog drustva.

 

12 hours ago, GlennGould said:

Njegov stil je kozmetički, estetski prihvatljiviji, no nismo valjda zaboravili Vericu Barać i onaj izveštaj kako ta kontrola medija u praksi izgleda? 

 

Stoga, mene, kao jednog od onih što nisu bacali cveće na autoputu na zelene, a jesu kamenice u centru na plave transportere, AV može jedino prijatno iznenaditi. Ovaj drugi, koji je definitivno od DSa, Zoranovog, napravio onakav kupleraj i pomirio dva bola - jedino hladni prezir.

 

To je vec emotivna reakcija i na to svako ima pravo. Mada, zar ne mozemo onda reci da i Seselj moze samo prijatno iznenaditi? Mozda je Tadic izneverio (a ne ispunio sva) ocekivanja, ali to objektivno ne govori nista o odnosu njegovog i Sarumanovog predsednikovanja. 

 

12 hours ago, GlennGould said:

I ne, niko ne mora da se stavlja pod tepih. Tamo su opasniji. Potrebno je skinuti im te maske sa lica, oprati mlakom sapunjavom vodom i pokazati pred mileonima zaslepljenih šta je ta bolest koja nas je zarazila, odrediti terapiju i dosledno je primenjivati do ozdravljenja - sve ostalo je i dalje samo igranje u tom nacionalističkom pesku. A mi, da ponovim, NISMO ZRELO DEMOKRATSKO DRUŠTVO SA IZGRAĐENIM STABILNIM I SNAŽNIM INSTITUCIJAM koje bi smelo/moglo tu igru sebi dozvoliti. 

 

Da ne bude zabune (opet), neće AV doprineti da se to promeni. Nije ni Bota. Nije ni Zoran (koji je u istom ometen). 

 

Čeka se “opozicija” obolelim narodnim masama. Neko ko će im reći sve ono što ne žele da čuju, pa tek nakon precizne dijagnoze - ponuditi put u ozdravljenje i obećati ništa više (ni manje) od “blood, toil, tears and sweat.”

 

Koliko mi se cini, poceli smo sa postenjem i odgovornoscu koje se ne moze ocekivati od politicara u Srbiji zato sto:

 

1. Nijedan politicar nije odgovoran ni posten

2. Zato sto glasaci ne cene sistem u kome preovlava odgovornost i postenje.

 

Zasto mislis da princip "blood, toil, tears and sweat" ima ikakve vece sanse da uspe u ovakvo razorenom drustvu?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam gde će to, ovi koji nisu za bojkot, gradjanima predstaviti svoje ideje/politički program... na RTS možda,u dve polučasovne emisije ili u TV duelima koji će odmah u startu, kroz viku i kreveljenje nekakvog Bizona, biti sve, samo ne deo normalnog predizbornog programa...ili na twiteru, koji je u stvari  danas jedino opoziciono "glasilo" u Srbiji, koje prati jedno dva odsto gradjana. Primarni cilj svih akcija opozicionih stranaka mora biti oslobodjenje medija sa nac. frekfencijom. U 21. veku, voditi političku borbu bez prisustva u medijima, looodilo mozga rodjaci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@freethrow

Politika kao šverc je već isprobana (videti pod Đinjđić). Jedino što niko, nikada sa pozicije moći, pa i opozicione, ovde nije probao je da se ne šlihta “napaćenom narodu”. Ja bih bio taj prvi koji bi zamenio nacional-kolektivizam sa otvorenim društvom i liberalizmom. 

 

U suštini se naravno slažemo, no strategija nam je različita. Eto, ja nisam politički aktivan u Srbiji - da vidim kako to ti zamišljaš. Slede izbori...

 

@goldberg

Ništa emocije - surova cost/benefit analiza. A za ono drugo - Srbi vole rad, red & disciplinu kada postoji sistem u kojem nemaju izbora, te im isti ne bih dopustio.  

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, GlennGould said:

 

Ja već 25 godina živim u demokratskom uređenju (što u US što u FRA) i ta sintagma “oličenje poštenja i odgovornosti” mi izazivaju smešak na licu. To čekanje na viteza i belog konja je za nezrela pretpolitička društva. Nije to predmet moje kritike DSa. 

 

To šta je bolje od dva sranja, ja sa ove razdaljine zaista ne mogu da procenim. Ono što znam je da im je politika dosledna i mogu je rezimirati parolom “ni Kosovo ni EU”. Jedan je prodavao evropska muda za kosovski bubreg - ovaj drugi prodaje kosovka muda za evropski bubreg. Same difference. Nije ni to premet moje kritike DSa. 

 

Nakon atentata, Bota je preuzeo DS (valjda se sećamo sa koje strane je isplivao) i napravio najnedemokratskiji kongres jedne demokratske partije na kome je odsrelio LDP i onu struju koja, ma koliko bila umešana u dnevnopolitičke balkanske baljezgarije, jedina nikada nije pokazivala naznake nacionalizma. To je njegov originalni greh. 

 

Njegov stil je kozmetički, estetski prihvatljiviji, no nismo valjda zaboravili Vericu Barać i onaj izveštaj kako ta kontrola medija u praksi izgleda? 

 

Stoga, mene, kao jednog od onih što nisu bacali cveće na autoputu na zelene, a jesu kamenice u centru na plave transportere, AV može jedino prijatno iznenaditi. Ovaj drugi, koji je definitivno od DSa, Zoranovog, napravio onakav kupleraj i pomirio dva bola - jedino hladni prezir.

 

I ne, niko ne mora da se stavlja pod tepih. Tamo su opasniji. Potrebno je skinuti im te maske sa lica, oprati mlakom sapunjavom vodom i pokazati pred mileonima zaslepljenih šta je ta bolest koja nas je zarazila, odrediti terapiju i dosledno je primenjivati do ozdravljenja - sve ostalo je i dalje samo igranje u tom nacionalističkom pesku. A mi, da ponovim, NISMO ZRELO DEMOKRATSKO DRUŠTVO SA IZGRAĐENIM STABILNIM I SNAŽNIM INSTITUCIJAM koje bi smelo/moglo tu igru sebi dozvoliti. 

 

Da ne bude zabune (opet), neće AV doprineti da se to promeni. Nije ni Bota. Nije ni Zoran (koji je u istom ometen). 

 

Čeka se “opozicija” obolelim narodnim masama. Neko ko će im reći sve ono što ne žele da čuju, pa tek nakon precizne dijagnoze - ponuditi put u ozdravljenje i obećati ništa više (ni manje) od “blood, toil, tears and sweat.”

U ovom postu je sustina! Potrebna je promena drustva a ne promena vlasti. Evolucija a ne revolucija. 

Kako to postici? Jer, ono ka cemu Srbija ide je tiho odumiranje nacije. Mislim da je to recept kako su pojedine nacije kroz istoriju izumirale. Po meni, razlog tome je sto takva drustva , prvenstveno nemaju odrziv sistem vrednosti! Sistem vrednosti je ili izvitoperen ili uopste ne postoji. Ja bih prvo od toga krenuo. A za to je potrebna neka kriticna masa ljudi koja je spremna da prelomi i da prihvati korektne vrednosti - u ovom slucaju najbolje je jednostavno usvojiti demokratske i slobodarske vrednosti Zapsdne civilizacije, prvenstveno Anglosaksonskog sveta. Jer ta drustva bazirana na tim vrednostima su pokaza do sada vrhunsku vitalnost. Ne treba izmisljavati toplu vodu.

Link to comment
Share on other sites

...na poštovanju ljudskih prava i sloboda (prvenstveno ekonomskih) i garantovanju istih putem nezavisnih, stabilnih i jakih institucija: Sudstvo - Parlament - Predsedništvo & hrabra, odgovorna i politički pismena javnost (štampa/mediji, sindikati, etc.)

 

Ukrako, sve suprotno od onoga što je tamo zalivano decenijama. Good luck!

 

Link to comment
Share on other sites

Jes vala Dzudi sada si preterala 🙂 Bio sam tad na mitingu, nisu se mogli uzeti autobusi ali nije bilo prebijanja sto ja znam. Ja se uvek organizujem sa drugarima pa idemo zajedno na proteste. 

 

 

Tad nije bilo kriticne mase,ne tada vec nikada na ovim protestima. Pa masa je takva da ne bi mogla da srusi biblioteku a ne vlast, ma kiosk. Mislim bilo je tog 13 neke mase,ali nema trike da se moglo bilo sta desiti. Za to treba neka neposlusnost vojske ili policije. Drugacije nema trika.

 

Lepo kaze Bosko, sada pola ljudi kaze ne za bojkot,pa sta onda da protestujemo,vec smo stali...SVI MISLE DA OVA BORBA SE ZAVRSAVA TAKO STO SE MALO PROSETA I KRAJ. Svasta pisu ljudi i svasta ocekuju.Skoro pa neverovatno, mnogo je lakse imati vuciceve glasace nego opozicije..Svi misle da su ultra pametni 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, Pavaroti said:

Jes vala Dzudi sada si preterala 🙂 Bio sam tad na mitingu, nisu se mogli uzeti autobusi ali nije bilo prebijanja sto ja znam. Ja se uvek organizujem sa drugarima pa idemo zajedno na proteste. 

 

 

Tad nije bilo kriticne mase,ne tada vec nikada na ovim protestima. Pa masa je takva da ne bi mogla da srusi biblioteku a ne vlast, ma kiosk. Mislim bilo je tog 13 neke mase,ali nema trike da se moglo bilo sta desiti. Za to treba neka neposlusnost vojske ili policije. Drugacije nema trika.

 

Lepo kaze Bosko, sada pola ljudi kaze ne za bojkot,pa sta onda da protestujemo,vec smo stali...SVI MISLE DA OVA BORBA SE ZAVRSAVA TAKO STO SE MALO PROSETA I KRAJ. Svasta pisu ljudi i svasta ocekuju.Skoro pa neverovatno, mnogo je lakse imati vuciceve glasace nego opozicije..Svi misle da su ultra pametni 🙂

 

Boskic bas optimistican u vezi smene vlasti protestima...

U vezi vojske i policije,moras prvo da dobijes izbore pa ako SNS ne odstupi sa vlasti onda da pozivas vojsku i policiju na neposlusnost,mada ni tada od toga ne bi bilo nista...

Ako ljudi pisu svasta i hoce ovo ili ono ,nisu oni krivi nego vodje opozicije koji  prvo izmedju sebe ne mogu da se dogovore sta dalje,niti mogu neki smislen i artikulisan plan delovanja  da iznesu pred gradjane....

 

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, mare80 said:

 

Boskic bas optimistican u vezi smene vlasti protestima...

U vezi vojske i policije,moras prvo da dobijes izbore pa ako SNS ne odstupi sa vlasti onda da pozivas vojsku i policiju na neposlusnost,mada ni tada od toga ne bi bilo nista...

Ako ljudi pisu svasta i hoce ovo ili ono ,nisu oni krivi nego vodje opozicije koji  prvo izmedju sebe ne mogu da se dogovore sta dalje,niti mogu neki smislen i artikulisan plan delovanja  da iznesu pred gradjane....

 

Pa meni se on svidja, mislim zato sto bar nesto radi i bori se koliko toliko. Za sad je bitno samo broba protiv vucica. Ovi sa pricama,mora doci neki prosvetitelj,pa oni su uglavnom trojanci po forumima, twiteru itd...Ne svi, ali vecina da.

 

Licno ne bih pravio kompromise sa njima, bojkot i pritisak institucija. Kazu ne bori se opozicija...Da li se bori narod?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Pavaroti said:

Za sad je bitno samo broba protiv vucica

Osim borbe protiv Vucica mora se imati neki plan,sta posle njega...

E sad lepo je sto je Bole najaktivniji u opoziciji,ali ja imam problem sto mi je program njegove stranke neprihvatljiv i mogu glasati za SZS ako i samo ako je to koalicija stvorena za skidanje SNS i raspisivanje novih izbora u roku od odmah...

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, mare80 said:

Osim borbe protiv Vucica mora se imati neki plan,sta posle njega...

E sad lepo je sto je Bole najaktivniji u opoziciji,ali ja imam problem sto mi je program njegove stranke neprihvatljiv i mogu glasati za SZS ako i samo ako je to koalicija stvorena za skidanje SNS i raspisivanje novih izbora u roku od odmah...

 

 

 

To su ovi iz SzS najavili. Samo ne znaju kako da dodju do tog koraka.

 

Ne znam sta Obradovicu znaci: " Бојкот објављен већ у септембру, 6 месеци пре избора, ако до тада нема испуњења захтева протеста 1 од 5 милиона - представља нови корак. Тако се омасовљују протести у Београду и по Србији. Ако не срушимо власт тим протестима пре избора - срушићемо је демонстрацијама на дан избора"?

 

Sta ako komunisticka partija Srbije (ili onaj Levi front) prikupi par hiljada pristalica i poruci da ce da na ulici da rusi vlast na dan izbora jer za njih ti izbori nisu legitimni (a komunisti i inace ne bi dobili minute u medijima, kao sto ih nikada ne dobijaju)?

 

To o cemu on prica se radi tako sto se izadje na izbora, desi se kradja, ne priznaju se rezultati i ide se u proteste. Covek je neozbiljan.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pavaroti said:

Mislim bilo je tog 13 neke mase,ali nema trike da se moglo bilo sta desiti. Za to treba neka neposlusnost vojske ili policije. Drugacije nema trika.

 

Bilo je ljudi na mitingu. Na svim okolnim zgradama stajali su snajperisti, u okolnim kafićima sedeli oni kriminalci sa Kosova-Vođini...Da je neko bilo šta uradio, ma da je bacio kamen..desilo bi se krvoproliće. Niko od lidera SZS nije želeo tada krvoproliće.

 

Usput, batinjanja opoziciono nastrojenih ljudi dešavaju se veoma često, ne zna se broj prebijenih od decembra do danas.   

 

 

12 minutes ago, goldberg said:

To o cemu on prica se radi tako sto se izadje na izbora, desi se kradja, ne priznaju se rezultati i ide se u proteste. 

 

Da. O tome Đorđe Vukadinović piše već nekoliko dana na Tviteru i svi ga pljuju...a ja sam pitala jednog funkcionera Jeremićeve stranke zašto se ne izađe na ozbore u BG opštinama, odgovorio mi je da mi nismo Englezi i sofisticirani kao oni, a sam izlazak na BM je izlazak na sve izbore....nisam htela da ulazim u dalju priču.

 

I usput da konačno kažem šta mislim lično, nezavisno od svih stranaka: Bojkotuju se vanredni izbori, redovni ne.

 

I slažem se @goldberg sa tobom.

 

Nisam ja sada protiv SZS a ni protiv Boška, samo mislim da je bilo nepotrebno stavljati taj uslov o bojkotu u onaj Sporazum sa narodom.

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Imas pravo Dzudi oko toga za 13ti,bio sam tamo i ovi sektasi su isli sa strane, to kad se prilazilo platou na kraju setnje. Mislio sam da hoce tad frku, ali se odustalo valjda..Bila je meni super atmosfera i dobro sam se proveo ako mogu tako da kazem:) Mislim, to je Srbija kakvu zelim u principu, sa takvim ljudima, normalnim.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

.a ja sam pitala jednog funkcionera Jeremićeve stranke zašto se ne izađe na ozbore u BG opštinama, odgovorio mi je da mi nismo Englezi i sofisticirani kao oni, a sam izlazak na BM je izlazak na sve izbore....nisam htela da ulazim u dalju priču.

 

Ako su izborni uslovi nedemokratski,onda je to na svim nivoima...

Bojkotovati republicke,a ucestvovati na lokalnim izborima je licemerno do bola...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tog 5.10 vecina onih koji su najaktivnije ucestvovali u pripremi a i u samom nasilju je sada sa druge strane.Tesko da bi nesto moglo danas da se uradi bez obzira na broj ljudi.Inace ide neka prica stalno kako se 5.10 policija tada stavlila na stranu naroda itd...cista glupost,ja sam ispred rts bio,ozbiljni okrsaji sa policijom su bili,bilo je i pucnjave sa obe strane.Na kraju ulecu i beretke sa onim dzipovima i pucaju u vazduh pa kada su videli da narod ne bezi nego im uzvraca gore na vrhu Takovske krecu kao da prelaze na stranu naroda.5.10 je mogao da se zavrsi ozbiljnim krvoprolicem i pitanje ko bi deblji kraj izvukao da se policija nije na kraju predala,a to su uradili jedino iz razloga sto su videli da ce mozda i oni sami izgubiti glave a ne zbog nekog ranijeg dogovora sa vrhom policije

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Pavaroti said:

Imas pravo Dzudi oko toga za 13ti,bio sam tamo i ovi sektasi su isli sa strane, to kad se prilazilo platou na kraju setnje. Mislio sam da hoce tad frku, ali se odustalo valjda..Bila je meni super atmosfera i dobro sam se proveo ako mogu tako da kazem:) Mislim, to je Srbija kakvu zelim u principu, sa takvim ljudima, normalnim.

 

Odustalo se od frke, javljeno je funkcionerima SZS od strane policije naklonjene opoziciji, da paze i da ne rade baš ništa što bi izazvalo snajperiste da zapucaju.

 

Kad smo već kod policije, nisu svi za Vođu. Lično poznajem policajce koji ga baš, baš ne vole..i ne idem dalje u detalje.. 

 

 

2 hours ago, mare80 said:

 

Ako su izborni uslovi nedemokratski,onda je to na svim nivoima...

Bojkotovati republicke,a ucestvovati na lokalnim izborima je licemerno do bola...

 

Znam Mare i u pravu si, ali ovde reagujem lično i emotivno- muka mi je od Vesića koji je uništio Beograd i dalje ga uništava...Izlaskom na bg izbore i dobijanje 7-8 bg opština od 17 značilo bi da se te opštine suprostavljaju ovoj gradskoj vlasti, opštinske kase bi bile malo praznije ali Vesić ne bi mogao da divlja kao što sada divlja...predsednici opština bi reagovali kao što sada reaguje Marko Bastać.

 

****

 

I da ponovim...bojkot je mač sa dve oštrice. Ne znam kako će izgledati taj aktivni bojkot, šta će se dešavati..znam da narod pada u sve veću apatiju, znam da mi koji smo "elita" kako nas je Vođa nazvao, gledamo N1Info i čitamo Danas..a sa druge strane su ljudi koji su dali ogroman novac za glasanje u onoj Zadruzi...i oni će izaći na izbore..

 

Muka mi je više od politike, to ovde otvoreno priznajem. 

 

Ovde pišem od početka da jedna kolona može da sruši AV, samo jedna...ali retki su oni koji se sa time slažu.

 

I bojkot, ako se već ide u bojkot treba da bude u jednoj koloni...videćemo..  

 

Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, GlennGould said:

...na poštovanju ljudskih prava i sloboda (prvenstveno ekonomskih) i garantovanju istih putem nezavisnih, stabilnih i jakih institucija: Sudstvo - Parlament - Predsedništvo & hrabra, odgovorna i politički pismena javnost (štampa/mediji, sindikati, etc.)

 

Ukrako, sve suprotno od onoga što je tamo zalivano decenijama. Good luck!

 

Postojale su politicke stranke/pojedinci, koje su to pokusavale/i jos od druge polovine 19.veka ... niko nije uspeo. Neke smo pobili, neke prepustili zaboravu. Previse je ovde sljive posadjeno da bi se primile takve ideje, a ako je neka od njih i zazivela, to se vise moze oceniti kao bolecivost na strani pritisak nekog od ovdasnjih kabadahija, nego na demokratsku tekovinu. Retki su suprotni slucajevi. Demokratija ovde nije dosla zeljom, nego slucajem. Dosla je sa ratom i bedom, pa iz toga proizilazi i jalovost u pokusajima da se brane i odbrane njeni osnovni principi, kao sto su npr. fer i slobodni izbori. Na zalost, mi smo ( ponovo)na pocetku osvajanja slobode. Licno, nerazumevanje ove cinjenice, teze mi pada od sledecih 20 godina pod upravom Megatrenda i UDBE.

Link to comment
Share on other sites

Sve sam eto pročitao i još uvek osim “on mora pasti” ništa mi nije ponuđeno kao odgovor na pitanje: Šta to odgovara na ime opozicija?

 

Što se programa tiče - ja bih skenirao vođin pa udario kontru. No, čini mi se da je to neizvodljivo iz dva razloga. Prvi, AV je bukvalno sve pokrio & Drugi, “opozicija” je nedorasla. 

 

Na pitanje kako skinuti mekog diktatora postoji jednostavan odgovor: Ili stvoriti jaku kritičnu masu unutra (nema naznaka da će je biti), ili pridobiti podršku jakih igrača spolja (ovde tek su duplo golo). 

 

Ostaje nada :classic_smile:

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Lobotomija changed the title to Opozicija u Srbiji - istine, zablude, bojkot i trojanski konji...
  • 40Wins featured and unfeatured this topic
  • 40Wins pinned and unpinned this topic
  • 40Wins locked this topic
Guest
This topic is now closed to further replies.
×
×
  • Create New...