Jump to content

Bliski Istok


A sad

Recommended Posts

8 hours ago, MeanMachine said:

 

 

Umereni Palestinaci su za oba resenja. Problem nastaje sto tvrda a bogme i umerena linija u Izraelu nece da cuje za drugu opciju jer onda bi muslimana bilo daleko vise u Izraelu i njihov uticaj na politiku bi bio daleko veci. Tvrda linija naravno nece da cuje ni za prvu opciju.

 

:smiley24:hmmm da, politicki uticaj ovih iz Ramale sto uzvikuju "ako imas pusku ubij jevrejina, ili je daj Hamasu" bi bio daleko veci, jednako ko da je US ponudila azil ISIS i Al kaidi. Ili ovih iz Gaze, sto su pljuvali i gazili leseve jevrejskih civila, ili pisali po njima. 

Isto kao sto im je "politicki" uticaj bio na umu 1947, 67 ili 73. 

'45 je nacistima trebalo dati pravo da se vrate u Nemacku sa frontova, I izadju na demokratske izbore, jer su oni samo hteli "politicki" uticaj....

Mislim, nadam se da znas zasto je Liga Naroda odobrila stvaranje Izraela? I sta se desilo nakon sto se IDF povukao iz Gaze. I tebi je zakljucak da je problem u tome sto Izrael ne pristaje na te dve opcije, a ne to sto 75 godina Arapi odbijaju pravo Izraela da postoji. Koji umereni Palestinci su za ta resenja? Pa ni Fatah nije.

 

Ali kako si ovo napisao, problem je "tvrda I umerena" linija u Izraelu. Palestincima problem prave samo "few bad apples" 😀

 

Ispada da bi resenje bilo jasno, samo kad bi Izraelci prestali sa teroristickim napadima na Palestince, jer su eto Muslimani, pa bi da ih izbrisu sa mape. 2 mill izraelskih arapa u izraelu svaki dan zive u strahu od teroristickih napada izraelaca, za to vreme su sudije, bankari, profesori, sede u Knesetu...

 

Znas gde ima "umerenih palestinaca", na zapadu, u izraelu. Oni u Gazi I WB, cute da ne izvrse samoubistvo padom sa 6og sprata. 

 

(Nadam se da je jasno da je ovo uglavnom ironican post, da me neko ne optuzi za podrsku nacistima)

 

Za one koji se zalazu za "proporcionalni" odgovor Izraela, predpostavljam da su Izraelci trebali da zatraze oko 40 beba da ih obezglave, zapale I streljaju, jedno 500 devojaka, zena I devojcica da siluju, par stotina porodica da zapale, ili bace granate... fth 😳

 

Izvinjavam se na grafickom opisu, ali to je realnost koja se desila 7og oktobra.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Generalna skupština UN-a izglasala poziv na humanitarno primirje odnosom glasova 8,6:1 (120 za, 14 protiv, 45 uzdržanih).

 

Quote

Assembly adopted a major resolution, calling for an “immediate, durable and sustained humanitarian truce leading to a cessation of hostilities”; it was proposed by Jordan and backed by over 45 Member States

An amendment, proposed by Canada and backed by over 35 Member States, including the US, seeking an explicit condemnation of Hamas, did not pass, failing to get two-thirds support

https://news.un.org/en/story/2023/10/1142847?reload12

 

Protiv Hrvatska, SAD, Izrael, Mađarska i još 10 zemalja.

 

Srbija, S. Makedonija, Britanija, Nemačka, Indija, Italija i još 40 zemalja uzdržane.

 

Za Crna Gora, BiH, Slovenija, Francuska, Kina, Rusija, Španija i još 113 zemalja.

 

F9eI7BYWAAAy7nT?format=jpg&name=large

 

Reakcija Izraela:

 

Quote

Gilad Erdan, Ambassador of Israel to the UN, said in response to the resolution passing that “today is a day that will go down in infamy”.

“We have all witnessed that the UN holds not even one ounce of legitimacy,” he said. “The UN is committed to ensuring further atrocity. According to the family of nations, Israel has no right to defend itself.”

https://news.un.org/en/story/2023/10/1142847?reload12

Edited by erwin
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

BBC-jev dopisnik iz Gaze:

Quote

 

There was a huge bombardment in the north of Gaza strip on a scale we’ve never seen before.

Huge flames could be seen rising into the sky – it seemed they were using different types of bombs.

At the hospital here ambulance drivers told me they couldn’t communicate with anyone, so they were just driving in the direction of the explosions.

There’s been panic everywhere, even here in Khan Younis, where the bombing was less, as people try to reach family members in other areas to check they are safe, but the phones have been cut off.

It’s total chaos.

 

https://www.bbc.com/news/live/world-middle-east-67246761?ns_mchannel=social&ns_source=twitter&ns_campaign=bbc_live&ns_linkname=653cb17f8ae7803bb6845422%26Bombardment in northern Gaza on 'a scale we've never seen before'%262023-10-28T07%3A01%3A06.139Z&ns_fee=0&pinned_post_locator=urn:asset:12b3ca02-f9cf-4e4e-85d7-2f720e7b5fa7&pinned_post_asset_id=653cb17f8ae7803bb6845422&pinned_post_type=share

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

The United Nations said Friday it was concerned that war crimes were being committed on both sides in the conflict between Israel and Hamas.

The UN human rights office cited forcible transfer, collective punishment and the taking of hostages as the war continued into its 21st day.

"We are concerned that war crimes are being committed. We are concerned about the collective punishment of Gazans in response to the atrocious attacks by Hamas, which also amounted to war crimes," spokeswoman Ravina Shamdasani told a press conference in Geneva.

She said that it was for an independent court of law to qualify whether war crimes had been committed.

https://www.barrons.com/news/un-concerned-war-crimes-are-being-committed-in-israel-hamas-conflict-648dc683?refsec=topics_afp-news

Edited by erwin
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, erwin said:

 

10 hours ago, Angelia said:

Za one koji se zalazu za "proporcionalni" odgovor Izraela, predpostavljam da su Izraelci trebali da zatraze oko 40 beba da ih obezglave, zapale I streljaju, jedno 500 devojaka, zena I devojcica da siluju, par stotina porodica da zapale, ili bace granate... fth 😳

 

Izvinjavam se na grafickom opisu, ali to je realnost koja se desila 7og oktobra.

 

Ko sto vidis Angelia ova akcija ce samo da pobije mnogo civila i da samo poveca podrsku Hamasu. Zato ja lepo rekoh da Izraelci se nisu smeli poneli emocijama, vec hladne glave krenuli da razmisljaju sta i kako.

 

Elem totalna izolacija Gaze prema Izraelu, uz pojacavanje Iron Dome i precizni dron napadi na uradi sam lansere po Gazi i naravno na vidjenije hamasovce je ono sto je trebalo raditi. 

 

Najlakse je uzeti malj da se ubije muva.

Edited by MeanMachine
Link to comment
Share on other sites

2018:

Quote

Prime Minister Benjamin Netanyahu of Israel has long demanded that the Palestinians acknowledge his country’s existence as the “nation-state of the Jewish people.” On Thursday, his governing coalition stopped waiting around and pushed through a law that made it a fact.

In an incendiary move hailed as historic by Mr. Netanyahu’s right-wing coalition but denounced by centrists and leftists as racist and anti-democratic, Israel’s Parliament enacted a law that enshrines the right of national self-determination as “unique to the Jewish people” — not all citizens.

The legislation, a “basic law” — giving it the weight of a constitutional amendment — omits any mention of democracy or the principle of equality, in what critics called a betrayal of Israel’s 1948 Declaration of Independence, which ensured “complete equality of social and political rights” for “all its inhabitants” no matter their religion, race or sex.

The new law promotes the development of Jewish communities, possibly aiding those who would seek to advance discriminatory land-allocation policies. And it downgrades Arabic from an official language to one with a “special status.”

https://www.nytimes.com/2018/07/19/world/middleeast/israel-law-jews-arabic.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Kako su smesni ovi vapaji medijskih ekipa, humanitaraca, UN da nemaju interneta i telefona i ne mogu da se jave.

Bas je iznenadjujuce da u ratnoj zoni nema toga, to se nikada pre u ratovima nije desilo.

Kad je kod nas bio rat mi smo komunicirali dimnim signalima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, erwin said:

Navodno pored sada već 7700 ubijenih ima i oko 1800 nestalih, od kojih 1000 dece.

 

  Reveal hidden contents

 

Ne odnosi se na tebe Erwine ali ove cifre  koje kruze internetom ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo u diskusijama.

Kao i cifre koje saopstava Ukrijanina i Rusija.

Meni se urezala u pamcenje cifra od 30.000 silovanih zena posle dva meseca rata u Bosni koju je Haris Silajdzic izneo u UN prilikom svog govora. Fizicki neizvodljivo.

Zato sve ove cifre treba uzimati sa rezervom.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Izraelska vojska upravo opet pozvala Palestince da napuste severni deo Pojasa Gaze rečima da im se prozor za delovanje zatvara.

 

Spoiler

 

 

 

Mask najavio omogućavanje korišćenja Starlinka međunarodno priznatim humanitarnim organizacijama u Gazi.
 

Spoiler



 

Edited by erwin
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Clash said:

Ne odnosi se na tebe Erwine ali ove cifre  koje kruze internetom ne bi trebalo uzimati zdravo za gotovo u diskusijama.

Kao i cifre koje saopstava Ukrijanina i Rusija.

Meni se urezala u pamcenje cifra od 30.000 silovanih zena posle dva meseca rata u Bosni koju je Haris Silajdzic izneo u UN prilikom svog govora. Fizicki neizvodljivo.

Zato sve ove cifre treba uzimati sa rezervom.

 

Cifre su sigurno prenaduvane jer je Hamas izvor.

 

Plus, veliko je pitanje koliko je stvarno tu pravih civila.

Link to comment
Share on other sites

Objavljen je poimenični spisak ubijenih nakon što je Bajden izrazio sumnju u podatke.

 

Ovo je dokument s transkribovanim imenima:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1NYOuk0UZO4cagAI3sDPD2ccukeb5pq5krG67xTDcirQ/edit#gid=0

 

A ovo original na arapskom (PDF je kreiran 26.10):

https://www.palestinechronicle.com/wp-content/uploads/2023/10/here.pdf

 

I šef UNRWA (agencija UN-a za pomoć palestinskim izbeglicama, glavna humanitarna organizacija u Pojasu Gaze) je rekao da smatra da su podaci verodostojni.

 

 

Quote

Lazzarini also discussed the credibility of the death toll provided by the Hamas-run health ministry in the Gaza Strip. "In the past, the five, six cycles of conflict in the Gaza Strip, these figures were considered as credible, and no-one ever really challenged these figures," he said.

https://www.dw.com/en/israel-hamas-war-israel-expands-ground-operations-into-gaza/live-67228509

Edited by erwin
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Inače, Izrael još nije objavio spisak tih 1400 ubijenih koje spominju.

 

Harec ima svoj spisak, ali sa 902 dosad objavljena imena, od kojih 554 civila, 273 vojnika, 59 policajaca i 14 spasilaca (za 2 osobe nije navedeno šta su bili).

 

https://www.haaretz.com/israel-news/2023-10-19/ty-article-magazine/israels-dead-the-names-of-those-killed-in-hamas-massacres-and-the-israel-hamas-war/0000018b-325c-d450-a3af-7b5cf0210000

 

Ako ne možete da otvorite gornji link, ubacite ga ovde:

https://www.proxysite.com/

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Posle napada na bolnicu jasno je da to misnistarstvo priča po naružbini hamasa. Tamo nema šanse da je poginulo 500 ljudi, da ne pričamo i o većim ciframa sa kojim se nagađalo prve večeri. Najgora moguća opcija koju drugi izvori navode je 300 ljudi dok je najrealnije da je tamo poginulo oko 100 ljudi. Tako i ove cifre, služe za propagandu.

 

Spisak imena poginulih ne znači ništa ako nemamo kako da ga proverimo, nema lokacija tako da ne možemo da uporedimo ljude sa lokacijama. Na spisku nema razlike između terorista i civila, svi su navedeni i najvažnije nema opis smrti tako da ovde mogu biti i umrli od drugih uzroka. Nadam se samo da to ministarstvo zdravlja nije baš u onoj bolnici ispod koje je komanda Hamasa 🙂

 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, erwin said:

Inače, Izrael još nije objavio spisak tih 1400 ubijenih koje spominju.

 

Nije objavio jer forenzicari nazalost jos nisu zavrsili svoj posao. Imaju od materijala recimo 1 prst od neke bebe

( telo je zapaljeno), ili deo tela i to naravcno otezava posao. Dugo vremena je trajalo i objavljivanje konacnog broja

poginulih u kulama u Njujorku. Hamas sigurno ima azurirane birackje spiskove ´pa zato brzo i efikasno rade.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, MeanMachine said:

 

 

Ko sto vidis Angelia ova akcija ce samo da pobije mnogo civila i da samo poveca podrsku Hamasu. Zato ja lepo rekoh da Izraelci se nisu smeli poneli emocijama, vec hladne glave krenuli da razmisljaju sta i kako.

 

Elem totalna izolacija Gaze prema Izraelu, uz pojacavanje Iron Dome i precizni dron napadi na uradi sam lansere po Gazi i naravno na vidjenije hamasovce je ono sto je trebalo raditi. 

 

Najlakse je uzeti malj da se ubije muva.

Podrska Hamasu je ogromna, cini mi se da izraelci znaju bolje s chime imaju posla. Mrznja tu nece nestati, ali ce ova akcija ocistiti infrastrukturu Hamasa I vratiti ih 20 godina unazad. Uz to ce biti jasna poruka, sta ocekivati ako tako nesto probaju. Sve ovo sto ti pricas, ce doci nakon toga.

To sto Hamas prijavljuje zrtve, nigde ne pominju koliko je njihovih poginulo, sve su civili.

 

Oni evo upravo sada gadjaju Tel Aviv, ti bi pojacavao odbranu, ali nijedna odbrana nije savrsena kad je u pitanju teroristicko zlo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Angelia said:

Podrska Hamasu je ogromna, cini mi se da izraelci znaju bolje s chime imaju posla. Mrznja tu nece nestati, ali ce ova akcija ocistiti infrastrukturu Hamasa I vratiti ih 20 godina unazad. Uz to ce biti jasna poruka, sta ocekivati ako tako nesto probaju. Sve ovo sto ti pricas, ce doci nakon toga.

To sto Hamas prijavljuje zrtve, nigde ne pominju koliko je njihovih poginulo, sve su civili.

 

Oni evo upravo sada gadjaju Tel Aviv, ti bi pojacavao odbranu, ali nijedna odbrana nije savrsena kad je u pitanju teroristicko zlo.

Ja se nadam i vrlo je verovatno da ce ovo ocistiti infrastrukturu hamasa (mada nisam sigurna da ce uspeti sa najvaznijima koji su koliko citam 40m ispod zemlje ali ajde) ali u gradu u kom je zivim smo imali Charlie Hebdo, imali smo koncert u Bataklanu, ubijanje po kaficima, o bombama u metrou da ne pricam - posle ovoga mislim da ce zivot ovde (i ne samo ovde) biti nemoguc a verujem da je to ipak moglo da se izbegne. Nisam sigurna ni da ce u samom izraelu biti bolje sto se tih stvari tice. Mogu samo da se nadam da se varam

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ciao said:

Ja se nadam i vrlo je verovatno da ce ovo ocistiti infrastrukturu hamasa (mada nisam sigurna da ce uspeti sa najvaznijima koji su koliko citam 40m ispod zemlje ali ajde) ali u gradu u kom je zivim smo imali Charlie Hebdo, imali smo koncert u Bataklanu, ubijanje po kaficima, o bombama u metrou da ne pricam - posle ovoga mislim da ce zivot ovde (i ne samo ovde) biti nemoguc a verujem da je to ipak moglo da se izbegne. Nisam sigurna ni da ce u samom izraelu biti bolje sto se tih stvari tice. Mogu samo da se nadam da se varam

Nedostatak goriva, ce pacove ubrzo isterati na povrsinu, jer nece imati goriva i struje za ventilaciju. A mozda primene i egipatski model, koji je tunele sa njihove strane poplavio morskom vodom. Ja se nadam da ce u Izraelu biti bolje, ali to ne znaci da sam u pravu. 

To spekulisanje sta bismo mi uradili da smo vlada Izraela, ili IDF, stvarno mislim da oni imaju vise informacija od nas, i reaguju prema tome.

A predlozi o pregovorima, dve drzave, odbrambenim strategijama i slicno je kako Perica zamislja taj konflikt, jer sa teroristima nemas sta da pregovaras. Ako se neko zakleo da ce te ubiti, taj nece stati dok nije sam ubijen. Hamas ne interesuje drzava za Pelistince, oni samo hoce da pobiju sve Jevreje.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Nedostatak goriva, ce pacove ubrzo isterati na povrsinu, jer nece imati goriva i struje za ventilaciju. A mozda primene i egipatski model, koji je tunele sa njihove strane poplavio morskom vodom. Ja se nadam da ce u Izraelu biti bolje, ali to ne znaci da sam u pravu. 

To spekulisanje sta bismo mi uradili da smo vlada Izraela, ili IDF, stvarno mislim da oni imaju vise informacija od nas, i reaguju prema tome.

A predlozi o pregovorima, dve drzave, odbrambenim strategijama i slicno je kako Perica zamislja taj konflikt, jer sa teroristima nemas sta da pregovaras. Ako se neko zakleo da ce te ubiti, taj nece stati dok nije sam ubijen. Hamas ne interesuje drzava za Pelistince, oni samo hoce da pobiju sve Jevreje.

Stoji to sto si ti napisala ali nije ni hamas izolovan, arapa i muslimana ima kao sto znas jako mnogo daleko od toga da su svi isti ali...

Vrlo je moguce da ce Izraelu da bude bolje ali postoji i ostatak sveta koji ce da placa cenu, videcemo koliku

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Izrael povukao diplomatske predstavnike iz Turske radi procene odnosa dveju zemalja nakon Erdoganove izjave da Hamas nije teroristička organizacija.

 

Spoiler

 

 

 

 

 

 

Erdogan održao miting "Velika Palestina" na aerodromu Ataturk u Istanbulu.


 

Spoiler



 

Edited by erwin
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Srbija je jedina od 6 bivših SFRJ republika bila uzdržana (sve ostale bile su za) i kada se glasalo o propalom kanadskom amandmanu kojim je bilo predviđeno dodavanje osude Hamasa za napad. Gomila ljudi u Generalnoj skupštini je tapšala kad taj amandman nije dobio potrebnu 2/3 većinu.

 

Spoiler

 

 

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...