Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

Američki javni radio servis NPR javlja o američkoj porodici verovatno palestinskog porekla s jednogodišnjom bebom zarobljenoj u Pojasu Gaze. Procenjuje se da je u Pojasu Gaze zbog zatvorenih granica zarobljeno oko 600 američkih i 1000 evropskih građana.

 

https://www.npr.org/2023/10/27/1208851845/americans-in-gaza-feel-abandoned-by-their-government

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Smrtokapa said:

Fair point, samo te situacije nisu preslikane 1/1. U slučaju Nemačke imaš svetski rat, konvencionalni sukob ogromnih razmera, gde neprijatelj kontroliše ogromnu teritoriju, veliki ljudski i industrijski potencijal. Gaza je, nasuprot tome, jedna gusto naseljena enklava. Poređenje sa ISIS-om je mnogo bolje, mada i tu postoji značajna razlika u istom smislu.

 

A to je bitno jer znači da su potencijali Hamasa mnogo manji od potencijala ISIS-a, Nemačku da ne pominjem, i da bi Gazu lakše bilo indirektno kotrolisati. Naravno, shvatam da je tvoj stav da bez obzira na to

i nemam problem sa premisom, samo još uvek imam rezerve prema tome da je ovo jedini mogući scenario. To iz razloga što mi ne deluje da je nepromenljiva činjenica Hamas biti sve jači i jači, ako se bolje radi na sprečavanju dotoka novca, kontrole granica Gaze i eliminacije rukovodstva. Drugo, da napomenem da je 10.000 civila karikiranje, već je samo od bombardovanja poginulo nekoliko hiljada - te su posledice ove dve opcije manje udaljene jedna od druge.

 

Što se tiče ovoga:

sada ti govoriš o nekima vama i nekima nama. Da napišem i treći put, nigde nisam napisao da neko na ovoj temi podržava genocid, nigde nisam napisao da neko podržava ubijanje civila, već sam o tome govorio isključivo u smislu da je stav pojedinih forumaša prema stradanju civila isti kao tvoj stav u poslednjem postu:

Dakle, ako sam negde napisao nešto što se može protumačiti kao "vi podržavate genocid", onda je to bio vrlo nespretan izbor reči, a u tom slučaju tebe bih zamolio da pronađeš takav post kako bih video na primeru gde mogu da korigujem svoje pisanje.

 

Što se tiče okretanja reči, samo da ti napomenem da je ovo nalik na onu parabolu o trnu u oku i brvnu u oku, na temi je gomila postova gde se reči forumaša koji izraze sumnju u neki aspekt ispravnosti delovanja Izraela izvrću, karikiraju i dopunjuju po nahođenju, samo je eto izgleda malo teže da se to primeti kada su na "tvojoj strani". Nadam se da nema potrebe da ti npr. na PM dostavljam spisak quote-ova sa ove teme (pa čak i teme za žalbe), treba tu dosta vremena za kopiranje.

 

Ukratko

sa ovim se slažem u potpunosti.

 

Mislim da nisam bio dovoljno jasan pa da samo jednu stvar dodatno objasnim. Nemam ja ništa protiv da se kaže "Ti podržavaš genocid" ali ako pričamo o tako delikatnoj stvari na forumu gde se takve stvari kažnjavaju onda mora da se precizira ko je taj, prostim citiranjem, pa neka moderacija banuje ili tog što to podržava ili onog koji podmeće. U svakom slučaju mi koji čitamo temu ćemo znati na šta se odnosi post a ne da se svako od nas prepoznaje. Takođe ćemo moći bolje da ocenimo ko je kakav.

 

Ja ne mislim da ti radiš sve o čemu sam pisao (u tvom postu me trigerovalo da navodiš da neko smatra da su svi ciljevi u gazi legitimni i da IZrale treba da uništi SVE bez da si citirao taj post ili  bar napisao ko je to rekao što autmoski znači da nam prišivaš svima koji podržavamo intervenciju) ali ima dosta banovanih pa da se ne bi njima obraćao samo sam se nadovezao na tvoj zadnji post ali se odnosi na komplet raspravu koja je pravim čudom toliko dugo trajala bez banova. ALi na ovako osetljivim temama mora da se kažnjava to znamo iz iskustva na drugim temama. SAD izbori, Ukrajina, Corona i da ne nabrajam još neke užarene teme gde je bila anarhija dok prvi nisu poslani na "hlađenje"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Klotzen said:

 

Mislim da nisam bio dovoljno jasan pa da samo jednu stvar dodatno objasnim. Nemam ja ništa protiv da se kaže "Ti podržavaš genocid" ali ako pričamo o tako delikatnoj stvari na forumu gde se takve stvari kažnjavaju onda mora da se precizira ko je taj, prostim citiranjem, pa neka moderacija banuje ili tog što to podržava ili onog koji podmeće. U svakom slučaju mi koji čitamo temu ćemo znati na šta se odnosi post a ne da se svako od nas prepoznaje. Takođe ćemo moći bolje da ocenimo ko je kakav.

 

Ja ne mislim da ti radiš sve o čemu sam pisao (u tvom postu me trigerovalo da navodiš da neko smatra da su svi ciljevi u gazi legitimni i da IZrale treba da uništi SVE bez da si citirao taj post ili  bar napisao ko je to rekao što autmoski znači da nam prišivaš svima koji podržavamo intervenciju) ali ima dosta banovanih pa da se ne bi njima obraćao samo sam se nadovezao na tvoj zadnji post ali se odnosi na komplet raspravu koja je pravim čudom toliko dugo trajala bez banova. ALi na ovako osetljivim temama mora da se kažnjava to znamo iz iskustva na drugim temama. SAD izbori, Ukrajina, Corona i da ne nabrajam još neke užarene teme gde je bila anarhija dok prvi nisu poslani na "hlađenje"

Naravno da ne mora da se kaznjava, odakle to? 

Razmena misljenja na pivu ispred zadruge u digitalnom obliku, što je ovaj a i vecina drugih foruma, nije rezolucija saveta bezbednosti UN.

Koliko god se ovde fura stav "nismo isti" takva priča nije uopšte primerena razvoju društvenih mreža, izumiranju foruma i novim vidovima komunikacije.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Klotzen said:

u tvom postu me trigerovalo da navodiš da neko smatra da su svi ciljevi u gazi legitimni i da IZrale treba da uništi SVE bez da si citirao taj post ili  bar napisao ko je to rekao što autmoski znači da nam prišivaš svima koji podržavamo intervenciju

Da, izostavio sam navode za ovo prvo u svrhu konciznosti (btw legitimni cilj u smislu "tu je terorista" ne u smislu "i treba genocid"), drugo je ono što sam ja (mislio sam da je to jasno) izveo kao logičnu posledicu prihvatanja ovog prvog.

 

U svakom slučaju za ovo si u pravu, sugestija prihvaćena, sledeći put ćete dobiti listing.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/26/2023 at 4:49 PM, Chaos Is Me said:

 

Jasno, moja poenta je bila da ti ljudi koji čine petinu populacije Izraela nemaju nikakav problem sa životom u takvoj državi i da je odnos Jevreja prema Arapima daleko zdraviji nego onaj u suprotnom smeru. Jevreji generalno imaju taj neki pogled sa visine na ostale, verovatno je to i razlog zašto su toliko omraženi kod random primitivaca ili "neutralaca" ali su dovoljno civilizovani, za razliku od kozojeba, da to ostane samo na kulutrološkom nivou bez potrebe da zatiru seme "nevernicima". 

 

Od početka eskalacije ovog sukoba još nijedan post nisam video od strane onih koji drže stranu Palestini nijedan ozbiljan odgovor na pitanje - šta je Izrael trebalo da uradi nakon masakra koji je eskalirao u ove sukobe i orgijanja nad nedužnim žrtvama? Da ne uradi ništa? Da pošalje jednu raketu ili da se nađemo na 10? Šta je Izrael trebalo da uradi?

 

Pa imas dva resenja.

 

1. Dve drzave

2. Jedna drzava

 

Umereni Palestinaci su za oba resenja. Problem nastaje sto tvrda a bogme i umerena linija u Izraelu nece da cuje za drugu opciju jer onda bi muslimana bilo daleko vise u Izraelu i njihov uticaj na politiku bi bio daleko veci. Tvrda linija naravno nece da cuje ni za prvu opciju.

 

Dakle nesto ko nasi nacosi kad ih pitas u vezi Kosova. Jel hocete dve drzave? Necemo. Jel hocete da vam Kurti bude bitno mudo u vlasti, necemo.

 

Inace Dzimi Karter (ili neko drugo bitno mudo americke politike) je pricao da je prakticno dosao do dogovora sa Hamasom da Hamas prihvati Izrael ali tvrda linija u Izraelu nije htela ni da cuje da ista sa njima pregovora. Btw postoji ozbiljna teorija da je Hamas bustovan od strane tvrdolinijasa u Izraelu kao opravdanje da nista ne moraju da se dogovaraju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kruže priče da noćas kreće kopnena ofanziva na Gazu ...

Najžešće bombardovanje do sada i totalni prekid interneta i tk veza ...

Neki arapski kanali javljaju da su u preko Katara vodjeni pregovori sa Hamasom o oslobadjanju talaca i da su danas definitivno završeni neuspehom ....

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, mare80 said:

Kruže priče da noćas kreće kopnena ofanziva na Gazu ...

Najžešće bombardovanje do sada i totalni prekid interneta i tk veza ...

Neki arapski kanali javljaju da su u preko Katara vodjeni pregovori sa Hamasom o oslobadjanju talaca i da su danas definitivno završeni neuspehom ....

 

 

Pocela je.. Tacnije siri se razmer postojecih operacija, sta god to znacilo. 

 

Da, bili su pregovori, koliko sam ja procitao Hamas je predlagao pustanje svih , da li inostranih, da li uopste svih, za primirje od pet  dana.. 

 

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

Izraelski Kanal 12 navodno javlja da su pregovori o taocima propali jer je Hamas samo pokušavao da odloži invaziju, koja je sada neizbežna. Hamas je ponudio 100 talaca za 4 dana prekida vatre, dok je Izrael insistirao na kraćoj pauzi i puštanju svih talaca.

 

Spoiler


 


 

Link to comment
Share on other sites

Bila su dva upada Izraelaca unazad tri dana  meni se čini  da je to bilo nasilno izviđanje. Hteli su da vide kakav će odgovor biti hamasa i na osnovu toga onda mogu da procene šta ih čeka u napadu. Nema nikakvih informacija kako su se operacije završile osim da Izraelci kažu da su prošli bez gubitaka. Ima i neki video ali tu realno ništa ne može da se vidi.

Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Smrtokapa said:

 

 

Nekome je ovo prihvatljivo, nekome, gle čuda, nije. I po svemu sudeći, Izrael neće ići dotle jer ne sme / ne može. Znači mora da napravi kompromis, ne sa teroristima već kompromis između što većeg onesposobljavanja Hamasa i neke osnovne ljudskosti. Neka se u svakoj kući u Hamasu krije bar jedan potencijalni terorista i neka do svake kuće vodi jedan krak tunela, to i dalje ne znači da su sve mete istog prioriteta. Nešto je komandni centar, nešto je logistički centar, a nešto je obična kuća gde se kriju ljudi koji eto misle da se Hamas bori za slobodu. Odaberi mete gde je odnos štete koja se nanosi Hamasu i stradanja ljudi najpovoljniji (mrzim što moram da se izražavam kao neki jebeni menadžer ali eto), pa gađaj najpre njih. Razmotri da li zaista zatvaranje dotoka vode i zaustavljanje humanitarne pomoći spada u te mere gde je taj odnos povoljan. Napravi plan šta ćeš činiti sutra kada bombardovanje prestane i vidi šta će od mera koje preduzimaš olakšati, a šta otežati njegovo sprovođenje.

 

 

Pisao sam vec prije par dana o nerazumijevanju rata i ratnog stanja.

Uzmimo, u teoriji, primjer da se u 500 palestinskih kuca nalazi po jedan hamasovac i po 10 civila. Ako se iz te kuce rokaju rakete na Izrael,one su legitimni cilj, bilo u njima 0 ili 50 civila. To ti je rat,druze.

A cisto sumnjam da Izrael nema odrjesene ruke povodom bas takvih situacija u praksi.

Tuzno, ali istinito.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Brian Setzer said:

Koliko sam ja ispratio i čitao i skapirao, vojna poenta bombardovanja nemačkih gradova za vreme WWII je bila srozavanje morala nemačkih vojnika (recimo na istočnom frontu).

 

U čemu je vojna poenta bombardovanja Gaze?

Ne sporim da postoji, uvek je nekakvo bombardovanje pre nego što se krene kopnenim snagama.

Uništenje Hamasovih baza, ljudstva i opreme. Onesposobljavanje lansirnih rampi i druge opreme koju HAMAS koristi za gadjanje/raketiranje, uglavnom civilnih,  ciljeva u Izraelu.

Sva civilna "kolateralna šteta"  u Gazi je krivica Hamasa koji se integriše sa civilnom populacijom (To me podseća na kuknjavu iz 1999 kako "NATO zlikovci" krse pravila rata i gadjaju skole, bolnice, vrtice i slicno. A u skolama, bolnicama i vrticima PVO sistemi, skladišta municije, oklopna vozila, artiljerija i vojska. Ja sam lično dobar deo rata 1999 bio stacioniran u vrtiću).Uostalom ti "civili" su i vecinski izabrali HAMAS i vecinski podrzavaju HAMAS pa mogu i da ocekuju da ce trpeti posledice svojih odluka. Najlaksi nacin da izbegnu bombardovanje i zrtve je da prestanu da podrzavaju teroriste i ubice iz HAMASA i da ih proteraju iz Gaze i posvete se unapredjenju svog zivota umesto fanatizmu i unistenju Izraela.

 

Najgora i najgluplja opcija za Izrael je da ne radi ništa osim da pokušava da presretne projektile i eventualno sprečava  upade hamasovih terorista i ubica. Pasivan stav Izraela bi samo ohrabrio Hamas i njihove sponzore na nove i gore terorističke  i zlocinacke akcije. Uostalom da HAMAS nije inicirao napad na Izrael i zločinacko-terorističke akcije nikakav ratni odgovor Izraela ne bi bio ni potreban.

Cilj Hamasa nije stvaranje drzave za Palestince, cilj Hamasa je unistenje drzave Izrael uz eventualnu fizičku likvidaciju Izraelskog stanovništva. Hamasovci nisu borci za slobodu vec fanaticni teroristi, zlikovci i ubice. Kada bi bila moguca 100% fizicka eliminacija pokreta HAMAS to bi bilo idealno resenje i donelo bi mir u regionu i prosperitet i za Izrael i za Palestince (pod uslovom da se opamete i prihvate pistojanje drzave Izrael i prihvate resenje u formi dve drzave, pravedno razgranicenje i posvete   razvoju svoje privrede i drustva i zaborave na snove o svetom dzihadu za unistenje Izraela).

 

P.S: Odmah posle terorista HAMASA su mi najgadniji balkanski, evropski i severnoamerički duzebriznici koji pruzaju podrsku Hamasu i "napacenom palestinskom narodu".  

 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...